ASPIRIN MenindeKerk DAT |S flOG GOED AFGELOPEN De Twentsche Bank dient aanklacht in tegen Katwijkse directeur Haagse politierechter Drie zusjes op zebra aangereden van Zuid Amerika Lord Home op Soestdijk Orthodoxen beramen eigen „concilie" De aanpassing der graanprijzen PEKING-MOSKOU-GESCHIL BREIDT ZICH UIT LEIBBRAND NOG NIET KLAAR Meer eenheid in Britse defensie REUZENKOOPJES WOENSDAG 17 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ongestoord genieten daar staat BAYER achter (Advertentie) VALSHEID IN GESCHRIFTE OM KREDIET TE KUNNEN OVERSCHRIJDEN Tegen de ontslagen directeur van het bijkantoor van de Twentsche Bank in Katwijk, de heer P. Th. Z. is een aanklacht ingediend wegens valsheid in geschrifte. De gisteren na een verhoor ingesloten directeur heeft volgens de interne accountants dienst van de bank voor ruhn 3.5 ton teveel aan kredieten verleend. Om dit te kunnen doen heeft hij op het kleine kantoor (drie man personeel) in de boekhouding geknoeid. De recherche, die gisteren de directeur heeft verhoord, spreekt althans van „overschrijding van de kredietfacili teiten door bepaalde manipulaties in de boekhouding". In hoevere er strafbare handelin gen zijn gepleegd moet nog worden uitgezocht. De recherche heeft de zaak overgedragen aan de officier van Justitie in Den Haag, mr. G. J. de Lint NA DE FEESTMARS. Een 38-jarige boomkweker uit Boskoop had net zijn partij in het muziekkorps geblazen, toen hij in zijn woonplaats naar een restaurant ging. Terwijl hij zijn muziekinstru ment neerzette, sloeg hij daarmee een jasje van de kapstok. Het jasje viel op de grond en er viel een por tefeuille uit. De muzikant nam die mee. Er zat f 195.in. Enkele dagen later stal de man uit de zak van een ander jasje een por tefeuille met inhoud. Voor deze diefstallen had hij zioh nu voor de Haagse politierechter te verantwoorden. Daar maakte hij bezwaren tegen de genoemde bedragen, het zou geen 195.zijn geweest maar 150. Dat liet de politierechter tamelijk onverschillig. „Of het nu 150.of 195.was, het is en blijft diefstal", zo constateerde hij en dat moest verdachte toegeven. Bovendien bleek het strafblad van verdachte ook niet direct onberispe lijk te zijn. „Ik begrijp zelf niet waarom ik het gedaan heb, ik had geld genoeg", zo zette verdachte uiteen. Verdachte beklaagde zioh er over, dat de reclassering zich niets, aan hem gelegen laat liggen. De officier stelde voor om de ver dere behandeling der zaak aan te houden, teneinde over verdachte een nader rapport in te winnen. De rechter besloot dienovereen komstig. DE DEUR GEOPEND „Ik mag toch zeker de deur van mijn huis wel open doen?", nam een 51-jarige koopman uit Nieuwkoop aan. „Dat mag u, maar u mag niet iemand mishandelen", zei de rechter en daarvoor stond de koopman te recht. Hij had op 20 april een opzichter van Rijkswaterstaat uit Alphen a.d. Rijn een klap in diens gezicht gege ven, waardoor diens bril werd be schadigd. Nu bleek daar een lange geschie denis aan vooraf te zijn gegaan, want de opzichter verklaarde als getuige, dat verdachte niet duldt, dat er iemand over een pad langs zijn wo ning loopt. Daarover is reeds her haalde malen onenigheid geweest en verdachte had reeds eerder geslagen. Toen hij met een hooivork ging be dreigen, vond getuige het welletjes en werd een aanklacht ingediend om een einde aan de geschiedenis te krij gen. Maar verdachte hield zich aan zijn deur vast. Toen hij de deur open deed, passeerde net de opzichter en de hand van verdachte schoot uit „Vertel ons geen smoesjes", weer de de rechter af. Maar verdachte demonstreerde met de deur der rechtzaal hoe het alles zou zijn gegaan. Bovendien zou er niemand over zijn pad mogen gaan. „Dat maakt