Wederom een rijk en bezienswaardig programma in de eerste week van augustus Geen eerste prijs in voetbaltoto Leiden niet geschikt voor concentratie fiscale studie Kleuter overleden na val in gierput Eerste Laura-dag liep en de stemming bleef op rolletjes uitstekend GOED VERZORGD EN MET VAART GEBRACHT PROGRAMMA VAN KRONE WOENSDAG 10 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 f Laur a-grapje haalde politieman uit Dromenland Het was maandagavond. enkele mtauiten na twaalven toen de Utrechtse poMltoemaiunen, die van wege hun deelname aan de Al pheuse Rij wiel vierdaagsede 16e Lauira-rilt, in een schoolgebouw aan die Julianastraat waren ge legerd, in braaf-vrolijke stemming hun legersteden opzochten en op merkten, diait een jongere collega al in zijn bed in diepe slaap was verzonken. Een hunner opperde een plannetje en de anderen de den spontaan mee. Zij pakten met z'n alldn heft bed met de in droom, land vertoevende collega erin op en droegen het de deur uit, via de Ju'liamastraat naar de Piieter Doel manstraat. Zij zetten het daar midden op hcftrottoir voor de pof fertjeskraam neer en keerden, zonder zich om hun „slachtoffer" te bekommeren, als brave burgers naar de school terug. De collega, wiens nachtrust zo abrupt was verstoord, was ge dwongen zich te schikken naar zijn lot. Hij trok de dekens eens wat exitra hoog over zijn oren en wachtte in lijdzaamheid tot hij ud«t zijn weinig voorkomend isolement zou worden verlost. Wart kon die man ook beter doen als gevangene van zijn bed dian te duimen tot zijn collega's van hun dwaalspoor zouden te rugkeren en hem recht zouden doen wedervaren Dart gebeurde dan ook wel, vóór hij weer bijna was ingedom meld. J RIJNSBURGS-LEIDS BLOEMENBED IS GESPREID In de natuurlijke schoonheid van bloemen zullen ook dit jaar weer Rijnsburg en Leiden het middelpunt zijn van een alleszins veelbelovende bloemenweek, die in opzet en omvang andere jaren verre zal gaan over treffen. Op 28 juli zal de bloemenweek officieel geopend worden in de bloemenveiling Flora door drs. J. W. de Pous, minister van economische zaken waarna in de Leidse Hout een Concours Hippique gehouden zal worden. Twintig bloemenmeisjes zullen de omliggende plaatsen be zoeken om programma's te verkopen en inlichtingen te geven en in de Rijn- en Duinstreek zullen honderdduizend folders verspreid worden met gegevens over Rijnsburg en de tentoonstelling. Nieuw in het programma is dit jaar de bloemenbon. Een honderdtal programma's zal een bloemenbon bevatten, die aan de gelukkige eigenaar het voorrecht geven een maand lang waar ook ter wereld gratis bloemen te krijgen. Fijnsburg zal in die dagen opgeluisterd worden door een rijdend carillon. Hiermee hoopt men de bewoners warm te kunnen maken voor een eigen carillon in de toren. Op drie augustus zal vanuit Rijns burg het bloemencorso vertrekken, dat dit jaar als titel heeft „Internatio nale Bloemenparade 1963". Aan dit corso zullen dit jaar veertig wagens deelnemen; 14 praalwagens en on geveer 25 fantasie-rijk versierde per sonenwagens. Door de jaarlijkse groei is de collectieve opbouw van de praalwagens in handen gegeven van een Leids ondernemer. Buurtvereni gingen, personeelsverenigingen enz. krijgen van de* stichting een wagen kant en klaar met opbouw. Voor een bloembinder zullen ze zelf moeten zorgen. Aan het corso zal dit jaar