DE KATWUKSE REDDINGSBRIGADE VIERDE 40-JARIG BESTAAN HISTORIE OP PRAALWAGENS IN OPTOCHT MET KLOKKENSPEL Prins Bernhard onder de genodigden JEUCDCIRCUS ATLETA EEN ZEER GESLAAGD GEHEEL MAANDAG 15 JULI 1963 ^jj^ADSE^^URANJ Het was zaterdagmiddag op het met vlaggen versierde strandgedeelte ter hoogte van het Rotterdamsch Zeehospitium te Katwijk aan Zee van de duizenden badgasten en ingezetenen af te lezen, dat er iets groots te gebeuren stond: De viering van het 40-jarig bestaan van de Katwijkse Reddingsbrigade, welk feest zou worden bijgewoond door Prins Bernhard en de commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Toen de prins bij de demonstraties van de KRB arriveerde, werd hij door het veeltallige publiek verwelkomd met een uitbundig en hartelijk applaus. DEMONSTRATIES VANAF HET STRAND EN UIT DE LUCHT Voordat met de reddingsdemon straties van de KRB in samenwer king met de Marine Luchtvaart dienst te Valkenburg en de KNZH- Reddingmij werd begonnen, hield de voorzitter, de heer B. Wouda 'n toe spraak, waarin hij de vele autori teiten, waaronder ook de Comman dant Marine Luchtvaartdienst in Ne derland, kapitein-ter zee-vlieger de heer B. Sjerp, de direkteur van de KNZH-Reddingmij de heer Th. de Booy en burgemeester H. Duiker, welkom heette. De reddingsdemonstraties werden geopend met een reddingslijndemon- stratie alsmede met een redstok en het gebruik van een Ambu-apparaat om de drenkeling bij te brengen. In een komische scène redden „opa en oma" een drenkeling uit zee. Tijdens de demonstraties werd door de heer A. Wassenaar bij ieder programmapunt een uiteenzetting gegeven over het gebruik van het materiaal en hoe men iemand kan redden. ROEI WED STRIJDEN Hiern a kregen wij een spannende roeiwedstrijd tussen de MLOD, Pet- tense Reddingsbrigade, Heemskerk N.H. KRB te zien, welke traditie getrouw door de oranjegemutste Katwijkers werd gewonnen. Het scheelde enkele bootlengten. De wis selbeker blijft in handen van de KRB. Vervolgens werd getoond wel ke mogelijkheden er zijn om in nood verkerende mensen te redden, waar bij de reddingsboot „Barend van Sprekers" van de KNZRM door een luid grommende traktor in het water werd geschoven, en voor de lance ring zorgde. Direkt daarop volgde een alarm oefening door leden van de KRB. Inmiddels was prins Bernhard bij restaurant „De Zwaan" aan de Bou levard aangekomen. In de hal van het restaurant werd het dagelijks bestuur van de KRB voorgesteld t.w. de heren E. Wouda, voorzitter; J. Mostert en J. Pluim graaf!, en verder de Commandant Marine Luchtvaartdienst Nederland, kapitein-ter-zee B. Sjerp en de direk teur van de KNZH Reddingsmij H. Th. Booy. In de ontvangstzaal gaf de voor zitter van de KRB vervolgens een uiteenzetting over de demonstraties. Het hoogtepunt van deze middag kwam toen de prins en zijn gezel schap naar het strand kwamen om het laatste gedeelte van de reddings demonstraties bij te wonen. Daarop volgde een Fly-pass door 3 helikopters der Koninklijke Marine. De S 58, S 55 en „Bell Augusta" werden resp. bestuurd door de heren Huber, G. Christ en Lemmers. Het tweede gedeelte van de de monstratie werd door de heer v.d. Kop, luit.-ter-zee le klasse toege licht. Hierna kwam de Marine Luchtvaart dienst in actie. Een Grunman Trac ker markeerde een rubberboot met een drenkeling in zee, welke een rooksignaal gaf. Om te laten zien dat het arsenaal van reddingsmoge lijkheden nog steeds niet was uitge put, verscheen hierna een helikop ter van Valkenburg, bestuurd door de piloot Huber boven de rubber boot. Na enkele malen boven de drenkeling te hebben gezweefd, liet de bemanning de lijn zakken, waar aan de drenkeling zich vast greep en reeds na enkele ogenblikken stond deze veilig op het strand. Ver volgens werd door hetzelfde toestel een drenkeling met de dubbele hijs methode uit zee gehaald. Ook hier van volgde een herhaling van het gebeurde op het strand. Vervolgens verscheen een Nep tune-vliegtuig en bepaalde de plaats van de reddingboot, door het uit werpen van een rookbömmetje. Kort