KAAS UIT HET VUISTJE DR. J. VAN DE POEL BEëDIGD ALS GEMEENTE-SECRETARIS VAN LEIDEN DINSDAG 2 JULI 1903 DE^EIMECOUR^T PAGINA 6 ALPHEN AAN DEN RIJN Walbaas G. van Muyen en schipper A. Slingerland kregen koninklijk brons Burgemeester Bruins Slot speldt het Koninklijk brons op de revers van de heer G. v. Muijen, de heer Slingerland komt daarna aan de beurt. De echtgenoten van de heren zien toe. 40-JARIG ARBEIDS JUBILEE Tijdens een in hotel Centraal ge houden bijeenkomst van personeel en patroon met de familieleden van de Auto- en motorbootdienst „De Rijn stroom" van Van de Horst en Bijl 'heeft burgemeester Bruins Slot aan walbaas G. v. Muijen (79) en schip per A Slingerland (612) ter gelegen heid van hun 40-jarig arbeidsjubi- leum de eremedaille in brons verbon den aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Tevoren had de patroon de heer G. v. d. Bijl beide jubilarissen harte lijk toegesproken en hen dank gezegd voor de wijze waarop zij beiden veer tig jaar lang trouw de belangen van de zaak behartigd hebben. De heer Van de Bijl was vooral erkentelijk voor de wijze waarop zij hem ge steund hebben toen hij twintig jaar geleden de leiding van de zaak van zijn vader overnam. Hij bood hen beide een geschenk onder couvert aan. De echtgenoten werden verrast met een fraai bloemstuk. Burgemeester Bruins Slot noemde het een groot voorrecht als een patroon op personeelsleden kan rekenen zo als deze beide jubilarissen, die de be langen van de patroon het bedrijf maar ook van de klanten voorbeeldig behartigd hebben. De concurrentie van de vrachtauto hebben zij uitste kend het hoofd geboden. Vervolgens heeft Alphens burgervader die verge zeld was van de heer J. Constandse de jubilarissen het Koninklijk brons op revers gespeld. Namens de collega's werden ver volgens fruitmanden aangeboden en ontvingen de echtgenoten nog weer een bloemstuk. De heer Slingerland sprak tot slot mede namens de heer Van Miuijen een dankwoord. Gemeenteraad van Wassenaar discussieerde over afschrijvingen De agenda die de Wassenaarse ge meenteraad maandagavond te behan delen kreeg leverde op een enkel punt na, weinig stof tot spreken op. Er waren verschillende besluiten op het gebied van het onderwijs. Stilzwij gend ging de raad akkoord met de uitbreiding van de Schout bij Nacht Doormanschool, de openbare ulo school met 2 lokalen. Goedkeuring werd ook verleend aan een krediet van 2950 voor het tijdelijk inrich ten van de hal van de Wethouder Huibregtseschool tot zevende leslo kaal. Er staat een uitbreiding van deze school met 2 lokalen op het programma. Op een vraag van mr. C. A. van Gorcum (PvdA) wanneer die uitbreiding verwacht mag wor den kon wethouder E. M. Schade geen concreet antwoord geven. Een urgentieverklaring werd afgegeven en het streven van het gemeentebe stuur is erop gericht, de aanbouw van de lokalen zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Aanvragen van de Ver. voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs voor de aanschaffing van drie stofzuigers en van de RK uloschool om gelden voor nieuwe leermiddelen en gordij nen, werden ingewilligd. Niet zondier meer werd goedge keurd het voorstedll om in totaal 23.580 te besteden aan enkele verbe- n.l. bij de (openbare) Bloemcarnp- teringen in twee gymnastieklokalen, school en bij de (openbare) Europa- school. De heer S. J. van den Bergh (VVD) vond een bedrag van 5800 per gymnastieklokaal voor het be strijden van geluidshinder door het aanbrengen van akoestische platen tegen het plafond een wel wat grote uitgave. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) meende, dat netten voor het afsluiten van die bergplaatsen voor gymtoestellen goedkoper geleverd kunnen worden dan, zoals door b. en w. was meegedeeld voor 525 per stuk. Ma-. S. Leenstra (prot. chr.) vond een bedrag van 5465 per gym zaal voor het vervangen van de hui dige verlichting door moderne TL- verlichting aan de hoge kant. Mevrouw C. M. s'Jacobs-des Bou- vrie (WD) oud-wethouder van on derwijs, wees er op, dat aille bij zondere scholen in hun gymzalen TL-verlichting hebben gekregen. Het zou dus onbillijk zijn deze voorzie ning niet te treffen in de openbare soholen. Wat de geluidshinder betreft merkte mevrouw s'Jacobs op, dat die inderdaad niet onderschat moet worden. Het is voor een onderwij zer vaak onmogelijk zich in de gehe le zaal verstaanbaar te maken. Wethouder E. M. Schade maakte duidelijk, dat b. en w. bij het doen van dit voorstel niet over een nacht ijs zijn gegaan. Er is wel degelijk deskundig advies gevraagd én de in gediende begrotingen zijn goed be keken. Bij de prijs voor die netten is, zo antwoordde de heer Schade die heer van Dillen, een ophijsinstallatie inbegrepen. De raad ging na deze toelichtingen met de voorstellen akkoord. Naar aanleiding van rapporten van de commissie uit de raad die de ge meenterekening en de bedrijfsreke ningen over 1961 had onderzocht werd een discussie gevoerd over die toepas sing van extra afschrijvingen op de rekeningen van de gemeentebedrij ven. De heer C. E. van den Berg (KVP) achtte de kwestie van de ex- tra-afsohrij vingen, dat wil zeggen van de besteding van de winst over enig jaar een zo belangrijke, dat hij graag sou zien, dat de raad op de hoogte wordt gebracht van die hoogte der afschrijvingen. De heer D. Bloemen- dall (PvdA) ondersteunde dit verzoek. In de thans niet meer geldende be- heersveroi-dening inzake die bedrij ven wordt ook gesteld, dat de raad jaarlijks de bedragen der afschrijvin gen vaststelt. Wethouder E. M. Schade ontwoord- de, dat b. en w. de toezegging hebben gedaan de commissie die de rekenin gen naziet volledig in te lichten over de toegepaste extra-afschrijvingen. Het staat de commissie geheel vrij, die gegevens die zij belangwekkend acht, aan de raad door te geven. Het college van b. en w. heeft geen en kele reden, gegevens achter te hou den. De voorzitter, burgemeester mr. W. J. Geertsema, voegde daaraan nog toe, dat de rekeningen voor alle raadsleden ter inzage liggen. Uit de rekeningen kunnen de extra afschrij vingen gemakkelijk worden afgele zen. Dr. W. F. van Gunsteren (prot. chr.) wees erop, dat de raad volledig competent is, zich over de besteding van de winsten uit te spreken. Er is echter nu geen sprake van enig verschil van inzicht tussen raad en b. en w. over dit punt en dus heeft een dergelijke discussie nu weinig zin. Wethouder Schade herinnerde er aan, dat de nu gevolgde gedragslijn volledig steunt op het standpunt, dat de raad indertijd heeft ingenomen. De raad heeft indertijd de uitspraak gedaan, dat van de bedrijven een on dernemerswinst van ongeveer 5% verwacht mag worden. Extra af schrijvingen worden toegepast om enigszins het verschil te overbruggen dat ontstaat enerzijds tussen afschrij vingen op basis van de historische kostprijs en anderzijds afschrijven op basis van de vervangingswaarde. Burgemeester Geertsema rondde de discussie af door op te