een keur van Nederlandse bloembin- ders meedoen. Aan de drie beste binders zal een gouden, zilveren en bronzen anjers ter onderscheiding uit gereikt worden door minister De Pous. Het corso zal opgeluisterd wor den door een twintigtal muziekkorp sen waaronder ook een korps uit Ca nada: „The Ottawa Technical School Stichting R.K. Mulo-examen Te Leiden zijn geslaagd voor het diploma van de Stichting „Het Ka tholieke Mulo-examen". Mulo-A met middenstand: J. den Haan, Ter Aar; A. van Rossenberg, Ter Aar; W. van Wetten, Hazers- woude; J. van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn; R. de Graaf, Leimuiden; J. van der Meer, Rijnsaterwoude; F. Devi- lee, Leiden; F. Diepstraten, Leiden; L. van Harteveld, Leiden; G. v. d. Kamp, Oegstgeest; L. Opdam, Lei den; O. Dieben, Leiden; H. Heems kerk, Leiden; C. Heijmans, Oegst geest; A. Hogeling, Leiden; C. den Hollander, Leiden; A. Hoogenboom, Roel of arends veen; M. van Kampen, Noordwijk; C. Kriek, Noordwijk; J. van den Nouland, Voorhout; J. van der Raad, Noordwijk. Mulo-A zonder middenstand: C. v. Niekerk, Alphen a. d. Rijn; J. Bon net, Leiden; J. Ouwerkerk, Leiden; E. de Groot, Leiden. Mulo-B met middenstand: A. Pon- sioen .Alphen a. d. Rijn; P. van Steijn Zevenhoven. Band", een 53 jongelui tellende band, die momenteel een toernee van en kele weken door Europa maakt. Vrijdag 2 augustus en zaterdagmor gen 3 augustus zullen de praalwa gens tentoongesteld worden in de ruime hallen van Flora. Ook weer Leiden-Zuidwest Voorlopig is de volgende route van het corso uitgestippeld. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot herziening van de regeling van de toelating tot univer sitaire examens aanvaard. Het wetsontwerp beoogt o.m. de concentratie van de fiscale studie richting in de juridische faculteit aan de Leidse universiteit. Prof. Diepenhorst noemde het op het wetsontwerp ingediende en door et Tweede Kamer aanvaarde amen dement Vermooten-Diepenhorst, „een ontsierende vlek, die z.i. getuigt van een niet-aantrekkelijke licht voetigheid." Dit amendement stelt de toelating tot een theologische faculteit ook open voor de bezitters van een eind diploma HBS, HTS of van een hoofd akte kweekschool met voortentamen in de Latijnse taaL Prof. dr. Gielen (KVP) ontwik kelde grote bezwaren tegen de in het wetsontwerp voorgesta s concen tratie van de fiscale studierichting in de juridische faculteit aan de Leid se universiteit. Leiden 3.10 uur nam.: Stationsplein, Stationsweg, Steen straat, Blauwpoortsbrug, Haarlem merstraat, Pelikaanstraat, Hooigr., Gansoordbrug, Hoogewoerd, Bree- straat (ongeveer te 3.45 uur nam.) Noordeinde, Rembrandtstraat. PAUZE IN DE DOELENKAZERNE 5.15 uur nam. Noordeinde, Witte Singel, Zoeter- woudsesingel, Lammenschansweg, Tomatenstraat, Zoetenvoudseweg, Vijf-Meilaan, Boshuizerlaan, Bos- huizerkade, Ter Haarkade, Haag- weg, Rijnzichtbrug, Mos weg, Mors singel, Stationsplein en via Rijns- burgerweg naar Oegstgeest. Aldaar via Leidsestraatweg, Geversstraat, Leidse Buurt, Rijnzichtweg, en Rijnsburgerweg naar Rijnsburg. Avondroute door Rijnsburg zoals des middags. Zie boven. Vrouw doodt man in rechtszaal Hij stond voor de rechter in Istaoboel. Zijn vrouw had hem ervan besohuldigd haar de lin kerhand te hebben afgehakt, wat in Turkije nog weieens kan gebeuren. Maar wat de 20-jarige Emine Bir ook tegen haar echtgenoot