goed hè die nylons HET RIJMENDE PAARD I 109 HET OFFER 48-Urige werkweek voor „wegvervoer" bepleit op vergadering „St. Raphaël" Bossche bakkers bakkeleien Kort plezierreisje 1 45 1 95 1- I45 Noodlottig avontuur in de woestijn Leidse universiteit MAANDAG 24 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURAIM 1 i-AGINA De voorzitter van de bedrijfsgroep wegvervoer van de Katholieke Bond van Vervoerpersoneel „St. Raphaël", de heer A. W. Molenaar meent, dat bij een aantal ondernemingen ruim te aanwezig is om te praten over be zitsvormende maatregelen, door mid del van winstdelingsregelingen of in- vesteringsloon. De heer Molenaar sprak in Utrecht op de tweejaarlijkse algemene leden vergadering van deze bedrijfsgroep. Niet ontevreden was de heer Mole naar over het kortgeleden verschenen SER-advies inzake de herziening van het rijtijdenbesluit. In dit advies is het principe van de 48-urige wette lijke arbeidsweek vastgelegd, zij het dat deze in drie etappes bereikt zal worden en vanaf 1 januari 1966 defi nitief zal zijn. Hij deed een beroep op de staatssecretaris van Sociale Zaken en Verkeer en Waterstaat, om aan de hand van dit SER-advies spoedig tot een wijziging van het besluit te ko men. Ten aanzien van de medezeggen schap in de EEG betreurde de heer Molenaar het feit, dat men in het wegvervoer na jarenlange discussie over de instelling van een bedrijf schap voor het wegvervoer geen stap verder was gekomen. Over het werk in EEG-verband merkte hij op, dat ondanks de strub belingen van de laatste tijd, op het gebied van het vervoer de ÈEG-com- missie de nodige voortgang blijft ma ken. Ook op sociaal terein werkt men verder. Dezer dagen is een werkgroep van werknemers en werkgevers be gonnen aan de bespreking van het vraagstuk van de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden in het vervoer in het kader van een gemeenschappe lijk vervoerbeleid van de zes EEG- landen. De 37-jarige ter beschikking ge stelde transportarbeider A. H. die in Leeuwarden op een particulier adres wordt verpleegd, heeft een korte clandestiene vrijheid gebruikt voor een plezierreisje naar Amsterdam. Dit eindigde echter abrupt, toen hem een borrel werd geweigerd wat in het belang van zijn nuchterheid al veel eerder had kunnen gebeuren en hij een revolver trok. Door per soneel overmeesterd werd hij naar het politiebureau op het Rembrandt- plein gebracht, waar zijn indruk wekkende wapen ongeladen bleek te zijn, maar in zijn zakken waren wel enkele patronen. Geen collega's op receptie AVRO De besturen van VARA, NCRV en KRO hebben zaterdag geschitterd door afwezigheid op de receptie, die de AVRO ter gelegenheid van haar veertigjarige bestaan in Hilversum heeft gehouden. Directeur Spelberg en voorzitter De Koning van de VPRO kwamen wel hun gelukwensen aanbieden. „Wij zijn op een vreemd moment verrast door de volkomen nieuwe koers, die de Avro meent te moeten inslaan. Zij heeft ons in onvoldoende mate tevoren op de hoogte gesteld en wij voelen dan ook weinig behoefte om die Avro-festiviteiten onder deze omstandigheden door onze aanwezig heid op te luisteren. Men zou er eens verkeerde conclusies uit kunnen trek ken". Met deze woorden heeft VARA-be- stuurder Riengelink het besluit toe gelicht niet haar de Avro-receptie te gaan. De receptie duurde twee uur. Het eerste uur was het vrij druk, maar daarna verscheen er bijna niemand meer. Agenten in het nauw gebracht Het heeft twee Haagse agenten za terdagavond in de Keizerstraat in Scheveningen heel wat moeite ge kost een dronken man op te brengen. Twee broers, de 22-jarige J. V. en zijn 36-jarige broer C., gingen zich ermee bemoeien en zij kregen spoe dig versterking van een op een rel letje belust publiek. Maar ook de agenten kregen hulp. De bemanning van verscheidene politieauto's memg- de zich in de hevige vechtpartij. En kele geparkeerde auto's liepen