S)e CddAeSoti/Ya/nt PRESIDENT KENNEDY OP THEE-VISITE penseel; VRIJDAG 28 JUNI 1963 53e JAARGANG Wie voelt er iets Directeur J. F. J. M. KOENS Mioofdiedakteur L. C. J. R/OOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voor formeren? Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. J 8,75, Adv. 18 ct p. mm.. Telefoontjes 1.50 Kennedy is gisteren in het Ierse plaatsje Dugantown aangekomen, ter wijl het hevig regende. Een grote menigte bracht de president van de V.S. •en ovatie toen zijn auto voor het huis aankwam waar zijn over-groot- vader Patrick Kennedy geboren ie. Achter-neven van de president ver welkomden hem. Na de theevisite, waarvoor de huidige bewoner van het huis, de familie Ryan, een dozijn verre verwanten van de president had uitgenodigd en die in een ongedwongen en vrolijke sfeer verliep, betuigde Kennedy zijn gastvrouw dank voor de moeite, welke zij zich bij het klaarmaken, van alle lekkernijen had getroost. Hij gaf haar, onder hartelijk gelach van de aanwezigen, de geruststellende verzekering dat hij niet vaker dan eens in de tien jaar zou terugkomen. Hij plantte nog een boompje ter nagedach tenis aan zijn bezoek, zei de aanwezige journalisten dat zij nu maar eens voor hun eigen fourage moesten gaan zorgen en wandelde dan terug naar zijn helikopter op een nabijgelegen veld. Vele handen wuifden hem vaar wel toen het toestel opsteeg voor de vlucht naar Wexford. IN OVERGROOTVADERS HUIS BONN IS TEVREDEN De Westduitse regering heeft don derdag in een communiqué gezegd, dat het bezoek van president Ken nedy van deze week aan West- Duitsland het symbool geworden is van de Duitse-Amerikaanse so lidariteit. In het communiqué, dat door de re geringswoordvoerders op een pers conferentie werd voorgelezen, wordt verder gezegd dat de Duits-Ameri kaanse samenwerking niet alleen in het belang van béide partijen is, maar één der grondslagen vormt van het Atlantische bondgenootschap. Het bezoek van de president aan Berlijn heeft de overtuiging versterkt dat alleen waarheid, recht en vrede de basis vormen van een duurzame vre de, aldus het communiqué. FRANSE TWIJFEL Frankrijk heeft gisteren, in ant woord op de rede van president Kennedy van dinsdag'te Frankfort in het openbaar de Amerikaanse belofte om West-Europa ook op langere termijn te verdedigen, in twijfel getrokken. Het antwoord was afkomstig van minister van Voorlichting Peyrefitte, die sprak op een lunchbijeenkomst van de Parijse parlementaire pers vereniging. „De Franse regering heeft nooit ge twijfeld aan de vastberadenheid van president Kennedy, maar zij heeft het recht te vragen wat de opvolger van de opvolger van president Ken nedy over tien jaar zal zeggen", al dus Peyrefitte, die hieraan toevoeg de, dat de wereld had gezien hoe zich „aanmerkelijke veranderingen" kun nen voltrekken in Amerika. „Frank rijk zou in 1914 hebben gewild dat de Verenigde Staten aan zijn zijde stonden, evenals trouwens in 1939 toen de oorlog uitbrak, terwijl de Verenigde Staten daarentegen pas in 1941 aan onze zijde kwamen. „Het is nodig voor het voortbestaan van het land dat Frankrijk zelf de be schikking heeft over de middelen voor zijn eigen verdediging". Men moet onderscheid maken, zei hij tussen het Atlantisch Bondge nootschap^ en de NAVO. Frankrijk hecht méér waarde dan wie ook aan de Atlantische solidariteit, en als er oorlog uitbreekt zal Frankrijk niet al zijn strijdkrachten meedoen in Atlan tisch verband. Op de NAVO, d.w.z. de vorm die het verbond thans heeft, heeft Frankrijk kritiek, en het zal die kritiek herhalen totdat een hervor ming is bereikt. Peyrefitte, zei voorts dat het Frankrijk „genoegen doet" te zien dat Amerika zijn banden met de Euro pese landen versterkt. Hij zei de be zoeken van de Gaulle en Kennedy aan Duitsland niet te zien als enig soort wedijver. Peyrefitte herinnerde zijn gehoor er aan, dat de Gaulle volgende week naar Bonn gaat voor belangrijke be sprekingen met Adenauer en andere Westduitse leiders krachtens het pas geratificeerde Frans-Duits verdrag van samenwerking. AMERIKAANS COMMENTAAR „President Kennedy had niet de bevoegheid te beloven dat hij voor een eventuele verdediging van Euro pa Amerikaanse steden op het spel zou zetten". Het Amerikaanse dag blad „Chicago Tribune" schreef dit in een commentaar op de rede van president Kennedy in Frankfort. Het blad vroeg