tour ma de france. HEROPENING SPEELTUIN EN FEESTAVOND „OOSTERKWARTIER" VERTROKKEN PERSONEN UIT LEIDEN Scheepsberichten Marktberichten Weerbericht Het weer in Europa JUNI 1963 DE LEIDSCHE CUUKAN l 'AU1NA 3 De 22ste juni van dit jaar cal in de anfialen van de speeltuinvereniging ,,Oo6terkwartier" ongetwijfeld wor den gêboekstaafd als een datum Waarop de vereniging met grote vol doening kan terugzien. Op die dag immers kon de speeltuin weer offi cieel worden heropend nadat de gpeelwerktuigen in een periode van hèfd werken door de bestuursleden •§n grondige restauratie hadden on dergaan en tevens een langgekoes terde Wens in vervulling was gegaan. Dank zij een aantal vrijwillige ar beidskrachten w.o. alle bestuursleden werd in ruim 2000 werkuren onder leiding van de heer H. van Schaik namelijk een grote familie-schommel geconstrueerd, waarop circa 30 kin deren kunnen plaats nemen, een in Nederland uniek speelwerktuig. Van de materiaal-restanten werden te vens nog twee zeer leuke kleuter- Wipjes gecrëeerd. Voordöt de heropening een feit Wérd, kwam een aantal genodigden en belangstellenden in het vereni gingszaaltje bijeen en sprak de voor zitter de heer J. van Hooven een hartelijk welkomstwoord. Hierin fichtte hij zich in het bijzonder tot Wethouder S. Sannes, de heren J. J, V. d. Huizen en W. F. Beekman, res pectievelijk voorzitter en secretaris van de Leidse Bond van Speeltuin verenigingen, alsmede tot de erele den van de vereniging. Ter nagedach tenis aan de heer A. Nieuwenburg, bestuurslid van „Noorderkwartier", die vrijdag plotseling is overleden, Werd hierna staande een minuut stilte in acht genomen. Hierna begaf het gezelschap zich fia&r buiten en konden de aanwezi gen hadat de heer Van Schaik de eerste officiële „stap" had gedaan, Zich ervan overtuigen dat Ooster- kWartier met deze „familie-schom mel" inderdaad een unieke attractie rijker is geworden. Nadat de jeugd van „Oosterkwar tier" weer bezit van haar fraai ge restaureerde (inclusief een complete verfbeurt) speeltuin bezit had geno men, waarbij de nieuwe schommel uiteraard het middelpunt vormde, keerde het gezelschap nog even naar het zaaltie terug waar tijdens een kort doch gezellig samenzijn wet houder Sannes nog enkele compli menterende woorden tot het bestuur richtte. Hierin legde de heer Sannes in het bijzonder de nadruk op de getoonde zelfwerkzaamheid van de vereniging, die tot zulke uitzonder lijke prestaties heeft geleid. Met zeer verdienstelijk ballet en •en goede opvoering van "de kinder operette „Baron Kreefteneus" heeft de jeugd van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" zaterdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" de jaarlijkse uitvoering weer volkomen doën slagên. Het geheel was weer het prachtige resultaat van een nut tige en creatieve vrijetijdsbesteding, mede dankzij de samenwerking tus sen de leidsters en leiders van het clubwerk, die weer vele uren opof ferden voor de Oosterkwartier jeugd. Voor de aanvang van de uitvoering richtte de voorzitter, de heer J. van Hooven, een bijzonder welkomst woord tot de voorzitter van de Leid se Bond van Speeltuinverenigingen, de heer J. J. v. d. Huizen, de afge vaardigden van de zusterverenigin gen, de heer F. J. Riks, hoofd