GELEERDE ZOCHT „DODENDE STRAAL" Uit Zwitserland uitgewezen EX-NAZI'S VRIJGESPROKEN De V.N. troepen in Kongo Met spionnen vangt men spionnen Kernstopoverleg in Moskou Vluchtelingen bevroren Computer als verkeersagent De staatsgreep in Ecuador KRITIEK OP DIRECTIE N.S. BABY IN KINDERWAGEN GEDOOD OP ZEBRAPAD Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 13 JULI 1963 63e JAARGANG „Dodende straaT'-jager uit Zwitserland Telef. 20 9 35 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De Zwitserse regering heeft de Duitse natuurkundige dr. Hans Er- hardt verzocht het land te verlaten omdat hij zich bezig hield met wa- penproeven, die door een vreemd land werden gefinancierd. Het ging om een „dodende straal" ter bestrij ding van vliegtuigen. In een schriftelijk antwoord op een in het parlement gestelde vraag zegt de regering, dat Erhardt in februari 1961 onder een valse naam is bin nengekomen. Later werd ontdekt, dat hij in Oost-Duitsland had ge werkt aan brandstof voor raketten. Dr. Erhardt had van de Zwitserse overheid die toen nog niets van hem afwist vergunning gekregen om prototypen te vervaardigen van granaten, maar zonder huls. Deze vergunning heeft hij echter nooit ge bruikt. In zijn woning bij Sarnen in Obwalden (Mildden-Zwitserland) werkte hij aan een korte golf-straal, waarmee naar zijn mening vliegtui gen konden worden neergehaald, zo gaat de verklaring van de Zwitserse regering voort. Hij had zijn vinding aan het Zwitserse departement voor oorlogsmateriaal aangeboden, maar deskundigen van dit departement za gen er niets in. De heldere, lange lichtstraal, die 's nachts in de wijde omgeving van Sarnen kon worden waargenomen, had wel de nodige sensatie gewekt. Volgens de verklaring had Erhardt nooit van het ministerie van defen sie toestemming gekregen voor zijn proeven met de korte-golfstraad. Hij had echter geen last van de kanton nale autoriteiten gehad, omdat deze Drie voormalige Nazi-politie-offi- cieren,'"die ervan waren beschuldigd te hebben deelgenomen aan massa moorden op Joden, zijn vrijdag vrij gesproken. Zij waren ervan beschuldigd in 1941 te hebben deelgenomen aan de uit- roeing van meer dan 3.700 Joodse kinderen, vrouwen en oude mensen in Moghilev (Rusland). De rechter zei, dat de officieren, Gerhard Riebel, voormalig comman dant van een Nazi-politiebataljon, Heinz-Gerd Huelsmann en Josef Uhl, niet hadden deelgenomen 'aan persoonlijke misdaden, maar aan de „ernstige misdaden van het nationaal socialisme". Zij konden geen orders negeren zonder hun eigen leven te riskeren, aldus de rechter. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft gezegd, dat de Ameri kaanse regering hoopt, dat het mo gelijk zal zijn een kleine troepen macht van de Verenigde Naties in Kongo te handhaven na 31 decem ber 1963. Hij zei dit naar aanleiding van herhaalde verklaringen van se cretaris Oe Thant van de V.N., dat de V.N.-troepen tegen het einde van het jaar uit Kongo teruggetrokken worden. De Amerikaanse woordvoerder wei gerde te zeggen, of de Ver. Staten eventueel bereid zijn ook na 1963 de kosten te dragen van de legering van V.N.-troepen in Kongo. meenden, dat de federale overheid met de proeven akkoord ging. In 1962 was uit „zekere inlichtin gen" gebleken, dat de geleerde over zijn verleden, in het bijzonder over zijn verblijf in Oost-Duitsland, on waarheden had verteld. Begin juni deelde de vreemdelingenpolitie hem mee, dat zijn verblijfsvergunning op 15 juli zou aflopen en dat hij niet meer in Zwitserland zou worden toe gelaten. Volgens kringen, die in nauw con tact met de Zwitserse regering staan, werkte Erhardt waarschijnlijk voor een Oosteuropees land, maar men wist niet welik land dat is. De geheimzinnige gevluchte Sow- jet-Russisohe spion, wiens verblijf in Groot-Brittanië donderdag bekend werd, is reeds meer dan anderhalf jaar geleden naar het Westen ge vlucht, zo is uit bevoegde Engelse kringen vernomen. Hij bevindt zich reeds enige tijd in Engeland, na aan vankelijk in de Ver. Staten geweest te zijn. Zijn naam zal niet worden bekendgemaakt, wat in overeenstem ming is met die Britse politiek ten aanzien van personen die politiek asiel vragen, zo werd gezegd. Het nieuws over zijn verblijf in Enge land is afkomstig uit buitenlandse bron, aldus de zegsman. De „Daily Telegraph" schreef vrij