S)e ft2idóe6ou/ta/rvt KENNEDY VANDAAG NAAR BERLIJN Oogkleppen voor de Oost-Berlijners Kritiek op De Gaulle DE AANSLAG OP DE GAULLE Chroesjtsjov naar Oost-Berlijn LANDINGSBOOT VOOR MARINE OP PROEFVAART OVERVAREN ZWEEDSE KOLONEL WAS EEN SPION Opzienbarende spionage-zaak Russen kennen ook mislukkingen Vissersboot vergaan DE V.N.0P ZWART ZAAD De formateur De ramp in Korea bestudeert Samenzwering in Algerië Katanga provincie Hoogwaterstanden WOENSDAG 26 JUNI 1963 53e JAARGANG No. 15.962 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdi edakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKETS MET KIJKEN IN OOST-BERLIJN Telel. 2 0 9 3 5 - Bed. 80015, 85894 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kip., Franco p.p. 8,15, Adv. 18 ct p. mm.. Telefoontjes f1,50 Een grote menigte verwelkomde gistermiddag president Kennedy toen hij in Frankfort aankwam om afgevaardigden van de Westduitse Bonds dag toe te spreken. De redei, die Kennedy in de Sint-Pauluskerk in Frankfort hield stond vol met verklaringen die worden gezien als weerlegging van de Europese politiek van president De Gaulle van Frankrijk. Het was zeer duidelijk een tegenoffensief tegen de nationalistische gedachten van de Franse president. Kennedy leverde kritiek op generaal De Gaulle toen hij zei, dat zij die twijfelen aan Amerika's belofte om Europa te verdedigen of die Europa van Amerika willen losmaken, slechts het belang van de tegen stander dienen. Na zijn bezoek aan Frankfort is de Amerikaanse president doorge reisd naar Wiesbaden, waar hij later op de middag aankwam. Direct na zijn aankomst heeft Kennedy daar een onderhoud van een uur gehad met vice-kanselier Erhard over de problemen rond het westelijke bond genootschap, waarvoor Erhard zich geplaatst zal zien als hij dit jaar kanselier Adenauer opvolgt. NIET KIJKEN! Oostberlijnse arbeiders hebben dinsdagavond grote rode vlaggen op gehangen aan de Brandenburger poort in Oost-Berlijn, waar president Kennedy woensdag voor het eerst de Berlijnse muur zal bezoeken. Volgens de politie ontnemen de vlaggen geheel het uitzicht op de „Unter den Linden"-boulevard in Oost-Berlijn. Bovendien hebben Oostduitse grenswachten dinsdag een drie~ me ter hoge schutting opgericht om de Oost-Berlijners te beletten president Kennedy te zien. Het witgeschilder de houten gevaarte is dwars over de weg naar de Brandenburger poort gezet en beneemt samen met de tus sen de pilaren van de poort opge hangen vlaggedoeken 'n ieder die van Oost-Berlijn uit naar 't Westelijk ge deelte van de stad zou willen kijken, volledig het uitzicht. Wel zullen de Oostduitsers „in woord en beeld", via radio en tele visie op de hoogte blijven. Oost-Duitsland zal n.l. gebruik ma ken van het aanbod van Eurovisie om beelden en geluid over te nemen van het bezoek dat president Ken nedy aan West-Berlijn brengt. Eurovisie had toestemming gege ven, dat alle aangesloten landen op het Oosteuropese televisienet (Inter visie) de reportage van het bezoek zouden overnemen, maar alleen de Het Franse militaire gerechtshof heeft dinsdag twee deelnemers aan de mislukte moordaanslag op presi dent De Gaulle in augustus van vo rig jaar tot levenslang en 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Guyla Sari, een 32-jarige vroegere Hongaarse legionair werd tot 20 jaar veroordeeld. Beide verdachten verklaarden ter zitting, dat zij opdracht hadden te schieten om de wagen van De Gaulle te doen stoppen, doch niet om de pre sident te doden. Hij zou door andere leden van de groep ontvoerd worden. Volgens het O.M. bestond er echter geen twijfel over dat de aanval be doeld was om het staatshoofd te do den. De leider van de aanslag, luitenant- kolonel Jean-Marie Bastien Thiry, stierf op 11 maart voor het vuurpe loton. Oostduitse televisie zal van het aan bod gebruik maken. KENNEDY EREBURGER De vrije universiteit in West-Ber lijn heeft hedenmiddag aan president Kennedy, bij diens bezoek aan West- Berlijn, de oorkonde van het ere burgerschap van de universiteit overhandigd. In deze oorkonde staat o.a. dat de president door zijn persoonlijke in zet heeft bijgedragen tot de vrijheid en onafhankelijkheid van West-Ber lijn en daardoor het zelfvertrouwen van de burgers van West-Berlijn heeft versterkt, zodat