S)e CöldóeSoiiAcmt géén toer... om voordelig BEEL BEREIKT OVEREENSTEMMING De Quay aangewezen als formateur voor COSTER is het 1 te zijn .Politiek conclaaf Franse boeren in botsing met de politie België 5Q75 Hongarije en de H. Stoel IE M C 0 n.v. Hoogwaterstanden VRIJDAG 5 JULI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdiedakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAFENGRACHT U De koppen bij elkaar in Bonn en Moskou KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telel. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25591- Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorgini 5 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 O.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mn<L, 8,25 p. kw., Franco p.p.'f 8,75. Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 )Een werkelijke verrassing, deze prachtige lichtgewicht costuums van Terlenka en Trevira. Kreuk- herstellend, plooihoudend, ge makkelijk vlekken te verwijderen, wasbaar. Schitterende pasvorm, coupe en afwerking. H.M. de Koningin heeft hedenmorgen ten paleize Soestdijk de informateur dr. L. J. M. Beel ontvangen. Dr. Beel heeft de Ko ningin zijn eindrapport uitgebracht. Vervolgens heeft hare majesteit dr. J. E. de Quay ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen, dat zich verzekerd kan achten van een vruchtbare samen werking met de volksvertegenwoordiging. Dr. De Quay heeft de Koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. De informateur, prof. Beel, heeft gisteravond de Koningin telefonisch ervan op de hoogte gesteld, dat overeenstemming is bereikt tassen de fraktieleiders van de KVP, ARP, CHU en VVD. De overeenstemming betreft de aard en de omvang der aan te gane bindingen en de ten aanzien van de controversiële punten te volgen gedragslijn. Prof. Beel zal vandaag als informateur zijn eindrapport uitbrengen. De zetelverdeling zou zijn als volgt: 6 KVP, 3 VVD, 2 AR en 2 CHU. Naar wij vernemen, is wat betreft de woningbouw de paragraaf van dr. De Kort aangenomen. Dit bete kent, dat er het komende jaar 70.000 gesubsidieerde woningen zullen wor den gebouwd en 20.000 woningen in de vrije sector. Wanneer de bouw zodanig uitloopt, dat er meer dan 90.000 woningen per jaar worden ge bouwd, zal dit overschot eveneens in de vrije sector komen. De fractie leiders zijn het er over eens gewor den dat de regering de bouwcapaci teit moet stimuleren. Het tweede grote controversiële punt, de bezetting van het tweede te levisienet is nu ook geregeld. Het tweede net zal tijdelijk in han den van de bestaande concessionaris sen komen. De pacificatiecommissie moet vóór 1 juli 1965 haar inte rimrapport hebben uitgebracht. Wat betreft de neutralisering van de belastingverhogingen als - gevolg van de progressie: ook daarover is overeenstemming bereikt, evenals over de wenselijkheid van een on derzoek naar de mogelijkheid van een structurele belastingverlaging. Over de landbouw en de defensie is men het ook eens, zij het dat geen bepaalde bedragen wofden genoemd. Dit wordt aan het „prioriteitenin- zicht" van het te vormen kabinet overgelaten. Wait betreft de sociale paragraaf, is een akkoord bereikt op een be ginselverklaring om de sociale ver- GASBEL MET EEN LUCHTJE De ontwikkeling van de geschie denis rond de Groningse gasbel leert, dat je nooit hei! mag roepen voor je over de brug bent. De gasbel kon digde zich aan als „een onverwacht meevallertje voor het Nederlandse volk". Een toetje op de toch al niet liaht-beladen tafel van lasten, die 't Nederlandse volk aangeboden krijgt. We mogen daarbij niet vergeten, dat de regering in deze gasaffaire een machtspositie in het leven heeft ge roepen, die haar verplichtingen op legt. Zij dient vóór alles de belan gen van de rechthebbende eigenaren, ons volk, danig in de gaten te hou den. Wat moet men er echter van den ken als nu al wordt aangekondigd, dat de prijs niet verlagend werkt op gezinsuitgaven, die voor verwarming uitgegeven dienen te worden. Ne derland is met zijn laagste percen tage achter bij andere Westeuropese landen waar het het te verwarmen getal vertrekken betreft. Het lijkt redelijk, dat niet naar hoge winsten bij de exploitatie van het aardgas was gestreefd; de consument dient direct te delen in het voordeel dat de aardgasvondat het volk oplevert. Ook de regeling met de gemeenten over de distributie is zorgwekkend. De kosten van