ZWOLSMAN (LANDBANK) SCHENKT VILLA AAN LEIDSE UNIVERSITEIT Aktieve bezorgers gevraagd Weerbericht SLOT VAN EEN GESLAAGD EXP0GE-C0NGRES IN LEIDEN Leidse universiteit Het weer in Europa Marktberichten MAANDAG 1 JULI 1963 PK UCTD9CHE COURANT PAGINA 1 conoert: om 11.30 begon men. Er was serieuze aandacht voor de ge boden muziek, het publiek reageer de uiterst correct, soms met be schaafd enthousiasme. Ondanks het nachtelijke uur was de zaal toch geheel gevuld: er schijnlt voor velen tijdens een nacht-concert een aan trekkelijke sfeer te heersen. De bezetting van de Diamond Five was de gebruikelijke, te weten Har ry Verbeke, tenorsaxofoon, Cees Smal, trompet en ventieltrombone, John Engels jr. slagwerk, Jaques Schols bas en ten slotte, leider Cees 91inger, piano. Het is waarlijk een unicum, ook in de Ned. Jazz- were ld, dat een jazz-orkest reeds jarenlang in de zelfde bezetting be staat (in dit geval al sinds april *58). Derhalve zijn die leden geheel op el kaar ingespeeld, en mede daardoor kunnen ze jazz bieden van een con stant hoog peiL Ze maakten waar dat ze een van Nederlands beste or kesten vormen (bovendien geniet t orkest ook buiten onze grenzen gro te bekendheid). Het repertoire van het orkest kan veelzijdig genoemd worden: naast stukken die men „soul-jazz" pleegt te noemen, ook enige „ballads" en blues. Harry Verbeke viel op door zijn fraaie soli en lyrische toon; Jaques Schols en John Engels vorm den een hechte ritme-sectie. De eer ste bracht daairnaast nog enige smaakvolle soli naar voren, de laat ste drumde goed, maar wat luid ruchtig, zijn langdurige soii konden ons slechts even boeien. Cees Smal speelde naast enige voortreffelijke soli op de trompet, solo op ventiel-trom- Voor het bezorgen van De Leidse Courant in Leiden en Oegstgeest vragen wij AKTIEVE BEZORGERS HOGE HONORERING. Sollicitaties abonnementsafdeling Papengracht. 32, tel. 20935. De N.V. „De Landbank", die na de dood van prof. Jhr. mr. VV. J. M. van Eysinga, docent aan de Leidse Universiteit, en nadien rechter aan het Internationale Hof van Justitie, de beschikking kreeg over de wo ning van prof. Van Eysinga, heeft, in overleg met dr. A. J. Ch. Haex, aan wie het huis aanvankelijk ter beschikking was gesteld door de Landbank (er zou dan een weten schappelijk onderzoekingscentrum in worden gevestigd) besloten het huis met de omliggende grond te schenken aan het Leidsch Universi- teits-Fonds. Het pand zal worden ingericht als wetenschaps- en receptiecentrum, vooral ten behoeve van de medische faculteit der Leidse Universiteit. Deze beslissing is genomen door de heer R. Zwolsman, voorz. van de Raad van Bestuur van de Landbank. Hij en dr. Haex zijn tot het besluit, om het pand ter beschikking van 't Leidsche Universiteits-Fonds te stel- Het Van Eysinga-huis aan de Rijns- burgerweg. Het pand staat thans leeg. (foto Holvast) len, op grond van de overweging, dat op deze wijze de grote prof. Van Eysinga, die in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de ontwikke ling van het Universiteitsfonds, een waardig monument ter herinnering aan zijn grote verdiensten wordt herdacht. Dat deze schenking de Universi teit zeer te pas komt, lijdt geen twij fel. Tot op heden bezit de Universi teit geen passende representatie, hetgeen vooral de laatste jaren, nu het internationale wetenschappelijke contact zo enorm is toegenomen, als een belangrijk gemis werd gevoeld. Behalve als receptiecentrum zal het gebouw ook dienst gaan doen als lo- giesgelegenheid voor de gasten van de Universiteit, die dan in een rus tige omgeving, doch op korte af stand van de Universiteit zelf, een passend onderdak kunnen genieten. ter hoogte van de Kleine Burcht, zich afspeelde. De kade was het to neel van een vechtende kluwen men sen, toen drie surveillerende agen ten in moesten grijpen. Op de som matie door te lopen werd geen ge hoor gegeven. De vechtpartij ontaar de in verzet tegen het optreden van de agenten. Naar aanleiding hiervan werden aangehouden een 25-jarige aannemer uit Leiden, een 23-jarige loodgieter en een 23-jarige beton- gieter, eveneens Uit Leiden. Deze he ren zijn opgesloten in het bureau van politie. