L. Vijf brieven van de kabinetsformateur KOERIERS WACHTEN OP ANTWOORD Brutale diefstal van juwelen Russische astronauten veilig op aarde geland na record-ruimtevluchten IS POGING TOT „RENDEZ VOUS" IN DE RUIMTE MISLUKT? Zwarte rook SIBERI£"^*3iayograd HOUTHAL KEUKENS ƒ165,- Kennedy vraagt Congres om meer rechten voor negers Profumo door politie verhoord Ook „peers" kunnen nu premier worden Hoogwaterstanden DONDERDAG 20 JUNI 1963 53e JAARGANG VANDALISME No. 15.957 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdr edakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IN LEIDEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,05 p. w., 2,80 p. mnd., f 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm.. Telefoontjes f 1.50 De kabinetsformateur, dr. De Kort, heeft hedenmiddag vijf gelijklui dende brieven verzonden aan de fractieleiders van de vijf grote en mid delgrote partijen, alsmede een bijzondere brief aan de fractieleiders van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, mr. Toxopeus. EEN APART BRIEF AAN MR. TOXOPEUS In de gelijkluidende brieven merkt dr. De Kort op, dat gezien de ant woorden van de fractieleiders op zijn vraag of constructie van een vijfpar tij enkabinet mogelijk is, deze vraag ontkennend moet worden beant woord. Anders, dan op programma tische gronden, blijkt geen kabinet, rustend op vijf partijen, mogelijk te zijn, dat verzekerd is van aller steun. Dr. De Kort zegt voorts in deze brief, dat hij zich thans zal richten op een kabinet, dat moet berusten op sa menwerking van vier partijen. Het lijkt hem daarbij redelijk en consequent voort te bouwen op de inmiddels bereikte resultaten met het basisprogramma al zal als prak tische gedragslijn aangehouden kun nen worden dat met goedvinden van elk der vier betrokken partijen wij zigingen in thans vaststaande punten worden gebracht. Hij merkt daarbij op, dat zulks voor vele der fractie leiders en wellicht voor allen een vanzelfsprekendheid is. Dr. De Kort verzoekt de fractieleiders zo spoedig mogelijk schriftelijk mee te delen of zij het met deze gedragslijn eens zijn. Deze brieven zijn per koerier ver zonden. De koeriers hebben opdracht zo mogelijk te wachten op de ant woorden. De speciale brief aan mr. Toxopeus. Aan mr. Toxopeus is nog een spe ciale brief gezonden, waarin dr. De Kort opmerkt, dat de liberale frac tieleider niet geantwoord heeft op vragen over bestaande geschilpun ten. Wel, zo schrijft dr. De Kort, heeft mr. Toxopeus hem mondeling de overtuiging gegeven, dat deze ge schilpunten op basis van een forma tie met vier partijen een redelijke oplossing zouden kunnen krijgen. Dr. De Kort is echter, in tegen stelling met mr. Toxopeus, van me ning, dat hij de antwoorden op de vragen inzake de geschilpunten over het basisprogramma op schrift zal moeten krijgen. Van de andere vier fractieleiders kreeg dr. De Kort deze reeds con creet omlijnd. Teneinde zich een ob jectief oordeel te kunnen vormen verzoekt dr. De Kort de heer Toxo peus alsnog schriftelijk een concreet oordeel te geven, waarna hij tot ver gelijking van de gegeven antwoor den over kan gaan. Naar mening van dr. De Kort belet de heer Toxopeus niets daarbij uit te gaan van een sa menwerking op basis van een vier- partij enkabinet. Ter verduidelijking zegt hij nog maals zijn vastgestelde soluties te handhaven. Aangezien dr. De Kort begrip heeft voor de tijd, die de be antwoording zal vergen verzoekt hij mr. Toxopeus diens antwoord voor vrijdag 21 juni 17.00 uur te willen zenden. Waarde: 18000 dollar Een juwelier op de Heiligeweg te Amsterdam is vanmiddag de dupe ge worden van de manipulaties van een keurig geklede, goed Frans spreken de 47-jarige man, die kans zag met twintig briljanten van verschilend karaat voor een totale waarde van 18.000 dollar uit de juwelierszaak te verdwijnen. De man, die zich Gaston Baudet noemt, was ineens uit de winkel verdwenen. Het vermoeden rees, dat in de nabijheid een auto ge reed stond en daarom werden onmid dellijk alle uitvalswegen van de stad onder