u uzelf maar wijs", re pliceerde de rechter. „Het staat in de wet", hield ver dachte vol. De officier eiste 50.boete en een week gevangenisstraf, maar die voorwaardelijk, benevens 9.50 scha devergoeding voor de bril. De rechter veroordeelde conform de eis. „Ik neem er geen genoegen mee, kondigde verdachte aan en hij ging meteen hoger beroep aantekenen. KLM VERKOOPT VLIEGTUIGEN Een Amerikaanse firma heeft een dezer dagen definitief besloten tot de aankoop van 5 Convairs 340/440 van de KLM. Hierdoor is het aantal vliegtuigen, dat de KLM sedert het begin van dit jaar heeft verkocht in het kader van de vlootvernieuwing, gestegen tot 19. Naast deze Convairs betreft het een aantal toestellen van het type DC-3 en DC-6. Deze kon nog niet mededelen wie van de te ruime kredieten geprofi teerd hebben. Ook de interne accoun tantsdienst van de bank heeft dit nog niet precies kunnen vaststellen. De recherche in Katwijk noemt geruch ten dat de kredieten gebruikt zouden zijn voor de aanschaf van vissers schepen „uit de lucht gegrepen". Zeker lijkt, dat de vlak voor zijn pensionering ontspoorde directeur het geld van de bank niet voor zich zelf heeft gebruikt. Hij blijft voor de duur van het onderzoek in verzeker de bewaring. Drie dochtertjes uit het gezin We vers in Rotterdam te weten Appolo- nia (3 jaar), Johanna (7 jaar) en Ma ria (9 jaar) zijn gisteren door een personenauto op een zebrapad aan gereden. Ze zijn onmiddellijk naar het St. Franciscusgasthuis gebracht, waarvandaan het jongste meisje dat er ernstig aan toe was naar het DijKzigtziekenhuis is overgebracht. De 7-jarige Johanna brak een arm en liep een hersenschudding op, de oudste brak een been. Volgens de automobilist staken de meisjes plotseling over. De politie zoekt naar getuigen, die nadere me dedelingen over het ongeluk kunnen geven. Varen is goedkoper dan u denkt De vertegenwoordiger N. Andries- sen uit Amsterdam heeft samen met zijn vrienden de heren Van Rijswijk en Tonneman voor het laatste nieuw tje op parkeergebied gezorgd. Wan neer zij nu van him woningen in Amsterdam-Zuid naar het centrum willen, stappen zij in hun polyester twaalfvoets jol met buitenboordmo tor en varen door de Amsterdamse grachten naar hun doel van bestem ming, gewapend met een binnen aan varingsreglement en een toeter. Het vinden van een parkeerplaats kost geen moeite en bovendien is het va ren zelf weer eens wat anders. Ook loopt men niet meer de kans op be keuringen wegens verkeerd parke ren. De heren zijn best te spreken over dit „parkeren aan een touwtje". PLASTIC KRATTEN VOOR MELKFLESSEN Volgende week ook in Leiden Binenkort za)l de meilkdistributie overgaan tot het ingébruik nemen van plastic kratten voor het vervoer van melkflessen. Men is tot deze stap overigegaan, omdat het plastic enkele zeer belangrijke voordelen biedt bo ven de metalen kratten, die tot nu toe in gebruik zijn. Plastic kratten zijn op de 1ste plaats beter hanteer baar, maken 80 procent minder la waai, zijn driemaal zo licht, voorko men flessembruik an vragen nau- lijks reparatiekosten. Geruime tijd werd reeds gezocht naar een grondstof voor deze kratten, aangezien de metalen kratten een groot rendementsverldes opleverden. Het TNO te Delft is er nu in geslaagd een voor dit doel ideale stof te vin den. Het model van de kratten blijft overigens gehandhaafd. De aanschaf van de plastic kratten zal iets lager in prijs zijn. De metalen kratten kos ten ongeveer 9,3 gulden. De plastic kratten kosten ongeveer 8 gulden per stuk. Ook in Leiden zullen volgende week deze kratten worden ingevoerd en in gebruik genomen. Men koestert omtrent kwaliteit van deze kratten hoge verwachtingen. GED. STATEN VAN Z.