maak 'n vla-flip! DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... KIJKERS VEEL fflNDER VAN NIET- ONTSTOORDE MOTOREN Universiteit schrijft prijsvraag uit WOENSDAG 17 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE Prof. M. Siniscalco en dr. L. N. Went gaan naar India Het sneeuwenop de TV Er wordt niets tegen gedaan Iedere avond wordt bij vele Ne derlandse gezinnen het genoegen van het televisiekijken nog steeds ver stoord door het hinderlijke „sneeu wen", wanneer een niet ontstoorde brrr-/?r. auto of motor voorbij rijdt. Ook vele radioluisteraars hebben last van storingen. De besturen van de NRU en de NTS hebben over het probleem van de ontstoring van motorvoertuigen brieven gezonden aan de ministers Mr. S. J. Visser, overleden in 1919, heeft zijn vermogen vermaakt aan de Leidse Universiteit onder voor waarde, dat de rente wordt aange wend om de studie van het volken recht en het internationaal privaat recht te bevorderen. In het bijzonder was het zijn wens, dat periodiek een som van tenminste f 5.000,- zou wor den besteed voor het uitschrijven van een internationale prijsvraag. In overeenstemming met de Facul teit der Rechtsgeleerdheid heeft het College van Curatoren der Rijksuni versiteit te Leiden, als beheerder van de stichting Legatum Visserianum, thans de volgende prijsvraag uitge- tchreven: Het Legatum Visserianum ver zoekt een kritisch onderzoek van de vraag of, en zo ja, in hoeverre in het licht van de Statenprak- tijk van na de tweede wereld oorlog de traditionele opvattin gen over represailles in vredes tijd verandering behoeven. De antwoorden moeten, in het Ne derlands, Zuid-Afrikaans, Duits, En gels of Frans getikt, vóór 15 juli 1965 worden toegezonden aan het College van Curatoren. De manuscripten moeten een motto dragen, hetwelk herhaald wordt op een bij de manus cripten gevoegde verzegelde enve loppe, die de naam en het adres van de schrijver of schrijvers bevat. Van elke inzender wordt slechts één ant woord ingewacht. Aan de antwoorden, die naar het oordeel van ons College, gehoord de Faculteit der Rechtsgeleerdheid, daarvoor in aanmerking komen, zul len prijzen worden toegekend tot 'n maximum van f 5.000,-. Het College behoudt zich het recht voor het be schikbaar te stellen bedrag onder verschillende inzenders te verdelen. Het Curatorium behoudt zich het recht voor, bekroonde inzendingen, die niet door de inzenders of door het fonds worden gepubliceerd, te doen opnemen in de verzamelingen van de Universiteitsbibliotheek. van Verkeer en Waterstaat en van Justitie. Zjj constateren daarin, dat tot nu toe geen maatregelen werden getroffen voor de naleving van het Koninklijk Besluit „ter voorkoming en opheffing van omroepstoringen door verbrandingsmotoren" noch voor die van de ministeriële beschik king „verbrandingsmotoren", die in 1959 werden uitgevaardigd (resp. 17 april en 25 augustus). Het bedoelde K.B. werd op 2 juni 1959 gèpubli- ceerd in het Staatsblad, zodat het in gevolge artikel 8 van dit besluit op 2 juni 1960 in werking had moeten treden. Sedertdien zijn 3 jaar verlo pen, in welk tijdsbestek geen proces verbaal werd opgemaakt tegen, noch zelfs maar een waarschuwing werd gegeven aan overtreders van de voorschriften, ofschoon het aantal van deze overtreders zeer groot is. Uit klachten, zowel van luisteraars naar de Nederlandse FM-radio-om- roep-uitzendingen in de kanalen van frequentie-band II, als vooral ook van kijkers naar tv-uitzendingen in kanaal 4 van frequentie-band I, blijkt dat de ondervonden hinder ernstig moet worden genoemd, met name in woonhuizen, die aan wegen en straten met enigszins druk ver keer zijn' gelegen. Recente gegevens van de radio-controledienst van de PT^geven aan dat bij een desbetref fend onderzoek, zich uitstrekkend over 200 willekeurig gekozen geval len, in 41 pet daarvan de term „ma tige hinder" en in 20 pet zelfs de term „ernstige hinder" op de door motorvoertuigen veroorzaakte sto ring van toepassing is. Door de Nederlandse Nationale Commissie van het „Comité interna tional Special des Perturbations Ra dio- Electriquest" is over de radio- storing, veroorzaakt door motorvoer tuigen einde