politiecontrole gesteld. De man, die in hotel Centraal te Rottterdam zou logeren, was gister- namiddag al bij de juwelier geweest, waar hij voorgaf mede voor colle- fa's edelstenen te willen kopen, oen hij vanmiddag weer in de zaak verscheen gaf hij een envelop waarin 18 pakjes van tien biljetten van 100 dollar zaten. Een der fir manten ging met een biljet naar een bank om de echtheid hiervan te doen controleren en dit bleek in orde te zijn. Zijn compagnon handelde in tussen de transactie met de cliënt af. Deze heeft terwijl hij de envelop pakte kans gezien ongemerkt het bankpapier wat er in zat te verwis selen voor 168 biljetten van één dol lar. Hij plakte de envelop dicht ter wijl intussen de briljanten voor hem waren ingepakt. Ineens verliet hij daarna de win kel, hetgeen hoogst ongebruikelijk is na een dergelijke grote transactie. Dit wekte argwaan en de envelop werd geopend. Men kwam tot de ontstellende ontdekking dat men de dupe was geworden van een vinger vlugge en gewiekste dief. De man is circa 1.65 lang, heeft een klein zwart snorretje en donker dun haar. Hy heeft een blauwach tige regenjas bij zich en draagt soms een bril. De Russische ruimtevaarders Valentina Teresjkova en Valeri Bykovsky zijn gisteren veilig geland na alle records slaande ruimte- vluchten. In een bekendmaking werd gezegd dat beide astronauten een geslaagde landing maakten in de „vooraf bepaalde gebieden" in de Sow jet-Unie. Teresjkova had de primeur bij de landing. Zij kwam gister ochtend om 11.20 uur (9.20 uur Ned. tijd) in Kazachstan, ten noord oosten van Karangda neer. Zij had ruim drie etmalen in de ruimte doorgebracht en zou om half twaalf Ned. tijd haar vierde etmaal zijn ingegaan. Bykovsky is tijdens zijn 82e omloop geland om 14.06 uur Moskou- se tijd op 540 km ten noordwesten van Karaganda. Hij kwam dus drie uur later dan Valentina terug. Bykovsky had alle tijdsduur- en afstandsrecords in de ruimte verbeterd. De Amerikaan die het Russische ruimtepaar het meest nabij kwam is majoor Gordon Cooper, die in mei 22 banen om de aarde maakte en toen 34 uur en 20 minuten in de ruimte verbleef. „Uw stem klinkt alsof u zojuist van een feestje komt", aldus complimen teerde Chroesjtsjov de ruimtevaarster Teresjokva telefonisch na haar lan ding, „een rustige stem zonder teken van vermoeidheid". Dit vertelde de Sow jet-premier zelf op de bijeen komst van het centrale partijcomité in Moskou, aldus meldt Tass. GEEN ONVERDEELD SUCCES Waarnemers zeiden woensdagmid dag, dat op de vraag of bij de jong ste Russische dubbele ruimtevlucht een poging om een „rendez-vous" te bewerkstelligen mislukt is, nog geen antwoord gegeven kon worden. Men achtte het wel mogelijk, dat Bykovs ky tot een voortijdige landing werd gedwongen doordat de snelheid van zijn Wostok-vijf geleidelijk aan te veel werd afgenomen terwijl de grootste afstand tot de aarde was teruggevallen van 235 km bij de start tot 193 km, en de kleinste van 191 tot 159 km. Van de Wostok-zes ver minderde de grootste afstand van 233 tot 218 en de kleinste van 183 tot 174 km. Radio Moskou heeft aan de moeder van Teresjkova gevraagd om haar 'n boodschap te zenden, zij was echter te zeer bewogen om samenhangende taal te spreken. Een broer van Te resjkova heeft toen de gelukwensen van de familie overgebracht. Na de bekendmaking van de lan ding heeft de Moskouse televisie een film laten zien, die kort tevoren van de ruimtevaarders was gemaakt. Te resjkova keek hierop streng vooruit, alleen haar ogen bewogen enigszins. Bykovsky bleek ook tamelijk inac tief. IN TRIOMF ONTVANGEN Een grote menigte heeft Valentina Teresjkova toegejuicht toen zij woensdag in triomf door de straten van Karaganda werd gereden. Het Russiche persbureau Tass, verklaar de, dat alle zeshonderdduizend in woners van de mijnstad zich op straat schenen te bevinden om de kosmo- naute op haar tocht van het vliegveld toe te juichen. Tegenover verslag gevers zei Valentina, die er opge werkt uitzag en grapjes maakte, „al les ging goed. Het programma werd volledig uitgevoerd