aanvoerde, de man wist de rechtbank tot de overtuiging te brengen, dat zij zichzelf verminkt had met het doel hem te kunnen aanklagen. Toen Emine zich in het on gelijk zag gesteld ontstak zij in woede, haaide met haar rechterhand een revolver te voorschijn en doodde voor de ogen van de onthutste rechter met twee goedgerichte schoten haar man in de beklaagden bank. Zij werd toen onder ge wapend geleide de rechtszaal uitgeleid. Vergadering „De Narcis" Rijnsburg 1.30 uur nam. Vertrek van terrein veiling „Flora" Oegstgeesterweg, Brouwerstraat, Noordeinde, Petr. van Saksenstr., Evertsenstraat, Trompetstraat, De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Katwij- kerweg, Langevaart, Sandtlaan, He. ren weg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smid straat, Oegstgeesterweg, Van Rijns burg naar Oegstgeest via Rijnsbur gerweg en Rijnzichtweg. Oegstgeest 2.30 uur nam. Rijnzichtweg, Rhijngeesterstraat- weg, Endegeesterlaan, Geversstraat en via Leidsestraatweg en Rijns burgerweg naar Leiden. PROF. GIELEN IN EERSTE KAMER: Geen enikele deelnemer aan de Sporttoto van het voorbije weekein de heeft dertien uitslagen juist voor speld, zodat de bedragen voor de eerste prijs 63.729,60 en die van de tweede prijs 42.486,40, tezamen ge voegd 106.216,- worden verdeeld door 19 deelnemers die 12 uitslagen goed hadden. Deze 19, van de in to- taaü 272.894 deelnemende totoïsten, krijgen ieder bruto 5590,40. In een onbewaakt ogenblik is dins dagavond omstreeks half zeven het drie-en-een-half-jarig zoontje van de faanilie Voorhuis, in de buurt schap Zieuwent, in de tuin vain de r_k. pastorie gekropen. Op een gege ven moment heeft het kind de hou ten deksel van de gierput opgetild, zijn evenwicht verloren en viel in de put. Toen men de kleine miste, werd direct een onderzoek ingesteld. Een oom ontdekte in de tuin de open put en vond daarin ook het stoffelijk overschot van het kind. Hij achtte de hiervoor door de re- gering aangevoerde argumenten „niet Gisteravond heeft de vereniging De sterk". De z.i. excentrische ligging Narcis' in de scheidsgerechtzaal van van Leiden ten opzichte van de rand- het Krelagehuis vergaderd over de gemeenten is een argument, dat z.i. vraag of de teelt van narcissen in tegen concentratie in Leiden pleit. Hij augustus 1964 vrij komt. Na een be vroeg de regering met nadruk aan- wogen vergadering toog men ter dacht te schenken aan de in de Twee- stembus en dit leverde het volgende de Kamer aanvaarde motie, waarin resultaat op: 90 ledep tegen de af wordt aangedrongen op nader over- schaffing van de teeltbeheersing en leg alvorens een definitieve beschik- 89 voor. Een uitvoerig verslag van king inzake de voorgestelde concen- deze vergadering zullen wij morgen tratie te nemen. publiceren (Red.). Leiden waren enthousiast genoeg. De jongens van de Koksschool te maar enkele fietsen bleken niet ln de beste conditie te zijn, zodat de fietsendokters er af en toe aan te pas moesten komen. Langzaamaan te wennen aan hert nor male leven, nu de vakantie teneinde loopt. heer J. Zaall die oudste dleelnemer. Ook hij behoort tot die veteramen. De heren Kamerman, een Utrechtse politieman, en Spaargaren, een lood gieter uiiit Badlhoevediorp, noemen het uil brij dien van die Laura een peuleschille tje. Dalt betekent voor hen een rust pauze im hun wieüerprograrnmaDat komt zo: zij hebben