Dubbel zangersjubileum in Zoeterwoude DE SISSENDE SAMPAM! zandvliet HET OFFER „PRO ECCLESIA" VOOR GOUDEN LID CHR. v.d. MEER Overgangsexamens gem. meisjes-HBS school boeken MAANDAG 8 JULI 1963 DE^LEIDSg^COURANT^ PAGINA 2 Op feestelijke wijze is gisteren het feit herdacht, dat de heren Chr. v.d. Meer 50 jaar en J. Dobbe 40 jaar geleden lid werden van het parochiële sangkoor van St. Joh. Onthoofding, waarvan de heer J. Dobbe de laatste tt jaar als organist. De dag begon met een plechtige Hoogmis, opgedragen door pater S. van Beurden, met assistentie van deken v.d. Boog als diaken en kap. Planken als subdiaken. Door het koor werd onder leiding van de direkteur, de heer A. H. Wesselingh, met deze keer als organist de heer J. L. M. Wesse- lingh, uitgevoerd de wisselende gezangen van de vijfde zondag na Pinkste ren en de vaste gezangen uit de Mis A Tre Voici D'Uomo" van Don Lorenzo Perosi. Hierna werd aan de jubilaris de me- daille van de St Gregoriusvereniging t -_Mi, Joke Lamigeve-kl, Oegstgeest; Edith Noomdiwijlk, Oegtsigeest; Renée Odienzaal, LeidteaidiorpHamneke Oerlesnana, Noardfwijk; Elaje Ooyevaar, Leiderdorp; Marjan dien Oudten, Katwijk a. Zee; Jo- overhandigd. Vervolgens werd de hr. Canton, Wiltaa Stera Katwijk a. Dobbe, namens het koor, door deken y", j v.d. Boog verrast met een elektrisch g8*T*. Si,«n Ale'dB Soon,us' scheerapparaat. Mevr. Dobbe kreeg 7egs^f?, .J' een blrcmstuk aangeboden. ™8ke, De heer Schouten, oud-direkteur en 2. afgeweten 33. ere-lid van het koor, noemde het koor een college waarvan de beide jubi larissen zeker niet de minste leden Elle vam Assen; Jetty v. d. Berg, Bos- waren. Ook de humor heeft bij bei- koop; Els de Boer; Nadja de Boer; den nooit ontbroken. Norrma Bogaard, Oegstgeest; Froukje De heer Schouten stelde het aldus: Boorsma. Oegstgeest; Geeske Bosscher; Goede zangers, die niet alleen de Vrome Bruidegom, Sassenheim; Antoi- goede, maar ook de prettige noot wis- nette dte Bruyn; Greetje Kaiser, Oegst- ten te treffen. geedt; Rtókje Lubach; Ineke Masurel, De direkteur, de heer Wesselingh, Leiderdorp; Ineke Noordzij, Oegstgeest: meende, dat wat hij te zeggen had, jeanine van Oudgaamdien, Noordwijk a dit reeds deze morgen in de muziek Zee; Yvonne van Rooyen; Marianne gelegd te hebben. Hij dankte het koor van ya,™*; Evelien Baayens, Wasse- voor de medewerking en speciaal de naar; Annemarie Beenhakker; Daniëlle heer Paardekooper, direkteur van het b^. Oegstgeest; Monique Dankmeijer, Es; Iris Logeman, Leiderdorp: Fransje Bevorderd van de 2e naar de 3e kl.: knapenkoor. Oegstgeest; Ineke Delfos; Liesbeth Frij- De heer De Vogel sprak een woord iing. Jean,M Gorkum Oegslgee. van waardering tot beide jubilarissen. Ade Orocrtenboer, Oegstgee.-t; Edith v Hij dankte de heer Dobbe voor de Holtz NoordK„ük; Markle vim der Horst prettige samenwerking in het bestuur. Leiderdorp; Marga Hulsbergen Hen. De heer Onderwater sekretaris van „mg No<OTjwijkerhou,t: Ingrid Knopper kerkbestuur, feliciteerde beide jubi- - - - larissen met de ontvangen onder scheidingen en wenste hen nog vele jaren als zanger toe. Als laatste hor3t, sjoCTdlt(j<, Na het afscheid werd het feest bij beide jubilarissen in huiselijke kring voortgezet. Mevrouw v.d. Meer speldt haar jubi- lerende man de