100 volksliederen voor het grijpen MacMillan vraagt zich af: Moet ik weg of mag ik blijven? ■l Het onrustige Midden-Oosten Jemen wil bij Arabische federatie TYFUS IN LAUSANNE? VRIJDAG 14 JUNI 1963 DE LETPSCHE COURANT PAGINA 3 De Britse eerste minister Harold Macmillan voert thans een verbeten strijd om zijn positie en die van het kabinet, welke geschokt zijn door het schandaal over de zaak van de afgetreden minister van oorlog Profumo, te redden. Het Britse kabinet heeft, temidden van een gespannen politieke atmos feer, die geladen is van geruchten over een mogelijk aftreden van één of meer ministers, in de afgelopen 24 uur twee maal vergaderd. Na afloop van deze vergaderingen is van regeringszijde verklaard, dat er in de onmiddellijke toekomst geen opzienbarende ontwikkelingen zijn te ver wachten. „Geen enkele minister heeft tot nu toe verklaard te willen af treden en er is ook niets bekend over kabinetsleden, die dit wel zouden willen doen," aldus deze officiële reactie. De Britse pers blijft echter de namen noemen van verscheidene minis ters die, naar haar mening, mogelijk de val van de regering kunnen ver oorzaken, indien zij hun ontslag zouden aanbieden, daar de positie van Macmillan hierdoor tezeer zou worden verzwakt. Verbeten strijd om positie van kabinet Van parlementaire zijde wordt ver nomen, dat enkele conservatieve la gerhuisleden, onder wie een of twee gewezen ministers, spreken over de mogelijkheid van politieke zetten, die Macmillan tot heengaan zouden kun nen nopen. Volgens politieke waarnemers ma ken vele Britse conservatieven zich veel ongeruster over het uiteindelij ke lot van hun partij, dan over de vooruitzichten voor Macmillans poli tieke loopbaan. Van Macmillan zelf is bekend, dat hij vastbesloten is het roer van staat in handen te blijven houden en dat hij erop vertrouwt aan de politieke storm het hoofd te kunnen bieden. De hiervoor genoemde politieke waarnemers menen echter, dat ver scheidene ministers geloven, dat het vertrouwen der geschokte conserva tieve kiezers slechts kan worden her steld door een onverwijld aftreden van Macmillan. Zij zouden tevens me nen, dat de premier slechts tot heen gaan kan worden gedwongen, indien zij zelf hun fortefeuilles ter beschik king stellen. Als een dergenen, die in dat geval de nieuwe minister-president zou kunnen worden, wordt de minister van staat Butler genoemd. Deze heeft Macmillan reeds, wanneer dit zo te pas kwam, vervangen en hij heeft het voordeel, dat hij op geen enkele wjj- ze verantwoordelijk kan worden ge steld voor het schandaal, dat zich rondom de afgetreden minister van oorlog Profumo heeft ontwikkeld. EENHEID Premier Macmillan heeft donder dagavond de politieke toestand met een aantal invloedrijke leiders der conservatieve partij' besproken. Na afloop verklaarden twee dezer lei ders: „de partij nooit groter eenheid aan de dag gelegd dan nu. Wij staan allen geheel achter de regering". De premier Macmillan verliet glimlachend het gebouw van de ad miraliteit op weg naar een receptie van de Indische president, die mo menteel een bezoek brengt aan En geland. Op een vraag van een ver slaggever of men hem had gevraagd af te treden, gaf de Britse premier geen antwoord. De Britse minister van woning bouw Sir Keith Joseph heeft donder dagavond in Leeds gezegd, dat hij niet van plan is af te treden en dat hij dat ook niet van plan is geweest. GAL EN JOKLIK UIT ZWITSERLAND VERTROKKEN De 33-jarige Israëliër Josef Ben Gall, die woensdagavond tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld wegens het uit oefenen van dwang, heeft Zwitser land verlaten, zo heeft het Zwitser se ministerie van justitie donderdag meegedeeld. De Oostenrijker