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor 't kandi daatsexamen werktuigkundig inge nieur de heer A. C. A. v. Kesteren, Leiden, en voor het examen voor wiskundig ingenieur de heer H. W. Hoogstraten, Leiden, met lof. Aan 't Rotterdams Conservatorium behaalde Albert v. Kapel. Leiden, de akte mu ziekonderwijs B. Linda van Westrienen, een 11- jarige scholiere, is gistermorgen om vijf over tien op de fiets aangereden in de straat waar zij woont, de Storm Buysingstraat. Zij reed langs 'n auto die aan de wegkant stond geparkeerd op het moment, dat de bestuurder, een 24-jarige Leidenaar, zonder op 't verkeer te letten schuin de rijbaan opreed. De bestuurder had geen rij bewijs. Linda brak bij de val 'n been. „DE RUISVOORN" ZondJag jl. hield „de Ruisvoorn" uit Leiden haar eerste wedstrijd in dit seizoen te Aalsmeer. De vangst was matig. Er werden 5840 g vis aan de söhaa/1 gebracht; 89 stuks. 1 A Kijk in de Vegte 1130 g, 2 M. Dorrepaal 500 g, 3 P. Dubbeldeman 440 g, 4 Th. Voskuil 370 g, 5 H. v. Oosten 370 g, 6 P. Oudisihoonn 350 g, 7 W. Mulder sr. 345 g, 8 W. v. Tongeren 325 g, 9 W. v. Weizen 300 g, en 10 A. v. Dijk 270 g. Grootste bliek: 1 A. Kijk in de Vegte 225 g; grootste voorn: N. Dor repaal 165 g. Uitslag vorig seizoen: aantal pun ten: 1 J. Hollebeek 97, 2J. Solleveld 93 p. Aantal stuks: 1 A. Kijk in de Veg te 44 st., 2 J. Leuering sr. 41 st. Aantal grammen: 1 Leuering sr. 3745 g, 2 W. Mulder sr. 3253 sta z Aan P. Oudshoorn werd de zilve ren insigne uitgereikt ter ere van zijn 25-jarig lidmaatschap. NACHTCONCERT Zaterdagnacht traden de Diamond Five voor de Leidse Jazz-Clubs in het volle Casino- (film-theater op. Him optreden was het sluitstuk van het succesvolle jazz-seizoen '62-'63: er is meer dan ooit in dit seizoen iets op het gebied van de jazz in Leiden te doen geweest. Voor het volgende seizoen kon de voorz. van de LJ.C. reeds aankondigen, dat het Ruim 20 mensen waren betrokken Cees See quintet in september waar bij een vechtpartij die gisteravond schijnlijk naar Leiden komt. om tien over elf op de Nieuwe Rijn, Dit keer was het dus een nacht- Congres in Leiden over giftigheid van geneesmiddelen Genootschap opgericht na Softenon-drama De in 1962 na het Soften om dr a - ma opgerichte „European Sqciety for the Study of Drug Toxicity" (Ge nootschap voor het onderzoek van de giftigheid vam geneesmiddelen) hield vrijdag en zaterdag in Leiden haar tweede wetenschappelijke bij eenkomst. Behandelde onderwerpen waren: „Methodes voor het onder zoek van de giftigheid van genees middelen" en Stofwisselingsonder- zoek met betrekking tot de giftigheid van geneesmiddelen". De door het genootschap ingestel de studiegroepen brachten verslag uit over hun onderzoekingen. Er wa ren 270 deelnemers, en zij kwamen uiit Duitsland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Tsjeoho-Slowakije, Zwe den en Zwitserland. Zij zijn deels in industriële, deels in aoadmedisohe en oveheidslaboratorda werkzaam. Ver tegenwoordigers van verschillende overheidsinstanties namen aan deze vergaderingen deel, die tien doel hebben om zoveel mogelijk materiaal te verzamelen, dat kan dienen om de veiligheid van geneesmiddelen te verhogen. Uit welhaast alle Europese landen (ook achter het IJzeren Gordijn) waren vertegenwoordigers in Leiden. De organisatie van studie van medi cijnvergif tigi/ng is opgericht kort na dat de kwestie van het softenon-ge- vaar bekend werd. Uit de Verenigde