n a DRUK-BEZOCHTE RECEPTIE NA PROMOTIE Leidse universiteit Duitsers overvielen meisje in auto ALPHENSE GEMEENTEPRIJZEN VOOR „EUROPESE" SCHOLIEREN Eerste paal geslagen in Nieuwkoops derde uitbreidingsplan Het nieuwe gezicht van Leiden IV WOENSDAG 10 JULI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 1 de moderne Zig>Zag 395.- fantastisch...! Kom k»k.o ..ÏSfe?12 Fa. Meerpoel B re est raat 171 (Advertentie) Velen bezochten gistermiddag de re ceptie na de promotie van de heer H. P. M. Goddijn te Leiden tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. Op de foto worden dr. Goddijn en echt genote gelukgewenst door broeder Jucodinus Kwartel, vicaris van „Mariënoord" te Vught, een oud- Leidenaar en vriend van de nieu- doctor. Dr. Goddijn doceert de grondslagen en de theorie der so ciologie aan de Leidse universiteit. Zoals uit de promotie bleek heeft dr. Goddijn een heldere studie ge schreven over het ontstaan, de groei en de toepassing van een der invloedrijkste richtingen in de mo derne sociologie: het funktionalis- me. Door een kennissociologische benadering heeft hij licht gewor pen op het verrassend snelle ont wikkelingstempo van het funktio- nele denken in Amerika en Neder land. Een dergelijke benadering is in Nederland op dit onderwerp nog niet toegepast. Een van de belang rijkste diskussiepunten, waartoe dit werk aanleiding geeft, is de stelling van de auteur, dat de funk- tionele sociologie een sociaal-pro gressieve en dynamische benade ring van maatschapelij ke vraag stukken mogelijk maakt. Voor de genen, die zich met sociaal beleid en maatschappelijke planning in de ruimste zin des woords bezig houden, biedt deze afgeronde stu die over de moderne funktionele sociologie tal van stimulerende ge zichtspunten. Zij is in handelsedi tie, voorzien van personen- en za kenregister, verschenén bij de Ko ninklijke Uitgeverij Van Gorcum Co.. n.v. te Assen. INTERNATIONALE CURSUS RHINOLOGIE (De American Rhinologie Society heeft enige tijd geleden contact ge zocht met de aid. Neus- Keel- en Oor heelkunde van de Rijksuniversiteit Leiden in verband met plannen om een cursus in „Reconbruotive Surgery of the Nose and External Pyramid" voor Europese belangstellenden te or ganiseren. Deze cursus, waarvan het begin samenvalt met de opening van de nieuwe kliniek voor Neus- Keel- en Oorheelkunde te Leiden, is de vijf de van haar soort. De vier vooraf gaande werden in de Verenigde Sta ten, Mexico en Israël gehouden. De rhinologie is een relatief ver waarloosd gebied, dat in ontwikkeling verre achter staat bij het oor, hoewel de neus een zeer belangrijk lichaams deel is. In Nederland bestaat een tra ditie van belangstelling in de proble men van de neus. Wijlen Prof. Zwaar demaker was een pionder op het ge bied van het reukorgaan en ook voor de fysiologie van de neus is door Ne derlanders de grondslag gelegd. De drijvende kracht van de American Rhinologie Society is Prof. Cottle uit Chicago. Een cursus van het soort als thans te Leiden gehouden wordt duurt twee weken. Men beschikt over voor deze cursus uit de V. S. is over een grote hoeveelheid materiaal, dat gezonden. Niet minder dan 40 voor aanstaande neus-ahirurgen werken als docenten aan de cursus mee. Het aan tal leerlingen is zodanig beperkt dat elke „teacher" slechts twee deelne mers (voor 't overgrote deel geves tigde specialisten en ook hoogleraren) toegewezen krijgt. Dat is nodig, om dat demonstraties en oefeningen in het anatomisch laboratorium een be langrijke plaats innemen. Behalve films, voordrachten en de monstraties zullen de door televisie uitgezonden operaties een grote rol spelen. De nieuwe Neus- Keel- Oor heelkundige Kliniek beschikt nu over een zeer fraaie installatie, die het mogelijk maakt in verschillende za len de operaties zichtbaar te maken. De deelnemers zijn slechts voor 'n' klein gedeelte Nederlanders. Het overgrote gedeelte komt uit alle de len van de wereld en wel: Amerika, Canada, Australië, Israël, Irak, Japan, seriand, Zweden, Oostenrijk, België, Engeland, Schotland, Ierland, Zwit- Itaiië, Spanje .Turkije, Duitsland, De nemarken, Frankrijk, India, Nieuw Zeeland en China. De Amerikaanse groep deelnemers is het grootst. