3)e £elclóe(Boti/fcatit Amerika zal W.-Europa verdedigen Kennedy sprak met Adenauer ZENDING DER PAROCHIE IN DE WERELD WANNEER HERVATTING VAN CONCILIE DINSDAG 36 JUNI lööt 53e JAARGANG No. 15.961 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdiedakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPBNGRACHT 38 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN P.v.d.A. voelt zich te kort gedaan lelef2 0 9 3 8 - Bed. 80015, 85594 - Advtrt. 20828- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 3,80 p. mnd., 8,35 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 11.50 Eenheid in het Westelijke kamp Bondskanselier Adenauer heeft maandag de Duitse bondsrepubliek in «ijn besprekingen met president Kennedy in Bonn op een koers van inte gratie van Europa met nauwe deelneming van de Verenigde Staten vast gelegd. Dat blijkt uit het gezamenlijke communiqué, dat na deze bespre kingen van verscheidene uren maandagavond werd uitgegeven. Uit het communiqué blijkt, dat: 1. West-Duitsland de pogingen van Kennedy om in onderhandelingen met de Sowjet-Unie tot een verbod op kernproeven te komen, steunt. Bonn steunt tevens het streven naar een gecontroleerde ontwapening. Z. De Amerikaanse bemoeienissen voor een multilaterale atoomstrijd macht voor de Navo worden eveneens door Bonn gesteund. 3. Bo iu is het met Washington eens, dat „spanningen door internationale besprekingen" moeten worden opgelost. 4. West-Duitsland is bereid zijn aandeel aan de ontwikkelingshulp „in het kader van de vredesstrategie van de vrije wereld" op zich te nemen. Adenauer heeft van Kennedy volledige steun gekregen in zijn streven naar hereniging van Duitsland en beveiliging van West-Berlijn. „De vrij heid van West-Berlijn", zo zegt het communiqué, „moet met alle daartoe nodige middelen worden beschermd". niet zullen blijven respecteren en zy keren zich in de richting van het na tionalisme, aldus Kennedy, die de rol van de V.S. sedert de tweede wereldoorlog in herinnering bracht. Dit is het antwoord op deze twijfel en wij zijn daar trots op, zo zei hij. Verenigd en sterk Europa De Verenigde Staten verlangen volgens Kennedy naar een verenigd en sterk Europa, dat een krachtig en verenigd geluid kan laten horen en dat met een verenigde wil kan optre den, een wereldmacht, bekwaam om wereldproblemen tegemoet te treden. Degenen, aldus Kennedy, die onze toegewijdheid in twijfel trekken, die Europa van Amerika zouden willen scheiden of de ene bondgenoot van de andere, verlenen slechts hulp en aanmoediging aan onze tegenstan ders. Over de defensie sprekend zei Ken nedy, dat volgens hem de conventio nele strijdkrachten belangrijk zijn, maar dan niet verdeeld doch in ver enigd verband. Hij achtte een multi laterale kernmacht, die aan alle le den van de Atlantische strijdmacht Wij leven nu in een tijdperk van toebehoort, de juiste oplossing, zowel wederzijdse afhankelijkheid als Eenheid in economisch opzicht acht De besprekingen met Kennedy onafhankelijkheid. Vandaag bestaan de president evenzeer van het groot- worden m regeringskringen m Bonn er geen zujver Duitse, Amerikaanse ste belang. Hij ziet deze eenheid niet zeer positief beoordeeld. Vele poli- 0f zeifs Europese problemen meer. alleen in Europees, doch ook in At- tieke waarnemers spreken zelfs over Thans z,jn er nog slechts wereld_ larvtisch verband. 5 v Van ee.n n,elT .'