Vakantie in Joego-Slavië is een verademing VAKANTIE-TIPS In Zweden krijgt de toerist beslist waar voor zijn geld Sfeer bijzonder romantisch en de prijzen zijn er laag Stockholm-Gothenburg per boot, een grote belevenis! a Landschap van onvergelijkbare schoonheid Een vakantie in Joego Slavië is eenvoudig een verademing in deze drukke en jachtige tijd. Wie in dit land rondtoert krijgt het gevoel alsof hij teruggestapt is in een wereld van jaren geleden. Ik had tenminste dat gevoel toen ik tussen de oude burchten en forten liep, langs de stadswallen en fraai gebouw de kerken wandelde of over de aloude markten slenterde, waar Joegoslaven in traditionele klederdrachten inkopen deden. Het leek wel of de tijd had stilgestaan in deze steden en dorpen en het verbaasde mij dan ook helemaal niet toen ik op een morgen met een bus Sinj binnenreed en plotseling getuige was van een kleurrijk ruiterspel. Het bleek een onderdeel van de jaarlijkse festiviteiten te zijn ter herdenking van de overwinning op de Turken! Maar een vakantie met alleen wat historische herdenkingen is natuurlijk niet voldoende om naar Joego Slavië te komen. Men wil zon, een heerlijk strand om naar hartelust te baden en daarbij bovendien nog wat comfort. Maar ook dat is allemaal in Joego Slavië te vinden Miljpen toeristen Een miljoen toeristen hebben het af gelopen jaar dit wondermooie land bezocht. Ik zag velen van hen in mo dieuze steden als Dubrovnik, Opatija, Split of in de sprookjesachtige omge ving van de Lapad-baai. Toen ik la ter de landelijke rust van Joego Sla vië verkoos boven de steden, merkte ik al spoedig, dat ik een oneindig grote keus had uit tal van rustieke dorpjes. Deze plaatsjes hadden de tijd schijnbaar ongemerkt aan zich voorbij laten gaan, ook op de bewo ners. Reisgidsen overdrijven geenszins als ze in superlatieven over deze dorp jes en het landschap er omheen schrij ven want het landschap is hier inder daad van onvergelijkbare schoonheid en de sfeer is er inderdaad bijzonder romantisch. Heerlijk is het vooral te vertoeven op Idyllische sehïereiland- jes als Zadar, Dubrovnik en Sint Ste phen Prijzen vallen erg mee! Het is helaas niet altijd mogelijk over land te reizen. Langs de kust zoekt men nogal eens tevergeefs naar wegen en treinen rijden er vaak even min. Men kan hier meestal veel be ter per boot reizen. De lijndiensten zajn uitstekend en men kan dan te kust en te keur gaan. Ook het huren van boten is ideaal in dit land. De prijzen vallen beslist mee! De service van de hotels is veel al uitstekend. De meeste hotels zjjn zelfs bereid hun gasten ook zonder volledig pension te herbergen, zelfs in het hoogseizoen en dat is wel een unieke ervaring... Vooral aan de Middellandse zeekust. Ook het eten in -de restaurants en Bewaar ook zorgvuldig het bewijs, dat nien bij de douane voor de mee genomen valuta krijgt want men komt zonder dit bewijsje niet met eventu eel overgebleven dinars het land uit! De haven van Split, een van de meest populaire vakantieoorden aar. de Adriatiscshe kust van Joe- Slavië Ter oriëntatie Joego Slavië ligt langs de Z oostkust van de Adriatisehe 1 Zee. Het land grenst aan Italië, - Oostenrijk, Hongarije, Roeme- Z nlë, Bulgarije, Griekenland en 2 Albanië. Er is veel bergachtig - land. De belangrijkste inkom- sten zijn landbouw en visserij. Verder heeffc Joego Slavië kleine maar moderne in- dustrieën op het gebied van j* werktuigen. De hoofdstad is Belgrado. Het land telt onge I veer 19 miljoen inwoners. De I godsdienst is Grieks-orthodox I en rooms-kathoiiek. Als geld- i eenheid heeft men de Dinar. I Voor vijf gulden kan men onge il veer 1000 dinars kopen. hotels is in de meeste plaatsen uit stekend. In het begin moest ik wel even wennen aan de smaak van dit land maar na een paar keer - ik moet het eerlijk bekennen - ging het een stuk beter. Als men beslist niet weet wat men aan de Dalmatische kust moet eten, neem dan vis. Deze is verrukkelijk, heerlijk vers en onvoor stelbaar lekker klaargemaakt. Prettige ervaringen In de tweede week dat ik in Joego- Slavië