maart een memorandum uitgegeven, waarvan in het slot woord wordt gezegd: irDe commissie betreurt de gang van zaken, die in Nederland ten aanzien van de sto ringsbest rij ding heeft plaatsgevon den. Van een ontstoring op grote schaal is tot nu toe geen sprake. De ontstoring zelf is in discrediet geko men. Nog steeds is er een grote cate gorie tv-bezitters, die hinder onder vindt van de ontstekingsstoring. Jammer is dat ook de bescherming van de mobilofoon, de radiodiensten van brandweer, politie, luchtvaart e.d. die van de ontstoring op grote schaal zouden hebben meegeprofi teerd, nu achterwege blijft". In Ghaziabad, bij Nieuw Delhi, was maandag een menigte van 50.000 mensen samengestroomd om te zien hoe de yogi Ganga Poeridji, die 40 dagen in een luchtdichte verzegelde kuil opgesloten was geweest, weer te voorschijn kwam. Men trof echter het in staat van ontbinding verke rende lijk aan van de man, die op 5 juni onder een laag planken en mod der was „begraven". Bij de put was sindsdien gebeden en er was dag en nacht door zijn volgelingen gewaakt. In november van dit jaar zal on der leiding van twee Leidse geleer den, prof. dr. M. Siniscalco en dr. L. N. Went, tezamen met Italiaanse en Indiase deskundigen een gene tisch veld-onderzoek in India wor den verricht. Het betreft een onder zoek van de tot dusver zeer geïso leerd levende, primitieve bevolkings groep in de malaria-gebieden van Andhra Pradesh, gelegen aan en dichtbij de oostkust van India onge veer halverwege tussen Calcutta en Madras. Van deze reis heeft professor Si niscalco reeds melding gemaakt in zijn oratie 14 februari jl. Daarin wees hij erop dat in de malaria- gebieden van Andhra Pradesh soort gelijke situaties bestaan bij bevol kingsgroepen ads in bepaalde laag gelegen streken op het eiland Sar dinië. Uit een onderzoek aldaar dat betrekking had op de erfelijkheid van een tweetal afwijkingen in het bloed, zo zette de hoogleraar in zijn oratie uiteen, was gebleken dat in dividuen, die deze op zichzelf on gunstige erfelijke eigenschappen aan de nakomelingen doorgeven, een aanmerkelijk grotere kans hebben zware malaria-aanvallen te overle ven. Het is niet denkbeeldig dat de on derzoekingen in India nog belangrij ke resultaten zullen opleveren, dan die in Sardinië. Deze verwachtingen zijn mede gebaseerd op de resultaten van een voorlopig onderzoek, dat wijst in de richting van de tot dusver niet bekende genetische selekties. Eveneens zullen de onderzoekers veel profijt kunnen hebben van een uit voerige cultureel-anthropogenetische studie van de desetreffende bevol kingsgroep die enige tijd geleden is verschenen. Professor Siniscalco is buitenge woon hoogleraar in de anthropoge- netica aan de Leidse universiteit, en dr. Went is sedert 1960 verbonden aan de Afdeling Neurologie van het Academisch Ziekenhuis. Voordien heeft hij gedurende tien jaren op anthropogenetisch gebied gewerkt, aanvankelijk in Indonesië, daarna op Jamaica. Dr. C. BRUIJNING NAAR SURINAME. In het kader van de technische bij stand voor Suriname is dr. C. F. A. Bruijning, wetenschappelijk hoofd ambtenaar A op het Laboratorium voor Parasitologie der Leidse Univer siteit één dezer dagen naar Suriname vertrokken om in opdracht van de stichting Surinaa/ms-Nederlands In stituut voor de Volksgezond heid in Suriname adviezen uit te brengen in verband met het in Suri name lopende onderzoek over de bil- harziasis. Deze ziekte breidt zich voortdurend uit en vormt een ernstig medisch en sociaal probleem. Dr. Bruyning zal zeven weken in Suriname blijven en in aansluiting daarop het zevende internationale congres over tropische geneeskunde en malaria dat van 1 tot en met 11 september te Rio de Janeiro wordt gehouden, bijwonen. Dr. Bruijning zal in Suriname te vens besprekingen voeren ter voor bereiding van het Brokopondo-onder- zoek onder auspiciën van de Wosuna. In oktober en november zullen de eerste biologen vertrekken die bij t onderzoek naar de consequenties van de vorming van het stuwmeer voor Flora en Fauna worden ingeschakeld. Miljoen personenauto's na oorlog afgeleverd Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar zijn, aldus de RAI, 