VAN HOUTEN De firma Stoof uit Breda heeft, gedeeltelijk over water, gedeeltelijk over land, het transport verricht van een radio-telescoop van de sterren wacht in Dwingelo naar Nederhorst den Berg. Het gevaarte, afkomstig uit Noorwegen, dat oorspronkelijk als radar-telescoop heeft dienst gedaan, doch als radio-telescoop in Dwingelo is gebruikt, zal nu voor de PTT in Nederhorst dienst gaan doen als gevolg van de bundeling van krachten tussen sterrenwacht en PTT op het gebied van vrijwel gelijke onderzoe kingen. De foto toont het transport van de telescoop, welke een gewicht heeft van 700 kilo en een doorsnede van 7Vi meter, in Nederhorst. Premies ziektekostenverzekering tien tot twintig procent hoger Een groep van 35 particuliere ver zekeringsmaatschappijen heeft als ge volg van de stijging van ziekenhuis- tarieven en van de honoraria van medisch specialisten, besloten de pre mie voor ziektekostenverzekering te verhogen met ingang van 1 augustus. Enkele maatschappijen die niet tot de betrokken groep behoren, zullen hetzelfde doen. De premieverhoging zal al naar gelang de omvang van de verzeke ring, de plaats van inwoning en de verzekerde klasse van de ziekenhuis- verpleging, variëren van ongeveer tien tot twintig procent, en zal voor nieuwe verzekeringen met ingang van 1 augustus van kracht worden. Voor de bestaande verzekeringen gaat de verhoging in bij de eerste premie betaling na 31 juli, in een groot aan tal gevallen eveneens op 1 augustus. De betrokken groep verzekerings maatschappij en biedt een verzekering tegen de kosten van geneeskundige verzorging op kostprijsbasis, d.w.z. dat onder meer worden verzekerd de toosten van verpleging in een zieken huis, ongeacht de voor deze verple ging geldende kosten. De verzekeringsmaatschappijen, die kostprijsverzekeringen sluit, hebben zioh het recht voorbehouden, de pre mies aan de kosten der geneeskun dige verzorging aan te passen. Het huidige premieniveau van de verzekeringen is gebaseerd op de ziekenhuistarieven en het niveau van de honoraria op 1 augustus 1961. De verzekeringsmaatschappijen heb ben een onderzoek ingesteld naar de BUREN ONTDEKTEN VERWAARLOOSDE BEJAARDE VROUW Buren, die al enige tijd niets meer hadden gehoord of gezien van de 82-jarige alleenwonende mevrouw L. Jansen uit de Jap. Wapstraat in Den Haag, vonden daarin gisteren aanleiding de politie te waarschu wen. Deze verschafte zich toegang tot de woning en vond de vrouw voor haar bed op de grond liggen. Zij ver keerde in zeer verwaarloosde toe stand en had al geruime tijd niets gegeten of gedronken. Maandag avond moet zij uit haar bed gevallen zijn en niet meer in staat zijn ge weest op te staan. Zij is toever trouwd aan de zorgen van de GGD en een wijkverpleegster. Verdeling goederen „Open het Dorp" De verdeling van de 9000 goede ren, die werden aangehouden tijdens de actie „Open het Dorp", is achter de rug. Van de 450.000 deelnemers aan het verdeelspel kwamen 38.000 goede inzendingen binnen. De trek king van de prijzen heeft drie dagen geduurd en met de verzending van de goederen is men druk bezig. De drie auto's gaan naar: mevr. L. Beurs- gens-Ver wijlen in Sittard, E. van der Graaf in Hilversum en M. J. Gelauff in Den Haag. In Londen hebben drie dieven zich woehsdag met juwelen ter waarde van een miljoen gulden uit de voeten gemaakt. Zij drongen door in een huis in het voorname district Chel sea. De bewoner was afwezig. De huisbewaarder werd overrompeld. stijging van de kosten. Van 1 augus tus 1961 tot 1 januari 1963 zijn de verpleegprijzen in de