merken dat als de raad een andere gedragslijn wenst, de behandeling van de ge meentebegroting de meest geschikte gelegenheid is om zich daarover uit te spreken. De raad keurde stilzwijgend de re kening van de gemeentelijke instel ling voor Maatschappelijk Hulpbe toon over het jaar 1961 goed. De re- ZOETER WOUDE PITDobbelrit 1963 Donderdag a.s. organiseert PIT '54 wederom de jaarlijkse Dobbelrit, waarbij zoals de naam zegt, de dobbelstenen een be langrijke rol spelen. Het startpunt is in het Parochiehuis. Men ontvangt een deelnemerskaart, waarop 6 ver schillende posten moeten komen, al vorens men zijn rit als geëindigd kan beschouwen. Degene, die hier voor de kortste tijd nodig heeft, is win naar. Dit betekent niet, dat dus de snelste rijder de meeste kansen heeft, want men moet d.m.v. dobbel stenen en andere attraktieve kans spelen zijn route bepalen, zodat de geluksfaktor deze avond ook zeer belangrijk is. Bovendien krijgen da mes en meisjes evenals deelneem sters en deelnemers van boven de 40 jaar 10 korting op hun totaaltijd. De wisselbeker, die voor de le prijswinnaar beschikbaar is, is mo menteel in het bezit van Dick van Veen. De start is vanaf 7 uur vanaf het Pa rochiehuis. GESLAAGD Aan de Landbouw hogeschool te Wageningen is ge slaagd voor het kandidaatsexamen zuivelbereiding de heer J. G. den Blanken (Zoeterwoude). kening sluit met een nadelig saldo van bijna 350.000 welk bedrag door die gemeente als subsidie werd uitge keerd. Tot onderwijzeres aan de Europa- school werd benoemd mej. S. Fran ken uit Rheden, tot onderwijzeres aan de Wethouder Huibregtseschool, mej. W. H. Meijer uit Leiden. Besloten werd de mogelijkheid om van gemeentewege een hypothecaire geldlening te verkrijgen voor de aan koop van een eigen huis ook uit te strekken tot het personeel van mid delbare scholen en nijverheidsscho len te Wasenaar. Een nieuwe V'lees- keuringsverordening, aangepast aan de jong9te wettelijke regelingen' op dit gebied werd vastgesteld. Beslo ten werd een centrale verwarmings installatie te laten aanbrengen in de woning Teyldngerhorstlaan 33, de dienstwoning van het hoofd van de BloemcampsohooL De huur van de woning zal na het aanbrengen van de installatie met 36 per maand worden verhoogd. Een lekkere gewoonte: Kent u Hervese, Kanter, Friese, Leidse kaas? Wees niet één- kennig: houd van méér kazen (Advertentie) De sultan van Zanzibar is maan dag in een ziekenhuis overleden. Hij was 53 jaar. Sultan Abdoelüa bin Khalifa van het aan de oost-kust van Afrika gelegen Britse protectoraat was al enige tijd ziek. Hij onderging zondag een spoedoperatie, waarbij beide benen moesten worden geam puteerd. LISSE ZILVEREN JUBILEUM WACHTMEESTER D. PATER In betrekkelijk zeer korte tijd had de groep Liisse van die Rijkspolitie dlilt jaar haar vierde jubilaris te verwerken. Maandag 1 juli jL gold het de wacht meester der Rijkspolitie le klasse D. Pater die op dleze dlag het feit herdacht dat hij 25 jaar geleden in overiieidls- dlienst trad. De officiële viering van diit evene ment vond, zoals in Lisse gebruikelijk, plaats op het groepsbureau, diait door dë welhaast „moederlijke" zorgen van mevr. Hendriikse, de echtgenote van de groepscommandant, was herschapen in een waar bloemenpaleis. Rond 10 uur werd de jubilaris met echtgenote en kindieren door 'n haag van stram in de houding staande poli tiemannen dlilt paleis dioor de Groeps commandant, de adjudant der rijks politie H. G. Hendriikse binnengeleid. Buiten