?d?er5 m vraagstukken en onze twee landen, de betrekkingen tussen beide landen. onze twee continenten zijn onver- Ontmoeting met Paus Paulus Deze betrekkingen ondergingen brekelijk verbonden in hun vredes- twee dieptepunten, toen de Verenig- of hun oorlogstaken. Wij zijn bond- Op een maandag te Bonn gehouden de Staten de muur in Berlijn niet genoten voor de vrede, niet in een persconferentie zei Kennedy te ho- verhinderden en na de onderteke- eng tweezijdig opzicht, doch in het pen Paus Paulus te ontmoeten als ning van het Frans-Duitse vriend- raam van het Atlantisch bondgenoot- hij op 1 en 2 juli een bezoek aan schapsverdrag door Adenauer. Ade- schap, aldus de Amerikaanse presi- Rome brengt. Hij had geen plannen nauer zal volgende maand aan De dent. De toekomst van het Westen, zo om de kroning van de Paus bij te Gaulle kunnen zeggen, dat hij iso- ging hij voort, ligt in de Atlantische wonen op 30 juni. lering van de Verenigde Staten bui- gemeenschap. Sommigen menen, dat Kennedy achtte een bezoek aan ten Europa verkeerd acht. Politieke de VS hun doelstellingen niet zullen Oost-Berlijn niet wenselijk, als hij waarnemers menen, dat Adenauer blijven nastreven of hun beloften naar West-Berlijn reist, dan voor zijn moeilijkste gesprek - met De Gaulle zal staan. Kennedy heeft met deze bespre kingen een goede basis gelegd voor zijn komende overleg met Mcmillan en de Italiaanse regering. Bonn zou echter graag zien, dat ook België en Nederland aan een multilaterale atoomstrijdmacht deelnemen. GOEDE VERWACHTINGEN Een beeld van het bezoek van president Kennedy aan Bonn, maandag: in de villa „Hammerschmidt" werd deze foto gemaakt van de Amerikaanse president met mevrouw Luebke, president Luebke en mevrouw Shriver, poserend op het terras. ZORG EN VOORLIEFDE VAN DE PAUS EENHEID IN WESTERS KAMP Vandaag reisde president Kennedy naar Frankfurt, waar hij voor 200 afgevaardigden in de Bondsdag in de St. Pauluskerk een rede hield over de eenheid in het westelijke kamp. JEMEN TEGEN ENGELAND Voortzetting van „Roncalli-lijn" deling. Wat dat betreft, zouden de zittingen spoedig hervat kunnen wor den. Etr liggen echter nog een vijftal schemata op voltooiing te wachten of op goedkeuring van de coördina tie-commissie. Over deze schemata (huwelijk, Kerk, Kerk en wereld) be- De mening, dat het tweede Vati- staat nogal verschil van opvatting, caanse Concilie nog dit jaar kan wor- zodat er alle kans bestaat, dat zelfs den voortgezet, zij het op een iets een tweede zittingsperiode nog niet latere datum dan aanvankelijk was voldoende is om het materiaal door gedacht, 8 sept., wint meer veld. Daar- te werken. toe zijn aanleiding, ten eerste de ver klaring van de paus. dat het Concilie De Paus wil zich dus in de komen- De regering van Jemen heeft moet doorgaan, gedaan tijdens een de dagen oriënteren over alles wat maandag bij de voorzitter van de Vei- Pinksterrede te Milaan voor zijn ver- het Concilie betreft: het materiaal, ligheidsraad en secretaris-generaal kiezing en ten tweede zijn uitdrukke- de mogelijkheden en de vooruitzich- Oe Thant van de V.N. geprotesteerd lijke verklaring tijdens de radiorede ten. Dit doet Hij op twee manieren, tegen de „Britse agressie en bezet- tot de wereld van zaterdag jl. ten eerste door de stukken door te ting van gebieden die tot Jemen be- nemen, die gereed gekomen zijn (de horen". Als er geen einde aan deze Het is duidelijk, dat de paus zich paus werkt tot in de nacht) en ten agressie komt zal de regering ver- niet heeft willen binden aan de da- tweede door toelichtingen, welke de zoeken