Overgangsexamens Chr. lyceum Leiden Voor de Haagse j politierechter DE SISSENDE SAMPAM! 8 HET OFFER VRIJDAG 5 JULI im DE LEtPet COURANT PAGINA 2 Op een modeshow in Keulen was aan alles gedacht. Er was zelfs een mannequin, die op modieuze manier met een kwasi-gipsbeen rondscharrel de. De muts met pompon paste bij de wollen kous om het zere been. (Vervolg) Bevorderd van 2e klas naar 3e klas gymnasium: Jacques van Egmond. Max Gerzon, Jim Groeneveld, Henk den Haan, Ans Hasenoot, Hans de Jongh, Jac van dier Marei, Teun Medirink, Henri ëtite Men- nega, Frains v. d. Moeren, Lode wijk Palm, Edd'ie Priester, Reimeke Zielhuis, Orrno Zijlstra, Zeniitha Aldershoff, MaT. tien Diemer. Gerriit Goslinga, Koen Goudriaan, Hugo Hey, Joop vain der Horst, Henk vain Iterson, Harm Jan Lamers, Annelies LWJtooy, Mairtyn Mul- dter, Neleke Plug, Hans de Raad, Hade- weij Reijenga, Arie die Ru, Wim van Veen, Marian Vertinde. Afgewezen 14. Bevorderd van 3e klas naar 4e klas gymnasium. Ineke Baarise, Cocrtije v. d. Berg, En- no Bijleveld, Wim vfcm Doornik. Gideon Hekster. Mare Heuile, Anke Heijmans, Henk v. d. Kooy, Gent v. d. Laan, Ja cqueline Lindhouit, Betty van Luyn, Martje van Nes, Haranle van Norren, Marijke van Rijnewou, Loek Schipper, Frank Smits, Herma Tobé, Boukje Boer, Ineke Guldemond, Rien de Jonge, In geborg Kouwenhoven, Ellen van der Laain, Anoieldes Matze, Conriie de Mooy, Hans van Nieuwkoop, Nico Parie vliet, Henk Posthumus. Sjoukje Rullmann, Sjaak Schouten. Anneke Sepers, Cees vam Steen wijk, Margaret Storm, Anton Tobé, Katie Verduyn. Afgewezen 3. Bevorderd van 4e klas naar 5e klas gymnasium. Anita Beef tink, Martie van Bemmel, Bert Berkhof, Ridens Bolhuis, Hilde Bouma. Ada Guyt, Tineke Hanmsen, Geert Hovtogh. Piet Jagers. Yvonne Jungslager, Roel Kammer, Angeniet Klein, Liesbeth Kort hof, Jan Kijne, Niesje Laman, Christina Oudshoom, Joke Ravestein, Nico Siljée. Tom Beek huis, Nelly Enserink, Aart Fockens, Chiel Hekster, Marjolein Henne6, Jean ne Janson, Pieter Koueemaker, Martien Kroon, Lies Kwestro, Lia Mulder, Dick Nicolai, Arie v. d. Plas, Marijke Roetert Steenbruggen, Yvonne van Scheepen, Edith Taekema, Marijke Zimmerman, Anne Vlieger. Afgewenzen 5 Bevorderd van 5e klas naar 6e klas gymnasium A: Roel Brands, Hans Bijleveld, Mattie Diemer, Hans Mekking, Ab van Parijs, Kees v. d. Plas, Jan Pronk, Carla Ver steeg, Jan Vos, Margriet de Vries, Lieke van de Weertihof. Afgewezen 1. Bevorderd van 5e klas naar 6e klas gymnasium B: Hans die Bruyne, Liieuwe die Jong, Alice van der Kwaak, Wim Loeve, Jan Postma. Afgewezen 2. Bevorderd van 2e klas naar 3e klas MMS: Ank Admiraal. Els van Ameyden, Lies Volgens een 19-jarige monteur uit Boskoop voelde hij zich al* een ..gentleman" verplicht om een 16- jarige scholier een paar stompen toe te dienen, doch de Haagse politierech ter was het in elk geval met de wijze van optreden allerminst eens en vond de monteur dan toch maar een ruwe gentleman. Want moge de monteur dan voor de eer van zijn meisje zijn opgekomen, het mishan delen van de scholier kwam toch evenmin tepas. Dat was gebeurd op 12 mei, toen de monteur met zijn meisje bij het sta tion stond en de scholier passeerde. Er was kennelijk aanleiding voor de scholier om het tweetal een inder daad weinig te waarderen opmerking toe te voegen, waarop de monteur zich geroepen voelde vanwege de belediging de knaap een paar stom pen toe te dienen, waardoor deze o.m. een bloedneus opliep. „U bent nogal eens vaker loshandig," zo constateerde de politierechter aan de hand van vorige