S)e Ccidóe6oti^cmt CHROESJTSJOFS BEZOEK AAN BERLIJN m NOODLOTTIGE BRAND IN RIO DE JANEIRO ZATERDAG Ï9 JUNI 1968 53e JAARGANG No. 15.964 Directeur J. F. J. M. KOEN6 Hoofdiedakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 3C KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GEORGANISEERD JUBELEN IN OOST-BERLIJN Telet. 2 0 9 3 5 - Bed. 20015, 25594- Advert. 30 826 - Klachten besorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kW., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm.. Telefoontjes 1.50 Het is een kleine topconferentie Het ,vriendschapsbezoek' van Chroes- JAsjov aan O.-Duitsland bleek zich vrijdag tè ontwikkelen in de richting van een kleine „topconferentie" voor het bezien van politieke vraagstuk ken en de betrekkingen tussen Oost en West in 't algemeen. Tijdens het verblijf van de Sowjet-Russische pre mier zijn in Oost-Duitsland dit week einde ook de communistische leiders van Polen, Tsjecho-Slowakije en Hon garije aanwezig. Niet bevestigde be richten willen, dat ook Bulgarije en Roemenië op deze bijeenkomst zul len zijn vertegenwoordigd. Officieel gebeurt dit alles ter ere van de Oost- duitse communistische chef, Walter Ulbricht, die zondag 70 jaar wordt. In politieke en diplomatieke krin gen aan beide zijden van de Berlijnse muur was men echter van mening, dat het Sowjet-blok twee vraagstuk ken wil bespreken, namelijk: 1. de komende ideologische ge sprekken tussen China en de Sowj et- Unie, die aanstaande vrijdag in Moe kou beginnen, en 2. de toestand in Berlijn en Duits land in het licht van het bezoek van president Kennedy, tezamen met de daarmee nauw verbonden kwesties ais ontwapening en een kernstopver- drag. West-Berlijn te verzwakken. Indien dit inderdaad de bedoeling is ge weest, is de opzet niet bepaald ge slaagd. Fabrieken en kantoren hadden hun personeel naar de afgesproken plaat sen op het plein voor het stadhuis laten gaan voordat Ghroesjtsjov aan kwam. Het gejuich van de menigte was in het begin niet levendig genoeg. TV- cameralieden traden toen op als lei ders van het gejuich voor de ver schillende gedeelten van de menigte waarop zij hun camera richtten. Voor het stadhuis hield Chroesjtsjov een toespraak. Het enige waarmee Chroesjtsjov op het bezoek van Kennedy zinspeelde, was zijn ironische vraag over de ba gage van sommige vreemdelingen. Met een brede grijns en het karakte ristieke steken met zijn wijsvinger zei Chroesjtsjov, dat hij zelf tenmin ste geen voorwerpen voor een „kou de oorlog" in zijn koffer had. Vijf minuten na de toespraak van Chroesjtsjov barstte een hevige re genbui met rukwinden lo6, die het plein snel schoon veegde. Chroesjt sjov was toen al met Ulbricht in de open wagen naar Niederschoenhau- sen in het noorden van de stad onder weg, waar hij, een paar straten van de officiële residentie van Ulbricht, zou logeren. Langs de route stonden duizenden kinderen met vlaggetjes. Het enige diplomatieke gebouw, waar Chroesjtsjov langs reed, dat geen vlaggen had uitgehangen en waar geen toeschouwers achter de ramen stonden, was de Chinese ambassade. GESLAAGDE VLUCHTPOGINGEN Drie Oostduitse soldaten zijn er vrijdagmiddag in geslaagd met een pantserauto naar West-Duitsland te vluchten. De drie Oostduitsers reden bij het dorp Heringen over de prik keldraadversperring heen en bereik ten ongedeerd het westen, waar zij zich bij de burgemeester van Herin gen meldden en om asiel vroegen. Volgens de douane is ook een voor malige Oostduitse grenswacht er in geslaagd naar het westen te vluch ten. Niet genoeg gejubel. Er zijn echter ook aanwijzingen, dat 't bezoek van Chroesjtsjov mede ten doel heeft het effect van de ju belende ontvangst van Kennedy in De pauselijke driekroon De tiara, waarmede Paius Paulus VI aanstaande zondag op het Sint- Pietersplein wordt gekroond, is een werkstuk van de edelsm edenschool in Milaan, die naar Fra Angelico is genoemd. Deze driekroon, een ge schenk van de burgerij van Milaan, waar de nieuwe Paus laatstelijk als aartsbisschop heeft geresideerd, is van massief zilver met onderaan rondom een motief van gouden lelies en edelstenen en op de top een gou den kruis. Paus Paulus heeft zelf dit ontwerp uitgekozen uit een serie mo dellen, die hem een week geleden was getoond. Het is een modern ont werp dat herinnert aan de tiara welke door Leo XIII werd gedragen. De andere Pausen van deze eeuw hadden voorkeur voor een wat min der hoge maar iets bredere driekroon. De tiara wordt vandaag door een groep bedevaartgangers uit Milaan op een speciale ontvangst officieel aan de Paus overhandigd. Kennedy in Ierland President Kennedy heeft vrijdag in een gezamènlijke vergadering van beide huizen van de Ierse volksver