was, leerde ik het land van een andere kant kennen. In een her berg in Mlini ontmoette ik Area, een visser. Het plaatsje ligt onder de rook van Dubrovnik. Hij nodigde mij uit - na een langdurig gebaren taal tje voor een uitstapje met zijn vis sersboot. Daarna kreeg ik een invi tatie bij hem thuis te komen eten. Ik heb van deze ontmoeting geen moment spijt gehad. De visser en zjjn gezin waren zo blfl, dat zij hun gast vrijheid aan een vreemdeling konden tonen, dat ik er het overige deel van mijn vakantie ben gebleven. Hun huis je was niet modern maar wel kraak helder van binnen. Zij hebben me al die tijd als een van de hunnen ge schouwd. Zij deden heel gewoon en zelfs onze taalmoeilijkheden waren vaak een bron van eindeloos lachen. Zij maakten het mij zo gerieflijk, dat ik dit jaar wil proberen ergens in Joego Slavië privé-onderdak te vinden bij een gezin! Denk om 't geld Voor ik naar Joego Slavië ging, had men mij gewaarschuwd voor moeilijkheden in verband met een be zoek aan dit land. Een visum bijvoor beeld, maar de formaliteiten hier voor zijn tegenwoordig vrij snel ver vuld. Binnen een paar dagen heeft men meestal de vereiste papieren. Wat het geld betreft kan men net zoveel dinars meenemen ais men denkt nodig te hebben maar het is wel van belang het geld, dat men meeneemt, bij de grens aan te geven. VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS VAKANTIE-TIPS Wat men moet weten in Joegoslavië Waar en wanneer?: De Dal matische kuststreek van Joego Slavië heeft een heerlijk kli maat. Het zomerseizoen begint in april en mei en duurt tot het einde van oktober. De zuidelij ker gelegen landstreken zijn zeer aantrekkelijk om er een wintervakantie door te brengen. In juli is de temperatuur langs de kust - zo ongeveer in het midden van het land - gemid deld 26 graden Celsius. De tem peratuur van het zeewater is dan 26 graden! Hoe men moet gaan: Er zfln goede lucht-, trein- en bootver- bindingon met Joego Slavië. Een retour van Amsterdam naar Dubrovnik, toeristenklasse KLM kost ongeveer f 550. De wegen in het land zijn over het algemeen minder goed en het is wel raadzaam hier rekening mee te houden bij het uitstippe len van de reisroutes indien men per auto of motor reist. Het is voorts nogal lastig in Joego Slavië een auto te huren. Men kan dan beter gebruik maken van de openbare vervoermidde len. Men is dan ook heel wat goedkoper uit. Wat men moet meenemen Wanneer men niet te veel wenst mee te nemen moet men er toch wel op bedacht zijn, dat in Joego Slavië vrijwel alle Westeuropese produkten, met name nylons en films voor het foto- of filmtoestel, niet of nau welijks te verkrijgen zijn. Zorg dus wel voor voldoende voor raad Waar logeren?: In hotels, pen sions of bij gezinnen. Hotello- gies kan men beter tevoren boeken maar meestal kan men nog wel hier of daar een plaats je vinden, ook in het hoogsei zoen want Joego Slavië wordt niet direct overstroomd met toe risten zoals bijvoorbeeld Italië. Een tweepersoons kamer in een goed B-hotel (tweede klas) in een goede stad of badplaats, kost tussen de f 10.- tot f 15.- In een goed pension in een klei nere plaats Is men voor f 8.- per dag'al klaar. Wat men kan eten: Vis is in Joego Slavië altijd een goede keus. Vergeet echter vooral niet een keer djuvec te bestel len. Dit is een soort varkens vlees, dat in een braadpan ge bakken wordt. Heerlijk is ook gibanica - een soort pasteitje opgevuld met kaas en eieren. Het eten en drinken is goedkoop in Joego Slavië zelfs in de bes te restaurants! SouvenirsPraal borduur werk, souvenirs van folkloris tische aard en lederwaren. Prijzen: Voor f 200 tot f 250 per week kan men zich met twee personen ruimschoots aan de Dalmatische kust van Joego Sllavië vermaken. Daarvoor is men dan in het bezit van een goede kamer, uitstekend eten en ruimschoots te drinken. Boven dien kan men er ook nog enige gezellige avondjes voor uit gaan! Wat men kan drinken: Witte Riesling, donkerrode Ohridsko, boerenjongens (sljivovica) en het beroemde Zadar-likeurtje, de Maraschino. Oppassen