gouden Pause.Uke onderscheiding op de borst. Aan óe gemeentelijke Louise de Co- ligny-HBS ven meisjes zijn: Bevorderd van de le naar de 2e kl. Joke v. Arkel, Marianne Baldal, Oegst- - geest; Geertrui van Beelen, Noordwijk a- Zee: ^liena Vijlbrief; Annette a. Zee; Mangriet Bengiman, Warmond; Wagenaar, Voorschoten; Iris Wassenaar; Myima Boot, Sassenheim: Anke Trudy d<e Nelleke Zwitser, Noord. Buirgmeijer, Wassenaar; Patricia van WIJk. Bevorderd 67, herexamen 11, af- Duyn, Oegstgeest; Annemieke Fontein, gewezen 23- Linda Grobbe, Nilca van Leyen Voor een kerkkoor een groot belang. Hij hout; Elja Steinert Wassenaar, Renée vroeg zich af hoeveel duizenden ma- Vervoort, Anneke v. d. Zaal, Lisse, Ria len de jubilaris de koortrap bestegen Zwarts, Helma Dullemond. Noordtwijk Lydia v. CuoJenbung. Katwijk a. Zee; zal hebben. Namens het koor over- a. Zee; Mao-greet Ens, Oegstgeest; Bep Elily Dorrepaal, Katwijk a. Zee; Joke handigde de deken aan mevrouw v.d. Fniitschi, Voorschoten; Trice Gerritsen, den Ham, Meer een prachtige fruitmand en aan Voorschoten; Mariëttbe de Graaff, Zoe- Oegstgeest: Coby Koppier. Sassenheim Gerdien Laitooy, Oegstgeest; Jomieke Papendrecht, Sassenheim; Anja Slegt-.av mg v. Berkhout Ver Rijkje Vermond, Oegstgeest; Marijke d"e Vries, Valkenburg; Lide Wendit; Ma- jo dte Zwart, Oegstgeest; Margriet Boer Bodegraven; Yolairata Eemstman. Ha- zerewoude: Mairjan Fokkema; Paulien sabeth Greve, Katwijk a. Zee; Anneke Harbog Mieke Hogewoniing Ansje Hoo- gendiorp. Sassenheim; Trudy Kok; Pa trie ia Logeman, Leiderdorp; Marga Paes Leiidierdorp: Els Pluim Mentz, Leider dorp; Ajninelies Roest Leiderdorp; Kitlty de Vries, Noordwijk a. Zee; Els Werner, Wassenaar; Annetrje Groen; Madeleine de Vries; Marinerane Kuyt, Oegstgeest: Koos je van Leeuwen; Hansje Poorte naar, Oegstgeest; Marianne de Roode. Ellen Rozeboom, Oegstgeest: Riny van Stralen; Sinn Verhey van Wijk, Noord klas MMS Zoeterwoude; Susan Hen- dirikx, Voorschoten; Anneke den Heyer kerkkoor. Hij stelde, dat, hoewel namens de familie de beide jubilaris- waarschijnlijk niet alle gelovigen dit sen toe. Hij uitte zijn grote waarde- ervaren, het koor de Gregoriaanse ring voor de wijze waarop dit feest Latooy, Oegstgeest; Maya Mulder, Petra Ruben; Beppie gezangen uitvoert met een „bijna gevierd is. Ook dankte hij voor de Oegstgeest Eldia Planken Leiderdorp; Voorschoten; Mairya kloosterlijke volmaaktheid". Na de H. Mis werd, met medewer king van de gem. ORGANIST J. DOBBE KREEG ERE-DIPLOMA ST. GREGORIUS VER. In zijn predikatie wees de deken de heer v.d. Meer een kist sigaren, terwoude; Guusje van Hest, Sassen- Rijnsburg; Anmeldes Heymans; Marion o.m. op de waarde van een goed Hierna sprak de heer L. v.d. Meer, heim; Caibnien d-en Hollander, Katwijk van Iberson; Joke Kornet, Katwijk a. a.d. Rijn; Mieke Jansen, Erica v. d. Zee; Marcel v. d. Lies, Voorschoten; Kamp; Son ja Klein, Oegstgeest; Marina Mi-lea v. d. Mey: Tine Nieuwenhuis: Smorenburg, Steenberger.; plechtige H. Mis en de prachtige zang. Janneke Postel; Tineke Ruiter, Oegst- Josje Stellimgsma, Sassenheim; Marijke Daarna richtte de sekretaris, de heer geest; Ingrid Stedimg, Oegstgeest; Joke Tietemam; Dimeke Timmerman; Xrica zangvereniging v.d. Salm, zich namens het koor tot