Tamtam begint met de T van t'orgel T DRAAIT VAN DE WEEK ALLEMAAL OM T BRAASSEMERMEER EN DE „DOM" verdronken DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 HUIS TEN BOSCH TER BEZICHTIGING OPEN. Evenals het vorig jaar zal het ko ninklijke paleis „Huis ten Bosch" in Den Haag voor het publiek ter be zichtiging worden opengesteld van donderdag 1 tot en met vrijdag 30 augustus alleen op werkdagen van 10 tot 16 uur. „EEN HELE TOER OM STEEDS WEER BOVEN TE KOMEN Pastoor Thomas van Leimuiden kreeg dezer dagen een brief met vijf gulden erin gevouwen. Op de en veloppe stond: Aan de eerwaarde oaigeidraaier. Ook dominee Gijsbers uit Leimuiiden heeft soortgelijke er varingen; en zoiets kim je ook ver wachten, als je in de kranten van het land bent uitgedragen als de or geldraaiers, diie met zwengelen een carillon bij elkaar proberen te ver- dttenen*. Gisteren zijn we op zoek ge weest naar dit orgelende tweetal, maar de Leidse „organist" v. d. Put te (uit de Mirakel9teeg) was op dat moment nog gauw even met zijn tonenmaohine de kermis opgegaan om wat extra's te verdienen. Pastoor Thomas was weer in het achteronder van zijn boot gedoken om de motor te repareren, want 's avonds wilde hij graag nog meevaren met de vloot- schouw, die in Leimuiden werd ge houden. Gelukkig troffen we in de katho lieke pastorie van Leimuiden ds Gijs bers aan, die zo juist hondsmoe was teruggekeerd van een hernieuwde tocht langs de Braassemermeer met het orgel. „Die boerderijen liggen allemaal beneden aan de dijk en dus moet je steeds dezelfde weg weer met het orgel naar boven klimmen. Op zo'n manier doe je de tocht driemaal". Al orgeldraaiend zijn ze gisteren van Leimuiden naar Friesekoop ge trokken en via Bilderdam naar Lan- geraar. „En we mogen niet klagen" zegt ds Gijsbers van de financiën.' „Alleen van Friesekoop tot Bilderdam haalden we al 65 gulden op". In Lan- geraar stond men voor een ijzerin dustrie. Daar mochten de orgel draaiers het bedrijf rond. De metaal- CAO mag niet zó ongunstig zijn uit gevallen of iedereen gooide er zijn fikse bijdrage in. IJet zal de lezer niet onbekend zijn, wat het doel van deze orgeltocht is: een nieuw carillon voor de „Dom" van Rijnsaterwoude in het kader van de actie: negen eeuwen christendom rond de meren. Genoemde kerk is de oudste in dit gebied. Leimuiden en. omgeving gon zen van de activiteit, die door domi nee en pastoor is ontketend. Zo werden we gistermiddag op zoek naar het orgel onverwachts gevan gen in carillon-klanken. In Oude We tering stond de rijdende beiaardier, die een daverende „Für Elise" weg gaf. Zó mooi, dat jachtjes met aan dachtige opvarenden stuurloos voor de wal bleven drijven. Een verruk kelijke „watermusic" voor nop, want er stond niemand met 'n bus. Niet onvermeld mag blijven, dat we uit een Engelse rondvaartboot de gids hoorden zeggen: „to the left you see a dutch carillon, very popular in the streets of Holland", zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. De huichelaar. Om op die „orgelstunt" terug te komen vorige week gebruikte 'het clericaal tweetal een draaiorgel van Perlé. Voor een gulden of een kwartje mocht je zelf ook eens aan het wiel draaien. Daar hadden ze on gelofelijk veel succes mee. Een be- wijs^-dat iedereen in, het; diepst van zijn glediachten 'n uitvoerend kunste naar wil zijn. I/anmorgen zijn we tóch nog even mee getrokken en we hebben ont dekt, dat orgelklanken mooi zijn in het polderland. Daar hadden We voorheen nog niet zo'n weet van. We kenden v. d. Putte's instrument alleen maar van het Leidse verkeers- rumoer. Een zwoele „Salomé", kas- stukje van het Leidse orgel, of het martiale „Geen woorden maar da den" kennen we alleen maar als ver keersobstakels van de Haarlemmer- Het klinkt misschien wat ongeloof waardig, maar in Ouwehands Dieren park