voor: In Joego Sla vië mogen geen militaire objec ten of wat er maar op lijkt ge fotografeerd worden. Onder mi litaire objecten verstaat men ook spoorwegstations. Let daar vooral op! Land van ongerepte schoonheid en 100.000 meren De Zweden maken van de zomermaanden één groot feest. Als het even kan zonnen zij üi de parken want de zomer duurt maar kort in Zweden. Binnen rijf maanden zal in het Stockholm al weer winter zyn. Juni, juli en augustus z\jn de beste maanden om een vakantie in Zweden door te brengen tenzij men wil skiën. De temperatuur in juli loopt op tot gemiddeld 21 graden Celsius en dit in de maand, waarop de Zweden maanden hebben zitten te wachten: iedereen neemt dan namelijk vakantie. Zweden heeft de vakantiegangers ongetwijfeld veel aantrekkelijks te bieden. De zuidelijke kuststrook, van Gothenburg via Kalmar naar het oosten, heeft namelijk een aantal opmerkelijk goede badplaatsen met heerlijke stranden. Als het weer een beetje wil meewerken kan men hier in september nog zwem men. Men noemt deze streek dan ook niet voor niets de Zweedse Riviera De zuidkust van Zweden is tevens het meest vruchtbare deel van het land. Hier vindt men ook prachtige kastelen en verder treft men er grote boerderijen en oude kerkgebouwen aan, waarvan de meeste uit de middeleeuwen dateren. Iels zien, waar men een bijna unieke bewegingsvrijheid geniet. Veel ka mers zijn voor het publiek openge steld, inclusief de prachtige staten zaal met de zilveren troon! Als men in Stockholm is, moet nien vooral niet vergeten naar Skansen te gaan - een park op een eilandje. Het heeft een museum, een dierentuin, een restaurant en een openluchttheater. Maar Skansen is meer dan een park alléén. Het laat ook zien wat Zwe den betekend heeft in het verleden en ook wat het thans nog te bieden heeft. Er zijn complete gebouwen, in dustrieën en men heeft zelfs een kerk naar dit eilandje gebracht en deze in het park weer opgebouwd. Elk land heeft zijn bezoekers wel iets bijzonders te bieden maar geen uitstapje is zo Indrukwekkend als een driedaagse bootreis van Stockholm naar Gothenburg of in omgekeerde richting, via het Gotakanaal. dit land met vaak verrassende tem- peratuursstijgingen. Van 25 mei tot 15 juli biedt dit land echter nóg een verrassing: de zon gaat in deze peri ode niet onder! Voor een actieve sportbeoefening is Norrland wel bijzonder geschikt. Trekkers kunnen er hun hart opha len en liefhebbers van trektochten door de bergen kunnen onder lei ding van een gids bijzonder veel genieten. De rivieren staan bekend om de forellen. Ook worden er ve le tochten georganiseerd voor lief hebbers van de jacht. Wild is er in overvloed. Zweden is niet bepaald goedkoop voor de vakantiegangers. Goedkope Eindeloze bossen Stockholm is een mooie, moderne en ruimgebouwde stad maar landin waarts ziet men het tegengestelde. Koerst men in de richting van het Malar-meer of in oostelijke richting naar de duizenden eilandjes voor de kust. dan ziet nien uitgestrekte rots achtige streken met eindeloze bossen. Er woont hier vrijwel geen mens en het landschap wordt slechts doorsne den door inhammen of kanalen maar het biedt een vorstelijke aanblik, vooral in de zomermaanden! In de zomermaanden onderhouden passa giersschepen geregelde diensten tus sen de eilanden, waar men naar har telust kan zwemmen, waterskiën, zei len en wat al niet. Prachtige zwerftochten Stockholm is wel eens het Venetië van het noorden genoemd maar dit is niet helemaal waar want de Zweed se hoofdstad geeft een veel rustiger en ruimere indruk dan het Italiaanse Venetië. De oude binnenstad van Stockholm biedt echter een unieke ge legenheid voor het maken van inte ressante zwerftochten. Men kan door zeer nauwe straatjes dwalen - één is zelfs minder dan een meter breed -, in antiekwinkels rondneuzen en de sfeer van vergane glorie opsnuiven. Men zal dan ook het koninklijk pa- J l i I Mill I I I'M I I I I lui I I I I HI 11 I I M 11 I i n Ter oriëntatie Z Zweden is een constitutionele Z Z monarchie. Het land is wat op- Z pervlakte betreft één van de j - langste landen van Europa. Het I r heeft een oppervlakte van Z Z 448.000 vierkante kilometer. Zestig procent van het land 2 Z bestaat uit bossen. Zweden telt - zeven miljoen inwoners en van z Z de bevolking is 99 pet. Luthers, z 2 De geldeenlieid is de Kroon g g (100 öre). Tien Kronen kosten 2 ongeveer f 7.