zich af, waar Ken nedy de bevoegdheid voor een derge lijke toezegging vandaan heeft ge haald. Het was van oordeel dat zulks niet uit het oorspronkelijke NAVO- verdrag, zoals de Amerikaanse senaat dat in 1949 goedkeurde, valt af te lei den. Profumo's opvolger Joseph Go eiber, Brits minister van Staat voor buitenlandse zaken, is be noemd tot minister van oorlog. Hij komt in de plaats van de vorige En gelse minister van oorlog, John Pro- fumo, die drie weken geleden aftrad nadat hij had toegegeven, in 't 'La gerhuis onwaarheid gesproken' te hebben wat zijn betrekkingen aan gaaft met het Londense fotomodel Christine Keeler. LICHTGEWICHT DRAAGT HEERLIJK U bent modern ge kleed met 'n licht gewicht kostuum. „Penseel" heeft de grootste kollectie in grijs, bruin en blauw in de wereldmerken Santega - Ascot - Kenneth - Claude Balmor. 98,- - 119,- - 199,- Paus Paulus dankt Russische premier De volledige tekst van de bood schap die Paus Paulus de Zesde zo als gemeld aan de Sowjetrussische premier Chroetjtsjov heeft gezon den, luidt als volgt: „Onze hartelijke en oprechte dank voor de van uwe excellentie ontvangen felicitatie en wensen. Uw boodschap roept in onze geest het beeld van het Russische volk op en de herinnering aan zijn menselijke en ohristelijke geschiede nis. Wij bidden God, dat dit volk in voorspoed en in een goed geregeld maatschappelijk leven een belang rijke bijdrage moge leveren aan de werkelijke vooruitgang van de mensheid en aan de ware vrede in de wereld". Smakeloos" maq niet weerloos De communistische partijfunctio narissen in Hongarije hebben het te kwaad met de moderne kunst. Van uit Moskou is 't consigne doorgeko men, diat zij zich moeten keren tegen de moderne kunst, maar als zij braaf gehoorzamen krijgen zij het aan de stok met de kunstenaars. Het ergste is evenwel, dat de rechtbank de kun stenaars nog gelijk geeft ook. Een Hongaarse districtsreohtbank heeft nl. twee communistische par tijfunctionarissen tot een boete van duizend forint (ongeveer 150 gul den) veroordeeld, omdat zij 't werk van een moderne schilder „modern afval" hadden genoemd. Volgens het communistische partijblad „Nepsza- badsag" diende de bewuste schilder, Gengeiy Koos-Hutes, zodra hij de uitspraak had gehoord, bij de recht bank aanklachten in tegen andere mensen, die zich ook smadelijk over zijn werk zouden hebben uitgelaten. In Hongarije begon ongeveer een half jaar geleden van communisti sche zijde een campagne tegen de moderne kunst, die „schadelijk en smakeloos" werd genoemd. Voor de vakantie; Schitterende kamgaren HERENCOSTUUMS Moderne. Italiaanse dessins. On berispelijke coupe en pasvorm, 100% zuiver wollen kamgaren. Van-W^y 7075 voor g, Van-US^S" Q750 voor f j ^Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. Een recente foto van Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die zaterdag 29 juni a.s. zijn twee en vijl tigste verjaardag hoopt te vieren. „Foto Natinaal Fotopersbureau". LEIDEN: Haarlemmerstraat ROTTERDAM: West-Kruiskade Korte Hoogstraat Meent Katendr. Lagedijk HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld ZEIST; Slotlaan Zestien jonge kinderen moesten woensdag in een ziekenhuis in Geor getown, Bril; Guyana, worden opge nomen omdat; zij traangas hadden ingeademd. Dit gas was afkomstig van de politie, die er stakers mee wilde uiteenjagen, maar de wind dreef het de woonhuizen binnen. President Kennedy Wb zien hem hier heeft in Ierland een bezoek gebracht aan de woonplaats van zijn voorouders in Dungantown. temidden van zijn (verre) familieleden. In het midden, rechts met hoed, de huidige bewoon ster van het stamhuis, mevrouw Marj Rpan. Argentijnse verkiezingen De leiding van de voorstanders van de verbannen Argentijnse ex- president Juan Peren hebben beslo ten de algemene verkiezingen, die op 7 juli in Argentinië worden ge houden, te boycotten en een „revo lutionaire staking" voor te bereiden, zo is door een persbureau donderdag uit Buenos Aires gemeld. Het besluit zou door de Peronistisohe hoge raad zijn genomen op een bijeenkomst in Montevideo, die woensdag is gehou den op instructies van de nu in Span je wonende Peron. De Argentijnse regering heeft op 17 mei bekendgemaakt dat de Pero- rtistische partij, die nu „Volksunie" heet. voor de komende verkiezingen kandidaten kan stellen, maar niet voor de functies van