ILFORD SPORTSMAN DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... DONDERDAG 18 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Kwestie Haagse gasdirekteur nog niet afgelopen In verband met de samenvoeging van de gemeentelijke gas- en elek triciteitsbedrijven te Den Haag werd enige tijd geleden de directeur van het nu dus opgeheven gasbedrijf, ir. E. H. Berckhuysen, ontslagen. Tegen deze maatregel van b. en w. heeft men geprotesteerd bij het Haagse gemeentelijk scheidsgerecht en op hun beurt zullen b. en w. waar schijnlijk ber oep aantekenen tegen die uitspraak van dit scheidsgerecht, dat ir. Berckhuysen in ere wil her stellen. De gemeenteraad heeft reeds on dubbelzinnig laten blijken aan de zij de van b. en w. te staan, zodat het beroep bij de Centrale Raad te Utrecht niet lang meer op zich zal laten wachten. B. en w. hadden als voorwaarde voor een eventuele terugkeer van ir. Berckhuysen gesteld, dat deze zich op de hoogte zou laten stelilen van de gang van zaken bij een elektrici teitsbedrijf. Deze voorwaarde werd echter niet door de ex-gasdirecteur aanvaard, zodat b. en w. de terug keer van ir. Berckhuysen onder de ze omstandigheden niet gewenst ach ten. De dubbele roofmoord in Rotterdam-Zuid De Rotterdamse recherche onder zoekt op het ogenblik de mogelijk heid of er enig verband bestaat tussen de sgn. dubbele roofmoord van 8 fe bruari JJ. in de sigarenzaak in Rot terdam-zuid en een soortgelijk mis drijf, dat vrijdagavond j.l. in een dorpje bij Bergen in België plaats heeft gehad. Daar werden een 56- Jarige postkantoorhoudster en een 70-jarige man met messteken en een ijzeren staaf om het leven gebracht door een Spanjaard, die in geldmoei- lijkheden verkeerde. De dader ver loor bij het misdrijf zijn identiteits kaart en kon snel worden gearres teerd. Inspecteur J. Blaauw, die nog steeds het onderzoek leidt, heeft als routine-maatregel een telegram ver stuurd aan Interpol-Brussel met het verzoek het alibi van de Spanjaard voor de nacht van 8 op 9 februari vast te stellen. De eerste reactie was niet bemoedigend: bij de verhoren is nog niet gebleken dat de Span jaard in ons land is geweest. Maar hij zal over dat punt verder worden ondervraagd. De Rotterdamse recher che stelt inmiddels een onderzoek in in het kamp aan de Waalhaven, waar vele buitenlandse arbeidskrachten zijn gehuisvest. Het bezoek van onder minister Sudjarwo De Indonesische ambassade in Ne derland heeft woensdag een commu niqué uitgegeven over het doel van het bezoek van de Indonesische on der-minister van Buitenlandse Za ken, mr. Sudjarwo Tjondronegoro, aan Nederland. Dit communiqué luidt als volgt: „Insinuerende berichtgevingen door enkele Nederlandse bladen omtrent het bezoek van de Indonesische on der-minister van Buitenlandse Zaken mr. Sudjarwo Tjondronegoro, die ge associeerd zijn aan activiteit die bui ten het kader vallen van wat ver klaard werd door de onder-minister zelf bij aankomst in en vertrek uit Nederland, berusten niet op waar heid. Eveneens alle daarop berustende interpretaties zijn voor verantwoor ding van de betrokken bladen. Het bezoek van mr. Sudjarwo Tjon dronegoro aan Nederland is uitslui tend bedoeld om de interne organi satie van de Indonesische ambassade te 's-Gravenhage in ogenschouw te nemen in het normale kader van in spectie van buitenlandse vertegen woordigingen van de republiek waar mee mr. Sudjarwo in het ministerie is belast". Enkele Nederlandse bladen hebben mr. Sudjarwo's bezoek in verband gebracht met de te verwachten aan komst van het schip „Thamrin" van de Djakarta Lloyd in Rotterdam op 5 augustus. De onder-minister zou dan naar Nederland zijn gekomen om te trachten beslaglegging door Nederlanders