van de Gunningschool (Driftstraat) en mej. H. van Alphen, hoofdleidster van de kleuterschool in Oosterkwar tier, die spreker alle dank bracht voor hun zozeer op prijê gestelde be langstelling. Met verwijzing naar de onderscheidene, zeer moeilijke taken, die de leidsters en leiders steeds weer vrijwillig op zich nemen, deed spre ker vervolgens onder het motto: „De jeugd van de straat" nog een drin gend beroep op alle ouders in Oos terkwartier hun kinderen aan het clubwerk te laten deelnemen, opdat ook dit onderdeel van het speeltuin werk tot nog grotere bloei zou ko men. Het programma vermeldde aller eerst het optreden vön de senioren en junioren-balletgroepjes, die onder leiding van Jeannette Hermans hun vorderingen in de danskunst demon streerden. Nadat de jeugdige balle rina Dorise Hakkaart in „Passé Pied" (De Bussy) haar onmiskenbaar talent had geopenbaard, stalen tien kleuter danseresjes ieders hart met de open bare balletles „aan de barre" van „juf Hermans", welke demonstratie dan ook een welverdiend „open doekje" kreeg. In een drietal zeer verdienstelijke dansnummers op muziek van Men delssohn (Lieder ohne Worte) gaven ook de circa dertig overige danseres jes reden tot grote bijval. Zonder de anderen ook maar iets te kort te willen doen, noemen wij in het bij zonder de voortreffelijke solistische prestaties van Trudl Nieuwenburg, Marieke de Wit, Joke Seriier en de veelbelovende ballerina Yvonne Broeksma, die o.m. haar kunnen „op de spitzen" demonstreerde. De piano, 'begeleiding was bij Cora Veen weer in betrouwbare handen. De opvoering van „Baron Kreefte neus" de bekende kinderoperette ge componeerd door Piet Mossinkoff op tekst van Jan Nibbening werd een groot succes. Hiertoe droeg in niet geringe mate bij het regisseurswerk van Jeanette Maris. Algemeen leider en dirigent W. van der Broek weet met zijn zangmateriaal vakkundig om te gaan en bereikte ook nu zo wel in de koor- als in de solopartijen weer een bijzonder goed niveau. De pianobegeleiding van de heer J. Sie- val was als vanouds. De kostumering van deze operette, die zich uiteraard weer geheel in de sprookjessfeer af speelt, was bijzonder fleurig en weer geheel vervaardigd door de leidsters van „Oosterkwartier" onder leiding van mevrouw J. C. Filip. Aan het slot van de opvoering kregen alle medewerkenden een langdurige wel verdiende ovatie. De zaterdag wordt een drukke dag voor verkeerspolitie De vrije zaterdag is helaas een drukke dag aan het worden voor de verkeerspolitie. Van jongstleden za terdag werden niet minder dan der tien aanrijdingen met minstens ma teriële schade gemeld. Zo ontstond een botsing zaterdag middag om half vijf tussen een Duit se personenauto en een motorrijwiel. De bestuurder van de auto reed in de richting van de Korevaarstraat en week naar links uit ter hoogte van het gebouw van N.V. van Wijk en Heringa om aan de andere straat zijde te parkeren. Hij raakte daarbij echter een motorrijder die in dezelfde richting reed. De bestuurder van het motorrijwiel, de 24-jarige straatma ker H. W. van Mil uit Zoeterwoude, kreeg een wond aan zijn voorhoofd. De duo-passagiere, de 22-jarige mej. B. Blekenmolen uit Aarlanderveen, liep verwondingen aan het linker onderbeen en