en, zoals u kunt zien, ik gevoel mij uitstekend". Ruimtevaarder Bykovsky werd door -twee boeren uit een dorp in Kazakstan begroet. Hij zag er ver moeid en ongeschoren uit, doch tegen zijn begroeters had hij verklaard, dat hij zich goed voelde. In Rome is woensdag het Conclaaf officieel begonnen. Deze foto toont vJ.n.c. tijdens het afleggen van de eed in de Sixtijnse Kapel, de kardinalen Santos en Alfrink. De eerste rook die vanochtend te gen twaalf uur uit de schoorsteen van de Sixtijnse Kapel opsteeg was zwart. De eerste twee stemmingen in het Conclaaf zouden dus niet tot een resultaat hebben geleid. Omsk LANDING valentinaW^ ma Ata. -V 1000 kWl reeds v.a. met granitoblad en 2 onder kastjes. ZIE ONZE ETALAGE Hogewoerd 99 Telef. 22536 (Advertentie) In Rome is woensdag het Conclaaf officieel begonnen. Foto: Na een laatste Mis in de Sixtijnse Kapel zijn allen, die niet aan het Conclaaf zul len deelnemen, na het klinken van het „Extra Omnes" naar buiten gegaan. De maarschalk en bewaker van het Conclaaf, prins Sigismondo Chigi Delia Rovere, sluit de laatste deur. President Kennedy heeft woens dag aan het Congres gevraagd om de rassenscheiding in hotels, restaurants en plaatsen van vermaak of winkels bij de wet te verbieden. Het voorstel werd door de president gedaan in 'n speciale boodschap aan het Congres, waarin hij vroeg om grotere waar borgen voor de uitoefening van de burgerrechten door negers. In zijn boodschap vraagt Kennedy ook of het Congres aan de minister van Justitie de bevoegdheid wil ver lenen om processen bij de federale districtsreohtbanken aanhangig te maken tegen besturen van openbare scholen of openbare instellingen van hoger onderwijs, waar de rassen scheiding nog niet is opgeheven. De president zei, dat de federale regering de macht en de plicht heeft om discriminerende praktijken in openbare gelegenheden te doen ein digen. De andere voorstellen van presi dent Kennedy behelzen: 1. Verlichting van de werkloosheid onder de negers door verbreding van het opleidingsprogramma en meer geld voor uitvoering van diverse wetten waaronder die be treffende de beroepsopleiding. 2. Opheffing van rassenscheiding bij tewerkstelling. President Kennedy zei, dat hij van plan was bij decreet een onafhanke lijke dienst voor de betrekkingen tussen de diverse gemeenschappen zou instellen, die voor een plaatse lijke ontspanning tussen de rassen zou moeten zorgen voordat een kri tiek stadium zou zijn bereikt. Kennedy zei, dat de rassenproble men niet in de straat kunnen wor den opgelost, maar hij voegde hier aan toe, dat de kortgeleden gehou den demonstraties waren voorgeko men „omdat het onrecht uit hoofde van rassenonderscheid reëel is en er geen andere oplossing in zicht was". Hij waarschuwde tegen demonstra ties die tot gewelddadert kunnen lei den, doordat „het probleem nu aan het congres was voorgelegd". „Wanneer deze voorstellen wor den bekrachtigd", aldus Kennedy, „zullen er wettelijke oplossingen van het probleem voorhanden zijn en daarom doe ik een beroep op alle leiders van de gemeenschap, zowel zwart als blank, om het uiterste te doen ter vermindering van de span ning en zelfbeheersing aan de dag te leggen." Vermoorde negerleider met militaire eer begraven Medgar Evers, de te Jackson ver moorde leider van de afdeling Mis sissippi der vereniging voor de voor uitgang van gekleurde Amerikanen, is woensdag op de nationale begraaf plaats te Arlington, waar veteranen der Amerikaanse strijdkrachten ter aarde worden besteld, met volledige militaire eer begraven. Negenhonderd blanken en negers vergezelde Evers op zijn laatste gang. De lijkkist werd door een erewacht van militairen naar de lijkwagens gedragen, waarmede het stoffelijk overschot naar de groeve werd ver voerd. Bisschop Stephen Gill Spotswood zei in zijn gebed onder meer: „Moge God geven, dat Medgar Evers de laat ste zwarte Amerikaan is geweest, die zijn leven heeft gegeven voor het streven om de grondwet voor alle Amerikanen van kracht te doen wor den". Wijlen Medgar Evers heeft, als be kend, de