dag, dat de gevluchte spion „een communistische beroepsofficier van middelbare lee^ijd" is, Anatoli Dol- nytsin geheten. Dolnytsin zou vanaf januari 1961 negen maanden als at taché in Londen gewerkt hebben. - Men meent, dat Dolnytsin de man is geweest, die heeft onthuld, dat de Britse ambtenaar van buitenlandse zaken Harold Phillby de derde man in de affaire Burgess-Maclean is ge weest. Dolnytsin heeft ook inlichtingen verstrekt, die tot neutralisatie van minstens één belangrijke spdon in de Ver. Staten hebben geleid, zo schreef de „Daily Express'. Het wordt te vens waarschijnlijk geacht, dat zijn onthullingen tot de arrestatie van William Vassal!, de Britse ambtenaar bij de admiraliteit, hebben geleid. Vassail werd schuldig bevonden aan spionage voor Rusland en tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Amerikaanse en de Britse af vaardiging naar de de onderhande lingen met de Russen over een ver bod op het nemen van proeven met kernwapens, zijn het vrijdagochtend op hun eerste plenaire bijeenkomst in Londen geheel eens geworden over hun gezamelijke houding op de persconferentie, die maandag a.s. te Moskou begint. Dit is van welin gelichte zjjde in de Britse hoofdstad vernomen. Volgens genoemde kringen wordt de Amerikaanse en de Britse houding ten aanzien van het Moskouse over leg gekenmerkt door behoedzaam heid en een niet te groot optimisme. De Ver. Staten zullen tijdens de Brits-Amerikaanse kernstopbespre- kingen „geen enkele overeenkomst" sluiten ten koste van hun bondge noten. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Dean Rusk vrijdagavond nogmaals ver klaard. AZIJN VOOR CALLAS De opera-zangeres Maria Callas zal worden vereerd met een gouden flesje azijn, de „zuurprijs", wel ke haar is toegekend door elf jour nalisten, die haar in het afgelopen jaar moeilijk te benaderen vonden. De uitreiking van de zoet- en zuur- prijzen aan persoonlijkheden, die zich al dan niet toeschietelijk tegen over de pers hebben gedragen, ge schiedt vandaag in Cesenatico aan de Italiaanse Adriatische kust, maar Maria Callas zou reeds hebben laten weten dat zij niet kan komen. Vrijdagmiddag zijn in een diep vrieswagon van een goederentrein uit Oost-Duitsland op het station van de Belgische plaats twee Hongaarse vluchtelingen ontdekt, die door be vriezing waren omgekomen. De Hon garen waren ongeveer 29 en 34 jaar oud. Zij moeten zijn gestikt en daar na bevroren. De trein vervoerde schapenvlees uit Tsj echo- Slow akij e De ruim 1000 verkeerslichten in de Canadese stad Toronto, waar 500.000 auto's het dagelijkse ver- keerspatroon vormen, zullen van au gustus af door een computer worden geregeld. Het nieuwe besturingssy steem zal opstoppingen voorkomen en de verkeersstroom meer dan 20 procent sneller kunnen verwerken. Het computersysteem kost 3 miljoen dodilar. In Toronto zullen 2000 automati sche verkeers-„detectors", die de dichtheid en de richting van het ver keer op de belangrijk^ verkeers aders meten, alle gelijktijdig hun snel wisse 1 ende informaties doorge ven aan de centraal opgestelde com puter. Deze onderzoekt de onderlin ge samenhang in deze formatie en het effect van correctieve verkeers lichtenbesturing. Binnen enkele frac ties van een seconde gaan de impul sen naar de door de hele stad opge stelde verkeerslichten. In het geheu gen van deze computer, die de ver keerslichten dus automatisch op af stand bestuurt, zijn „programma-rou tines" aanwezig, die voor de normale behoeften zorgen: spitsuurverkeer, aangaan en uitgaan van scholen enz. Daarenboven zendt de computer on middellijk infomaties naar de politie autoriteiten in geval van branden, aanrijdingen en andere oorzaken van afwijkende verkeerspa tronen. Het oomputersysteem kan onmiddellijk de verkeersliahtenbesturiing aan de optredende situaties aanpassen en automatisch voor bijv. verkeersom- leggingen zorgdragen, tot het mo ment waarop de situatie weer nor- maail is. Na de militaire staatsgreep in Ecu ador, waardoor het bewind van pre sident Arosemena werd omverge worpen, is in Quito vernomen, dat in de Ecuadoriaanse hoofdstad en in Guayuquil bij incidenten 3 mensen om het leven zijn gekomen en een dertigtal gewond zijn. 22 Politieke gevangenen, hoofdza kelijk communisten, zijn naar Quito overgebracht. De nieuwe militaire raad in Ecu ador heeft