AEG HET RIJMENDE PAARD HET OFFER AEG -*-«L tt-t» 0- WOENSDAG 19 JUNI 1963 Nederlandse regering trekt miljoen uit voor project van dr. De Ruijter iaar te verhoeen tot het DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 3Vi ton per jaar voor werk in Paraiba De Nederlandse regering: staat „*eer welwillend" tegenover 'n aan zienlijke hulpverlening aan het so ciaal-medisch gezondheidscentrum, dat de arts C. de Ruijter uit Noord- wijk sedert twee jaar aan het opbou wen is in Campina Grande, een grote stad in het uitgestrekte ontwikke lingsgebied van Noord-Brazilië. De hulp der regering zal bestaan in een bijdrage van een miljoen gulden voor de bouw van een school voor ver pleegstersopleiding en de uitzending van 15 vrijwilligers vooral tech nici voor de bouw van deze school en het daarbij komende 187 beds- ziekenhuis en bedrijfsgebouwen. De uitzending van de vrijwilligers ge schiedt in het kader van het Neder landse Vrijwilligerskorps. Dr. De Ruijter deed vandaag deze mededeling tijdens de jaarvergade ring te Utrecht van de Katholieke Stichting Mensen in Nood.. Mgr. drs. J. C. Overbeek, voorzitter van de stichting, kon tijdens deze vergade ring dr. De Ruijter meedelen, dat de stichting vier jaar lang garant zal staan voor 200.000 gulden per jaar voor de verpleegstersopleiding in Campina Grande. Het is de bedoeling van de stichting deze twee ton per Het sprookje van iedere dag Thuis bij U de beste koelkast uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa jaar te verhogen tot het werkelijk benodigde bedrag van 350.000 gulden per jaar gedurende vier jaar. Het ge zondheidscentrum te Campina Gran de is de voortzetting en de uitbouw van het bescheiden begin dat twee Nederlandse verpleegsters in 1953 in de medisch-hygiënisch vrijwel on verzorgde staat Paraiba maakten. Op het ogenblik werken in het gezond heidsproject, dat zich over een be langrijk deel van de staat Paraiba uitstrekt, reeds 16 Nederlandse reli gieuzen van de Zusters van Liefde en de Zusters van Asten en 7 leken, t.w. vier verpleegsters, een vroed vrouw, een maatschappelijk werker en een administratieve kracht. De Nederlandse kajotsters zullen spoe dig nog vier vrijwilligsters uitzen den: twee kraamverzorgsters en twee gezinsverzorgsters. Voor de opbouw van de gezinszorg is de echtgenote van dr. De Ruijter verantwoordelijk, die in Nederland reeds jaren lang op dit gebied werkzaam is geweest. Het gezondheidscentrum zal verder nog een ziekenhuis omvatten. Dit ziekenhuis zal bestaan uit vier af delingen: een voor verloskunde, een voor chirurgie, een voor interne ziek ten en een voor kindergeneeskunde. Dr. De Ruijter hoopt volgend jaar de afdelingen voor kindergeneeskunde en voor verloskunde te kunnen ope- Geslaagde viering 9e lustrum ARKA Gisteravond besloot de Leidse af deling van de ARKA in de grote zaal van „Den Burcht" haar negende lustrumviering met een zeer geslaagd feest. Toen de afdelingsvoorzitter, de heer Detmers, ambtenaren-gewoonte- getrouw, precies om acht uur de feestavond opende met een kort wel komstwoord bleken echter vele leden hun ambtenarengewoonten thuis ge laten te hebben, want de zaal was nog niet half vol. In zijn openingswoord gaf de heer Detmers een zakelijk overzichtje van de 45-jarige geschie denis van de ARKA, hierbij bijzonde re aandacht schenkend aan de vele verbeteringen, die in de loop van de ze 45 jaar tot stand zijn gekomen. Het is gebleken, dat bij de ARKA niet, zoals bij vele andere bonden en ver enigingen