het culturele leven en de ontwikkeling van de vrije universiteit voortgang konden vinden. De Amerikaanse president werd vanmorgen op het vliegveld van Ber lijn begroet door kanselier Adenau er, burgemeester Brandt en vele an deren. Burgemeester Willy Brandt herinnerde in zijn begroetingsrede aan de steun, die Amerika in moei lijke jaren aan West-Berlijn heeft verleend. Hij noemde Kennedy ie mand, die mensen en volken nieuwe horizonten wijst. Berlijn weet dat het op de vrije wereld kan rekenen. Van zijn kant zal ook Berlijn pal staan. NEDERLANDSE STUDENTEN AANGEHOUDEN De Westberlijnse politie heeft gis teravond vijf Nederlandse studenten en nog zes personen aangehouden, die bezig waren met het uitdelen van communistische Vlugschriften, De aangehoudenen werden vrijgelaten nadat hun namen en adressen wa ren opgeschreven. De niet genoemde Nederlandse studenten houden ver blijf in het Westberlijnse „Huis van de toekomst". Zij verspreidden hun blaadjes op de Kurfürstendamm. Het Oostduitse persbureau ADN heeft dinsdag gemeld, dat premier Chroesjtsjov reeds vrijdag in Oost- Berlijn zal aankomen. De Oostduitse (communistische) eenheidspartij heeft de bevolking van Oost-Berlijn opgeroepen hun huizen te versieren ter gelegenheid van het bezoek. Het bezoek van Chroesjtsjov valt twee dagen na het bezoek van presi dent Kennedy aan West-Berlijn. Om Roemenië op de vingers te. tikken? Volgens niet-offioiële berichten, die gisteren in Moskou zijn verspreid, zou Chroesjtsjov onverwacht naar Roemenië vertrokken zijn. Waarnemers in Moskou merken op, dat er de afgelopen maanden me ningsverschillen zijn geweest tussen de Sowj et-Unie en Roemenië over de vraag, of Roemenië zijn eigen in dustriële ontwikkeling ondergeschikt dient te maken aan de belangen van de Oost-Europese „gemeenschappelij ke markt", de Comecon. Roemenië heeft bovendien onlangs enige Chinese of pro-Chinese ver klaringen gepubliceerd, die kritiek op de Sowjet-Unie bevatten en die in Moskou niet zijn bekend ge maakt. President Kennedy heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de Amerikaanse troepen in de „Fliegerhorst Kazerne" in Hanau. Hier krijgt hij uit handen van sergeant Dawson Riddle een mes, om daarmee een cake in de vorm van zijn vroegere torpedoboot „PT 109" aan te snijden. Tijdens de bijeenkomst in de officiersmess van de kazerne. DRIE OPVARENDEN VERDRONKEN Twee Russische diplomaten, de mi litaire attaché generaal-majoor Ni- kolski en eerste ambassade secre taris Baranofski zijn door de Zweed se regering ongewenst verklaard. Zij moeten het land op staande voet verlaten. De Zweedse kolonel Stig Wenner- stroem, door de luchtmacht bij het ministerie van buitenlandse zaken gedetacheerd voor ontwapeningsza ken, is gearresteerd. Hij heeft bekend sinds 1948 voor de Russen te hebben gespioneerd. Het onderzoek is nog in een begin stadium, zo deelt het ministerie van buitenlandse s zaken in Stockholm mee. Wel wordt al gesproken van de grootste spionagezaak, die ooit in Zweden is voorgekomen. Wennerstroem is ook marineatta ché in Moskou en Washington ge weest. Hij is 57 jaar. De Zweed heeft bekend aan de Russische ambassade tegen betaling fotokopieën van documenten over de Zweedse defensie en geheime mili taire papieren over andere landen te hebben verstrekt. De zaak heeft in Zweden groot opzien gebaard, daar Wenner stroem tot één van de aanzienlijkste families van het land behoort. Hij is adjudant van koning Gusfcaaf Adolf geweest, toen deze nog kroon prins was en is drager van hoge Zweedse en buitenlandse onder scheidingen. Wennerstroem is op 20 juni gear resteerd. Gistermiddag is op de Bergsche Maas, drie kilometer ten oosten van de brug bij Raamsdonkveer, een Po lyester-landingsvaartuig voor de Ma rine tijdens een proefvaart door de Rotterdamse binnenvaarttanker Vo- lendam overvaren. Drie van de veer tien opvarenden verdronken: de heer A. de Wit uit Alphen aan den Rijn, technisch hoofdambtenaar van het ministerie van defensie; de heer C. G. de Vrijer, hoofdopzichter A bij het ministerie uit Den Haag en de heer L. A. Zom uit Maassluis, een employé van Verolme. De drie slachtoffers waren allen gehuwd. Het ongeluk gebeurde - aldus op varenden van de Volendam - toen bij manoeuvres de motor van de lan