tegenwoordiging plechtig beloofd, dat de Verenigde Staten alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om een overeenkomst te bereiken teneinde de verspreiding van kernwapens te gen te houden. Kennedy noemde de rol, die Ier land in de wereld speelt „een voor beeld voor andere kleine landen". De invloed van Ierland in de Ver enigde Naties is veel groter dan van een land van deze omvang verwacht mag worden, aldus Kennedy. Kennedy zei, dat hij er andere klei ne landen aan wilde herinneren, dat ook zij kunnen en moeten helpen bij het opbouwen van de wereldvrede, daar ook hun veiligheid afhangt van de Verenigde Naties. „De vredesma- chine van de V,N. kan niet werken zonder de hulp van kleine landen, wier legers niemand bedreigen en die daardoor kunnen helpen bij het scheppen van een wereld waarin geen land door macht wordt be dreigd". President Kennedy is vrijdag per helikopter van de Ierse hoofdstad Dublin naar Cork gevlogen. Cork is de op één na grootste stad van de Ierse republiek. De grootouders van moeders zijde van de Amerikaanse president zijn uit deze stad afkomstig. Vermakelijk incident. Toen Kennedy per auto van het stadhuis van Cork naar het veld reed, vanwaar een helikopter hem naar Dublin zou terugbrengen, deed zich een vermakelijk incident voor. De president stond achterin zijn auto en schudde een groot aantal mensen uit menigte de hand. Op een gegeven moment echter hield één van zijn bewonderaars Kennedy's hand te lang vast met het gevolg, dat deze het evenwicht verloor en uit het ge zicht van zijn verbaasde veiligheids functionarissen verdween. Enkele ogenblikken later stond Kennedy weer breed lachend overeind. Het handen schudden liet hij echter ver der achterwege. Werd Belgisch vliegtuig neergeschoten Het Belgische ministerie van ver dediging heeft vrijdag verklaard, dat het Belgische militaire vliegtuig, dat woensdag bij Sennelager in West- Duitsland verongelukte, door een mortiergranaat van daar oefenende Britse militairen getroffen zou kun nen zijn. Bij het ongeluk kwamen 33 Belgi sche parachutisten en de uit vijf le den bestaande bemanning om het leven. De parachutisten waren op oefenvlucht. Het communiqué van het ministe rie van defensie zei, dat het toestel bij de landing op de Britse lucht machtbasis te Quetersloh over een gebied had gevlogen waar schiet oefeningen, voornamelijk met mor tieren, werden gehouden. In afwach ting van nadere gegevens kan wor den toegegeven, dat het mogelijk is, dat het vliegtuig toen door een gra naat werd getroffen, die het ongeluk veroorzaakte, aldus de verklaring, waarin tenslotte werd opgemerkt dat ook van Britse zijde een onderzoek was ingesteld. De eerste secretaris van het Slo waakse partijbestuur heeft volgens het Tsjechische persbureau Ceteka twee dagen geleden op een partij- vergadering gezegd, dat Vladimir dementis, de gewezen minister van buitenlandse zaken die in 1952 is te rechtgesteld op beschuldiging van verraad, ten onrechte is vervolgd. Vrijdagochtend is H.K.H. Prinses Irene uit Madrid aangekomen op Schip hol om zaterdag de verjaardag van haar vader mee te vieren. Foto: Op de luchthaven wordt de prinses hartelijk verwelkomd door jonkvrouwe C. E. B. Roell, hofdame van H.M. de Koningin. De Kanaalstudiegroep heeft in Parijs weer eens een nieuw plan voor een vaste verbinding tussen Frankrijk en Engeland. Het plan omvat een over spanning van het Kanaal gedeeltelijk door bruggen, gedeeltelijk door een tunnel voor wegverkeer en spoor. Deze tunnel zou moeten lopen tussen twee kunstmatige eilanden, die op vier mijl afstand van elkaar in het Ka naal moeten worden gebouwd en een ruime doorgang voor de scheep vaart moeten garanderen. De eilanden zouden dan met bruggen resp. met Engeland en Frankrijk moeten worden verbonden. De kunstmatige eilanden, waarvan de bovenste tekening er een toont (met tunnelingang) zouden een grote betaalde trekpleister voor toeristen kunnen worden. De onderste tekening toont wegverkeer en trein naast elkaar in de tunnel. De verknochtheid tussen Oost-Duitsland en Rusland kwam vrijdagmiddag duidelijk tot uiting bij de aankomst van premier Chroesjtsjov voor zijn bezoek op het vliegveld Schoenefeld van Oost-Berlijn: staats- en partij leider Watter Ulbricht werd door de Russische premier stevig omhelsd. Te veel geheide aan auto's VERZEKERINGEN VERHOGEN PREMIES Omdat de aan schade uitgekeerde bedragen bij elkaar hoger zijn dan de ontvangen premieën, hebben de in Nederland werkende autoverzeke raars besloten om de premie van de WA-verzekering met tien en die van de all-risk-verzekering met vijftien procent te verhogen. Men zal een minimum van twintig gulden méér voor WA-verzekering en zestig