het afgelopen week eiinide die rijwdeltochit Brussel-Parijs- Bruissel meegereden, een afstand van circa 600 km. Nu komen zij „slechts" iet® meer dan 400 km. peddelen om AANTAL DEELNEMERS OP VALREEP 10 PROCENT TOEGENOMEN Het Laurabestuur is over de ergste teleurstellng heen. Tegen alle verwach tingen ln startte dinsdagmorgen de eerste militaire groep van tien man in de 16e Laura-rit. Zij maakt deel uit van de Koksschool te Leiden en maakt de 10 pet toename van het aantal deelne mers bü het vorige jaar vergeleken vol. Het werden dus toch nog ruim 400 Laurianen, die deze week per dag 100, resp. 150 km. per fiets zullen af leggen. Als even onverwachte deelnemers konden dinsdagmorgen nog worden be groet 15 leden van een groep van de NRTU (Nederl. Rüwlel-Toer Unie). De nu ruim 400 prestatierijders brach: ten gistermorgen onder zeer goede weersomstandigheden de eerste rit van de 16e Laura aan het rollen. Zij startten vanaf hert feestelijk ver sierde Tharbeckepleim naast hert Nurts- gebouw (hert Laura-centrum) vol goede moed. Men ging via Leiden, de eerste stad wier naam aan de naam Laura is verbanden, Langs de kust naar Sche- veningen, vervolgens noordwaarts naar Zanidivooirt en keerde via die Haarlem mermeer naar Alphen aan den Rijn terug. Het was de gehele dlaig goed en droog weer, aanvankelijk rustig, 1 aiter wat toenemende wind. Een traditioneel Lauira-weer, met veel storm, en regen is hert die eerste d!ag miert geworden. Laura-veteranen De oudste deelneemster, die al - 15 Laura-niitlben achter de rug heeft, is ook dfit jaar mevrouw Bij de Vate uit De- dlemsvaailt Zij is 65 en vermeldens waard is ook, dlart zij op de fiets uit haar woonplaats naar Alphen aan den Rijn is gekomen en zoals zij dat altijd heeft gedaan, zaïterdiag weer fietsend naar Dedemsvaart zal gaan. Met 72 ja ren is die Alphense oud-kruidenier de Dat de ingezetenen van Alphen aan den Rijn met de Laura sympatiseren en ook meeleven, Lieten zijn vandaag ook duidelijk merken. Leidsters en pu pillen van de Martha-stichting, het grootste „gezin" van deze gemeente (circa 500 personen), hebben zich de niet geringe moeite getroost om voor elke Lauraaan een flinke portie geurige, heerlijk smakende groentesoep klaar te maken. Op een boerenerf in Nieuw Ven nep werd de soep aan de langs trek kende Laurianen aangeboden. Het werd daar weldra een algemeen trefpunt van de honderden fietsers, die zich de soep uitstekend lieten smaken. SleChrts één deelnemer, een jongeman uiilt de bakermat van de Laura, maakte hierop een uitzondering. Hoewel hij al niet al te fit van start was gegaan, wilde hij zich niet laten kennen voor zijn kameraden. Maar lang kon hij het voor hen niet verborgen houden dart hij zich ziilek voelde. Toen hij geen proefje van die soep durfde te nemen, iets wait in tegenstelling was tot zijn bekende goede eetlust, moest hij zich gewonnen geven bij de op hem afstormende informaties of hij zich niet erg lekker voelde. Dr. M. E. v. d. Steen, de „Laura-dokter", d'ie élke dag iin de ritten meerijdt, werd geraadpleegd!. Weldra verliet de zieke het .openlucht-restaurant" in een geslo. ten auto, op advies van de dokter op transport gesteld naar zijn woning. Overigens verrolde de eerste Laura- diag 1963 zonder lichamelijke of mate riële mankementen van enige impor tantie. Monter en vrolijk arriveerden die overige Laurianen