dingsboot plotseling achteruit sloeg, waardoor het scheepje ineens voor de tanker kwam te liggen. De 444 ton metende Volendam, die bovendien nog in ballast voer, drukte de lan dingsboot ondersteboven, waardoor dertien van de veertien mensen, die aan boord waren, in het water te recht kwamen. De tanker bood on middellijk alle hulp, evenals een boot van de waterpolitie. Hierdoor wer den tien drenkelingen opgepikt. Uit de naar de wal gebrachte boot hoorde men klopsignalen. Door een in allerijl geslagen gat in de bodem klom de dodelijk geschrokken heer Maat, hoofd van de Polyester-afde ling van Verolme, waar het landings vaartuig was gebouwd, naar buiten. De landingsboten, waarvan de Ko ninklijke Marine er drie heeft besteld, - drie bij Verolme - zijn veertien en een halve meter lang en 3.70 breed. Zij worden voortgestuwd door een dieselmotor en worden gebruikt voor het vervoer van infanterie met lich te wapens en de bevoorrading van moeilijk bereikbare bases. Dat de Russische ruimtevaart niet louter uit successen bestaat, blijkt uit een mededeling van de Nasa, de Amerikaanse organisatie voor de lucht- en ruimtevaart. Deze maakt melding van vier mislukte Sowjet- Russische pogingen om een ruimte voertuig te lanceren. Op 24 oktober werd een Russisch ruimtevoertuig gelanceerd, dat kort daarna in 24 delen uiteen is gespat. Deze delen kwamen in een baan om de aarde. De eerste van deze delen begonnen op 29 oktober in de damp kring terug te vallen. Het laatste deel is 26 februari j.l. waargeno men. Op 12 september 1962 werd een aardsatelliet gelanceerd, die even eens ontplofte. De 7 delen, waarin de satelliet uiteen viel, zijn binnen vijf dagen weer in de dampkring teruggekeerd. Op vier november 1962 is een Russisch ruimtevoertuig gelanceerd, dat in vijf delen uiteen is gevallen. Deze delen zijn tussen vijf november en 19 januari j.l. in de dampkring teruggekeerd. Tenslotte is een vier januari j.l. in de lucht gebracht ruimtevoertuig in drie delen uiteen gevallen. Eén hiervan heeft slechts één nacht in een baan om de aarde gedraaaid, om vervolgens in de dampkring te recht te komen. Met de twee andere delen is dit elf januari geschied. ochtend, toen de regen ophield, mocht men naar huis terug. Kort daarop stortte de heuvel in. Ongeveer hon derd mensen werden bedolven. Vier en twintig opvarenden van de Westduitse treiler „Muenchen" uit Bremerhaven zijn om het leven ge komen, nadat hun schip dinsdagoch tend vroeg bij Faeringehavn aan de Westkust van Groenland was vergaan. De overige vijftien leden van de be maling werden gered. Er woedde een storm van wind kracht acht, toen de „Muenchen" met enige andere vissersboten genoemde haven naderde. De Westduitse boot kwam als gevolg van een sterke stro ming op een rif terecht en zonk. Een reddingsboot, waarin zestien opva renden zich trachtten te redden, sloeg om, waardoor dertien mensen zeker en de drie overige zeer waarschijnlijk verdronken. Van de overige opvaren den bezweken er elf van uitputting of aan de bekomen verwondingen, nadat zij door andere vissersschepen waren gered. Onder de overlevenden bevindt zich de gezagvoerder. Hij is gewond. In Lissabon zijn dinsdag 'n snel trein en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen, waarbij drie per sonen om het leven kwamen en 44 werden gewond. Mr. dr. R. H. Pos, wiens benoeming tot buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur te Havanna (Cuba) binnenkort te verwachten is. Door de gisteren gemelde aardver schuiving zijn in de Zuidkoreaanse stad Tsjangoenpo, op het eilandje Koje, zeker 87 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers zijn middelbare scholieren. Er was de laatste dagen 129 mm re_ gen gevallen en de bewoners van een heuvel - veel scholieren*- waren al geëvacueerd geweest wegens gevaar van aardverschuivingen. De heuvel was namelijk zwaar ondergraven bij de bouw van schuilkelders. Dinsdag- De kabinetsformateur dr. De Kort heeft nu de schriftelijke antwoorden van de fractieleiders van KVP., CHU, AR en WD over een aantal concrete punten van zijn basisprogramma ont vangen. Dr. De Kort bestudeerde vandaag deze antwoorden in zijn werkkamer op het kabinet van de minister-presi dent in Den Haag. Hij zal - voor zover nu bekend - geen bezoek