-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zullen morgen in openbare vergadering behandelen een be zwaarschrift ingevolge artikel 37, 3e lid der Woningwet, van F. J. J. van Makkelenberg c.s. te Oegstgeest, te gen het besluit van de raad dier ge meente d.d. 10 oktober 1962, tot vast stelling van het uitbreidingsplan in onderdelen „Noord-Oost 1962"; beroep ingevolge artikel 76, 2e lid der Lager-Onderwijswet 1920 van 't bestuur van de Vereniging v. Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs „School met de Bijbel" te Lisse, te gen het besluit van de raad dier ge meente d.d. 9 januari 1963, waarbij voornoemd bestuur niet ontvankelijk is verklaard in zijn verzoek om me dewerking krachtens artikel 72 der genoemde Wet voor het yerriohten van herstelwerkzaamheden aan de zuid-west gevels van de school voor gewioon lager onderwijs aldaar. Zuidameriikaanse sociologen heb ben de uitgebreide inschakeling van leken in de zielzorg geëist met het oog op de bijzondere moeilijke pe riode, die de Kerk in Zuid-Amerika tegemoet gaat. Een prognose van de toekomst der Kerk en de maatrege len, die daarvoor genomen moeten worden, hebben de sociologen sa mengevat in een uitvoerig rapport dat dezer dagen in Spanje is gepu bliceerd. De sociologen stellen, dat de ziel zorg in Zuid-Amerika er rekening mee moet houden, dat het karakter der samenleving snel verandert van een plattelands- naar de grote stads beschaving. Deze omwenteling komt echter bijzonder ongelegen, omdat de Kerk reeds met een ontstellend tekort aan priesters kampt en slechts 1 priester voor 5700 zielen beschik baar heeft. (In Nederland 1 priester voor nog geen 500 zielen). Daarbij komt nog dat de bevolkingstoename vijf maal zo snel gaat als tot dusver de toename van het aantal priesters. Deze situatie eist, aldus de socio logen, dat de leken in Zuid-Amerika meer nog dan elders ingeschakeld worden in het werk van de priester. Met name dienen zij opgeleid te worden tot godsdienstleraar. Ook de liturgie dient vereenvoudigd te wor den. De sociologen zijn van mening, dat er een godsdienstoefening gecre- eerd moet worden, waarvan de ge lovigen zonder priester gebruik kun nen maken. Leken-missionarissen dienen voorts verlof te krijgen, om te preken, te dopen en de H. Com munie uit te reiken. Tenslotte dient het diaconaat weer in zijn oude vorm te worden ingevoerd. Hierbij moet niet uitgesloten worden, dat de dia ken later priester kan worden ge wijd, ook al is hij gehuwd. Lord Home, die Britse minister van buitenlandse zaken, is, vergezeld van lady Home, gisteren voor een offi cieel bezoek van twee dagen in Ne derland aangekomen afls gast van de Nederlands regering. Zij werden op het vliegveld Ypen- burg begroet door de Nederlandse mi- nisster van buitenlandse zaken en me vrouw Luns. Ben erewacht was aan wezig. Des namiddags bracht lord Home een bezoek aan mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en aan mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer van de Staten-Gene raal. Van 4 tot 6 uur des middags hield mr. Luns besprekingen met lord Ho me op het ministerie van buitenland se zaken. Des avonds boden d'e Nederlandse minister van buitenlandse zaken en mevrouw Luns lord en lady Home een officieel diner aan in „Oud-Was senaar" waaraan ongeveer 50 gasten aanzaten. De orthodoxe patriarch van Conj stantinopel, Athenagoras, heeft ber kend gemaakt, dat volgend jaar op Rhodos de prae-synode van alle or thodoxe kerken gehouden zal wor den. In verband hiermee verklaarde hij, dat haar zijn weten paus Johannes XXIII erover dacht een gesprek tot stand te brengen tussen de Katho lieke Kerk en de Orthodoxie, maar dat hij bij de kardinalen tegenstand ontmoette. De patriarch