AFREKENEN MET DE OPPOSITIE PEISOMIIIIE EEllltEI I> DONDERDAG 18 AULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Komplot in Marokko Koning Hassan II van IVlarokko heeft meer dan honderd leden van de grote oppositiepartij „Nationale Unie van Volkskracht" de UNFP, la ten arresteren. De regering zou tot de grootscheepse razzia's die dins dagnacht en gisteren overdag wer den gehouden, zijn overgegaan nadat zij een tip had gekregen „dat de UNFP een komplot smeedde tegen de veiligheid van de staat". Hoewel gisteren een tijdlang alle verbindingen met de Marokkaanse hoofdstad Rabat waren verbroken, schijnt overal in het land orde en rust te heersen. Urenlang had gisteren de Marrok- kaanse ambassade in Parijs geen contact meer gehad met Rabat, en het Marokkaanse persbureau, dat de ambassade gewoonlijk van nieuws voorziet, liet niets van zich horen. De belangrijkste razzia werd in Casablanca gehouden, waar volgens de regeringskringen, 'n bijeenkomst van de partij zou worden gehouden, Dinsdagavond deed de poltie daar 'n inval in een gebouw, waar 30 leden van UNFP aan het vergaderen wa ren. De mannen werden voor een verhoor naar het hoofdbureau van politie gebracht. Tegen de middag waren er al 103 personen gearres teerd. Regeringfunctionarissen weigerden commentaar te geven op de arres taties. Ook weigerden zij opheldering te geven van de verbreking van de communicaties met het buitenland. De UNFP is sinds de Marrokkaan- se onafhankelijkheid de belangrijkste oppositie-partij in Marokko. Zij is een linkse, niet-communisti- sche partij en zij heeft zich enigë tijd geleden afgescheiden van de na tionalistische Istliqlal-beweging. De Drie Duitsers wegens diefstal aangehouden De Westduitse politie heeft drie jongemannen uit Dusseldorf gearres teerd, die maandag op Texel een groot aantal antieke en moderne wapens hadden ontvreemd. Deze wapens lagen op de zolder van het pension waar zij overnachtten. De waarde van de verzameling, waar zich bijzonder zeldzame exemplaren onder bevinden, loopt in de duizen den. De gasten waren maandagmorgen met de Noorderzon én met de wa pens vertrokken, waarna de politie dadelijk op zoek ging naar hun blauwe autootje De Duitsers waren echter reeds naar Den Helder over gestoken. Ook het waarschuwen van de douane leverde geen resultaten op, zodat de heer J. F. Rommel, de ei genaar van het pension en van de wapens, zichzelf nog maar weinig kansen gaf op een goede afloop. De via Interpol gewaarschuwde West duitse Kriminalpolizei had echter meer succes, want 's middags rond één uur werd in Keulen door een patrouillewagen de auto met de drie jongens, die aan het signalement be antwoordden, gevonden. Zij waren juist bezig hun buit uit te laden. Alle munitie en alle wapens bleken nog aanwezig te zijn, zodat de heer Rommel binnenkort weer in het be zit zal zijn van zijn complete verza meling. Nieuw eiland in Loosdrechtse plassen Het tweede van de veertien eilan den, die het plassenschap „Loos- drecht" voornemens is te bouwen, is gistermiddag officieel in gebruik ge nomen door het in brand steken van het bordje „Verboden Toegang" door de voorzitter van het plassenschap mr. J. Hooft Graafland. Deze twee eilanden hebben* bij elkaar ongeveer 1 miljoen gulden gekost. Zij zijn be doeld om het nuttige met het aan gename te verenigen, omdat zij naast de talloze genoegens, die zij de water sportliefhebbers bieden, dienen als golfbrekers in de soms uiterst woe lige Loosdrechtse wateren. Het ei land de Meent heeft een strandbad met echt zand en een ruime haven met beschutte aanlegplaatsen. Het plassenschap heeft voorlopig niet de bedoeling een consumtietent of iets dergelijks op het eiland op te richten. leiders van deze partij zijn El Mehdi ben Barka, een voormalig hoogleraar in de wis- en natuurkunde, en Ab- del Rahnin Bouadid, een econoom. De UNFP heeft vele aanhangers in de grote steden en onder de arbei ders in demijnstreken. Zij streeft naar een republikeins regime en een socialistisch