de communistische partij verboden en bekendgemaakt, dat hij een constituerende vergadering bij een zal roepen voor het opstellen van een nieuwe grondwet en de be noeming van een nieuwe president. Koninklijk bezoek aan Perzië Thans is officieel bekend geworden dat HM de Koningin en ZKH de Prins dier Nederlanden, die daartoe de wens te kennen hebben gegeven, zich ver gezeld van HKH Prinses Beatrix op uitnodiging van ZKM de Sjah van Iran en HKH de Sjabanou van Iran van 3 oktober tot 14 oktober naar Iran begeven ten einde het staatsbe zoek dat de Sjah in 1959 aan Neder land bracht te beantwoorden. Dit bezoek, dat oorspronkelijk voorzien was voor oktober 1962, werd uitgesteld ten gevolge van de aardbevingsramp. Man zivom van schip naar kust Een opvarende van het Griekse schip „Eurygenes" (6373 brt van de rederij Via Martima San Bas ilio) is gisteravond voor de kust van Wal cheren, bij Zoutelande, overboord ge raakt. De man heeft zwemmend de kust bereikt Nadat hij in Zoutelande wat op zijn verhaal is gekomen, is hij teruggebracht aan boord van zijn schip, dat daarna de reis naar Ant werpen vervolgde. Na de melding man overboord, waren reddingsbo ten uitgevaren en was de scheepvaart gewaarschuwd. Voorzitter Kath. bond: Verhoging produktie zonder prestatiebeloning De voorzitter van de Bedrijfsgroep Spoorwegen van de Nederlandse Ka tholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer A. F. Jentjens, heeft op de gisteren in Utrecht gehouden algeme ne vergadering van deze bedrijfs groep kritiek geuit op de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Deze kritiek gold met name het feit, dat de spoorwegen het produktiviteitsni- veau in de hoofdwerkplaatsen met de medewerking van bét personeel wil len verhogen tot een niveau waarop in het bedrijfsleven een prestatiebe loning van tien a twaalf procent ge bruikelijk is. De NS stellen hier even wel niet de bereidheid tegenover, om een redelijke prestatiebeloning in te voeren. Als de directie in haar standpunt volhardt, zal die katholieke bond van vervoerspersoneel, aldus de heer Jentjens, geen medewerking kunnen verlenen aan de verbetering van de efficiency. Ook kantte de heer Jent jens zich tegen de afwijzing door de NS-directie van de voorsteilen van de vakorganisaties voor het treffen van bezitsvormende maatregelen. Opeen hoping van bezit in de handen van weinigen noemde hij maatschappelijk een gevaar en een ondermijning van de democratie. Hij pleitte voor de aansteHing van een directeur die bij de Nederlandse Spoorwegen speciaal belast wordt met de behartiging van personeelszaken. Opheffing van het stakingsverbod voor het spoorwegpersoneel achtte hij voorts een urgente aangelegen heid. De saltan van Broeinei, sir Omar Ali Saifuddin, arriveerde vrijdagmiddag op Schiphol op doorreis naar Tokio. De sultan (op foto met wandelstok en bril) heeft in Londen de bijeenkomst over de federatie Maleisië bijge woond; zoals bekend, heeft Broenei het verdrag niet ondertekend. Wat velen al sinds het bestaan van de zebrapaden vreesden, is gistermiddag in Amsterdam-west gebeurd: op de zebra, die juist op het kruispunt Postjes- weg-Jan Tooropstraat ligt, heeft een inhalende personenauto een kinder wagen omver gereden; de negen maanden oude baby Jaap Eichelsheim, die door zijn moeder werd gereden, werd uit de wagen geslingerd en overleed op weg naar het ziekenhuis. Het ongeluk is niet aan onvoorzich tigheid van de 28-jarige mevrouw Eichelsheim te wijten. Ze stak pas over, toen een rode personenauto stopte om haar de verplichte voor rang te geven. Een andere auto, be stuurd door een arts, stopte even- AUTO ONDER TREIN BESTUURDER GEDOOD De 63-jarLge gepensioneerde adju dant van de gemeentepolitie en lid van de gemeenteraad van Opheus- den Verduilst is gisteravond om het leven gekomen, nadat de door hem bestuurde auto op een niet beveilig de overweg tussen Resteren en Op- heusden door een goederentrein was gegrepen. De auto werd omstreeks 5 00 meter meegesleurd. De heer Ver- dulst werd eruit geslingerd. Dit Is de rivierboot „Ciudad de Asuncion", die donderdag op de Rio dé la Plata in brand is geraakt en gezonken. Vrijdagochtend zijn in de Rio de la Plata nog tien lijken aangespoeld, waardoor het aantal slachtoffers tot min- ■feoa 50 gestegen Is. Er souden nog meerdere vermisten