Het licht (ligt) in de Leidse grachten Fotowedstrijd van Leidse Courant naar aanleiding van een jubileum „SPECIALE" TOERISTENPRIJZEN IN SPANJE EN ITALIË HET UCHT IN DE WAARDCRACHT SNUFFELEN IN HET MUZENHUIS DINSDAG 25 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COUR AN'l PAGINA 6 In verband met het derde eeuwfeest van de Amsterdamse grach ten-uitleg, organiseert de Studentenvereniging R.I.A. mede in ver band met haar IXde lustrum, een fotowedstrijd over de grachten in ons land. R.I.A. is een onderafdeling van de K.S.V. Sanctus Tho mas Aquinus te Amsterdam. Onder het motto „het Ligt (licht) in de grachten" nodigen wij de lezers van onze krant uit, zowel grach- tenminnend als grachtenmijdend, in deze wedstrijd haar visie op onze grachten te geven. De wedstrijd duurt van 25 juni t.e.m. 25 september en staat voor elke amateur open. Er is een totaal bedrag van totaal f 1.200 aan prijzen ter beschikking. Een en ander ge schiedt in samenwerking met de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie. De uitreiking van de prijzen is in de lustrum week van R.I.A. bij de opening van de tentoonstelling, welke zal worden samengesteld uit bekroonde en andere daartoe geschikte foto's. r Los van deze wedstrijd worden door de redactie van de Leidse Cou rant geldprijzen beschikbaar gesteld voor de beste inzendingen onder on ze abonnees. De beste foto's worden in dórt blad gepubliceerd. Voorwaarden 1. Aan deze wedstrijd kan door iedereen, jong en oud, worden deel genomen; uitgezonderd zijn vakfoto grafen en al degenen, die aLs beroep fotografische werkzaamheden ver richten. De wedstrijd duurt van 25 juni t.m. 25 september 1963. De Leidse Courant looft onder alle in zenders prijzen uit van 50, 25 en ƒ10. 2. De wedstrijd van de landelijke prijsvraag is ingedeeld in twee cate gorieën: catagorie A: jongeren tot en met 19 jaar; categorie B: 20 jaar en ouder. 3. De wedstrijd omvat het onder werp: ,,'t Licht/Ligt in de grachten", in de ruimste zin des woords. Het mag dus een mooie toto zijn of een actuele: auto in het water, drijvend vuil, etc. 4. Maximaail mogen vier zwart wit foto's per deelnemer worden in gezonden. 5. Het formaat van de foto's is minimaal 9 x 9 om en maximaal 18 x 24 cm. De foto's mogen niet op kar ton worden geplakt. Op elke foto dient duidelijk op de achterzijde ver meld te worden: naam en adres van de inzender, het totaal ingesloten foto's per zending en de categorie A of B. Bovendien dient de plaats ver meld te worden, waar de foto ge maakt is. De inzenders in categorie A moeten bovendien hun leeftijd op de foto's vermelden. Tevens dient op de enveloppe vermeld te worden of het categorie A of B betreft. 6. In beide groepen worden lan delijk enige honderden guldens aan prijzen ter beschikking gesteld. Voorts fotomateriaal. 7. De vasts telling van de prijs winnaars geschiedt door een jury, bestaande uit: J. Schraa en C. Kel der, Bond van Ned. Amat. Fotogra fen-Verenigingen. 8. Elke inzender kan slechts een maal voor een prijs in aanmerking komen. Deze foto kan echter wel 'n extra prijs verwerven. 9. De keuze van de bekroonde toto's is voor al'le partijen bindend. Correspnodentie over de toekenning kan niet gevoerd worden. De prijs winnaars ontvangen schriftelijk be richt van de organisatoren van deze wedstrijd. Afwijkingen in de uitslag- lijst of in iedere andere wijze van bekendmaken van de uitslag, is niet van invloed op de door de jury toe gekende prijzen. 10. De jury behoudt zich het recht voor niet alle prijzen toe te kennen, indien de kwaliteit van de foto's of het aantal inzendingen hiertoe aan- Deze fotofantasie verbeeldt le gespannen verwachting naar aw inzendingen van het jubi- erende RIA-bes>tuur en onze fotoredactie, die voor 'n eerste electie zal zorg dragen. leiding geeft. Zonodig zal de jury echter bevorderen, dat alle prijzen uitgereikt worden. 11. Wie prijs steilt op terugzen ding van de toto's dient een stevige enveloppe, waarop duidelijk naam en adres zijn vermeld, met voldoen de postzegels bij de inzending mede te sturen. Terugzending vindt plaats na 1 dec. '63. 12. De organisatoren behouden ziah het recht voor deze toto's te pu bliceren of te doen publiceren, op welke wijze dan ook. Tevens behou den zij zich het recht voor deze en andere daarvoor in aanmerking ko mende foto's te exposeren of te doen exposeren, zonodig zonder bronver melding of naam van de maker en zonder vergoeding van auteursrech ten. Op verzoek dient het negatief te worden ingezonden. De negatie ven zullen met zorg worden behan deld en direkt na 1 december 1963 worden teruggezonden. 