het voltallig personeel der groep Lisse waren daar o.m. aanwezig de districtscommandant van de Rijks politie van het district Leiden, de over ste L. J. van dier Meulen en de briga dier van gemeentepolitie te Heemstede de heer Van Leeuwen, die optrad als vertegenwoordiger van de Chr. Bond van Politieambtenaren afd. Heemstede en omgeving, waar de jubillaris reeds 18 jaar lid van is. Nadat de adjudant Hendrikse de ju bilaris en d'iens gezin alsmede de ge nodigden van harte welkom had ge heten, sprak de districtscommandant de jubilaris toen en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud Hierna sprak de groepscommandant, die adjudant H. G. Hendrikse. Als ge schenk van de groep overhandigde nij hem een infraphyl-lamp. Als persoon lijk geschenk van spr. en diens echt genote ontving die jubilaris een prach tige schemerlamp. In zijn huldebetoon betrok de heer Hendrikse eveneens de echtgenote van de jubilaris en over handegde haar een prachtig boeket bloemen. Namens het hoofdbestuur van de po- liitie-vakorganisatie bood hij zijn geluk wensen aan en liet deze vergezeld gaan vain de gebruikelijke enveloppe met inhoud terwijl hij namens de afdeling aan de jubilaris een boekenbon over handigde. Mevr. Pater werd ook door hem in de bloemen gezet. De opperwachtmeester der Rijkspo litie J. die Ridder sprak namens het ad ministratieve gedeelte van de groep *er. wijl de wachtmeester der rijkspolitie C. Overweel dit dleed namens het per soneel. De jubilaris sprak een dankwoord en richtte vooral zeer waardierendle woor den tot mevr. Hendrikse en overhan digde haar als blijk van grote waarde ring een fraai boeket bloemen. WASSENAAR GESLAAGD Aan de Landbouw hogeschool te Wageningen zijn ge slaagd voor het ingenieurs-examen tuinbouwplantenteelt de heer D. Pie- kaar (Wassenaar) en voor het inge nieurs-examen agrarische sociologie de heer H. R. Pijlman (Wassenaar). Rekeningen over 1961. B. en w, hebben de gemeenteraad ter voor lopige vaststelling aangeboden de ge meenterekening en de bedrijfsreke- ningen over 1961. Een uit de raad benoemde commissie, waarin zitting hadden de heren D. Bloemendal, C. E. van den Berg en mr. S. Leenstra heeft de rekeningen onderzocht en rapport uitgebracht. „U heeft de stap gemaakt van het terrein der beschouwingen naar het veld van de beslissingen." Aldus het raadslid, mr. C. J. Woudstra, gistermiddag tijdens de plechtige buitengewone vergadering van de Leidse raad, waarin de nieuwe ge- meentesekretaris, dr. J. van de Poel, door de voorzitter werd beëdigd. Mr. Woudstra hield de sekretaris voor - prof. Telders citerend - dat de stap van de rechtspraktijk naar de rechtswetenschap een moeilijke is. Nadat de keuze gevallen is blijft de jurist verlangen naar de rechts praktijk en de rechtspraktijk naar hem „als een jaloerse bruid". „Laat dit een blijvend verlangen zijn." De raadszaal van Leiden zag er voor deze speciale gelegenheid uit als een receptiezaal. Zeer vele niet-raadsleden woonden namelijk de plechtig heid bij. Onder hen waren: moeder, echt- raadslid was geweest. Hij toonde genote en kinderen van de nieuwbe- ziah een ijverig raadslid die alle za- noemde secretaris, de leermeester ken met nauwgezetheid bestudeerde, vain dr. v. d. Poel en zijn promotor Spr. herinnerde aan de verhelderen- prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, de gesprekken die hij dikwijls met prof. mr. W. L. G. Lemaire, voorzit- de heer v. d. Poél had gehad. Nog ter van de KVP