Vincouri; Rietien Vreedenburgh, Lei- Uhlenbeck, Voorhout; Noortje Vreden- Santa Lucia" en het knapenkoor de heer Dobbe: het zangersbloed zit derdorp; Lieke van Werkhoven; Dim burg, Voorschoten; Leontien Vreeken, gezongen het 5-stemmige „Christi u in de aderen en u was dan ook Ter Heege, Voorschoten; Joke Eradus; Sassenheim; Alice Zitman; Jarnmy de Virgo Dilectissima" van Albert de heel jong al lid van het koor. Steeds Paulien dte Hairt; Vonmy Hayes; Loes de Boer, Abbenes; Sofie Dorsman, Bos- Klerk. Dit imposante werk maakte was u bij alle gezongen diensten aan- Horn; Bea Houbhoff Emily de Jong, koop1: Marijke v. Dijk, Voorschoten; bij de jubilarissen, familie en ge- wezig en het is vaak genoeg voorge- Oegstgeest; Framcien Kanlbier; Margreet Tineke v. Egmond; Trees Elias; Anneke lovigen diepe indruk. Daarna be- komen dat u als organist het hele- Kloosterboer, Wassenaar; Annelies Koo- Koppenol; Ena Koster, Boskoop; Fieke gaven de jubilarissen zich met hun maal alleen moest opknappen. reman, Leiderdorp; Annelies Lainbinon; Kukler; Mary se Leeuwenburgh, Wasse- echtgenoten naar het parochiehuis voor een feestelijk ontbijt. Na het ontbijt richtte deken v.d. Boog zich in zijn toespraak eerst tot de oudste van de jubilarissen, name lijk de heer v.d. Meer. Het was de deken een genoegen te mogen meedelen, dat 't wijlen Z.H. Paus Johannes had behaagd aan Chr. v.d. Meer toe te kennen het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice" als blijk van waardering voor de voortreffelijke wijze waarop hij gedurende 50 jaar zich in dienst van de Kerk gesteld heeft. Onder luid applaus werd door mevr. v.d. Meer het insigne opgespeld. Hierna richtte de deken zich tot de tweede jubilaris, de heer J. Dobbe. Organist zijn van het koor vraagt in zet van de gehele persoon. Bij iedere gelegenheid moet hij aanwezig zijn. Van de heer Dobbe kon gezegd wor den dat hij er altijd, en op tijd, was. Ere-diploma De deken dankte de heer Dobbe voor zijn buitengewone zorgen en toewij ding. Namens het koor werd daarna door de president aan de jubilaris het ere-diploma van de St. Gregoriusver- vereniging overhandigd. Hierna werd gelegenheid gegeven de jubilarissen te feliciteren, waarna het zangerslied werd gezongen. Vervolgens sprak, namens het koor. de sekretaris de heer Jac. v.d. Salm eerst tot de gouden jubilaris. Hij zag in de heer v.d. Meer vooral een mede werker van de goede sfeer. Dit is in een kleine gemeenschap als naar; Maiqgnieit v. d. Lelie; Janmy Li- bochamiti; Tynde Meirimk, Katwijk a. Zee; Lokke v. d. Mey, De Kaag; Ans Noor- dyk, Oegstgeest; Geirbriig Ouwehamü; v.w. Penseel, Joe; Caria de Rooy, Oegst- gest; Jacomien Rothmamn, Voorschoten'; Hanke Schelke, Oegstgeest; Gerardien die Vos; v.w. Wel v. d., Gwemdolynn, Leidtendorp; Irene Wenbges, Wassenaar; Marijke Eigemain; Tineke de Groot; Kartja Heynen; Anmefietje den Hollan der, Kaïbwijk a.d. Rijn; Joke Houweling, Waarmond:; Hillüe Jippes, Voorschoten; Marieke KaUenborn; Joke Kloek; Mar ga Kosten; Irene Kragt; Liesbeth Kui per; Joke Slortlboom, Katwijk a. Zee; Tineke v. Suylekom, Oegstgeest; Chris- tien Uiiterwijk, Katwijk a. Zee; Mar greet v. Vkmen, Katwijk a. Zee; Joke Maan, Oegstgeest: Patricia Edgar; Sas- kia Nijweidte; Armeljesje Bartelsman Mamtine