97.913 nieuwe personen- en combinatieauto's in ons land op de weg gekomen, een stijging van bijna 20 procent ten op zichte van dezelfde periode verleden jaar. Een week geleden registreerde de Rijksdienst voor het Wegverkeer de 100.000ste nieuwe personenauto van dit jaar, ruim een maand eerder dan vorig jaar. .Volgens een berekening van de RAI is verleden week de miljoenste se dert 1945 verkochte nieuwe perso nenauto afgeleverd. De autodichtheid in ons land bedraagt momenteel 1 personenauto op iedere 14 inwoners. Huissen krijgt (eindelijk) een gemeenteraad De Kroon heeft het bezwaar van de heer J. G. Timmermans tegen de gemeenteraadsverkiezingen in de Gelderse gemeente Huissen onge grond verklaard. Dit betekent dat nu eindelijk de nieuwe gemeenteraad zal kannen worden geïnstalleerd. De moeilijkheden in Huissen be gonnen nadat bij de gemeenteraads verkiezingen van 30 mei van het vo rige jaar onregelmatigheden waren geconstateerd. Bij Koninklijk Besluit werd bepaald dat er nieuwe verkie zingen moesten worden gehouden. Dezelfde personen als bij de eerste verkiezing werden gekozen. De heer Timmermans verzette zich tegen de installatie van deze raad, omdat geen opheldering was verkregen over de onregelmatigheden De Kroon heeft het beroep onge grond verklaard omdat een besluit tot niet-toelating van leden van een gemeenteraad alleen kan worden vernietigd op grond van: ongeldig heid van de stemming, onjuistheid van de vaststelling van de uitslag en wanneer de benoemde niet voldoet aan de vereisten voor het lidmaat schap of een met het lidmaatschap onverenigbare betrekking vervult. Geen van deze omstandigheden heeft zich voorgedaan. Tenslotte is nog overwogen dat het strafrechtelijk on derzoek in verband met de onregel matigheden bij de eerste verkiezing nog niet tot een resultaat heeft ge leid. Wie heeft hoofdprijs Anjerloterij gewonnen? Maandag jl. is het hoofdprijs-win nende-nummer in de Anjerloterij be kend gemaakt, maar tot gisteravond heeft zich de bezitter van ddt lot nog niet gemeld bij het Prins-Berrahard- flonds of het realamebureau Laurens Daane. En dit, terwijl het bezit van het Lot, genummerd C 664507 recht geeft op het bezit van een romanti sche molen in Varik aan de Waal, een auto en een geldbedrag van 25.000. Echter, ook voor de overige twee hoofdprijzen (bedragen van 25.000 gulden) hebben zich nog geen gegadigden gemeld. Zij hebben lo ten, die als nummer dragen A 664507 en B 664507. De loten, waarop deze prijzen zijn gevallen, zijn in ieder geval verkocht. En als klap op de vuurpijl geeft de Mastreechter Staar onder directie van Martin Koekelkoren ter gelegen heid van haar 80-jarig bestaan een jubileumconcert in de grote kerk aan de Voorstraat. Aanvang 7 uur. LANGE WINTER IN IJLST Hoe lang de winter dit jaar overal ook geduurd heeft, in ieder geval nergens zo lang als in het Friese stadje IJlst. Toen dezer dagen werklieden bij de veehouder P. Huitema bezig waren met het opruimen van een oude mestvaalt, stootte men op een hardbevroren laag sneeuw, die sedert de laatste winter was geconserveerd. De mestvaalt had blijkbaar ge diend als een enorme ijskast. KATWIJK Maastreechter Staar komt naar Katwijk in kader van VW-programma Woensdagavond van 89 uur carillonbespeling door Hessel H. de Harder. Donderdag strandfeesten op het parkeerterrein bij „De Zwaan" voor kinderen van 3 jaar en ouder, aanvang 's morgens half tien. Des avonds lampionoptocht met mede werking van de plaatselijke muziek verenigingen en des avonds om 8 u. badgastenbridgedrive in hotel „De Roskam" te Katwijk a. d. Rijn. Vrij dagavond om 7 uur volleybalwed strijd op het St. Andreaspl'ein tussen KVC 1 en Voorburg 1. Zaterdagmid dag om 5 uur opening van de Visse rijtentoonstelling op het terrein in de Noordduinen (het Wantveld) te- Plezierige valcantïe-ripmaak 'n vla-flipDoe 'n laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt - heerlijk! Aetherklanken DONDERDAG 18 JULI HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/A. 7.00 KRO. 10 00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Amus.muz. gr. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 NCRV-lied. 10.03 Orgelconcert: klass. muz. gr. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koorzang gr. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestelijke liederen. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.04 Lichte muz. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.38 Lichte gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Ope rette-klanken gr. NCRV: 14.00 Klass. en mod. kamermuz. 14.30 Gasten uit Duitsland, hoorspel. 15.40 Jazzensem- ble. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Oude en mod. kamermuz. 16.50 Klass. gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital: mod. muz. 18.00 Lichte gram. 18.15 Sportagenda. 18.20 Ak- kordeonork. 18.40 Licht instrument, kwartet. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Geestelijke liederen. 19.30 Radio krant. 19.50 Zigeunermuz. gr. 20.00 Ensemble-Parade. 20.45 De Affobaka Stuwdam, de trots van Suriname klankbeeld. 21.00 Pianorecital: klass. muz. 21.45 Kerkorgelconcert: Klass. en mod. muz. 22.15 Flitsen zomer- conferentie CHU te Zeist. 22.30 Nws en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Lichte gram. 23.35 Lichte ork.muz. en piano spel gr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7 00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 De groenteman. 9.05 Klass. gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing. 11.15 Omroepork. en sol.: mod. muz. 12.00 Licht ensemble met zangsol. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsle ven, lezing. 12.43 Elektronisch orgel: lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht ork. 14.00 Pianorecital: klass. muz. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Viool en piano: klass. en mod. muz. 15.30 Verborgen schatten: ver geten werk, opgediept uit discotheek en boekenkast. 16.30 Lichte gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Promenade-ork. 19.00 Carrousel, een progr., dat alle kanten opgaat met daarin om 19.20 Sportpraatje en om plm. 19.35 Ge sproken brief. 20.00 Nws. 20.05 Hol land Festival 1963: Concertgebouw - ork., koren en zangsol. opn. 21.40 Logboek 1923, docum. progr. 22.20 Lichte gram. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria: nwe gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 14.30 Progr. over kinder bescherming. 15.15 Pauze. 15.30-15.45 Voor de kleuters. 19.30 Atelierbe- zoek. NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Een mannenhuishouding. TV-film. VPRO: 21.10 De heren rechters. Voor Can nae, twee eenakters. NTS: 22.55-23.00 Journaal. IS NOOIT THUIS DOOR L. VAN HILLEiN Vader, die nog eens een blauwe maandag bij een schoenlapper had gewerkt, maakte zelf de schoenen van zijn kroost, soms tot laat in de zaterdagavond, want ze moesten des zondags knap en heel naar de keric. Moeder, die ook zo'n hele avond had zitten verstellen en dan vaak nog stond te strijken, ging al naar bed wanneer de hamer nog driftig klopte in het kleine keukentje. Eenmaal was ze verschrikt wakker gewor den, midden in de nacht, en had naast zich getast. Ze was beangst haar bed uitgekomen en had haar man gevonden, z'n grijze hoofd neer- geknikt boven de leest waarop een bijna afgemaakt schoen. Door ver- moeiheid overmand was hij in slaap gevallen. Gerard wist al die dingen, hij was de oudste, en zijn vroegwijze ogen zagen veel wat de anderen ontging. Eén ding begreep hij later, was in z'n ziel gegrift geworden: de trouw, de kameraadschap, de liefde van de twee eenvoudige mensen die z'n ouders waren. Hij begreep dat dit het was dat hun gezin overeind hield, het behoedde voor verzinken in on verschillige slordigheid. In hem groeide de solidariteit met zijn ouders en het was z'n moeder, die dat het eerst ontdekte, en daarom voor haar oudste al spoedig geen geheimen meer had. En zo zat Gerard dikwijls, bijna vergeten, met een boek en rode oren van de slaap in een hoekje bij de kachel, 's zaterdagsavonds, en hoorde ze overleggen, die twee, ver delen het schamel loon, uitrekenen of er wat af kon voor een paar nieu we kousen, een manteltje. Altijd voor de kinderen, nooit voor moeder zelf... tot vader driftig werd en zei: „Nou eerst jij een jurk". En dan ging moe der naar