afd. Leiden, prof. mr. C. H. F. Polak, voorzitter van het Instituut van Bestuursweten schappen, waarvan dr. v. d. Poel staf functionaris is geweest. Voorts de di recteur van genoemd instituut, afge vaardigden van Leidse verenigingen en instituten onder wie dr. M. A. v. Dongen, voorzitter van de plaaselij- ke afdeling der St. Adelibertvereni- ging, oud-gemeentesecretaris mr. J. Boal, oud-ïgemeentesecretaris mr. J. Blok, hoofden van dienst der ge meente, mevr. v. Kinschot en echt genoten van de wethouders. Geen zwijgende rol meer Mr. Woudstra sprak de geciteerde woorden in een rede, die hij namens de collega-raadsleden uitsprak. Hij herinnerde aan het afscheid van mr. Bool en diens suggestie ook de se- i| cretaris in raadsbesprekdnigen 't zij ine te laten zeggen, b.v. om rechtskun dige en administratieve zaken te ver duidelijken. Het raadslid vond dit'n goede suggestie, die voor de Leidse raad het overwegen waard is. De voorzitter van de Leidse raad, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, improvi seerde een hartelijke toespraak tot de nieuwe secretaris, nadat hij deze had beëdigd. „Dit mocht geen ge schreven speech zijn," aldus jhr. mr. v. Kinschot, omdat een geschreven redevoering door de voorzitter uitte spreken nu eenmaal in handen komt van de secretaris, in dit geval de loco-secretaris, dus degene wien de rede betrof. De voorzitter herinnerde aan de tijd, waarin dr. v. d. Poel Wat de gemeenterekening betreft merkt de commissie op, dat het re sultaat van die rekening een batig saldo van 97.363,19 wel veel verschilt van de oorspronkelijke begroting, die sloot met een nadelig saldo van f 399.000,- welk tekort onttrokken zou worden aan de saldi-reserve. B. en w. merken in antwoord op deze op merking op, dat de cijfers van de rekening gunstig beinvloed zijn door enkele factoren, zoals een hogere uit kering uit het gemeentefonds, een hogere opbrengst van de personele belasting en een hogere rijksuitkering voor de politiekosten. Op verzoek van de commissie zul len b. en w. de wenselijkheid nagaan van het invoeren van een register in kaartvorm van de gemeente-eigen dommen. Wat de bedrijfsrekeningen betreft heeft de commissie enkele vragen ge steld over de gevoerde afschrijvings- politiek. De rekening van het elek triciteitsbedrijf sluit met een voorlo pig winstcijfer van f 80.471,77, die van het gasbedrijf met een winst van f 77.982,63 die van het waterbedrijf met een winst van f 13.822,66. Het grondbedrijf heeft over 1961 een ver. lies opgeleverd van f 4.718,27, de dienst buitenplaatsen een verlies van f 51.053,64. NOORDWIJK AAN ZEE GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen wiskundig ingenieur de heer A. J. Hermans (Noordwijk aan Zee). Geboren: Ingrid P., d.v. G. E. Feen- stra en G. Sommeling; Wilhelmus C. H., z.v. W Meeuwenoord en W. A. Nulkes; Jacoba C., d.v. M. v. Beelen en J. van Hulst; Arie C., z.v. A. van Duin en M. Hoek; Gijsbert, z.v. Jac. Beukers en A. Leeuwis; Johanna C., d.v. J. van Roon en J. v. d. Niet; Adriana M., d.v. A. v. d. Plas en KI v. d. Plas; Alida M., d.v. Jac. M. J. Zonneveld en W. J. Slenders. Ondertrouwd: Johannes H. Huizer en Hendrica J. M. ter Laak; Jacob v. d. Meulen en Dirkje v. d. Niet; Cor- nelis J. P. Monteban en Johanna R. Bu ijsman. Getrouwd: Marinus J. IJsselmuiden en Martha H. M. Koelewijn. Overleden. Claartje de Bruin, 80 jaar; Willem C. Peek, 26 jaar. verder terugblikkend memoreerde de burgemeester de Warmondse tijd (aan