veroordelingen. De officier vond het daarom gewenst voor de toekomst een rem aan te leggen in de vorm van een voor waardelijke straf en hij eiste naast een geldboete van 75 een voor waardelijke gevangenisstraf van één maand. De rechter voelde wel voor dit standpunt; hij veroordeelde tot 50 gulden boete en 2 weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. Winkeldievegge „Ik kon de verleiding niet weer staan," zo bekende een 24-jarige huisvrouw uit Leiden, doch de offi cier vond het geen voldoende moti vering voor de diefstal van een aan tal levensmiddelen uit een zelfbedie ningszaak in Leiden. „Men moet nu eenmaal op de eerlijkheid van de mensen kunnen vertrouwen," zo constateerde hij en daarom luidde de eis 50 boete en 2 weken ge vangenisstraf voorwaardelijk. De rechter veroordeelde tot 50 boe te en 1 week gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Bergsma, Betty Brands, Hanneke Coert, Els Heyboer, Arm Huyitng, Beppie 't Jong, Jetlty Kramer, Marianne van der Mey, Lia Mieog. Betty Moeliker, An ja van Oosfcrom, Genrie Rothmam, An net Scheeres, Ria Sosef, IJdia van Sprang. Tineke Traas, Lia Verlinde, Kiek Vo gelaar, Marja die Vos, Jobje Hanegraaff Nel v. d. Bos. Heieen Oldenhof. Afgewezen 3. Bevorderd van 3e klas naar 4e klas MMS: Mileke Aren/tshonst, Nora van Dee, Carta den Heeften, Tilly Hou wing, Be a Marijt, Annierie Meloen, Lien Meyers. Anneke Moen, Marian Rotteveel, Truus Stuiver. Afgewezen 1. REISDEVIEZEN BAGAGE VERZEKERING REISONGEVALLEN- VERZEKERING •n uw kostbaarheden veilig bewaard bij de door de borden met Verboden Toe gang te verwijderen, waarvan de va kantiegangers een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Door deze „vakan tiebezigheid" ernstig gedupeerd heb ben de betrokken tuinders inmiddels een schadeclaim van ruim tiendui zend gulden ingediend bij het ge meentebestuur van Rotterdam. De borden met „Verboden Toegang" zijn inmiddels - waarom begrijpt nie mand - weer tussen de resten van de aardbeienplanten geplaatst. (Advertentie). Fluoridering drinkwater in te langzaam tempo Het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde constateert in het jong ste nummer in een commentaar, dat de uiterst trage gang van zaken bij de fluoridering van het drinkwater verwondering wekt na een zo duide lijke (positieve) uitspraak van de ge zondheidsraad, van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst en van de Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der tandheelkunde. Men wijst erop dat na de inwerk- stelling van de installatie op Goeree en Overflakkee in januari 1962, geen tweede waterleidingbedrijf een fluo ridering tot stand heeft gebracht, hoewel een aantal gemeenten reeds tot fluoridering heeft besloten. Volgens het commentaar "kan men vijf categoriën bedenkingen aanvoe ren tegen de fluoridering: medisch- tandheelkundige, technische, finan ciële, juridische en etische. Het zijn de laatste twee groepen van bezwaren waarover in het alge meen weinig bekend is. Wij spreken de hoop uit dat binnen niet al te lan ge tijd een duidelijke uitspraak door een bevoegde instantie wordt gedaan over de juridische aspecten van de fluoridering. Over de moreel-etische bezwaren kan men denken zoals men wil, discussie erover is in onze maat schappij uitgesloten. Bedriegen de te kenen niet dan betreft het hier echter slechts een gering aantal personen. Laat ons hopen dat men de weg vindt om hen tegemoet te komen of hen door goede voorlichting tot bete re gedachten te brengen, aldus het Tijdschrift voor Geneeskunde. Gratis