ENTHOVEN PROFITEERDE VAN „RUSTDAG" VAN DE AZEN EN LIEP ACHT MINUTEN IN Van de 27ste naar 12e plaats BERT ZOET DERDE IN SNELLE KERSENRONDE DOOR O.-BRABANT JAN PIETERSE WINT DE RONDE VAN OOSTENRIJK MAANDAG 8 JULI 1963 DB LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Fransman Guy Ignolin heeft de veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk, Aurillac-'St, Etienne, ge wonnen. Op de foto v.l.n.r. Gainche, Ignolin, onze landgenoot Enthoven, Novak en Foueher na hun ontsnap ping uit het grote peloton. rustdag voor lang niet allen in de werkelijke zin van het woord ook een rustige dag geweest Geldermans en Enthoven bijv. gingen 'i middags met hun ploegen enkele tientallen kilometers de weg op „anders wor den je spieren maar stijf", aldus de lange Beverwij ker, die zich nu wel heeft geschikt in zijn knechtenrol. Helemaal bont maakte Henry Ang- lade het. Deze Franse crack was van plan om nu eens op de voorgrond te treden en hij ging om zeven uur in de morgen het parkoers voor de volgende dag verkennen en klom in zijn eentje naar de top van de Puy- Mary. Slechts enkelen kregen wer kelijk rust, zoals Huub Zilverberg, die een stevige kou had gevat en de gehele zaterdag onder de wol moest blijven! AUTOMOBILISME TWEE DODEN BIJ SILVERSTONE-RACES Tijdens training en wedstrijden op het circuit van Silverstone rijn vrij dagavond en zaterdagmiddag twee coureurs om het leven gekomen. Drie personen werden gewond. De 21-jarige Mark Fielden, soon van 'een vice-luchtmaarschalk, hof maarschalk van koningin Elisabeth, sir Edwin Fielden, verongelukte vrij dagavond tegenover de pits. Fiel den werd, evenals drie andere peiso- nen die bij dit ongeluk gewond raak ten, naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij kori na aankomst overleed. De 25-jarige John Dunn kwam om het leven tijdens een race voor for- mule-juhiorenwagens om de Club Trophy. Hij reed tegen een muurtje en was op slag dood. (Van een AN P-ver slaggever) Bezweet en vuil van het stof stond Dick Ent hoven wat zenuwachtig aan de finish van de veertiende Tour-etappe op de Cours Fauriel in de stad St. Etienne. „Hoe lang zijn wij al binnen?" Het gezicht van de vermoeide coureur klaarde op, toen hij hoorde, dat het peloton nu al acht minuten verstek had laten gaan. Dick Enthoven was tevreden. Toen hij na 115 km in een scherpe afdaling bij het charmante plaatsje Saint Cirques in de Haute-Loire samen met zijn In de eindspurt van de vluchtgroep van vijf hadden Enthoven en Fou eher, die onderweg het meeste werk hadden gedaan, geen kans. Daarom had het tweetal afgesproken om beurten in de laatste kilometers te demarreren. Onder de rode vlag, die de laatste kilometer aangeeft, had Enhoven het als laatste geprobeerd. Hij pakte een 40-tal meters, maar tegen de jacht van Ignolin en de geblokte Novak was hij niet bestand. Enthoven was echter dik tevreden. „Hoe vinden jullie het, 10.20 sec van de gele trui zei hij lachend. De exbewoner van degrote IJpolder is echter realist genoeg en voegde er onmiddellijk, aan toe: „morgen, na de eerste berg van de Alpen, zal het er wel niet meer zo rooskleurig uitzien". Dick Enthoven is een stille knaap, maar een zeer harde werker, echt niet het typische voorbeeld van een Nederlandse wielrenner. Of hij zich al tot Belg had laten naturaliseren vroegen de Vlaamse radio- reporters. Enthoven lachte breeduit: „Neen hoor, al woon ik nu zeven maanden in België, ik blijf Hollander Enthoven verdween naar het hotel om een welverdiend bad te gaan nemen. ploeggenoot Foueher, Ignolin en Novak van de Geminiani-equipe en Gainche was weggespron gen, had de Nederlander niet op zo'n succes dur ven hopen. Weliswaar was de etappe gewonnen door Ignolin, die dus voor de tweede maal in deze Tour zegevierde, en had Novak de tweede plaats veroverd, maar Enthoven was toch ge lukkig met zijn vijfde plaats en de winst van 8.16 op het grote veld, waardoor hij in het algemeen klassement de sprong van de 27e naar de 12e plaats maakte. 