ontvangen, zo deelde de woordvoerder van de formateur van morgen mee. De begrotingscommissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft dinsdag, tegen de bezwaren ^van de communistische landen en Frank rijk in, het standpunt gehuldigd, dat alle lid-staten gezamenlijk verant woordelijk zijn voor de financiering van de operaties van de volkeren organisatie ter handhaving van de vrede. De desbetreffende resolutie werd met 91 tegen dertien stemmen bij drie onthoudingen aangenomen. De tegenstemmende landen zijn prin cipieel gekant tegen het optreden van de V.N. in Kongo. Juist door dit optreden is de volkerenorganisatie op de rand van een bankroet ge bracht. De Sowj et-Unie heef ten aan zien van dit onderdeel van het VN- optreden nog een schuld van onge veer 50 miljoen dollar, terwijl Frank rijk in dit or zicht nog voor om streeks 15 mlijoen dollar in het krijt staat. De ontwerp-resolutie, waarin een beroep wordt gedaan op alle lid staten om te streven naar een oplos sing van de financiële moeilijkhe den van de VN door vóór 31 oktober a.s. al hun achterstallige contributies te betalen, werd met 77 tegen twaalf sternen bij negentien onthoudingen goedgekeurd. Internuntius celebreert mis bij Pauskroning Dinsdagavond 2 julii zal mgr. G. Beltrami, internuntius in Nederland, in de kerk van St. Jacob in Den Haag een pontificale H. Mis celebreren, ge volgd door het Te Deum, ter gele genheid van de kroning van paus Paulus VI. Men hoopt diat kardinaal Alürimik, die thans in Rome is, in de gelegenheid zal zijn aan deze plech tigheid deel te nemen. Naast de Le den van het Nederlands episcopaat worden verwacht katholieke autori teiten en Leden van het corps diplo matique. Premier Ben Bella van Algerië heeft dinsdag in de Nationale Verga dering te Algiers verklaard, dat er een samenzwering tegen de staat is ontdekt en dat vier mensen in ver band hiermee zijn gearresteerd. Ben Bella onthulde dit nadat een afgevaardigde had aangedrongen op een verklaring van regeringszijde over de verdwijning van Mohammed Boediaf, die vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering is ge weest. Boediaf verdween zaterdag. Direct na zijn verdwijning deden er geruchten de ronde, dat hij gearres teerd was. In kringen rond premier Ben Bella is meegedeeld, dat Boediaf is aange houden, omdat hij getracht heeft een anti-revolutionaire beweging in het leven te roepen. Boediaf zou na zijn arrestatie in hongerstaking zijn ge gaan. De Kongolese senaat heeft dins dag een wetsontwerp aanvaard, dat een nieuwe provincie Oost-Katanga in het leven roept. Het ontwerp was al door de Kamer goedgekeurd. De vorming van de nieuwe pro vincie betekent, dat Katanga's pre sident Tsjombe, die thans een be handeling in een Parijse kliniek on dergaat, niet alleen zijn functie van president van. Zuid-Katanga verliest maar ook zijn zetel in het parle ment van Elisabethstad, de hoofd stad van Katanga. In Elisabethstad hebben Kongo lese en Katangaanse autoriteiten overeenstemming bereikt omtrent een plan, dat tot doel heeft de span ningen, die worden veroorzaakt door voormalige Katangaanse gendarmes, te verminderen. Een van de grootste struikelblokken voor de verzoening vain Katanga met Kongo is geweest het mislukken van de opneming van de Katangaanse gendarmes in het nationale Kongolese leger. Dit nummer bestaat uit pagina's KOEL WEER De Bilt, woensdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: De depres sie, die gisteren in diepte toenemend over Engeland trok, is nu boven het noordelijk deel van de Noordzee aan gekomen. Het koufront ervan passeer de in de nacht van dinsdag op woens dag met regen en onweersbuien ons land. Daarna stroomde met 'n krach tige wind tussen zuidwest en west koelere oceaanlucht binnen. Het ko mende etmaal zal de wind geleidelijk in kracht afnemen, maar de aanvoer van onstabiele oceaanlucht duurt voort. Naast opklaringen zullen op nieuw buien voorkomen, die waar schijnlijk intensiever zullen zijn dan vandaag. ZON- EN MAANSTANDEN 27 Juni: zon op 04.21, onder 21.04; maan op 11.05, onder 00.22. 27 Juni: v.m. 7.05; n.m. 19.31. KORRELTJE Er zijn noden waarvan heit zien al leen al ons doet schamen dat wij ons gelukkig voelen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1