Staten zijn afgevaardigden gezonden van een soortgelijk genootschap in Amerika. Meer dan honderd experts van bekende Europese farmaceuti sche industrieën hebben hun expert gestuurd. giv bone in de balilad „Everything Nap pens to me". Leider Cees Slinger vonden we de minst originele so list. dat bleek vooral toen hij num mers van Horace Silvv speelde „(Kiss me right)": het was teveel een imitatie. Het concert als geheel was in ieder geval een waardig slot van dit jazz-seizoen. Even na tweeën toog het publiek voldaan huiswaarts Aan de Rijksuniversiteit te Leiden 2ijn geslaagd voor de examens: Doctoraal Geneeskunde: mej. M. P. Krijgsman (Heensbroek), mevr. N. Rahnema-Rabbani (Leiden), en de heren D. de Greef (Vlissingen), G. J. •Heederik (Treebeek), A. P. Lemer (Oegstgeest), A. F. de Ruiter Cs Gra- venhage) en M. Smitt (Leiden). Semi-artsexamen: de heren F. van Kersen (Rotterdam), F. E. Nommen- sen (Voorburg), en J. Voogd (Lei den). Artsexamen: de heren J. Gorrée en P. de Groot, beiden te 's-Gravenhage en Oei King tien (Oegstgeest). Doctoraal Franse t. en 1.: mevr. C. M. Noest-Elenbaas (Leiden), en mevr. T v d Meulen-Kooistra (Eind hoven) Kandidaats Franse t en 1.: de hr. J. W. A. Jonker (Delft). Kandidaats Geschiedenis: mej. H. L. A. Furneé ('s-Gravenhage), mej. H. C. M. Terhal (Heerlen) en mej. H. J. Graafland (Groningen). Kandidaats Paedagogiek: de heer P. J. Oh. Fretz ('s-Gravenhage). Kandidaats W.-Sociologie: mej. G. W, Kantebeen (Alphen a. d. Rijn) en de hr. J. Poorter ('s-Gravenhage). Kandidaats Psychologie: mej. S. Harlaar (Schiedam), mej. Th. G. L. J. v d Meulen ('s-Gravenhage), mej. M. H. M. Peters ('s-Gravenhage) en mej. L. T. J. v. d. Kamp, eveneens te ('s-Gravenhage). Propadeutisch Godgeleerdheid: mej. M. W. den Herder (Oegstgeest), mej. G. I. Berkhof (Oegstgeest) en de heer Ch. M. Krijger ('s-Gravenhage). Kandidaats Engelse t. en 1.: de he ren C. A. Wenneker (Delft) en A. J. M. Pannebakker (Boskoop). Kandidaats Ned. Recht: mej. A. C. ten Doesschate (Bloemendaal). Wat lezers schrijven AFVAL EN DE JEUGD In de krant van dinsdag jl. viel mijn oog op het bericht over het voorstel van B en W om in Den Haag om een ieder die vuil of afval op straat gooit te verbaliseren. Ik hoop dat dit voorstel van harte wordt toegejuicht. Vooral om het feit, dat reeds eerder in de krant heeft gestaan over het vandalisme van de jeugd in Leiden. Vele niet-begrijpende mensen, en dat zijn meestal ouders zonder kin deren, geven onmiddellijk de ver keerde opvoeding de schuld. Maar begrijpen de mensen dan niet dat de volwassenen de grootste schuld treft. Als de kinderen veel op straat spelen moeten wij allen er voor zorgen, dat er geen gelegenheid bestaat om hun lust bot te vieren op hetgeen er op straat ligt( wat de nette mensen des avonds op straat gooien). Komt u maar eens naar de Boerhaavezalen en omgeving. De brandweer is al ver schillende keren uitgemikt, omdat de jeugd het afval dat daar en in de stegen ligt in de brand gestoken had. Het lijkt wel of men de vuilnisbelt van de Noorderstraat hier heen heeft m ïs het gek, dat de jeugd hier vertier zoekt in de afval en in de rommel? Een lustoord voor de jeugd. Als ieder een werkelijk geverbaliseerd werd voor het op straat gooien van vuil, dan had de jeugd ook geen aanleiding meer. Een abonnee Leidse Agenda MAANDAG 1 JULI Leidse Gemeenteraad Openbare raadsvergadering, 14.00 uur in hef Stadhuis. Rotterdamsche Bank N.V. Re ceptie t.g.v. bet 100-jarig bestaan, in het Bankkantoor, Rapenburg 27, van 15.00-17.00 uur. VRIJDAG S JULI 25-jarig priesterfeest pater Vane man Feestelijke ontvangst van pa ter Vaneman en zijn familie voor de St. Petruskerk, om 19.00 uur. Het 18e congres van de Nederland se vereniging van Ex-politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd, waar