100 km had gepresteerd. Op de Puy- Marie, een met de derde categorie ondergewaardeerde col (na 36 km), had Van Looy al een achterstand van 31/* minuut op het voorste pelo ton opgelopen. Bahamontes, die blijkbaar het tem po van het peloton nog te laag vond, was onder de top gedemarreerd en als eerste doorgekomen met een voorsprong van 40 seconden. Na de hergroepering in de afdaling had (Van onze wielermedewerker) De achtste Kersenronde, een wielerklassieker over een afstand van 174 Van Looy nog altijd in het tweede kilometer, dwars door Oost-Branbant, is een groot succes geworden, peloton een achterstand van meer Bijzonder fel is er gestreden door de sterkste Nederlandse amateurs en dan drie minuten. Daarachter reed yerioop was zo spectaculair, dat eerst kort voor de finish van een dan^Ilng Zilverberg klissende wending gesproken kon worden. De slag woedde gedurende wacht, ofa de grote6 heren' in dé 100 km totn de kruitdampen na diverse uitputtende akties en her- voorste linies soms geen zin in fiet- groeperingen waren opgetrokken, resteerde er een kopgroep van 30 ren- sen zouden krijgen. De grote Rik ner, die waren overgebleven van de 110 gestarte renners. Temidden van sprong weg met Thellin aan zijn dit geweld -zage» wij in de slotfase vele goede bekenden terug, onder wie wiel en overbrugde vrijwel geheel Van Dongen, De Wit, Van Espen, Coremans, Van Ginniken, Linders, op eigen kracht het gat naar de voor- Wouters en de Swiftrenner Bert Zoet De Sassenheimer, ditmaal zonder RUSTDAG VETTE BUIT VOOR PLOEG ANQUETIL Gainche de gele trui zou kunnen pak- pech, toonde duidelijk, dat hij toch ook wel in de echte koersen meetelt, en de beloning voor zijn uitstekend rijden kreeg hij met een 3e plaats, hetgeen in dit selekte gezelschap beslist een zeer goede is. Zo stond Zoet afloop in de straten van het kersendorp Mierlo glunderend naast het feestende Aurillac, een ken, dan nog zou hij geen bedreiging piaatsje waar bijna altijd de zon v«r u vormen voor Anquetil. Want in de ^hijnt en dat n.b. de grootste para- triomfator Rik Wouters en de Arnhemmer Van Espen op het ereschavot bergen immers kan Gainche niet piufabriek van Frankrijk heeft, is de voor de huldiging door de kersenkoningin. meer meekomen zoals vroeger. Daar in het peloton, waarvan de spurt om kon de voorsprong van het kwin- door Rik van Looy was gewonnen, tet waarin de twee Rapha's zich na waren Ab Geldermans en Huub een tijdje evenzeer als de anderen Zilverberg nieuwsgierig naar de weerden om de voorsprong te ver afloop van het avontuur van Ent- groten, ten behoeve van de winst hoven. „Jammer voor Dick", zei van de equipe van Anquetil in het Geldermans toen hij hoorde, dat ploegenklassement, snel oplopen. Na zijn landgenoot als vijfde was ge- 150 km, vlak na de Cote de Collat, eindigd. Maar de dubbele zege bedroeg de winst al zes minuten en van zijn ploeggenoten bekoorde dit was het einde nog niet. De groot- Geldermans toch ook. Er was ste voorsprong boekten de koplopers weer een vette buit binnengeko- na precies 200 kilometer. Twaalf De achtste en laatste etappe, die over men voor de toch al zo hoog ge- minuten wezen de wijzers op de klok- 181 kilometer van Linz naar Wenen waardeerde ploeggenoten van Ja- ken