zijn. (Telefoto). De 22-jarige Amsterdamse winke lier W. J. van O. heeft in de afgelo pen nacht omstreeks vier uur zijn 20-jarige vriend B. F. B. in en voor zijn woning aan de Blasiusstraat met een broodmes neergestoken. De toe stand van het slachtoffer is ernstig. Voor zijn leven wordt gevreesd. Men constateerde, dat buik en lon gen door de messteken waren ge perforeerd. De dader meldde ziah in de loop van de nacht op het politiebureau aan de Pieters Aertzstraat. Hij was totaal overstuur. Hij is in hechtenis genomen en zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. Tijdens een zware storm in Lahore (Pakistan) zijn dertien mensen om gekomen toen twee minaretten van een moskee instortten, waar duizen den moslems aan het bidden waren. Door het instortten van andere ge bouwen kwamen nog zes mensen om. Vier arbeiders in een Zuidslavi- sche staalfabriek in Niksic (Monte negro) zijn door witgloeiend staal levend verbrand, toen een houder met twaalf ton vloeibaar staal uit 'n ondeskundig gemonteerde rail liep en de massa, diie 1600 graden celsius heet waa, ziah over de arbeiden LEIDEN AUTO TE WATER Snelle reactie redt bestuurder In een razendsnelle reactie wierp de automobilist van een slippende auto het portier van zijn wagen open een fractie van een seconde la ter lag zijn auto in het water van de Haarlemmertrekvaart. De auto met de inzittende verdween snel half on der water, maar dank zij zijn grote tegenwoordigheid van geest kon de bestuurder, een ongeveer 30-jarige Leidenaar, wonende aan de Prins Frederikstraat, zich uit de zinken de wagen bevrijden. Door toegeschoten voorbijgangers werd de ongelukkige chauffeur op de kant geholpen, terwijl de auto met nog werkende ruitenwissers de bo dem van de Haarlemmertrekvaart opzocht. De slippartij, die nog bijzonder ge lukkig voor de bestuurder afliep, ge beurde hedenmorgen even over half tien op de Haarlemmerweg, ter hoog te van de Musschenbroekstraat. In de bocht begon de wagen op het natte wegdek te slippen, schoot naar links en verdween via het trottoir in het water. Waaraan de slippartij te wij ten is, is nog niet bekend. Door 'n ga ragebedrijf is de wagen later op het droge gezet. PROF. W. H. NAGEL (LEIDEN) NAAR PROCES Op uitnodiging van het Nederlands Auschwitz Comité is prof. mr. W. H. Nagel (schuilnaam: J. B. Charles), hoogleraar in de criminologie aan de Leidse universiteit, naariOost-Berlijn vertrokken om als waarnemer het proces tegen dr. Hans Globke bij te wonen. Het proces is deze week bij verstek van de verdachte begonnen. Ook uit Nederland zijn volgens het comité getuigen tegen Globke opge roepen. eens naast de eerste. De moeder reed het wagentje het pad op, maar juist toen ze net even o er het midden was, kwam er een derde aan, die zon der op te letten, de beidandere pas seerde en tegen de kinderwagen reed. De auto werd door de 34-jarige con sulente W. V. fccstv cL De buurt is doe. het ongeluk diep geschokt. De bewoners hier zijn al lerminst over het zebrapad te spre ken. Vrijwel eensluidend is hun oor deel: het is een zeer gevaarlijk punt. De auto's, die uit de richtir van de stad komen, rijde op de brede weg met grote snelheid. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WISSELVALLIG De Bilt, zaterdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van een depressie bij de oostkust van Schotland kwam vanmorgen met regen van Frank rijk naar het westen en midden van ons land. De lucht die achter deze storing uit zuidwestelijke richting wordt aangevoerd, is koel en onsta biel, zodat er enkele buiten in voor komen. Een depressie die gistermid dag de zuidpunt van Groenland pas seerde, koerst over de oceaan naar het zeegebied ten westen van Ier land, voorafgegaan door een fron tensysteem,. Dit kan morgen de westkust van Frankrijk bereiken, maar zal vermoedelijk pas tegen mor genavond het weer in ons land gaan beïnvloeden. Er zullen daarom mor gen naast enkele buien ook opkla ringen voorkomen. In de tempera tuur komt niet veel verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 14 Juli: zon op 4.35, onder 20.55; maan op 0.23, onder 13.31. 15 Juli: zon op 4.36, onder 20.54; maan op 0.45, onder 14.51. 14 Juli: v.m. 8.15; n.m. 20.45. 15 Juli: vjn. 9.18; n.m. 21.47. (doodtij) KORRELTJE

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1