die schadevergoeding van Indonesië eisen voor genationa liseerde bezittingen, te voorkomen. WIJDINGEN GROOT-SEMINARIE. De bisschop van Haarlem, Mgr. J. A. E. van Dodewaard, heeft dins dag in de kapel van het philosophi- cum de Kruinschering toegediend aan: A. v. d. Aar, J. Buskermolen, J. Dekker, J. Endhoven, J. Fijen, J. Huitema, A. v. d. Hulst, P. de Jong, N. Kuiper, D. den Nieuwenboer, P. Olsthoorn, A. Onderstal, J. Raas, J. Spooren, H. Uylings, C. van Vil- steren, R. Vonk, G. v. d. Wardt, Th. Zunnebeld en J. C. van der Stadt. In de kapel van het thelogicurn heeft de bisschop gisteren de lagere wijdingen toegediend aan: A. M. Otfe, P. L. M. Groot, S. W. Groot, H. P. M. M. Duwêl, J. N. J. Hoebenaars, H. J. G. Soppe, J. A. Roos, A. M. G. van Dijk, Th. V. Klawer, J. J. Timmer, J P. IJdema en J. Chr. van der Stadt. De H. Wijding van het diaconaat aan: J. G. Suidgeest, J. J. J. de Boer, J. N. Hopman, H. J. Kreike, A. H. Tönis, J. C. Kieftenburg, H. A. W. v. d. Hulst, C. P. v. d. Ancker, A. W. J. G. Sijm, J. H. M. Steur, A. J. M. Feenstra, F. H. Kuttschrütter, J. de Block, P. G. Pivavet, J. A. M. Wel ling, F. J. J. Janssen. De ongeëvenaarde kleinbeeldcamera met „alles in één" sneltransport, 2,8 lens en grote goudgecoate lijnkaderzoeker. ILFORD's grootste succes van f 78.- af (Advertentie) NEGEN GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Woensdagavond omstreeks half zes zijn op de rijksweg Heeze-Someren een personenauto en een klein per- sonenbusje frontaal met elkaar in INTERESSANTE FOTO'S IN MUSEUM VOOR NATUURLIJKE HISTORIE Belangwekkende tentoon- DE stelling over Bovenwindse eilanden lijke historie aan de Lange Raam- MAKER van de prachtige fo to's is Arnoldo Broeders, van de Fraters van Tilburg, die werkzaam is als broeder-onderwijzer op Cura sao. De collectie bestaat uit ruim driehonderd preniten, die alle in het bezit van de Sticusa zijn overge gaan. De rorwi tweehonderd foto's van de tentoonstelling zijn daaruit een selectie. Bij elke foto is voor botsing gekomen. Alle inzittenden, 9téeg~~is"een zeer* aantrekkelijke en zover doenlijk het onderwerp in een uit de personenauto en acht uit daarnaast belangwekkende tentoon- natura opgesteld, waardoor de be- het busje werden uit de voertuigen stelling ingericht over het dieriijke zoeker een beeld krijgt van grootte, geslingerd en gewond. Twee van hen en plantaardige leven op de eiilan- kleur, e.d., die op de zwart-witte zijn zeer ernstig gewond, allen zijn den der Nederla.ndse Antillen. prenten niet zijn te zien. naar het St. Anna-ziekenhuis in Rond tweehonderd prachtige fo- Bomen, bloemen en planten, insec- Geldrop overgebracht. De voertui- to's, met daarbij veelal de onderwer- ten, vogels, zoogdieren en reptielen gen werden volkomen vernield. De p^' natura, geven daarvan een zijn de onderwerpen. Voorts zijn er oorzaak van het ongeval is nog niet indrukwekkend beeld. enkele landschappen en opnamen van bekend. D€ expositie is ingericht in samen- op de Benedenwindse eilanden ge- werking met de Sticusa, Nederlandse houden huisdieren. Stichting voor culturele samenwer- Frater Arnoldo blijkt niet alleen king met Suriname en de Nederland- een technisch zeer begaafd foto- se Antillen, het Rijksherbarium en amateur te zijn, ad zyn prenten geven gerlo is een kalf geboren met zes de Hortus botanicus. De opstelling bovendien blijk van een geraffineerd poten. Twee poten van het dier zijn geschiedde door ds. L. D. Brotngersma gevoel voor compositie en detail- vergroeid met het linkerschouder- en dr. H. C. Blote, resp. directeur blad. De poten zijn van normale en onder-directeur van het museum, grootte. Het diertje heeft blijkbaar mej. M. van Dam namens de Sticu- totaal