een lichte hersenschud ding op. Om acht uur dezelfde avond reed een zestienjarige bromfietser, ijzervlechter van beroep, in volle vaart tegen de muur in de St. Joris- steeg. Hij wilde een voor hem rij dende bromfietser inhalen en raakte daarbij het stuur van de bromfiets. Met een diepe wond ih de kin en een hersenschudding moest hij naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Dodelijk ongeluk op gevaarlijke kruising Haagweg-Churchilllaan De negentienjarige receptionist W. C. M. van der Poel uit Voorschoten is zondagmiddag om twee uur bij een aanrijding op de Haagweg, hoek Churchilllaan te Leiden om het leven gekomen. Het slachtoffer reed op een scooter op de Haagweg richting stad, op de duo zat zijn broer de 27-jarige L. J. van der Poel. Een automobilist uit Pijnakker, komende van de Chur chilllaan verleende aan de scooter- rijder geen voorrang, hoewel de Haagweg ter plaatse een voorrangs- weg is. Het gevolg was een hevige botsing, waarbij de bestuurder zoda nig werd gewond, dat hij op weg naar het Academisch Ziekenhuis is bezweken. Zijn broer werd ernstig gewond, maar zoals vanmorgen bleek behoeft voor zijn leven niet meer ge vreesd te worden. De scooter werd geheel vernield; de auto kreeg zware schade aan de linkervoorzijde. Omdat de verkeerspolitie geen volledig beeld heeft van het gebeurde worden ge tuigen van dit ongeluk opgeroepen. Achter de scooter moet een auto ge reden hebben, die na het ongeluk snel is doorgereden. Getuigen kunnen zich wenden tot het politiebureau aan de Zonneveldstraat te Lelden, tel. 22244. Suksessen voor Leidse accordeonisten Op het concours te Papendrecht, de Leidse Accordeonverenigingen dat op 22 juni werd gehouden, hebben „Vivace", „De Accordeana's" en „Con Brio" o.Lv. J. Lancel wederom prach tige successen behaald. In de superi euren-afdeling behaalden de „Accor deana's" een 2e prijs met 289 punten. Als verplicht werk stond „Banditen- streich" van F. v. Suppé en als vrü werk „De kalief van Bagdad" van Boldieu op het programma. „Vivace" kwam tot een le prijs met 319 punten in de Ere-afdeling. Zij speelen de „Titus Ouverture" van W. A. Mozart als verplicht en „Or pheus in der Unterwelt" van Offen bach al vrij werk. Het pas lVi jaar geleden opgerichte „Con Brio" kwam in de 3e afdeling met „L'avenir aux Enfants" van E. W. F. Gest en de „Veneta Clocken" van Joh. Thelmer eveneens aan een le prijs met 332 punten. Dit succes zal voor de dirigent en zijn orkest leden een goede stimulans zyn voor het grote nationale concours, dat in het najaar zal worden gehouden in Wageningen. JEUGDHOTEL-RESTAURANT „DE RUIF" GEOPEND Zaterdagmiddag werd met een re ceptie officiéél het jeugdhotel-res- taurant „De Ruif' aan de Janvossen- steeg geopend. Tot voor kort was in dit pand een volkslogement geves tigd, dat nu dus heeft plaats gemaakt voor dit restaurant-hotel, dat geëx ploiteerd wordt door de heer C. Snel- ders, die ruim drie jaar geleden te Amsterdam gestart Is met een der gelijk hotel. Dit experiment is een groot succes gebleken, en zo is de heer Snelders naar Leiden getrok ken, wetende, dat onze sleutelstad op het gebied van verantwoorde re creatie in de zin van „een avondje uitgaan" voor jonge mensen meteen vrij krappe beurs weinig