ANQUETIL BRACHT RIK VAN LOOY NEDERLAAG TOE IN TIJDRIT Sjefke Jansen mikt op de ploegenprijs ZATERDAG 28 JUNI 1968 DE LEID8CHE COURANT PAGINA 12 Mooie Nederlandse successen in de stormachtige Kieler Woche Van Duyl eerste in Drakenklasse In het algemeen klassement staat Van Duyl nu stevig op de tweedie plaats achter Springer, die notg al tijd de beste kansen heeft op de Ondanks striemende regenvlagen, hevige windstoten en een lange dei ning, die hoge eisen stelden aan de capaciteiten van de stuurlui, is Ne derland goed voor de dag gekomen op de vijfde dag van de Kieler Woche. Drakenzeiler Van Duyl werd eerste, Ben Verhagen tweede in de Flying Dutchmans en Wim Maarse vierde in de Finnjollenklasse. Vooral de overwinning van Wim van Duyl in één van de Olympische klassen bracht onder de Nederlandse deel nemers grote vreugde. Hij kreeg de zege zeker niet cadeau, hetgeen ook niet te verwachten viel in een veld van 52 deelnemers. Door vrijdag als vierde te finishen verwierf de Belgische renner Gilbert Desmet de gele trui. Hier trekt hij 't zo fel omstreden kledingstuk aan. Aan het einde van het tweede deel van de zesde etappe van de Tour. In de eerste rondte kwam 't team Van Duyl-Jonigkind-Scholtz op de achtste plaats rond de boed achter Ravenborg, Mulika, Sorrentiruo, Sprin ger en andere grootmeesters. Vanaf diit moment begon Van Duyil zijn op mars naair de eerste plaats. In ieder rak wist hij één of twee van zijn tegenstanders voorbij te lopen en had in het laatste spinnakerrak al leen de Duitser Harmst nog voor zich. Alle pogingen van de Duitser om Van Duyl op afstand te hoorden mislukten. De Nederlander nam hem de wind uit de zeilen en slaagde er in de eerste plaats te bereiken. Ze ker van de overwinning was Van Duyl op dat moment beslist nog niet. De sterke Duitser Springer leider in het algemeen klassement kwam onstuimig opzetten en naderde de Barco dél Oro bijzonder snel. Van Duyl liet zioh echter deze gouden kans niet ontfutselen en behaalde volkomen verdiend de overwinning. Ook de overige Nederlandse draken waren bij de stormwind van vrijdag bijzonder goed op dreef. Cor Groot kwam als zevende binnen; Bier be zette de tiende plaats, en Warners de elfde. Jacques Anquetil heeft bijtijds zijn „moraal" weergevonden, om in de eerste individuele tijdrit concurrent Rik van Looy een gevoelige en mis schien zelfs definitieve nederlaag toe te bregen. In de slechts 24,5 km. lange rit van de waarheid in Angers, die door de „Callas" onder de cou reurs met een gemiddelde snelheid van 45.985 km. werd afgelegd, ver loor Van Looy 3.10 aan de Fransman. Anquetil was door de etappezege van Van Looy in Jambes een minuut op zijn grote rivaal achter geraakt, maar is hem nu dus voorbij gestreeft en heeft een veilige voorsprong van 2.10 op de Belg,die vrijwel geen illusies meer zal hebben. te blijven, dan staan zijn kansen op een nieuwe tourzege zeer hoog geno teerd. Leiderstrui van Elliot naar Desmet In het algemeen klassement is de kopman van de Rapha's opgeklom men naar de met Suarez gedeelde zevende plaats op 6.14 van de nieu we leider, de 32-jarige Belg Gilbert Desmet, die in deze rit tegen het hor loge de trui op Elliott veroverde. Gil bert Desmet, die zowel in het tijd rijden als in de bergen zijn mannetje staat, is nu vrijwel nog het enige struikelblok voor