JONGE VROUW IN DONKER AMSTERDAM GEWURGD KAMPEREN DIT JAAR MEEST GELIEFDE VORM VAN VAKANTIEBESTEDING Dodelijk verkeersongeluk Burgemeesters meer salaris Duits schip in Amsterdam verkocht OPRUIMING visie toio vis Ie VRIJDAG 19 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA T (Advertentie) In het vrijdagavond-programma van de NCRV draagt Albert Vogel twee verhalen voor van Louis Couperus, welke schrijver 100 jaar geleden werd geboren. 7.000.000 Nederlanders met vakantie Volgens een schatting van de ANWB zullen dit seizoen ruim zeven miljoen Nederlanders hun vakantie buiten hun woonplaats gaan doorbrengen, d.w.z. bijna 60 procent van de nationale bevolking. Dit is een miljoen meer dan vorig jaar. Van deze zeven miljoen zullen ongeveer twee miljoen naar het buitenland gaan; de overigen zullen hun vakantie in eigen land door brengen. Dit jaar zijn caravan, het kampeerhuisje en de tent meer dan ooit in trek. Zeker de helft van de vacantiegangers maakt van een van deze media gebruik. Stichting R.K. MULO-examens Vakantiespreiding blijft gewenst De sterke toename van de vakantie schrijft de ANWB toe aan de sterk gestegen welvaart en de steeds toe nemende mo tori sering. In Nederland zowel als in geheel West-Europa valt een dergelijke ontwikkeling van het vakantiewezen waar te nemen. Ge woonlijk reist men per auto naar het vakantiedoel en overnacht onderweg in caravans of tent, sporadisch uit vrije keus, maar meestal omdat in hotels en pensions geen plaats meer is. Wanneer de vakantiespreiding iets uitgebreider zou worden toege past, zouden overnachtingen in hotels en pensions in veel groter mate mo gelijk zijn, naast de talloze andere voordelen, die deze spreiding zou bieden. Maar waarschijnlijk zal dit wel een vrome wens blijven. Informeer tij digi Op grond van deze cijfers en mede met 'het oog op de bouwvalkvakantie welke vanavond ingaat, dringt de ANWB er bij de Nederlandse vakan tiegangers op aan zeer tijdiig te infor meren, of er plaats is op het beoogde kampeerterrein. Dit geldt in het bij zonder voor de campings in de kust- Vannacht omstreeks kwart over een is een personenauto, bestuurd door de 36-arige M. A. M. uit Duiven, op de oude rijksweg Zevenaar-Arn hem met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Ben broer van de bestuurder, de 38- jarige G. H. M. uit Zelhem, werd op slag gedood. Hij was gehuwd en va der van acht kinderen. De bestuurder, die niet werd ge wond maar volgens de politie te Ze venaar onder invloed van sterke drank verkeerde, is in verzekerde be waring gesteld. In het staatsblad is een Konink lijk Besluit geplaatst op grond waar van de bezoldiging van burgemees ters wordt verhoogd. De salarissen van de burgemeesters variëren vol gens dit besluit van 641 tot 734 gul den in gemeenten van 260.000 tot en met 376.000 inwoners. Deze regeling werkt terug tot 1 april 1960. De bezoldiging van de burge meesters wordt hierdoor officieel in overeenstemming gebracht met de sa lariëring van het overige overheids personeel. In feite was de bezoldiging reeds door middel van voorschotten aangepast. De 66 jarige mevr. G. van Lange- veld-van der Veen, wonende te Kam pen, is in de woning van haar schoon zoon te Zevenaar van de trap geval len. Met een schedelbasisfractuur is zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij na aankomst is overleden. SCHEEPSBERICHTEN Aludra 18 v. Montevideo te Bue nos Aires; Bengalen 19 te Portland; Eemihaven 19 v. Port Sudan n. Suez; Gaasterdijk 18 v. Charleston n. Cor pus Ohristi; Ittersum 18 te Bremen; Katelysia (t.) 19 te Curagao verw.; Kermia (t.) 18 v. Kingston n. Punta Card'on; KhasieUa (t.) 19 te Curagao verw.; Kopionella (t.) 18 v. Balti more n. Guragao; Krebsia (t.) 18 te Durban; Kelletda (t.) 18 te Thames- haven; Maasdam 18 v. Ga'liway n. Southampton; Montferland 19 te Ba- hia