of niets te bieden heeft. De opzet van dit jeugd- hotel is aan jonge mensen, die re creatie of onderdak zoeken, dat voor hun beurs en hun groep verant woord is, in een behoefte voorzien. Het gaat hier dius om jongeren, die ziah niet in een snackbar thuis voe len, maar een „echt" restaurant te duur of te „uitgestreken" vinden. Het restaurant is eenvoudig en met zeer veel smaak ingericht. Er zullen in de toekomst voortdurend kleine exposities worden ingericht van werken van jonge kunstenaars. Momenteel zijn poppen tentoonge steld. Het hotel biedt 'n accommoda tie voor 16 personen. Dit aantal is, bij gebleken rendabiliteit, voor uit breiding vatbaar. Dat er nu reeds grote belangstel ling bestaat voor dit voor Leiden unieke hotel-restaurant, blijkt wel uit het feit, dat reeds verschillende clubs domicilie hebben aangevraagd bij de exploitant. Leidse universiteit Geslaagd. Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht is geslaagd voor het doctoraalexamen geneeskunde de heer M. H. Kramp (Lelden). NACHTWANDELTOCHT WSV „WILLEN IS KUNNEN" Ter gelegenheid van haar 12l/2- jarig bestaan heeft de Leidse wan delsportvereniging „Willen is Kun nen" in de nacht van vrijdag op za terdag j.l. met groot succes een nacht wandeltocht over een afstand van 60 kilometer georganiseerd. Tussen 22 en 23 uur startten van uit de zaal van het Parochiehuis in de Maria Gijzensteeg niet minder dan 81 lange-afstand-tippelaars, die via een prachtig parcours dwars door het Rijnlandse polderland de vrij zware tocht ondernamen. Mede doordat deze tocht ongetwij feld een welkome trainingsgelegen heid voor de komende Vierdaagse bood, kwamen de deelnemers, waar onder vier dames, praktisch uit alle delen des lands en hadden enkele wandelaars zelfs de verre reis van uit Sneek, Zwolle en Wouw (N.B.) ondernomen om aan de 60 km-wan- deling deel te nemen. Er waren slechts vier uitvallers zodat 79 fina listen de speciaal ontworpen medaille (met als embleem vleermuis) in ont vangst mochten nemen. Onder hen bevond zich de Leidse wandelsport- nestor de 70-jarige heer F. van der Fluit, die dus weer een wel zeer bijzonder prestatie leverde. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: apobheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Apotheek R. v. Breest Sm allenburg te Leiderdorp ia ge opend. Leidse Agenda MAANDAG 24 JUNI Gemeenteraad Raadsvergade ring in het Stadhuis, aanvang 14.00 uur. Vereniging ter bevordering van 't Vreemdelingenverkeer, afd Leiden en Omstreken Algemene leden vergadering in Albert's Corner, Sta tionsplein, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 25 JUNI HKW, St. Franciscus van Asslsië, afd. Leiden Oprichtingsvergade ring van de „Katholieke Bond voor Administratief en Commerciëel Per soneel in de Industrie", kring Lei den. In café-rest. „Zomerzorg", Sta tionsweg. aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 26 JUNI Rozenkranskruistocht - St. Petrus- kerk, 19.00 uur. DONDERDAG 27 JUNI Kon. Ver. EHBO, afd Leiden Diploma-uitreiking en feestavond in het St. Anitonius Clubhuis, aanvang 19.45 uur. VRIJDAG 28 JUNI Mater Amabilis9chool Feestelij ke sluitingsavond van het cursusjaar, tevens diploma-uitreiking. St. Anto- nius Clubhuis, aanvamg 19.30 uur. Gemeenteraad Afscheid van mr. J. Bool, gemeentesecretaris, 14.00 uur in het Stadhuis. BIOSCOPEN Casino: „Interpol contra X", 18 jr. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30. 4.45, 7.00, 9.15 u. Lido: „De Heldenbrigade", 14 jr. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30. 4.45. 7 00. 9.15 u. Luxor. „Girls, girls, girls", a.l. Dgl.: 2.30, 7.15, 9.15 u.; znd.: 2.30. 4.45, 7.15, 9.15 u. Studio: Afgekeurd. Trianon: West Side Story (prol.), 14 j. Dgl.: 2.00 en 8.00 uur; znd.: 2.00. 5.00 en 8.00 uur. Rex: „Liefde op staatsbevel", DgL: 2.30, 7.16, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 u. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1963 Onderzoek in het Waaggebouw, Aal markt, op: maandag 24 juni 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur; dinsdag 25 juni 14.00-16.30 en 19.00-21.30 uur; woensdag 26 juni 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur; donderdag 27 juni 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Universiteitsgebouw (Rapenburg 73). Tentoonstelling van grafiek door Jan Beutener. Tot 7 juli. Legermuseum (Pesthuislaan): Ma t/m vrijdag 104 uur, zond 14 uur Rijksmuseum v. Oudbeden (Rapen burg): dag. 10—5 uur, zond 1—5 uur. Laatste berichten De Belg Rik van Looy (Driessens) heeft vandaag het eerste gedeelte van de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk gewonnen. Van Looy reed de 185,5 km. van Reims naar Jambes jn 4 uur 25 min. en 24 sec. Darrigade Veroverde de tweede plaats, terwijl Jan Janssen met een vijfde pleats de beste Neder lander was. De uitslag: 1 Van Looy (Belg., Driessens) 4.25.24 met bon. 4.24.24; 2 Darigade (Fr., Remy) 4.25.24 met bon. 4.24.54; 3 Melckenbeek (Belg., Magne) 4.25.24; 4 Beheydt (Belg., De Kimpe) z.t.; 5 Jan Janssen (Ned. De Muer) z.t. LEIDERDORP Geboren: Marlies d.v. H. Maat, 27 jaar en E. van Ravens; Dirk Reindert z.v. D. Kaptein en G. M. Heijboer; Bemardina Jacoba d.v. G. Bosman en H. A. E. Reinink. Ondertrouwd: Abraham Paulus Bos 22 jaar, vertegenwoordiger, wonende te Hazerswoude, Voorweg 97 en Bas- tiaantje Kruidenier, 20 jaar, kleuter leidster, wonende te Leiderdorp. Aca cialaan 4, toekomstig adres: Voorweg 97a, Hazerswoude. Getrouwd: Adriaan van Luijk, 22 jaar, zonder beroep, wonende te Lei den en Elisabeth Bleijie, 24 jaar se cretaresse, wonende te Leiderdorp; Dirk Matze, 26 jaar, tekenaar-con structeur, wonende te Leiden en So phia Verhoeks, 23 jaar, typiste, wo nende te Leiderdorp. Rapenburg 12, Noordwijk, Zeereep 12; H. M. Kluck, Garenmarkt 28, Rotterdam, Rodenrijselaan 72; M. P. Mc Mullen, Const. Huygenslaan 55, s-Gravenhage, Frankenstr. 14; B. Ohaudron, Duikerstr. 1, Brielle, Plan- tftgeweg 4; E. J. van Mameren-Dek ker, de Sitterlaan 59, 's-Gravenhage Haagsestr. 22. C. H. Kokee en fam., Joh. Póstetr. 18, Barneveld, Rembrandtstr. 29; H. E. J. Greaves, Levendaal 137, Alphen a. d. Rijn, Pr. Hendrikstr. 163; E. de Jong-Hartvelt, Druckerstr. 7, Haer- lemmermeer, Venneperweg 416; E. A. P. M. Hoogewegen, Boerhaavelaan 190, Amsterdam, Bloemgracht 66; (f G. N. Kat, Fagelstraat 18, 's-Graven hage, Weissenbruchstr. 144; H. J. L Y. de Vries, Witte Singel 27, Lisse, Loosterweg Zuid 14; K. E. GroesZ, Vijf Meiplein 148, 's-Gravenhage, Ma- lakkastr. 