"Tjr M.M.S. „HUIZE BIJDORP" VIERT ZILVEREN JUBILEE wie jam koopt Koning Hassan in Parijs Omweg naar Cuba DR. W. DE KORT MOTIVEERT HET STAKEN VAN ZIJN FORMATIEWERK Canadese studente aangerand KAAR TEN VOL ZEG ELS DONDERDAG 27 JUNI 1963 DC LEID6CHE COURANT Thans telt de school 350 leerlin gen, waarvan 110 intern. De MMS van Huize Bijdorp is een echte streekschool. Zij trekt leerlingen aan uit de omgeving, uit Voorschoten en van elders. Ofschoon er in de laatste 12 jaren toch nog 4 MMS-scholen in de omgeving zijn bijgekomen, blijft huize Bijdorp toch een grote aan trekkingskracht bezitten. De MMS van Huize Bijdorp geeft dan ook zeer algemeen vormend onderwijs. De school telt 20 docenten, waarvan 6 zusters en de overige 14 zijn leken- leerkrachten. De school is prachtig gelegen en beschikt over een magni fiek sportterrein. Feestelijkheden De festiviteiten bij het 25-jarig be staan van de MMS nemen een week in beslag. De grote feestweek is van 5 tot en met 13 juli a.s. Vrijdag 5 juli begint de viering met een plech tige H. Mis in de Moeder Godskerk om 10.15 uur. Om 11.30 uur volgt dan de feestelijke herdenking met alle autoriteiten, waarbij ook de leerlingen aanwezig zullen zijn. Deze herdenking vindt plaats in het Cul tureel Centrum, 's Middags om 2.30 uur zal door de leerlingen op de com* .van de MMS een groot open luchtspel worden opgevoerd. Dit spel is door Ben Heuer speciaal voor dit jubileum geschreven en dus geheel afgestemd op het feest. De heer Ben Heuer zal ook het stuk regisseren. Zaterdag 6 juli wordt het openlucht spel herhaald, maar nu speciaal voor de oud-leerlingen van de MMS. Op deze bijeenkomst zullen ook nog ge huldigd worden de docenten zr. Cy- rilla, directrice van de MMS en do cent Nederlands en mej. De Baar, docent Engels. Zij vieren ook een jubileum n.l. haar 25-jarig docent schap aan de MMS. Zondagmiddag 7 juli feestelijke viering van het ju bileum speciaal voor de ouders van de leerlingen. In de feestweek zal ook de moderator, rector J. Hamers, nog gehuldigd worden. Woensdag 10 juli is het grote schoolfeest voor de leerlingen. De leerlingen van de 3e, 4e en 5e klassen krijgen een dans avond in het Cultureel Centrum. De leerlingen van de eerste 2 klassen krijgen een avond vol met attracties. Er is ook nog een sportdag met o.a. een fietsen-rallye en een rolschaat- sen-rallye. Het feest wordt besloten op zaterdag 13 juli. Dan is er uitrei king van de rapporten en begint te vens de grote vakantie. Wie mag er tiaar Brazilië? Doordart; bij het versturen van de prijzen van de sleuteltjesaotie (Open het Dorp) een vergissing is gemaakt, verkeren vier mensén in de onzeker heid welke twee van hen de beloof de reis naar Brazilië zullen gaan ma ken. De vergissing bestaat hieruit, dat de passagebiljetten voor de heen- en terugreis apart zijn verstuurd. Zo kreeg het echtpaar Pareira uit Eind hoven de biljetten voor de heen reis, terwijl in de Noordhollandse Stompetoren de twintigjarige Truus Missu de twee biljetten voor de reis van Brazilië naar Nederland ont ving. De organisatoren van de actie zitten uiteraard met de kwestie in de maag; zij zijn op voorhand be reid hun verontschuldigingen aan te bieden, maar de zaak zelf hebben zij nog niet op een voor alle betrokke nen aanvaardbare wijze opgelost. VERSCHERPTE CONTROLE OP MAXIMUMSNELHEID BROM FIETSEN. De Rotterdamse politie gaat stren ger optreden tegen het overtreden van de maximumsnelheid (30 km) door bromfietsers. In enkele stads delen heeft de verkeerspolitie al een scherpere controle iutgeoefend met behulp van gatsometers. Daarbij werden soms snelheden gemeten van 60 kilometer per. uur. Ruim twintig personen kregen een bekeuring, een belangrijk groter aantal kwam er met een waarschuwing van af. Bij de verscherpte controle zullen nu alle politie-afdelingen worden inge schakeld en de agenten zullen met gatsometers worden uitgerust. e ONBEVOEGDE TANDARTS. In Rotterdam is weer een tand- technicus geverbaliseerd wegens het onbevoegd uitoefenen van de tand heelkunde. Het is de 59-jarige P. J. B., die werkzaam was in een pand aan