Anquetil voor een nieuwe en dan vierde tour-zege. Toch kunnen Van Looy, Bahamontes, Pou- lidor en Junkermann deze Ronde van Frankrijk nog interessant maken, mits zij van nu af aan het allerzwaar, ste geschut in stelling brengen. Krijgt Anquetil echter evenals in 1961 en '62 de kans om in de Pyreneeën bij RONDE VAN ERANKRIJK 30juni - 8e eh-231,5 km <D Ravitaillering 933l VOETBAL GVAV beschikt nu over zes ton De Groningse eredivisieclub GVAV krijgt definitief die beschikking over een bedrag van 600.000,op de obli gatielening van 300.000,— die was uit geschreven door de Stichting Topsport Noord Nederland was vrijdagmorgen op de sluitingsdag voor f 265.500 inge schreven en via enkele toezeggingen zal het gestelde bedrag van drie ton kunnen worden bereikt. Dank zij deze geslaagde actie kan ook de lening van de gemeente Groningen ter groove van 300.000 gerealiseerd worden. Daze wae afhankelijk gesteld van een even grote medewerking van het bedrijfsleven en particuliere zijde. In de toekomst zal de Stichting betaald voetbal GVAV het be. heer over de betaalde sectie van GVAV voeren. Hierin hebben zitting drie leden van GVAV en een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Gro ningen. Er wordt een volledige schei ding doorgevoerd tussen de amateur- en de betaalde afdeling van GVAV. Vier man van ADO op transferlijst Het ADO-bestuur heeft Mick Clavan, Schuurman, Trommel en Den Engelse op de transferlijst geplaatst, omdat zij het aangeboden contract hebben gewei gerd e ondertekenen. De Haagse eerste divisieclub SHS heeft van de zaterdagmiddagclub JAC de 18enjarige P. Maas overgenomen. Bij NAC zijn op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst Geraerds en Van der lAigt, OVATIES De totaaltijd van Anquetil (31.58) ontlokte daverende ovaties aan de toeschouwers, die uitbundig de eerste Franse etappezege gingen vieren. Niemand na Anquetil kon aan deze prachtige prestatie tippen. Bovendien werd ook Poulidor, die er 45 secon den langer over had gedaan, niet meer van de tweede plaats verdron gen. ONDERGESCHIKTE ROL De vier Nederlanders hebben in deze tijdrit een ondergeschikte rol gespeeld. Ab Geldermans stond lange tijd op de vierde plaats, maar zakte naar de elfde plaats, toen de azen in de strijd kwamen. Met een tijd van 33.08 werd hij de beste Nederlander en eindigde als elfde in de tijdrit. Jan Janssen kwam tot 34.41, Dick Enthoven tot 34.56 en de tegenval lende Huub Zilverberg, die vooral in het tweede deel van de rit terug viel, eindigde met 34.57. JANSSEN VIERDE Door het geweld waarmee Anquetil zijn prestige in de tijdrit herstelde, was men bijna vergeten, dat er in de ochtenduren ook nog een halve etap pe van Rennes naar Angers was ge reden. Deze rit, die met het eveneens formidabele gemiddelde van ruim 43 kilometer per uur was afgelegd, was geëindigd met een sprintersfeest op de brede aankomstboulevard in An gers. Jan Janssen, die zijn teleurstelling van de vorige dag bijna weer teboven is, had positie gekozen achter Van- nitsen en Van Looy. Het drietal werd echter verrast door de buitenom ko mende De Breucker, die voor Van- nitsen, Van Looy en Janssen over de eindstreep flitste. Achter hem kwam het hele veld binnep. Alleen de oude tourrot Marcel Janssens was ver achter geraakt. Zo ver, dat hij wegens tij doverschrij ding uit de koers