Brief uit Eerste vrouw die over de Atlantische Oceaan vloog Parisiennes in Japanse stijl Oncler onó cfezecfcl Amelia Ear-hart: Tocht met vele sensaties ZES LEUGENTJES OM BESTWIL PER WEEK TIPS Tips voor de huisvrouw Hertogin Maria de Rosario een van rijkste vrouwen ter wereld Op 21 mei 1982 gleed een éénmotorlg Lockheed Vega- vüegtuig uit de wolken, die boven Londonderry in Noord- Ierland hingen en maakte een vrijwel volmaakte landing op een korenveld. Tot de verbazing van een boer en zyn vrouw, die zich naar het toestel haastten, klom een ver moeide maar glimlachende vrouw uit de cabine Zodra de pilote begon te spreken, veranderde de verba zing van de boer In een voldane herkenning. Zyn bezoek- Na een welverdiende rust ln de boerderij, vertelde de pilote over de vele beproevingen, die zij had doorstaan op haar eenzame reis. Zij was nog maar vier uur onderweg, toen een deel van de uitlaat van haar machine begon te lekken. Toen werd het weer erg slecht en honderden kilometers lang moest zy blind vliegen. Daarna raakte de hoogtemeter defect en omdat zij bang was hoogte te verliezen klom zij op tot de meter, die de omwentelingen van de motor aangeeft begon te bevriezen. „Toen wist ik i a zei ze, dat ik niet dicht by de zee kon zyn... stop van Mexico-City naar New York 2100 myl in 14 uur, waarbij zy over bergen van 10.000 voet vloog. LEVEN GERISKEERD Een reis rondom de wereld met twee inzittenden in maart 1937 eindig de met een ongeluk in Honolulu. Vl-mmen schoten uit het wrak maar de pilote riskeerde haar leven door de contactsleutel om te draaien en hiermee een explosie te voorkomen... Een tweede wereldreis die in Mi ami (Florida) in juni 1938 begon, werd Amelia's laatste grote avon tuur. Met kapitein Fred Noonan als LEVEN VOL AVONTUREN Op de vleugels begon zich ijs t€ vormen maar dat was nog niets ver geleken bij de volgende sensatie Toen de pilote uit haar vliegtuig keek zag ze een grote vlam. Deze kwam uit de lekkende uitlaat en de hitte was zo intens, dat het metaal ln de buurt begon te smelten. De hele nacht was de pilote vol angst temeer omdat ook andere delen van het toestel begonnen te ramme len en hevige vibraties veroorzaakten. De machine begon te schudden en in de cockpit lekte benzine. Amelia wist maar al te goed, wat er zou gebeu ren als vonken de dampen zouden doen ontploffen.... Het was een wonder, dat het toe stel intact bleef. Na dertien uur vliegen zag de pilote dan ook tot grote opluchting de kust van Ier land ver onder haar. Zy volgde een spoorlijn totdat zij een groot veld zag waar zy haar landing maakte... VIJF JAAR LATER De pilote landde in Ierland precies vyf jaar na de dag, dat kolonel Charles Lindbergh zijn eerste solo vlucht boven de Atlantische Oceaan maakte. Vreemd genoeg leek zy sterk op Lindbergh. In Amerika werd zij zelfs „Lady Lindy" genoemd. Net als Lindbergh verkreeg de on verschrokken pilote een enorme popu lariteit door haar bescheidenheid en haar weigering haar naam voor com merciële doeleinden te lenen! „Lady Lindy" werd geboren In At chison (Kansas) op 24 juli 1898. Tij dens de eerste wereldoorlog werkte zy by het Canadese Rode Kruis. Daarna studeerde zy aan de Colum bia Universiteit en zg leerde toen ook vliegen. Het belangrykste, wat zg in haar leven deed, was sociaal werk voor de arme kinderen van Boston. VOOR PLEZIER Amelia Earhart vloog slechts voor haar plezier en ontspanning. Haar moed en vaardigheid deden haar tot grote prestaties komen. Toen zij der tig jaar oud was, werd zij de eerste vrouw, die als passagiere over de Atlantische Oceaan "loog. Maar de ve. leiding om het alleen te doen was onweerstaanbaar. Pas na haar huwelijk, ln februari 1931 met G. P. Putman van de be roemde uitgeversmaatschappij, was zü ln staat zich serieus met de vlie gerij bezig te houden. Eerst vestig de rij een record door de hoogte van ongeveer 19.000 voet te bereiken. Toen, zonder