systeem zoals dit door premier Ben Bella is Algerije is ge- introduceerd. CHINEZEN GEVEN HET NIET OP De delegaties der Russische en Chinese communistische partijen zijn woensdag opnieuw enkele uren bij een geweest ter bespreking van de tussen de partijen bestaande ideolo gische geschillen. Hoewel sommige waarnemers aan vankelijk hadden voorspeld, dat de besprekingen slechts enkele dagen zouden duren, werd gisteren van be trouwbare Sowjet-zijde verklaard, dat zij zullen worden voortgezet. Een Chinese zegsman uit de om geving van de Chinese ambassade verklaarde bovendien nog, dat de Chinese delegatie niet alleen maar voor de vorm naar Moskou is geko men. Het uiteindelijke doel blijft het bereiken van overeenstemming tus sen de twee partijen op grondslagen, die de eenheid in het socialistische kamp zullen bewaren. Bedragen ran 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE OIENST VOOR KASBEHEER ER KREDIETWEZEN STAONUIS, LEIDEN, POSTBUS ISO. TEL 20170 (Advertentie) (Advertentie) Nu 15 Staphorster boeren in arrest Gisteren zijn weer twee Staphors- ter boeren gearresteerd, omdat zij weigerden de heffing voor het Land bouwschap te betalen. Door deze nieuwe arrestaties is het aantal, dat in het Huis van Bewaring in Zwol le is opgesloten, op vijftien gebracht. Verwacht wordt dat in de komende dagen nog meer arrestaties zullen volgen. Mr. J. Klaasesz opent Nationale Visserijtentoonstelling schouw voor de kust (vrijdag 26 juli) en een wandeltocht, de voetbalwed strijd Quick Boys-Fortuna '54 en een groot vuurwerk (zaterdag 27 ju li). Katwijk hopt door deze visserij - week het belang van de visserij en van een haven voor deze visserij- plaats met de grootste vloot te kun nen aantonen. Dat de organisatoren de twee rederij verenigingen, het gemeentebestuur en de VVV daar in zullen slagen staat reeds bij voor baat vast. De tentoonstelling is dagelijks behalve op zondag, want dan blijven de poorten dicht geopend van 10-6 en van 7-11 uur. Op de openingsdag heeft het publiek van 4 uur af toe- De locomotief en het eerste rijtuig van de sneltrein Amsterdam-Maas tricht zijn gistermiddag om half vier bij het vertrek uit station Den Bosch even buiten het perron ontspoord op een wissel. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De zogenaamde getrokken treinen Amsterdam-Maastricht keren in Den Bosch en de treinen in tegenoverge stelde richting gaan niet verder dan Boxtel. De treinen#op het traject Den Bosch-Roosendaal worden in Tilburg gekeerd. De treinen die uit elektrisch stroom lij nmaterieel zijn samengesteld kun nen het station Den Bosch wel pas seren, zij het met enige vertraging. TOCH IsiET SLIM GENOEG... Om te voorkomen dat men zijn spaarduiten zou sflelen, meende een landbouwer in Ovenloon er goed aan te doen het geld onder een struik bij het dorp te begraven. Dit deed hij ongeveer een maand geleden. Maar toen hij dezer dagen een kijkje ging nemen onder de struik, bleek een ander hem reeds voor geweest te zijn. Onverwijld stelde de gedu peerde eigenaar de rijkspolitie te Veroray in kennis van de „diefstal". Het gaat dan ook om 13.000 gulden. De inrichting is in volle gang Mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, zal zaterdagmiddag 3 uur de na tionale visserijtentoonstelling te Katwijk aan Zee officieel openen. Het doel van deze grootse expositie, die een week zal duren en de daaraan verbonden festiviteiten is de visserij in het middelpunt van de belang stelling te plaatsen en om de nood zakelijkheid van een eigen Katwijkse zeehaven te accentueren. Aan de voet van de duinen, even over de brug van de Buitenwatering aan het einde van de Zuid-Boulevard is men thans gereed gekomen met de bouw van drie uitneembare ten- toonstelilingshallen, die een gezamen lijke oppervlakte hebben van 2180 m2. Men is nu bezig met de inrich ting van de expositie. Vóór dat za- terdag de opening verricht kan wor den moet er nog heel wat werk wor den verzet. De tentoonstelling zal een zo goed mogelijk beeld