Frans-Duitse besprekingen te Bonn VRIJDAG 5 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wederzijds begrip gevraagd In de kanselarij te Bonn zijn don derdagochtend de eerste Frans- Duitse besprekingen begonnen, zoals deze in het sedert enkele dagen van kracht geworden verdrag van sa menwerking tussen beide landen worden voorgeschreven. De conferentie begon met een ge sprek tussen bondskanselier Ade nauer en president De Gaulle. Intus sen vond tussen de Franse premier Pompidou en vice-kanselier Erhard een onderhoud over algemene poli tieke vraagstukken plaats. De Fran se delegatie, onder leiding van gene raal De Gaulle, telt vele ministers, onder wie premier Pompidou en de bewindslieden van financiën, defen sie, landbouw, buitenlandse zaken en onderwijs. President De Gaulle en bonds kanselier Adenauer hebben twee uur lang van gedachten gewisseld over de toestand in Europa, de Navo, Ken nedy's Europese reis, de toespraken van Chroesjtsjov in Oost-Duitsland en de spanning tussen China en de., Sowj et-Unie. Vice-kanselier Erhard, Adenauers opvolger, heeft ook nog een uur met De Gaulle gesproken. Erhard heeft de wens geuit, dat de Frans-Duitse samenwerking onder zijn bewind zal worden voortgezet, maar hij gaf daarbij te verstaan, dat Bonn een Europese eenheid in het kader van het Atlantische deelgenootschap na streeft. Adenauer heeft eveneens aan De Gaulle begrip gevraagd voor de omstandigheid, dat de bondsrepu bliek het niet kan stellen zonder de bescherming van en de samenwer king met Amerika. Een Franse woordvoerder heeft gezegd, dat Frankrijk zoekt naar een aanvaardbare wijze, waarop Enge land in nauw contact met de EEG kan blijven. Gedacht wordt aan een driemaandelijkse vergadering van de EEG-landen en Engeland ter bespre king van de ontwikkeling. Landbouwpolitiek geeft moeilijkheden Over het algemeen had men weinig moeilijkheden op het gebied van mi litaire en onderwijskwesties, maar over de gemeenschappelijke land bouwpolitiek binnen de EEG kon men het niet eens worden. Het voornaamste geschilpunt bleek dat van de tarweprijs, die in Duits land veel hoger ligt dan in Frank rijk. De bondsrepubliek voelt er om politieke en economische redenen niet voor deze prijs aanzienlijk te verlagen. Frankrijk wil de prijs niet verhogen uit vrees voor overproduk- tie. De beide landen hebben besloten met de andere EEG-partners het vraag stuk van de landbouw-integratie nog eens van alle kanten te bezien. Nederlands echtpaar - sinds kort een auto - in W.-Duitsland verongelukt Bij een verkeersongeluk in Keve- laer-Weeze in Duitsland is gister avond een persoon om het leven ge komen en zijn vijf mensen ernstig gewond. De heer en mevrouw E. Mul ders (66 en 67 jaar) uit Heerlen kwa men met hun auto in botsing met een militaire auto, waarin vier Engel se militairen zaten. Mevrouw Mul ders was op slag dood. Haar echtge noot en de vier Britse militaire zyn met zware verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. De heer Mulders - oud-portier bij het algemeen mijnwerkersfonds in Heerlen - had pas een auto gekocht. Otto van Habsburg blijft balling Na een stormachtig debat in het Oostenrijkse parlement, dat tien uur duurde, is de terugkeer van aartsher tog Otto van Habsburg naar Oosten rijk ongewenst verklaard. De socia listen en de Vrijheidspartij wonnen het in stemmenaantal van de Katho lieke Volkspartij. Tijdens het debat werden de vertegenwoordigers van de Volkspartij door de socialisten tot „moordenaars en verraders" uitgeroe pen. De moordenaars vormen overi gens reeds 18 jaar een regeringscoali tie met de socialisten. Ter hoogte van de pier van Scheveningen heeft H.K.H. Prinses Beatrix donderdag de doop verricht van de bij Verolme op Rozenburg gebouwde reuzentanker „Esso Den Haag". Foto: de prinses aan boord van het schip voor de afvaart van Rozenburg. Naast haar de scheeps-bouwer, de heer C. Verolme, schuin achterthem de heer C. R. Smit president-direkteur van de Esso Nederland N.V. Weer eens een samenzwering Volgens reizigers, die donderdag avond uit Jordanië in Beiroet aan kwamen, zijn woensdag ongeveer dertig personen in Jordanië gearres teerd op beschuldiging van samen zwering tegen de regering. De arres tanten zouden tot de Arabisch-natio- nalistische elementen behoren. Ook zouden zij in contact staan met be