aan records te denken, begon zg haar historische vlucht naar Ierland, alleen om het plezier en het avontuur.... Na dat succes werd het vestigen van records een gewoonte voor ,Lady Lindy". Zg vloog non-stop over de Verenigde Staten en be haalde een snelheid, byna zo groot als die van de snelste man. In 1935 vloog zij van Honolulu naar Califor nië, 2408 mijl in 18 uur; en non- ster uit de lucht was de beroemde Amerikaanse pilote, mevrouw G. P. Putman, beter bekend onder haar meis jesnaam, Amelia Earhart. Zy had nu geschiedenis gemaakt door als eerste vrouw een solovlucht te maken over de Atlantische Oceaan. Zy was van Harbour Grace in Newfoundland naar Ierland gevlogen in de recordigd van 13<4 uur Moedige vrouwen navigator vertrok ze met, toestel f'at „Het vliegend laboratorium" ge noemd werd, vanwege de instrumen ten en de experimentelj toestellen, die er in waren. Lange tgd ging alles goed. Op 17 juni arriveerde hét toe stel in Calcutta. Men had toen 15.000 mijl afgelegd. Elf dagen later bereik te men Port Darwin en op 2 juli ver trek Amelia uit Lae in Nieuw Gui nea voor het moeilijkste deel van de reis - over de Stille Zuidzee. Men heeft haar daarna echter nimmer meer gezien. Een leven vol avonturen eindigde tragisch maar Amelia Ear hart zal altijd in de herinnering blij ven als een stra1_*id voorbeeld van moed bij de vrouw! Vrouwen jokken meer dan mannen Natuurlijk vertellen wy allemaal wel eens een leugentje, soms om onze eigen tekortkomingen ongedaan te maken dan weer om ons uit een moei- lgke situatie te redden of omdat een leugen gemakkelgker is dan de waar heid. Toen mgn man en ik ons verloof- Van top tot teen Verdoezel Uw gebreken (Van onze schoonheidsspecialiste) Zelfs de mooiste vrouwen van de wereld hebben in het algemeen wel een klein gebrekje. Handen kunnen te groot zgn of ogen te klein, armen dun en benen te dik maar meisjes, die het gebracht hebben tot filmster of mannequin hebben op de een of an dere manier hun gebrek verdoezeld. Hoe staat het met u? Als u een glimnetis hebt, kunt u wat anti-glim aanbrengen onder uw foundation. Onderkin? Houd üw hoofd op en beweeg de kaak van links naar rechts wanneer u maar een paar mi nuten over hebt. Een andere oplossing is de mond wgd open te doen en dan heel langzaam te sluiten zodat u de spieren voeit verstrakken. Gebruik een donkerder foundation langs de kin. Dezelfde truc kan uw jukbeenderen beter doen uitkomen. Breng de foundation aan van de orei in de richting van de neusvleugels. (U staat ook beter op de foto a' zich zo opmaakt!) Voor dunne en lichtgekleurde wim- perj geen zwart potlood gebruiken maar eerst grgs en daarna bruin. Als behandeling voor langere duur is aan te bevelen iedere avond wat activeren de creme op de wimpers te borstelen om de circulatie te bevorderen. Een onaantrekkelijke hals kan be dekt worden met een zijden sjaaltje dat bij de japon, mantel of het man telpak past. WITTE VLEK Een witte vlek of kring op een hou ten meubelstuk kan als volgt verwy- derd worden. Doop een doek in wat goede naaimachineolie en daarna in sigarettenas. Wrgf hiermede over de vlek Onmiddellijk afvegen en weer wrgven met was. ROESTVLEK Een roestvlek op een Japon kan als volgt bewerkt worden. Bedek de vlek met zout en sprenkel er dan citroen sap op. Laat dit een uur inwerken. Daarna goed spoelen onder de koude kraan en de japon wassen op de ge wone manier. Een andere methode is de vlek te weken in water, waarin rabarber gekookt is. Een uur laten staan en daarna spoelen en wassen. Hoewel de teenagers zich hullen in vlotte vakantlekleding, zoals St. Tro ll ez T-shirts en korte, strakke broek jes, is de uitgaanskleding sterk on der invloed gekomen van het Oosten Zelfs de zyden overhemdblouses zyn niet langer effen van kleur maar ge maakt van oosterse gebloemde stoffen en in stoffen met zwart - witte des sins. Nergens is de invloed van het