S)e CöidaeCBoti^cï/tit BRANDSTICHTER HIELD HUIS IN GEBOUW LEIDSE COURANT VUURHAARDEN OP VERSCHILLENDE PLAATSEN Ruimtevaarders veilig geland Ook meldingen van brand elders in de stad Snelle ontdekking voorkwam erger Moskou weigert Chinese brief te publiceren Hoogwaterstanden WOENSDAG 19 JUNI 1963 53e JAARGANG No. 15.956 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoof dj edakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Het conclaaf begint vanavond KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2093 5 - Red. 2 0 0 15, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 SCHADE De hoogte van de schade is nog niet vast te stellen. Zij bedraagt ten minste enige duizenden guldens. On der meer is een voorraad gereed handelsdrukwerk, welke vandaag af geleverd moest worden verbrand. Bu reau's, schrijfmachines en enige appa ratuur kreeg waterschade. Een pa piersnijmachine ter waarde van ruim f 10.000 is waarschijnlijk onherstel baar vernield. Gebouw en inventaris zijn verzekerd. Het feit dat de brand zo snel ont dekt kon worden heeft de krant erger bespaard. OOK BRANDEN ELDERS Inmiddels is bij de Leidse poli tie het sterke vermoeden gerezen, dat de brand is ontstoken door een getroebleerde van buiten het bedrijf. Deze mening wordt ge staafd door de melding van een poging tot brandstichting bij het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel waar men brandend pa pier in de brievenbus heeft ge- Zoals U elders in deze krant kunt lezen, werd ons bedrijf in de afgelopen nacht door brand geteisterd. De gevolgen zijn, vergeleken bij wat had kunnen gebeuren, gelukkig meegevallen. Dank zij enkele noodvoorzieningen zijn wij in staat De Leidse Courant ook vandaag te doen verschijnen. Onvermijdelijk was het echter dat stagnatie optrad, waardoor wij tot onze spijt de omvang van dit blad moesten beperken, terwijl 't verschijningstijdstip werd verlaat. Wij vragen gaarne uw begrip voor deze onprettige gevolgen en wij hopen op zeer korte termijn weer op de oude voet te kunnen voortgaan. De Directie. worpentengevolge waarvan in houd verloren ging. Voorts heeft een onbekende vannachtn brom fiets, staande voor het pand Roo- denburgerstraat 5, in brand ge stoken. Het gevolg was dat rui ten van het huis sprongen en de bromfiets verloren ging. Ook een in de nabijheid geplaatste fiets liep schade op. Door de medewerking van direktie en personeel van de Stedelijke Lichtfabrieken en Iemco was het mogelijk van morgen de werkzaamheden in het bedrijf te beginnen, on danks de geleden schade en het ongemak door de brand. Wij zijn hen natuurlijk zeer erkentelijk voor deze nachte lij ke arbeid. Het Russische persbureau Tass meldde hedenmiddag dat de ruimtevaarders Bykovsky en Te res jkova met hun ruimtevaartui gen Wostok 5 en Wostok 6 naar de aarde zijn teruggekeerd. In het vooraf vastgestelde gebied. Het ruimteschip Wostok 6 is zoals was berekend tijdens zijn 49ste om wenteling geland om twintig minuten over negen Nederlandse tijd, 620 kilo meter ten noordoosten van Karagan da. Ook de Wosrtok 5 landde volgens plan en wel tijdens de 82ste omwen teling om zes minuten over twaalf, 540 kilometer ten noordoosten van Karaganda. Beide ruimteschepen landden op 53 graden n.b. De ruimtevaarders voelen zich goed. Het k wel zeker, dat door onbekende (n) vannacht getracht k het gebouw van De Leidse Courant in brand te steken. Op vier verschillende, uitéénliggende plaatsen in ons gebouw aan de Papengracht werden vuurhaarden ontdekt, waarvan er drie geblust moesten worden. De eerste brand werd rond een uur vannacht ontdekt door een passerende student, die