het Philosophicum), de pÉhili- sopie-studie aan de Leidse universi teit en de daaropvolgende studie rechtswetenschappen, die met 't doc toraalexamen en de promotie werd bekroond. „Uw belangwekkend proefschrift over een „staatsrechte lijk labyrinth", aldus spr., hield een belangwekkend voorstel over wijzi ging vain de grondwet in. De meest aangename herinneringen had spr. ook aan de tijd waarin dr. v. d. Poel chef-kabinet was geweest; zijn rech terhand. „U wadht een zware taak," aldus spr., „maar de voortekenen zijn gunstig. Met veel ijver heeft u uw werk als loco aangevat, hetgeen de overtuiging wettigt dat de keus van de raad een goede is geweest." De burgemeester richtte zich ook met woorden van felicitatie tot mevr. v. d. Poel en de (op de publieke tri bune) aanwezige kinderen van de nieuwe secretaris. Dankwoord „Deze raadizaal, zo schoon van vorm geving, houdt een aantal zeer dier bare herinneringen in zich omslo ten," aldius dr. v. d. Poel in zijn dankwoord. Hij herinnerde zich de eertse dinsdag van september in 1958, toen de voorzitter van de katholieke raadsfractie hem „als het ware bij de hand nam en op de hem eigen vaderlijke wijze naar mijn fcetel be geleidde, mij bemoedigend toelachte en het allerbeste toewenste voor de komende periode van mijn raadslid maatschap." Spr. herinnerde eraan dat die periode slechts een korte was. „Op 7 november 1960 zong ik mijr zwanenzang als raadslid." Spr. ha het gevoel nu hem de gelegenihe was geboden een persoonlijk woe in de raad te spreken weer f zwanenzang te. zingen. Hij zal mers krachtens het duurzaam bruik zich van nu af in 'n v* durend stilzwijgen moeten huill^' dens raadsvergaderingen. Des i'" tiger maakte spr. dan ook j'au van de hem geboden kans. H* zijn diepe erkentelijkheid i de sympathie, die hij van oden gemeester had ondervond v. d. liet hem profiteren van Oegst- en rijke ervaring. Ook mr. Bool, zijn prof. Rijpperda Wierdsnaanko°p motor, de voorzitter Jjj?' van het Instituut van n v/2%'. schappen en hiervan .^en. Ass.- dag eveneens aanwez-n, v. Boet- narissen, hoofden vasn'a. d. Rijn delingschefs ter secr*9. mes en heren die lopen jaren hebbeisje gevraagd zijn werkzaamhedt Zeepaardje, redacteur en als la. Zee, Grent hij in zijn dankO. spr. zich voor he der dit nog yr gevraagd per moaht beleven oor student. Brie- en een aantaliit, Past.dijk 304, zijn directe ntel. 010-161212. Een drukb burgerzaal viehuwden en onge in vr. gratis folder. 6 et tot 2500 voor ;haf meubelen, wo- •textiel, koelkasten, •hmachines, kleding, itstreeks van de fa- Geheimhouding, bstbus 1371, Rotterdam. Woensdag markt. Twee- persoonslakens van 8.98 nu 5.98,1-pers. van 6.98 nu 4.98, Grote slopen 1.98, twee stuks 2.98, grote bad lakens 2.98, twee stuks vijf gulden, Nieuwe Rijn. Japie. (21 Woensdag markt. Tri - cobest damesbadpakken waaronder van 25.98, nu alle maten 5.98. Leuke kinderbadpakjes 3.98, Tri- cobest jongens- en heren zwembroeken, halve prij zen. Nieuwe Rijn, over Kleine Burcht, Japie. "g Woensdag markt. Leu ke voetbal-badhandoeken SJC, Leidse Boys, Docos, Quick Boys 2.98, nu 1.25, leuke damestruitjes en vestjes van 18.98 nu 12.98. Teenager-hemdjes 1.98. Nieuwe Rijn. over Kleine Burcht, Japie. sr, Woensdag markt. Spe ciale aanbieding: dames- pyama's 46, 48, 5.98. twee stuks vijf gulden, neren- pyama's, alle maten 4.98, grijze werksokken 1.98, 2 paar 2.50. Nieuwe Rijn, over Kleine Burcht. Japie.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6