oosten, die alle zomermodeshows van Dior kenmerkte, echter zo groot ge weest als bij de mouwen. Mantels, mantelpakken en japonnen, die nu in de grote warenhuizen verkocht wor den,hebben allemaal wyde kimono mouwen. By avond- en cocktailkleding zgn de mouwen vaak zo wijd en lang, dat ze tot de zoom van de japon rei ken en er bgna uitzien als een cape of een breed los pand, dat van de schouder valt. Obi-sjerpen, die om een kimono ge strikt worden, worden nu gebruikt by ensembles en zelfs by korte broeken en rokken en om losse shifts wat meer vorm te geven voor de veran dering. Veel beroemde ontwerpers zoals Jacques Heim en Jacques Esterel toonden uitbundige haardecoraties die het gelaat flankeren in plaats van een hoed. Ik zag by de kappers trossen druiven en bloemen liggen naast de hoge pruiken om de Japanse invloed nog te vergroten. Vele zomerbruidjes willen trouwen in een copie van Nina Ricci's ooster se trouwjapon... wijde, lange mouwen tot de enkel, een sjerp om de taille en een soort tulband om het hoofd met bloemen er op. Spoedig zal heel Parys uittrekken naar de zuidelgke zon van de Rivièra en met hen gaan de houten sanda len, witte sokken en huisjassen, die ook kunnen dienen als strandjurken met wgdemouwen en een sjerp om de taille. Zomerhoeden zullen heel licht en doorzichtig zgn. Ook hier een oos ters tintje bij de koeliehoeden van styf netweefsel met als garnering amandelbloesem. De losgevlochten tulbands zyn voor overdag met een garnering van strolinten op de rug De nog steeds geliefde gebloemde hoeden zgn ook gemaakt van door zichtig materiaal! De zomersieraden lijken wel een na tuurstudie. In plaats van de halsket tingen van vele rijen schakels, heb ben we nu hetzelfde idee van gepo- ïyst hout of bruine aardewerken kra len met stukjes koraal ertussen. Ook het Hawaiaans idee van bloemslin gers is in de nieuwe sieraden ver werkt. Tropische schelpen zijn bijzon der in de mode als sieraad. Vreem de, exotische vormen in parelkleur worden gecombineerd met koraal en platte witte schelpen. Halskettingen met pendant laten de dames er uit zien als Robinson Crusoe's Vrydag. Verleden jaar moest een pendant be staan uit een insect in een stukje glas of plastic, dit jaar zwaait er aan de ketting een stuk hout, gevat in koper draad... De Oosterse broeken zyn minder nauw geworden en zien er nu byna net zo uit als die van de jaren dertig tot 45 centimer breed bij de enkels. Zg worden gemaakt van effen exoti sche Thai-zijde en er wordt 'n in Lotus patroon bedrukte blouse by gedragen met om de taille een met juwelen be werkte sjerp. De Japanse Invloed ln Parijs. Jacques Esterel gebruikt deze voor een korte kanten shiftjapon met zeer lange, wijde mouwen. Let op het lage rugdecolleté. Rechts de oriëntaal-look zoals Ni- na Rlcci die ziet voor een zomer- bruid. De japon van witto terylene- georgette heeft kimonomouwen, die tot de zoom reiken. Een ongebruikelijk hoofddeksel ls deze gedrapeerde tulband met een bosje bloemen gegarneerd. den, zei hy: „Ik hoop, dat je geen vrouw bent, die domme leugens ver telt. Dat kan ik in een vrouw niet uitstaan." Ik kon moeiiyk zeggen, dat ik nooit zou jokken, maar ik legde hem uit, dat ik heel goed het verschil wist tus sen een leugentje om bestwil en een echte leugen. In een niet al te serieuze bui zei hy, dat ik zes leugens om bestwil per week mocht gebruiken en als hy de waarheid ontdekte, zou ik geen stand Je krygen. In de eerste week van myn huweiyk ontdekte ik, dat ik het toegestane aan tal al in drie weken op had! En dat allemaal om ruzietjes te voorkomen. Leugen no. 1. Deze ging om een fles zonnebrandolie. Hg wilde weten waar ik die opgeborgen had. Ik zei, dat de fles ergens by de bagage moest zgn maar ik wist maar al te goed dat ik vergeten had zonne- brando'ie mee te nemen. Ik werd betrapt by het in de tas fromme len van een pas gekochte fles. Dus daar schoot ik niets mee op... Leugen 10. 