werd genomen. Een triest af scheid van de man, die eens tot de grote matadoren behoorde. f Poulidor favoriet voor journalisten De grote favoriet van de journalisten in de ronde-kara vaan is de jonge Raymond Poulidor, diie het vorige jaar als d-erde achter Anquetil en Plainckaert eindigde. Diit is de verrassende uitkomst van de poule, die de journalisten voor het vertrek onder elkaar heb ben gemaakt en waarbij zij 8 namen hebben opgegeven. Van de 45 deelnemenden aan dit gokje hebben er 43 hun stem uitgebracht op Poulidor. Op de tweede plaats komt ja niet Anquetil maar Sjef Plane - kaert met 38 stemmen; pas daarna de Framse troef, samen met Van Looy, élk met 35 stemmen. Op de lijst prijken voorts Bahamontes (29), Perez Fran ces (27), Oharly Gaul (11), Jan Janssen (9), de huidige leider in het algemeen klasse ment Gilbert Desmet (5) en helemaal achteraan staan Ab Geldermans en Huub Zilver berg, die elk één stem*hebben verworven. Maar dit wil niet zeggen, dat zij door twee jour nalisten als tourwinnaars zijn uitvericoren. Het gaat er na melijk om de eerste vijf van het eindklassement aan te ge ven. WATERPOLO DE ZIJL EN L.Z.C. OVERVLEUGELD Zoals reeds te voorzien was, ston den de ploegen van de Zijl en de Leidsche Zwemclub gisteravond voor een moeilijke taak. Beide teams heb ben het dan ook niet kunnen redden. De Zijl, gehandicapt door vakantie gangers, ging te Bergen met 71 ten onder tegen DAW. LZC leed een vol komen onnodige 53 nederlaag tegen HPC. De Zijl Als een stoere rots lag de Alkmaar- se mid voor Van Bekkum in de Zijl branding. Met zijn enorme kanons kogels zorgde hij liefst voor 6 van de 7 doelpunten! Het hadden er nog veel meer kunnen worden, als men de jonge Bèrt Martijn niet bij hem had gelegen. Deze jeugdige speler toonde zijn grote kunnen, en heeft een groot talent. In de laatste spelperiode gelukte het de Zijl de eer te redden. Een fraaie combinatie van goochelaar Leo Stokhuyzen en Loek van Kampen werd beloond met een doelpunt. Dat Van Bekkum de eindstand op 7-1 bracht, is alleen nog van belang voor de mensen, die de topscorerlij sten bij houden. RONDE v.d.TOEKOMST 30juni -Ie eh -128 km LZC De Leidsche Zwemclub ontving in Poelmeer koploper HPC. Men heeft zich hier laten overbluffen door de jongens uit Heemstede, die alle twee punten mee naar huis nameh. HPC was duidelijk beducht voor de sterke Leidse ploeg, en heeft er de gehele wedstrijd door voor gezorgd, dat ze zo weinig mogelijk in het bezit van de bal kwam. Dit bleek de goede taktiek te zijn. In de eerste spelperiode bleek de grote kracht van de bezoekers. Men wist zich vrij te zwemmen, wat niet te verbazen is met spelers als Johan Bontekoe en Boudewijn de Jong. Voor HPC scoorden Termeer (2x), Wiers en Bontekoe (2x). Voor LZC: Ouwerkerk (2x) en Timmermans. VERHAGEN TWEEDE In de Flying Dutchmaniklasse heeft de Deense wereldkampioen Hans Fotgh ook bij de krachtige wind van vrijdag windkracht vier tot vijf de strijd volledig beheerst. Prak tisch vanaf de start heeft hij 't grote veld van V'Meigende Hollanders aan gevoerd. Bij de eerste boei had hij al een voorsprong, op de tweede plaats gevolgd door Auclaiir. Ben Verhagen volgde toen pas op de elf de plaats. Na het eerste grote kruis- rak en het voordewindse rak lag Foiglh, die uitstekend over de hoge golven stuurde nog steeds