te Rheiten is een leeuw ver dronken. Het gebeurde zondagavond, toen de laatste bezoekers het park verlieten. Toen de leeuw te water was geraakt in de drie meter diepe gracht, die vijf meter breed is en de roof dieren op een veilige afstand moet houden van de mens, werd onmiddel lijk alarm geslagen. Toen er hulp kwam opdagen, was het echter al te laat. De leeuw, een mannetje van on geveer twee jaar, was verdronken. Het dier heeft niet meer geprobeerd te zwemmen. Hieruit concludeert men dat het beest onwel moet zijn geworden. Er is in het verleden na melijk al eens meer een leeuw in de gracht geraakt, doch dan kon de ko ning der dieren steeds met behulp van een ladder worden gered. De rijkspolitie heeft nog lange tijd gedregd, doch kon de verdronken leeuw niet vinden. Eén van de oppas sers is daarop in de gracht gedoken en kon zo de drenkeling boven bren gen. ZONNEBLOEM-VACANTIE VOOR 240 ZIEKEN Dank zij de nationale Zonnebloem leden-campagne gevoerd in de maan den april en mei 1963, (resultaat: bij na 35.000 leden) en de financiële ac tie door het Zonnebloem-vacantie- fonds, door de KRO-radio en t.v. ge voerd onder het motto „Harten Vjjf" Terwijl de dominee aan het orgel (resultaat: f 126.776,97) kan dit jaar draait, gaat de pastoor met de 'n begin worden gemaakt met de or bits rond. Dit gaat om beurten, ganisatie van vacantieweken voor langdurig bedlegerige zieken. In tien daartoe ingerichte centra straat of de Papenigracht, maar u zullen de komende weken in totaal moest toch zo'n nummertje eens ho- 240 patiënten (van verschillende re- ren in de landelijke dreven, waar ligies) van 'n 8-daagse vacantie kun- geen super-Shell maar koeiemest de nen genieten. Het vervoeren der pa- begeleidende geur is. Geef mij de tiënten wordt geheel verzorgd door polder dian maar, het 103e Geneeskundig Bataljon te Niet dat de techniek aan dit orgel Nunspeet. van de Leidenaars is voorbijgegaan. 15 t.e.m. 22 juli St. Oedenrode, Da- Het is een apparaat, dat met een miaancollege: Limurgse patiënten, touwtje, net als een buitenboordmo- 15 t.e.m. 22 juli Veghel, Zr. Fran- tor van een bootje gestart moet wor- ciscanessen: Utrechtse patiënten, den. 23 t.e.m. 29 juli Denekamp, St. Ni- Maar wel staat ervóór het trouwe colaasgesticht: Patiënten uit Gronin- bruine paard met de melancholieke gen, Friesland, Drente, blik, die zegt „het zal mijn tijd wel 24 t.e.m. 31 juli Azèlo, Pensionaat uitduren". Het beest is kennelijk niet Maria Mediatrix: Overijsselse pa- muzikaal. En vorige week was er de tiënten. Fiat (jaar?) van pastoor Thomas, die 2 t.e.m. 9 aug. Nijmegen, studiehuis als voortrekker het effect van het St. Jozef: Brabantse patiënten, ouderwetse pierement moest beder- 2 t.e.m. 9 aug. Eindhoven, pens. vèn. Jé dötkornt toch rtehgens aan de „Eikenburg": Patiënten uit Z. Hol- a J_ Ii:TVT 4 n.ui1 techniókirvaü de twintigste eeuw „Gut, ik dacht dat u werkelijk een land, N. Brabant, Gelderland. 12 te.m. 19 aug. "Nieuw Ginniken- orgelman was, pastoor", zegt een Breda, Seminarie „De Ypelaar": struise, boerin, en zij !spoedt zich naar Patiënten N. Holland, Z. HoII., Zee- binnen om een gulden te halen. Het land, België. bruine paard kijkt op en ziet tot zijn 12 t.e.m. 19 aug. Breda, Groot-sem. schrik een tractor met lange tanden Liesbos: Z. Hollandse patiënten, voorbijkomen. Als het beest het alle- 22 t.e.m, 29 aug. Amersfoort, Moe- maal verwerkt heeft, draait het zich derhuis St. Jozef: N. Hollandse pa- om en begint wat anders dan in de tiënten. Breestraatf aan een sappig pol- 22 t.e.b. 29 aug. Arcen (L.) Missie letje gras in de bermen dat alle- huis St. Paul, Pat. uit Gelderland. maal voor een dominee en een pas- toor, die een groots avontuur begon nen en voltooiden. Scholieren houden Rotterdam schoon De gemeente Rotterdam heeft scho lieren ingeschakeld