Ofcto Joklik, die met Gal heeft samenge werkt en dezelfde straf heeft gekre gen, zou later op de dag eveneens vertrekken. Beiden hebben him straf reeds uitgezeten, omdat hun voor arrest op 2 maart inging. Zij zijn er van beschuldigd, druk te hebben uit geoefend op de dochter van een Westduitse geleerde, die in Egypte werkzaam is. Gal en Joklik mogen Zwitserland niet meer binnenko men. FRANKRIJK STAAKT INVOER VAN VROEGE AARDAPPELEN UIT EEG-LANDEN De invoer in Frankrijk van vroege aardappelen uit EEG-landen is giste ren opgeschort. Daaraan werd toegevoegd, dat het besluit tot opschorting van de invoer, dat automatisch is en onmiddellijk in werking treedt, genomen werd omdat de prijzen op drie verschil lende markten in Frankrijk daalden tot beneden de minimum-niveaus voor invoer uit EEG-landen. In het communiqué wordt verder medegedeeld, dat de aardappelinvoer uit niet tot de EEG behorende lan den op 27 mei j.l. werd opgeschort, toen de binnenlandse prijzen tot be neden de minimum niveaus daalden. MINISTER-PRESIDENT VAN SURINAME OP SOESTDIJK Vrijdagmorgen heeft koningin Ju liana op paleis Soestdijk de minister president van Suriname, de heer J. E. Pengel ontvangen, aldus de rijks voorlichtingsdienst. KOELKAST emaille binnenkastf automatische ontdooier» IN HUUR 17S P. WEEK VELO N.V. LEIDEN Breestraat 143 Tel. 2587S VELO N.V. ALPHEN Hoofdstraat 45 Tel. 3083 Onderhandelingen tussen Kerk en Staat in Polen hervat Kort na het laatste bezoek van kar dinaal Wyszynski aan Rome hebben de Poolse bisschoppen, mgr. Z. Cho- romanski en mgr. Klepacz, bespre kingen met het bureau voor kerke lijke zaken in Warschau heropend. De besprekingen geschiedden in te genwoordigheid van een lid van het Politieke Bureau van de Communis tische Partij, Zenon Klinski. Vijfjaar lang hebben de besprekingen tussen het Bureau kerkelijke zaken en de vertegenwoordigers der bisschoppen conferentie stilgelegen. In die tussentijd is de regering doorgegaan steeds nieuwe maatrege len tegen de Kerk te nemen, terwijl vooral kardinaal Wyszynski namens het episcopaat in openbare redevoe ringen en in preken tegen het op treden van de regering protesteerde. Ongefttfr 2^0 meel per deg geel een vfeg omboog in de meet en wordt een schip welkom gebeten of een goede vaart toegeroepen. Hamburg (P. P.) - „Hamburg heet w welkom F. Een wem vervat in vriendelijke woorden schalt uit de grote luidsprekers die opge steld staan bij een groot restaurant gelegen op een prachtig punt, daar waar de Elbe overgaat In de haven van Hamburg een van Duitslands grootste havensteden. Deze woorden in de Poolse taal schallen over het water en bereiken de bemanning van het Poolse schip „Lublin" dat naar de haven opstoomt. Dit wit-rode vlag van de Pool wordt aan de mast gestreken en gehesen als groet. De mannen aan boord zwaaien en hat publiek aan da oever zwaait terug. Slechts even later stoomt in de andere richting een groot Spaans schip voorbij en nu klinkt het uit de luidsprekers„Buen viaje Gute Reise I" De Spaanse vlag gaat in de top van de grote mast die op de oever staat en door de luidsprekers klinkt het volkslied. Het Spaanse schip groet met zijn rood-geel-rode vlag en weer wordt er over en weer gezwaaid, een groet van een volk aan een ander volk VERWEZENLIJKTE JONGENSDROOM Ruim tien Jaar bestaat deze unieke instelling in. Schulau bij Hamburg, „het Welkomspunt" zoals het ge noemd wordt de plaats waar alle in en uitgaande schepen van Ham burg, van welke nationaliteit ook, welkom geheten worden of een har telijke afscheidsgroet krijgen, waar bij het betreffende volkslied gespeeld wordt en de nationale vlag van het land gehesen wordt. Op de meeste zeekaarten is Schulau reeds