geven van a/liles wat verband houdt met de moderne uit oefening van de zaavisserij. Ruim dertig Stands komen er. Het geden der van de scheepsmotoren zal niet van de lucht zijn, men kan er de monstraties aanschouwen van scheepsschroeven, nadlo-teflefonische verbindingen worden tot stand ge bracht, de werking van radiar kan men zien, het breien van netten wordt gedemonstreerd en natuurlijk ontbreken de reddingsmiddelen niet op deze expositie. Een aantrekkelijke stand is ook die, waarin de bezoekers kennis kunnen makèn met allerlei vissoorten, die de Katwijkers dagelijks op zee vangen. Het fileren en bakken van vis in reukloze bakovens is ook een belang rijk onderdeel en voorts kan men zich in het visrestaurant te goed doen aan een smakelijke (vis) maaltijd. De havenplannen. Het gemeentebestuur van Katwijk komt met eeri historische stand over de visserij en door middel van een maquette laat de Stichting Zeehaven Katwijk zien hoever men reeds gevor derd is met de havenplannen, die men met particulier kapitaal over enkele jaren hoopt te kunnen realiseren. Er zijn rond deze nationale visse rij tentoonstelling vele andere evene menten georganiseerd, o.a. een cineac met de visserij films ,,'t Schot te boord" en „Vieren maar", een visse rij -puzzelrit voor auto's, motoren, scooters, en bromfietsen (dinsdag avond 23 juli), een lichtstoet met vis- serijtaptooe (woensdagavond 24 juli), strandfeesten en bridge-drive (don derdagavond 25 juli), een vloot- In een dierentuin in Vancouver heeft woensdagavond een man, die zich „Tarzan" noemde, een groot aan tal slangen, panterkatten, hagedissen, aipen en stinkdieren de vrijheid her geven. Na een lange jacht door de dieren tuin kon de man, die schreeuwde dat hij Tarzan was en een breekijzer ge bruikte om de kooien en hokken te openen, worden gegrepen. Tijdens een circusvoorstelling te Salem, in de Amerikaanse staat Oregon, is woensdagavond een 33- jarige acrobate, mevrouw Duchek, van een hoogte van acht meter naar beneden gestort en om het leven ge komen. Zij trad op in een nummer, waarin zij en haar neef op een draai ende ladder zaten, die horizontaal was opgehangen aan een motor, waar mee haar man over een metalen draad reed. De vishandelaar P. Kok uit Har derwijk is gistermiddag op het kruis punt nabij de brug bij het Veluwe- meer te Elburg met zijn auto in bot sing gekomen met een vrachtauto. De heer Kok, die in een ziekenhuis in Zwolle werd opgenomen, overleed later aan de opgelopen verwondin gen. Hij zou geen voorrang hebben verleend. Jonge Nederlandse vak lieden winnen prijzen in Dublin De winnaars van de nationale be roepswedstrijden die in mei in Utrecht zijn gehouden, hebben ook bij de internationale beroepswed strijden in Dublin een goed figuur geslagen. Zij moesten daar hun krachten meten met jeugdige vak lieden uit Ierland, België, Engeland, West-Duitsland, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Portugal, Spanje, Zwit serland en Japan. Nederland deed mee in de vakken timmeren, metselen, schilderen, meu belmaken, steenhouwer), construc- tie-bankwerken, machine-bankwer- ken, loodgieten, elektrisch lassen en draaien. Onze landgenoten wonnen twee gouden, twee zilveren en twee bronzen medailles. In de categorie meubelmaken won de heer L. van de Niet uit Sassen- heim de tweede prijs. Een bronzen medaille ging naar de heer J. J. M. van Steenbergen uit Leiden (lood gieten). De prijswinnaars komen morgen op Schiphol,aam. LISSE „De Spartaan". De Atletiekver eniging „De Spartaan" houdt donder dagavond 18 juli 8 uur een buitenge wone ledenvergadering in de cantine- zaal van het Gem. Sportpark. Wegens aftreden van de voorzitter C. Strik zal een nieuwe voorzitter gekozen moeten worden, waarvoor candidaat is gesteld ir. A. H. J. Paardekooper. ATLETIEK Nederlandse ploeg voor Versailles De Nederlandse heren atletiekploeg die zondag in Versailles tegen Frank rijk b uitkomt, is als volgt samenge steld: 100 m.: Smit (AVG 26) en Luitjes (Trekvogels); 200 m: Smit