zei niet te weten, hoe de instelling van Paulus VI tegenover de Orthodoxe Kerken is. Bij zijn aankondiging van de prae- synode noemde patriarch Athenago ras nog geen data. De thans aange kondigde bijeenkomst der Orthodoxe Kerken is een voortzetting van de vergadering, welke in het najaar van 1961 op Rhodos gehouden wérd. De prae-synode kan in betekenis onge veer gelijk gesteld worden met de voorbereidende commissies van het concilie. De prae-synode bereidt in derdaad een synode voor, een ortho doxe tegenhanger van wat het con cilie in de Katholieke Kerk is. De prae-synode van volgend jaar op Rhodos zet de behandeling voort van een reeks kwesties, welke reeds in 1961 aanhangig gemaakt zijn: li turgie, kloosterwezen, priesteroplei ding, priesterhuweldjk, de betrekkin gen tussen de Orthodoxe Kerken on derling en met de andere dhristelijke kerken etc. AUTO OVER DE KOP OP KANAALWEG TE LEIDEN Gisteravond is op de Kanaalweg te Leiden nabij de spoorwegovergang bij Melchior Treublaan een personen auto bestuurd door een 18-jarige leer ling-stuurman uit Leiden, tegen een boom gereden en over de kop gesla gen. De oorzaak van dit onge luk, dat nog goed is afgelopen - de bestuurder, die alleen in de auto zat, kreeg slechts een ontwrich te schouder en enkele schaafwonden - kon men niet met zekerheid vast stellen. Vermoedelijk had de auto een hoge snelheid, maar ook kan de geringe rij-ervaring van de bestuur der een factor van belang zijn. De auto, een gehuurde - gloednieuwe - Simca 1000, werd geheel vernield. De bestuurder werd door de EBB) naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De Duitse minister van land bouw, Werner Schwarz, heeft dins dag in Bonn verklaard, dat de Bonds regering een verlaging van de Duitse graanprijs kan overwegen, als men een bruikbare oplossing vindt om een vermindering van het inkomen der Duitse boeren te vermijden. Onder de huidige omstandigheden kan geen lager inkomstenpeil voor de Duitse boeren worden aanvaard. De Bondsregering maakt echter van de handhaving van de huidige graan prijzen geen dogma. Het zou dwaas zijn, zo verklaarde Schwarz, als wij een aangeboden, bruikbare oplossing niet zouden aanvaarden. Hij verwees hierbij naar een recentie verklaring van zijn Franse collega Pisani, dat een verlaging van de Duitse graan prijs zonder verlaging van de in komsten der Duitse boeren mogelijk moet zijn. Frankrijk had er bijv. niets tegen, als de Duitse boeren compensatie zouden krijgen via het Europese landbouwfonds. Schwarz verklaarde dinsdag, dat een verlaging van de Duitse graan prijs tot het gemiddelde EEG-niveau de Duitse boeren minstens een mil jard mark zou kosten. Hij meende er niet op te kunnen vertrouwen, dat deze som door het landbouwfonds van de EEG alleen zou kunnen wor den opgebracht. De EEG-commissie heeft zich weliswaar tot bijstand aan de Duitse boeren bereid verklaard, zo zei hij, doch het Europese fonds zou slechts een deel van de inkom stenderving kunnen dekken. Voor een wezenlijk deel zou de compensatie derhalve uit Duitse overheidsmidde len moeten komen. De Duitse boeren ontvangen reeds subsidies uit de staatskas van circa 2,5 miljard mark per jaar. SCHEEPSBERICHTEN Acanaea (t.) 16 v. Billimgham n. Curasao; Alhena 16 te Antwerpen; Mississippiiloyd 16 te Port Swetten- ham; Sohielloyd 16 te Penang; AI- chiiba p. 16 Madeira n. Houston; Bli- tar 16 rede Genua; Eemland 16 v. Gabedelo n. Bremen; Kel'letia (t.) v. Hamburg n. Rotterdam; Kosicia (t.) 18 te Puerto Miranda verw.; Parthe non 16 v. St. Kitts n. Antigua; Stad Rotterdam 16 vs. Pailermo n. Sagun- to; Waikelo 16 ten anker rede Port Said; Willem Ruys 16 v. Istanbul n. Piraeus; Alpihacoa 17 Marseille verw.; Hercules 