scha de op, maar het eind van het liedje was dat de broers V. in de cel beland den, evenals de dronken man. Aan de verwondingen, die zij opge lopen had, toen zij bij het op de fiets oversteken van de proviciale weg bij Monnikendam door een auto werd aan gereden, is gisteren in een ziekenhuis te Purmerend de 41-jarige mevrouw K. Boots-Velzeboer uit Zuiderwoude (gem. Broek in Waterland) overleden. Het slachtoffer had acht kinderen, van wie de oudste twaalf jaar is. De Bossche „broodoorlog", waar over wij vrijdag reeds berichtten, heeft zondag tot een incident geleid. Nadat alle plaatselijke bakkers en de Smarius' broodfabrieken in ge dwongen navolging van de zelfstandi ge bakker Jo Buurmijn hun brood prijzen hadden verlaagd, legde giste ren een colonne van 16 in de fa- briekskleuren geschilderde wagens onderleiding van de heer Smarius jr. als het ware een cordon voor de winkel van Bruurmijn. Deze plaat ste daarop zijn eigen bestelwagen aan het hoofd van de colonne Na een korte schermutseling tussen bei de heren arriveerde de politie en vertrok de colonne huiswaarts. Duplexwoningen in huur omlaag Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft besloten de huurprijien van de duplexwoningen die na tien jaar nog niet taunnen wor den „ontsplitst", vast te stellen op een bedrag dat overeenkomt met de huurprijs van de vergelijkbare (klei ne) woningen. In het merendeel van de gevallen betekent dit een verlaging van de huurprijs van de afzonderlijke woon gedeelten. Voor de duplexwoningen waar voor het tijdvak van tien jaar inmiddels is verstreken, wordt de nieuwe huurprijs van kracht op 1 aug. RUIM 17.000. Na de oorlog zijn ruim 17.000 een gezinshuizen gebouwd, die voor dub bele bewoning zyn ingericht, o.m. door het aanbrengen van een afzon derlijke toegangsdeur en keuken. WEDLOOP MET DE TIJD Dr. A. Klapwijk, directeur-genees heer van de Johannesstichting in Arnhem heeft zaterdagavond dank zij de medewerking van N.S. en de verkeerspolitie net op het nippertje de noord-west-expres naar Kopen hagen kunnen halen. Dr. Klapwijk was per auto onder weg van Arnhem naar Hengelo, van-, waar de trein om kwart over 10 zou vertrekken. toen hij tot de ont dekking kwam, dat hij zijn paspoort niet bij zich had. Hij moest terug naar Arnhem. Op zijn tweede rit naar het noorden, om half 10, stelde hij zich in verbinding met het sta tion Dieren, met het verzoek de trein in Hengelo even op te houden. Dit was voor de spoorwegen uiteraard een moeilijke vraag en toezeggingen werden er dan ook niet gedaan. Maar de N.S.-ers waarschuwden de verkeerspolitie, die dr. Klapwijk bij de grens van Hengelo opving en de weg voor hem vrijmaakte, zodat de arts na een dolle rit nog net om kwart over tien bij het station arri veerde. BABY HUILDE 2UUR. Twee en een half uur heeft een drie maanden oude baby liggen hui len in een auto, die de ouders Zwitsers vrijdagmiddag op de Sint Jacobaplaats in Rotterdam hadden geparkeerd en afgesloten. De buurt bewoners waarschuwden tenslotte de politie. Een zij raampje werd gefor ceerd en het kind uit de wagen ge haald. Twee uur later meldden de ouders zich op het hoofdbureau. "Gold" nylons - satijn-zacht, perfekte afwerking. I y en I 9 "Teenager" nylons - de beste kous voor elke dag 9 en I y Internationale modekleuren. Vsrkrijgbaar o.a. bij uw kruldanlar Vijf Britse militairen zijn gesneu veld in gevechten met Jemenitische stamleden en 21 worden nog door deze stamleden vastgehouden. Vijf enveertig Britse militairen, die zater dag in de woestijn op oefening waren, vergisten zich in de weg en kwamen in Jemen terecht. Leden van een Jemenitische stam openden onmiddellijk het vuur. Eén Brit sneuvelde en drie werden ge wond. Twintig Britten, de gesneu velde soldaat inbegrepen, werden door vliegtuigen van de Britse lucht macht naar Aden teruggebracht. De andiere 25 werden door de stamleden