de activiteit slechts van 't bestuur uitgaat, want ook de leden tonen zich bijzonder enthousiast. Zo is een der leden erin geslaagd voor de Leidse afdeling elf nieuwe leden aan te werven, die gisteren symbo lisch als lid werden geïnstalleerd. De ze prestatie werd door de aanwezigen met een hartelijk applaus beloond. Na deze officiële opening gaf de voor zitter de leiding van het feest in han den van de heer Gé Heijnen, die de koele gereserveerdheid, de Hollander en ambtenaar eigen, spoedig op de vlucht joeg met zijn vlotte conféren ces. Het muzikale gedeelte was in veilige handen van de „O.K. Rythme KOELKASTEN Een "schitterende serie waaruit U kunt kiezen: van 120 liter tot 280 liter inhoud. Van f348.- tot f995.-. Compressorkoeling. Veilige magnetische deursluiting. Ruim vriesvak. Automatische ontdooiinrichting. Doordachte indeling. Vraag het de vakman. AMSTERDAM met de producten AEG, Teiefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis Stars", die van alle markten thuis bleken. Het bingo-spel dat voor de winnaars vele fraaie prijzen bood, werd door Gé Heijnen in goede en vrolijke banen geleid. Het einde van het feest, rond het middernachtelijk uur, kwam voor de aanwezigen als een verrassing, die zij liever nog eni ge uren uitgesteld hadden gezien. Rond het Conclaaf Vanochtend om 9.00 uur opende het Conciliepersbureau aan de Via della Conciliazioni 54 zijn deuren voor de duur van het Conclaaf. Het H. College had dit besluit ge nomen om de talrijke journalisten, die voor de verkiezing van een nieuwe Paus naar Rome zijn geko men, een plaats te bieden, waar zij hun verslagen kunnen maken en doorgeven Vanmiddag mogen de bij het Vati- caan geaccrediteerde journalisten de intocht van de kardinalen in de Con claafruimten meemaken. In journa listenkringen bestaat grote vreugde over deze besluiten van het H. Col lege, die volgens hen een bewijs zijn van de grotere openheid van het Va- ticaan ten opzichte van de belangen van de pers. EXTRA UITZENDINGEN RADIO VATICAN A Te beginnen met donderdagmor gen 20 juni verzorgt Radio Vaticana dagelijks twee extra uitzendingen i.v. m. de stemmingen voor een nieuwe Paus. Radio Vaticana komt 's mor gens om 10.30 uur in de lucht en 's- middags om 17.00 uur. De uitzendin gen geschieden op de normale golf lengten waarop de Vaticaanse ra dio in de ether komt. De verslagge vers van Radia Vaticana zullen zich opstellen op de linkercolonade van het Sint Pietersplein, vanwaar zij een goed gezicht hebben op de lange pijp bij de Sixtijnse kapel waaruit de „fumata" ontsnapt. Sjah vindt Nasser maar min mannetje De Sjah van Perzië heeft in een interview met een speciale verslag gever van de „Corriere della Sera" in Saadabad gezegd, dat Nasser aan grootheidswaanzin lijdt. Ook zou Nasser lijden aan een minderwaar digheidscomplex omdat zijn hervor mingen schipbreuk lijden, terwijl ze in andere landen lukken. Egypte, zo ging de Sjah voort, geeft per jaar bijna 600 miljoen gul den uit voor propaganda, die erop is gericht in andere landen onlusten te verwekken. Dit bedrag zou beter kunnen worden besteed aan de voor uitgang van het land, aldus de Sjah. Er zijn geen plannen om een tegen wicht te vormen tegen de nieuwe Arabische federatie door het vormen van een verbond tussen Perzië, Pa kistan en Afghanistan. De recente onlusten in zijn land schreef de Sjah toe aan reactionairen en communis ten. Er gebeuren rare dingen in Bolsward Rond het doopsgezinde rust huis te Bolsward is een