Soekarno zal krans leggen bij graf van Paus Johannes VADER DAG CADEAU IN MID ZA ZAAK, Ook Russen kwamen tekenen voor Paus DONDERDAG 13 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 NIEUWS UIT ROME De Indonesische president Soekar no zal zaterdagmiddag, 15 juni, een bezoek brengen aan het graf van paus Johannes in de Vaticaanse grot ten en er een krans leggen. Aansluitend bezoekt hij de kardi- naal-camerlengo Aloisi Masella. Een week voor het Conclaaf zijn reeds rond 60 van de 82 kardinalen in Rome. Zij namen ingevolge de voorschriften voor het interregnum gistermorgen deel aan de 8ste alge mene vergadering van kardinalen. De vergadering heeft bijna twee uur ge duurd en heeft zich o.m. bezig ge houden met de verdeling van de woonruimte. Gisteren waren er voor het eerst bij aanwezig de kardinalen Rufino Santos uit Manilla, Feltin van Parijs, Bueno y Monreal van Se villa, Arriba y Castro van Tarragona, Pla y Deniel van Toledo, Leo Jozef Sue- jiens van Mechelen/Brussel en Gil- roy van Sydney. Er is geen enkele mededeling over gedaan of de kardinalen zich ook reeds bezig gehouden hebben met vraagstukken, die verband houden met de keuze van een nieuwe Paus. Geen enkel reglement verbiedt hun echter lii hun onderlinge contacten kennis te nemen van hun weder zijdse opvattingen. Zij behoren tot de 50 internatio nale delegaties van staten, die de laatste novemdialia bijwonen. Het gezelschap is aan het vliegveld Fiu- micino afgehaald door twee leden van de Russische ambassade te Ro me. Het is de vicaris capitularis van Kaunas en Vilkaviskis, Juozapas Stankevicius. Hij vervangt de gevan gen genomen wijbisschop V. Brizgys. De tweede kanunnik is Povilas Bak- sys, vicaris capitularis van Kaisiado- rys en Panevezys, bisdommen waar van de wijbisschop eveneens gearres teerd is, en de apostolische adminis trator die later werd aangewezen, in zijn ambt verhinderd. Tenslotte is er de derde kanunnik C. Krivaitis, die het aartsbisdom Vil nius beheert als vicaris; het bisdom is sinds 1953 verweesd. Litauen telt 3 miljoen katholieken met 1 bis schop. Kardinalen gebruiken maaltijd in aparte Conclaaf-zaal De voorbereidingen voor de tech nische inrichting van het Conclaaf zijn in volle gang. Er worden 82 cel len ingericht. Er zijn twee eetzalen, één voor de kardinalen en één voor de overige toegelatenen tot het Conclaaf. Ook zijn twee aparte keukens ingericht. Van Dalsum regisseert „Uitkomst" niet Ails gevolg van een operatie, dae hij heeft moeten ondergaan en de tijdinoot, waarin hij daardoor is ko men te verkeren, heeft Albert van Dalsum de hem gegeven opdracht om de regie te voeren van „Uit komst", van Herman Heijermans, voor het „Holland-Festival" niet kun nen uitvoeren. De heer Erik van Ingen is bereid gevonden de regie over te nemen in samenwerking met de heer Vesseur, aldus de heer Van Dalsum. met MIDZA-zegels (Advertentie) Staatssecr. Roolvink: Een beeld van het bezoek, dat H.M. de Koningin woensdag heeft gebracht aan het kinderdorp Neerbosch bij het 100-jarig bestaan van de Van 't Lindenhoutstichtingen „Neerbosch" bij Nijmegen. De hoge bezoekster toont veel aandacht voor de kinderen, die hier met handenarbeid bezig zijn. Drie Litause kanunniken zijn per vliegtuig uit Moskou in Rome aan gekomen. Zij zullen aan de laatste plechtige rouwdienst van paus Jo hannes XXIII deelnemen welke op 17 juni in de St. Pieter plaatsvindt. Tiara van paus Johannes terug naar Bergamo De tiara, die paus Johannes ten geschenke kreeg van de stad Berga mo, is op wens van de overleden paus naar de kathedraal van Bergamo ge bracht. Het condeloanceregister, dat de Pauselijke internuntius mgr. Ga Bel trami na de dood van de Paus ter tekening opengesteld heeft, draagt de bewijzen van deelneming van bij - ■na heel het Corps Diplomatique in Den Haag. Onder hen zijn ook de ver tegenwoordigers van de Sovjet-am bassade, van de ambassades van Po- Jen en Tsjechoslowakije, doch niet die van het Hongaarse gezantschap. Ook verschillende niet-kafcholieken (hebben hun blijken van deelneming ■betuigd o.a. de Baptistengemeente. Een der tekenaars heeft nadrukke lijk willen vermelden, dat Hij tot de protestantse godsdienst behoort. Brits nuirinebezoek aan Scheveningen Het Britse eskader mijnenvegers, bestaande uit de kustmijnenvegers „Shoulton" en „Bronimgton", en twee mijnenvegers voor de binnenwateren „Brendhley" en „Brinkley" zullen van 13-17 juni een officieus bezoek aan Scheveningen brengen. Voor de op varenden van de schepen zijn ver schillende bezoeken en evenementen georganiseerd. Op zaterdag 15 juni en zondag 16 juni zijn de schepen van 14.00-17.30 uur opengesteld voor be zoekers. Het eskader mijnenvegers werd in oktober 1962 gevormd; het is 't enige operationele eskader van de Royal Navy, belast met het opsporen van mijnen. Student verduisterde geld van mensa De 27-jarige werkstudent-kassier J. A. M. L., hoorde gisteren voor de rechtbank in Amsterdam wegens verduistering van ruim 5500 ten nadele van de Mensa Academica in Amsterdam een gecombineerde ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek en van de rest vier maanden voorwaardelijk en ondertoezichtstel ling tegen zich eisen. De jongeman, die als bijbaantje de maaiitijdlbohnen in de mensa beheerde, had sinds maant 1962 steeds met tekorten te kampen. Toen het totaalbedrag in 't begin van dit jaar tot 1500 was op gelopen, werd het hem te machtig en deed hij een greep uit de kas en Vluchtte naar Spanje, nadat hij een brief met een bekentenis en een ver ontschuldiging had achtergelaten, 't Was zijn bedoeling in Spanje 't ver duisterde geld terug te verdienen, doch daartoe kreeg hij geen kans omdat hij ernstig ziek werd. Hij reis de naar Nederland terug en. meldde zich bij de politie. De drank en een teleurstellende liefde hadden de jon geman naar zijn zeggen in moeilijk heden gebracht. Hij kondigde aan zijn best te zullen doen het geld te rug te betalen. De rechtbank zal nader bepalen wanneer uitspraak zal worden ge daan. Haags afvalwater verder de zee in B. en w. van Den Haag hebben af gezien van een kostbaar plan tot bio logische rioolwaterzuivering. Voorlo pig zal een 1500 meter lange afvoer pijpleiding voor de Scheveningse kust worden aangelegd. Nieuwe me tingen voor de kust hadden name lijk uitgewezen, dat op afstanden van meer dan löOO meter uit de kust zo danige bewegingen in het water voorkomen, dat het afvalwater zich aanzienlijk sneller verspreid dan dichter onder de kust. Gebleken is verder, dat het effect van het oude plan tot biologische zuivering op korte afstand van het strand niet voldoende was; er zou toch een af voer nodig zijn geweest van 1500 m lengte. weinig mogelijkheden voor grote loonsverhoging Op het verantwoordelijkheidsge voel van de Nederlandse bevolking zal in de komende jaren zeker nog een beroep worden gedaan. Naarma te de omringende landen erin zullen slagen hun inflatoire loon- en prijs ontwikkeling te stuiten, wordt de ruimte voor loonsverhogingen in ons land meer en meer beperkt tot de stijging van de arbeddsproduktiviteit. Dit betekent, dat de mogelijkheden voor grote loonsverhogingen beperkt zijn, zeker wanmeer men nog reke ning houdt met een verdere verbe tering van de sociale verzekeringen. Dit zei de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, gistermiddag in Huis ter Heide op de jaarvergade ring van de vereniging van Anti-Rev. burgemeesters, wethouders en ge- meenteseoret arissen. Als wij in Nederland in de komen de jaren bij de loonvorming niet vol doende zelfbeheersing opbrengen, dan is niet slechts een inflatoire ont wikkeling te verwachten, maar dan dreigt het gevaar van werkloosheid, een toestand waaraan velen nog treurige herinneringen bewaren, al- Zeven gewonden bij ontploffing op schip Gistermorgen is op de scheepswerf „Vahali" te Gendt (Betuwe) een be drijfsongeval gebeurd, waarbij zeven arbeiders werden gewond. Vijf van hen zijn in een ziekenhuis opgeno men, drie met ernstige brandwonden. Er deed zich een ontploffing voor in het ruim van het op de werf lig gende motorschip „Industrie". Ver moedelijk is vergassing van benzine de oorzaak. Er werden namelijk las- werkzaamheden verricht voor het aanbrengen van een motor. Hoewel de nodige voorzorgsmaatregelen wa ren genomen, heeft zich toch benzine damp kunnen ontwikkelen. Door de kracht van de ontploffing werden de luiken van het ruim in de Waal geslingerd. De meeste van de daar aanwezige arbeiders waren overdekt met brand- en schroeiwon- den. Een van hen brak een arm door een rondvliegend stuk hout. De rijkspolitie en de arbeidsinspec tie