2. Ik had een nieuwe ja pon gekocht voor de huweiyksreis. „Die is vast erg duur geweest, zei hg. Welke vrouw zou niet een paar gulden van de prys af fantaseren? Maar ook ditmaal ontdekte hij de waarheid. Hy had een stukje papier nodig en ik gaf hem de kassabon van de japon Leugen no. 3. Toen iemand ons vroeg hoe lang we al getrouwd waren zei ik een jaar - maar mgn man gaf my in dit geval zgn steun!... Leugen no. 4. Toen we tijdens een wandeling een oude vlam van mg met zijn meisje tegenkwamen zei ik: „Ik ken hem niet," ofschoon we elkaar geschrokken aangekeken hadden... Leugen no. 5 Een nogal algemene leugen, namelyk een hartelgk be dankje voor een huwelgkscadeau waar we helemaal niets aan had den. Leugen no. 6. De weegschaal toonde aan, dat ik acht pond meer woog dan ik beweerd had - ofschoon ik hevig protesteerde, dat het ding niet goed was Wees nu eens eerlgk. Hoeveel leu gentjes om bestwil vertelt U? „Vrou wen liegen veel vaker dan mannen", vertelde een psychiater me. „Een man zal liegen om zichzelf uit een moeilg- ke situatie te redden maar een vrouw liegt al om haar gezicht te redden. Dit komt ook door de aangeboren we tenschap de zwakke sexe te zijn en de wetenschap dat de man altgd zal domineren. In de meeste omstandig heden zal een vrouw alles doen om jonger te lgken dan zy is, dat zy zuiniger is dan andere vrouwen en als zg onder vrouwen is zal zij bewe ren dat haar man sterker is, meer verdient en betere vooruitzichten heeft dan hun mannen. Ik moet zeggen, dat de zes-per- week-regel mg wel heeft geholpen om niet zo gauw met een leugen op de proppen te komen. Natuurlgk, ik moet toegeven, dat ik over mijn leeftijd nooit de waar heid zal zeggen, misschien wel tot ik tachtig ben en ik zie ook nog niet, dat ik de ware prijs van nieuwe „koopjes" zal noemen. En wanneer ik in een goede week slechts vyf leu gentjes heb gebruikt, dan vind ik het leugen de volgende week gebruik. Vanzelfsprekend Aardappelen Aardappelen zgn vlug ger gaar indien men ze ongeveer twintig minuten voor het opzetten op het gas in heet water zet. Theevlekken. Theeviekken moeten direct behandeld worden door wat heet water over de vlek te gieten tot alle thee verdwenen ls. Een droog ge worden vlek besprenkelen met poe- derborax, het materiaal boven een bak houden en er heet water door gieten. Daarna het gevlekte deel enige uren in de bak laten staan. Uit spoelen in schoon water en laten dro gen. WIT, DAT NIET WIT IS Het voordeej van spoedig drogen en niet stryken var no iron kleding weegt wel op tegen het feit, dat de ze kleding niet wit blgft. Men kan de blouses wat witter krygen door ze te wassen in heet zeepwater, waar aan wat borax is toegevoegd. Marmer Het reinigen van marmer kan met het volgende mengsel ge schieden: Twee theelepels potas, één theelepel fyn puimsteenpoeder en één theelepel kalk. Meng deze ingrediën ten in een schoteltje met wat koud water tot een dunne pasta wordt ver kregen. Doop een prop watten in de pasta en wrgf het goed op het mar mer. Enige minuten laten zitten en dan flink wrgven met een zachte doek om glans te krygen! Theevlekken Theevlekken kunnen verwgderd worden indien althans de stof, waarop gemorst is, kleurecht is. Maak eerst de vlek los door er wat glycerine op te doen. Daarna een op lossing maken van waterstofperoxyde (1 deel op vyf delen warm water), waarmee men om en op de vlek wryft. Eerst op een klein stukje van de stof oroberen of geen verkleuring ontstaat. Zo ja. dan de oplossing min der sterk maken! Citroenmelk Voor het maken van ci troenmelk moet men het dun afge schilde schilletje (zonder wit) van één citroen ln een goed gesloten pan met liter melk een kwartiertje zachtjes laten trekken. Vervolgens f schilletje eruit halen. 