verw.; Palamedes 19 te Callao verw.; Willem Ruys 19 v. Athene n. Ceuta. streek en op de Waddeneilanden. Niet alleen komen daar namelijk veel Nederlandse toeristen hun tenten op slaan, maar ook zijn deze gebieden zeer in trek bij buitenlanders. Bij het veerpont te Den Helder en Har- lingen staam speciale posten van de KID en bovendien is de ANWB-in- formatiecentrale (070-814381) het ge hele weekend van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds bereikbaar. De bond verwacht niet dat in het "komend weekend de enorme drukte van vorig jaar Pinksteren bereikt zal worden. Wel zal in de komende we ken een voortdurende gestage stroom toeristen zich door ons land bewe gen. Cafébezoeker gestoken De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren det 52-jarige grondwerker A. B. uit Papendrecht veroordeeld tot een jaar en twee maanden gevange nisstraf wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. In de nacht van 18 op 19 mei j.l. had de man na sluitingstijd van de café's een bezoeker van een café te Geleen, de 23-jarige arbeider L. M. Smits uit Geleen, onverwacht met een zakmes enkele gevaarlijke steken in de rug toegebracht Aanleiding tot de ze agressieve daad was een korte, onbetekenende woonden wisseling in het café geweest. Aan de verdachte B. was verder ten laste gelegd het verlaten en onverzorgd achter laten van zijn vrouw en twee minderjarige kinderen in Papendrecht. Det eis te gen hem luidde twee jaar gevan genisstraf met aftrek. Aan Duitse grens: slechts éénmaal douane Met ingang van 1 augustus de da tum van in werking tredirag van het Nederlands-Duitse verdrag zal aan zestien Nederlands-Duitse grensover gangen de grenscontrole van de twee landen worden samengevoegd. Het gaat hier (behalve om de post Berg- autoweg, waar de grenabehandeling, vooruitlopend op de formele regeling al was samengevoegd) om de-over gangen in de wegen: Schinveld-MÜn- dergangelt, Doenrade-HSllensberg, SittardWehr, SdttardTudderen, NieuwstadSusterenJsenbruchit, Spaans Huisken-Saeffeln, Bergen- Goch, Berg en Dal-Wyler, Spijk- Elten, Lobith-Elten, Babberich-Elten, Beek-Eilten, Dinxperlo-Bocholt. UITZENDING GROEP JONGE BOEREN NAAR BRAZILIë De Kath. Emigratie Stichting gaat met medewerking van de KNBTB en KNJBTB in september wederom een groep van ongeveer tien jonge boeren voor zes maanden uitzenden naar Brazilië. De uitzending van een groep vorig jaar is een succes ge worden. In Brazilië zullen de jonge boeren gaan werken op Holambra, de Nederlandse katholieke boeren- vestiging. September is gekozen om dat dan het Braziliaanse voorjaar juist is begonnen en er de meeste arbeidskrachten nodig zijn. De 38-jarige G. J. Visser uit Breda is gistermiddag tijdens werkzaamhe den aan het viaduct over de rond weg, nabij de Willem van Oranjelaan te Breda onder een omslaande kraan wagen klem geraakt en op slag ge dood. Het slachtoffer is gehuwd en vader van zes kinderen. Het ongeluk gebeurde toen de man met-'n kraan- wagen een vrachtauto hout aan het kween was. Voor het Mulo-diploma A met mid denstand slaagden: mej. A. Devilee, Leiden; mej. C. God- dij n, Leiden; mej. M. de Groot, Lei den; mej. L. v. cL Ham, Zoeterwoude; mej. C. Hoogervorst, Ter Aar; F. van der Woerd, Leiden; E. Dullaart, Lei den; L. Paddenburg, Leiden; mej. E. van Schooten, Noordwijk; mej. A. Steen voorden, Noordwijk; J. van Eeden, Noordwijkerhout; P. Pauëlsen Noordwijk; mej. M. Mooren, Wou- brugge-Hoogmade; mej. C. Overdijk, Leiden; mej. C. v. d. Post, Woubrugge -Hoogmade; mej. A. v. Beek, Alphen a. d. Rijn; mej. A. Burger, Alphen a. d. Rijn; mej. J. v. d. Voort, Leiden; P. Stouten, Leiden; P. Zwetsloot, Zoeterwoude. Voor het Mulo-diploma A zondör middenstand slaagden; mej. E. Jafl- sen, Leiden; mej. A. Kleiss, Leider dorp; J. Meyer, Voorschoten; N. Vis ser, Leiden; F. Kriek, Leiden; T. van