aardbeien door Deltaplan Honderden vakantiegangers uit Oostvoorne en Roekan je hebben dit weekend in overvloed gratis aard beien kunnen eten op het eiland Ro zenburg. Een stuk land van vier hec tare op dit eiland is n.l. onteigend voor de uitbreiding van Europoort- Oost, maar de oogst van dit jaar was nog het eigendom van de tuinders Van Santen en Van der Ende. De uit voerders van de werkzaamheden hadden het land echter vrijgegeven beurt een gevarieerd programma. Er zijn weer „schatten op zolder" en het uitgestelde tweede deel van „Das Kom(m)ödohen" is thans aa.i de beurt. Men denke aan de Tour de France, die nu en de volgende avon den op het scherm komt. De VPRO is zaterdag aan de beurt; ook deze omroep brengt een programma van verscheiden samenstelling. Simon van Collem komt opnieuw met films; er is een verfilmd gedicht van de Schoolmeester en een reportage van Kees Brusse over mensen en vogels. De zondag zet in met een Hoogmis bij de Franciscanen te Den Haag: in de namiddag is er de nodige sport en in de avond brengt de NCRV een gevarieerd programma. Maar het is zomer en dan komt er veel uit de ijskast. Aetherklankpn ZATERDAG 6 JULI 1963 VtomimiiKornl Huts iumnMmittn! It hMict menen ie 1 teen niet In samenwerking met de toneel groep Studio heeft de Vara donder dag het befaamde spel „Gelukkige dagen" van Samuel Becket op het t.v. scherm gebracht. Het is opge voerd in dezelfde tekst, die ook in de voorgaande opvoeringen in de schouwburg is gebruikt. En waar ook hier dezelfde regisseur gedegen werkzaam was, namelijk Kees van Iersel. was er geen ogenschijnlijke moeilijkheid overgebleven. Nochtans was de aard van de t.v.-opvoering een zo geheel andere. Waar met name Andrea Domburg, die zo voor treffelijk haar verleidende rol speel de, steeds aan één plaats was gebon den, moest de camera wel uitzonder lijk intensief optreden. Dat werd be reikt door tientallen instellingen en wisselingen en dat vergde ook van Andrea de nodige concentratie. Bij dit alles moet worden gevoegd de omstandigheid, dat in de ruim an derhalf uur dat het spel duurde, slechts twee figuren optraden; behal ve Andrea Domburg was dat Ad Noyons, die gelukkig een uitstekend tegenspeler kon worden genoemd. Met tekst en expressie hadden bei den geen moeilijkheden, waar ze het stuk eerder 46 maal in de schouw burg hadden gespeeld. Bij die gele genheid werd Andrea Domburg on derscheiden met de zilveren Theo Mann-Bouwmees ter-medaille. Verscheidenheid bij de NCRV. Het jongste optreden van de NCRV bestond uit een veeldelig programma. Liefhebbers konden het wel en wee van de graaf van Monte Cristo op nieuw volgen en dan was er een Bel gische productie van Zuid-Afrikaan se muziek en liederen. Dat werd door de Vlamingen niet zonder verdienste gebracht, hetgeen niet altijd eerder kon worden gezegd. In het Belgische gezelschap kon men ook onze eigen Donald Jones treffen, die de vaart er wel in bracht. Dat aan het mu- ziek-onderdeel een brok geschiedenis uit de Boerenoorlog was verbonden, kon ons wel bekoren. Als het ware in huiselijke kring heeft Bob Ver- straete verteld over zijn reis naar Japan, daarbij duidelijke dia's ver toond en exotische voorwerpen la ten zien. Het was een originele pre sentatie. Jammer, dat ook voor de t.v .zoveel artiesten telkens het stopwoord „dus" gebruiken, waar dat niet de minste zin heeft. De politie film „Driemaal negen" was wei spannend, maar vol onwaarschijn lijkheden. Onder de titel „Even thuis" waren de jonge Nederlanders Grit van Hoog en Gert Timmerman