127; R. J. Islam en fam., Hogewoerd 156, Suriname; M. Nolles en fam., Leuvenstr. 38, Maasland, Vrouwe Lideweysingel 40; M. Boos ter en fam., W. Klooslaan 9, Rotter dam, Binnenban 152; P. Kop, Lange- brug 48, Amsterdam, Parnassusweg 11 III; A. Stadt, Plantsoen 1, Gilze en Rijen, Kerkstr. 20; G. J. van Nood- Budde, Rapenburg 97, Canada; W. J. van der Vlist, Utr. Jaagpad 82, Arn hem, Laan van Presikhaaf 138; G. H. Bruining, Jan Lievensstr. 18, Bierum, Molenweg B 31; E. J. M. C. van Oos trum, Mezenstr. 2, Gouda, da Costa- straat 76; M. Taverne, Vinkenstr. 8, Oegstgeest, Juffermansstr. 26; J. L. Hendriks, Morsweg 30a, Haarlem, Re- gentesselaan 1; J. T. Schekkerman, St. Buyssingstr. 15, Arnhem, Laan v. Presikhaaf 138; E. Roest, Witte Sin gel 27, Alphen a. d. Rijn, Wilgenlaan 9; J. van Staden en fam., Hoge Mors weg 27, Rijnsburg, Pe-fcr. v. Saxenstr. 109; H. A. Verschuur en fam., de Ge- nestetstr. 51a, Alphen a. d. Rijn, Steenstr. 16; J. A. Elstgeest-Overdijk, Tit. Brandsmalaan 35, Sassenheim, Crocussenstr. 10a; K. G. W. Liem, Klikspaan weg 43, Oegstgeest, Nassau- laan 28; H. A. C. Corbijn van WU- lenswaard, Roemer Visscherstr. 39, Amsterdam, Leo Frijdahof 2 I; E. Duisterhof, Rijnsburgerweg 10, Leid- schendam, Veurse Achterweg 133; B. Hoekstra Lijsterstr. 4, Menalduma- deel, Warnserbuorren 27; I. A. S. Cohen, Boerhaavelaan 29, 's-Graven- ha^e, Rodenbachstr. 57; J. J. Minkes- Gijzenij, Soembastr. 87, Zwijndrecht, Prof. Mekelstr. 11; E. T. Prins, Ring- kade 16a, Oegsgteest, Leidsestraatweg 3; A. Peters, de Goejestr. 29, Alke made, Noordveenweg 15; L. Damielisz, AMMON 22 juni van Puerto Ca- bello naar Willemstad; ARCA (t) 21 juni van Curasao naar Rotterdam; BANTAM 24 juni te Alexandrië; CA- SAMANCE 22 juni te Nantes; GOOI- LAND 23 juni te Buenaventura; KA- BYLIA 22 juni van Stanlow naar Hamble; KHASIELLA (t) 22 juni van Curasao naar Punta Cardon; KORENIA (t) 23 juni te Pertham- boy; KOSSMATELLA (t) 23 juni te Acajutla; MAASHAVEN 22 juni te DAM 22 juni van Sagunto naar IJmuiden; KOPIONELLA (t) 24 juni van Rotterdam naar Hamburg. OEGSTGEEST Zwemdiploma's In zweminrich ting „Poelmeer" werden voor de eer ste maal in 1963 zwemdiploma's uit gereikt. De geslaagden zijn: Diploma A: Cissy Koppen; Gerard Ziel huis; Lieke den Ouden; Mieneke Siljee; Kees Voordouw; Adri Werk hoven; Peter Werkhoven; Gert Kort- hof; Hanneke Korthof; Winand Pa ling. Diploma B: Hans v. d. Broek; Jan Oremus; Annette van Reisen; Marij ke v. d. Aardweg; Elly Verbeek; An- nemarijke Smit. Van de Mariaschool slaagden de meisjes: diploma A: Wanda Cornelis- sen; Helleke den Daas; Roos Hoe gen; Loes Nouwens; Ria Vermeulen; Nelleke Werkhoven; José Houps, El len Sanders; Paula v. d. Berg; Sjanie van Leyden; Rianne v. d. Kamp; In- grid v. d. Brink; Josje van Cleef; Mi- rian Meijer; Gudi Ouwerkerk; José Westgeest; Beppie Duivenvoorden; Carolientje v. d. Berg; Marian van Haasteren; Ingrid Meyers* Regina Begmeijer; Afra Schram aMary Op laat; Thea Messenmaker. Diploma B: Anneke Voordouw; Ma rijke Houps; Olga Boes; Aadje Juf fermans: Rietje Balsters; Rose Ma rie de Boer; Ellen Verhoef; Els Jone- mans; Karin Frissen; Betty Jagel; Willy v. d. Kooy. Geslaagd Aan de Rijksuniversi teit Groningen is geslaagd voor het