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: doc toraal Klassieke t. en 1.: mej. J. G. M. v. d. Rijt en de heer A. Koot, bei den te Den Haag en de heren W. Westenberg (Delft) en K. L. M. van Eerd (Oegstgeest)doctoraal Paeda- gogiek: mevr. M. A. BremerSchutte (Wassenaar); doctoraal Franse t. en 1.: de heer C. C. P. M. Sweens (Den Haag)propaedeutisch Godgeleerd heid: de heer J. Trapman (Voorburg) doctoraal Ned. Recht de heer L. J. W. Berger (Den Haag). Promotie Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Over de verschillende morphologi- NOORD WIJK De Noordwijkse rijkspolitie heeft drie Duitse badgasten uit Dortmund gearresteerd toen zij trachtten een 18-jarig meisje uit Noord wij kerhout in een auto, die lang de Gooweg in de gemeente Noord wij kerhout stond ge parkeerd, aan te randen. In de vroege ochtenduren van dins dag zag een politiepatroulle, die in een dienstauto de ronde deed, op de Gooweg twee jongemannen staan bij een auto. De politiemensen, die dach ten, dat hier misschien hulp geboden zou kunnen worden, kregen een stort vloed van verontschuldigingen in het Duits te horen; er was niets aan de hand, beduidde dit. Niettemin hoor den de agenten geluid in de gepar keerde auto. Toen zij het portier openden zagen zij een derde duitser, die een meisje lastig viel. De Duitsers zijn gisteren voor de Haagse officier van justitie geleid. STEEDS SNELLER Voor de zo mervergadering van de Postduiven vereniging „Steeds Sneller" bestond grote belangstelling. De voorzitter de heer C. v. d. Berg sprak zijn genoe gen uit over de grote opkomst en deel mededeling, dat wederom twee nieuwe leden zich hadden aan gemeld. De vlucht vanaf Vilvoorde noem de spr. een zwarte dag, want niet minder dan 95 duiven vonden de dood door een tekort aan luchtver versing tijdens het vervoer. Al of geen schadevergoeding was nog steeds niet vastgesteld. Door Steeds Sneller zijn een twintigtal jonge duiven beschikbaar gesteld er is echter nog geen bevestiging ontvan gen of 't aanbod geaccepteerd zal worden. Voor de twee aangewezen duiven als bovenste van de lijst werden drie prijzen t.w. f 25.f 20.en f 15. beschikbaar gesteld in de vluchten Duffel 120 km 21 juli, Vilvoorde 136 sche vormen van de keratosis palmo- plantaris in het bijzonder over de „Keratosis palmoplantaris varians" de heer D. H. J. Wachters, geboren te Culemborg in 1924 en thans wonende te Amstelveen. Promotor was prof. dr. H. W. Siemens. km 28 juli, St. Gislain H. 197 km 4 aug., Tergnier 290 km 11 aug; kop pelwedstrijd: door het bestuur werd voorgesteld een splitsing te maken in een A. en B. klasse (grote en kleine deelnemers). Dit voorstel werd niet aangenomen. Besloten werd het oude systeem, gewoon loten, te handha ven. Hiervoor gaven zich 36 deelne mers op. De prijzen hiervoor werden door de leden beschikbaar gesteld, zo zelfs dat iedere deelnemer een prijs zal ontvangen. De vluchten zijn eveneens als bovenstaande. Voor een fiets beschikbaar gesteld door de deelnemers, voor een aangewezen duif, welke in deze 4 vluchten de meeste punten verovert, gaven zich 27 deelnemers op, opgave nog moge lijk tot 20 juli a.s.. Voor de le duif in de buitenlandse vluchten werd be schikbaar gesteld: Duffel 20/7 een glasservies, Vilvoorde 27/7 twee wol len dekens, St. Gihslain 3/8 twaalf sierbierglazen. WASSENAAR Nieuwe commissaris van politie geinstalleerd De beer W. H. vam Ballegoijen de Jong is dloor buirigemeester rnr. W. J. van polilbiie te Wassenaar. De plechtig heid wend dloor vele genodtiigdien bij gewoond. Voor het raadhuis stonden personeel en materieel vain het Was- senaarse politiekorps opgesteld. De bur gemeester las op het bordes bet be noemingsbesluit voor en inspecteerde daarna samen met de nieuwbenoemde commissaris het politiekorps. Daarna begaven de genodigden en de leden van heit politiekorps zich naar de raad zaal, waar de burgemeester de heer Van Ballegoijen de Jong installeerde met een toespraak. De burgemeester besprak verschillende aspecten van de taak vam een korpschef van politie in Wassenaar. Zijn taak is eensdeels ge makkelijk, dteunk zij die goede verstand1- houd'ing, die er tussen burgerij en po litie heerst, anderzijds moeilijk, omdat