om bijeenroeping van de Vei- turn van 8 sept., omdat hij zich in- kardinalen hem geven. Tot aan de lingheidsraad. Britse strijdkrachten tens op de hoogte wil stellen van de kroning op 30 juni blijven practisch hadden sinds 11 juni „herhaaldelijk" mogelijkheden. Beter kan men zeg- alle kardinalen in Rome. Enkele heb- delen van de republiek Jemen aange- gen, dat de paus allereerst een eigen ben de stad wel verlaten, doch slechts vallen met tanks en vliegtuigen. beleidslijn voor het Conoilie wil vor- voor korte tijd, omdat zij op 30 juni De vertegenwoordiger van Jemen men. Paus Johannes beschikte daar- weer aanwezig zullen zijn bij de bij de V.N. zei op een persconferen- over en kon in Zijn toespraken tel- Fauskroning. tie, dat het zijns inziens voor zijn kens die lijn aangeven of verduide regering nu niet zo gemakkelijk was lijken. Zijn opvolger heeft het Con- Volgens goedingelichte kringen om een infiltratie, zoals die van za- cilie wel van nabij meegemaakt, maar wijst alles er op, dat paus Paulus VI terdag, als een vergissing te beschou- niet intenser dan de meeste andere zijn eerste en voornaamste werk van wen. Zoals bekend zijn 45 Britse mi- bisschoppen en kardinalen: hij was 't ogenblik ziet in het Concilie en dat litairen zaterdag in Jemen térechtge- geen lid van het presidium, geen lid hij duidelijk de lijn „Roncalli" wil komen. Volgens de Britse autoriteiten van de Coördinatie-commissie. voortzetten waren zij per ongeluk de grens over- Vandaar dat de H. Vader begint getrokken omdat zij de weg kwijt wa- met zich volledig van de stand van Men is er van overtuigd, dat de ren. Jemenitische eenheden namen de zaken op de hoogte te stellen. paus veel sympathie koestert voor de militairen enkele keren onder vuur. Er zijn voor de tweede zitting reeds opvattingen over de moderne proble- Vier Britten sneuvelden. 12 voorstellen gedrukt en aan de bis- men en eisen der Kerk, zoals die door schoppen verzonden. Deze voorstel- de meest modernen onder de bis- len worden rijp geacht voor behan- schoppen gesteld worden. Tijdens de twee grote audiënties, die paus Paulus maandagochtend in het Vaticaan heeft gegeven, is dui delijk geworden, dat de zielzorg in de moderne tijd en de oecumenische toenadering hem tijdens zijn pontifi caat vooral zullen bezighouden. Bij de ontvangst van de parochiegeeste lijken van Rome verklaarde de paus dat de zielzorg in de parochie als eerste de liefdevolle ondersteuning en de zegen van de paus verdient. Natuurlijk, aldus de paus, de pa rochie kan niet alles, want onze tijd stelt vele eisen. In dit verband noem de hij uitdrukkelijk de leken en hun apostolaire taak. Toch blijft ook in onze tijd de parochie in haar oude en eerbiedwaardige structuur actueel en behoudt zij een onvervangbare taak. Het is de taak der parochie, aldus Paulus VI, de eerste gemeenschap van het christenvolk te vormen, de gelo vigen te brengen tot gezamenlijk li turgisch leven, hun de heilsboodschap van Christus te brengen en tenslotte in woord en daad de caritas te beoe fenen. In de audiëntie voor de leden van het Corps Diplomatique, welke on middellijk daarop volgde, verklaarde Paulus VI, dat hij zich herder weet van de gehele christenheid en dat hij zijn bijzondere zorg richt op oecume nische openheid naar alle kanten. Paulus VI onderstreepte, dat hij het voorbeeld van Johannes XXIII wilde volgen en alles doen wat zou kunnen bijdragen tot de vestiging van de vrede in waarheid, rechtvaar digheid, liefde