verschillende kilassen van de ziekenhuizen geste gen met 20,6 tot 24,4 pet. in de grote steden en met 26,3 tot 33,7 pet. inde overige gemeenten. De stijging van de specialisten-ho noraria en de z.g. bijkomende kos ten van ziekenhuis verpleging (ge bruik van operatiekamer, laborato- riumonderzoekingen, medicijnen e.d.) vertonen een overeenkomstige op waartse beweging die op sommige onderdelen de stijging der zieken huistarieven zelfs overtreft. Het aantal ziekenhuisopnemingen per 1000 inwoners wordt voorts 9teeds groter en het aantal verwij Skelteren sport met vêért voor jongens met pit. Puur plezier tussen vier wielen. Maar de pret is nog niet uit! Afremmen uitblazen en dan langzaam genieten van pure, pittige van Houten reep. Plezier-voor-twee voor coureurs-in-spél Puur, melk, melkhazelnoot, 25 oent. Ook in 20 en 36 ets uitvoering. Monument koningin Wilhelmina komt in Den Haag SIKKENS NEEMT TALENS OVER directies van Sikkens Groep N.V. te Sassenheim en Koninklijke Fabrieken Talens en Zoon N.V. te Het Comité van Advies, inzake de Apeldoorn delen mede, dat een over- 3, In de verfsector, met name bij de zijn, aldus deze verzekeringsmaat schappijen. Uitgangispuinten werking zijn: van deze samen- zingen door huisartsen naar specia- V"""- eenkomst is gesloten, waarfoor Ta- listen neemt eveneens toe. Het inten- I?5^r. g nationaal monu uitmaken van de siever gebruik van nieuwe en dure ÖStaÖkïï rtJdTÏÏE sTket Groep* medicamenten bleek eveneens een "és ®an de Sierraad mtEebracht van het Koninklijk Zout Ketjen-con- stenke kostenverhogende factor te aSties v^ het Séi Deze transactie zal tot stand heeft de Ministerraad besloten de worde» gebracht door ruiling van gemeente Den Haag aan te wijzen a*n, ®*®n Talens^met aandelen Ko- 1 99 i als plaats, waar het nationale monu- nulkllJke Zout Ketjen. 99\yCCIl DOOD Op gesprek ment voor de overleden vorstin zal 1 r D r worden opgericht. van prins met Soekarno De Londense politie heeft het fo tomodel Christine Keeler, vriendin Het in Djakarta verschijnende blad van oud-minister Profumo, een spe- „Suluh Indonesia" schrijft, dat een ciale bescherming gegeven na ver- voorgestelde bijeenkomst in Wenen scheidene telefonische dreigementen, van prins Bernhard en president Soe- dat zij van het leven zou worden karno is afgelast omdat Nederland te beroofd. veel „economische eisen" had gesteld. De Utrechtse Universiteit heeft Hierdoor was er „geen hoop" meer, een eleotronische rekenmachine be- dat prins Bernhard en de Indonesi- stel'd, diie een miljoen gulden gaat sche president een samenkomst zou- kosten. Het is een Elektrologica X8, den hebben voor de terugkeer op 25 die enikele hondenden malen zo snel juni van president Soekarno in Dja- werkt als het apparaat, dat nu in karta. gebruik is bij de universiteit. huisschilders, decoratieschilders, kunstschilders en verf detaillist en zijn voor Siiktoens en Taiens een aantal aanrakingspunten. Zoals bekend is Taiens eveneens een belangrijke fabrikant van 'n uit gebreid assortiment school- en kantoorartikelen. Dit geeft par tijen de mogelijkheid om nieuwe geplande atotiviteiiten te bunde len. In de vrijwel gesloten cirkel van A w„lf gespecialiseerde verffabrieken in 4' Wat voor het hunnenland geldt - - - eveneens van kracht voor het bui- FIETS OM MEE TE NEMEN (IN AUTO) Naar het idee van een amateur uitvinder, de 51-jarige heer B. O ve ring te Deventer, heeft een grote Ne derlandse rijwielfabriek in Den Hel der (Union N.V.) een fiets op de markt gebracht, die ruim een halve meter (55 cm) korter is dan ieder