Stijl, Wassenaar. Bevorderd 63, herexamen 2, afgewezen 15. Mar ja Brouwer; Marjan Burgerjon, Oegsbgeest; Annelies Buys, Kaïtwijk Zee; Jitske Eisenga, Noordwijk a. Zee; Margreet Fasel; Floor Genriitsen, Voor schoten; Joke v, d. Gevel, Oegstgeest; Ria die Hay, Voorschoten; Jeanne Heemskerk; Anneit Herfst; Trudy Huter, Oegsligeest; Bon-nie Krist; Riek Popken; Dineke Wilmink Carla Zuiderduin; Tsjrtske Boensma; Wiesje Damen, Leid1- schendiam; Fenneke Fockema Andreae: Ineke v. d. Heide: Joke v. d. Heide. Oegstgeest; Irene v. d. Horst, Leider dorp; Truus de Jong, Leiderdorp; Jan netje Kanlbier; Margriet Runhaar; An- net Siere; Fifi Slootweg. Voorschoten; Willy Vogel; Hiliia Veen, Alphen a. d. Rijn; Yons v. d. Veen Meerstadt, Alphen A. d. Rijn; v.w. Inge v. d. Berg, Leider dorp; Hanmie de Best. Katwijk a. Zee; Margriet Feitkamp; Yone v. Gruting. Leiderdorp; Bea Kramer; Yvonne Kuyt; Willy Labruyère; v.w. Gea Ludwig, Den Haag; Bep Lucas; Marja Mieloo, Lisse; Els Mulder, Oegstgeest; Mieneke ten Napel; Trees Oerlemans, Noordwijk (B): Netty Olivier; Co Pluim Mentz, Leider dorp: Teggy Rauws, Leiderdorp; Erica v. Roijen; Marloue Wessels; Liesbeth v. Wingerden: Margo Winsemius, Lei derdorp: Wijlaind van Mia; Andrea v. Wingerden. Bevorderd 51, herexamen 5, afgewezen 18. Bevorderd van de 3e klas HBS-B naar de 4e klas HBS-B: Eveline Borgmeyer, Sassenheim; Heieen Clavan; Marijke Elzinga, Oegstgeest; Anke Goudriaan, Katwijk a. Zee; Ty- ronne den Hertog; Eva Kloots, Leider dorp; Phien v. d. Linden; Els Heymans. Bevorderd 9, herexamen 2, afgewezen 9 Bevorderd van de 4e klas HBS-B naar de 5e klas HBS-B: Marleen Dankmeijer, Oegstgeest; Pien Deurloo; Loesje Engelen; Marja Herfst; Noortje dte Koning; Manja Koudajzer; Lida Krassenburg, Leiderdorp; Henpy Meyer, Leiderdorp; Joke Nicaise; Riny van Rooy; Willy v. Royen; Margriet Steinz, Oegstgeest; Thea Sterk, Leider dorp; Aleid v. Tilburg, Noordwijk; Ton. ny v. d. Zaal, Lisse; Freeke Stuverman. Bevorderd 16, herexamen 1, afgewezen 1. Bevorderd van de 5e klas HBS-B naar de 6e klas HBS-B: Gatske de Boer, Abbenes; Marina Co lenbrander; Rita Kleinbussink, Leider dorp; Liesbeth Noordam, Noordwijk a. Zee. Bevorderd 4, herexamen 3, afge wezen 2. Waar geen plaatsnaam vermeld werd, is bedoeld Lelden. HAARLEMMERSTR. 117 (Advertentie) Brandweerauto veroorzaakt ongeval Een brandweerauto uit Antwer pen heeft zaterdagavond op weg naar een brandje in Belgisch Putte een ongeluk veroorzaakt, waarbij ze ven personen werden gewond, van wie vier zeer ernstig. Allen zijn op genomen in een ziekenhuis in Ant werpen. Het ongeluk gebeurde doordat de brandweerauto ging slippen. De wa gen drukte een voorgevel van een woning in elkaar, schoot daarna de weg over en ramde een gepar keerde auto, waarin drie personen zaten. Beide wagens vlogen onmid dellijk in brand. Uit de wrakstukken van de perso nenwagen werd een zwaargewonde en een licht gewonde gehaald; de derde inzittende liep geen verwon dingen op. Van de negen inzittenden van de brandweerauto werden er drie, onder wie de chauffeur, zwaar gewond en twee licht gewond. Inmiddels was de brandweer van Nederlands Putte gealarmeerd, die de brandende voertuigen eerst blus te en daarna op weg ging naar de brand in Belgisch Putte, waarvoor de Antwerpse brandweer oorspron kelijk was gealarmeerd. Aetherklanken DINSDAG 9 JULI HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Ouverture: lichte grammo- foonmuziek en reportages. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Moderne muziek (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Moderne muziek (gr.) 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Licht instrumentaal kwartet met zangsolisten. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Paris et ses vedettes (opn.) 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 1330 Licht orkest en zangsolisten. 14.00 Omroeporkest: mo derne en klassieke muz. (Om 14.00 kan het programma onderbroken worden voor; Tour de 1'Avenier 1963, rep.). 14.35 Voor de plattelandsvrou wen. 14.45 Lichte grammafoonmuziek 15.30 Klassieke pianomuziek (gr.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Beursberichten. 17.50 Regeringsuitzending: De Cen trale Bank van de Nederlandse An tillen, door mr. drs. F. P. de Vries. 18.00 Kinderkoren en instrumentaal ensemble dichte muziek. 18.30 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.50 En nu mijn geval, vragenbeant- woording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actua liteiten. 19.25 Lichte grammofoonmu ziek. 19.50 Tour de l'Avenir 1963, na beschouwing. 20.00 Cantemus Domi no: een beschouwing over Grego riaanse gezangen. 20.20 Radiophilhar- monisch orkest en soliste: klassieke muziek. 21.30 Een avond bij Wal schap, lezing. 21.40 Kerkkoor: oude muziek (opn.). 22.20 Reportage van de 6e NATO Taptoe te Arnhem. 22.30 Nieuws. 22.40 Medaillon: fragmenten uit het klassiek en romantisch reper toire (gr.). 23.15 Lichte grammofoon muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram.muziek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke grammofoonmuziek. 1 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespre king. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht instr. sextet en zangsolisten. 12.20 Regeringsuitzen ding: voor de landbouw. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte gram.muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, event, actueel of gram.muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte orkestmuziek. 14.00 Ra dio Filharmonisch sextet: klassieke en moderne muziek. 14.40 Gram.mu ziek voor de kinderen. 15.00 Zangre cital. 15.30 Terrasgesprek: dialoog over de afschaffing van de Slavernij in de West-Indische koloniën, 100 jaar geleden. 16.10 Lichte orkestmuz. (gr.). 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gr.- muziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Event, actueel. 18.20 Elektro nisch orgelspel. 18.30 Lichte orkest muziek en zangsoliste. 19.00 Paris vous parle: gesproken brief uit Pa rijs. 19.05 Pianospel: lichte muziek. 19.20 Paul Vlaanderen en het Margo- mysterie, detective-hoorsp. (2). 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest: ro mantische muziek. 20.40 Opera-frag menten (gr.). 21.40 Waarom zijn er eigenlijk oorlogen?, lezing (1). 22.00 Pianorecital: klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten, beursbe richten en mededelingen. 23.00 Klas sieke orkestwerken (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 19.30 Toelatingsexamens, do cumentaire. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Folklore. 20.50 Fidelio, opera. 22.20 Epiloog. NTS: 22.30 Jour naal. 22.3522.45 Filmverslag Tour de France. door: E. Kraatz 29) „En verder heb je ook niemand anders?" „Lieve deugd, nee. Ik had zo'n harde les gehad dat ik niets meer van liefde wilde weten". „Dat was vraag nummer één. De tweede luidt: is je tegenwoordige verloofde je sympathiek?" „O ja, dat zeker! We kunnen uit stekend met elkaar opschieten en ik ben graag in haar gezelschap". „Ze is toch nog erg jong?" „Ja: net negentien geworden. Maar ze heeft karakter, oom. Het is een wonderlijk, raadselachtig, en verrukkelijk schepseltje". „Hm. Je spreekt nogal warm ovei haar, Martin. De gedachte met haar te trouwen zou je, dunkt me, niet afschrikken?" „Martin keek zijn oom verbluft aan. en begon toen wat verlegen te lachen. „Je kunt me geloven of niet, oom, maar daarover heb ik nog geen ogenblik nagedacht", zei hij en werd rood tot zijn haarwortels. „Ik heb de hele zaak als een episode beschouwd waaraan te zijner tijd vanzelf wel een eind zou komen. Ik wist alleen niert hoe". De oude heer schudde het hoofd. „Dat gaat mijn begrip te boven", merkte hij verbaasd op. „En je be weert dat het een knap en lief kind is!" „Dat beweer ik niet alleen, maar het is zo". „Tjonge, tjonge, en dat is de jeugd van tegenwoordig. Hebben jullie dan water in plaats van bloed in je ade ren?" Martin glimlachte maar wat; half geamuseerd, half beschaamd. „Wel verdraaid", bulderde de oude heer ineens. „Wat een vent ben jij. Daar gaat-ie zowaar om met een knap jong, lief meisje, intiem nog wel, maar alleen als goede kameraad! Alsof het een vriend is; maar voelen doet-ie niets! Allemachtig-nog-an-toe, zijn jullie dan geen mannen meer tegen woordig?" Martin barstte in een hartelijke lach uit, en anwoordde: „Vroeger ben ik vaak genoeg verliefd ge weest, ooim Christiaan, en de laatste keer was dat zo ernstig, dat ik me lelijk verbrand heb. Dat heeft me af gekoeld. Een ezel stoot zich geen twede maal aan dezelfde steen, weet je". „Hm, kan zijn. Maar laten we die oude geschiedenis nu maar rusten en ons tot de kleine Gisela beperken. De hoofdzaak is dus, heb je luet met haar te trouwen of niet?" Martin aarzelde. Tot zijn verwon dering merkte hij dat die gedachte hem opwond. „Ik geloof van wel", antwoord de hij langzaam en sloeg voor de on derzoekende blik van zijn oom, de ogen neer. „Je gelooft? Larifari! Een mens heeft toch gevoel? Maar goed, het is tenminste iets als je gelooft. En daarmee komen we dan bij mijn derde en laatste vraag, denk je dat deze negentienjarige, verrukkelijke jonge dame, die reeds karakter heeft, er wat voor voelt jouw vrouw te wor den?" Bij deze woorden schoot het bloed Martin naar het gezicht maai- hij merkte het niet. „Dat weet ik niet", antwoordde hij. „Ik kan niet uit haar wijs worden ik heb u al gezegd dat ze mij een raadsel is. Het komt me voor dat ze haar hart nog niet ont dekt heeft". De kleine gestalte van de oude heer maakte zich met een ruk los, plantte zich met de armen op de rug voor Martin en sohreeuwde hem bij na toe: „Nou, ontdek jij dat dan voor haar, drommelse kwajongen. Stap regelrecht op haar toe en vraag: wil je me als man hebben of niet? Moet dat kind