voorop. Maar achter zijn spiegel wisselde men even driftig als de golven van de Oostzee van positie. Verhagen werkte zich in deze beide rakken naar de tweede plaats, en zowel Kaeanmerer als Kabelbach zakten een flink aantal plaatsen omlaag. In het tweede grote kruisrak gelukte 't Verhagen om nog wat op zijn tegen standers uit te lopen en kreeg hier door wat meer vrije ruimte. In de laatste rakken verdedigde de Neder lander met succes zijn tweede plaats. De Vries, die in het middenveld rond de eerste boei ging, leverde een uit stekende prestatie door ais zesde binnen te komen. De zevende plaats in dit sterke veld was voor Schoone- veld. MAARSE VIERDE Wim Maarse, vrijdag voor het eerst op het woelige water van de Kieler- bocht heeft in de Finnjollen 'n bij zonder belangrijke rol gespeeld. Bij de eerste boei ging deze Aalsmeerse botenbouwer als vierde rond de ton, met op de tweede plaats zijn grote concurrent, de leider van het klas sement, de Amerikaan Andre. In de rakken, die daarna volgden heeft Maarse veel strijd moeten leveren met Andre. Later mengde zich ook nog de Duitser Wind en Mares zich in het gevecht' om de leiding en dit was net iets te veel voor de Neder landse kampioen, die achter Wind, Andre en Mares als vierde over de lijn ging. Bij de siharpie-klasse werd de Ne derlander Binkhorst in uitzichtrij'ke positie geramd door een piraat en moest daarna op de oever aansturen voordat zijn boot vol water liep. Zijn grote concurrent Schaper werd nu eerste. STANDEN EN CIJFERS VAN DE TOUR Algemeen klassement 1 G. Desmet 31 uur 50 min. 16 sec. Op 6 sec.: 2 Anglade. Op 1.02: 3 El liott. Op 1.44: 4 Van Tongerloo. Op 2.13: 5 Otano. Op 5.57: 6 Stablinski. Op 6.14: 7 Anquetil en Suarez. Op 7.29: 9 Pauwels. Op 7.33: 10 Baha montes. Op 7.44: 11 Poulidor. Op 7.59: 12 Ramsbottom. Op 8.03: 13 PLanckaert. Op 8.24: 14 Van Looy. Op 8.30: 15 Soler. Op 8.33: 16 Van Aerde. Op 8.43: 17 Melckenbeek. Op 8.55: 18 Enthoven. Op 9.10: 19 Jun kermann. Op 9.28 20 Lebaube. Op 9.28: 22 Janssen. Op 9.40: 23 Gelder mans. Op 10.51: 34 Zilverberg. Ploegenklassement 1 Geminiani (Anquetil, Geldermans en Lebaube) 1 uur 39 min. 30 sec, Op 59 sec.: 2 Schotte. Op 1.27: 3 Re- my, Op 1.42: 4 De Kimpe. Op 1.53: 5 Magne. Op 2.00: 6 Langarica. Op 2.01: 7 De Muer. Op 3.33: 8 Plaud. Op 3.39: 9 Drieesens. Op 4.07: 10 Milano. Op 4.32: 11 Pla Sanohis. Op 4.54: 12 Albani. Op 5.17: 13 Naeye. Puntenklassement 1 Van Looy 76, 2 G. Desmet I 68, 3 Melckenbeek 51, 4 Janssen 47, 5 Van Aerde 39, 6 Darrigade 33, 7 Beheyt 30, 8 Sorgeloos 27, 9 Van Tongerloo 26, Zilverberg 14, Enthoven 7, Gel dermans 5 p. Zesde etappe 1 De Breuker (B; Naeye), 118 km in 2 uur 44 min. 5 sec. (met bon. 2.43.05) Op 1 sec.: 2 Varmitsen (B; Plaud; met bon. 2.43.06); 3 Van Looy (B; Dries- sens); 4 Janssen (De Muer); 5 G. Desmet 1 (B; De Kimpe); 6 De Ca- booter (B; Naeye); 7 Bariviera (I; Bilano); 8 Melckenbeek (B: Magne); 9 Foré (B; Schotte); 10 Beheyt (B; De Kimpe). Verder het hele peloton met de favorieten en de Nederlan ders Geldermans, Enthoven en Zil verberg. De Belg Janssens (Naeye), die ziek aan de start was versohenen, kwam eenzaam na sluiting van de controle binnen en werd uit de koers geno men. Tijdrit 1 Anquetil (F; Geminiani) 24 km in 31 min. 58 sec. (mot bon. 30,58). Op 45 sec.: 2 Poulidor (F; Magne). Op 55 sec.: 3 