daarop volgde een helikopter be stuurd door de piloot, die een Duits meisje kort geleden heeft gered, de heer Grint, boven de „Barend Spre kers", onder commando van schip per Gijs Messemaker, om daadwer» kelijk hulp te verlenen. De wijze waarop per brancard het slachtoffer van de reddingboot werd gehaald was fantastisch. De gewonde werd aan strand gebracht en door de le den van de KRB verder behandeld. Door de piloot, sergeant Lemmers, werd het hefschroefvliegtuig „Bell Augusta" op het terrein een demon stratie gegeven, waarna tot slot de finale door het vliegend en varend materieel volgde. Van de zijde der strandexploitanten in de „Zuid" Helikopter van de MLD redt drenke lingen nit mee. werd deze middag de volle mede werking verleend door het beschik baar stellen van de vlonders. Na af loop van de demonstraties werd in restaurant „De Zwaan door het be stuur een receptie gehouden. Vele afgevaardigden van zuster- en plaat selijke verenigingen waren aanwe zig. Verder waren o.m. aanwezig de voorzitter van VW, en mr. J. van der Plas, die tevens het gemeentebe stuur vertegenwoordigde, oud-leden en de direkteur van VVV, de heer Chr. Verplancke. De rij van sprekers werd geopend door de heer A. A. van der Vlis, een der oprichters van de KRB. Spreker herdacht de bestuursleden, die door de dood zijn ontvallen en wat zij voor de KRB hebben gedaan. Men begon praktisch zonder mate riaal. EHBO-lessen werden gevolgd, om er iets van te maken. Men miste de training om iemand te redden. Het eerste diploma behaalde wijlen de heer A. Kuipers, daarna volgde een tweede, zodat over twee gedi plomeerde leden kon worden be schikt. Ook werd in die jaren de behoefte gevoeld aan een post op het Zuiderstrand. Om aan de benodigde gelden te komen, werden een groot aantal toneelvoorstellingen georga niseerd. Ook lieten de badgasten zich niet onbetuigd. Daarna volgde een tweede post op het Noorder- strand. Helaas werden beide gebou wen door de storm verwoest. Verder werd gedacht om te komen tot het stichten van een sportfondsenbad. Helaas kon dit niet worden verwe zenlijkt. Spreker deed een beroep op het gemeentebestuur om hier weer aandacht aan te gaan besteden. „De zee blijft gevaarlijk, dus laten de leden blijven doorgaan met de werkzaamheden om hulp en naas tenliefde te betonen, dan blijft de KRB bestaan," zo besloot de heer Van der Vlis. Hierna werd door de ere-leden mevrouw W. A. Wouda-Wagtendonk en mevrouw J. Boot-Montagne een enveloppe met inhoud en door An- nemarie van der Plas en Willy Zuij- derduijn een zak met geld overhan digd. Het totaal bedrag zou onge veer 2700 bedragen. Namens VW en gemeentebestuur sprak mr. J. van der Plas. Spreker legde de nadruk op de grote beteke nis van de KRB voor de badplaats. Ons strand is veilig, maar alleen onder het wakend oog van de des kundige badman en de paraat staan de brigade. Deze zaak is in de loop van de 40 jaren van uw bestaan van steeds klemmender betekenis ge worden. Was vroeger alleen vakantie voor enkele bevoorrechten wégge- legd, tegenwoordig is recreatie een sociale behoefte, niet alleen voor welgestelden maar voor eenieder. Het strand is voor hen van grote be tekenis. Mensenpakhuizen lopen met warme dagen leeg en tienduizenden vertoeven dan op het strand. De KRB is noodzakelijk, zonder haar zou de omvang van het badbedrijf in zijn huidige vorm zelfs ondenkbaar zijn. Tot slot overhandigde spreker na mens VW een bedrag ad 250 en St. Willibrord (met een baard!) werd voorgesteld door de hervormde jeugd van Oude Wetering. Negen eeuwen Christendom rond Braassemermeer In het kader van de viering van de vestiging van het Christendom rond de Braaissemermeer 900 jaar ge leden, met als middelpunt Rijnsater woude, werd zaterdag jl. een histo rische optocht gehouden onder het motto „9 eeuwen geschiedenis". Voorafgegaan door het tamboer en pijiperoorps uit Langeraar en het fanfare-corps van Nieuwveen ver trokken om 12.30 uur negen praal wagens en een carillon uit Roelof- ar endsveen via Oude-Wetering naar