de Wassenaarse burgerij geen genoegen neemt met een politie-optreden, dat naar dienstMopperij zweemt maar meer een vermanend, corrigerend optreden veriiamtgt dan een verbaliserend optre den. Hier zal een juist midden gevon den moeiten warden. Moeilijk wordt het werk ook dloor de aanwezigheid in de gemeente van vele buitenlandse en bin nenlandse autoriteiten, die terecht of ten onrechte aanspraak menen te kunnen maken op een speciale behan deling. Een van de taken van de heer Van Ballegoijen de Jong zal zijn het afsto ten van die taken, die ook door an deren dan politiemensen kunnen wor den verricht. Een voorbeeld hiervan noemde de burgemeester de burger- verkeensbrigade, dlie staat geboren te worden Een andere taak van de nieuwe commissaris zal zijn het uitvoeren van de plannen voor een nieuw politie bureau, waarvoor door de voorganger van de heer Van Ballegoijen de Jong commissaris J. J. Maandag die zich ondier de genodigden bevond al veel voorbereidend werk is verricht. Namens hot politiekorps sprak in specteur Schuirman een woord van welkom. En daarna werden nog toe spraken gehouden door de generaal Gerrittzen van de Rijkspolitie van welk korps de nieuwe politiechef af komstig is door mr. F. Prik, voorzitter vam het Landelijk Con/taitct van Hoofd commissarissen en Commissarissen, door de heer A. Hensums, voorzitter van de vereniging van korpschefs ir. Zuid-Holland, door de heer P. Frima, Namens het gemeentebestuur heeft de wethouder van onderwijs A. J. Dekker gistermorgen in de gymnas tiekzaal van de Ichthusschool aan een tweetal leerlingen van deze school prijzen uitgereikt voor het inzen den van een opstel en een tekening voor de landelijke wedstrijd, die in het kader van de Europese eenwor ding jaarlijks wordt uitgeschreven. Het waren de leerlingen Frank Hof land en Piet Poot, de laatste uit Aarlanderveen, die voor de 1ste en 2de gemeenteprijs in aanmerking kwamen. Natuurlijk was vooral het hoofd van de school de heer A. Bikker bij zonder trots op het bereikte resul taat. Niet alleen, dat Frank Hofland de lste prijs van de gemeente ontving, hij behaalde bovendien nog de 5de Europaprijs met dit opstel, waarvoor de heer Dekker hem eveneens een boekenbon ter waarde van f 35. overhandigde. Ook de prijs van de gemeente was van dezelfde grootte. Piet Poot ontving een boekenbon van de gemeente ter waarde van f 35. waarmede deze kleine Aarlander- veense knaap al zeer ingenomen was, evenals trouwens Frank Hofland. Bijzonder grappig Was het, dat geen van de jongens of meisjes ook maar het minste vermoeden had waarvoor zij gisteren reeds om half negen in de gymnastiekzaal bijeen geroepen werden. De spanning steeg dan ook met de minuut toen de heer Dekker hen toesprak en de bedoe ling van deze bijeenkomst uiteenzet te. Daarbij wees hij nog op de nood zaak van de samenwerking in de wereld en zeker in West-Europa. Het daverend applaus, dat na het be kendmaken van de namen der win naars losbrak was een ware ontla ding van de door de heer Dekker opgevoerde spanning. Op de foto: Wethouder A. J. Dekker overhandigt een glun derende Piet Poot zijn prijs; Frank Hofland en het school hoofd de heer A. Bikker zien toe. Nieuwkoops ontwikkeling zet zich voort in een verbluffend tempo. Nau welijks 10 jaar geleden werden in uitbreidingsplan centrum langs de Achterweg de eerste huizen gebouwd. Op 7 december 1959 sloeg burge meester v. d. Weyden de eerste paal in het uitbreidingsplan Oost, langs de Noordenseweg. Dinsdag 9 juli was wederom een historische dag voor Nieuwkoop. Toen werd de eerste paal geheid in het derde uitbreidingsplan West. Het was een klein gezelschap, dat zich op deze winderige judimiddag via een primitief bruggetje over de Tocht naar het daar achter gelegen nog maagdelijke weiiland begaf, dat niu uitbreidingsplan West heet. Het oud-dliireotieur van de politieschool te Hilversum en dioor een broer van de nieuw-benoemde commissaris. De heer Van Ballegoijen de Jong sprak een uitvoerig dankwoord en daarna was er gelegenheid hem en zijn echtgenote persoonlijk de hand te druk ken. 