17 te Amsterdam; Oranje- nassau 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Een Bulgaarse schilderes en haar 83-jarige moeder hebben, volgens de Griekse staatsveiligheidsdienst poli tiek asiel in Grienkenland verkregen. De schilderes zou ervan beschuldigd zijn van de „communistische lijn" te zijn afgeweken en in eigen land geen tentoonstellingen meer mogen hou den. Zij wil in Griekenland weer gaan schilderen. Het federale hof in Karlsruhe heeft dinsdag de strafzaak tegen de 49-ja- rige dr. Kurt Leibbrand, verkeers- deskundige en hoogleraar aan de technische hogeschool in Zürich die vorig jaar terecht heeft gestaan op de beschuldiging van het doen neer schieten tijdens de tweede wereld oorlog van 22 Italiaanse hulparbei ders, voor nieuwe behandeling terug verwezen naar de rechtbank van ge zworenen in Stuttgart, die hem in eerste instantie had vrijgesproken. Het hof overwoog, dat het vonnis van de rechtbank „niet geheel vrq van tegenstrijdigheden" was en dat de rechtbank geen voldoende onder scheid heeft gemaakt tussen alle mo gelijkheden die zich voor de beoor deling van deze zaak hadden voorge daan. De 86-jarige weduwe M. Vonk- van de Lidt uit Haastrecht is gister middag op het Jaagpad door een ach teruitrijdende groentenwagen over reden. Zij was op slag dood. Ook in Italië Het uit zeven leden bestaande se cretariaat van de communistische partij van Italië (twee miljoen leden) is in Rome bijeengekomen om de groeiende tweespalt te bespreken tus sen de Moskou-gezinde meerderheid en de Peking-gezinde minderheid in de partij- Een groep Peking-gezinden heeft in Padiua de vorming van een nieuwe revolutionaire partij geëist, met als doel de omverwerping van de bur gerlijke staat, de dictatuur van het proletariaat en de schepping van een socialistische staat. In Milaan zijn pro-Chinese leuzen op muren geschilderd. Donderdag vergadert die partij leiding over deze kwestie. Buitenlandse waarnemers geloven, dat de Pekinggezinde voor namelijk intellectuelen zijn. Het sterkst zijn zij in Milaan, Padua en Rome. Dinsdag is er in Moskou geen over leg gepleegd tussen de Russen en de Chinezen. Van Russische zijde is ech ter vernomen, dat de besprekingen vandaag zouden worden voortgezet. Het is niet bekend waarom er giste ren geen overleg tussen beide partij en is gepleegd. De Chinese afgevaar digden brachten 's morgens hun ge bruikelijke bezoek aan de Chinese ambassade, vanwaar zij 'smiddags te rugkeerden. Voor de rest van de dag heeft men hen hun woonverblijf niet zien verlaten. Intussen blijven de Moskouse bla den brieven afdrukken van Russen, die het „volledig eens zijn" met het standpunt van de Sowjetrussische communistische partij in het geschil met de Chinezen. Ook werden betui gingen van steun aan het adres van de Russische partij gepubliceerd, af komstig van buitenlandse partijen. Bij de reeks aanhalingen uit de De admiraliteit en de ministeries van luchtmacht en oorlog in Enge land zullen in april van het volgen de jaar verdwijnen. De drie onder delen van de strijdmacht komen dan te ressorteren onder één minister van defensie, bijgestaan door drie minis ters van staat. Vraagstukken op lan ge termijn zullen worden behandeld door een defensiecommissie onder voorzitterschap van de premier. Be halve deze hebben hierin zitting de minister van defensie en zijn drie ministers van staat, alsmede de chefs van de generale staven. ROELOFARENDSVEEN Het kruispunt nabij het raadhuis te Roelofarendsveen heeft in de laat ste jaren uit oogpunt van verkeers- beveiliging reeds diverse verbete ringen ondergaan. Een belangrijke verdere verbetering op dit punt na dert thans ook haar voltooiing. Op het noordelijkste punt van 't Noord