aan en toen vond het peloton voerde, eindigde voor Gerben Karstens ques Anquetil. het genoeg. In de laatste 36 km naar teleurstellend. De Leidse coureur kwam GERBEN KARSTENS ALS 6e GEËINDIGD ONGEVAARLIJKE VLUCHTERS St. Etienne meer dan drie GEVECHT OVER MEER DAN 110 KILOMETER Tussen Mierlo en Helmond ont brandde de slag. Dertien renners lie ten een gat vailen in de gesloten zijn en gelederen en gingen op mars. Nie- met nog 110 kilometer voor de wie- De Nedieriiandems Arie den Hartog, me tnog 110 kilometer voor de wie- Jan Pieterse en Henk Cornelisse ein- len en gezien de samenstelling van de dagden ex aequo als negende, 2 min. groep Vluchters, roerde de meute zich en 12 seconden na de winnaar. nog nauwelijks. De vluchters o.w. Eindklassement: Coremans, Schouten, Van Veen en 1 Jan Pieteree (Ned.) 34.45.56; 2 Damm Van, der Vleuten werlrten evenwei (O.) 34.48.49: 3 Arie den Hartog <N.) goed samen, en na 120 km. hadden zij won een jagend veld als eerste 't parcours opgereden waar de p (B58,0. '5 zelfs een voorsprong van 2 minuten ie minuten terug. finish lag, doch door een fout in de od het peloton. Kenneliik zagen de VAN LOOY VECHTER Virja. Vzrgm herstelde rich echter eerder dan onze landgenoot. Varga won Waarom het peloton m het geheel De vele duizenden toeschouwers daardoor de etappe gemakkelijk, ter- niet reageerde, toen Foueher, Ent- 0p de Cours Fauriel juichten Rik wijl Karstens als tweede eindigde, hoven, Gainche met Ignolin en No- Van Looy toe, toen hij na de op het vak als bewakers op de vlucht sloe- allerlaatste moment ontsnapte Gu- Later protesteerde die Nederlandse gen? Gainche was de best geplaatste ernieri de spurt van het peloton ploegleider, waarop de wedstrijdleiding met een achterstand van 13.39 op glansrijk won. Zij zouden in een Karstens en Vamga ex aequo als eer- Gilbert Desmet. Na hem kwam Ent- ovatie zijn uitgebarsten, als zij had- sten klasseerde. Toen later echter de j—, pi^terae 4 hoven op 18.36. De groten in het pe- den geweten, wat de Belg de eerste officiële uitslag bekend gemaakt werd!, loton, die het de eerste 100 km druk afzetting S.oeg Kersten, d. verkeerd. richting ln. evenal, de Oostenrijker M»". 28. Henk Cornells*. (NJ zagen van Ploegenklassemenjt: knapen aan de achtervolging begin- 1 NederL 103.09.04; 2 Belgié 103.34.51; pen. Het waren Van Glnneken, Rut- ten, Van de Kemenade, De Jager, Paul, Hendriks, De Wit en Bert Zoet. Enorm hard werd er gereden, en toen 3 Oost-Duibsland 103.35.17. Bergklassement hadden gehad om de strijdlustige Henry Anglade - hij was wel 25 keer gedemarreerd - tot de orde te roepen, lieten het groepje gaan. Zelfs als STANDEN EN CIJFERS VAN DE TOUR Veertiende etappe I Ignolin (Geminiani) 236 km in 6 uur 46 min. 34 sec. (met bon. 6.45.34), 2 Novak (Geminiamd) (met bon. 6.46.04), 3 Gainche (Magne). Op 1 sec.: 4 Fouoher (De Muer). Op 3 sec.: 5 Entho ven (De Muer). Op 8.12: 6 Guer- nieri (Milarno). Op 8.19: 7 Van Looy (Driessens), 8 Beheyt (De Kimpe), 9 G. Gesmet I (DeKim- pe), 10 Stablinski (Geminiani), II Bailetti (MiiLamo), 12 Ferrari (Albani), 13 Van Aerde (Naeye), 14 De Wolf (Naeye), 15 Perez- Frances (Pla Sancfhis), 16 Daems (Fliaud), 17 Mas (Pla Sanchis), 18 Van Geneugten (Driessens), 19 Lebaube (Geminiani), 20 Hel lemans (Magne). Verder de fa vorieten met Zilverberg (30) en Geldermans (47). De Italiaan Canlesd verscheen niet aan de start, terwijl onder weg de BelJgen De Boever en Seymaeve (beiden Naeye) de strijd staakten. Dagploegen klassement 1 Geminiani 20 uur 28 min. 1 sec. Op 4 sec.: 2 De Muer. Op 8.19: 3 Magne. Op 16.31: 4 Mila- no. Op 16.38: 5 De Kiimpe en