ASPIRIN® HERVORMING ROMEINSE CURIE NODIG o DE SISSENDE SAMPAM! HET OFFER WOENSDAG 10 JULI 1» '>3 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 WAT ZIJN DL7, PLANNEN VAN PAUS PAULUS 1 V De hervorming van de Romeins*' Curie is eèn der programma-punten van Paulus VI, waarover de Paus *elf weinig gesproken heeft, maar dat naar aller overtuiging gelijke urgentie geniet als andere wèl genoemde punten. Wat de Paus inderdaad van plan is, weet nauwelijks iemand, maar dat hij iets overweegt staat voor velen vast. De rede tot de wereld, waarin hij £iet program van zijn pontificaat aankondigt - daarop wijst men herhaaldelijb- bevat een passage over de Curie, die duidelijk de grote waarderiiqg vi»or het werk en de personen van het centrale bestuur weergeeft, welk' hel«; terrein hij naar zijn letter lijke woorden „zeer lange tijd van nabiji kent". De goede eigenschappen van de Curie somt hij op, maar hij ondterdf-ukt met opzet alle kritische uitlatingen: te straffe inmenging in de i«cliten der bisschoppen, onaan gepaste werkwijzen en controversiële met/aoden in het nastreven van de doelstellingen. Over de te hoge leeftijd* van de leiders en de te trage afwikkeling van zaken, soms gepaard met nodeloze cumulatie van funk- ties heeft hij ook gezwegen. De reden, die men in Vaticaanse kringen aangeeft, dat een hervor ming van het Centraal Bestuur te wachten- is, ligt in de zeer recente uitlatingen van kardinaal Montini, nauwelijks een jaar geleden gedaan in de Vastenbrief van 1962. De brief handelde helemaal over het Conci lie. Daarin heet het o.m. dat de dis cussie over de aard van het epis copaat met zich zal brengen „het begin van een grootscheepse en meer organische internationalisatie van het Centrale bestuur van de Kerk". Andere betreffen de leeftijd der hoge functionarissen op sleutelposi ties. de doelmatigheid van de orga nisatorische opzet van de Curie in deze tijd en de noodzaak tot het scheppen van nieuwe organen. Kan men het eerste punt practisch voorbijgaan, omdat dit door een voor zichtige benoemingspolitiek van de Paus niet te moeilijk kan worden verbeterd, meer waarde hecht men in Rome aan de critische beschou wing van de doelmatigheid der orga nisatie van het Centrale Bestuur. Wat dit punt betreft zijn zelfs in siders uit de Curie niet blind voor de noodzakelijkheid van veranderin gen. Voor velen is het recht van be staan van de Congregatie voor het Concilie dubieus. Men wijst erop, dat het Pauselijk Jaarboek zelf toe geeft, dat de reden van haar bestaan - uit voering van de besluiten van het Concilie van Trente - verdwenen is. De Congregatie voor het Concilie heeft niet met het Consistorie te maken, doch houdt toezicht op be noeming van bisschoppen en het op richten en werken van diocesen. Maar talloze diocesen, die in de missie landen in Azië en Afrika zijn opge richt, zijn aan haar competentie ont trokken en blijven onder de Propa ganda Fide ressorteren. Voor de be trokken bisschoppen en inheemse clerus vaak een diskwalificatie en onmondigheidsverklaring. Reeds heeft men getracht aan de critiek op de Congregatie der Oos terse Kerken tegemoet te komen, maar tijdens het Concilie uitten de Oosterse patriarchen en metropolie ten nog steeds klachten. Tegen de Congregatie voor de Geloofsverbrei- ding koesteren vele missiebisschop pen andere bezwaren: zij vinden haar arbeidsmethoden de meest conserva tieve van heel het centrale bestuur, „middeleeuws" zeggen sommigen. Paus Paulus - zo doet het gerucht de ronde in Rome - zou zich heb ben uitgelaten ten gunste van een nieuw opgezette, modern werkende congregatie voor Afrika. In welingelichte kringen in Rome vraagt men ruim begrip voor de klachten en waarschuwt men tegen overdreven verwachtingen van een hervorming. De Katholieke Kerk - zo zegt men - is een organisatie uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop Wat doet de Curie? E»e Curie is de instantie, die de 1 3aus bijstaat