13. Uitsluitend foto's, weilke in het jaar 1963 zijn gemaakt en nog niet eerder zijn bekroond, geëxposeerd of gepubliceerd, kunnen worden inge zonden. Alle inzendingen moeten eigen opnamen zijn. Het doen afwer ken of doen vergroten door een an der dan de inzender is toegestaan. 14. De daartoe door de organisa toren en de jury geschikt geachte foto's zullen in de lustrumweek van RIA, van 10 t.m. 15 november 1963, in een der Amsterdamse musea wor den geëxposeerd. - Stuur uw foto's aan Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden Zet op de enveloppe: Fotowedstrijd 15. De organisatoren zijn niet aan sprakelijk voor beschadiging van welke aard dan ook, of verlies, ont staan bij zending of terugzending van de foto's. 16. In gevallen, waarin deze wed strijd-voorwaarden niet voorzien, be slissen de organisatoren. 17. Door deelneming aan deze wedstrijd verklaart de inzender de wedstrijd-voorwaar den te kennen en hiermede volledig akkoord te gaan. positie. Ten aanzien van de water sport (40.000 zeiljachten, 15.000 mo torjachten en enige duizenden kano's) is uitbreiding van jachthavens drin gend geboden. Voorlichting ten behoeve van week- eindrecreatie bleek voor de bond om vangrijke werkzaamheden met zich te brengen. Het typische recreatie- verkeer op zaterdagen en zondagen vaak met lage snelheden begint een duidelijk stempel op de afwikke ling van het verkeer te drukken. Daarbij voegt zich nog de langs de autosnelwegen zeer ongewenste bermrecreatfe. Vandaar het lan ceren van rondritten en toeristische routes. Verkeer Niet alleen op de wegen maar ook in de grote steden nemen de ver keersproblemen een steeds ernstiger karakter aan. Weliswaar heeft de autodichtheid in Nederland één wagen per 17 inwoners die van de meeste Europese landen nog niet bereikt, maar toch is het redelijk om voor alle verkeersvoorzieningen die in 1975 zullen zijn gerealiseerd, met een autodichtheid van 1 auto per 6 inwoners rekening te houden. Het parkeervraagstuk bevindt zich momenteel in een acuut stadium, om dat de dagparkeerruimte-behoefte vrijwel evenredig .toeneemt met de personenautodichtheid. De kern van dit vraagstuk ligt in het tekort aan parkeerruimte op de openbare weg en alleen de bouw van parkeergara ges en de verplichting, op eigen ter rein ruimte te scheppen, kunnen uit komst brengen. De parkeerschijf en de parkeermeter zijn slechts hulp middelen om de noodzakelijke dis tributie van de beschikbare ruimte mogelijk te maken. De voorkeur zal daarbij moeten uitgaan naar de par keerschijf, omdat deze de weggebrui ker geen geld kost. Autowegen In de afgelopen jaren werd het net van autosnelwegen opnieuw uit gebreid, doch dit geeft geenszins de zekerheid dat het in 1961 aangekon digde plan om binnen 15 jaar 1200 km autosnelweg aan te leggen, zal worden gerealiseerd. Alhoewel de waterstaatsuitgaven in absolute zin zijn gestegen, moet men helaas con stateren dat deze uitgaven, uitge drukt in percenten van het bruto na tionale inkomen, in de laatste twee jaar zijn gedaald. De ANWB, die reeds vijftien jaar had.gepleit voor verkeersresearch, zag zijn streven eindelijk met succes beloond, toen op 12 juni 1962 de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid werd opgericht. WAARSCHUWING IN ANWB-JAARVERSLAG De ANWB waarschuwt hen, die in deze zomer naar Spanje of Italië willen reizen, met nadruk erop bedacht te zijn, dat deze twee toeristenlan- den bij uitstek hun prijzen voor toeristen over het algemeen sterk verho gen. Dit geldt in het bijzonder voor Spanje, waar deze prijzen dikwijls 30 tot 50 procent hoger liggen dan de normale. Wanneer deze ontwikke ling zich voortzet zal Spanje binnen korte tijd de naam van goedkoop toeristenland verliezen. Deze informaties zijn voor Nederland van des te meer belang, omdat uit het jaarverslag van de ANWB blijkt, dat juist naar deze landen een grote stroom toeristen uit ons vaderland trekt om in deze zonovergoten streken enige tijd de regen te vergeten. Op intrekking kenteken bewijs van beschadigde auto's met klem aangedrongen De ANWB is er ten zeerste ver ontrust over, dat de overheid nog steeds niet is ingegaan op de door de ANWB in 1959 voorgestelde maat regel om kentekenbewijzen van bij een ongeval zwaar beschadigde wa gens in te trekken. Mogelijk houdt dit verband met het overleg inzake verplichte jaarlijkse veiligheidskeu ring. Het is de stellige mening van de toeristenbond, dat