president, vice- president, senator of gouverneur van een provincie. Guerilla-activiteit op Cuba Een groep Cubaanse ballingen in Miami (Florida) heeft donderdag ge zegd, dat enige weken geileden te PaLma Yoriano in de Cubaanse pro vincie Oriente, Cubaanse guerilla's" twee vrachtwagens met Sowjetrus sische soldaten hébben opgeblazen. Twaalf Russen zouden zijn omgeko men. Na de ontploffing hebben de guerilla's een vuurgevecht van zes uur gehad met de Russische overle venden, waarbij geen slachtoffers rnjn gevaMen. Moord in België berecht Het Hof van Assiesen in Luik heeft donderdag de 37-jarige Belg Réné R. veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Hij werd beschuldigd van moord op zijn Nederlandse vrouw, de 29 jarige Maria Palmen. De uit Heerlen afkomstige Maria Palmen was op jeugdige leeftijd met R. getrouwd. Het huwelijk kende echter tal van moeilijkheden, die er toe leidden, dat zij haar man en haar twee kinderen verliet. Op 9 oktober van het vorige jaar ontmoette zij haar man opnieuw in het huis van haar schoonouders in Villers-le Bouillet, waar zij haar persoonlijke bezittin gen was komen ophalen. Na een woordenwisseling bracht R. haar door wurging om het leven. De openbare aanklager eiste le venslange gevangenisstraf, die door het hof werd teruggebracht tot 20 jaren dwangarbeid. De Koerden in Irak Radio-Bagdad heeft donderdag melding gemaakt van hevige gevech ten tussen opstandige Koerden met het Iraakse leger. In een communiqué wordt gezegd, dat vijf belegerde dorpen zich aan de Iraakse troelen hadden overge geven. Opstandige Koerden in het gebied van Imadiye, die politiepos ten trachtten te naderen, waren te ruggedreven en zij waren op de vlucht gedreven. Volgens het communiqué werden vele opstandelingen gedood of ge wond. Ook een Iraakse luitenant en twee soldaten werden gedood. van deze vaartuigen. De maansdie pen werden ontsmet om te voorko men dat de maan zou worden be smet. Geen van de vijf „Ranger"-ruim tevaartuigen heeft echter de maan bereikt, omdat de hitte waaraan zij ter ontsmetting werden blootgesteld mankementen aan instrumenten heeft veroorzaakt, aldus de commis sie. 3e zittingsperiode van Concilie Naar het Kaith. Ned. Persbureau uit welingelichte bron in het Vati- k-aan verneemt, zal de tweede zit tingsperiode, die op 29 september be gint, van vrij korte duur zijn. Een derde zittingsperiode zou voorzien zijn in de lente van 1964. Verwacht wordt ook dat de meest controversele kwesties grondig be studeerd zullen worden, ook al zou dat betekenen, dat ze voor 'n nieuwe opzet moeten worden teruggezonden. Men herinnert in dit verband aan de kritiek, die Paulus VI als aarts bisschop van Milaan, vorig jaar op de voorbereidingen had. Men ver klaart, dat hij in geheel het Conci- lie-werk niets aan het toeval wil overlaten. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Al te goed ontsmet Een i oommissie van het Ameri kaanse Congres heeft woensdag ge zegd, dat het mislukken van het „Ranger"-programma van maan- ruimtevaartuigen onder meer te wij ten is aan buitensporige ontsmetting (Advertentie) Voor A.E.C. vol-automatische wasmachines IE M C 0 n.v. VERANDERLIJK De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een Oceaanstoring, die gisteren met onweer in Zuid-Frankrijk arri veerde, is daarna naar het noorden afgezwenkt. Vrijdag om 7 uur be vond het centrum zich boven Zuid- Limburg. De storing veroorzaakte de afgelopen nacht veel regen. Beek meldde tot 7 uur in totaal 24 mm. De storing verplaatst zich verder in noordoostelijke richting. Aan de ach terzijde stroomt morgen met zuid westelijke wind koele lucht binnen. Er zullen daarbij nog buien voorko men, maar daarnaast kunnen enke le opklaringen worden verwacht. Het hogedrukigebied boven de Oceaan is nog verder in omvang toegenomen en breidt zich nu uit over Noord- Scandinavië. Daardoor wordt de doortocht van oceaandepressies iets naar het oosten geblokkeerd. In Mid den-Europa is de warmte terugge keerd, maar een koufront, dat over Frankrijk getrokken is, zal deze wairmte weer verdrijven. ZON- EN MAANSTANDEN 29 Juni: zon op 04.22, onder 21.04; maan op 13.19, onder 01.00. Hoogwaterstanden 30 Juni: v.m. 8.52; n.m. 21.22. KORRELTJE Zo vaak men een grote vreugd® beleeft, moet men anderen een grote (Advertentie) vreugde bereiden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1