geen hinder van deze aanhang- sa en de heer W. Wieringa, collectie sels, het is kerngezond. De landbou- beheerder van het Rijksherbarium, wer heeft al een bod van f 240,- Het is een rondreizende tentoon- voor het dier gekregen. stelling. Eerder was zij onder meer Bij een landbouwer in Vorden is reeds in het Tropenmuseum te Am- SPELINGEN DER NATUUR By landbouwer W. Meenink te An- werking. De foto's zijn dan ook niet alleen wetenschappelijk van groot belang, het zijn daarnaast stuk voor stuk kunst foto's in de echte zin van het woord. De fotograaf vangt zijn sujetten in hun meest karakteristie ke houdingen en bezigheden. Zij zijn dikwijls het resultaat van een schier onuitputtelijk geduld. Het maken, van „wetenschappelij ke" foto's was niet zijn voornaamste doel, al zal dat ook wel een woord je hebben meegesproken, daar is hij tenslotte ook onderwijzer voor. De prenten zijn op de eerste plaats de resultaten van een „liefhebberij". Dat doet aan de waarde niets af; in tegendeel, het blijkt een gelukkige combinatie te zijn. Ze zijn niet al leen te waarderen door de man of de aankomende man van de wetenschap, maar ook door de liefhebbers van goed en gaaf fotowerk. Een ver dienste, die moeilijk kan worden overschat, dunkt ons. De tentoonstelling is vanaf heden te bezichtigen op alle werkdagen ook 's zaterdags van 10 tot 12.30 en van 2 tot 5 uur. Ze blijft in Lei den tot 29 augustus. Van donderdag 18 tot zaterdag 20 juli zal het personeel van de Franse rijksluchtvaartdienst weer in staking gaan. De KLM zal evenwel de mees te van haar diensten op Parijs kunnen uitvoeren aangezien de luchtver- keersregeling door de leden van de Franse luchtmacht zal worden over- KLEUTER VIEL IN RIOOLPUT De driejarige Ria Weggink is gis- een witte mol aangetroffen. De land- sterdam, in het Zoöl. laboratorium tere11 op het nippertje gered uit de bouwer, die veel last van mollen van de Utrechtse universiteit en in duiker van een rioolkanaal m Hen- ondervond, had klemmen gezet. De- Nijmegen, waar een kring van An- gelo, waar zij in was gevallen. Het zer dagen zat er een witte mol in, tilliaanse studenten van de Katho- meisje werd door twee manmen, die die volgens deskundigen zeer zeld- lieke Hogeschool er bemoeienis mee het ongeluk zagen gebeuren, aan de zaam is had. andere kant uit de duiker gehaald. Zij werd naar een ziekenhuis ver voerd, omdat zij water in haar Ion- NW-VOORZITTER STEUNT VELDKAMP gen had gekregen. Verlichting premielasten vooral in belang van sociaal zwakkeren De voorzitter van het NVV de heer Veronderstellingen dat er t.a.v. D. Roemers heeft op de vanochtend deze materie grote meningsver in Utrecht gehouden hoofdbestuurs- schillen met de KAB zouden be- vergadering van het NVV aangekon- staan, verwees de heer Roemers digd, dat zijn vakcentrale juist ta.v. naar het rijk der fabelen, het sociaal programma het nieuwe kabinet in belangrijke mate zal toet- sen. Hy zei volledig begrip te heb ben voor het standpunt van minister Veldkamp, dat in een sociaal pro gramma de financiering uit de alge mene middelen van de verhoogde AOW-uitkering niet mag ontbreken. Verlichting van de premielasten voor de sociale verzekering ontlast vol gens de heer Roemers in de eerste plaats de sociaal zwakkeren. Zij profiteren veel meer van ver lichting van sociale premie dan van belastingverlaging. De heer Roemers vond het een winstpunt, dat over het principe van deze financiering blijk baar geen meningsverschil meer be- staaeta „Maar met principes alleen krijgt men geen sociaal programma", zo meent de NW-voorzitter, die de uiteindelyke formule die minister Veldkamp bereid was te accepteren, nogal elastisch vond. Sprekend over het gemeenschappe lijk