myste rie ontstaan, dat hangende het onderzoek eerst enige dagen geheim werd gehouden, maar nu dit onderzoek niets positiefs heeft opgeleverd door de poli tie aan de openbaarheid werd prijs gegeven. Op de vroege vrijdagmor gen verleden week ontdekte de autorij schoolhouder F. Swart te Bolsward aan de waterkant een keurig uitgespreide zwarte da mesmantel in het gras. Op de mantel bevonden zich zes nat te guldens. In een damestas ernaast bevond zich 26, ook lagen er een paar handdoeken naast de mantel. De gewaar schuwde, juist surveillerende wachtmeester van de rijkspoli tie te Bolsward constateerde dat een der handdoeken ge merkt was als behorende aan het doopsgezind rusthuis te Bolsward. Hier aangekomen constateerde men, dat de deur van de doopsgezinde kerk, die aan de achterzijde in verbin ding staat met het rusthuis, open stond. Ook de deur van de d'irectricekamer stond open. In de tuin van het rusthuis en in de tuinen van de belendende percelen en ook op straat wer den vervolgens allerlei vreem de zaken aangetroffen, zoals damesschoenen, stukken kaas, een kaasrasp, enz. In de keu ken van het rusthuis was ook nogal huis gehouden. Verschei dene eieren waren gebroken, afgebroken takjes van een cac tus werden teruggevonden in de toiletten en wasbakken. Veel stond op een andere plaats dan het hoorde. Niemand van de bewoners van het rusthuis heeft van een nachtelijk bezoek ook maar iets gemerkt. Ook de directrice en het dienstdoende personeel niet. Bij controle bleek, dat alile bewoners van het rusthuis sliepen, of zich althans te bed bevonden. Het wordt dan ook uitgesloten ge acht, dat een van de bewoners van het huis deze vreemde din gen heeft gedaan. Trouwens aan de kapstok hing een nieuw suede damesjasje dat niet in het rusthuis thuishoort en daar onder stond een paar luxe san dalen, dat al evenmin aan een van de bewoners toebehoorde. In de zakken van het jasje za ten gekneusde eieren. Even heeft men wel aan iets ernstigs gedacht, maar niemand in Bols ward wordt vermist. De politie staat nog steeds voor een com pleet raadsel. Diefstal kan al lerminst het motief zijn ge weest, er wordt niets vermist; integendeel: in de portemon- naie van de directrice zaten zes gulden meer dan er in had den moeten zijn VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE Umm/tM/fmm/ïiimt/jfji smKmmimsroP. (Advertentie) ADMINISTRATEUR VERKOCHT DE OPGAVEN Fraude bij eindexamens aan Haagse Hogere Technische School Vier leerlingen vielen door de mand Bij de schriftelijke examens van de Haagse HTS aan de Sneeuwbalstraat is door een aantal eindexaminandi fraude gepleegd. Het blijkt namelijk, dat vier leerlingen de examenopga ven van vijf van de zes vakken, waarin schriftelijk examen werd af genomen, bij een administrateur van de school hebben opgekocht. De prijs, die zij voor deze opgaven hebben moeten betalen, is niet bekend. De administrateur had de examenopga ven onder zijn beheer. Een van de leraren kreeg argwaan, toen leerlin gen, die gedurende het schooljaar nooit hoge cijfers voor deze vakken ALKEMADE PASTOOR A. A. DE BOT t Hedenmorgen is in het St. Francis- cusziekenhuis te Rotterdam overleden de zeereerwaarde heer A. A. de Bot, die pastoor was te Alkemade, Onze Lieve Vrouwe-Presentatie. Pastoor De Bot geboren te Dussen (N.