even uit hun repertoire in Duits land gestapt. Volgens de reclame zou het programma iets bijzonders zijn, maar dat had wel beter gekund. In elk geval vonden we Gert betei dan Girt, en hopelijk brengen bei den het er in Duitsland beter af dan wat we hier hebben aanschouwd. Ook bij de VARA verscheidenheid. Het VARA-prograemma viel in 2 delen uiteen; er waren twee instruc tieve en twee ontspannende nummers. Het halfuurtje voor tieners had wei nig muzikaal vlees op het been; de documentaire over de afschaffing van de slavernij bracht gelukkig interessante fragmenten en dat kon ook voor de Spiegel der lichte kun sten gelden. De moeite in alle op zichten waard vonden we het poli tiek programma „Mijnheer de voor zitter" met Kamervoorzitter Van Thiel, in een vlot gesprek met Joop van Os niet alleen, maar ook met de visuele dingen, als het presen teren van rookgerei. Komende uitzendingen. Van avond is er de KRO met op zijn 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Klassieke kamermuziek (gr.); 7.45 Geestelijke liederen; 7.55 Over weging; 8.00 Nieuws: 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Dj inn, geva rieerd programma; 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinouw; 12.33 Licht ensemble met solist; 12.55 Ka tholiek nieuws: 13.00 Nieuws; 13.15 Musicerende dilettanten: gemengd koor; 13.45 Spaanse muziek (opn.); 14.05 Voor de jeugd; 15.15 Tierelan tijnen Tops: hoogtepunten uit 6 jaar Tierelantijnen; 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld; 16.30 Lichte grammofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Licht instrumentaal trio; 17.30 Boekbespreking; 17.40 Muzielc- periodiek; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Sopraan en piano: klassieke- en mo derne liederen; 18.50 Voor de kleuters 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.22 Motorpraat; 19.30 Licht ensem ble; 19.50 Lichte orkestmuziek (gr.), 20.00 Populaire klassieke muziek door kamerorkest en solist; 21.00 Snipper- avond: muziek voor vacantiegangers en thuisblijvers; 21.40 Operettemu ziek (gr.); 22.20 22.25 Boekbe spreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Wij lui den de zondag in; 23.00 Russische ka mermuziek: sopr. en piano of cello; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnas tiek; 7.20 Socialistisch strijdlied; 7.23 Lichte grammofoonmuziek; 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied; 8.18 Lichte grammofoonmuziek; 8.50 Tips voor vakantie en snipperdagen; 9.00 Postduivenberichten. Aansluitend: gymnastiek voor het gezin; 9.10 Klas sieke grammofoonmuziek; 9.45 Bui tenlands weekoverzicht; 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 De raadselachtige spiegel, lezing; 10.20 Klassieke gram mofoonmuziek; 10.45 Geknipt voor herhaling; 12.15 Elektronisch orgel spel; 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. Aansluitend: postdui venberichten; 12.34 Tussen start en finish: actueel sportnieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Tijd voor teenagers; 14.10 Multiplex; 14.45 Radio Jazzclub; 15.15 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoording; 15.30 Lichte muziekmatinee; 15.30 Metropole-orkest en zangsoliste; 16.10 Licht instrumentaal sextet; 16.25 Boekbespreking; 16.45 Licht instru mentaal ensemble; 17.05 Jazzmuziek; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Promenade-orkest: Romantische muziek; 19.00 Artistie ke staalkaart; 19.30 Muzikale lezing; 19.50 Grammofoonmuziek; 19.55 Deze week, praatje; 20.00 Nieuws; 20.05 Disco-Festival; 