paalde legergroeperingen. Het Wilde Westen herleefde MSelvin Allen Weaver, die te Marin- na in Florida zijn straf - levenslang - moest uitzitten omdat hij een roof overval had gepleegd, is donderdag uitgebroken en later, nadat hij drie mensen had vermoord, door de poli tie doodgeschoten. Weaver lag in het ziekenhuis en werd bewaakt door twee politiemannen. Hij ontwapende beide mannen en schoot hen dood. daarop rende hij uit het ziekenhuis en knalde iemand neer die hem in de weg liep. Met het pistool in de hand dwong hij toen een automobilist te stoppen. Hij stapte in de wagen, waarin ook de vrouw en dochter van de automo bilist zaten, en gaf bevel met volle vaart naar Georgia te rijden. Een maal over de grens Met hij het gezin vrij. Hijzelf ging er vandoor in de auto. De politie kwam hem echter spoedig op het spoor en de jacht werd voortgezet in Georgia. Daar wist de politie Weaver, die in een huis was gevlucht, te omsingelen. Een hevig vuurgevecht volgde. Weaver schoot op alles wat bewoog en trof op een gegeven ogenblik een politieman, die gewond werd weggesleept. Tenslotte werd de uitbreker geveld door een politiekogel. Politiemannen drongen het huis binnen. Weaver bleek dood te zijn. Minister geloofde in geesten Aiko Adjei, een voormalig minis ter van buitenlandse zaken v. Ghana, staat op het ogenblik terecht, omdat hij meer dan 250.000 gulden aan de Ghanese staatsbank zou hebben ont trokken. Volgens een verklaring van Adjei, die tijdens de rechtszitting weid voorgelezen, had hij het geld aan een geest gegeven, die het zou verdubbelen. Hij had het geld naar een stuk land gebracht, waar hfj het in een doos had gelegd. Vervolgens had hij een cirkel om de doos getrokken en de geest Zebus van het koninkrijk van Uranus" opgeroepen. De geest ver scheen prompt in menselijke gedaan te en in prachtige witte gewaden. Hoewel de geest had gezegd, dat het geld na een week zou zijn verdubbeld, zo verklaarde Adjei, was het geld, toen hij na een week terug kwam, verdwenen. Een Amerikaanse zwemploeg, bes baande uit Steve Clark, Nick Sclhoenimann, Don Scholiander enEd Townsend heeft donderdagavond in Los Altos het wereldrecord op de 4 x 100 m vrije slag verbeterd en ge bracht op 3.39.9. Het oude record was sinds 10 augustus van het vorig jaar in het bezit van Frankrijk met een tajd van 3.42.5. Zoeken naar vlot vanmorgen gestaakt Het „vlot met drie of vier perso nen", waarnaar sinds de melding van de kapitein van het Russische schip „MurmanSki", dat eergisteren LJnvui- den binnenliep, met inzet van aiile krachten werd gezocht, heeft waar schijnlijk helemaal niet bestaan. De opsporingsactie is inmiddels gestaakt, omdat het vermoeden, dat de Rus sische kapitein een knipperlicht met boeien voor een reddingsvlot heeft aangezien, steeds sterteer is gewor den. Bovendien is het mogelijk, dat hij een klein Duits jacht, onderweg van België naar Duitsland, in de mistbanken voor een vlot heeft ge houden. De gasölie, die op de be doelde plaats is gevonden, is waar schijnlijk afkomstig van een schip, dat deze brandstof in afgewerkte staait overboord heeft gepompt en de eveneens ter plaatse gevonden deur hoeft ook niet op een scheepsramp te duiden, aangezien op de Noord zee, die toch een der drukst bevaren zeeën ter wereld is, allerlei voor werpen in grote getale ronddrijven. SENSATIONELE VINDING MAAKT HONDERDDUIZENDEN VROUWEN GELUKKIG Hard leidingwater nu zo zacht als meiregen Alom in het land klagen de huisvrou wen over het harde leidingwater, dat hun wasgoed zo stug maakt en vaak zo moeilijk schoon te krijgen. Vroeger gebruikte men regenwater. Tegenwoordig echter doet niemand dat meer, en gebruikt men leiding water, dat uit de grond wordt opge pompt, en dat hardmakend bodem zouten bevat. Dat leed is nu achter de rug. In de laboratoria van Castella te Nijmegen is een nieuwe radicale wateronthar der ontwikkeld, Antical-3 genaamd. Dit poeder is toegevoegd aan het nieuwste Castella Wasmiddel: Actief Blauw. Actief Blauw maakt elk was water zo zacht als meiregen. Uw tex tiel wordt gespaard. De was wordt duidelijk veel schoner. Geen wonder dat Actief Blauw zo'n enorme opgang maakt! (Advertentie). (Advertentie) Mr. Van Boven voorzitter Kath. Werkgevers Verb. Het Algemeen Bestuur van het Nederlands Katholiek Werkgevers verbond heeft Mr. P. M. H. van Boven