-Br.) op 11 juni 1903 en ontving zijn H. Pries terwijding op 11 juni 1927. Hjj was achtereenvolgens kapelaan te Wasse naar (H. Willibrordus), Den Haag (H. H Engelbewaarders), Den Haag (H. Gerardus) en Rotterdam H. There- sia). Hij was bouwpastoor te Vlaar- dingen (H. Willibrord) van welke pa rochie hij ook de eerste pastoor was. Later werd hij pastoor te Rotterdam (H. Hildegardis) en vanaf mei 1962 was hij pastoor te Alkemade. Een team van oud-luchtmacht militairen heeft gisteravond voor 6500 toeschouwers in het Nijmeegse Gof- fertstadion met 3-1 gewonnen van Go Ahead. De militaire doelpunten werden gescoord voor Barisselers (PSV) en Canjels (NAC) voor rust en opnieuw Brusselers. Scheepsberichten Acmaea-t 18 v. Bonny n. Thames- haven; Alpherat 18 v. Las Palmas n. Antwerpen; Bengkalis 19 te Visaga- pathnam verw.; Blitar 18 v. Adelaide te Fremantle; Caltex Naples-t p. 18 Algiers n. Bahrein; Heemskerk 18 te Marseille; Laga 18 v. Nemours n. Antwerpen; Liberiakust 18 v. Ant werpen n. Amsterdam; Marnelloyd 17 v Lorenco Marques n. Dar es Sa laam; Memnon 19 te Funchal verw.; Mohamed Reza Sjah-t 19 te Mena al Ahmadi verw. hadden kunnen halen, op het examen plotseling cijfers haalden, die hoger waren dan zevenwaardoor zij vrij stelling van het mondelinge gedeelte verkregen. Het zesde vak, waarvoor de opgaven niet op school werden ge stencild, is dan ook door alle betrok ken leerlingen slecht gemaakt. Deze achterdocht werd nog versterkt door het feit, dat een van de vier leerlin gen bij een der vakken een uitwer king inleverde, die letterlijk overeen kwam met een uitwerking, die de betrokken leraar bij de samenstelling van de examenopgaven had gesugge reerd. Daar komt nog bij, dat deze uitwerking voor de kandidaten het meeste werk opleverde en bovendien zeer omslachtig en vrij onlogisch was. Ook enkele leerlingen hadden ont dekt, dat er door collega's geknoeid was. Toen zij hieromtrent sterke ver denkingen gingen koesteren, hebben zij een van hun leraren ingelicht, die vervolgens heeft besloten, eerst de gehele zaak te laten uitzoeken, en pas daarna het examen voort te zet ten. Reeds na de eerste besprekingen kwam uit, dat een der administra teurs de hoofdschuldige was, en hij werd dan ook o*p staande voet ont slagen. Ook de directeur zou niet geheel vrijuit gaan, ofschoon hij volkomen te goeder trouw is geweest. Volgens d« wettelijke bepalingen zou hij per soonlijk bij het copiëx-en van de op gaven aanwezig moeten zijn en na" dien zou hij deze onder zijn persoon lijk beheer moeten houden. Dit laatste is in ieder geval niet gebeurd. Waar schijnlijk heeft bij hierin de gewoon te van zijn voorgangers gevolgd, die de opgaven ook bij de administratie in bewaring zouden hebben gegeven Nadat er gedurende het afgelopen weekend uitvoerig door de leraren en de examencommissie vergaderd is om de mogelijkheid van een uitvoerig onderzoek te bespreken, is besloten tot de vorming van een commissie van onderzoek, die de gehele zaak nauwkeurig heeft uitgeplozen. Maan dag en gisteren zijn enkele leerlingen die niet bij de fraude betrokken zijn geweest, als getuigen gehoord. Gis termiddag om ongeveer kwart voor zes werd het onderzoek afgesloten en er is komen vast te staan, dat vier leerlingen actief bij de fraude be trokken zijn geweest. Naar alle waar schijnlijkheid zullen zij van verdere deelneming van het examen worden uitgesloten. Het gehele examen, dus ook het schriftelijk gedeelte, zal door alle kandidaten, die onschuldig zijn be vonden, vanaf 29 juni a.s. worden overgemaakt. Men is er echter van overtuigd, dat niet alle daders gegrepen zijn. Wat er met de leerlingen, die bij een later onderzoek alsnog bij de fraude