Driessens. Algemeen klassement 1 G. Desmet I 75 uur 8 min. 55 sec. Op 2.33: 2 Anquetil. Op 5.20: 3 Gainche. Op 5.224 Poulidor. Op 5.32: 5 Bahamontes. Op 6.29: 6 An/glade. Op 7.31: 7 Pauwels. Op 7.47: 8 Soler. Op 8.00: 9 Pe rez-Frances. Op 9.04: 10 Lebau be. Op 9.53: 11 A. Desimet. Op 10.20: 12 Enthoven. Op 11.13: 13 Padheco. Op 12.30: 14 Bocklandt. Op 12.34: 15 Ignolin. Op 13.08: 16 Pusdhel. Op 13.38: 17 Stablins ki. Op 13.55: 18 Jimkermann. Op 14.09: 19 Mattio. Op 14.40: 20 Foueher. Op 17.18: 26 Van Looy. Op 18.21: Van Aerde. Op 19.10: 32 Geldermans. Op 22.31: Ferrari. Op 29.44: Nvak. Op 32.56: 58 Zil verberg. Op 39.14: Bailetti. Op 42.70: Guernieri. Op 43.27: V<am Geneugten. Ploegenklassement 1 Geminiani 225 uur 14 min. 31 sec. Op 9.05: 2 De Muer. Op 29.35: 3 De Kimpe. Op 31.28: 4 Schot- te. Op 31.46: 5 Remy. Op 32.18: 6 Magne. Puntenklassement 1 Van Looy 166, 2 G. Desimet I 105, 3 Van Aerde 96, 4 Darrigade 92, 5 Anquetil 79, 6 Beheyt en Ignolin 65, 8 Poulidor 64, 9 Ba hamontes 58, 10 Gainche 54, Ent hoven 19, Zilverberg 14, Gelder- mans 5 p. Bergklassement 1 Bahamontes 66, 2 Ignolin 40, 3 Mattio 30, 4 PoulidOr 28, 5 So ler 26, 6 G. Pauwels 21 p. 1 Damm (O.) 36 p.; 2 Fraschbergex even later een derde groep met o.a. (O.) 23; 3 Frisch (O.) 21; 4 Arie den Van Dongen, De Jongh, Wouters Van Hairtbog 15; 7 Gerben Karstens 7; 10 Espen en Oudkerk wegsprong, werd d ekoers één grote achtervolgingsrit. Wie pech kreeg, kon gelijk in de be- j. zemwagen stappen en zij, die in een '«echt kwamen, konden niet de Rond e vaa Oostenrijk gewonnen. meer bljkomen, terwijl Arie den Hartog op de derde x. .Zn plaats is geëindigd. Op het erepodium Na ,150 ,kni; ,.(w? hadden °M. met v.l.n.r. de Oostenrijker Damm (2), d« volgauto bij de groep Zoet ge- Jan Pieterse (1) en Arie den Har- vot*d) de tweede de 11 tog (3). De ceremonie protocolalre bij de Ker senronde. Winnaar Rik Wouters krijgt de traditionele overwinnaarskus, links Cees van Espen, rechts Bert Zoet, die derde werd. vluchters van het eerste uur Soetekouw en Van der Vleuten wa ren al gelost in de rug, en even la ter in de buurt van Sterksel, vloeiden de twee voorste groepen samen. Plot seling werden de volgers opgeschrikt door de aankondiging, dat de derde groep (Van Dongen en de zijnen) na een machtige achtervolging even eens in aantocht was. In de buurt van Heeze was het zover, en sleurde Leo van Dongen persoonlijk de groep van 10 weer op de vluchters. Er was zo een kopgroep van ruim dertig sterke amateurs. De rest, ongeveer 80 man, was uit geschakeld. Met nog 20 km. voor de boeg volgde de ene demarrage na de andere en het was uiteindelijk de provinciale Brabantse kampioen Rik Wouters, die erin slaagde zich los te rijden. Wouters ging ontzettend hard en toen hij de finish te Mierlo eenzaam passeerde, had hij ruim een minuut voorsprong op nummer twee, Cees van Espen, die eveneens alleen bin nenkwam. Vijf seconden later kwam er een grote groep en het was de rap pe Bert Zoet, die Leo van Dongen net iets te snel af was. Uitslagen. 1. Rik Wouters (Baarle Hertog) 4.11.40. 2. Van Espen (Arn hem) op 1.07. 3. Bert Zoet (Sassen- heim) op 1.12. 4. Van Dongen (Made). 5. J. Linders (Roosendaal). 6. W. Hee- ren (St. Willebrord). 7. Th. Rutten (Leende). 8. J. van Geel (Breda). 9. J. Drummei (Bemmelen). 10. H. Schouten (Badhoevedorp). De Nederlandse amateur-stayer kampioen Henk Buis is zondiag in Luik tweedie geworden achter die Belgische wereldkampioen Deloof. Buis had een achterstand van 3 ronden en 210 me:er op die Belg, die dë 50 km aflegde in 39 56.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7