aangetekend als „Hamburg Welcome Point" in weerwil van het feit, dat het geen officiële instelling is, doch een particulier initiatief van de exploitant van dit restaurant. Het is beslist geen commerciële stunt van de heer Behnke, maar de verwezenlijking van een jongens droom uit zijn jeugd. Reeds als jon geman meende hij dat het toch niet meer dan een kwestie van fatsoen en hoffelijkheid was. als men bin nenkomende of vertrekkende gasten op een nette manier verwelkomde of afscheid van hen nam, dat doet men toch thuis ook. Toen hij zijn restaurant stichtte aan de oever van de Elbe, waar alle schepen op weg naar Hamburg pas seerden, nam hij de gelegenheid te baat en zorgde er voor, dat er grote luidsprekers kwamen, die het geluid tot zelfs bij een storm duidelijk ver staanbaar bij de schepen brachten. Een grote mast, stevig getuid, werd aan de oever opgericht en de heer Behnke zorgde ervoor, dat de vlag gen van alle zeevarende nationali teiten aanwezig waren. Moeilijker werd het met de volksliederen. Maar daarvoor kreeg hij veel hulp van de diverse buitenlandse vertegenwoor digingen in Hamburg en de Politie- kapel van Hamburg verleende zijn medewerking om alles op de plaat te zetten. Zo kwam in 1952 „Welco me Point" al „WiWsomm-Höft" tot Kapitein Honoris cevsa Van 's morgens 8 uur tot zonsonder gang - in de zomer in verband met de nachtrust van de omwonenden slechts tot 8 uur 's avonds - is het personeel in volle actie om de sche pen van alle nationaliteiten in het Duits of als het even kan in hun eigen landstaal te groeten. In een keurige discotheek liggen zo'n hon derd platen voor het grijpen, alfa betisch en naar nationaliteit gerang schikt, die de volksliederen met mu ziek en woorden bevatten van al die landen, waarvan schepen Hamburg bezoeken. Er is één man die de leiding van dit alles heeft Hij draagt een keurig uniform met drie gouden banden rond de mouw, doch wanneer men hem in verband hiermede als „kapi tein" aanspreekt, dan lacht hij en zegt„Ik ben slechts kapitein hono ris causa. Ik heb nooit op zee geva ren I" Maar toch Is er niemand die alle schepen zo goed kent als hij. En niet alleen de schepen, maar dik wijls ook de kapitein die het bevel voert op dat schip. Want zijn instel ling heeft op vele zeelieden een zo prettige en diepe indruk gemaakt, dat de kapitein van zo'n schip na aankomst in de haven van Hamburg snel op weg ging naar het welkomst- punt om kennis te maken met de sympathieke eigenaar. Een Franse kapitein die met zijn schip voor de eerste maal Hamburg aandeed, was zo ontroerd, dat hij na aankomst da delijk een fiets leende en tegen de wind in de 25 kilometer trapte om in Schulau kennis te maken met de heer Behnke. De begroetingsceremonie wordt uit gevoerd voor alle schepen boven de op het terras aan de oever van de Elbe een heerlijk kopje koffie drinkt, kan men wel zo'n twaalf schepen zien passeren en evenzoveel malen hoort men de diverse volksliederen, het Libanese tot de internatio nale. Ook Zwitserland mankeert hier niet. Dit Alpenland heeft wel iswaar geen zeehaven, maar toch tn een groot aantal zeeschepen onder de Zwitserse vlag. Naast de ceremonie wordt ten gerieve van de bezoekers van de terrassen en het restaurant door speciale luidsprekers ook nog het een en ander verteld over het naderende schip. Niet al leen van welke nationaliteit het is, maar ook welke thuishaven het heeft, het aantal tonnen inhoudend, kortom alles wat men op welkoms- punt er van weet te vertellen. Voor de bezoekers bovendien nuttig en Buiten loopt dm op teatve kractit de Sanuki Maru" voorbij op weg naar ee. Hoog stijgt de grijze rook op boven het water. Het schip gaat op weg naar Yokohama. De luidspre