de Gravendijkwal. De instru menten werden in beslag genomen. huïshoudjam 76 ct. tot 1.04 extra Jam 1.30 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER H.M. de Koningin heeft woensdagmiddag op Soestdijk een aantal deputaties ontvangen van ouden van dagen uit verschillende provincies. Tijdens het defile werden de koningin verschillende geschenken aangeboden. Zo bracht de deputatie uit het Utrechtse Polsbroek een grote kaas mee naar Soestdijk. Het was een vrolijk moment daar op de trappen van het witte paleis. INSTITUUT MET GROTE AANTREKKINGSKRACHT In de maand juli wordt het feit herdacht, dat de MMS Huize Bijdorp, officieel „Instituut Onze Lieve Vrouw van Lourdes", 25 jaar geleden werd opgericht. Voordien was de school die op Bijdorp gevestigd was meer een pensionaat voor de vorming van meisjes, waarbij het onderwijs speciaal gericht was op de talen met daarnaast nog huishoudelijke opleiding. In 1938 werd de kweekschool van de zusters Dominicanessen te Reuver opgeheven. De docenten van deze school kwa men naar Voorschoten. De MMS werd opgericht en kreeg de rijkserkenning. Er werd begonnen met 30 leerlingen. Aan het hoofd van de MMS stond toen zr. Franscisco. Al spoedig kreeg de MMS een goede naam en zij had aantrekkingskracht. Doch al bijna direct na de start verschenen- de wolken aan de hemel. De oorlog brak uit. Huize Bijdorp werd bezet door de Duitsers en tot overmaat van ramp brandde het internaat geheel af. Nu moesten de zusters de overige gebouwen ook nog verlaten en in de oorlogstijd werd toen les gegeven in het Bondsgebouw en het Graalhuis. In deze tijd deed de school prachtig werk. Niet alleen de eigen leerlingen ontvingen les, maar ook leerlingen van muio's, HBS en Gymnasia van alle gezindten kwamen naar de school om toch maar bij te blijven. Een glas-in-lood- raam, aangebracht aan het einde van de bovengang van de MMS getuigt nog van de dankbaarheid van de Voorschotense jeugd uit de oorlogsjaren. Zr. Franscisco was intussen opgevolgd door zr. Fides, die dus juist deze moeilijke jaren meemaakte. Het do centenkorps breidde zich steeds uit en vooral na de oorlog nam de MMS van huize Bijdorp een grote vlucht. De nieuwbouw van het internaat verliep snel. Elk jaar melden zich gemiddeld 90 leerlingen voor de eerste klas. Wegens plaatsgebrek en voor de uitbreiding van de school moesten de voorbereidende klassen, dat was dus gewoon lager onderwijs worden opgeheven. Dat ge beurde in 1962. De kapel van Huize Bijdorp; een bekend gezicht voor leerlingen, oud leerlingen en voor de Voorschotense ingezetenen. De Franse regering en de bevol king van Parijs hebben woensdag een hartelijk welkom bereid aan ko ning Hassan II van Marokko, die op uitnodiging van president de Gaulle een bezoek aan Frankrijk brengt. Men verwacht, dat het bezoek dat tot zaterdag zal duren, belangrijk zal zijn voor de verhouding tussen de twee landen. Vorig jaar verleende de Franse regering aan Marokko financiële steun van 300 miljoen frank (onge veer 225 miljoen gulden). Er wordt onderhandeld over een dergelijke hulpverlening in dit jaar. Verwacht wordt dat ook gespro ken zal worden over de verhouding van Marokko tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. Het State Department te Washing ton heeft woensdag bekendgemaakt, dat Amerikaanse studenten, die ge hoor geven aan een uitnodiging van de studentenorganisatie van Havan na voor een kosteloos verblijf op Cu ba, gevaar lopen bij hun terugkeer een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar of een boete tot 5.000 dollar te krijgen. Een vijftigtal studenten van Ameri kaanse universiteiten wil naar Ha vanna gaan, omdat de Amerikaanse regering alileen aan journalisten en zakenlieden toestemming voor een dergelijke reis geeft, hebben de be trokken studenten getracht via Cana da te reizen, maar de Canadese re gering weigerde een visum te ver strekken. Daarop vertrokken de stu denten dinsdag in twee groepen naar Europa. Zij hopen elkaar in Parijs te treffen en dan naar Praag te gaan om met een TsjecholsJiowaakse of Cubaans vliegtuig hun doel