Schie, Katwijk; mej. M. van Roeijen, Noordwijk. Middenstandsexamens Voor het Middenstandsdiploma zijn geslaagd: J. Stigter, Ter Aar; W. Stikkelorum, Leiden; Th. Straathof, Zoeterwoude; L. v. d. Tang, Zoeter- meer; G. Tavenier, Katwijk aan Zee; H. Thomas, Alphen a. <1 Rijn; D. van Tol, Valkenburg; B. van Triest, Al phen a. d. Rijn; N. v. d. Tuin, Leiden; G. Tij sterman, Nieuwkoop; W. van Ulden, Leiden; J. Verdel, Nieuwkoop J. Verdoes, Katwijk a. Zee; R. Ver- kuyl, Nieuw Vennep; J. Verlaan, Oud Ade; A. Vermey, Roelofarends- veen; F. Versluys, Langeraar; A Ver stappen, Leiden; A. Versteege, Noordwijk; N. Verwey, Noordwijk; T. Vis, Zoeterwoude; M. v. d. Vis, Al phen a. d. Rijn; S. Visser, Leiden ;Ch. Vlasveld, Leiden; M. Vlek, Leidenj j. Vlieland, Katwijk aan Zee; M. van Vliet, Zoetermeer; W. van Vliet, Sas- senheim; J. v. d. Vlugt, Leiden; O. Vogelenzang, Leiden; M. v. d. Voort, Leiden; J. de Vrind, Leiden; Th. de Vroomen, Warmond; M. v. Vuurde, Noordwijk; C. Wagemaker, Leiden; H. Warmerdam, Voorhout; A. Weg- mans, Alphen a. d. Rijn; W. Wegmans Leiden; G. v. d. Weide, Voorschoten; J. v. d. WeijdenBers, Leiden; W. van Wieringen, Leiden; J. van Win- senRuygrok, Warmond; G. de Wit, Hazerswoude; R. Witvoet, Leiden; G. Wortman, Alphen a. d. Rijn; A. Zand bergen, Leiden; S. Zandbergen, Lei den; L. van ZantenRiemersma, Al phen a. d. Rijn; C. Zonneveld, Noord wijk; W. Zonneveld, Wassenaar; M. Zuidhoek, Noordwijk aan Zee; C. Zuyderduyn, Katwijk aan Zee; F. Zwart, Oegstgeest; P. v. d. Zwet, Roelof arendsveen; M. Zwetsloot, Hoogmade; B. v. d. Ban, Hoofddorp. Eindexamens Leidse Hout-ulo Voor het Mulo-diploma A zijn aan de Leidse Hout-Ulo geslaagd: de da mes: A. Roskam, A Teyn, Voorscho ten; M. v. d. Waart van Gulik, Leid- schendam; E. J. J. Viertelhauzen, Voorschoten; L. E. Volbeda, Leid- schendam; C. L. Verhey, Voorscho ten; M. C. Ligtvoet; Th. Houweling, Warmond; G. A. Ch. Jongbloed; M. J. Stroosnijder, Valkenburg ZH.; J. Wittenaar; A. v. d. Mey; G. van Ommering; F. F. van Rossen; M. Kromhout, Rijnsburg; A. T. van Duyn, Katwijk; de heren: S. Weeda; F. E. Sint, Voorschoten; J. J. Verschoor, Voorschoten; A. K. We gener, Voorschoten; A. F. Schaap, Voorschoten; H. H. Mugge, Voorscho ten; J. Rietveld, Hazerswoude; E. J. v. d. Kraan; L. C. v. d. Ven; J. Zaalberg; R. van Schoonderwoerd den Bezemer. Tevens het Middenstandsdiploma Allen woonachtig in Leiden, tenzij anders vermeld. Afgewezen 1 cand. GESLAAGDE DOKTERS-ASSISTENTEN De navolgende leerlingen van de Leidsche Analysten School slaagden voor het diploma Doktersassistente en zijn ingeschreven als erkend Dok tersassistente in het Register II van de Nederlandse Stichting v/h examen voor Medisch Praktijkassisitente. Mej. M. M. M. H. Bakker, Leiden; mej. M. T. Barnhoorn, Lisse; mej- D. Benschop, Saasenhèira; mej. L A. Braam, Leiderdorp; mej. J. C. M. Broxterman, Warmond; mej. J. N. Brugman, Leiden; mej. E. H. J. Duin dam, Noordwijk aan Zee; mej. H. C. H. de Heiden, Leiden; mej. H. W. C. T. van Kesteren, Voorhout; mej. A. G. J. A. v. d. Kraats, Boskoop; mej. M. M. H. v. d. Poel, Voorschoten; mej. A. H. M. Schrama, Nieuw Ven nep; mej. J. de Witte, Koudekerk a. d. Rijn. Afgewezen: 1 kandidaat. Tijdens een zitting van de recht bank in Amsterdam is donderdag het Duitse motorschip „Nordwald" (981 brt.) bij executie verkocht. Op het schip, dat eigendom was van de par tenrederij Nordwald in Hamburg drukte een schuldenlast van drie kwart miljoen gulden wegens een niet afgeloste hypotheek. Het werd voor 845:000 verkocht bij een inzet van 10.000. Eigenaar werd mr. F. C. baron van der Feltz uit Amsterdam, die voor de executante, de Deutsche Schiff Beleihiijsbank in Hamburg optrad. Hij wenst de naam van zijn opdracht geven (nog) niet bekend te maken. van enkele overjarige en licht beschadigde NAAIMACHINES Advertent»e> De 18-jarige Amsterdamse vrouw uit „het leven" In Amsterdams don kere buurt: Sonja H. G. K.