en vrijheid. In onmiddellijk volgende commen taren in Vaticaanstad wijst men er op, dat Paulus VI duidelijk het voor beeld volgt van zijn voorgangers: de vastbeslotenheid van Pius XI, de wetenschap en 't diplomatiek talent van Pius XII en de minzame goed heid van paus Johannes XXIII. Ook in kringen van de Curie hoort men reeds zeggen „Het pontificaat van Paulus VI zal een groots pontificaat worden". zaterdagmiddag als paus Paulus VI door het tierende verkeer van het ra zend drukke Rome. Als mens onder mensen had de paus die tweede dag van zijn pontificaat zowaar zelfs blik schade aan zijn auto. Deze eerste uitbraak uit het Vati caan zou wel eens symptomatisch kunnen zijn. Paus Paulus heeft on dubbelzinnig te kennen gegeven, dat hij herder wil zijn van de Wereld kerk en wij geloven, dat zijn kinde ren hem in de loop van de tijd, die hem gegeven is, overal kunnen ver wachten; niet alleen in Rome of in de bedevaartplaatsen, maar misschien ook in het arbeidersbastion Milaan, waar hij als aartsbisschop op de han den werd gedragen, omdat hij de ambachtslieden en arbeiders, wier zwoegen hij naar hij zelf zegt slechts al te goed kent, oprecht hoogacht. Wij mogen tenslotte aannemen - zon der enige voorspelling te doen - dat geen Italiaanse grens hem zal kunnen tegenhouden om zich Vader te tonen van zijn kinderen in Christus in de Oude Wereld en wie weet eenmaal het land aan de overzijde De kinderen van Concesio, het dorpje waar Paus Paulus VI geboren is, tonen hun vreugde over de ver- ktoskkf van de Pane, staande voor het geboortehuis van Paulus VL Het tijdperk, dat de paus een ge vangene van het Vaticaan was is voorgoed voorbij. Onze goede paus Johannes brak er tussen uit wanneer hem dat beliefde en ook Giovanni Battista Montini, nog bewogen door de eerste emoties na het aanvaarden van het bijna ondragelijke juk, reed Geen kernvrije zone De Verenigde Staten hebben maan dag in een nota aan de Sowjet-Unie het Russische voorstel tot een kern- vrije zóne in de Middellandse Zee, verworpen. De nota zegt, dat 't Rus sische voorstel van 20 mei in de eer ste plaats „een propagandistische aanval tegen de aanwezigheid van Amerikaanse raket-onderzeeërs in de Middellanse Zee" is, dat het voorstel gedaan is om het bestaande militaire evenwicht ten koste van de Verenig de Staten en hun bondgenoten te verstoren en dat het een aantal „gro ve verdraaiingen" bevat. „Het feit dat de regering van de Verenigde Staten voortdurend naar middelen zoekt om de bewapenings wedloop te verminderen en tegen te hoeden, betekent niet dat zij bereid is zichzelf te ontdoen van haar ver dedigingsmiddelen, of haar bondge noten de bescherming van deze mid delen te onthouden, wanneer de lan den waardoor zij en haar bondgeno ten kunnen worden bedreigd, hun be wapening op volle kracht handha ven", aktuB de nota. Chroesjtsjov naar Oost-Berlijn Tass meldt, dat Chroesjtsjov zon dag naar Oost-Duitsland gaat. De Russische premier gaat aan het hoofd van een belangrijke delegatie naar Oost-Berlijn in verband het de vie ring van de zeventigste verjaardag van de Oostduitse communistenlei der Walter ULbricht. Stormramp in Zuid-Korea Meer dan honderd scholieren van een middelbare school te Tsang Joeng Po. op het ter hoogte van de zuidkust van Zuid-Korea gelegen eiland Koje, werden bedolven, toen zich een door slagregens veroorzaakte aardverschui ving voordeed, waardoor het op een heuvel gelegen schoolgebouw in el kaar stortte. Volgens radio-Seoel zijn