stellen een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteren in Amsterdam het jubileumcongres van de Metaalunie bijgewoond. Tijdens het congres werd hem een fraai haardstel aangeboden door de voorzitter van het congres, de heer M. v. d. Voet. De prins accepteerde het geschenk dankbaar, terwijl hij de maker, oud-voorzitter G. Heemskerk die in de zaal aanwezig was door een handbeweging hulde bracht voor zijn vakmanschap. Plan voor federatie kath. werknemers in gezondheidszorg en maatschappelijk werk Frangois Fauwels, pleitte de uiterste clementie omdat alleen hulp en barmhartigheid naar zijin mening de jongeman in 't juiste spoor kunnen terugbrengen. De interne controle bij de N.V. noemde hij onvoldoende en naar zijn mening zou uitlokking van een dergelijk misdrijf ook strafbaar moeten zijn. In Birma wordt een vliegtuig van de Birmaanse luchtvaartmaat schappij vermist met 21 personen aan boord. Volgens persberichten kon het vliegtuig wegens slecht weer geen landing maken in Poetao in Noord-Birma en was het terugge keerd naar Myikyina, waarna niets meer van het toestel werd vernomen. Een commissie onder lei-dang van prof. dir. A. A. Ariëns heeft een rap port uitgebracht over de gewenste toekomstige structuur van katholie ke organisaties op het gebied van de gezondheidszorg en maatschappelijk werk. De commissie beveelt in dit rapport de vorming van één katho lieke federatie van werknemers in dieze beide sectoren aan, een federa tie die deel zou bunnen gaan uitma ken van de Nederlandse Katholieke Vakcentrale. Tijdens een gisteren in Utrecht ge- gehouden vergadering van de katho lieke bond van kraamverzorgsters heeft mr. J. de Vink het rapport toe gelicht. Op het terrein van de katho lieke gezondheidszorg en maatschap pelijk werk zijn op het ogenhlik een aantal kleine organisaties werkzaam. De federatie die de commissie wenst zal zorg moeten dragen voor de ge zamenlijke belangenbehartiging, met name waar het de belangen op so ciaal-economisch en stands-organisa torisch gebied betreft. Daarnaast zou deze bond zich moeten gaan bezig houden met de indiividiuede hulpver lening. Om half vier in de nacht van dinsdag op woensdag is een brand uitgebro ken in de kamers van de weduwe A. J. B. van D.-Van der S. in de Jan van Nassaustraat 62 in Den Haag.waarbfj de bewoonster zo ernstig gewond geraakte, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de weduwe in bed een sigaret rookte. Het is de tweede maal binnen een jaar dat het betreffende perceel brandde. Foto: De brandweer, die in korte tijd het vuur met drie nevelstralen be dwong, bezig met de nablussing en berging. TEGEN FRAUDERENDE BOEKHOUDER 15 MAANDEN GEEIST In Den Haag is woensdagavond een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een ploeg van de Haagse Courant en een ploeg van journalisten, die lid zijn van het perscentrum „Nieuwspoort". De „Hagenaars" werden aangevoerd door K. de Bruin, terwijl de „Nieuwpoorters" onder leiding stonden van het Tweede Kamerlid mr. C. Berk- houwer. Scheidsrechter bij deze ontmoeting was niemand minder dan de bondscoach van de KNVB, Elek Schwartz. Op de foto: een van de belangrijkste momenten uit de strijd: de toss. Links mr. Berkhouwer, rechts „oom Elek". Wegens verduistering in dienstbe trekking van ongeveer 34.000 ten nadele van de N.V. Nederlands La boratorium voor filmtechniek in Am sterdam, heeft de officier van Justi tie bij de rechtbank in Amsterdam gisteren vijftien maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de 25-jarige boekhouder Th. J. M. uit de hoofdstad. Hij ver duisterde het geld gedurende 'n pe riode van bijna drie jaar door con tante betalingen van een cliënt voor diverse gecopiëerde films in eigen zak te steken. De jeugdige boekhouder was pas een maand op vrije voeten na zijn laatste veroordeling voor een soort gelijk delict, toen hij bij de N.V. als boekhouder in dienst trad. De jonge boekhouder leefde zeer royaal. Hij gaf zijn vrouw b.v. als huishoudgeld het dubbele van zijn sailaris. M. kon gemakkelijk knoeien omdat hij bij de N.V. niet alleen het geld beheerde, maar er ook de con trole over had. De psychiater achtte drie jaar geleden de herhalingskan sen zeer klein. De raadsman van de verdachte, nw.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9