een dergelijke keuring alleen door de overheid mag worden uitgevoerd en in geen geval in handen mag komen van bij re paratie en onderhoud geinteresseerde instanties. Een verplichte jaarlijkse keuring van personenauto's kan daarom op korte termijn géén oplossing brengen voor het probleem van het opnieuw in roulatie brengen van zwaar be schadigde automobielen. Met deze passage eindigt het jaar verslag van de ANWB over 1962, waarin wordt gezegd, dat het leden tal in het afgelopen jaar het half miljoen 515.146 is gepasseerd. Het aantal Wegenwachtleden be reikte bijna de 400.000. Binnenland De belangstelling voor het binnen land nam bij de ANWB-leden gezien de cijfers iets af: 10.378 aanvragen in 1962 tegen 12.031 in 1961. Deze achteruitgang wordt meer dan opge vangen daar de ANWB in verband met de vijfdaagse werkweek meer animo voor het weekeindtoerisme gewekt. Genoemd wordt het succes van His- wa-Goed Kamp; bijna 200.000 bezoe kers op de eerste gecombineerde ex- GLAS WORDT in de kunstnijverheid gebruikt voor het vervaardigen van kunst- en gebruiks voorwerpen naar artistieke gezichtspunten. Uit cultureel oogpunt is deze kunst zeer belangwek kend. De verscheidenheid van techniek, in vorm en versiering, alsmede de grote bedrevenheid, die van de kunstenaar wordt gevergd, verklaren de grote plaats die het glaswerk in neemt in de ge schiedenis van de kunstnijverheid. Het maken van allerlei kunstvoorwerpen uit glas had reeds in de oudheid een bloeitijd, later vooral in de renais sance. De fabricage van glas had in de 15e en 16e eeuw haar hoofdzetel in Venetië tot tenslotte het Venetiaanse glas verdrongen werd door het Bo heemse en het Duitse, waarbij in de 19e eeuw nog het Engelse kwam. Aan de drie genoemde hoofdperioden beantwoorden ook drie in techniek en het uiterlijk voorkomen van elkaar verschil lende soorten van glaswerk. In het Leidse Stedelijk Museum „De Lakenhal" heb ik een bijzonder aardige collectie roemers, bokalen en keikei} kunnen bewonderen. De ver zameling dankt haar ontstaan aan enkele oude Leidse colleges, zoals de regenten van het St. Catharina- en Caeciliagasthuis, de Vriendenkring van schout, schepenen en griffier, alsmede aan het feit, dat men op het stadsjacht bepaalde glazen placht te gebruiken. In 1626 gedateerd! glas, waarop gegraveerde het ontzet van Leiden en de zeeslag bij Duinker ken opent de ruime collectie. De hoge lichtgebogen kelk geeft een overzicht van Zuid-Holland met een vanuit Delft ter ontzet van Leiden opvarende Geuzenvloot. De tweede voorstelling geeft de zee slag tegen de Armada voor Duinkerken in het Kanaal weer. De Leidse wolreder, dichter en glas graveur Willem van Heemskerk heeft een belang rijk aandeel aan de collectie bijgedragen. Zijn werk getuigt van een grote individualiteit. Op merkelijk is het streven naar sierlijkheir en vloei end beloop van de vorm. Het materiaal is van een uiterste lichtheid en dunheid, en werd meestal kleurloos gelaten. De krulletters die elkaar nets- gewijs kruisen zijn typerend voor de 17e eeuw. Een van de fraaiste glazen vonden wij een kelk van het St Catharina- en Caeciliagasthuis, ge maakt naar een ontwerp van de Leidse schilder Frans van Mieris de Jonge voor de regent Jan Alensoon. De voorstelling is een op een stok leu nend oud mannetje en een slechts in een hemd geklede razende vrouw. Het oude mannetje ver tegenwoordigt het Catharinagasthuis en het dolle vrouwtje het Caeciliagasthuis en de Dolhuis, twee huizen, waarover Jan Alensoon regent is geweest. Een bijzonder bekwaam en met smaak vervaar digd glas is een kelk gemaakt door David Wolff. In stip werk (David Wolff is bekend om zijn ver fijnde stiptechniek) is op de kelk een voorstelling gegraveerd van drie op wolken gezeten putti, die het recht verbeelden. Vele glazen dragen het wapen van Leiden waar van er velen voorzien zijn van klinkende op schriften. Zo zagen wij o.a. „Liefde bind vol komen",, „Het is de plicht van alle Kristen men- schen, de grootste Mogentheèn veel Heil te wen- schen" en „Mind gij edele vriendschap teder, vul mij dan tot aan den rand. Drinkt mij leeg en vul mij weeder, steld mij i doorgezette gewoonte om in de in- j historisch belangrijke collectie be- zoo uw vriend ter hand". tieme kring van kleine colleges uit waard is gebleven, die een bezoek speciale glazen een goed glas wijn aan „De Lakenhal" waard is. De goede, nog ver in de 19e eeuw I te drinken, maakt dat een fraaie en 1 Snuffelaar.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6