vastgehouden in een droge rivierbed ding. Er ontstond weer een gevecht, waarbij vier Britten sneuvelden. Toen gaven de overigen, onder wie vier vrouwen, zich over. Zoals be kend staat Jemen vijandig tegenover Engeland. De regering van het land gaat niet akkoord met Engelands po sitie in Aden. VROUWEN VRIJGELATEN Nader wordt gemeld, dat de vier Britse vrouwen maandag zijn vrij gelaten. Zij zijn per vliegtuig op weg naar Aden. De stoffelijke overschotten van de vier gesneuvelde Britse militairen werden maandagochtend door de Je- mandtiache stam uitgeleverd. Ze zijn, ter indenficatie, eveneens naar Aden overgevlogen. Er is nog geen nieuws over de achttien Britse militairen, die door de stamleden gevangen werden genomen. Zaterdagavond is een Nederlandse auto op de nationale weg nummer 74 bij Gemeaux met een Franse bestel wagen in botsing gekomen. De bestuurder van de Nederlandse auto, de 23-jarige Piet Eveleens uit Haarlemmermeer werd op slag ge dood. Zijn mede-inzittenden, de 221 jarige Jan Bol en de 23-jarige Pieter Spaargaren, beiden uit Aalsmeer zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Dijon opgenomen. De bestuurder van de bestelauto werd eveneens zwaar gewond. Ook zijn passagier, die licht gewond werd, moest in het ziekenhuis worden op genomen. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: Seml-arts- examen: de heren H. de Jong (Bergen aan Zee) en P. W. J. Th. J. Kortmann (Boskoop); artexamen: mej. H. M. Krui denier Cs-Gravenhage), mej. R. Wijn- gaarde (Paramaribo) en de heren R. Gayijmans (Leiden) en J. van Noort (Oegstgeest). „Opstand" via de KRO KRO en NTS hebben zondag en kele goede programma-onderdelen laten zien. We bepalen ons tot de hoofdschotel gevormd door de KRO- opvoering van Klaas Smeliks spel „De Opstand". Het is met name de KRO die Nederlandse schrijvers veel vuldig de kans biedt met een toneel werk voor de camera's te komen. Van Smelik, oud-officier van de koopvaardij, kon men een spel over die gebeurtenissen aan boord van een vaderlandse koopvaarder in de mei dagen van 1940 redelijk verwachten. Hij vond in Frits Butzelaar 'n krach tig regisseur om dit jongste stuk op het scherm te brengen. Een aardige bijzonderheid in dit verband is, dat Butzelaar onlangs, toen «hij Heyer- mans' „Uitkomst" regisseerde, aan merkingen kreeg over scheepvaart- technische dietails. Hij heeft nu re vanche kunnen nemen. Het spel met zijn verschillende terugblikken in 't beeld werd in hoofdzaak goed ge bracht. Het was een 9tuk voor geïn teresseerden; familieverhaal was het beslist niet. En het was ook niet een grandioos gemonteerde vertoning als „Midzomernachtsdroom", .die dan op haar beurt het bezwaar van toneel matigheid had. Twee geheel verschil lende onderwerpen uit Frankrijk hebben verder de zondag opgesierd: een filmimpressie uit Lourdes en de start van de Tour de France. De nieuwe Paus In enkele t.v.-uitzendingen heeft men flitsen gezien van hetgeen is ge schied rondom de pauskeuze. Ver schillende beelden waren hartver warmend en men kon duidelijk waarnemen met welk een allure paus Paulus VI zijn eerste zegen „Urbi et Orbi" schonk. Ook enkele details zal men hebben opgemerkt. Het is al leen jammer, dat de t.v. menigmaal niet zo snel kon zijn als de radio; zo ook nu; omstreeks de middag was de paus gekozen, maar het was half vijf toen de eurovisie met de eerste beelden kwam en toen nog liet het commentaar even op zich wachten. Jammer ook, dat de KRO eerst zon dagavond met Brandpunt zelfstan dig aan de beurt kon komen; had men op de pausdag zelf niet kunnen ruilen met de NCRV. Intussen heeft de NCRV aandacht aan de pauskeuze geschonken, middels professor Berk- houwer, die verleden jaar het Con cilie heeft bezocht en de dagsluiter dominee Van den Bosch. Alles zeer waarderend. Kennedy in Keulen Zelden heeft men op de t.v. zulk een enthousiaste ontvangst kunnen