om straatveeg dien ifen te verrichten nu de „nor male" straatvegers voor een deel met vakantie zijn. Vijfentwintig jon gens van 17 tot 20 jaar, gestoken in keurige witte overalls, zijn de ko mende weken bezig de stad te helpen schoonhouden. Zij zullen na drie we ken worden afgelost door een andere Het rijdende carillon in Oude Wete ring. Een grandioze „Für Elise" aan de waterkant. Het carillon maakt reclame voor het klokkenspel, dat door de burgerij geschonken moet worden aan de „Woudse Dom" te Rijnsaterwoude ter gelegenheid van het 9e eeuwfeest van het Christendom rond de meren. ploeg, mits er voldoende vrijwillig gers zijn. De 17-jarigen verdienen ƒ7.per dag, de 18-jarigen 1.05 meer eri zo voor ieder jaar 15 cent per uur meer. Er wordt zeven uur per dag gewerkt. Rotterdam is met deze vrijwilligers uiterst gelukkig. Het werk dat an ders zou blijven liggen wordt nu niet alleen gedaan, maar goed ook. Boerderij in Ijlst geheel afgebrand Gisteravond omstreeks tien uur is brand uitgeroken in een grote boer derij in IJlst, bewoond door de heer D. Hoekwerda en eigendom van de Julia Jan Wouterstichting te Oude- schoot. De boerderij stond in korte tijd geheel in brand. De brandweer korpsen van IJlst en Wymbritseradeel bestreden het vuur maar konden niet voorkomen dat de boerderij ge heel afbrandde. Slechts een byschuur en wat huisraad kon worden behou den. Het vee was niet in de boerderij aanwezig. De brand is vermoedelijk door hooibroei veroorzaakt. Inbraak in zwembad Wegens poging tot inbraak in het Sportfondsenbad in Nijmegen, heeft de Officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, dinsdag zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar gevorderd tegen de 19- jarige bakker W. J. van R. uit Nij megen. Nauwelijks ontslagen uit een in richting, waarin hij ter verbetering was opgenomen na het plegen van 26 inbraken, had hij met zijn oudere broer nogmaals een poging tot in braak ondernomen. De inbraak mis lukte echter doordat de broers ge stoord werden. De oudere broer, die binnenkort voor de rechtbank in Den Bosch moet terechtstaan voor een groot aantal inbraken, had aan de officier mede gedeeld de hele schuld op zich te wil len nemen. Hij zou zijn broertje heb ber overgehaald mee te gaan naar het zwembad. Mr. Pfeil meende dat verdachte zich toch te gemakkelijk had laten verleiden. Bij bepaling van de straf maat wenste de officier rekening te houden met de jeugdige leeftijd van de verdachte. Uitspraak <fvor een week. Woensdag 17 juli zal de afsluiting plaatsvinden van het laatste stroomgat In de Snrinamerivier te Afobaka, waar ten behoeve van de aluminium industrie een stuwdam wordt gebouwd. Foto: Duidelijk is de aansluiting te zien van het aarden damlichaam op het betonnen kunstwerk. Om het betonnen gedeelte heen loopt een „kofferdam". Wanneer het stroomgat is afgesloten, zal de kofferdam doorgraven zijn. Door omleidtunnels loopt het rivierwater in de woelkom, gelegen achter de betonnen stuwdam Russische psychiater vraagt asiel Een vijftig-jarige Russische psy chiater heeft in Milaan politiek asiel gevraagd. De Rus had verklaard, dat hij twee dagen tevoren als verstekeling aan boord van een Russisch vliegtuig Moskou had verlaten. Volgens de politie heet de man Manuel Louis von Wartburg en is hij in Johannesburg geboren maar Russisch staatsburger. Hij had ge zegd, dat zijn vrouw en kinderen zich nog in Moskou bevinden. De Rus zou de politie verder nog ver teld hebben, dat hij, toen het vlieg tuig waarmee hij uit Moskou was vertrokken in Genève was geland, het toestel ongezien had kunnen ver laten. De Zwitserse autoriteiten had den hem echter geen politiek asiel willen verlenen en toen was hij naar Italië gekomen. Huwelijk bijna gestrand vóór de voltrekking In alle rust en vrede reed gisteren een