de markt en kwam thuis met een goedkope coupon, en zat uren achter de naaimachine. Gerard was anders dan de rest van de broers en zusters. Hij las, terwijl de anderen buiten speelden. Hij was dikwijls ziek en werd door z'n moe der wel een beetje verwend.. Ze had op school altijd goed kunnen leren, wist hij, ze had schooljuffrouw wil len worden, maar dat zat er niet aan. Ze moest in een dienst. Toen was ze met Hendrik Bakker getrouwd, een keurige, oppasende jongen, die geen druppel drank aanraakte, altijd netjes z'n centen thuisbracht en voor haar en de jongens werkte als een paard. Wat zijzelf niet had kunnne berei ken, zocht ze in de zoon te verwer kelijken. Zjj was het die hem ani meerde naar die goeie leesbibliotheek te gaan, waar je voor 'n paar centen de mooiste boeken kon krijgen. Zij was het die het geld wist over te leggen om hem op school de Franse les te laten volgen. Toen de oude meester Baart de zaak doorhad, boef- de dat niet meer, moest hij de mees ter met klusjes helpen na schooltijd en „verdiende" zo z'n cursusgeld, want moeder wou het niet cadeau hebben: „Armelui's trots", zei ze zelf lachend, „dat is het enige wat we hebben, jongen". En toen werd er gerekend en gere kend, of Gerard naar de normaal school kon. Hij zou onderwijzer wor den. Maar hij wilde niet. Hij zag voor zich vijf lange jaren van armoe, van vermaakte klaren dragen van een neef, die wel eens een pak afdankte, van schraal toe gemeten zakgeld, dat er eigenlijk niet af kon, van nooit mee kunnen doen, nooit gelijk-op met de ande ren. En brutaalweg was hij naar het kantoor gestapt waar een jongste be diende werd gevraagd. Hij had nog niet eens de jaren, was nog geen veertien. Maar hü beviel de baas, en hij kreeg vijftien gulden in de maand. dat was mooi voor die tijd, voor een jongen van dertien en hij kon de volgende week al be ginnen. Hij zat al voor de tweede maal in de hoogste klas, dus op school had hij niets meer te leren Hij herinnerde zich nog het ont hutste gezicht van z'n moeder, toen hjj haar vertelde dat hü werk had en vüftien gulden in de maand ging verdienen. Ze had daar gezeten en langs z'n mouw gestreken en ge staard haar eerste kind, haar liefste kind, de wereld in. „Ik dacht dat je onderwyzer wou worden", had ze gezegd. En zo was het gegaan. Iedere mor gen twintig minuten lopen een fiets was luxe! naar kantoor, tus sen de middag ook weer heen en te rug, 's avonds eerst nog naar de post. dan gauw eten, een half uur lopen naar avondschool, vier avonden in de week, een avond cathechisatie, één avond jongensclub, daartussen door nog naar de bibliotheek Hij schoot lang op, zag bleek, hoestte, moeder maakte zich ongerust, maar Gerard repte zich iedere dag op nieuw. De broers en zuster werden groter. Harm werd knechtje by een slager, Mien kwam in een betrekking, Henk werd leerling-machinebankwerker.... geen van allen toonde enige neiging tot studie. Maar wanneer Gefrard 's avonds moe thuiskwam van avondschool of van de club, vond hij daar altijd moeder. Vader was al naar bed, voor de vroegpost, moest om vyf uur al op. Dan had ze koffie en een boterham, of een warm hapje. En aan moeder kon hy vertellen: van kantoor, van avondschool, van de club, van wat hij gelezen had in zijn boeken. Dan schudde ze soms bekommerd het hoofd, als hij met jeugdig vuur oude theorieën van de tafel veegde en half verteerde wijsheid ten beste gaf. Moe der las ook altijd de krant en vroeg haar oudste zoon over veel wat ze niet begreep, maar waarover hij na tuurlijk toch een mening had. Ge rard werd een eigenwijs ventje, de rest van de familie moest hem niet. „Ik ging gisteren met de tram", zei z'n tante Sientje. „Trèm", corrigeerde Gerard, ver scholen met een boek in z'n hoekje bü de kachel. „D'r staat tram," hield tante vol, kriegel omdat die snotjongen z'n neus er instak. „Maar het is Engels en dan zeg je „trèm", lichtte Gé haar in. „We zün hier niet in Engeland", rispoteerde tante Sientje .„We zijn hier in Holland en we zeggen hier tram". De anderen waren geen party voo# Gerard. Ze konden tegen zyn gevat heid en zijn „geleerdheid" niet op.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2