meemaken als zondag tijdens de aan komst van president Kennedy op het vliegveld tussen Keulen en Bonn en tijdens het bliksembezoek dat eindig de bij de Dom, waar Kennedy een heilige mis zou bijwonen. Geen ogen blik is het gezelschap uit het beeld geweest, dank zij de rijdende came ra die prachtige shots opleverde. Men zag Kennedy met jeugdige pas voor bij snellen, nauwelijks bijgehouden door „der Alte", rijkskanselier Aden auer. Van 'n protocol scheen nauwe lijks sprake mqer; veelal drong de menigte op. Wel zag men het cordon van rechercheurs in burger, dat de presidentiële auto omringde. Op ver schillende punten heeft Kennedy uit het hoofd gesproken, alleen in het stadhuis van Keulen las hij van pa pier. Het viel op, hoeveel jonge Duit sers op de been waren en met welk een ongedwongenheid van sympathie voor de Amerikaanse president ge tuigenis werd afgelegd. Om half zes straks kan men een persconferentie volgen en woensdag tweemaal een reportage uit West- Berlajn. Vara op zaterdag Dorus heeft zaterdag zijn laatste Germain de6 Prés gepresenteerd. Het was alles aardig gevonden en men had thuis heel wat te kijken. Jam mer, dat de oplossing een beetje haastig kwam. Theo Eerdmans gaat door met zijn quiz „Wereldwijs" en dat kan niet storen. De ploeg uit As sen was ook nu winnaar en zal over vier weken moeten strijden om het weel hel!../laar wat help! al dat ffepreek als de mensen hetnieliienUlLÜN! Laalsl hebben pelterde Min het probleem aan de honper bestudeerd!Fn weel it ual w'als op- Het aanwenden m de militaire bud- dellen om de homper te verslaan!Kadi- kaal, hè! Fn dal hebben et alleen pe- vond en,Hoor! definitieve bezit van de opgeebeUk» trofee. Een aantrekkelijk kunstvoor werp lijkt die trofee niet bepaald. Hoogtepunt van de voorafgaande NCRV-uitzending was het goed ge documenteerde overzicht van de gou den militaire luchtvaart en verras send waren de trucs van goochelaar Niberco. Komende uitzendingen Over de sohandaaljournalistiek gaat de film „de naakte waarheid" dde men vanavond kan zien. Deze en vol gende avonden geeft Barend Barend- se voor de NTS verslag van de vijf tiende Tour de France. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgen gebed. 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte granuno- foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.10 Voor de kleuters. 10.25 Klas sieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoon muziek. 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 Middagklok nood klok. 12.04 Licht instrumentaal kwartet en zangsolisten. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Populaire grammofoonmuziek. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nws. 13.15 Platenmuziek. 13.30 Metropole orkest en zangsoliste: amusements muziek. 14.10 Amusementsmuziek, (gr.). 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Gevarieerde gram mofoonmuziek. 15.30 Fragmenten uit Italiaanse, Franse en Russische opera's (gr.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de pad vinders. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Beursberichten. 17.50 Regeringsuit zending: Aruba, eiland van toerisme en industrie, door H. Dennert. 18.00 We zingen de wereld rond.. 18.30 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 18.50 Vragenbeantwoor- ding. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.25 Lichte grammofoonmu ziek. 20.00 Cantemus Domino, be schouwing over Gregoriaense gezan- gen. 20.20 Holland Festival 1963: Pe nelope, opera. 23.00 Nieuws. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.56— 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammo foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Beiaard concert. 8.20 Lichte grammofoonmu ziek. 9.00 De Groenteman. 9.05 Klas sieke kamermuziek (gr.). 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespreking 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Licht ensemble met zangsolist. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Amerikaanse vocalisten (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen, eventuele actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Orgel en zang, lichte muziek. 14.00 Viool en piano: moderne muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Bas-bariton en piano: klassieke en moderne mu ziek. 15.25 Voordracht. 15.45 Lichte muziek, (opn.). 16.30 Voor de jeugd. 17.24 New York oalling. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.14 Eventueel ac tueel. 18.30 Promenade orkest en solist: muziek uit Scandinavië. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Muziek uit Israëla 19.25 Lichte muziek. 19.35 Amateursprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Lioht orkest en zangsoliste. 20.40 Met het oog op het heelal, le zing. 21.00 Koorzang: Nederlandse polyfone oomposities. 21.30 De over dracht van de Najade, hoorspel 22.30 Nieuws. 22.40 Aotualiteiten. 23.00 Klassieke grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 19.30 De graaf van Monic Christo, TV-film (deel 2). NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Filmkader. 21.00 Dansensem ble: klassieke en regionale dansen uit Spanje. 21.20 Voordracht. 21.40 Dansensemble: Spaanse zigeurner- dansen. 22.10 Dagsluiting. NTS: 22.20 Journaal. 22.2522.35 Filmverslag van de Toer de France. door: E. Kraatz „Daar ten ik blij om. Zie je, want nu zul je 't misschien ook met me eens kunnen zijn als ik zeg dat het niet alleen een groot geluk voor mij zou zijn als je mijn vrouw zou willen worden, maar ook dat je geen enkel bezwaar behoeft te hebben je ver dere leven aan mij toe te vertrou wen. Geloof me, Ruth, je zou je bij mij gelukkig kunnen voelen". Hij trok haar iets dichter naar zich toe en keek haar liefdevol in de ogen. „Want voor een vrouw zoals jij bent, moet het bijna even belangrijk zijn geluk te geven als het te ontvangen. Ik houd van je, kind", voegde hij er zacht aan toe. „Ik houd erg veel van ie. Wil je nieuw licht in mijn leven brengen? Wil je me gelukkig ma ken?" En als een vermoeid, uitgestreden kind leunde Ruth haar hoofd tegen zijn schouder en antwoordde even zacht: „Ja". Een uur later verscheen een nieuwsgierige Gisela in de villa. Haar vader had haar opgebeld en gevraagd zo snel mogelijk te komen; hij had een heerlijke verrassing voor haar. „Zou ze er werkelijk blij om zijn?" had Ruth wat aarzelend gevraagd, en Wasner had glimlachend geant woord: „Dat weet jij beter dan ik". Zijn vertrouwen werd niet be schaamd. Nauwelijks was Gisela de kamer binnen en had hij gezegd: „Ruth heeft er in toegestemd mijn vrouw te worden, Gisela, en bij jou de plaats van je moeder in te ne men", of ze vloog hem met een kreet van vreugde om de hals. „Och, vader, wat heerlijk. Ik feli citeer je wel. Heel, heel veel geluk. Nu kun je eindelijk weer vrolijk worden". En daarna wendde ze zich met evenveel hartelijkheid tot Ruth. „Nu ga ik vast nog meer van je houden; ik ben je zo grenzeloos dankbaar dait je vader gelukkig wilt maken". Gisela vierde haar vijftiende ver jaardag. Haar vader zou pas in de loop van de middag van een dienst reis thuis komen en daarom had Ruth haar gevraagd de ochtend bij haar te komen doorbrengen «n te blijven eten. Mevrouw Varnher was een paar dagen naar Berlijn waar een congres van de vrouwen vereniging gehouden werd en zo had den ze het rijk alleen. Ruth had Gi sela een paar aardige cadeaus gege ven en later op de ochtend maakten ze een flinke wandeling, zodat ze, thuis gekomen, de met zorg klaar gemaakt maaltijd alle eer aandeden; waarna Ruth Gisela naar huis bracht. „Blijf toch hier", drong Gisela aan toen ze er waren. „Vader zou het heerlijk vinden". „Nee, kind, vandaag behoort hij jou toe", antwoordde Ruth, en niet tegenstaande heftige protesten van