aanpassing van het gasnet en de ombouw van huishou delijke artikelen zullen door de ge meenten uit de te behalen winst be taald worden. Mét de Consumenten bonden vrezen wij, dat de gemeen telijke bedrijven in korte tijd deze gelden willen terugverdienen of ails „sluitpost" voor de begroting zullen gebruiken. Conclusie: Het vogeltje, waar we ons blij mee hebben gemaakt, is al overleden of staat op het puint de laatste adem uit te blazen. zekering geleidelijk mede te finan cieren uit de algemene middelen. Bindingen. De kwestie van de bindingen is nu geregeld. Alles waarover de fractie leiders gisteren in hun gesprek met prof. Beel overeenstemming hebben bereikt, geldt als bindend voor de fracties. Uiteraard betreft het hier geen directe persoonlijke binding, maar men mag aannemen, dat de meerderheid van de vier fracties achter deze formuleringen staat. De besprekingen hebben gisteren de gehele dag geduurd. Om tien uur kwamen de fractieleiders bijeen en zij pauzeerden van één uur tot half drie. Daarna hebben zij doorge werkt tot gisteravond tien voor acht. Een half uur later kon de woord voerder van de formateur medede len, dat er overeenstemming was bereikt, maar deze bereikte overeen stemming was inmiddels al uitge lekt, en zo kon de NVRC-Radiokrant hiervan de primeur brengen. Fracties. Aangenomen mag worden, dat de fracties niet meer zullen worden ge raadpleegd. Zij zullen wel worden ngelicht door de fractieleidersMr. L"oxopeus heeft dat gisteravond al ;edaan in het Haagse restaurant toy al, waar zijn fractie bijeen was ot laat in de avond. Daarna had de ïeer Toxopeus nog een gesprek net zijn collega van Financiën, prof. 2 ijls tra. Prof. De Quay was gister- wond niet te bereiken; we,.konden ïem dus niet om commentaar vra- ïen. Voor besprekingen betreffende het Frans-Duitse vriendschapsverdrag is de Franse president generaal Charles de Gaulle donderdagochtend in Bonn aangekomen. Foto: op het vliegveld Wahn wordt hij verwelkomd door de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer. in In België wordt vandaag een poli tiek „conclaaf" gehouden om te trach ten een uitweg te vinden voor de moeilijkheden, die als gevolg van de taalproblemen zijn gerezen. Er zal aan worden deelgenomen door mini sters van de twee regeringspartijen, de christelijke volkspartij en de so cialistische partij, en door vertegen woordigers van het bestuur daarvan. De bijeenkomst wordt gehouden in het conferentieoord „Hertoginnendal" aan de rand van Brussel. Eén van de opgaven zal zijn: een voor alle partijen aanvaarbare op lossing te vinden voor de door de re gering voorgestelde aanhechting van zes Vlaamse randgemeenten bij het district „Brussel-hoofdstad", als on derdeel van de invoering van een strikt tweetalig stelsel in de centrale overheidsorganen en het onderwijs in de Belgische hoofdstad. Het waren de meningsverschillen over dit punt in het bijzonder, die premier Lefévre er dinsdag toe brachten het door koning Boudewijn geweigerde ontslag van zijn coalitiekabinet in te dienen. TEGEN DE LANDBOUWPOLITIEK Politiemannen en boeren zijn gis teren in het zuiden van Frankrijk met elkaar in botsing gekomen tij dens nieuwe protestdemonstraties te gen de landbouwpolitiek van de Franse regering. Ondanks de maat regelen, die woensdag waren aan gekondigd om de import van groen te en fruit uit landen, die geen lid zijn van de EEG, stop te zetten, wa ren de boeren op verscheidene plaat sen actief. In Meyrargues arresteerde de po litie 27 boeren, die een brug over een rivier met hun tractoren wilden blokkeren. Op de arrestatie volgden nieuwe demonstraties, waarbij de vrijlating van de arrestanten werd geëist. In Marseille zagen 400 boeren, die werden aangevoerd door een vrou welijke senator, kans door twee po- TERLENKA en TREVIRA lichtgewicht HERENCOSTUUMS in prachtige modedessins. NormaaLW9^ 11U als grote verrassingj Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. LEIDEN KATWIJK Br. eestraat Voorstraat (Advertentie) LEIDEN: Haarlemmerstraat ROTTERDAM: Wejt-Krulslcado Korte Hoogstraat Meent Katendr.Lagedijk HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld ZEIST: Slotlaan lïtiekordons te breken. Zo wisten zij de prefectuur te bereiken, waar een delegatie dtoor de prefect werd ont vangen. Avignon, waar enkele dagen gele den moeilijkheden waren, werd door een grote politiemacht bewaakt. De demonstranten voerden