in zijn bestuurs- bed luiten. Zij moet die beslui ten voorbereiden, juist zoals de ami jtenaren een minister het nod ige materiaal moeten toe- spel en en klaarmaken. D e taak der Curie is in de loop der eeuwen bijzonder om vangrijk geworden en omvat somi 5 de meest miniscule din gen naast zeer belangrijke. De Curi e behandelt net zo goed het Pauselijk lintje voor de huislhoudster als b.v. een ver zoek om een dogma uit te roe pen, het verbod van een ge vaarlijk boek en het verlenen van 100 dagen aflaat aan een nieu<»v schietgebedje. De Curie moet met de sluw ste regeringsfunctionarissen onde.rhandelingem over de si tuatie* van de Kerk in een land, waar deze bij de keel geno men wordt, zij moet ook dank- telegr.ammen sturen op „betui gingen' van taouw" van een congre sserende organisatie. En vrat de warkwijze betreft: verzoeken die binnenkomen worden, na doior de minutant genummerd na bestudeerd te zijn, voorzien vtan een kort ant woord. Alsdan wordt beslist of de zlaak behandeld wordt, of dat zij eenvoudig onbeant woord blijft, of dat zij voor onbepaalde tijd wordt uitge steld. In de beide laatste ge vallen hoort de betrokken aan vrager voorlopig of nooit iets. van 500 mQjoen gelovigen over de gehele aarde. De Paus kan als Op perhoofd en als eerste onder de bis schoppen niet besturen zonder een apparaat. Dat afgezien van zijn hof houding, van zijn technische en ad ministratieve organen, dit eigenlijk bestuursapparaat ongeveer 1000 man omvat is op zich niet overdreven. Een diepere analyse van de Curie leert ons zien, dat de helft der me dewerkers een betaalde functie be kleedt, de andere helft een onbetaal de. In vaste dienst staan 32 kardinalen, 25 bisschoppen, 440 priesters en 70 le ken. Maar daarnaast zijn er nog min stens 500 adviseurs bij verschillende congregaties aangesteld. Bij nader toezien nu blijkt, dat onder deze 1000 medewerkers van de Paus er velen zfjn met conservatieve, weinigen met moderne instelling, er zijn er met veel talent en er zijn er ook met veel minder gaven. Er zijn ambtenaren met grote ijver, terwijl anderen er de hand mee lich ten. Juist omdat alle menselijke ele menten, welke men in de gewone maatschappij vindt, hier een rol spe len, moet niemand zich voorstellen, dat welke Paus ook daaraan een eind kan maken. Wie hard en efficiënt werkt in de Curie zal altijd invloed uitoefenen. Waaraan de Paus wel paal en perk kan stellen zijn twee dingen, die hijzelf in zijn brief van voorjaar 1962 in één woord heeft weergegeven, internationalisatie die dan bestaat in het aantrekken van veelzjjdiger georiënteerd corps van vaste ambtenaren (kardinalen, bis schoppen, priesters en leken) en van adviseurs (consultoren en qualifica- toren). Daarnaast kan die interna tionalisatie gestalte krijgen door de bevoegheid van die organen te be perken ten gunste van de autonomie der bisschoppen en bisschopspencon- ferenties. Het is bekend, dat invloed rijke figuren uit de Curie, gecon fronteerd met de wensen der We reldkerk, aan deze stroming tege moet willen komen, maar dat zij van de andere kant 't zwaartepunt van de greep op de diocesen, willen verleg gen naar nuntii. Hiertegen behoeven Concilie-va- ders noch Paus bezwaar te hebben - zo zegt men - indien ook dit corps Vaticaanse diplomaten meer interna tionaal wordt samengesteld. NIEUWE ORGANEN Tenminste even belangrijk als de bevoegdheid van de Curie in de tij den, die na het Concilie volgen, is de oprichting van nieuwe organen binnen het Centrale Bestuur der Kerk. Twee belangrijke hervormin gen zijn tijdens en in het Concilie aanbevolen: de oprichting van en kele nieuwe Congregaties en de op richting van een permanente advies raad van kardinalen uit de hele we reld ten behoeve van de Paus zelf. Vaticaanse kringen hebben van die suggesties terdege kennis genomen, hebben daar hun mening over ge vormd, maar kunnen weinig anders doen dan afwachten, hetgeen de Paus te zijner tijd, vermoedelijk