tenslotte toch te bereiken. Dr. W. de Kort, fractieleider van de Tweede Kamer voor de KVP motiveerde heden tijdens een persconferentie stjn besluit om zijn for matiepogingen niet voort te setten. Na zijn keuze voor een vier-partijenkabinet bleven zes geschilpunten over, waarvoor oplossingen moeéten worden gezocht. Dr. De Kort vond het op dat ogenblik onjuist het basisprogram waarop de keus met de VVD werd gedaan, nog essentieel te wijzigen. Met mr. Toxopeus, zo zeide hij, werd geen overeenstemming bereikt over de bezetting van het 2e tv-net en ten aanzien van het mede-finan cieren van sociale verzekeringen (kinderbijslag eerste kinderen zelf standigen) uit de algemene middelen. De woningbouw leverde geen ge schilpunt meer op. Bovendien wenste mr. Toxopeus het gehele basisprogram, dat zijns inziens financieel onvervulbare desiderata bevatte, te herzien. Zulks vond dr. De Kort, gezien de verhouding tot de uitgesloten Partij van de Arbeid niet aanvaardbaar. Een door mr. Toxopeus gewenste „aanpassingskuur" van het program zou discriminatie van prof. Vondeling hebben betekend. De Amsterdamse politie heeft van nacht om half drie in de Westerdok- straat de 36-jarige F. Z., schipper, aangehouden in zijn auto, waar hij zich vergreep aan een 24-jarige Ca nadese studente. De man verzette zicih zo hevig, dat de politie hem met de gummistok tot bedaren moest brengen. Het meisje was totaal over stuur en moest door de G.G. en G.D. bijgebracht worden. Omstreeks twee uur wandelde 't meisje met een 10-jarige Canadese student, toen hen een volkswagen terzijde reed. De bestuurder, ge noemde F. Z. zei „van de politie" te zijn en hen op het politiebureau even te willen ondervragen. Onderweg vertelde Z. dat hij ziah had bedacht en dat hij hen naar bun hotels zou brengen. Na de jongen aan zijn ho tel te hebben afgezet, gaf Z. 't meisje geen gelegenheid ook even uit te stappen, doch reed meteen met grote vaart dioor. Een groepssurveillance- wagen vond na een telefoontje vrij snel de gezochte auto in deWes- terdokstraat. VERMISTE HUZAAR MELDT ZICH VRIJWILLIG De 19-jarige dienstplichtige hu zaar A. H. W. Kanters uit Rotterdam, die sedert maandag jl. spoorloos was, heeft zich vanmorgen om half acht vrijwillig gepield bij de brigade, van de Koninklijke Marechaussee in zijn woonplaats. Hij leverde de meegeno men uitrustingsstukken het pistool in. De munitie, die hij voor het wa pen had meegenomen, werd niet op hem aangetroffen. Het ligt in de bedoeling, dat hij in de loop van de dag naar de bri gade van de Koninklijke Marechaus see in Amersfoort wordt overge bracht om vervolgens ter beschik king te worden gesteld van zijn com mandant. Voordat dr. De Kort zijn perscon ferentie gaf schreef hij een brief aan prof. Vondeling, waarin hij motiveer de, waarom zijn keus op de VVD was gevallen. Dr. De Kort wijst in deze brief op het uitgangspunt van zijn formatie- poging, namelijk het voortzetten van het beleid van het kabinet-De Quay onder vermijding der zwakke pun ten. Overeenstemming over een re geringsprogram was daarvoor essen tieel. Gedwongen tot een voorkeur echter, diende in aanmerking te wor den genomen, dat continuering van de samenwerking van de partijen, die dit beleid in het verleden steun den, meer in lijn lag. dan uitruil te gen een andere partij, die scherpe oppositie tegen het kabinet-De Quay voerde. Dr. De Kort wijst in verband hiermee op de opvatting van prof. Vondeling, dat ombuiging van het beléid-De Quay wenselijk zou zijn. Uitvoerig gaat dr. De Kort in op het standpunt van prof. Vondeling, dat algehele financiering der ver hoogde a.o.w.