actieprogramma van het NVV en de KAB zei spr., dat het NVV niet rechtstreeks betreken wil zijn bij een kabinetsbormatie. „Niet alleen bij deze, omdat zij een zo weinig hartverheffende vertoning is, maar bij geen enkele, omdat de kabinets formatie in de eerste plaats de ver antwoordelijkheid is van de politieke fracties in de Tweede Kamer. Dat houdt niet in, dat het ons onver schillig is welke regering er komt. Wij zullen iedere regering, ongeacht haar politieke samenstelling, beoor delen naar het zakelijke beleid. Maar iedere regering start by voor baat met ons vertrouwen", aldus de heer Roemers. genomen. Alleen de late diensten zullen niet kunnen worden uitge voerd. Nice zal alleen op de diensten Am sterdamBarcelona op 18 juli en AmsterdamPalma op 19 juli niet worden aangedaan. Op zaterdag 20 20 juli zal de KLM op de lyn Am sterdamMadrid een extra tussen landing in Nice maken ten dienste van de wachtende passagiers. SHELL ÉN ZWOLSMAN GAAN SAMENWERKEN Van de zijde van Shell-Nederland N.V. en Zwolsmangroep N.V, wordt medegedeeld dat „Shell-Nederland N.V. en een der maatschappijen van de Zwolsman-groep, te weten de Exploitatiemaatschappij Schevenin- gen (EMS) hebben besloten tot een samenwerking, die in het bijzonder fik mti altiduhonder- Monderdefltitmmen- feu enkrlhursthadmn op wiezhhet m reien hchhPT? Uk kan MaUnp fiip fladderen! Iwdmphemrm/ra'pffS u1 oieinDeoeenumppeneeLt gericht zal zijn op de ontwikkelln en de exploitatie van onroerend' goederen, voor zover die in de sfeer van beide maatschappijen liggen. Verwacht wordlt, dat door derge lijke vormen van samenwerking mei anderen de dienstverlening aan het publiek belangrijk zal kunnen wor den verruimd, mede gezien de ont- wikkelingstendenzen op het gebied van verkeer, toerisme en recreatie behoeften. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mertsen. 9.35 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu- ziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd 10.15 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klarinet en piano: klassieke muziek (gr.). 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Lich te grammofoonmuziek. 12.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Pianospel met ritmische begelei ding. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Lichte grammofoonmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Populaire or kestwerken (gr..). 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Moderne kamermuziek. 17.00 Lichte grammofoonmuziek. 17.15 Kinder koor met pianobegeleiding. 17.40 Beusberichten. 17.45 Licht orkest muziek en zangsolisten. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 18.50 Regerings uitzending: De nieuwe Algemene Bij standswet door mr. F. H. A. M. Kruse van het Ministerie van Maat schappelijk Werk. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Boekbespreking 19.30 Vliegende schijven, verzoekpro gramma voor de militairen. 20.30 De Bruilofstgast, hoorspel. 21.35 Dans orkest en solisten. 22.15???? 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Strijkorkest. 22.55 Gianni Schicchi. komische opera (gr.). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Klaarwakker: lichte gram mofoonmuziek. reportages, mededelin gen en commentaren. 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 VA RA's boottocht 1963. 8.25 Lichte grammofoonmuziek met om 8.30 Kin- derstrip. 9.00 Ochtendgymnastiek v. d. vrouw. 9.10 Klassieke muziek (gr.) VPRO: 10.00 De beginselen van de Nederlandse taal, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Baby sitten (herh.) 10.50 Lichte gram mofoonmuziek. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Pianorecital: mU&erne mu ziek. 11.35 Elektronisch orgel. AVRO: 12.00 Licht orkest. 