eerst na het Concilie beslissen zal. Zo is reeds tijdens de voorbereidingen voor het Concilie de suggestie geopperd, een nieuwe Congregatie voor het Leken- apostolaat op te richten. Daarbij kan dan doeltreffend worden onderge bracht de pauselijke commissie voor radio, tv en film, waarvan betekenis en werkzaamheden gestadig toene men. In verband met het beroemde schema 17 kunnen nog grotere op drachten aan die commissie worden verwacht. Een andere suggestie is gedaan, waarvan men zegt dat Pau6 Paulus daarachter staat, om een congregatie op te richten voor Zuid-Amerika, omdat dit werelddeel de bijzondere aandacht van de Kerk behoeft. Het heeft deze reeds gekregen ook in de vorm van een zeer actieve Pauselij ke Commissie, die onder leiding staat van Mgr. Zamore. Mogelijk houden hiermede de verwachtingen verband dat deze tot kardinaal benoemd zal worden. Op gelijk niveau staat de meer dan eens in Vaticaanse en buiten-Va ticaanse kringen geuite gedachte, dat het snel groeiende secretariaat voor de Eenheid met aan het hoofd kar dinaal Bea, in feite reeds een con gregatie voor de oecumenische bewe ging geworden is. Dat het nu nog met 5 vaste functionarissen werkt, be wijst geenszins, dat zijn betekenis niet die van beter bezette, reeds be staande congregaties overtreft. Vakeentralen hebben kritiek op rapport Planbureau Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen, de Kath. Arbeidersbe weging en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich gezamenlijk beraden over het rapport van het Centraal Planbureau inzake de toe neming en besteding van het natio nale inkomen in de komende vier jaar. In een communique dat na afloop van de beraadslagingen is uitgegeven, zeggen de drie vakeentralen, dat zij met verwondering hebben geconsta teerd dat bij het uitbrengen van deze vakantie, goede reis! daar staat BAYER achter (Advertentie) nota niet de gebruikelijke procedure is gevolgd. Dit belangrijke rapport is uitgebracht zonder dat het vooraf in de centrale plancommissie is bespro ken, terwijl de commissie ontwikke ling nationale economie van de S.ER. bij het opstellen van deze nota even min is gekend of gehoord. De vak eentralen vestigen er in dit verband de aandacht op. dat juist deze com missie tot taak heeft, de te verwach ten sociale economische ontwikke lingen na te gaan en over de beste ding van de toeneming van het natio nale inkomen beleidsadviezen voor te bereiden. Zij verwonderen zich des te meer over de gevolgde procedure, omdat door het Centraal Planbureau steeds op de grote mate van onzeker heid van lange termijnramingen is gewezen. Door deze, volgens hen merkwaar dige, gang van zaken, zijn de vak eentralen niet in de gelegenheid ge weest om hun bezwaren tegen de no ta in een vroegtijdig stadium kenbaar te maken. Uitkering aan nazi-slachtoffers Eerste Kamer accoord Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gistermiddag een aanvullende begroting voor 1963 ten behoeve van snelle uitkeringen aan nazi-slachtoffers, op grond van het Nederlands-Duitse financiële verdrag, aanvaard. Acht leden van de fractie van de PvdA verzochten aantekening, tegen het onderhavige wetsontwerp te hebben gestemd, evenals ook de twee leden van de PSP-fractie uit de Eer ste Kamer. Aangezien Duitsland de overeenge komen vergoeding van DM 280 mil joen getemporiseerd betaalt, werd in het wetsvoorstel voorgesteld 113.125.001 voor directe uitkeringen aan nazi-slachtoffers alsmede 22.500.000 voor overige uitgaven ter voldoening van aanspraken op grond van het verdrag op het bud get 1963 te brengen. Geen enkele automobilist „dronken gevoerd" In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid prof. Querido (Pvd A) heeft minister Toxopeus mede gedeeld, dat zijns inziens bij het on derzoek van de Rij kspsydialogische Dienst naar de invloed van alcohol op automobilisten de grens van het toelaatbare niet is overschreden. Hij heeft niet uit