be trokken zullen blijken, zal gebeuren, is nog niet bekend. Ook staat nog niet vast, of tegen de ontslagen ad ministrateur nog een gerechtelijke vervolging zal worden ingesteld. door: E. Kraatz 13 „Fijn,, dank Ik ga 't meteen aan Gisela vertellen", antwoordde Ruth met een blijde glimlach. Ze ging op zoek naar Gisela en daar vond ze haar beloning. Want nauwelijks had deze begrepen wat er ging gebeuren of haar gezicht begon te stralen: „Oh, jufffrouw Ruht, meent u dat heus?" vroeg ze. „Wat lief van u. Ik zou het heerlijk vinden." Ze bespraken samen hoe ze de studie zouden indelen en wat ze zou den doen en toen ze alles geregeld hadden, bleef Gisela even ernstig en nadenkend voor zich uit kijken. Toen sloeg ze haar ogen naar Ruth op en zei: „Nu ga ik naar vader om hem te bedanken. Want dat weet ik zeker, als u niet van hem hield, zou u niet goed voor mij zijn". Ru bh bleef stomverbaast achter, Het bloed was haar naar de wangen gestegen en in opperste verbazing keek ze Gisela na. Maar even later plooide zich een glimlach om haar lippen en ze dacht: „Hij ia het mid delpunt waarom haar wereldje draait". Het bleek weldra dat Gisela niet eens zo heel veel bij Ruth achter was, terwijl ze bovendien een ijver tentoonspreide die het werken met haar voor Ruth tot louter plezier maakte. Daar deze ook graag per soonlijk wat nader tot Gisela wilde proberen te komen, hechtte ze spe ciaal waarde aan 't grondig bespre ken van de gelezen literatuur. Toen haar jongere schoolkameraadje ook harerzijds begon, in verband met het gelezene, haar gedachten en op vattingen tot uitdrukking te bren gen, verried zich al spoedig de grondtrek van haar karakter. Ze ie een mengeling van eerzucht en offervaardigheid", vertelde Ruth op een dag aan Wasner, die de vriendschap tussen zijn dochter en zijn gast met stille vreugde gade sloeg. „Ik krijg het gevoel of zij er onbewust naar verlangt iets tot stand te brengen, iets te presteren". „Geloof je dat ze haar moeder •rg mist?" „Eerlijk gezegd, meneer Wasner, neen, dat geloof ik niet. Ze is dol op u, en ze geeft me het idee dat ze verder niemand nodig heeft". „Maar lk heb helaas zo weinig tijd voor haar". „Oh, maar Gisela is veel te verstandig om dat niet in te zien en ze Is daarom dubbel dankbaar voor ieder samenzijn met u. Maar juist omdat ze zoveel van u houdt, heeft ze een groot verlangen iets voor u te doen, zich op een of andere manier voor u op te offeren. Ik weet niet goed hoe ik 't zeggen moet. Misschien begrijpt u mij het beste als ik vertel dat haar voorkeur in de toneelliteratuur vooral uitgaat naar koning Lear. Tot mijn verba zing kent ze hele gedeelten daarvan uit haar hoofd, zelfs in het Engels, en het is werkelijk aangrijpend te horen hoe hartstochtelijk, en toch natuurlijk, ze Cordelia's woorden zegt. Ik geloof dat ze met haar hele wezen er naar verlangt iets bijzon ders te presteren". „Maar dat zou dus wijzen op een jaloerse liefde", verzuchtte Wasner. „O neen", sprak Ruth hem leven dig tegen. „Dat geloof lk niet Inte gendeel. ik heb de overtuiging dat ze daarbij niet aan zichzelf denkt. Zonder nadenken zou ze zichzelf verloochenen als ze daardoor aan u geluk kan bijdragen". Wasner keek haar verrast aan. „Aan mijn geluk?" herhaalde hij bevreemd. „Ja, ik heb de indruk dat ze vindt dat u ja, hoe moet ik het uitdruk ken nu ja, laat ik zeggen dat u het niet zo goed heeft als u wel toekomt". „Waaruit maak je dat op?" „Uit haar opmerkingen. „Mijn arme, lieve vader" zei ze op