-v. d. M. is gisteravond gewurgd op haar bed in een woning aan de Oude Zijds Ach terburgwal in de hoofdstad gevonden. Ze vertoonde op het moment van de ontdekking nog tekenen van leven, doch bij aankomst in het Binnen gasthuis bleek zij reeds te zijn over leden. Een ongeveer 53-jarige, nog voortvluchtige man met grijs krul lend haar en gekleed in een donkere regenjas, die de laatste bezoeker van de jonge reeds gehuwde vrouw was. wordt als vermoedelijke dader door de politie gezocht. De jonge vrouw had haar kamer pas sinds veertien dagen in het per ceel Oude Zijds Achterburgwal 72. Sonja K. had in dit huis de kamer aan de straatzijde gehuurd. De huiseigenares heeft Sonja voor het laatst in levende lijve gezien. Dat was omstreeks kwart over zes. Me vrouw Berken velde is daarna de af was gaan doen, waarna ze omstreeks half zeven zoals ellke avond het ont bijt voor morgenochtend voor Sonja K. kwam klaarzetten. Toen vond ze de vrouw vrijwel levenloos op bed. De laatste bezoeker was inmiddels verdwenen. Mevrouw Berken velder waar schuwde via de vijf maal acht onmid dellijk de recherche van het politie bureau Warmoesstraat. Deze ver spreidde via de mobilofooninstall atie een vaag signalement van de man, die omstreeks half zeven ogenschijn lijk rustig de woning had verlaten. Enkele omwonenden hadden hem ge zien. De man is volgens hun be schrijving ongeveer 1.70 meter lang. Onmiddellijk begon de recherche on der leiding van hoofdinspecteur H. M. E. Bremer een intensief onderzoek. Kort voor het overlijden heeft de vrouw nog een fles cognac of enige maatjes in de buurt gekocht. Toen de politie in de woning kwam vond zij de fles nog voor ongeveer een achtste gevuld. Er stond op tafel een half gevuld cognacflesje. Of er uit meer glaasjes is gedronken is niet Een 16-jarige dekjongen van de Finse houtboot „Tottesund" is gis teravond in het Noordzeekanaal in Umuiden, waar zijn schip lag ge meerd aan de nieuwe kade bij de papierfabriek overboord gevallen en verdronken. De jongens zat op de reling samen met een vriend, die ook overboord viel maar zich wist te red den. De dekjongen kwam onder het hout dat tussen schip en wal dreef terecht. Een kikvorsman heeft om streeks middernachthet stoffelijk overschot aan wal gebracht. bekend. Er waren wel meer glaasjes in huis, doch het onderzoek door de diaotyloscopische dienst zal moeten uitwijzen of hieruit ook is gedronken. DADER MELDT ZICH De man, die gisteravond aan de Oude Zijds Achterburgwal in don ker Amsterdam 'n 18-jarige vrouw wurgde, heeft zich vanmorgen om 11.30 uur bij het wijkbureau van de Utrechtse politie aan de Groene Weg gemeld. Het is 'n 47-jarige onder houdsmonteur uit Utrecht. De man is op transport gesteld naar Am sterdam. kijk eens bij Gisteren is de Elfstedentocht wederom verreden - in bussen. Een aantal wedstrijdrijders, onder wie Reinier Paping, de winnaar van de barre tocht, hebben een vrolijke rit langs de Friese steden gemaakt om de herinnerin gen aan de rit nog eens op te halen. In Bolsward werd een vrolijke dans gemaakt op een podium boven de stadsgracht. Hier demonstreerden Rei nier Paping (1) en H. van Oorschot uit Made, die 12e werd in de tocht, dat zij ook niet voor een ijspolka terugdeinsden, zeker niet aan de hand van •en Fries# schone. Een-acters van Kaj Munk Na een wat vulgaire dansscène in haar vorige t.v.-programma had de VPRO donderdag iets goed te maken. Ze deed dat door middel van twee eenacters ter afsluiting van de Kaj Munk-serie. In „Heren rechters" wa ren vooral Lies de Wind (die bij de KRO „schatten op zolder" presen teert), Johan Schmitz en Johan Fio- let de krachtige toneelfiguren op wie het spel steunde. In „Voor Cannae" waren met name Jan Teulings en Maxim Hamel de bekwame vertol kers van beide hoofdrollen. Tezamen hebben de spelers aan Munk alle eer bewezen. Niet onvermeld laten we het eerste optreden van twee acht tienjarige meisjes, namelijk Joce, dochter van Bob Verstraete en Em my, dochter van Johan Schmitz uit het eerste stuk. Eveneens hun t.v.