de publikaties van dr. C. Steffen, wetenschapelijk medewer ker van de Rij kspsy chologische Dienst, kunnen opmaken, dat bij het onderzoek aan bepaalde proefperso nen zoveel alcohol is gegeven, dat hierdoor een graad van dronkenschap bereikt is kunnen worden. Verder wijst de minister erop, dat alle proef personen zich geheel vrijwillig ten dienste van het onderzoek hebben aangemeld en dat uitvoerig bij elk van hen is nagegaan of er van me dische zijde bezwaren tegen zouden kunnen bestaan. Er is slechts zoveel verstrekt, dat men ten hoogste een alcoholgemiddelde van 1 pro mille kreeg, aldus de bewindsman. Nog twee boeren in Staphorst gearresteerd De rijkspolitie heeft gisteren in Staphorst opnieuw twee boeren ge arresteerd, die weigerden de boete te betalen die hun door de economi sche politierechter was opgelegd, omdat zij hun verplichtingen jegens het Landbouwschap niet wilden na komen. Het waren de landbouwers H. Boesekool en K. Feier, die in het Huis van Bewaring te Zwolle zijn opgesloten. De beide Staphorster landbouwers K. Dominee en J. Lier, die gisteren in Zwolle om dezelfde redenen werden opgesloten, komen morgen vrij. Zij zullen dan hun straf hebben uitgezeten. De arrestaties vonden een zeer rustig verloop. Wat de andere landbouwers betreft, die hadden nagelaten te betalen, deze verklaarden doorgaans tegenover de politiemannen, die hen kwamen ar resteren, dat zij niet zouden betalen. Zodra stonden zij echter niet op het punt te worden weggevoerd, of hun vrouw of een ander gezinslid kwam toesnellen met het geld. De man kon dan tegen iedereen verklaren, dat hij voet bij stuk had gehouden en niet betaald had. De actie in Staphorst had betrekking op ongeveer 40 boe- Rode Ster (Moskou) heeft zich maandag gekwalificeerd voor de fi nale van het toernooi om de Europese basketbalbeker door in de tweede wedstrijd van de halve eindstrijd met 79-78 te winnen van Dynamo Tiblisi. De eerste ontmoeting was met 76-59 ook door Rode Ster gewonnen. In de finale komen de Russen uit tegen Real Madrid. TELEFOONLEIDING DOOR BLIKSEM GETROFFEN: 3 MILITAIREN GEWOND Tijdens een schietoefening van hun onderdeel, de 43ste afd. veldartillerie, op het artillerie schietkamp bij Olde- broek, zijn drie militairen (twee wachtmeesters en een kanonnier) door de gevolgen van een bliksemin slag licht gewond geraakt. Onder de oefening was een hevig onweer los gebarsten, en een blikseminslag trof de leidingen van een koptelefoon in stallatie, waarmee juist twee wacht meesters en een kanonnier verbin ding zochten met de centrale. Het ge luid van de inslag werd door de lei ding naar de koptelefoons overge bracht en veroorzaakte lichte brand wonden in het gezicht van de drie militairen. Van het lawaai hadden zij zware hoofdpijn overgehouden. Zij zijn per ambulance naar het militair hospitaal te Utrecht overgebracht. Aether klank en DONDERDAG 11 JULI 1963 HILVERSUM 1 402 M. 7.00 KRO - 10.00 NCRV - 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture: lichte grammofoon- muziek en reportages. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram- mofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Klassieke grammofoonmuziek. 10.00 NCRV-lied. 10.03 Muziek van het Leger des Heils. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geeste lijke liederen. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte grammofoon muziek. 12.15 Voor het platteland; 12.35 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.38 Lichte grammofoon muziek. 12.50 Aktualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Populaire orkestmuziek (gr.). 14.00 Promenade-ork. 14.30 Musette klan ken (gr.) 14.50 Moravisch onderwij zerskoor (gr.). 15.00 Kamerorkest en solist: klassieke en moderne muziek. 15.40 licht instrumentaal kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Clavecimbel en viool: klassieke muziek. 16.45 lich te grammofoonmuziek; 17.40 Beurs berichten. 17.45 Argentijnse klanken. 