an der normaal rijwiel. De fiets is zo compact dat hij in iedere auto kan worden meegenomen, zonder dat het frame opgeklapt of uit elkaar behoeft te worden genomen. De vondst van de van alle bestaande types rijwielen af wijkende constructie zit in een dus danige plaatsing van de stuurkolom, dat het stuur onder het zadel draait en voorts in een opvallende verklei ning van het voorwiel. Men kan zich dus deze fiets het beste voorstellen als een rijdende stoel, waarvan het grote, brede stuur de handen ter zij de van het lichaam tot steun dient. Voordat de fiets in een auto wordt opgeborgen, moet alleen het stuur worden afgenomen, Doordat dit nieuwe model voor het grootste deel uit gangbare onderdelen is opgebouwd, kon de prijs, mede door het kleinere voorwiel, lager worden dan van een normale fiets. de Sikkens Groep past Taiens ails internationaal gerenommeerde fa briek van verven voor de kunst schilder, de amateur en de scho lier. 2. Kunstschilders en beoefenaars van monumentale kunsten heb ben de voortdurende aandacht van Taiens en Sikkens. Bovendien wordt door Sikkens steeds veel zorg besteed aan kleurgeving in de bouw. Voor deze onderwerpen bestaat een grote en permanente belangstelling bij de architecten, waarmede de Sikkens Groep uit de aard der zaak veel konitakt heeft (bekendiheid genieten de Man slaat huilend meisje dood Een 29-jarige arbeider uit Neuren berg heeft een meisje, het 1-jarig kind van zijn zuster, zo hard gesla gen, dat het enkele uren later over leed aan de gevolgen. De man zei tot deze daad te zijn gekomen, omdat hy het huilen van het kind niet langer had kunnen verdragen. Hij had het meisje, toen het was gaan huilen met de vuist in het gezicht geslagen en het vervolgens een steile helling van 10 meter afgeduwd. Later had hy het kind, zonder' zijn zuster iets te zeg gen, in het bedje gelegd, waar het overleed aan een beschadiging van de lever. Ontslag van Nenni niet aanvaard Het centrale comité van de Itali aanse socialistische partij heeft woensdag besloten het verzoek om ontslag van Pietro Nenni als secre taris-generaal der partij af te wijzen. Nenni diende dinsdag zijn ontslag in toen hij in het centrale comité scher pe kritiek ontmoette op zijn toezeg ging aan kabinetsformateur Moro een regeringscoalitie van christen-demo craten, sociaal-democraten en repu blikeinen parlementair te steunen. tenliand, aangezien beide partners belangen hebben in de landen van Europa en andere wereldde len, addrus de directies. WERVELSTORM TEISTERT ZUID KOREA Een wervelstorm heeft gisteravond Zuid Korea getroffen. Volgens de eerste gegevens van de politie zijn er 23 doden en meer dan 10.000 dak lozen. Bewoners zomerhuisjes in de winter beboet In tegenstelling tot de kanton rechter in Haarlem is de Haarlemse rechtbank van oordeel, dat de zo merhuisjesverordening van de ge meente Zandvoort rechtsgeldig is. Vier Zandvoorters, die een zomer huisje in de wintermaanden bewoond hebben, werden door de rechtbank vanmorgen veroordeeld tot boetes van 25 gulden of tien gulden. Woensdagavond heeft H.K.H. prinses Beatrix in het Stedelijk Museum het Prinsenhof in Delft de officiële opening verricht van de vijftiende oude-kunst- en antiekbeurs. Foto: Na een rondgang over de tentoonstelling bood de voorzitter van de Stichting Oud- Kunst- en Antiekbeurs, de heer J. Schulman, de prinses namens de Stichting een achttiende-eeuwse klok aan bestemd voor het kasteel Drakesteyn DONDERDAG 20 JUNI 1003 DE LETDSCHE COVRAWT PAGINA 7

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7