kers beginnen te spreken „Auf Wiedersehen, tot weerziens" en dan klinkt het Japanse volkslied over het water. „Hamburg wenst u een goede reis en behouden vaart P. Wfj klisteren naar de bijzonder vreemde klank van bet Japanse voiffslied, merkwaardige klanken voor onze westerse oren. En tijdens het spelen van deae muziek- zien we dat aan boord van het Japanse schip «m wtie bet in aan m*, mar her torree ven kei reetouranl. tiroto bidtfjiiheu stee* overal op- geatotd e* drape* kwi gtivid naar pees ore ede schep e*. bet joh—c van de wal wordt beantwoord. Weer wordt er gezwaaid en de Ja panners zwaaien terug. Inmiddels vertelt een stem door de luidspre ker allerlei wetenswaardigheden over dit schip, de „Sanuki Maru", dat op weg gaat naar het verre Yokohama, op weg naar huis met een prettige herinnering aan de har telijke ontvangst en afscheidsgroet die sQ kregen in dat verve Europa. bet k, wenanrr we alleen ven huris door votitomen hm ta tijk warden ontvangen b#et en one volkslied k. Be* geldt voor cflc lend en e natie en dat hm* de heer ■£pwei*dagEN (Advertentie) Menselijke long door andere vervangen De door kanker aangetaste long van een 58-jarige inwoner van Jack son, in de Amerikaanse staat Mis sissippi, is door die van een andere man vervangen. De operatie heeft drie uur geduurd. De behandelende geneesheren verklaarden na afloop, dat de patient het goed maakt. Er kon evenwel nog niets gezegd wor den van de resultaten van lange termijn. De schenker en de ontvanger van de long waren geen familie van el kander. Hun namen zijn niet bekend gemaakt. Men meent, dat dit de eerste ope ratie van deze aard is. Zij werd uit gevoerd, nadat eerst zeven jaar proefnemingen met dieren waren ge nomen. Een bom is geworpen naar de auto waarin premier Jagan van Brits Guyana van het parlementsgebouw in Georgetown vertrok. Een Lid van de lijfwacht van Jagan schoot op een grote groep mensen, die de auto met stenen wilde bekogelen. In Enschede is vandaag met enig officieel vertoon de eerste parkeerzone in ons land in gebruik gesteld. Automobilisten, die in deze zone willen parkeren moeten hiervoor gebruik maken van hun parkeerschijf. Op de foto zien we burgemeester Thomassen van Enschede en hoofdcommissaris Teeseling bij het officieel onthulde bord van de parkeerzone. Volgens een donderdag in Damas cus uitgegeven communiqué zijn Sy rië en Irak overeengekomen, steun te verlenen aan de strijd van de Britse kroonkolonie Aden voor bevrij ding van „het Britse Imperialisme" en haar verlangen naar vereniging met Jemen. President Sallal van Jemen heeft drie dagen besprekingen met hoge Syrische functionarissen gevoerd. Volgens het communiqué zullen beide landen ook Irak steunen in zijn strijd tegen de Koerden. Zij zijn het eens over de noodzaak „de Arabische at mosfeer te zuiveren" en manieren te vinden om het verdrag van Cairo met betrekking tot het verbond tussen Egypte, Irak en Syrië, uit te voe ren. Jemen heeft, aldus het communi qué, verzocht als vierde lid te wor den toegelaten „op het ogenblik, dat is vastgesteld voor de geboorte van de federatie". Deze kwestie moet echter eerst door de drie betrokken landen nader bezien worden om noodzakelijke voorbereidingen te kunnen treffen. VN-WAARNEMERS IN JEMEN Het Egyptische persbureau „Pers bureau voor het Midden-Oosten" meldt, dat zes waarnemers der Ver enigde Naties, onder leiding van de Zweedse generaal Carl von Horn, donderdag in de Jemenitische hoofd stad Sanaa zijn aangekomen. In de komende week worden nog zeventig van deze waarnemers in Jemen ver wacht. Zij zullen him standplaatsen krijgen aan de grens tussen Jemen en Saoedi-Arabië. Egypte en Saoedi-Aarabië hebben, als gemeld, verleden