de politie waarschuwde, welke op hlar beurt de brandweer in het geweer bracht. De voorbij ganger verklaarde, dat hij door de ramen van het gebouw een brede strook vuur zag „als het branden van 'n bakkersoven". Deae verklaring werd bevestigd door de bewakers van het Museum van Oudheden van de overzijde van de Papengracht, de heren Lefèbre en Kerkvliet, die ongeveer tezelfdertijd de brand meldden. De ravage bij de papiersnijmachine, nadat de brandweer het blussings- werk met succes had bekroond. De brandweer nam, onder leiding van ondercommandant W. A. Kosten na aankomst, rond tien over een, di rect met kracht de bestrijding van een flinke brand in de administratie ruimte van ons gebouw ter hand. Hier was vuur ontstaan in een rek met kranten. Het branden van het pa pier ging met hevige rook-ontwikke- ling gepaard. De brandweer maakte gebruik van de nevelspuit. TWEEDE MELDING Terwijl men hier de brand nog maar nauwelijks onder de knie had, kwam het alarmerende bericht, dat een nieuwe flinke vuurhaard was ontdekt nabij de binderij, aan de ach terzijde van het gebouw. Hier sloegen de vlammen hoog op uit een hoeveel heid papierafval naast een papier snijmachine. De brandweerlieden moesten bij de blussing van deze brand gebruik maken van de rook- maskers. DE DERDE BRAND Ongeveer gelijktijdig werd de derde brand ontdekt door toe schouwers op de Papengracht. Door ramen van de commissaris- senkamer op de eerste verdieping wolkte vette rook naar buiten. Hier vooral was de blussing voor de brandweerlieden, die hun aan dacht over verschillende punten moesten verdelen zeer moeilijk, omdat de verlichting uitgevallen was, de rookontwkkeling aller hevigst was en het punt moeilijk te bereiken. Met veel water kon de hier dreigende vuurzee bewongen worden. VERDACHT De aard van de brand - ook in de kluis werd nog een brandhaartje ont-« dekt - maakte voor de aanwezige rechercheurs het vermoeden, dat bij deze brand van opzet sprake was. Uit de verhoren bleek, dat een van onze redacteuren, die rond twaalf uur een routine-bezoek bracht ter controle van het Telexnieuws als laatste het gebouw bezocht heeft. Hij heeft om tien voor half een de krant verlaten en geen onraad bespeurd. Voorts zijn nog twee andere redac teuren in de late avond in het gebouw geweest, ook zij konden niets melden. De politie houdt rekening met de mo gelijkheid, dat de onbekende(n) zich in het gebouw hebben laten insluiten. Ook is het niet uitgesloten, dat men zich op een of andere wijze toegang heeft verschaft tot het gebouw. Daar het zelfs niet uitgesloten mocht worden geacht, dat de eventu ele brandstichter zich nog in het ge bouw bevond, werd vannacht onder feleide van politie-inspecteur L. G. Nooyens alle ruimten van begane grond tot vliering van het gebouw doorzocht. Voorts werd een sterke politie-bewaking achtergelaten in en ÜS^K - - UK at f rMTiT ron,d het gebouw. De nablussing i fjJèÉ- duurde nog geruime tij. Om vijf uur moest men met nevel* en hogedruk- Aan de voorzijde moest men zich, gang tot de hogere verdiepingen slang nog een kleine opflikkering van na ontdekking van de derde vuur- verschaffen met behulp van de het vuur op de eerste etage onder- bwM* op de eerste vretefpéng, tee- me#yreetoddw. drukken. dat er bij het overleg in Moskou De communistische partij van de zal worden gesproken over Chroesjt- Sowjet-Unie heeft gisteren meege- sjovs kritiek op Stalin en de per- deeld, dat een brief van China van soonsverheerlij king. De brief bevat - 14 juni over ideologische vraagstuk- te 25 andere „kernpunten" die Chi- ken voorlopig niet zal worden ge- na ter sprake wil zien