gul den meer voor all-risk aanhouden. Ototoffi verkeersdichtheid en voort durende stijging van de reparatie kosten zijn oorzaak van de ongunsti ge resultaten der verzekeringen. Ook na de verhoging, aldius wordt verklaard door die maatschappijen, blijft Nederland in de verzekering een goedkoop land. De verhoging gaat per 1 augustus in. Zij die nu een verzekering afslui ten, betalen nog het oude tarief. Voor thans verzekerden zal de verhoging pas intreden bij vervangen van de verzekerde wagen of verandering van eigenaar. Voorlopig zal nog geen ver hoging ingaan voor bromfietsen, scooters, motorfietsen en landbouw trekkers. Over verhoging bij de in voering van de verplichte WA-ver zekering moeten de maatschappijen Moh nog beraden. Zeventien slachtoffers In een wolkenkrabber in het cen trum van de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft vrijdagochtend een hevige brand gewoed, die 17 slacht offers heeft geëist. Vijftien mensen, die het dak van het 21 verdiepingen hoge gebouw waren opgevlucht, wer den met zes helicopters in veiligheid gebracht. De brand was ontstaan in een film- laboratorium op de 17de verdieping. Het vuur vond gretig voedsel in de filmrollen en verspreidde zich ra zend snel, zodat de aanwezigen in de hoger? verdiepingen geen tijd meer hadden om naar beneden te vluchten. De brandweer hakte een gat in de muur van het aangrenzende hotel en kon daardoor vijftien reeds door de rook bedwelmde mensen in veilig heid brengen. Zes van de 17 slacht offers kwamen door een val om het leven. De valpartijen deden zich voor toen een 30-tal personen, die op de 23ste verdieping door het vuur waren in gesloten, zich over een smalle richel aan de buitenmuur van het gebouw in veiligheid probeerden te stellen. Zij hielden zich vast aan door brand weerlieden vanuit naburige kantoor lokalen toegeworpen touwen. Terwijl de menigte op straat de adem inhield schoof voetje-voor-voetje de één na de ander over de smalle ontsnap pingsweg, zich met de moed der wan hoop aan het slingerende touw vast klampend. Zodra iemand veilig was aangeland weerklonk gejuich, doch zesmaal schoot een lange gil van af grijzen uit de menigte wanneer er een, door de duizelingwekkende diep te bevangen, het touw losliet en om laag stortte. Een jongeman wist met een wanhopige sprong het dak van een naburig gebouw te bereiken. Hij brak beide benen, doch redde zich het leven. Een jonge blonde vrouw miste bij haar sprong het net, dat over een Bij Kaapstad is vrijdag een vis sersboot op de rotsen geslagen. Eén visser kon zich redden, de vijftien anderen zijn vermoedelijk verdronken Een hefschroefvliegtuig van de Zuid- afrikaanse luchtmacht heeft tever geefs naar overlevenden gezocht. In de Noordfranse stad Atrecht is vrijdag de blinde, Bernard Delaby, tot priester gewijd. De plechtigheid waarvoor de paus een speciale dis pensatie had gegeven, werd bijge woond door 600 blinden uit Noord- Frankrijk en een groep blinden uit Briigge. paar touwen was gespannen, bleef aan een van deze touwen hangen maar viel omlaag toen dit brak. Een andere vrouw ontkwam aan de dood doordat zij op een lager gespannen touw viel, nadat zij het hogere niet meer kon vasthouden. Men ondervond bij het blussings- werk veel hinder van het gebrek aan water, dat uit de vierhonderd meter verder gelegen Guana-baai gepompt moest worden. Gevreesd wordt dat de vier uitgebrande bovenste verdiepin gen van het betonnen gebouw zullen instorten. Uit de Rode Zee gered Een Britse torpedobootjager heeft vrijdag de vier inzittenden gered van een Amerikaans marinévliegtuig, dat ongeveer 240 kilometer ten zui den van Port Soedan in de Rode Zee was neergestort. De overlevenden werden op een rif waargenomen in een zeegebied, dat wemelt van haaien. Men verwacht, dat de geredden over twee dagen in Adén aan wal zullen worden gezet. ONBESTENDIG De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De depressie, die gisteren over ons land naar de Noordzee is getrokken, was vanmorgen voor de kust van Midden-Engeland aangekomen. Ach ter de storing om drong koelere lucht het vasteland van Europa binnen, waardoor de zeer warme lucht in Duitsland verder naar het oosten werd teruggedrongen. Ook morgen blijft het weer be- invloed door de storing bij Engeland. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Het blijft tamelijk koel met vrij veel bewolking en en kele buien. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 30 Juni: zon op 04.23, onder 21.04; 'maan op 14.25, onder 01.17. Hoogwaterstanden 30 Junii: v.m. 9.53; n.m. 22.24. (doodtij) KORRELTJE Schrijf beledigingen in het zand en weldaden op marmer.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1