Gisela, nam ze afscheid en ging weer terug naar huis. Het was een prachtige herfstdag. In de parken tekenden de boomgroe pen zich in brons en geel, in groen en scharlakenrood, tegen de strak blauwe hemel af, en de zon zette dit alles in een stralende gloed. Ruth liep langzaam; ze genoot met volle teugen van de stilte en de pracht van de natuur. Zijzelf was eveneens tot rust gekomen. De overtuiging juist gehandeld te hebben, had het haar mogelijk gemaakt haar inner lijk evenwióht terug te vinden. Er waren ogenblikken dat het verlan gen naar het verloren jeugdgeluk nog sterk in haar aanwezig was, maar steeds wist ze zich te beheer sen door zich voor te houden dat ze niet meer terugblikken moest. Hoe sterk evenwel het beeld van Martin nog in haar leefde, merkte ze wanneer ze iets moois zag of hoorde. Want dan betrapte ze zich steeds op de gedachte, als hij nu maar hier was. Ook nu weer was haar geest met hem bezig geweest. Daardoor was ze in het eerste ogenblik nauwelijks verrast toen ze plotseling de bekende stem hoorde zeggen: „Ruth". Maar het volgende ogenbuik bleef ze als verlamd staan en kon hem alleen maar versuft aanstaren. „Mar tin", wilde ze stamelen, maar er kwam geen geluid over haar lippen. „Jawel, ik ben het zelf en niet mijn geest", beantwoordde hij haar 9tomme uitroep met een onzekere lach. „Je ziet er uit of je spoken ziet. Heb ik je zo aan het schrikken gemaakt? Had ik je op mijn komst moeten voorbereiden?" „Je je had helemaal niet moe ten komen", zei Ruth met verstikte stem. „Je hebt toch wel begrepen dat dat het tussen ons volkomen uit moet zijn". „Maar ik kon het niet geloven voordat ik de je nog eenmaal gezien had", antwoordde hij en greep haar hand. „Ruth, kijk me aan. Houd je werkelijk niet meer van me?" Haar lippen bewogen, maar gaven geen geluid. „Toen je indertijd van me weg ging, heb ik toch al gezegd dat we onverbrekelijk met elkaar verbon den zijn", fluisterde hij en hield zijn ogen strak op de hare gevestigd. „God heeft ons voor elkaar gescha pen, Ruth, en wat God samen voegt Maar nu viel ze hem in de rede; ze maakte zich van hem los en zei zaoht: „Ik mag niet naar je luiste ren, Martin". „Mag niet", herhaalde hij toon loos. Hij deed een stap achteruit toen de betekenis van die woorden lang zaam tot hem doordrong. Ruth voelde hoe haar tegenstand zich aan het begeven was. Die ogen ze moest er een eind aan maken. „Ik ben verloofd", klonk 't adem loos. Martin bleef haar staan aankijken alsof "hij het niet gehoord had. Se- oondenlang stonden ze oog in oog. Toen streek hij zich met zijn hand over het gezicht. „Is dait waar?", vroeg hij doods bleek. „Ja", was alles wat ze zeggen kon. Hij richtte zich op. Zijn stem klonk hard en vreemd toen hij zei: „Je had gelijk. Ik had niet moeten komen. Veroorloof me je mijn nede rige gelukwensen aan te bieden en vergeef me dat ik je lastig gevallen heb. Ik leefde nog altijd in de waan dat ik je hart bezat dat is mijn enige verontschuldiging". Hij boog stijf, draaide zich om en verwijderde zich met opgericht hoofd. Ruth drukte haar hand voor de mond om hem niet na te schreeu wen. Tijdens de thuisreis zat Martin de gehele nacht door onbeweeglijk voor zich uit te staren zonder iets te zien. Hij voelde zich volkomen leeg. Nu pas was het hem duidelijk geworden hoe rotsvast hij toch nog op Ruth had vertrouwd. En toen h(j haar weer gezien had, was die over tuiging nog sterker geworden. Zelfs haar eerste zinnen hadden zijn ver trouwen niet geschokt. Met drie woorden evenwel had ze zijn geluk vernietigd. Ruth was verloofd, verloofd mal een ander. De woorden dreunden in zijn hoofd, op de maat van het ritme der wie len. Als een stem uit de hemel hem dit had verteld, zou hij het niet ge loofd hebben. Maar zijzelf was li die 't gezegd had. Toen was luchtkasteel in elkaar gestort.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2