17.55 Licht ensemble. 18.15 Sport agenda. 18.20 Amsterdamse Politie- kapel. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Geestelijke liederen door meis jeskoren. 19.30 Radiokrant. 19.50 Fla menco gitaarspel (gr.). 20.00 Noord- zeefestivalconcert door Metropoleork. met solisten. 21.30 Holland Festival 1963: Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws, en SOS-berichten. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Lichte grammofoonmuziek. 23.30 Vers in het gehoor, literair programma. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO - 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnast. 7.20 Lichte gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 De groen teman. 9.05 Klassieke grammofoon muziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookplaat je. 11.15 Moderne kamermuziek. 11.45 Levens kunst, lezing. 12.00 Licht instrumen taal ensemble. 12.30 Mededelingen t. b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Dans- orkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel aktu- eel of grammofoonmuz. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsolist. 14.00 Piano recital: moderne muziek. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Had u toen maar ge leefd. licht programma. 15.30 Licht instrumentaal trio. 15.45 Zangrecital: moderne liederen. 16.10 Voordracht. 16.30 Filmmuziek (gr.). 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Even tueel aktueel. 18.20 Promenade orkest en zangsolist: Operamuziek. 19.00 Ca. roussel: licht programma. 20.00 Nws. 20.05 Holland Festival 1963: Omroep orkest, omroepkoor en solisten: klas sieke en moderne muziek. (In de pauze: 20.55-21.50: De Schouwburg, hoorspel). 22.30 Nieuws. 22.40 Aktu aliteiten, beursberichten en mede delingen. 23.00 Reportage Tour de France 1963. 23.10 Pizzicato: nieuws flitsen en aktualiteiten uit de lichte muziekwereld. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 14.30 Voor de vrouw. 15.15 Pauze. 15.30-15.45 Voor de kinderen. 19.30 Van onze Sportredakteur. 1950 Zomerwedstrijd, programma over eigen land. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.45 The Flintstones, tekenfilm (16e afleve ring). 21.15 Wie eenmaal uit het schaftje eet, TV-film (deel 1). 22.40 Epiloog. NTS: 22.50 Journaal. 22.55. 23.05 Filmverslag Tour de France. door: E. Kraatz (31) „Dat was het todh immers niet. Zo heeft Martin het nooit bedoeld. Hy dacht natuurlijk dat ik nee zou zeg gen. En als ik niet zoveel angst om vader had gehad", ging Gisela steeds sneller voort, maar haar handen kne pen zich zo sterk samen dat de knok kels wit werden, zou ik dat ook wel gedaan hebben. Maar toen ik zijn gezicht zo ineens zag opklaren toen hij me aankeek, zag ik dat hij dacht dat ik ja zou zeggen, en toen had ik niet de moed hem teleur te stellen en en daardoor zijn argwaan mis schien weer aan te wakkeren". Tijdens het spreken had ze haar hoofd steeds verder voorovergebogen en bij de laatste woorden moest Ruth zich naar baar toebuigen om te kun nen verstaan wat ze zei. Ontdaan keek ze op Gisela neer en waagde het niet iets te zeggen; het was haar of ze een biecht aanhoorde en aan het geheim in dit meisjeshart durfde ze niet te raken. Zou Gisela van Mar tin houden? was de vraag die nu sterker dan ooit tevoren bezorgd bij haar op kwam. God geve van niet, bad ze. Want dat Martin die liefde zou beantwoorden leek haar zeer twijfelachtig. Hjj ging veel te kame raadschappelijk en broederlijk met haar om. Ze greep Gisela's koude handen en streelde ze zacht. Het duurde even voordat het meisje het hoofd ophiet en haar met haar ondoorgrondelijke zwarte ogen aankeek. „Kijk maar niet zo bedroefd, mama-Ruth", zei ze met een zielig lachje. „Zo gaat het immers niet langer. Ik zie natuurlijk wel een beetje op tegen dat onderhoud met Martin maar nog meer om het daar na aan vader te vertellen. Daarom wou ik je vragen me te steunen als vader soms boos