tot in de eeuwigheid blijven wachten tot jij eindelijk eens man genoeg wordt om je mond open te doen. Of wou je soms dat zij aan jou vraagt of die verloving nu echt is of niet?" Onwillekeurig was Martin ook op gestaan. Zijn gezicht had een vast besloten uitdrukking aangenomen. „Ja, je hebt gelijk, oom. Dat zou het enige juiste zijn". Toen kwamen er weer rimpels in zijn voorhoofd. „Maar het zou dan in ieder geval een eind aan de zaak maken en als „Bah als. Als, en maar en als, en maar 't Is altijd en overal het zelfde. Risico lopen willen ze niet. Natuurlijk, maar aan die schijnver- loving moet toah een eind komen, is 't niet op de ene dan toch op de an dere manier. Dat is niets anders dan een spel dat een oprecht mens on waardig is. Dus zul je moeten kiezen of delen, mijn beste Martin." „Maar wat moet meneer Wasner wel denken als die verloving nergens toe leidt?" „Dat is zijn zaak, geheel alleen zijn zaak. Die verliefde oude heer zal zijn verstand wel terug vinden. Zijn vrouw heeft zich immers niets te verwijten, en als jullie hem klare wijn schenkt, zal hij zich die jaloers heid wel uit het hoofd zetten". Martin ademde als bevrijd op. „O zo, wordt het je eindelijk dui delijk", lachte zijn oom. „Je hebt 't jezelf heel erg ingewikkeld ge maakt, vind je niet? Maar dan is het wel eens goed als 'n stormwind door de spinnewebben gejaagd wordt. Weg met die bezwaren over dit en over dat, mijn jongen. Als men een knoop niet ontwarren kan, dan hakt men die door, weet je". „Dank je, oom; het is een pak van mijn hart. Inderdaad, ik moet de bij zaken, bijzaken laten. Je hebt gelijk en ik zal je raad zeker opvolgen". „En nu niet meer wachten", merk te zijn oom op, en liet zich weer in zijn stoel zakken, stak een verse si gaar op en schoof Martin het kistje toe. „De gedachte jou daar als wij len Hercules aan het spinrokken vastgebonden te weten, zou iemand de haren te bergen doen-rijzen". „Ik ben bl^j, dat ik naar je toe gekomen ben. oom", zei Martin vol daan. ,,'t Is me nu eigenlijk pas dui delijk in wat voor onhoudbare positie ik rit; er is geen enkele bedenking meer by me overgebleven". „Mooi zo, dat mag ik horen", luid de het antwoord. „Je gaat nu maar gauw dat meisje het hoofd flink op hol maken; ik zou die rakker wel tot nichtje willen hebben, 't Schijnt me een resoluut ding toe, al heeft ze nogal fantastische ideeën. En boven dien wordt het de hoogste tijd dat jij trouwt, mijn beste Martin". „Maar oom, en zelf ben je vrijge zel gebleven. Ik heb vaak aan je moe ten denken als moeder me zo graag wilde zien trouwen en ik geen zin had". „Dan ben je trouwens precies bij het juiste adres", antwoordde zijn oom. „Als eeuwig vrijgezel kan juist ik je ten sterkste afraden mijn voor beeld te volgen". Hij schoof zijn stoel wat opzij zodat hij in het vuur keek en half met de rug naar Martin kwam te zitten. „Dat is namelijk ook niet vrijwillig gebeurd. Naar de uiterlijke omstandigheden te oorde len lijkt mijn geval wat op het jouwe. Ook ik had een ongelukkige liefde waarin ik me om zo te zeggen begra ven heb. Het meisje hield van een an der en ik ben er nooit, althans niet op tijd, overheen gekomen. En dat heeft me het geluk van mijn leven gekost". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2