einde met hoek Langeweg waren ho tel Heemskerk en enkele winkels reeds jaren voor deze verkeersbeved- liging zorgenkinderen van het ge meentebestuur van Alkemade. Na langdurig overleg met de eigenaars kon overeenstemming bereikt wor den over de afbraak en hernieuwde bouw van deze panden, waardoor thans de rijweg en hoek kruispunt enige verbreding heeft kunnen on dergaan. Alhoewel genoemde winkel panden nog niet geheel gereed zijn gekomen kon de eigenaar van het hotel, de heer J. Heemskerk, dins dagmiddag zijn nieuwe zaak openen. Begrijpelijk bestond hiervoor zeer grote belangstelling, temeer daar dit niet alleen een bijzondere verfraai ing van dit dorpscentrum betekende, maar vooral ook omdat het ook een welkome uitbreiding betekent van de toch a'l beperkte hotelruimte ter buitenlandse communistische pers in de „Prawda" ontbraken echter bla den uit Roemenië. Roemenië schijnt ook het enige land te zyn, waar de Russische open brief tot dusver niet is gepubliceerd. De „Izwe9tia", het blad van de Russische regering, zegt evenwel dat „Scintea", het orgaan van de Roemeense communistische partij, de open brief van de Sowjetrussische partij plus het schrijven van de Chi nezen, waarop de Russische brief een antwoord is, zal publiceren. HAZERSWOUDE ATTENTIE! Tijdens de opruiming bij ons weer PRIMA SCHOENEN voor de helft van de prijs. Kom, zie en overtuigt U bü Schoenhandel JAC. VOS DLJK 17 - TEL. 01790-3695 BENTHUIZEN (Advertentie) Eerste prijs voor Hazerswoudse roos in Den Haag De Hazerswoudse kweker G. de Ruyter van de kwekerij „Roasa Po ly antha" aan de Voorweg heeft op het Rozenconcours in het Haagse Westbroekpark weer voor een succes gezorgd. Met de inzending van de roos „Curiosa" werd namelijk in de categorie polyantha's de eerste prijs en daarmee de gouden medaille, be schikbaar gesteld voor de mooiste variëteit die nog niet in de handel is, in de wacht gesleept. Tijdens een diner in het Scheve- ningse Kurhaus heeft de locoburge meester Dankelman van de Residen tiestad de onderscheiding uitgereikt aan de Hazerswoudse kweker, die zidh derhalve op een rozencoucours wéér onder een van de sterkste deel nemers mocht rekenen. Wéér, zo schreven we, want vorig jaar werd de roos European a" door een inter nationale jury in het Kurhaus te Scheveningen uitgeroepen tot de bes te roos van het jaar Toen werd dan ook de gouden medaille van de stad door het Haags gemeentebestuur overhandigd aan de heer De Ruyter. Voor de Hazerswoudse kweker d<us nu wéér een gouden medaille. Een van de vele, want ook vóór het con cours van vorig jaar deed het kwe kers bedrijf, bestaande uit vader en twee zonen, overal van zich spreken. Enkele onderscheidingen, die staan opgesteld in de prij zenit ast in de wo ning aan de Voorweg zjjn onder an dere de Prix de Rome (1954), ere- certificaat van een internationale ten toonstelling te Londen, ereprijzen be haald op de „Floriade", enz. „De kast zou veel te klein zijn om alle bekers en wait dies meer zij te herbergen", aldus, tijdens een gesprek dat wij reeds eerder voerden, de heer De Ruyter. En op de lauweren rus ten is er niet bij, want deze week wordt de uitslag bekend gemaakt van een internationale tentoonstel ling van bloemen en planten in het Duitse Hamburg en voor een wed strijd in Wenen in 1964 worden ook al weer op uitgebreide schaal voor bereidingen getroffen. Geslaagd Aan de modevakschool St .Theresia aan de Groenendijk slaagden twaalf dames voor het di ploma costumière. Het zijn: A. van Wetten. A. van Wetten, M. de Boer, C. Elsgeest, Hoogeveen, A. Boere, B. van de Werf, W. Rietveld, M. de Groot, W. Voordauw, W. van de Helm en R. van der Berg.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3