G. Desmet 1. Op 1.03: 4 Planckaert. Op 1.09: 5 Bracke. Op 1.18: 6 Vedly. Op 1.22: 7 Anglade. Op 1.30: 8 Solor. Op 1.37: 9 Paoheo. Op 138: 10 Bahamontes. Op 1.40: 11 Gel dermans. Op 1.41: 12 Gabica. Op 1.42: 13 Junkermann. Op 1.56: 14 Melcken beek en Lebaube. Op 1.57: 16 Bai- letti. Op 2.02: 17 Del Moral. Op 2.07: 18 Dupont. Op 2.08: 19 Proost. Op 2.10: 20 Van Looy. Op 2.18: Uriona. Op 2.43: 35 Janssen. Op 2.58: 46 Ent hoven. Op 2.50: 48 Zilverberg. De 62-jarige tandarts G. F. M. Schut te te Bloemendaal ontving vrijdag het bericht, dat het Koreaanse tancollege te Seoul hem per 18 mei 1963 de zesde dan judo heeft verleend. De hr. Schutte begon in 1947 met judo. DE RONDE VAN DE TOEKOMST HET VRIENDELIJKE mid delgrote stadje Perigueux, daags tevoren nog over spoeld door een enorme massa regen, ontving vrij dag onder een zuinig schij nend zonnetje de meeste deelnemers aan de Tour de l'Avenir 1963, die hier zondag van start gaat. Tot de ploegen die in de loop van de middag arriveer den, behoorde ook de Ne derlandse. De formatie van Sjefke Jansen, die voor de reis twee dagen had geno men, verkeerde bij de aan komst in het Grand Hotel de France zo op het oog in blakende welstand en de renners hadden het liefst meteen een trainingsrit ge maakt. Aangezien het ma teriaal de totale waarde hiervan beloopt maar liefst vier duizend gulden pas in de loop van de avond zou arriveren, kor» daarvan geen sprake zijn. DE EQUIPE had donder dagavond in Parijs nogal wat moeite gehad om het gereserveerde hotel te vin den. Men was met vier wagens uit Nederland ver trokken, had elkaar onder weg uit het oog verloren „wat wil je, die Lex rijdt als een idioot", ver zuchtte Sjefke Jansen en kon in de Rue Faubourg in een straatnaam nu een maal een groot verschil, LEX VAN KREUNINGEN, de man, die door zijn harde rijden, de anderen ver ach ter zich had gehouden (een goed voorteken?) toonde zich als enige oud-gediende van de ploeg het spraak- Een sprinter als Janssen wordt gemist op het opgegeven nummer totaal geen hotel vinden. Na meer dan een uur rond gereden te hebbeh werd eindelijk het mysterie op gelost. Het hotel bevond zich niet in de Rue Fau bourg, maar in de Rue Be aubourg; in het uitgestrek te Parijs maakt een letter zaamst. Zorgen kende hij niet: „Die eerste ritten zullen wel loslopen en ook de Tourmalet (derde etap pe) is niet moeilijk". Ho- penlijk denkt hij er na die derde rit nog net zo over, want vele renners hebben over de Tourmalet een ge heel andere mening. De zeven debutanten in de equipe kwamen pas tij dens het middaguur wat los, terwijl Sjefke Jansen ons zijn verwachtingen toevertrouwde. „Een sprin ter als Jan Janssen zullen we wel erg missen", meen de hij, „maar ik reken op de sprintcapaciteiten van Jan Schreuder en wat de bergritter. aangaat, ver wacht ik wel het een en ander van Huub Harings en Jaap de Waard". Ove rigens is het doel van de ploeg ook dit jaar weer de eerste plaats in de ploegen- rangschikking. Niet alleen acht men de kans deze te bereiken groter dan die op de individuele eind zege, maar bovendien is de ploegenprijs tweemaal zo vet, namelijk bijna 8500 gulden. Een aantrekkelijk bedrag, waar uiteraad van vele zijden op wordt ge- aast en Sjefke Jansen re kent voorlopig dan ook maar nergens op.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12