- debuut maakten twee pas geslaagden van de toneelschool te Maastricht, Herman Lutgerink en Jaap van Don selaar. We merken nog op, dat het door Jack Dixon straf geregisseerde stuk „De heren rechters" werd op gevoerd in eigentijdse costumering. Johan Winkler, die alle tot nu toe gespeelde werken van Munk heeft vertaald en ingeleid, moest deze keer verstek laten gaan wegens ziekte. Voor de geoefenden stellig interes sant was de filmdocumentaire over Sören Kierkegaard die grote invloed op het denken van Munk heeft gehad en de nabespreking die stond onder leiding van dr. H. Faber. De Munk- serie is met name van belang ge weest voor kijkers, die wilden in dringen in de sfeer van een groot religieus denker. Circus en Piste Twee avonden achtereen werden de kijkers in de circus wereld binnen gevoerd. „Piste", eindelijk weer eens in Treslong te Hillegom, bracht on der de KRO-vlag enkele traditionele nummers, maar er was toch ook wel iets bijzonders. We denken aan het originele te voorschijn goochelen van kleine dieren door de handige illu- PRINS BERNHARDSTR. 51 srorust; Rene Septembre en aan de lieden die het korte programma met NOORDWIJK de nodige humor afsloten. De avond (Advertentie) tevoren kwam men bij de Avro uit- voeriger aan zijn trekken, want daar werd gedurende anderhalf uur een helaas wazige registratie gedraaid van het circus Althof, dat een half jaar eerder in Carré was opgetreden. Het waren uitstekende nummers met strenge dressuur, met variëté en met de onmisbare clowns. Dit programma was helaas net nog te laat begonnen om ook de jeugd volledig te kunnen laten meegenieten. Allerlei van drie dagen Het was goed, dat aalmoezenier P. Groenendijk in zijn KRO-epiloog sprak over de comtactloosheid tussen ouders en kinderen en aanstuurde op een waarachtige omgang. Met eni ge spanning zal men uitzien naar de derde aflevering zondag a.s. van de Duitse filmserie „Wie eenmaal uit het schaftje eet". Hans Fallada ein digde de tweede uitzending nogal sentimenteel, maar het gegeven was toch wel leerzaam voor hen, die zich niet bekommeren om het sociale lot van medemensen die rondgaan met het stempel van veroordeling. Men heeft bij de VPRO iets kunnen ver nemen over de befaamde Limburgse kunstenaar Charles Eyck; een onbe voegde in Avro's Televizier moest zo nodig iets stunteligs vertellen over de Kabinetsformatie, voordat ruimte werd gelaten aan een sfeervolle Car rousel met Weense walsen en aan gename show. We moeten verder nog registreren, dat „Het manneke" echt iets van Belgische makelij is en dat het tweede deel van KRO's Zomer wedstrijd voor kijkers uit ons gebied stellig niet zo moeilijk zal zijn ge weest. Komende uitzendingen Vanavond bij de NCRV is er een half uurtje met Conny Stuart, een herdenking van de dichter Louis Cou perus en het Amerikaanse ballet Shi- rah. Voor de zesde maal verschijnt de graaf van Monte Cristo. Het za terdagavond-amusement is in handen van de Vara, opnieuw met een film over vrije nieuwsgaring, weer iets over valsspelers en wederom de quiz van Theo Eerdmans. Hoogtepunt is stellig „Een gala-avond in 1923" met artiesten die met name de ouderen zich zullen herinneren. Zondagnamid dag is er drie uur lang atletiek in Moskou tussen Rusland en Amerika, en daar bedoelen we geen politiek mee! In de avond is er de KRO met het laatste deel van „Wie eenmaal uit het schaftje eet" en met een uit zending uit Knokke van het optre den van Nederlandse deelnemers (o.a. de NCRV t.v.-omroepster Ansje van Brandenburg) om de Europabeker voor zangvoordracht

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7