aan, dat de maatregelen, die de overheid genomen heeft, niet voldoende zijn om hun marktpositie veilig te stel len. Zij willen niet dat reeds ge- Importeerde produikten oip -de markt komen. Vakhonden protesteren De Franse vakbonden hebben een storm van protest ontketend naar aanleiding van het wetsontwerp vol gens welk onaangekondigde stakin gen in de openbare nutsbedrijven zullen worden verboden. De vak bonden huldigen het standpunt, dat de wet inbreuk maakt op het sta kingsrecht. Volgens gezaghebbende bronnen voorziet de wet in een boe te van een dertigste deel van het maandsalaris voor ieder uur, dat on wettig gestaakt wordt. Volgende week dinsdag zal het wetsontwerp door de regering worden ingediend. Reeds twee dagen later zal erover worden gedebatteerd. „PACEM IN TERRIS"-SYMPHONIE De Radio et Télévision Frangaise heeft Darius Milhaud opdracht gege ven een symphonie te componeren over de encycliek van Paus Joannes „Pacem in Terris". Daarin moet de wens tot vrede van de ovetleden Paus op muzikale wijze tot uitdrukking komen. Bij de ingebruikneming van de nieuwe studio der RTF zal de sym phonie voor het eerst worden uitge voerd. (Advertentie) Voor A.E.G. vol-automatische wasmachines Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl^traat 207 heeft ze Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) (AdvertaoU*) Een beeld van het bezoek van de algemeen sekretaris van de V.N., Oe - - -- Thant, aan Boedapest Foto: in zijn kabinet in het parlementsgebouw nJifSjPJES'iÏ5i ^n?vas' (J?e Hongaarse premier JanoeKadar de heer O. Thant een kolossale S?gSt^ov^de Um-flnar aan. een modus vivendi te komen. De vice-voorzitter van het Hon gaarse parlement Kallai heeft tegen over Oostenrijkse journalisten ver klaard, dat er geen enkele reden be staat, waarom de Hongaarse bisdom men niet allemaal weer een eigen bisschop zouden krijgen. Hij verzeker de, dat de Hongaarse regering bij de benoemingen van bisschoppen geen strobreed in de weg zal leggen en geen politieke voorwaarden zal stel len. Zij zal natuurlijk wel eisen, dat ook de bisschoppen op hun beurt de regering niet lastig vallen over haar politiek beleid. Deze verklaring van de vice-voor zitter van het parlement wordt in welingelichte kringen uitgelegd als een poging der Hongaarse regering om de afgesprongen onderhandelin gen met de H. Stoel weer op gang te krijgen. In april, mei hebben kar dinaal Koening van Wenen en Mgr. Casaroli van het pauselijk staats secretariaat deze besprekingen op gang gebracht, nadat tijdens de eerste concilieperiode enige Hongaarse bis schoppen in Rome daarom hadden ge vraagd. De onderhandelingen misluk ten. Enerzijds doordat kardinaal Mindszenty zonder eerherstel van de kant der regering weigert het land te verlaten, anderzijds omdat de re gering een te grote stem wil hebben in de kwestie der benoemingen. De regering stelt de candidaten, waaruit de H. Stoel moet kiezen. Dit is voor Rome onaanvaardbaar. Eind mei gaf de Hongaarse regering toe, dat de onderhandelingen waren vastgelopen op haar eis tot bemoeie nis met de benoemingen van de bis schoppen. De verklaring van Kallai tegenover de Oostenrijkse journalisten wijst er op, dat de regering van Hongarije klaarblijkelijk bereid is tot concessies teneinde met name de kwestie- Mindszenty geregeld te krijgen. De vice-voorzitter der Hongaarse me vertoeft heeft zich optimistisch Haat doodt ons geestelijk even zeer als vechten ons lichamelijk dtoodt (Agnes Newton KeMh) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZOMERWEER De Bilt vrijdag 10 uur. Het KJM.N.I. deelt mede: Na het wegtrekken van een vore van lage luchtdruk, die donderdag aan leiding heeft gegeven tot lokale on weersbuien, kwam het weer vandaag onder invloed van een rug van hoge luchtdruk. Deze rug van hoge lucht druk vormt een uitloper van een krachtig hogedrukgebied op het noor delijk deel van de Oceaan. Nabij de Azoren ligt een depressie, die maar langzaam beweegt. Het lagedrukge bied bij Ierland wordt nu geleidelijk minder diep. Het weer in Nederland zal ook morgen onder invloed staan van de genoemde rug van hoge lucht druk. Het blijft daarom zomers en vrij warm weer met zwakke wind. De kans op een bui is niet groot meer. ZON- EN MAANSTANDEN 6 Juli: zon op 4.27, onder 21.01; maan op 20.47, onder 4.00. 6 J<uli: vjn. 2.43; n.m. 15.09. KORRELTJE

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1