-lasten uit de premie niet aanvaardbaar was. De claim van deze last uit de algemene middelen te financieren zou een tiende deel van het te verwachten accres aan overheidsmiddelen gevergd hebben. Daardoor zouden vitale programma punten in gevaar zijn gebracht, aldus dr. De Kort. Op grond van het schrijven 'van 21 juni van mr. Toxopeus, waarbij deze bleef weigeren concrete ant woorden te geven, doch tevens mon deling en schriftelijk getuigde van mogelijkheden voor een redelijke oplossing, koos dr. De Kort voor de VVD. Ofschoon dr. De Kort in zijn brief aan prof. Vondeling getuigt van een risico om met de VVD in zee te GEEN STRAFVERVOLGING De officier van justitie bij de recht bank in Den Haag heeft besloten, na bestudering der stukken, niet tot een strafvervolging over te gaan in het geval van een vermoedelijk gepleegd zedenmisdrijf twee weken geleden. De drie betrokkenen in deze zaak, de 39-jarige directeur van een n.v. in Den Haag, De S., de 21-jarige mevr. v. d. B. en de 30-jarige vrouwelijke kantoorbediende M. P., zijn inmid dels op vrije voeten gesteld. Aangifte was gedaan door een 18- jarig meisje uit Leiden, dat in Den Haag werkzaam is. Zij was vrijwil lig meegegaan naar een woning, waar een „gezellig avondje" zou worden georganiseerd. Volgens haar zou dit avondje met ontuchtige handelingen zijn geëindigd. gaan, laat hij duidelijk merken, dat hem dit risico minder groot toe leek, dan een samengaan met de drie christelijke partijen met de PvdA. LANGERAAR H. Priesterwijding J. A. Hoogervorst De Amsterdamse semi-arts B. H. is gisteren uiit zijn voorlopige hechtenis ontslagen. Dit heeft het gerechtshof te Amsterdam beslist na die behan deling van het appèl dat mr. H. A. Kater namens zijn Cliënt had aange tekend tegen de beslissing van 11 ju ni van de raadkamer der rechtbank tot verlenging van H.'s voorarrest met dertig dagen. De semi-arts werd in de namiddag van 4 juni in zijn woning aan de Lange Leidsdwars straat gearresteerd, toen rechercheurs van de afdeling verdovende midde len daar een half ons marihuana hadden gevonden. De heer J. Modderkolk, direc teur der N.V. Nederlandsche Mid- denstandsbank te Amsterdam, heeft zich wegens gezondheidsredenen te ruggetrokken uit zijn funotie. In zijn plaats is benoemd drs. C. Blase, met ingang van 1 juli a.s. Met ingang van dezelfde datum is de heer J. J. Grouls benoemd tot waarnemend di recteur der vennootschap. zijn echt wat U nodig heeft bij de naderende vakantie. Koopt daarom alles in Midza-zaken. Op dinsdag 2 juJd a.s. zal het voor de St. Hadrianius-parochie een blijde diag zijn. Want een harer zonen zeil op die dag de Priesterwijding ontvan gen. Deze parochiezoon is Johannes Antonius Hoogervorst, beter bekend als Joop Hoogervorst. Hem zal het H. Sacrament van het Priesterschap worden toegediend in de O. L. Vrou we Basiliek te Maastricht door mgr. Heinrich Maria Janssen, bisschop van Hildiesheim. Joop Hoogervorst werd te Lange- raar geboren op 18 februari 1937. Op 5 mei 1949 ging hij naar het Missie huis St. Antonius van de Paters van de H. Familie te Kaatsheuvel waar hij de lagere studies maakte. In au gustus 1955 werd hij opgenomen in het noviciaat te Goirle-Nieuwkerk. In september 1956 ging hij voor de hogere studies naar Oudenbosch. Op het St. Norbertuslyceum te Roosen daal behaalde hij het Staatsdiploma. Later in januari 1061 is hij naar het Europa-seminarie in Maastricht gegaan. Van hieruit ging hij naar Duitsland. Eerst naar Fulda en de laatste twee jaren naar Hildiesheim, het bisdom waar hij na zijn priester wijding als kapelaan zal gaan wer ken. Hij werd sub-diaken gewijd 24 fe bruari 1963, diaken 9 maart 1963, beide wijdingen ontving hij in Hil diesheim. Nu op 2 juld hoopt hij de H. Priesterwijding te ontvangen en daarmede zyn Levensideaal te berei ken. Op 6 jullii zad de jonge priester te rug komen in zijn geboorte-parochie en daar hoopt hij zondag 7 juli des morgens om 9 uur in de parochiekerk van de H. Hadrianus zijn Eerste Plechtige H. Mis met de parochiege meenschap te vieren. Natuurlijk zal heefl de parochie meeleven met het grote geluk van deze jonge priester en dat van zijn ouders en broers en zusters. Een co mité werkt aan de voorbereiding van dit grote parochiefeest, waarvan ons op dit ogenblik nog geen bijzonder heden bekend zijn. Foto: Samen met bondskanselier Adenauer en de burgemeester van West-Berlijn, Willy president hier in ten open wagen tussen dikke hagen enthousiaste Weet-Berlljners door naar de muur. Brandt, rijdt de

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9