aan ruim 350 congressisten deelna men met als trefpunt de Stadsgehoor zaal, behoort weer tot het verleden. Het officiële sluitstuk van het weer alleszins geslaagde vierdaags congres werd zaterdagmorgen gevormd door een bijeenkomst in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Deze slotbijeen komst was vrijwel geheel gereser veerd om de Expogé-leden en in het bijzonder hun afdelingsbesturen de gebruikelijke vraagbaken nog eens de nodige toelichtingen te geven op de richtlijnen volgens welke de door de Duitse Bondsrepubliek be schikbaar gestelde 125 miljoen DM aan de nazi-slachtoffers zullen wor den uitgekeerd. Teneinde deze toelichtingen zeer ter zake kundig te kunnen geven, werd de heten mr. J. G. A. ten Sie-t- hoff, hoofd van het Centraal Afwik kelingsbureau Duitse Schade-uitke ringen (Cadsu), en P. M. J. Fruit - man, algemeen organisatie-adviseur bij het Ministerie van Financiën, be reid gevonden een inleiding over de smartegeld'verdeling te houden. In zijn openingswoord verzocht de voor zitter, mr. G. Oh. Aalders, de even tuele vragenstellers nog eens met na druk niet meer over het verleden in discussie te treden, doah de vragen te beperken tot het onderwerp. De heer Fruitman vond bij de con gressisten allereerst een aandachtig gehoor voor zijn korte uiteenzetting van de vele organisatorische aspec ten, die moesten worden opgelost teneinde tot een zo snel mogelijke uitbetaling vam de sohade-claims te komen. Daar het te verwachten aan tal aanvragen tot uitkering van een smartegeld tussen de 60- en 70-dui- zend zal liggen, behoeft het, aldus spr., geen betoog, dat aan de orga nisatie van hef geheel uitzonderlijk hoge eisen moesten worden gesteld teneinde het beoogde doel, t.w. een vlugge, veilige en voordelig verde ling van de DM 125 miljoen te kun nen bereiken. Mede dank zij de de- passing van enkele organisatorische primeurs w.o. de aan het aanvraag formulier gehechte „ponsconcep ten", en ontvangstbevestigingen en het inschakelen van een computer voor de berekeningen van de ver- hohdingsgetallen e.d., zal dit doel worden bereikt en als de aanvra gers zidh aan de toelichtingen hou den geen enkele stagnatie plaats vinden. Hoe? De heer Ten Siethoff zette hierna uit voerig uiteen volgens welke richt lijnen de uitkeringen zulien worden verstrekt en welke categorieën van nazi-slachtoffers voor de hier bedoel de uitkeringen in aanmerking ko men. Met enkele voorbeelden gaf hij aan hoe de verschillende verhou dingsgetallen zuiden worden bere kend, m.a.w. op welke uitkering on geveer kan worden gerekend. Uiter aard hangt de grootte af van het aan tal. gerechtigde aanvragers aan wie, na de Cadsu-erkenning van de scha declaim waartoe het verificatie bureau van het Rode Kruis werd in geschakeld t.z.t. de postbewijzen, die aan alle postkantoren kunnen worden verzilverd, zullen worden toegezonden. Dank Hierna volgde nog een kort huis houdelijk gedeelte, waarin o.m. werd besloten het congres-1964 in Arnhem te houden. ZATERDAG 6 JULI 25-jarig priesterfeest pater Vane man 10.30 aubade voor de pasto rie, Lorentzkade: 11.15 H. Mis voor de schooljeugd; 19.00-20.30 uur re ceptie in hef parochiehuis, naast de Petruskerk. APOTHEKERS DIENST Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek. Doezafitraat 31. tel. 21813 en Haven Apotheek, Haven 18, tei. 20085. De dienst van Apotheek R. v. Breest- Smallenburg te Leiderdorp wordt even eens waargenomen door de Haven Apo theek. BIOSCOPEN De films in de week van 28 juni tot 4 juli zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: „Wat ouders niet weten", 14 jaar. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Lido: „Op een hete namiddag", 18 jaar. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Luxor: „Het testament van dr. Ma- buse", 18 jaar. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.; 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Studio: „Lift naar de zon", sfcr. volw. Dgl.: 2.80, 7.00, 9.15 u.; znd.; 2.30, 4.45 7.00, 9.15 u. Trianon: West Side Stoiy (prol.), 14j. Dgl.: 2.00 en 8.00 uur; znd.: 2.00. 5.00 en 8.00 uur. Hex: „Zeg het met kogels", 14 j. Dgl.: 2.30, 7.15, 9.15 u., znd.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u. Alvorens de voorzitter met een en kel woord het 18de cöngres voor of ficieel gesloten verklaarde, richtte hij zich met een hartelijk getint dank woord tot allen, die ertoe hadden bij gedragen de congressisten weer en kele onvergetelijke dagen te bezor gen. Naast het bestuur van de afde ling Leiden en de leden van de con grescommissie, die het geheel op zo'n voortreffelijke wijze hadden georga niseerd, dankte spreker eveneens in het bijzonder de heer P. B. K. Ver steeg en zijn staf, voor wie geen moei te te veel was om de Stadsgehoorzaal tot een alleszins gastvrij trefpunt van de congressisten te maken. Show Wegens de minder gunstige weers gesteldheid werd de slot-broodmaal- tijd niet op het Pieterskerkhof doch in de koffiekamers van de Stadsge hoorzaal gehouden. Na de broodmaaltijd was met het oog op de tijd voor een groot deel van de congressisten reeds 't tijdstip van vertrek aangebroken en volgde dus een massaal hartelijk afscheid. De overige deelnemers (sters) bega ven zich hierna naar het Pieterskerk hof, waar zij werden onthaald op een zeer uitgebreide muzikale show van het CristelUk Tamboers- en Pijper- corps „Kunst en Genoegen". (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur): WISSELVALLIG Zwaarbewolkt met enkele op klaringen en hier en daar enige regen of een regenbui met kans op onweer. Weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke wind. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur hiiden: max. neer- BEIIRSOVFRZICHT VAN MAANDAG ZEER STILLE MARKT De effectenbeurs is met heel wei nig animo vanmiddag begonnen aan de tweede helft van 1963. Het is een algemeen verschijnsel dat de belang stelling voor de effectenbeurzen van de zijde van de beleggers op het ogenblik zeer gering is. Men gaat nauwelijks tot nieuwe aankopen over en geeft er de voorkeur aan de hui dige gang van zaken af te wachten. Een der oorzaken hiervan is wel de afwezigheid van buitenlandse kopers, merendeels ingevolge de in vele lan den heersende onzekere politieke toestand. Daar komt bij dat de Ame- kaanse effectenmarkt geen bijzondere punten van aanraking biedt Ook daar heerst de laatste tijd een apatische stemming en toont men niet de ge ringste neiging om van enige belang stelling voor de beurs te laten blij ken. 't Was dan ook vandaag in Am sterdam een zeer stille markt met be perkte koersschommelingen. Nieuws van enige betekenis ontbrak volko men en zo langzamerhand neemt de beurs allures aan van de vakantie stemming. Daartoe draagt het feit bij dat de stroom van jaarverslagen aan het opdrogen is. Er is de laatste maanden een accumulatie van Jaar stukken losgebarsten en de vorige week heeft een opeenhoping gebracht bovendien van belangrijke aandeel houdersvergaderingen, waarbij bier en daar van de zijde van aandeelhou ders krasse woorden tot de besturen zijn gericht. Dit wil nog niet zeggen dat de markt ongevoelig zou zijn voor nieu we ontwikkelingen die van betekenis zijn. Met grote belangstelling heeft men kennis genomen van de belang rijke transaoctie van het bod door de Shell en de British Petroleum op de Burman Oil. De vorige week zijn olies daarvoor vast gesloten en ook vandaag trokken de oliewaarden ver der aan. Kon. Olie verbeterde 1H gulden tot 171 gulden. In Unilever ontstond vrijwel geen beweging, maar werd de vorige koers goed gehand haafd. Philips trok ongeveer een hal ve gulden