op eigen wielen aan het punt vanwaar men in de beste stemming in fllimlk tempo, des morgens tussen 7 en 8 uur was gestart. Des avonds maakte het muziekcorps „Crescendo" een vrolijke muzikale rondgang door Alphens sbraten en was er muzikaal feest op het Thorbeckeplein naast vele andere ontspanningsmoge lijkheden in de gemeente waaraan de onvermoeide Laurianen druk hebben deelgenomen. Adembenemende men hebben voor het razendsnelle jongleren van „The Viilams" en voor hnn&ti>niint01l het levensgevaarlijke werk aan de nuugiepurucn hoge perötïe van het Bogis-txio. J#WWÏ XT NA DE OUVERTURE van 't goe- RUIM 4000 MENSEN m em tent stevig bezette cirousorkest, volg- met circa 5000 plaatsen hebben gis- de een gedanste inleiding door het teravond genoten van het met vaart baUet Dit bailet zopgde op liohtvoe- gebradhte programma van circus y^jze VOOT de verbindingen tus- Krone, op het Schuttersveld te Lei- g €nde n/ummers. Ook de clowns-in den. Een van de Charmes van dat t^rmezzi waren doorgaans geslaagd- circus is het elan, waarmee de mum- Van klass€ was het optreden van de mers elkaar opvolgen. Aanbeveling familie Wandruschka, met vermetele is de uitstekende organisatie en de ^(>eren ^p ongezadelde paarden. De verzorgdheid van tent, kleding en Reeling „Tinita en Lill", die de apparatuur. Applaus klaterde keer na Vi€r storms", ladderacrobaten, op- keer op, zeker nadat de waaghals y^g^en, maakt eneen glacieuze dans Gene Mendez, de 29-jarige Porton- de staIen draad Na de reeds ge. caan, met ware doodsverachting te- noem(je hoogtepunten im het pro gen de 45 graden gespannen stalen granima daverde het circus van lach- draad tot Ln de nok van het circus orkanen bjj de fratsen van „Les was geklommen. Hier deed hy met pratel'linis, een clownnummer van assistentie van Seitzop de stalen k^iasse De ziel van het circus: de draad in zijn wereldbekende num- paarden vormen een prachtig dres- mer dingen, die de toeschouwers suumumrmer van directeur Sembach, vochtige handpalmen bezorgden. Ve- waarin de schoonheid van de vier- le dames onder de toeschouwers weter tot haar recht komt. 'n Com- konden het niet Langer aanzien. Zy p^jment voor de prachtige verzor- hielden het hoofd verborgen en lie- gin,g van de dieren ten zich dioor haar geleide vertellen Na de pauze zag men^ na reeds of „het goed was afgelopen Een genoesmde nummers, ook „doden- ander hoogtepunt was de pmamide Sprongen" van enige waaghalzen (de van dikhuiden, die door de directn- Batutta Americano) o.m. over vier ce van het circus, mevr. Sembach- olifanten en zes paarden; een spec- Krone, werd gepresenteerd. taculiar nummer. Aardig was ook 't Met dierendressuur komt trouwens ciownsnummer met de „paardendres- dit circus goed voor de dag. De met suur» Een daverend slótnummer be halen balancerende zeeleeuwen van tekende het „Cape Canaveral". Een Miss Dorothy zijn ware jongleurs en 0p perslucht gedreven raket draaide het Bengaalse koning^ygernummer roncj jn de nok van het icrcus. Zon- ïs adembenemend. Ook het variété der ne^ deden „Bronley en asisten- te" halsbrekende toeren. Een kleur- Bij foto: De „Bronley's" in actie aan rijke finale besloot het geslaagde het raket, dat door de nok van het programma om elf uiur precies. Let circus draait. wel dat het programma ook stipt om acht uur begint.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7