en Noor denbos (Minerva); 400 m: Schuyt (Olympus) en Vellinga (Blauw Wit); 800 m: Konings (Zaanland) en Kop pelaar (AAC); 1500 m: Snepvangers (MOC 17) en Blok (Suomi); 5000 m: Delnoye (Kimbria) en Scheyen (Uni- tas); 10 000 m: Clement (Fit) en Van Gerven (De Spartaan) Lisse; 3000 m steeple chase: Cu jé (Dynamo) en Wit (MFC); 110 m horden. Kamerbeek (PSV) en Nederhand (ALO); 400 m harden: Stevens en Van 't Zant (bei den Quick); ver: De Winter en Weis- scher (beiden AAC); hoog: v. Kleeff (DOS) en Van Broekhoven (Diome- don): hinikstapsprong: Evers (AV 55) en Kant V en L); polshoog: Wijsen (Kimbria) en Krikke (AAC); speer: Van der Heyden (AAC) en Olofsen (Hollaodia)discus: Kemerbeek en Schrieken (AAC); kogelstoten: Van Wees (AAC) en v. d. Kruk (AV 40); kogelslingeren: Swinkels (PSV) en Sohoemalker (LDA); 4 x 100: Smit, M. Bos, Luitjes en Noordenbos; 4x400: Kalkman, Sdhuyt, Vellinga, Koppe laar otf Koning*. LEIDEN ADOPTIE ALBERT SCHWEITZERDORP De 15 leerlingen van de Gemeente lijke Bedrijfstechnische School gaan zaterdagmorgen 20 juli naar het dr. Albert Schweitzerdorp in Frankrijk. Zij vertrekken vanaf de hoek Timor- straat en Sumatrastraat in de vroege morgen om vijf uur. Dat is nodig, omdat men anders in moeilijkheden komt met het reisschema. En moei lijkheden hebben de organisatoren, de heren Fokkema en Kors, al vele gehad. Voornamelijk financiële moei lijkheden, die men via akties heeft trachten op te lossen. Dat is niet ge lukt. Er kwam wel wat geld binnen en dat geld is nodig voor de be strijding van de reiskosten maar lang niet genoeg. Daarom heeft men een lening gesloten van een bedrag, dat met vier cijfers geschreven wordt. Want de aktie voor de mede mens moet slagen en de leerlingen nemen het gewoon niet, als de tocht niet door kan gaan. Het gironummer 104190 t.n.v. de heer J. Fokkema staat nog steeds onder het motto „Adoptie Schweit zerdorp" open. Men kan de moeilijk heden nog steeds helpen oplossen, ook na het vertrek van de jongens naar Frankrijk, waar ze in Vaudune een huis gaan bouwen in het Schweit zerdorp. LEIDSCHENDAM Na lang wachten heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid eindelijk machtiging ver leend tot gunning van het herstel en verbetering van de woningen in de St. Willibrorduswijk. Met dit werk is een kwart miljoen gulden gemoeid. Het werk zal worden uitgevoerd door de fa. Schouten en na de a.s. bouw vakvakanties wordt met dit werk be gonnen. De woningen van het complex Smidslaan-Van Ruysdaellaan zullen geschilderd worden. Voor het com plex Zaagmolenstraat is het vernieu wen van de betegeling in de onder huizen reeds aanbesteed. De voorzit ter betreurde het dat de bewoners van dit complex woningen niet wa ren ingegaan op de suggestie van het bestuur om zelf een speeltuintje voor de kleuters te organiseren. Van de 270 woningwetwoningen aan de Burg. Velthuizenlaan zijn er nu 75 in gebruik gegeven. Deze wo ningen zijn gebouwd uit een Haags contingent met een zeer verdienste lijke medewerking van de Haagse Woningdienst, die 80 woningen voor Leidschendammers ter beschikking stelde. De huur van deze woningen varieert van f 19.50 tot f 26.90 per week, inclusief de diensten en ook water. Met de bouw van nog 13 wo ningwetwoningen is onlangs begon nen. Het zal het eerste complex zijn waarin ook centrale verwarming is opgenomen. Over de voortgang van de bouw van woningwetwoningen in Leid- schendam maakte de voorzitter, de heer A. M. van der Laan, zich be zorgd. Deze bouw zit in het slop, meende hij, wat wel blijkt uit het feit dat men in Den Haag en Amsterdam deze woningen niet meer aanbesteed kan krijgen. Als de aannemers bij de aanbesteding een prijs zouden op geven, die voor de opdrachtgevers acceptabel is, blijkt, als het op gun ning en uitvoering aankomt, dat de prijs voor de aanemers zelf een be langrijke verliespost wordt wegens de lange tussenperiode waarin de loonkosten aanmerkelijk zijn geste gen. Het bestuur achtte het gewenst, dat van elk complex van het