- tri 1 in 1111111 inn 111111 in 1111 in n 1 rf 100.000 meren Zweden heeft maar liefst 100.000 me ren. In de negentiende eeuw heb ben ingenieurs plannen uitgewerkt om de oostkust met de westkust te ver binden tussen Gothenburg en Stock holm waarbij zij gebruik hebben ge maakt van de grote meren. Het was een prachtig project, dat heeft gere sulteerd in een 560 kilometer lange waterweg, welke op belangrijke wij ze bijdraagt aan de Zweedse wel vaart. Het kanaal biedt toeristen ook een ongelooflijk mooie reis. Dui zenden maken dan ook ieder jaar van de gelegenheid gebruik om op deze manier van het fraaie Zweedse land schap te genieten. Helemaal afgezonderd van het ove rige deel van Zweden's toeristenat tracties is Norrland, een uitgestrekt gebied in het noorden van het land, dat de helft van de totale oppervlak te van Zweden beslaat maar waar slechts een vijfde deel van de bevol king woont. In Norrland zijn de win ters erg lang en men kan er van kerstmis tot mei heerlijk skieën. Dan komt plotseling de zomer over Een kijkje in een van de oude plattelandshuizen, zoals deze te zien zijn in het openluchtmuseum te Stockholm. hotels en pensions behoeft men er dan ook niet te zoeken. Maar men krijgt wel waar voor zijn geld, meer dan in de meeste andere landen. Zo wel het eten als het wooncomfort stelt men in Zweden bijzonder op prijs. Indien men liever niet in een hotel logeert, kan men het beste een zomerhuisje huren ergens langs de kust. Een zespersoons huisje kost per week f 100- tot f 200- De Zweden beginnen de dag met een stevige maaltijd. Zij geven daarentegen de voorkeur aan een heel eenvoudige lunch met sandwiches (smorgasar). Het ontbijt is er een bijzondere bele venis. In een restaurant staan de in grediënten voor zo'n 'aaltijd klaar o? een ronde tafel. Men loopt er naar toe met bord en vork in de hand en men doet zijn (ruime) keus. Het uit zoeken van het eten is wen bezig heid, die dikwijls zelf meer plezier geeft dan het eten zelf. De warme maaltijd gebruikt men in Zweden overeenkomstig de meeste Europese landen al gebruikt men in dit land liever vis dan vlees. Eén ding staat vast. I11 Zweden krijt men beslist waar voor zijn geld ook al lijkt het soms een beetje prijzig! Adviezen Wanneer naar Zweden? In ju- ni, juli en augustus schijnt de zon volop in Zweden en is het er vaak lekker warm. In mei, september en begin oktober is het al weer een stuk frisser. Wat meenemen? Normale zo merkleding. Met regenbuien en een koude dag moet echter re kening worden gehouden. Gaat men naar Norrland dan is hel aan te bevelen warme en wa terdichte kleding mee te ne men alsmede een paar stevige schoenen Wat men moet eten! Gerooki rendiervlees of artsoppa - een dikke soep met spek. Aggaka- ka - een ommelet met gebakken varkensvlees. Maar vergeet vooral niet het beroemde smor gasbord te bestellen - een tafel vol met uitgezochte gerechten, paling, pekelharing, vleeshallen slaatjes enz. Wat men kan kopenDe Zwe den zijn perfectionisten. Zij hebben bovendien vaak een goe de smaak. Het Zweedse glas- en handwerk biedt voldoende keus tegen redelijke prijzen. Ook het moderne tafelgerei kan men op het lijstje zetten tenminste als de portemonnaie het toelaat. Wat kost hetIndien men geen huisje huurt en niet zelf zijn potje kookt moet men op tenminste f 200- per week per persoon rekenen, reiskosten niet inbegrepen Wat men niet moet doen: Drink vooral geen alcohol als mer achter het stuur zit. Dit geldt natuurlijk in alle landen maar in Zweden toch zeer in het bijzonder want de politie is op dit punt strenger dan waar ook. Ook voor toeristen. Denk er tenslotte aan, dat men in Zweden links rijdt zoals in En geland.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8