jongste betogingen tegen de handhaving der rassenscheiding te Jackson, in de staat Mississippi, ge leid. John Profumo, die veertien dagen geleden als Brits minister van oorlog aftrad in verband met zijn verhou ding tot het 21-jarige fotomodel Chris tine Keeler, is gisteren door de po litie verhoord. Profumo keerde dins dagavond naar Londen terug. Hij was veertien dagen weg geweest. Het verhoor ging over zijn relaties met dr. Stephen Ward, de voetspe cialist, die in voorarrest wordt ge houden op beschuldiging van soute neurschap. Adellijke personen, die krachtens erfopvolging een zetel in het Britse Hogerhuis hebben, zullen zich in het vervolg verkiesbaar kunnen stellen voor een zetel in het Lagerhuis. Hier mee wordt de mogelijkheid geopend dat „peers" premier worden. Volgens de moderne traditie moet de premier lid van het Lagerhuis zijn. Tot dusver konden „peers" van premierformaat als lord Hailsham en lord Home, de tegenwoordige minis ter van buitenlandse zaken, geen re geringsleider worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Mond op mondbeademing JONGETJE GERED VAN VERDRINKING De 3-jarige Alderik Klein uit de Nachtegaalstraat te Alphen aan den Rijn is gisteren in de loop van de middag op het nippertje van de ver drinkingsdood gered. Het jongetje was in de Aa gevallen en dreef reeds bewusteloos op het water, toen de 45-jarige H. J. Bosboom uit Leiden, die op de Aa-kade aan het werk was, het knaapje ontdekte. Hij sprong het kind na en wist met het kind de kade te bereiken. Aanvankelijk dacht men, dat de levensgeesten reeds geweken waren, maar dokter Zwartendijk uit Alphen aan den Rijn, die juist pas seerde, wist het kind met mond op mondbeademing weer bij te brengen. STRENG TOEZICHT Journalist die Conclaaf te dicht naderde bekeurd Het conclaaf is vanmorgen ter ver kiezing van een nieuwe Paus in de Sixtijnse Kapel bijeengekomen. Op het St. Pietersplein was van morgen een groot aantal televisie mensen bezig met het instellen van opneemapparaten om niets te missen wanneer uit het nietige schoorsteen tje de eerste rookkolom opstijgt. In de loop van de morgen werd het plein drukker bevolkt met de nieuwsgierigen naar de eerste „fu- mata". De meesten zochten de koelte van _de collonnades van Bernini, sommi gen onder de twee monumentale fonteinen op het plein. Het is heet in Rome. Een Italiaanse journalist die zich te dicht bij de deuren van het con claaf ophield, werd met beslistheid door twee pauselijke gendarmes te ruggewezen. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt, compleet in drievoud, en hij kreeg de waarschu wing dat hij zich bij herhaling aan zeer strenge straffen zou blootstel len. Voorheen was men hierbij niet zo streng en kon men de gesloten deuren ongehinderd naderen. De maaltijd van de kardinalen be stond woensdagavond uit een aperi tief, zoutjes, eiersoep, gebraden kalfs vlees met snijbonen en asperges, ge kookte aardappelen, gebak, witte en rode wijn, port en koffie, zo wordt van Vaticaanse zijde vernomen. ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOGERE TEMPERATLREN De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een eerste randstoring van een depressie ten noordwesten van Ier land veroorzaakte vannacht en van morgen weer veel bewolking en tij delijk regen of motregen. De meeste neerslag viel in het zuiden en westen van het land. Een volgende rand storing zal voornamelijk vanavond en vannacht weer wat regen brengen. Morgen zijn enkele opklaringen waar schijnlijk, waarbij de temperaturen in de middag over het algemeen ho ger zullen zijn dan vandaag. Het weer blijft evenwel wisselvallig want nieu we storingen aan de zuidkant van de depressie bij Ierland zullen in de komende dagen het weer blijven be- invloeden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 Juni: zon op 04.19, onder 21.04; maan op 04.25, onder 21.05. Nieuwe maan 12.46. 21 Juni: v.m. 2.34; n.m. 15.06. KORRELTJE God ziet meer naar zuivere dan naar volle handen. (BoSMMt)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1