mocht worden". „Boos!" riep Ruth uit. „Ja, dat zou toch kunnen. Ik zal natuurlek zeggen dat ik me vergist heb en dat ik tot de conclusie ben ge komen dat ik toch niet genoeg van Martin houd". Maar deze woorden deden juist by Ruth de twijfel verdwijnen. „Ze houdt wel degelijk van hem!" schoot het door het hoofd. „Weet je zeker dat dat het beste is?" vroeg ze langzaam. „Ja ik kan toch niet anders", was het zachte antwoord. „Maar stel „Martin zal er nooit over beginnen. Daarom moet ik het doen. Ik zal het hem vanavond zeggen, en daarna wou ik het vader vertellen waar jij bij bent om me te helpen". Ruth knikte zwijgend. Ze wist ook geen andere oplossing en stond op om weg te gaan. Gisela zou nu alleen willen zijn, veronderstelde ze. Ze gaf haar een zoen en vroeg toen zacht, haar schroomvallig in de ogen kij kend: „Gisela, als Martin nu toch van je houdt, wat dan?" De zwarte ogen hielden dapper stand en haar 9tem trilcle niet toen Gisela antwoordde: „Martin mag me graag. Maar liefde is dat niet". Op haar kamer liep Ruth even la ter gejaagd heen en weer. Steeds bleef de stem van Gisela haar in de oren klinken, gelaten en berustend, „maar liefde is dat niet". Waarom, o waarom moest dit ge voelige kind nu juist op Martin ver liefd raken. Ze was bang dat Gisela nooit over die eerste liefde heen zou komen. En dan moest Ulrich op de hoogte gesteld worden. Dat zou ook niet eenvoudig zijn En zeker voor de honderdste maal overwoog ze de vraag of zij niet eenvoudig met de waarheid tevoorschijn zou komen. De gedachte op zichzelf dat ze een ge heim voor hem had, hinderde haar al; dat had hij niet aan haar verdiend. Ze was nog altijd niet met zichzelf eens geworden toen er visite kwam, en die middag bracht ze zoals altijd op zondag samen met Ulrich door, iets waar beiden nog altijd van geno ten. Gisela was met hen thee komen drinken en ging daarna naar de mu ziekkamer waar ze de komst van Martin wilde afwachten. Wederom had ze Rufchs bewondering opgewekt door haar zelfbeheersing. Hoewel ze erg bleek zag, kon verder niemand iets aan haar merken. Ze leek opge wekt en nam onbevangen deel aan het gesprek. Het was best te begrij pen dat Ulrich geen verandering bij haar opmerkte maar kennelijk de vaste overtuiging was toegedaan dat zijn dochter haar levensgeluk gevon den had. Toen Martin even na zessen vei- scheen, verwelkomde Ulrich hem har telijk en zei glimlachend: „Zoals je hoort, verdrijft Gisela de tijd van wachten met muziek. Ik zou maar gauw naar haar toegaan". Gisela's handen gleden over de toetsen. Ze zou zelf niet hebben kun nen zeggen wat haar er toe gedreven had de bewerking door Liszt te kie zen van het lied van Schubert „Lof der tranen". Maar de zachte klanken deden haar weldadig aan en een ogenblik vergat ze het naderend on derhoud. Plotseling voelde ze een paar ar men die haar van achteren licht om vatten en even bleef ze roerloos zit ten. Nu was het ogenblik gekomen. Nu moest ze sterk zijn. Ze stond op en draaide zich om. Bij het gedempte ldciht van een staande sohemerlanmp zag Martin niet hoe bleek ze was. „Daar ben ik weer", zei hij vrolijk „Je moet heel veel groeten van mijn oom hebben, en hij vraagt wanneer hij je eens te zien krijgt. Hoe heeft mijn meisje het gehad? Heb je me n beetje gemist, of was je blij die las tige verloofde eens een paar dagen kwijt te zijn?" „Ik heb veel aan je gedacht", ant woordde ze zacht. Hij nam haar beide handen in de zijne en trok haar met zachte dwang naar zioh toe. „Dat is een goed teken", verklaar de hij glimlachend en hield haar blik gevangen. „Vertel me eens, Gisela, geef je wel een beetje om me?" Een ogenblik kon ze niets zeggen maar zijn hart begon te bonzen toen hij een warm licht in haar ogen zag. „Hoeveel dan?" fluisterde hij, haar nog dichter naar zich toe trekkend. Ze opende haar mond, maar haar keel was zo droog dat ze geen woord kon uitbrengen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2