maand een over eenkomst gesloten, waarbij Egypte zich verplichtte tot het terugtrekken van zijn militaire eenheden in Je men, terwijl Saoedi-Arabië zijn hulp aan de afgezette imam Mohammed el Badr zou staken. De waarnemers der VN moeten er nu op toezien dat dit akkoord wordt nageleefd. DE AKTIE TEGEN DE KOERDEN Bagdad heeft donderdagavond ge zegd, dat bij gevechten tussen Iraak- se regering stroepen en opstandige Koerden 165 Koerden zijn gedood en 35 gewond. De regeringstroepen hebben, vol gens het radiostation, 10 dorpen ge zuiverd in het gebied rond Dohoe •ten noorden waarvan het bergge bied van de Koerden ligt. FRANSE NATIONALE VERGADE RING AKKOORD MET FRANS-DUITSE VERDRAG Met 325 stemmen voor, 107 tegen en 42 onthoudingen heeft de Natio nale Vergadering donderdagnacht het voorstel tot ratificatie van het Frans - Duitse vriendschapsverdrag goedgekeurd. Communisten en socia listen stemden tegen. De radicalen onthielden zich van stemming. Het debat heeft bijna 11 uur ge duurd. Het wetsvoorstel moet nu nog door de senaat behandeld worden. DE ONGEREGELDHEDEN IN PERZIë De ferste minister van Ferzië heeft donderdag op een persfonf eren tie ge zegd, dat het aantal doden bij de on geregeldheden van de laatste tijd is gestegen tot omstreeks 100. Er zijn tweehonderd gewonden. Hij legde er de nadruk op, dat niet alJleen door religieuze leiders tot de ongeregeldheden was aangezet, maar ook door personen, die belang heb ben bij het mislukken van de her vormingsplannen van de sjah. De premier zei, dat de regering onweer legbare bewijzen heeft, dat de sa menzwering is gefinancierd door een vreemde mogendheid en dat enkele belangrijke bedragen iu beslag zijn genomen. Tenslotte zei hij, dat ongeveer 400 gearresteerden binnen een week voor krijgsraden terecht zullen staan. In het gebied van Lausanne in Zwitserland hebben de autoriteiten donderdag op grote schaal voorzorgs maatregelen genomen uit vrees voor een tyfusepidt mie. Een tiental in woners van de dorpen Bettens en Morene is met verdachte ziektever schijnselen in een ziekenhuis te Lau sanne opgenomen. De mensen, die met hen in contact zijn geweest, zijn onder medisch toezicht gesteld. Hoe wel er nog geen zekerheid over de tyfus bestaan, hebbeti de gezond- heidisautoriteitan van het kanton Waadt niets aan het toeval willen overlaten. VERBINDING WEST-BERLIJN MET VLIEGVELD SCHOENEFELD? Aan de grens tussen het Westber- lijnse stadsdeel Rudow (in de Ame rikaanse sector) en het Oostberlijnse vliegveld Schoenefeld begonnen 120 Oostduitse arbeiders en militairen donderdag met hert opruimen van de wegversperringen. Zij verwijderden de tankvallen op de naar Schoenefeld leidende weg en dichtten de loopgraven aan de beide zijden van deze weg. Uit de voorbe reidingen voor het aanbrengen van slagbomen werd geconcludeerd, dat op deze plaats een doorlaatpost zal komen. Het ruim 7000 ton metende Turkse schip „Sadikzade" is woensdagmor gen vroeg in dichte mist tussen Ca lais en Duinkerken in aanvaring ge komen met het 4000 ton metende Panamese.schip „Carmen". De Sadik zade heeft 21 man van de Carmen opgepikt en is voor anker gegaan. Twee man van de Carmen worden vermist. Het schip zal gezonken zijn. Dicht in de buurt kwam het Griek se schip „Leandros" in aanvaring met de Britse tankboot „Clyde Ser geant". De Leandros heeft enige schade opgelopen. Beide schepen meten ruim 10.000 ton. President Kennedy zal in die middag van 30 juni in Rome aanko men voor een werkbezoek van twee dagen. Hij zal dan op audiëntie gaan bij de nieuwe paus, wanneer deze gekozen is, zo heeft een Amerikaan se zegsman in Rome woensdagavond bekendgemaakt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3