woning- bezit zich een bewoner beschikbaar zou stellen om actief aan het be stuur deel te nemen. Om te voorko men dat het bestuur dan te omvang rijk wordt heeft de periodiek aftre dende heer H. van Aider wegen zich niet meer herkiesbaar gesteld, terwijl de heer J. Wilemse eveneens zijn be stuursfunctie ter beschikking stelde. De heer P. Hulst maakte op grond van de afspraken hiertegen bezwaar. De voorzitter meende, dat men zich van afspraken moet kunnen losma ken in verband met veranderde om standigheden. Eerst had de vereni ging 100 woningen in beheer en nu al meer dan 400. Deze groei was in dertijd niet voorzien. De suggestie van het bestuur werd tenslotte aan genomen en in de vacatures gekozen mevr. v. d. Velde-Smolders en de hr. Grundeken. Het 4-jarige dochtertje van de familie Doppen in de buurtschap Harreveld is gistermiddag, toen het plotseling de weg overstak, aangere den door een bromfiets. Zij is ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd waar zij is overleden- Uit de restanten van zijn in elkaar gezakte beeld „De houtwerker", dat voor dit droeve voorval door de opdrachtgeefster, de gemeente Zaandam, was geweigerd, heeft de Zuidslavische beeldhouwer Slavomir Miletic ge holpen door sympathisanten en met behulp van de steigers, die een Zaan- dams aannemer hem beschikbaar stelde, opnieuw een houtwerker uit één stuk gemaakt. De bedoeling is dat het beeld vrijdag a.s. door een haven arbeider zal worden onthuld, waarna deskundigen en publiek het zullen kunnen beoordelen. De foto toont Miletic bezig met zijn tijdrovende restauratie van zijn vernielde schepping. De beste hulp heeft de beeld houwer gehad van een stukadoor uit Beverwijk, door de Zaandamse goe gemeente gedoopt tot „Willem met de baard". Omvang veestapel iets teruggelopen HARDE WINTER EN SLECHT WEIDE- SEIZOEN HIERAAN NIET VREEMD Hoewel de omvang van de rund veestapel is teruggevallen tot het peil van mei 1961, kan men voorlopig nog een groot aanbod van slachtvee ver wachten. Dit zegt de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, in een nota naar aanleiding van de door het CBS gepubliceerde uitkomsten van de veetellingen in mei 1963. De rundveestapel, die zes jaar ach tereen een uitbreiding heeft onder gaan (van mei 1956 tot mei 1962 met in totaal 30 procent tot 3,8 miljoen stuks), is het afgelopen jaar voor het eerst verminderd en wel met 127.000 dieren. De melkveestapel, 1,7 miljoen stuks in mei 1962, is slechts weinig afgenomen. In de nota wordt opgemerkt, dat aan de afzet van vee in de laatste maanden goed te zien is, dat de schrik van de voorbije winter nog bij de veehouders nawerkt, alhoewel de slechte inzet van het weideseizoen hieraan ook niet vreemd is. Bij een regelmatig voldoend ruime uitstoot, aldus de heer De Veer, zal er een betere harmonie zijn tussen de groot te van de veestapel en de omvang van de ruwvoedervoorraden voor de winter. Hij acht dit van bijzonder be lang voor de handhaving van het evenwicht op de slachtveemarkt en de rendabiliteit van de veehouderij bedrijven. Arbeiders in de haven van Syd ney hebben woensdag geweigerd een lading gev/eren aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Straat Cumberland" te brengen, omdat naar hun mening de geweren bestemd zijn voor Zuid-Afrika. Een verklaring van het Australische ministerie van be voorrading, dat de wapens naar Tan- ganjika zouden gaan, maakte op de arbeiders weinig indruk. Een woord voerder zei, dat zij in het verleden in dergelijke gevllen al eens waren mis leid en dat zij nu een „onweerlegbaar bewijs" moesten hebben, voordat zij de lading geweren aan boord zouden brengen. Minder doden bij vliegtuigongelukken Het jaar 1962 heeft voor de gere gelde burgerluchtvaart een nieuw veiligheidsrecord op zijn naam ge bracht: het percentage der dodelijk verongelukte passagiers zakte verge leken met 1961 opnieuw en bereikte met 0.58 per 100 miljoen passagier- kilometers het laagste cijfer uit de geschiedenis van de burgerlucht vaart. Dit