gebracht, publiceerd. Hij gaf een verkeerde in- Chroesjtsjovs politiek van vreed- terpretatie .van Russische verklarin- zame coëxistentie wordt door de Chi- gen en bevatte ongerechtvaardigde nezen een verdraaiing van de leer kritiek op de Sowjet-Unie en andere van Lenin genoemd. Ook wordt Rus- communistische landen. lands houding jegens Zuidslavië af- Moskou noemt dit zeer betreurens- gekeurd. De Russen zouden Chinese waardig en spreekt de hoop uit „dat radlio-uitzendingen in het Russisch de Chinese kameraden in het belang hebben gestoord, van het internationale communisme Westelijke waarnemers zijn van zich zullen bepalen tot dat wat ons mening, dat de kans op enig resul- verenigt." taat op de komende Chinees-Russi- Publikatie van de brief zou het sche bespreking nu wel heel gering meningsverschil nog maar vergroten is. en zou ook onjuist zijn met het oog Ministers Cals en Klompé keren voorlopig niet terug ZOEKT U EEN gouden armband voor 70.en 100.of 300.— en 400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) op het overleg, dat Russische en Chi nese vertegenwoordigers op 5 juli beginnen, aldus de officiële verkla ring die in Moskou is uitgegeven. De Chinese brief aan Moskou is maandag in Peking gepubliceerd. China gaf de wens er in te kennen, Kardinaalscollege nu - op twee na - compleet Buiten de kardinalen zulten van avond 190 personen de Conolaafruim- te binnengaan om deze pas weer te verlaten na de verkiezing van een nieuwe paus. Hieronder bevinden zioh de 95 persoon-Lij ke begeleiders van de kardinalen. 72 personen zor gen verder voor de technische af wikkeling in het Conolaaf. De laat ste kardinalen kwamen gisteren in de loop van de middag en de avond in Rome aan. Zeker niet zullen ko men de kardinalen Mdndszenty en De la Torre. Spuitactiviteiten aan de achterzijde van het gebouw, grenzend aan de Schoolsteeg. Naar thans bekend werd zullen twee KVP-leden van het demissio naire kabinet om persoonlijke rede nen voorhands het ministeriële veld ruimen. Het zijn de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, die omwille van zijn gezondheid twee jaar kalm zal moeten aandoen en de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, wegens familie omstandigheden. Het ligtin de lijn der verwachtin gen, dat mr. Cals wel zijn Kamer zetel zal bezetten. Dr. Klompé zal eveneens het Kamerlidmaatschap blijven vervullen, doch zij zal, naar haar zeggen, geen „Europees of an der tijdrovend werk" aanvaarden. Mej. Klompé wenst eindelijk voor haar privé-aangelegenheden tijd be schikbaar te krijgen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's AANHOUDEND ONBESTENDIG Het KNMI deelt mede: Een randstoring van een depressie boven de Noordzee passeerde van nacht met krachtige en langs de kust stormachtige westelijke wind. In de koudere onstabiele lucht, die achter de depressie om naar ons land stroomde kwamen vannacht en van morgen nog enkele zware onweers buien voor met hagel. Aan de kust van Zuid-Holland en Zeeland begon het vanmorgen vroeg weer op te klaren. Bij Ierland is intussen een nieuwe Oceaandepressie aangekomen waar van zich een afzonderlijke storing losmaakt, die vermoedelijk de ko mende nacht al in ons land enige re gen zal veroorzaken. De hoofdstoring die zich langzamer verplaatst zal na morgen het weer gaan beïnvloeden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 Juni: zon op 04.19, onder 21.03; maan op 03.43, onder 19.53. 20 Juni: v.m. 1.43; n.m. 14.16. KORRELTJE Gesproken te hebben heeft mjj nogals eens berouwd; gezwegen te hebber nimmer. (Valerius Maximus)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1