examen kandidaats geneeskunde 2b die heer D. J. C. Heyl (Oegstgeest). VOORSCHOTEN Geslaagd Voor het MULO-B-ge- deelte slaagden de navolgende leer lingen van de R.K. Emmanuel-ULO: Rosemieke Bakker; Mar ja van der Burg, Lydia van Leeuw, Freddy Bak ker en Erik Jan Neyendorff. Dit zijn de eerste leerlingen van de R.K. Em manuel-ULO die voor het examen zijn opgeleid. Uitstapje Kath. Vrouwengilde Het uitstapje van het Kath. Vrou wengilde, afd. Voorschoten had vo rige week plaats. Het tochtje is een succes geworden. Met de bus vertrok ken circa 50 dames naar Middelburg en Vlissingen. In Middelburg werd gemarkt en gewinkeld. In Vlissingen werd opgestoken en in Breda werd het diner gebruikt. De tocht kan ze ker geslaagd genoemd worden. De belangstelling van de dames voor de ze trip was groot. De stemming was goed en voldaan keerden allen des avonds huiswaarts. BEURSOVERZICHT VAN MAANDAG Internationals vast De goede weerstand, die het Dam rak vrijdag voor de internationale waarden heeft geboden, t.a.v. de koersdrukkende invloed die er toen van Wallstreet uitging, is vanmiddag niet alleen voortgezet. Er kwam zelfs een vaste stemming voor genoemde fondsen naar voren. De invasie op Cuba, waardoor vorige week plotse ling een forse koersdaling in Amster dam plaatsvond, vooral voor de Uni- lever-waarden, blijkt achteraf sterk overdreven te zijn geweest. Een ge volg hiervan is dan ook, dat de markt een goed technisch herstel te zien heeft gegeven. De handel bleef wel is waar kalm doch het publiek én later op de middag het buitenland, toonde weer belangstelling voor de Nederlandse hoofdfondsen. De bete re tendentie van vandaag werd vrij dagavond reeds ingezet. Toen noteer de Hoogovens het hoog9t 610, Kon. Olie 165.40, Philips 164.70, Uni lever 170.50 en AKU 471'/2. Van middag zette Kon. Olie in op 165.30, tegen een vorige slotprijs van 163.90. Voor dit fonds lagen koop orders voor Amerikaanse rekening in de markt op een lager niveau. Later werden de limietes verhoogd waar door de koers van de olie-aandelen opliep tot 166.20. Philips liep op van 165.60 tot f 165.80 waardoor dit fonds zich ruim twee gulden ver beterde. Unilever avanceerde van 170.50 tot 171.30 hoofdzakelijk als gevolg van lokale vraag. De vorige slobkoers was 168.70. AKU verbe terde twee punten op 473. Hoogovens kwam, dank zij wat vraag van het publiek en West-Dui talend, beter voor de dag met een koerswinst van elf punten op 614, na een opening op 611. De stemming op het Damrak werd gesteund door de iets hogere koersen die Londen en de Westduit- se beurzen vamdaag te zien gaven. In de scheepvaartsector was 't zeer rustig met koersen die een fractie beneden die van het vorige slofcni veau bleven. De leidende cultures gaven zeer weinig veranderingen te zien. Hetzelfde geldt voor de staats fondsen. In de lokale afdelingen werden de aandelen van de textielanaatschap- pijen merendeels hoger geadviseerd. Aandelen „Schuttersveld" (gebr. v. Heek) werden op 223, ex 8 procent dividend geadviseerd tegen 228 cum dividend als vorige koerB. Het order bestand voor het concern ligt 28 procent hoger dan vorig jaar, aldus de directie. Ook voor vele andere textielmaatschappij en wordt de toe komst weer gunstiger gezien. Hierop