a.s. echtpaar in een koetsje door de straten van Den Haag, op weg naar de trouwzaal. Kalm draafden de paarden voor de bruidskoets uit. Bruid en bruidegom zaten waarschijnlijk te mijmeren over hun toekomstig gehik, er vast van overtuigd, dat alles om hen heen stil stond, om te zien hoe gelukkig zij wel wa ren. Maar in Den Haag is men blijkbaar wel gewend aan trouwpartijtjes, men werkt er tenminste rustig door. Ook een paar arbeiders», die 'n vracht wagen met stenen aan het los- seft waren. Al9of.er niets ^aan de hand was, keerden zrp de bak om, waardoor de stenen met donderend lawaai naar be neden gleden. De paarden, die zo rustig voor de koets draaf den, vergaten hun rust op slag, en sloegen ongegeneerd op hol, hierbij uiteraard het arme bruidspaar in de koets met zich mee sleurend. Na een dolle rit over de Loosduinseweg kwa men de paarden tot stilstand tegen een onverzettelijke lan taarnpaal. Even later werd 't hevig geschrokken bruidspaar uit de deerlijk gehavende koets geholpen, en in een van de volgwagens op transport gezet naar de trouwzaal, waar de rest van de plechtigheden rus tig verliep, zonder op hol slaan de ambtenaren, of zo Veiligheidsraad maa ndag bij een Volgende week maandag komt de Veiligheidsraad van de V.N. bijeen voor een bespreking van de klacht, dat de Portugese politiek in de Afri kaanse gebieden van Portugal een bedreiging voor de vrede vormt. Daarna zal de raad de „explosieve toestand" bespreken, die het gevolg is van de apartheidspolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering. Zuid-Afrika zal de zitting niet bij wonen. De Zuidafrikaanse regering zal nog nader beslissen of zij zich op de ko mende bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zal doen vertegenwoordigen. „Het is op het ogenblik zó, dat de Verenigde Naties volledig worden beheerst door de Afrikaanse en Aziatische landen", aldus de Zuidafrikaanse minister Louw. MGR. O'HARA OVERLEDEN Mgr. Gerald Patrick O'Hara, apos tolisch delegaat in Engeland is gis teren in zijn woning in Londen ten gevolge van een hartverlamming plotseling overleden. Mgr. O'Hara was 68 jaar. Hij is van Iers-Ameri kaanse afkomst. Van 1939 tot 1959 was hij bisschop-aartsbisschop van Savanna (Am.). In 1959 werd hij benoemd tot apostolisch delegaat te Londen. Betonnen trap bezweken In een flatgebouw aan de Heilige- weg te Krommenie voelde gisteren een krantenbezorger de betonnen trap onder zich wegvallen. Hij wist zich met een sprong een paar tre den lager in veiligheid te stellen. In de hal van de flat werd de 8-jarige Wim Dijk getroffen door de vallen de stukken. Hij liep verwondingen op, die echter niet van ernstige aard bleken te zijn. Een onderzoek leerde, dat de ijze ren buis, die in de lengterichting door de trap loopt, niet zoals de voorschriften luiden, van een kope ren installatie was voorzien. De buis was hierdoor gaan roesten en kon op de duur het gewicht niet meer dra gen. De gemeente Krommnie gaat na of het mogelijk is de aannemer, die de flats vijf jaar geleden gebouwd heeft, verantwoordelijk te stellen voor de aangerichte schade. Over de gebouwen zijn in deze vijf jaar al zeer vele klachten binnengekomen. De 3-jarige Anita van der Burg uit Schiedam is gistermiddag voor haar ouderlijke woning aan de Rem- brandtslaan door een vrachtauto overreden. Het meisje was op slag dood. De raad van bestuur van Philips heeft het voornemen in Eindhoven een „elektronisch centrum" te stichten waarin een permanente tentoonstelling zal worden ingericht. Voorlopig zal worden volstaan met het hoofdgebouw, dat een cirkelvorm heeft met een middellijn van plm. 80 mtr en waarvan de ton ongeveer 28 mtr boven het maaiveld ligt. D. Maquette op de foto geeft een indruk van het toekon^g. gebouwe" complex.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9