's Middags werd in het raadhuis nog een receptie gehouden. De fotograaf in het vliegtuig nam deze opname van het nieuwe Diaconessenziekenhuis nabij de Leidse Hout te Leiden, dat in een vergevorderd stadium van ont wikkeling is. Met de jaarwisseling wil men van ge bouw gaan wisselen. Dit betekent dan, dat het getal bedden van het oude gebouw aan de Witte Singel verdubbeld zal worden tot 317 bedden. Men ziet links op de foto het grote zustershuis, dat reeds door hon derd zusters bewoond wordt. Hier kan aan 225 be woonsters onderdak worden verleend. Dit gebouw is uitgevoerd met een zonneterras. Het dioconessenhuis is gebouwd naar een ontwerp van het architectenbureau Cramer en Kruisheer te Rotterdam en is van de modernste snufjes voorzien. Zo zal men bij de communicatie gebruik maken van z.g. oproep-plaatjes, voorwerpen, die een signaal kun nen geven en die stafleden in de borstzaak dragen. De verwarming geschiedt door een rechtstreekse stoom- leiding met de Lichtfabrieken; zij is al in bedrijf; bij het klaarmaken van het voedsel wordt gebruik ge maakt van de z.g. dry-heat methode. De maaltijden worden compleet per eenheid verwarmd. Door middel van een accumulator onder het bord blijft het voedsel meer dan een uur warm. Het betonskelet van dit ge bouw werd geplaatst door Wernink, Leiden, de afwer king geschiedde door de Ned. Aann. Mij. v.h. Boersma. Geheel rechts op de foto ziet men het onlangs ge reedgekomen gebouw van de gem. meisjes (Louise de Colligny) HBS. (Foto NFP). bestond uit burgemeester M. P. v. d. Weyden, de heer D. v. d. Kwaak, wethouder van Publieke werken uit Leiden en lid vam Gedeputeerde Sta ten met echtgenote, de heer L. vam Dijken, werkzaam aam de afdeling woningzaken vam het Provinciaal Bureau, eveneens met echtgenote, de wethouders E. H. v. Daim en N. D. Zwart, gemeentesecretaris P. Oskam en gemeente-architect A. Buys. Aangekomen bij het uitgezette ter rein, waar de eerste 16 premiewo ningen zullen verrijzen, en waar de heilbar van de fa. Oudenallen reeds onder stoom stond, verzocht burge meester v. d. Weyden aan het lid van Ged. Staten, de heer v. d. Kwaak, de eerste paal te slaan, hetgeen, aan vankelijk wat onwennig, toch goed ^gekikte. Met deze handeling werd een be gin gemaakt met de bouw van 16 premiewonimgen, welke alle reeds, meest aan inwoners, zijn verkocht en gebouwd warden door de Gefors. van Dijk uit Nieuwveen. In dit uitbreidingsplan is plaats voor pijn. 650 woningen. Het aan grenzende plan centrum is, wanneer de in aanbouw zijnde Openbare School klaar zal zijn, geheel vol gebouwd. Daarin staan o.m. het Be jaardencentrum Aar en Aanstel, de katholieke en christelijke lagere scho len en de openbare en Christelijke kleuterscholen, zij het in houten noodbouw. In plan Oost zijn nog wat blokken in aanbouw. Na het gereed komen hiervan zal ook dit praktisch volgebouwd zijn, in vier jaren tijds. Ook het aangrenzende industrie terrein heeft praktisch zijn bestem ming. Voorlopig zall de gemeente zijn uitbreiding kunnen zoeken in 't nieuwe plan; gezien echter de erva ring van de laatste jaren van een grote trek naar Nieuwkoop, heeft het er de schijn van, dat binnen afzien bare tijd ook hier weer een kom pleet dlorp uit het niet zal verrijzen. C. J. v. Spall overleden In de ouderdom van 70 jaar is in Oegstgeest overleden de hr. C. J. van Spall, bekend van vele vooraanstaan de functies in het Leidse leven. De hr. Van Spall tradt in 1924 in dienst van de Leidse Duinwatermaatschappij en werd in 1926 adjunct-directeur In 1929 werd hij belast met het waarnemend directoraat v. d. L.D.M. welke functie hij tot 1936 vervulde in welk jaar hij, na reorganisatie van het bedrijf, heenging. Zeer vele jaren is de hr. Van Spall 2e en le penning meester geweest van de 3 October- vereniging. Toen hij enige jaren geleden af scheid nam, wegens het vorderen der jaren, kreeg hij onder veel bijval het ere-lidmaatschap van de vereniging aangeboden. Ook is de hr. Van Spall 34-jaar lang secretaris geweest van de V.V.V. te Leiden, .van wel ke vereniging hij ook erelid is. Bij zijn afscheid van de V.V.V. in 1961 ontving hij van de A. M. V. V., de overkoepelende organisatie voor het vreemdelingen verkeer, de zilveren penning. De begrafenis zal in stilte plaats hebben.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4