een keer, en toen we 't gisteren even over haar moeder kregen, maakte ze de opmerking „de lieve God had haar niet zo vroeg van vader moe ten wegnemen. Hij is nu zo alleen". Versohrikt richtte Wasner zijn ogen op die van Ruth, maar ze keek hem zo open en onbevangen aan, dat hij ze snel en enigszins be schaamd weer afwendde. Dit gesprek vond plaats tijdens een rit te paard in de vroege mor gen. Sinds enige tijd gaf Wasner haar rijles nadat Gisela haar vader verklapt had dat Ruth zo dol op paarden was. Ze was een snelle leerlinge geweest en al na een week of twee kon ze met hem door de prachtige bossen rijden die bij Alt burg behoorden. Hoe zekerder ze zich ging voelen, hoe meer ze van deze ritjes genoot, en tezamen met de dagelijkse studie droegen die er veel toe bij haar gedachten van Martin en haar verloren geluk af te leiden. Ze werd niet meer zoals in het begin volkomen door haar verdriet in beslag genomen. Eigenlijk had ze toch al nooit van ganser harte aan dat huwelijk kunnen geloven, en ze voelde het bovendien als een lich te troost dat ze er, vrijwillig en uit liefde afstand van had gedaan. Ze was zo lang vervolgd geweest door de gedachte dat zij mogelijk de oor zaak zou kunnen worden van veel leed voor Martin, dat ze het soms bijna als een opluchting voelde die mogelijkheid voorkomen te hebben. Steeds sterker kreeg de overtuiging de overhand dat ze goed gehandeld had en dat Martin in ieder geval nog jong genoeg was - al was zij dat dan ook niet om over zijn teleur stelling heen te kunnen komen en een nieuw geluk te vinden. En die overtuiging werd nog ver sterkt door een brief die ze van Annie Wulffen ontving. Aan 't eind hierin schreef deze: „Herinner je je nog dat er de afgelopen winter al gemeen over gesproken werd dat Renate Wessel verliefd was op Mar tin Heller? Het lijkt werkelijk alsof er toen waarheid in dat praatje zat. Je wordt er tenminste wee van als je ziet hoe haar. ogen hem overal en altijd volgen. Hij schijnt er niets van te merken, wat eigenlijk wel jammer is. Niet dat ik wil beweren dat zij nu juist de goede vrouw voor hem is, maar aan de andere kant zou het een prachtige partij zijn. Trouwens, Renate is heus erg aar dig als je het een en ander door de vingers ziet. Ze is natuurlijk wel erg verwend, en doet alleen waar ze zelf zin in heeft maar voor de rest heeft ze toch haar hart op de rechte plaats zitten, en is niet dom ook. Je zult je wel kunnen inden ken hoe die geschiedenis de tongen hier in beweging zet en hoe alles wat Renate of Martin doen of zeg gen, van alle kanten wordt gewikt en gewogen. Bij Renate loont dat werkelijk de moeite, maar Heller schijnt nergens erg in te hebben wel een bewijs in ieder geval dat hij niet eerzuchtig of berekenend is". Hoewel Ruth bij het lezen van deze zinnen haar hart in haar keel voelde kloppen, kwamen ze haar toch als een teken uit de hemel voor. Hij bevestigde haar dat haar handelwijze er eens toe zou leiden dat Martin het geluk zou vinden dat hem toekwam. Nog kon ze het eigenlijk niet verdragen aan hem te denken met een andere vrouw aan zijn zijde. Maar hoe vrij en onge hinderd zou zijn toekomst zich niet kunnen ontplooien als hij bijvoor beeld zou kunnen trouwen met dit meisje dat hem niet alleen al het geld kon verschaffen dat hij voor zijn latere praktijk nodig mocht hebben, maar dat hem tevens lief had hem zo zeer lief had zelfs dat ze niet in staat was haar liefde te verbergen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2