21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Onbewoond grammofoonmuziek en interviews; 22.15 Sportnieuws; 22.40 Hoe later, op de avond licht programma; 23.10 Ramblers Hit Parade; 23.40 Honderd jaar vrijheid, lezing (1); 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 14.00—19.00 Eurovisie: recht streekse reportage tenniswedstrijden te Wimbledon; finales dames enkel, finales heren dubbel, finales dubbel en finales gemengd dubbel. (VPRO: 17.00—17.45 Voor de kinderen) VPRO 19.30 Programma n.a.v. het afscheid van Dr. E. D. Spelberg; NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Een mannenhuishouding (It 's a man's world), TV-film; VPRO: 21.05 Film programma; 21.50 De goudzoeker en de Botemham, verfilmd gedicht; 22.10 Van vogels en mensen en mensen met vogels, reportage; NTS 23.0023.05 Journaal. door: E. Kraatz 27 „Maar juffrouw Wasner", haper de hij ontdaan. „Noemt u me Gisela", zei ze blo zend. „We zullen daaraan moeten wennen". Daarbij zag ze er zo kinderlijk en onschuldig uit dat hij onwillekeurig een arm om haar heen legde en haar een lichte zoen op haar wang gaf wat ze zonder tegenstand toeliet. „Maar wat moet er nu verder ge beuren, kind", vroeg hij ontdaan. „Mijn vader moet aan die aan die zaak geloven", antwoordde ze.. „Hij is de beste, de liefste man ter wereld, maai' hij houdt zo van Ruth en hij is zo jaloers. Dat mag u hem niet verwijten. Hij is zoveel ouder dan Ruth". „Ik denk er niet aan hem dat te verwijten", glimlachte hij. „Het spijt me alleen erg voor hem hij heeft •r geen reden voor". Ze sloeg de ogen neer en zweeg. Wat ging er om in dat hoofdje, vroeg hij zich nu nadenkend af. Di rect hierna waren Ulrich en Ruth in de kamer teruggekeerd. Er waren nog enkele gelukwensen uitgewis seld en toen had Martin afscheid genomen als de verloofde van Gi sela nadat ze afgesproken hadden dat hij devolgende avond zou ko men eten waarbij de te verzenden aankondigingen besproken konden worden. Martin herinnerde zich ieder woord en iedere blik die er gewis seld was, en toch kwam alles hem voor alsof hij het gedroomd had, zo onwerkelijk leek het. Wat wilde dat raadselachtige kind nu? Was ze van plan hem over enige tijd zijn woord terug te geven? Of zou ze willens en wetens een huwe lijk aangaan alleen ter wille van de gemoedsrust van haar vader? Er lag een glimlach om zijn mond als hij aan haar dacht. Wat was ze kinderlijk en naïef. De volgende morgen stuurde hij Gisela een bos witte rozen en ging dan als gewoonlijk aan het werk. Het was druk in het ziekenhuis waardoor het vrij laat was voor hij naar huis kon gaan om zich te ver kleden. Hij moest om zichzelf la chen toen hij er zich op betrapte dat hij zich haastte en ziah bepaald op de avond verheugde. Was het wer kelijk zijn verloofde naar wie hij toe ging, of was het een overspannen kind? Toen hij de kamer inkwam, stond ze blozend op. Gewillig liet ze toe dat hij haan; een zoen gaf en hij moest zichzelf toegeven dat hij het in het geheel niet onplezierig vond. Ze zag er allerliefst uit, en tevreden besloot Martin zich verder maar niet meer over haar motieven het hoofd te breken. Het zou het beste zijn de hele geschiedenis te beschouwen als een niet onaangename episode en rustig het verdere verloop ervan af te wachten. Hij was opgewekt en vrolijk en Wasner deelde die stemming zodat het een bijzonder gezellige avond werd. Er was heel wat te bespreken, waaraan ook Ruth op haar rustige manier met onbevangen vriendelijk heid deelnam. Later lieten de oude ren de verloofden alleen, die als