12.20 Regerings uitzending: Uitzending voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Sport en recrea tie, afgewisseld met grammofoon muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen, eventueel actueel of gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht orkest (gr.). 14.00 Clave- cimbelrecital: klassieke muziek. 14.25 In gesprak met Remco Campert (le van een reeks van vier gesprekken). 14.45 Gastenavond, gevarieerd pro gramma. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale le zing. 16.30 Licht orkest. 17.00 Vooi de zieken. 17.30 Pianoduo: lichte mu ziek. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nws 18.15 Gesproken brief uit Vlaande ren. 18.20 Licht ensemble en zang solisten. 18.50 Draaiorgelklanken (gr.) 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Geva rieerde grammofoonmuziek. VPRO: 19.30 Onthullingen, programma over vertolken en herscheppen (III). 19.50 Week-end-agenda. 20.000 Nieuws. 20.05 Boekbesperking. 20.10 Tussen de buien door, gesprekjes. 20.40 Op be zoek by anderen, gesprek (II). VA RA's boottocht 1963. 21.40 Sranang Tori, Suriaams programma. 22.00 Me- tropie orkest. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zeggen of laten zeggen, over denking. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.10 Prettig weekend, een platenreis. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 19.30 De graaf van Monte Cristo, filmfeuilleton. (Deel 7). NTS. 20.00 Journaal en weeroverzicht. NC RV Cabaretprogramma. 20.50 Atten tie. 21.30 Ballet. 21.50 Louis Coupe rus-herdenking. 22.20 Dagsluiting. NTS: 22.35—22.40 Jouraal. DOOR L. VAN HILLEN Dat een weinig kennis een gevaarlijk ding is, had hij nog niet geleerd. Op de jeugdvereniging, die hij na de jongensclub bezocht, was hij al spoe dig secretaris. Hij haalde z'n boeken uit de leeszaal, durfde de meest in gewikkelde onderwerpen aan, had bijzondere belangstelling voor sociale vraagstukken. Op die vereniging zaten jongens in betere doen dan hij. het ging er heel kameraadschappelijk toe, je merkte niets van standsverschil. Maar Gerard merkte het wèl. De manier waarop sommige jongens zich uitdrukten, de houding die ze zich wisten te geven in moeilijke omstandigheden, hun zekerheid van optreden benijdde hy in hen en hij zocht naar 't geheim. Hy begreep dat het school in hun milieu. Vader en moeder waren hoogstaande mensen, maar ze leefden temidden van hun volk, midden in de volksbuurt. De jongens gebruikten thuis de kracht termen die de hele buurt gebruikte. Moeder zélf kon soms ook meer kernachtig dan wellevend uit haar slof schieten. Hij voelde zich on wennig, wanneer hy bij een van zijn verenigingsvrienden thuis was, kreeg een kleur toen het meisje dat hij nog van school kende en bij de Grootvelds in betrekking was, thee boven bracht toen ze op Johans ka mer bestuursvergadering hadden. „Jo, d'r is thee", zei ze en Gé wist met z'n figuur geen raad. Maar Jo- han Grootveld zei: „Dank je wel, Riek, ik breng de boel zélf wel weer beneden hoor!" En toen kwam de ontmoeting met Gonnie van Dalen, dochter van mees ter Van Dalen, by wie hy nog in de klas had gezeten. Gonnie was toen al op mulo. Af en toe zag hij haar, in de verte. Maar hij dacht nooit aan Gonnie van Dalen, die was té ver buiten zyn gezichtskring. Bij Van Dalen, wist hy, hadden ze een piano, en Gonnie was apothekers-assistente! Het was tijdens een weekend in de vakantie. Voor Gerard Bakker was de vakantie geen grote gebeurtenis. Een beetje fietsen, een paar familie leden opzoeken. Hij verdiende niet veel, gaf z'n geld thuis en hield een paar zakcenten over. Daar kon je niet veel deuren mee intrappen. Maar