tot zijn algemene voorzitter gekozen. De heer Van Boven volgt in die functie mr. F. J. F. M. van Thiel op, die deze functie heeft neergelegd in verband met zijn benoeming tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Mr. Van Boven was reeds lid van 't presidium van het NKWV en be kleedt nog talrijke andere functies in bedrijfs- en organisatieleven. Hij is onder meer curator van de Ka tholieke Economische Hogeschool te Tilburg, bestuurslid van de Stichting van de Arbeid en hoofdbestuurslid van de KVP. MISSIONARISSEN OP VERLOF NAAR NEDERLAND Een aantal missionarissen van de Paters van de H. Geest komt voor verlof naar Nederland. Onder hen bevinden zich: uit Kaïmeroen, aarts bisdom Yaoundé, pater P. de Boer, Hillegom; uit Kongo, bisdom Kon- golo, broeder Renatus v. Tol, Lan- g era ar; en uit Brazilië, pater C. Pouw, Alphen a. d. Rijn. Moskou in „gesprek" met Peking Vandaag beginnen de besprekin gen te Moskou tussen de Russen en de Chinezen over de ideologische geschillen. Zoals men weet hangt Moskou de stelling van de vreed zame coëxistentie aan, terwijl men er in Peking van overtuigd is, dat slechts een openlijke strijd met de kapitalistische landen het commu nisme de overwinning zal bezorgen. Chroesjsjov heeft nog zo pas de oor log een dwaasheid genoemd. Intussen begint vandaag het ge sprek in een sfeer van vijandigheid. Het bestuur van de Chinese commu nistische partij heeft donderdag een verklaring uitgegeven, waarin wordt geprotesteerd tegen de „ongegronde beschuldiging", dat China geen op lossing van het conflict met de Sow- jet-Unie zou wensen. Ondanks de Russische verklaring „van de bekende soort" had de dele gatie instruktie het grootst mogelijke geduld te betrachten en alle pogin gen in het werk te stellen om het In de nieuwe Arnhemse woonwijk Cranevelt-Alteveer heeft donderdag een nieuwe moderne supermarkt haar ,we^e^ k^j561}" deuren geopend. De eerste klant was Suze, een vijfjarige chimpansee uit het naburige dierenpark, die ook het conferentie0^.' leiden tot een ennt traditionele lint doorknipte. Suze had, zoals de foto bewijst geen «ahele moeite zich aan te passen aan de farentie van alle communistischs Georganiseerd overleg bij Kon. Hofhouding Van d/e zijde van het Koninklijk Huis is ons het volgende medege deeld: Hare Majesteit de Koningin wenst zich voor het personeel der koninklij ke hofhouding aan te sluiten bij de in Nederland geldende structuur van het georganiseerd overleg. Zij heeft daar om op advies van de door haar inge stelde hoofdcommissie van overleg goedkeuring verleend aan een aanvul ling van het georganiseerd overleg over de arbeids- en diienstvoorwaar- den van het personeel der koninklij ke hofhouding. In het vervolg zail in het overleg ondierscheid worden gemaakt tussen interne dienstaangelegenheden ener zijds en rechtspositiezaken anderzijdB. Voor de behandeling van interne dienstaangelegenheden zal de „Ver eniging tot behartiging van de belan gen van het personeel der koninklij ke hofhouding" als vertegenwoordig ster van het personeel blijven funge ren. Voor de behartiging van reohts- pasitiezaken zullen op verzoek van Hare Majesteit de Koningin de alge mene bond van ambtenaren (NVV) de katholieke bond van overheidsper soneel (KAB) en de Nederlandse christelijke bond van overheidsperso neel (CNV) optreden. Deze tanden hebben deze taak op zich genomen. Van ambtelijke zijde in Rangoon is meegedeeld, dat nog steeds 136 op varenden worden vermist van een dinsdag op de rivier de Salween ge zonken veerboot, die op weg was van Moulmein naar Paan. 68 Men sen werden gered en de lijken van tien verdronkenen geborgen. REZA AAN HET STRAND TWEE DODEN BIJ VERKEERS ONGEVAL Bij een verkeersongeval in Silivott- de zijn gisteraivond twee personen om het leven gekomen. De 40-jarige mevr. W. J. Scihut uit Gendxingen, moeder vam vier kinderen, werd, toen zij per fiets plotseling de Ulftse- weg overstak, aangereden door de 24-jarige motorrijder T. H. W. Tieme- sen uit Terborg. Ze werd ongeveer 40 meter meegesleurd. Zowel de vrouw als de motorrijder was op slag dood. De Perzische keizerlijke familie Is met vakantie aan de Kaspische Zee. Op de foto gaat de kleine prins Resa pootje baden, terwijl mijn i koningin Faieh, kom poed in de gaten houdt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7