vanzelf weer in hun oude toon van kameraadschap vervielen. Als ge woonlijk gingen ze wat musiceren en beiden waren verrast toen het tijd werd voor Martin om op te stappen. Deze voelde zich tevreden en opgewekt terwijl hij naar huls liep en Gisela sliep met een glim lach om haar lippen in. En zo bleef de toestand de eerst komende weken. Geen van beiden scheen zich voorlopig zorgen te ma ken om de toekomst. Martin had zich geheel in zijn nieuwe rol ingeleefd, nam wat het uur hem gaf en voelde zich er best by. Tussen hem en Gi sela bestond een band van hartelijke vriendschap; in tegenwoordigheid van Wasner gaf hij Gisela by gele genheid een kus maar wanneer ze alleen waren, vermeed hij dat. Hij voelde dat Gisela, hoe natuurlijk en vriendschappelijk ze verder ook met hem omging, dergelijke tederheden slechts lijdelijk toeliet maar er niet aan gewend raakte. Een ernstig gesprek over de toe komst had nog steeds niet plaats ge vonden. Martin had besloten rustic af te wachten tot Gisela met een of andere oplossing kwam, maar de eerste paar weken scheen ook zij niet over de toekomst na te denken, althans ze sprak er met geen woord over. Totdat Martin een felicitatiebrief van zijn oom kreeg. Deze had lang op zich laten wachten en Martin was al begonnen zich er over te verwon deren dat er tussen de zeer talrijke gelukwensen nog steeds een schrij ven van de oude ontbrak. Oom Christiaan uitte zijn voldoening over Martins verloving in zeer warme bewoordingen; maar één zinsnede in de brief zette Martin aan het pie keren. „Wanneer vindt de bruiloft plaats?" vroeg oom Christiaan. „Ik ben al bezig over een passend cadeau na te denken, en ik wil heel graag bij het huwelijk je familie vertegenwoordi gen". Het huwelijk! En de hele verlo ving was maar komedie. Van een bruiloft zou geen sprake zijn. Die arme oom, die zich daar al op ver heugde en zo blij om was. Het was allemaal immers maar een spel. Ja. dat was het goede woord: een door een kind verzon nen spel. En eens moest daar toch een eind aan komen, iemand moest daartoe de stoot geven. Hij schrok op. Ja natuurlijk, dat was het knelpunt, waarover hy lichtvaardig heen gestapt was en dat. zich nu opeens benauwd aan hem voordeed. Het spel te beginnen was gemak kelijk genoeg «geweest, maar het te beëindigen, en wie moest dat doen. Was het aan hem hierover te begin nen. Die gedachte vervulde hem met schrik. Hoe moest hij de woorden vinden om over een zo teer onder werp te beginnen tegenover dat lieve kind dat zo vol vertrouwen was, aan wie hij zo gewend was ge raakt dat hij er niet aan moest den ken met haar te breken. Met een ruk stond hij uit zijn stoel op. Misschien zat ze eigenlijk al lang te wachten op een teken van zijn kant dat een einde aan deze toestand zou maken. Onrustig ijsbeerde hij de kamer op en neer. Ze was toch altijd even natuurlijk en vertrouwelijk tegen hem; alleen aan zijn kussen scheen ze niet te kunnen wennen; dat voel de hij duidelijk, hoewel ze er zich nooit aan onttrok. Hij wist heel goed dat ze zijn liefkozingen slechts als onderdeel van het spel met een glimlach aanvaardde, en onbewust had hem dit geprikkeld. Onwille keurig had hij daarom geprobeerd haar tegenzin te overwinnen maar dat was hem niet gelukt. Ze behan delde hem onveranderlijk als een fyne kameraad, als een geschikte broer, maar haar hart bleef voor hem gesloten. Voor hem trouwens niet alleen; hij was ervan overtuigd dat het nog in het geheel niet ont waakt was. (Wordt vervolgd) I

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2