ongeveer vijftig scholieren om het leven ge komen. De slagregens kwaimen in het spoor van de tropische storm „Shirley", die over Zuid-Korea is getrokken. De aardverschuivingen, die zij teweeg brachten, hebben elders in Zuid-Ko rea nog eens 25 doden veroorzaakt, terwijl tienduizenden dakloos wer den. In Poesan, een haven in het zuid oosten van van Zuid-Korea, zijn mu ren van huizen ingestort, hetgeen aan twaalf personen het leven heeft gekost. Nabij Kimhae is een veer boot omgeslagen, waardoor zes vrou wen de verdrinkingsdood stierven. Gespleten kerk De synode van de Uni van de Duitse Evangelische kerk, die in Oost-Berlijn zou bijeenkomen, verga dert sinds maandag zonder de West- duitse synodeleden, omdat de Oost- Berlijnse grenspolitie hen de toegang heeft geweigerd. De praeses van de Westfaalse kerk, ds. Wilm, werd zon dag reeds tegengehouden. Hem werd te verstaan gegeven, dat de Evangeli sche kerk zich door een verdrag over de zielzorg onder de militairen met de regering te Bonn in tweeën heeft ge spleten. Van de 109 synodeleden wonen er 58 in Oost-Duitsland, elf in West- Berlijn en 40 in Rijnland-Westfalen. De leden die aan de sectorgrens zijn teruggewezen vergaderen nu in West- Berlijn, de overigen in Oost-Berlijn. Aangezien op geen van beide verga deringen tweederde meerderheid kan behalen, kunnen er geen besluiten genomen worden. Profumo-schandaal tot in Amerika Drie leden van de Amerikaanse luchtmacht worden in Washington verhoord in verband met de geruch ten. dat zij relaties zouden hebben onderhouden met het Britse fotomo del Christine Keeler, zo heeft de Amerikaanse onderminister van de fensie Arthur Sylvester, maandag meegedeeld. Hij zei tegen verslaggevers, dat uit het onderzoek al was gebleken, dat er geen Amerikaanse militairen, ten minste wat het aspect van de natio nale veiligheid betreft, betrokken zijn geweest bij het Profumo-schandaal. Korte vrijheid Drie gevangenen van de Dartmoor- gevangenis in Engeland zijn maan dagmorgen in 'n tankauto ontsnapt. Zij sprongen op de auto, reden in volle vaart door de hekken en ver dwenen uit het gezicht. Vijf kilome ter verder verlieten zij de tankauto en verborgen zich in de heide langs de weg. Bij de nadering van een per sonenauto, dwongen zij deze te stop pen. De bestuurder werd eruit ge sleurd en de mannen zetten hun vlucht voort. Nog dezelfde avond zijn zij ech»r gegrepen. Twee van hen werden in een plantsoen op drie km. van de gevangenis gevonden. De der de werd in een nabijgelegen dorp aangehouden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WISSELVALLIG Boven de Oceaan en Buropa hand haaft zich een westcirculatie, waar door voortdurend Oceaanlucht bin nen stroomt. De temperaturen zijn hierin nor maal voor de tijd van het jaar. Een tamelijk omvangrijke depres sie, waarvan het centrum even ten Wésten van Schotland ligt, breidde zijn invloed verder naar het Europese vasteland uit. Een randstoring bij de Ierse Zee begon dinsdagochtend in activiteit toe te nemen. Het koufront van de rand storing zal de komende 24 uur met enkele buien ons land passeren. Daarna stroomt met zuidwestelijke wind iets koelere lucht binnen. De wind neemt tegelijk toe tot vrij krachtig en aan de kust tot krachtig. ZON- EN MAANSTANDEN 26 Juni: zon op 04.21, onder 21.04; maan op 09.55. Hoogwaterstanden 26 Jurti: v.m. 6.25; n.m. 18.49. KORRELTJE Een verstandig man let zowel op het begin als op het einde.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1