Leimuiden. Hier werd even halt ge houden om de jury de gelegenheid te geven de opmaak van de wagens te beoordelen. Vanaf Leimuiden zou den ook de plaatselijke gymnastiek verenigingen ODI en Kwiek aan de stoet deelnemen. Doordat men echter belangrijk op het tijdschema voor was, waren de groepen nog niet op gesteld, waardoor dit geen doorgang vond. Van Leimuiden ging het via Rijnsaterwoude naar Woubrugge, waar de deelnemers een verversing aangeboden kregen, terwijl de plaat selijke muziekvereniging hier haar steentje bijdroeg tot de feestvreugde. Teruggekomen in Rijnsaterwoude werd bij de „dom" de stoet ontbon den. Hier gaven de corpsen nog een stukje muziek, waarna burgemeester sprak het vertrouwen uit in een sa menwerking van nog vele jaren tot heil van de badplaats. Namens de Noordwijkse Reddings brigade sprak de heer B. de Groot. Door een vertegenwoordiger van de Rotterdamse Reddingsbrigade werd een geschenkje overhandigd. Des avonds zag Katwijk zelden zoveel mensen bij het vuurwerk, dat het sluitstuk van de evenementen vormde. Met vele bussen en auto's waren honderden gekomen om het spel van kleur en vuur bij te wonen. Zaterdagmorgen heeft het jeugd- circus Atleta uit Warmond in de kleuterschool „De Zandtaart" aan de Damlaan een geslaagde uitvoering gegeven voor de kleuters van deze school. Speciale gasten hierbij waren de kinderen van het in Leiden ver blijvende circus Krone, die op hun beurt de jeugdige artisten van Atle ta 's middags op de matineevoor stelling ontvingen. Dit contact is ont staan, omdat de heer Witsenburg, directeur van Atleta, reeds enige tijd een correspondentie voert met de heer L. B. Akker, die het Groningse kindercircus SanteUi dat enige tijd geleden voor de televisie is opgetre den onder zijn hoede heeft. De heer Akker nu vergezelt circus Krone op zijn Nederlandse toernee „als contactman tussen de Duitse directie en het Nederlandse publiek", zoals hij het zelf uitdrukt. U hebt hem indien U circus Krone bezocht hebt dus de programma-onderdelen ho ren aankondigen. Zodra hij van de opvoering van Atleta op de hoogte was gesteld heeft hij deze zaak zo verder georganiseerd. Ontwikkeling. De heer C. M. Witsenburg bleek een bijzonder aardige vrijetijdsbe steding te hebben. Hij Is belasting ambtenaar in Leiden en is vanaf 1958 (5 mei 1960 werd de eerste uitvoe ring gegeven) met deze hobby be zig. Op het ogenblik heeft hij een 25 tot 30 artiestjes „in dienst", wier leeftijd varieërt van 9 tot 16 jaar, en die hij met eindeloos geduld door middel van heel veel oefenen tot hun huidig en voor een kindercircus uitstekend peil heeft weten te brengen. Dat er wel degelijk belangstelling voar een dergelijk evenement be staat, bewijst het groeiend aantal op voeringen. Kwam Atleta bijvoorbeeld vorig jaar tot tien opvoeringen, in 1963 zijn in een half jaar de tien al gepasseerd en in de zomervakantie zal dit aantal nog aanmerkelijk stij gen. In het kader van de Rotterdamse vakantiebezigheid zullen de War- mondse artiestjes in een tijdsbestek van drie dagen zes opvoeringen ge ven en verder staat er voor de maand augustus ook nog een opvoering in Zaandam op het programma. Welis waar moeten zij dan hun stalmeester missen, die in die tijd naar de We reldjamboree in de historische vlakte van Marathon zal gaan, maar hun actieve leider zal deze moeilijkheid zeker overwinnen. Het programma. Het programma zelf bevat uiterste gevarieerde onderdelen, waarvan de kinderen in Rotterdam, Zaandam en alle overige plaatsen, waar Atleta nog zal optreden, ten volle zullen genieten. Ook de ouders behoeven niet door het „kinder" in kindercir cus" afgeschrokken te worden. Inte gendeel zij zullen zich zowel om het programma als om de reacties van de kinderen kostelijk amuseren. Is het immers niet verrukkelijk om een klein jochie wanneer de fakir Moestafa na het liggen op zijn spij kerbed, waarbij bovendien nog iemand op zijn borst gaat staan, aan het publiek de sporen van de spijkers op zijn rug toont te horen zeggen: „I^r zitten niet eens gaten