1. me k toe voegen, verwarmen en met 40 gT sui ker op smaak afmaken. Wil men de melkdranken iets molliger hebben dan moeten ze met 8 gr. (één afgestre ken eetlepel) aangemengde maizena iets worden gebonden. Handschoenen. De meeste leren handschoenen kan men wassen. Men gaat daarby als volgt tewerk. Maak een sopje van zeepvlokken in hand warm water. Doe de handschoenen er ln en zorg dat ze nat worden. Trek ze aan en wrijf ze zachtjes alsof u de handen wast Vlekken bewerken met watten. Nu de handschoenen verschei dene malen spoelen en dan het water eruit persen. Niet wringen. Vervol gens voorzichtig ln de vorm trekken en in de handschoenen blazen. Aan de zoom, indien mogelgk, drogen. In dien het leer erg hard is een thee lepel olgfolie aan het zeepsop toevoe gen. Electrisch mes Een Amerikaanse firma heeft een elektrisch snijapparaat op de markt gebracht waarmee vlees, kaas of an dere voedingsmiddelen met een mini mum aan inspanning kunnen worden gesneden. Het bestaat uit twee gelg- ke messen die door middel van een elektrische motor 2000 maai per mi nuut in voor. en achterwaartse rich ting langs elkaar worden bewogen. Met het heft .-ordt alleen de richting van het snijvlak aangegeven. Het elektrische mes is geschikt voor hei snyden van fruit, groenten, kaas taart of brood en niet te vergeten vlees. Zij spreekt nooit over politiek Tot de rijkste vrouwen in de wereld behoort ongetwgfeld Maria de Rosa rio Cayetane Fitz- James Stuart y de Silva, een Spaanse hertogin met zeven hertogdommen, 14 markiezaten en niet minder dan 19 graafschap pen! j is een talentvolle mooie vrouw van 37 jaar met bruine ogen en bruin haar. Haar naam is tegenwoordig nogal eens in het nieuws in verband met de Spaanse troonkwestie. Verle den jaar toen de troonpretendent Don Juan Carlos trouwde met prinses So phie van Griekenland, was de baro nes de meest acti e figuur in een comité, dat byna zes miljoen gulden bijeenbracht, opdat het toekomstige koningspaar goed zou kunnen leven Kortgeleden was zij weer in het nieuws toen zy haar villa Marbel- la" ter beschikking stelde aan prin ses Alexandra en haar man voor een verblijf tijdens de huwelijksreis van duze hoge Engelse gasten. De herto gin en de prinses zgn verre familie leden van elkaar. De hertogin i3 ltgd zeer trots ge- w.-st op haar Engelse afstamming - een voorouder was de onwettige zoon van de Stuart-koning, James II - en zy was enige tgd oeverneur-gene- raai van de Koninkiyke Stuart So ciety van Groot Brittannlë. Haar stu- dietgd bracht zy ook in Engeland door, waar haar vader tydens de laatste wereldoorlog Spaans ambas sadeur was. In 1947 trouwde zy in Spanje mei een zoon van een hertog. De bruiloft was de grootste en meest luxueuze sinds tientallen jaren in Spanje. Al leen de trouwjapon kostte al hon- derdtwintigduizeni gulden Thans is zg moeder over viei zoons. Zg houdt van schilderen, paardrgden, autorgden en golf. Over de Spaanse dictator Franco wenst zy nooit te spreken. Een van .ar gewoonten is, nooit over poli tiek te spreken en zy heeft daar tot nu toe we; by ge aren. Wel spreekt zg veel over het toekomstige ko ningshuis in Spanje maar zonder daarbij ook maar een woord over Franco te reppen Modekoningin Een Amerikaans tydschrift, dal onlangs aankondigde, dat mevr. Dia na Vreeland hoofdredactrice van het bekende blad Vogue" was geworden schreef enthousiast: „Zij is waar- schynlgk de bekendste en actiefste stuwende kracht op de achtergrond voor de mode van vandaag". De va der van m-*vr. Vreeland was effec tenmakelaar en zg trouwde met een bankier. Zg behoefde niet te werken maar toch deed zij het omdat zg het leuk vond. Dit leidde ertoe, dat zy niet minder dan 27 jaar de mode-re- dcctrice is gew.est van „Harpers Bazaar.' Hoewel zij bepaald niet knap is heeft zy wel Iets, dat moge- ïyk nog belangrg'cer is: dynamische kracht. Zg praat zonder einde en net grote beslistheid. De muren van haar kantoor zgn rood geverfd en op de vloer ligt een luipaardvel

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6