wordt bekendgemaakt in een bulletin van de Internationale Or ganisatie der Burgerluchtvaart. De vermindering van het 0.69 percenta ge van 1961 wordt statistisch be schouwd op zichzelf van weinig be tekenis genoemd, omdat zij het gevolg kan zijn van toeval, maar aangezien in de grafiek der vliegtuigrampen het aantal verongelukte passagiers al sinds de oorlog een geleidelijke dalende lijn vertoont, mag er toch uit worden geconcludeerd dat ook tijdens het afgelopen jaar is voort gebouwd aan de verhoging der vei ligheid in de lucht. Ter vergelijking volgen hier de percentages van de jaren 1946 2.35 en 1947: 3.11 per 100 miljoen passagier-kilometers. Weliswaar stortten in 1962 op ge regelde lijn vluchten 28 toestellen neer, hetgeen 3 meer was dan de 25 in 1961, maar het gemiddelde aantal doden per ongeluk was kleiner en het totale aantal omgekomen passa giers was geringer (765 in 1962 te gen 804 in 1961). In totaal werden bij deze 28 ongelukken 145 beman ningsleden gedood, hetgeen het to tale aantal slachtoffers van 1962 op 910 brengt. De ICAO meenit uit de bechikbare gegevens te moeten aannemen, dat het ongelukken-percentage bij het geregelde luchtverkeer dier charter en andere kleine maatschappijen waarschijnlijk 10 maal zo hoog is. Varkens De varkensstapel is in omvang toe genomen met 117.000 dieren (4 pro cent). Op grond van de tellingscijfers van mei raamt de heer De Veer de aan voer van slachtvarkens voor mei, juni en juli iets hoger, voor augus tus en september wat lager en voor oktober en november ongeveer ge lijk, vergeleken bij de aanvoer in de overeenkomstige maanden van 1962. Voor december zou, gezien het aan merkelijk lagere aantal gedekte zeu gen bij de mei-telling, in december en in het eerste kwartaal van 1964 een aanzienlijke vermindering van het varkensaanbod moeten worden verwacht. De heer De Veer gelooft echter dat het waarschijnlijk wel bij een matige vermindering zal blijven. Paarden De paardenstapel is verder afge nomen en ligt thans beneden de 150.000 stuks, terwijl er kort na de oorlog nog ruim 300.000 landbouw- paarden waren. Het aantal bedrij ven waar met paarden wordt gewerkt is sinds mei 19.62 weer met 7000 te ruggelopen. De heer De Veer heeft de indruk, dat de economische betekenis van het paard als trekkracht wordt onder schat, met name voor de kleinere be drijven, waar het gebruik van een tractor vaak een te hoge kostenfac tor vormt. De schapenstapel was in mei iets kleiner dan een jaar daarvoor, het aantal lammeren bleef ongeveer ge lijk. CONGRES WIT GELE KRUIS. Het Congres van de Nationale Fe deratie „Het Wit-Gele Kruis", dat eens in de vijf jaar wordt gehouden, vindt op 24 en 25 oktober plaats in gebouw Tivoli te Utrecht onder de titel: „Van schets naar bestek". De deelnemers aan het congres wacht een druk bezet programma. Op de openingsdag spreekt prof. dr. E. Leemans, hoogleraar in de empyri- sche sociologie aan de Nijmeegse Uni versiteit, de openingsrede uit: „De positie van de maatschappelijke ge zondheidszorg in deze tijd". In de middag beginnen de afde lingsbijeenkomsten met discussie. In deze bijeenkomsten worden de vol gende onderwerpen ingeleid en daar na besproken Grondslagen van het Wit-Gele Kruis; de medische dimen sie in het Wit-Gele Kruis; de ver pleegster in het werk van het Wit- Gele Kruis; de provinciale en plaat selijke kruisorganisaties; gezondheids voorlichting en opvoeding; en ten slotte: werken met mensen. Op de ochtend van de sluitings dag, vrijdag 25 oktober, heeft een forum-discussie plaats waaraan en kele bestuursleden van het Wit-Gele Kruis deelnemen. In de middag geeft de directeur van het Gemeenschap pelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie te Nijmegen, dr. J. Vol- lenbergh, een samenvatting van de congresbeschouwingen, waarna dok ter Chr. Mol, voorzitetr van de Na tionale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", met een toespraak het con gres besluit.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7