maakte „Nyma" echter een uitzonde ring. De direcite van de concern is voor 1963 nog pessimistisch. Dit be zorgde de aandelen „Nyma" een be hoorlijke koersdaling tot circa 115 (123). Voor het eerst in de notering kwamen nieuwe aandelen ,Synres" met een advieskoers op 236, tegen 234 bij een claimprijs van f 370 op vrijdag. LEIDEN, 24-6. Groente Per 100 kg: andijvie 12-21, peulen 110-180, snijbonen 105-175, tuinbonen 38-51, postelein 21-39, spinazie 25-48, kom kommers 34-35, tomaten 40-115, was- peen 45-62,. per 100 stuks: bloemkool 20-68, komkommers 15-43, sla 3'/«-7, per 100 bos: bospeen 31-56. AMSTERDAM, 24-6. Vee Aan voer 263 runderen; le kw. 3.30-8.40, 2e kw. 3.10-3.20, 3e kw. 2.70-3.-. ROTTERDAM, 24-6. Vee Totale aanvoer 1589; vette koeien en ossen 1589. Prijzen (resp. le, 2e en 3e kw.): vette koeien 310-340, 280-300, 260-280. Aanvoer groter; handel redelijk; prij zen: prima's boven notering. n;«.> (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. temp. weer gist. HELSINKI half bew. STOCKHOLM zw. bew. OSLO zw. bew. KOPENHAGEN 1. bew. ABERDEEN motregen LONDEN geheel bew. AMSTERDAM half bew. BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS neersl. 24 u. 18 1 19 11 18 9 18 0.2 BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zw. bew. zw. bew. half bew. regen zw. bew. motregen onbew. zw. bew. geh. bew. motregen motregen zw. bew. regen regen onbew. onbew. licht bew. half bew. half bew. onbew. 22 0 20 1 22 27 21 12 19 21 24 60 23 6 26 15 PAUZE Heden: geboorte van Johannes de doper of „St. Jan in de zomer". WIE OOGST WAT HIJ NIET GEZAAID HEEFT? De zomer-zonnewervde is voorbij. De dagen gaan weer korten! Het jaar is op de middelbare leeftijd geko men, waarin geoogst wordt wat in de jeugd is gezaaid. Het is onbenullig te verwachten, dat men kan oogsten indien men niet anders gezaaid heeft dan onkruid van pretjes en gelummel. De forse man, die heden wordt her dacht, behoeft zich dat niet aan te trekken! Ook bij zijn geboorte vroe gen de vrienden zich af: „Wat zal er uit dit kind groeien?" Hij is een gróót man geworden, maar anders dan werd verhoopt. Zijn grootheid heeft bestaan in een zich terugtrekken uit een vererende populariteit, toen hij zijn taak voorloper van de Chris tus te zijn vervuld had. Dat kost enorme zelfopoffering. Zijn gezegde: „Hij (Christus) moet groter, ik klei ner worden" is de grondwet van het christelijk leven, maar het is om de dood niet gemakkelijk. Het is in 't geheel geen kunst onkruid van hoog moed te kweken en de tarwe te laten verstikken. PUZZEL No. 505. Horizontaal: 1 Jong var ken, 3 traag van begrip, 5 muziek noot, 6 meisjesnaam, 7 pers. voor- naamw., 9 sus loco (afk.), 10 emeri tus (afk.), 12 wolvlokje, 14 bekend dier, 15 muziekinstrument, 16 schraal 17 zijtak Donau, 19 trustee (afk.), 21 soheik. element (afk.), 22 gebod, 24 boomloot, 25 munt in Turkije (afk.), 26 tovergodin, 27 biersoort. Vertikaal: 1 foei, 2 bitter vocht, 3 aanwijzend voornaamw., 4 muziek noot, 5 Europeaan, 8 hoenderachtige vogel, 9 laddertrede, 11 kolfhamer, 13 Ik (Lat.), 16 korte degen, 18 wol vlokje, 20 buitenhaven, 21 gebod, 23 bijwoord, 25 voorzetsel. PUIVT l] H E Verschillende golflengten.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3