het weekend van de vereniging op .Bleekenburch" daarvoor had hy ge- Op de fiets had hy de lange reis gemaakt. Het was voor het eerst, dat hij een paar nachten van huis zou zijn. En voor die gelegenheid had moeder een pyjama in elkaar ge naaid. het was voor het eerst, dat hij een pyjama had! Hij durfde het ding thuis niet dragen, de anderen zouden zich naar gelachen hebben om z'n „kale bedoening". Maar z'n wijze moeder had al vooruitgezien Des avonds zou er een kampvuur zijn ter begroeting en hy, Gerard, zou voordragen. Hy zat z'n voor dracht nog eens over te kijken, met z'n rug tegen een boom, toen een meisje laAgs trippelde. Hij herkende Gonnie van Dalen, ze herkende hem ook. „Gé! Jij hier? Ben je nou nog aan de studie?" „Nee. ik moet vanavond spiet sen!" had hij verlegen uitgelegd, vreemd-blij omdat ze hem zo dood gewoon had begroet. Hij zou haar zelf nooit hebben durven aanspre ken. Gonnie van Dalen, notabene! „Hoe ben je hier gekomen?" „Op de fiets." „O ik ook." „Hoe kan dat nou?" „Maar ik kom van Nunspeet, daar heb ik gelogeerd. En nu ga ok, na dit weekend, weer naar huis." „Dat hele eind op de fiets?" „Hele eind en jij dan?" „Nou ja.ik. „Jy bent een man, hè .en ik ben maar een meisje. Nu, we zullen 'ns zien wie er het eerst is! En met die woorden was ze weggelopen. Het kampvuur was geweldig ge weest en Gerard had uitbundig ap plaus ontvangen voor z'n voor dracht Maar hy wist, dat hy het nog nooit zó gedaan had. In de kring zat Gonnie van Dalen en waarom wist hij niet op haar moest hij indruk maken. Het was voor haar, dat hij z'n best deed! 's Morgens zag hij haar weer. „Ha, die declamator", zei ze lachend. „Was je onder de indruk?" Hij lachte ook, toch in zijn ogen de vraag, de onzekerheid. „Je legt het er wel wat dik op' vond ze kritisch. „Dit moet je juist fijntjes houden, Gé. Het was net of je de mensen wilde zeggen: denk er om, nou moet je lachen. Ze moeten niet om jóu lachen, maar om het ge dicht!" Het was hem of hy een klap in z'n gezicht kreeg. Toen keek hij haar aan. Haar ogen waren zo argeloos, haar gezicht zo open. Zei ze dat nou. Ze zag zijn verwarring. „Ben je daar boos om?" vroeg ze „Nee", antwoordde hy en hij meen de het. „Maar „Wat heb jij nou liever, Gé, aan bidding of kritiek?" informeerde ze. „Hangt van de kritiek af', scherm de hy. „Als het opbouwende kritiek is. ,0, jullie met je opbouwende kri tiek! Ik bedoel: je wilt toch liever m'n eerlijke mening* horen dan een com pliment?" Opeens wist hij dat ze hem met haar eerlijke mening meer plezier deed dan met een niet-gemeend, op pervlakkig compliment. „Ik hou van alles wat me helpt", zei hij eenvoudig. „Heb jij dan hulp nodig? Je redt je best". En toen, opeens, liepen ze naast elkaar en vertelde hij. De behoefte, met iemand vertrouwelijk te praten, iemand die luisteren wou, brak dooi de dam van zijn zo zorgvuldig be waarde reserve heen. En Gonnie van Dalen luisterde, wierp er soms een enkele woord tussen om te vra gen, of te tonen dat ze begreep. Veel van wat hij haar vertelde, was haar vreemd. Haar eigen jeugd was zo heel anders! Maar verbaasd, en een beetje ontroerd, luisterde ze naar het verhaal van deze lange jongen, die zo onzeker was, zoveel proble men had (en maakte), zocht naar een levenshouding, een levenswijk „Waarom vertel je mij dat alle maal?" vroeg ze opeens. Ze waren al ver van de buitenplaats afge dwaald, stonden samen op een smal bospaadje, niets dan het gezang van de vogels rond hen, en de wind in de bomen. „Ja," zei hij verlegen, „dat dat wéét ik niet. Misschien omdat jij luisteren wou „Kom", zij draaide zich opeens om, „we moeten terug". Zwijgend liepen ze naast elkaar. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2