in". Een van.de nummers waarop de heer Wit senburg (terecht) „toch een beetje trots is", is dat waarin zijn eigen hond optreedt; om te zien een dood gewoon hondje, maar door de lange dressuur van zijn volhardende eige naar geworden tot een diertje, dat ongetwijfeld een hoogtepunt in het programma maakt, zoals het samen met het parmantige buurjongetje zijn kunsten vertoont. De heer Witsen burg zou veel meer huisdieren moe ten hebben. Het hoogtepunt van het spectacu laire fietsnummer van het War- mondse jeugdcircus Atleta. Kasmmenga de prijswinnaars bekend maakte en met een toepasselijk woord de prijzen uitreikte. Rijdende geschiedenis De navolgende belangrijke feiten uit de geschiedenis en deze tijd werden uitgebeeld; 1 Heidens offerfeest. De ze wagen werd opgebouwd met me dewerking van pastoor C. W. Tho mas te Leimuiden; 2 St. Willibrord, verzorgd door de jeugdver, van de N.H. Gem. te Oude-Wetering; 3 Ka- pelbouw uit 1063 door de jonge-ge- zinnen-vereniging vna de N.H. Gem. te Leimuiden. Hieraan werd de 4e prijs toegekend; 4 Inval der Noor mannen. Dit pronkstuk kwam van de Geref. jongeren van Leimuiden. Hiermee werd de le prijs behaald; 5 Floris V. Dit onderwerp was ge kozen door de Geref. jeugdbeweging van Oude- en Nieuwe Wetering. Deze wagen kreeg de 3e prijs; 6 Ma quette van de N.H. kerk van Wou brugge uit 1600, vervaardigd dooi de feestcommissie te Woubrugge; 7 Ruimtevaart, een onderwerp van deze tijd door de N.H. jeugdvereni ging van Rijnsaterwoude verzorgd; 8 Een carillon met 32 kloken, bei aardier: de heer G. Roubos; 9 De Woudse Oom. Deze wagen was ver zorgd door de openbare lagere school van Rijnsaterwoude. De jury kende de 2e prijs toe; 10 Wereldbol waar omheen Christenen uit alle delen der wereld. Deze wagen droeg het opschrift „Opdat allen één zijn". De ze wagen werd gemaakt onder lei ding van pastoor C. W. Thomas. Vooral dieze wagen van pastoor Thomas met het opschrift „Opdat al len één zijn" gaf in belangrijke mate de bedoeling van deze festiviteiten weer. Voorts had het meerijden van het carillon een speciale bedoeling. Het is namelijk de wens van de organi satoren om als blijvende herinnering aan deze viering een carillon te schenken aan de „dom van Rijnsa terwoude'. Voor dit doel hebben in het bijzonder pastoor C. W. Thomas en de predikant ds. D. H. Gijsbers zich buitengewoon ingespannen. Reeds enige dagen hebben zij met het draaiorgel „Pipo" enige plaatsen bezocht om gelden te verzamelen. Zij gaan hiermee door tot de hele „Braassem-streek" afgewerkt is. Tevens worden voor dit doel op zaterdag 27 juli wandelmarsen ge houden vanuit Rijnsaterwoude over verschillende afstanden. De insdhrijf- adressen hiervoor zijn W. v. Yperen, Schoolstraat 9, en H. Kinkel, Kerk- weg 7. Iedere deelnemer aan een van deze tochten zal een speciale herin- neringsmedailile ontvangen. Behalve door het meerijden in de stoet zal het carillon nog onder de aandacht van het publiek gebracht worden door concerten die 's morgens en 's avonds gegeven zullen worden. Maandag 15 juli komt het in Wou brugge en de volgende dagen resp. in Leimuiden, Rijnsaterwoude en Roelofarendsveen. Op dinsdagavond 16 juli zal een verlichte vloot vanaf de Ringvaart niabij Oude-Wetering koers zetten naar Rijnsaterwoude, vanwaar terug gevaren wordt naar paviljoen „De Braassem". Fakkelverliohting op het meer zal deze show extra luister bij zetten. De organisatie van deze vloot schouw is in handen van het WV te Oude-Wetering in samenwerking met de watersportvereniging „Braas semermeer". Donderdag 18 juli staat Roelof arendsveen in het middelpunt van de belangstelling. Hier zullen deze avond vele zangverenigingen, kerk koren en muziekcorpsen een avond verzorgen in de veilinghallen. Ook het carillon zal hier aanwezig zijn. Aanvang van deze avond is 8 uur. Op 22 juli vindt in de Woudse Dom een bijeenkomst plaats voor mede werkers en genodigden, terwijl op zondag 21 juli in alle kerken herden kingsdiensten worden gehouden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4