aan, terwijl Hoogovens zich met moeite handhaafden. AKU werd vanmorgen nog gedaan op 468 en liep vanmiddag op tot 472^. Hoe wel dus de affaire gering was, liet de markt een goede ondertoon zien en was er van aanbod weinig sprake. Cultures hadden een zwak verloop vooral voor HVA. In scheepvaart fondsen was de belangstelling mi niem en was voorshands alleen Kon. Boot genoteerd op 156 hetgeen een verlies van ruim een punt betekende ten opzichte van vrijdagmiddag. Over de introductie van Goldmines is men ter beurze zeer tevreden. Vanmiddag werd een adviesprijs vernomen van f 559. De lokale fondsen vielen erg mee, zelfs voor Hollandia Katten burg, in welker vergadering vorige week harde noten werden gekraakt. Staatsfondsen eerder oplopend. LEIDEN, 1 juli. Groente Andij vie, snijbonen 150-195, stam bonen 180-230, tuinbonen 26-33 postelein 45- 64, rabarber 15-21. spinazie 48-69, komkommers 27-28, tomaten A 50- 130, waspeen 30-41 per 100 kilo. Per ziken 31-50, bloemkool A 1B-67, kom kommers A 10-32, sla A 3,5-9 per 100 stuks. Per 100 bos: Bospeen 40-59, kroten 15-23. AMSTERDAM, 1 juli. Vee Aan voer 272 runderen. Prijzen: le kwal. 330-340, 2e kwal. 310-320, 3e kwal. 270-300. ROTTERDAM, l-T. Vee Totale aanvoer 1441; vette koeien en oi 1441. Prijzen, resp. Ie, 2e en 3e kw.: vette koeien 305-340, 275-300, 260- 275. Aanvoer even korter, handel kaim, prijzen gedrukt. Vooral twj af loop prima's boven notering. temp. slag HELSINKI onbew. 24 0.3 STOCKHOLM 1. bew. 24 0 OSLO h. bew. 23 0 KOPENHAGEN h. bew. 20 0 ABERDEEN geh. bew. 17 0 LONDEN regen 18 7 AMSTERDAM regenbui 19 4 BRUSSEL regen 21 1 LUXEMBURG geh. bew. 18 0 PARIJS zw. bew. 21 0 BORDEAUX zw. bew. 17 2 BERLIJN geh. bew. 26 0 FRANKFORT mist 24 0.2 MüNCHEN 1. bew. 25 10 ZURICH mist 1 GENèVE zw. bew. 0.1 LOCARNO onbew. 0 WENEN onbew. 27 0 INNSBRUCK h. bew. 28 0 BELGRADO onbew. 36 0 ATHENE onbew. 33 0 MADRID onbew. 26 0 MALLORCA onbew. 27 0 LISSABON h. bew. 21 0 PAUZE Heden: feest van het kostbaar bloed des Heren. Mis: Redemisti nos gij hebt ons, Heer, vrijgekocht door uw bloed (uit het Boek der Open baring). GEZOND OPTIMISME Toen Churchill aan Engeland niets anders in het vooruitzicht steilde dan „bloed en tranen" die de overwin ning moesten brengen, gaf hij daar mede, onbedoeld, de gang van de menselijke verlossing weer. „Gij hebt ons vrijgekocht door uw bloed' is de leidraad van de mis van heden. Bloed en tranen vervullen in de ge schiedenis van de gevallen mensheid, helaas, een grote rol, en daarom ook in de voltrekking van de verlossing, die het heil der mensheid samenvat in één Mens. Zijn ondergang en op gang doen ons de betrekkelijkheid van het openbaar levenssucces aan voelen. Het is de overweging van 't kostbaar bloed des Heren, die de zwaarste pessimist kan brengen tot een realistisch optimisme. De gods vrucht tot het Bloed van Christus is ons door paus Johannes herhaalde lijk op het hart gedrukt. De maand juli is eraan toegewijd. PUZZEL No. 510. Horizontaal: 1 spanjolet (ZN), 4 maanstand, 6 bijwoord, 7 zwemvogel, 9 spil vam een wiel, 10 achting, 12 water in N. Bnab., 13 rei gerachtige vogel, 16 van het teken af te herhalen (afk. in de muziek)', 17 schedk. element (afk 19 gem. in Gelderl., 22 afkorting vam dotva, 23 biersoort, 24 dat is (afk.), 25 wan deldreef. 27 vereniging. 29 rijschool (alk.), 30 slim (bargoens). Vertikaal: 1 vreemde munt, 2 oder dergleichen (afk.), 3 gem. in Liinb., 4 muzieknoot, 5 welgevormd, 6 vreemde munt, 7 de aanzienlijken, 8 welaan, 11 bekende afkorting, 14 gem. in Gelderl., 15 bijrivier van de Drau, 18 lichaamsdeel, 19 visbootjt met gaatjes, 20 voorzetsel, 21 azijn, 22 inhoudsmaat (afk.), 26 spil van een wiel, 28 onbekende. Oplossing morgenavond. PUNT In naam der wet, doe open de deur!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3