CHURCHILL GAF IN '46 SEIN KOUDE OORLOG Sovjet-officier voert zijn geheime opdracht niet uit Grote beslissingen die de wereld veranderden Storm van kritiek over gehele wereld is nog niet uitgeraasd T Nauwelijks was het licht of een enorme menigte afroomde samen In het Ame rikaanse stadje Fulton In Missouri. Ie kwamen in kleine rijtuigen of In grote sleeën van auto's. Het waren stedelingen en boerenarbeiders, rijken en armen. Allen waren se aangetrokken door de magie van een naam: WINSTON CHUR CHILL. Ze waren gekomen om hem te tien en om hem te horen spreken maar het lot wilde, dat se hem ook historie souden zien maken. Want op die voor jaarsdag in 1946 ontketende de grote Engelse oorlogsleider in feite de koude oorlog tussen West en Oost. In zijn historische rede viel hij de Sovjet Unie na- melijk so fel aan, dat de banden uit oorlogstijd met een ruk verbroken werden. Het besluit om deze redevoering In Fulton te houden was misschien wel de verststrekkende zaak, die Churchill ooit heeft aangepakt. Hij deed toen een storm van kritiek over de gehele wereld opsteken, die zelfs thans nog niet uitgeraasd is! Alleen de geschiedenis zal misschien kunnen uitmaken of Churchill op die dag de redder of de vernietiger van de wereldvrede Werd had ln de satelliêtlanden en in juli 1947 verliet de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov, de Paryse conferentie over de Marshall hulp. In oktober 1947 verklaarde de Komintern het imperialisme van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk te zullen bestrijden! De steen, die Churchill in Fulton geworpen had veroorzaakte een soort aardverschuiving" maar men mag niet aannemen, dat Churchill die ge volgen niet voorzien heeft. Daarvoor was hij een te ervaren politicus. Neen deze daad in Fulton was even welover de tijd kan wel eens kort zijn Er zat een dramatische spanning in de lucht zelfs voor Churchill in Ful ton op het podium verscheen want het gerucht ging dat Missouri's eigen Harry Truman van Washington was gekomen om Churchill in te leiden. De massa vroeg zich af waarom dit moest gebeuren en het antwoord op die vraag kwam sneller dan ver wacht werd. Na een zeer kort ope ningswoord van Truman ging Chur chill onmiddellijk in zyn rede tot de aanval op de Sovjet-Unie over, wat de wereld spoedig in twee kampen zou scheiden. Churchill deed dit met de volgen* de historische woorden ,,Wij moeten oppassen want de tijd kan wel eens kort zyn. Een scha duw is gevallen over het toneel, dat nog zo onlangs verlicht werd door de geallieerde overwinning. Nie mand weet wat Sovjet-Rusland en zijn communistische internationale organisaties van plan zyn in de on middellijke toekomst. Van Stettin aan de Baltische kust tot aan Triest aan de Adriatische Zee is een IJze ren Grodgn op het vasteland van Europa neergelaten. Achter die af scheiding liggen alle hoofdsteden van Centraal en Oost Europa. De communistische partyen, die van weinig betekenis waren in die Oos- teiyke staten van Europa zgn ge komen tot een betekenis en een macht, die ver uitgaan boven hun grootte en zy proberen overal een leidende rol te spelen. Welke conclusie men ook mag trek ken uit dze feiten - en feiten zy'n het - in elk geval is dit niet het bevrijde Europa waarvoor wij voch ten en evenmin is het een Europa, dat de noodzakeiyke voorwaarden voor blijvende vrede bezit. Behalve in het Britse gemenebest en in de Verenigde Staten, waar het com munisme nog in de klnderschonen staat, betekenen de communistische partijen of de vijfde colonnes over al een groeiende bedreiging en ge vaar voor de chriBteiyke bescha ving. Dit zyn sombere feiten, die men moet vaststellen by het begin van een overwinning behaald door zo'n prachtige kameraadschap en wapenbroederschap maar het zou dwaas zyn ze niet onder ogen te zien nu we daarvoor nog tyd heb ben". tweede front door dé geallieerden. En toen Churchill In 1042 een bezoek bracht aan Moskou klonken zyn be sprekingen met Stalin voor een bui tenstaander meer als die van vyan- den dan van bondgenoten. Maar de staatsman Churchill wist de samen werking met de Russen in stand te houden tot de overwinning op Duits land was behaald. Maar vrij spoedig daarna veroorloofde hy zich zijn wer- keiyke gevoelens Jegens de Sovjet- Unie tot uiting te brengen. Tweemaal in zyn leven had hy het Britse volk onvoorbereid in een oorlog verwik keld gezien en hy wilde dat niet graag weer zien gebeuren. Laatste beroep Tegen het einde van d« zomer van 1945 deed Churchill nog een laatste beroep op Stalin, zyn telegram luid de als volgt: ,,Het is geen prettig vooruitzicht als u en de landen, die u beheerst alsme de de communistische partijen in ve le andere landen zich aan een zyde samentrekken en als wg van onze Stalin woest Wanneer iemand anders dit zou heb ben gezegd was er misschien niet zo op gereageerd, maar Churchill was niet de eerste de beste politicus' Voor de gehele wereld was hij ln die tijd de woordvoerder van het westelgke halfrond en de grote gangmaker van de geallieerde overwinning. Ook moet men bedenken, dat zes maanden voor deze rede in Fulton de Sovjt-Unie naast Engeland en Amerika, samen de overwinning op Duitsland hadden gevierd. Het was derhalve geen won der, dat Churchill's rede in de gehele wereld een groot opzien baarde. Henry Wallace, de Amerikaanse ml nister van handel, verklaarde vrij spoedig Churchill heeft niet namens het Amerikaanse volk en zijn rege ring gesproken". Drie democratische senatoren noemden de rede shocking' en meer dan honderd Britse Lager huisleden tekenden een motie van pro test. De Russische premier Stalin, noemde de rede van Churchill ,,een gevaariyke daad, die er op gericht was om tweedracht te zaaien tussen de geallieerde regeringen en om hun samenwerking te belemmeren". Aardverschuiving Hierna volgen de gebeurteniss enel- kaar snel op. In de herfst van 1946 werd bekendgemaakt, dat Rusland meer dan 200 divisies op oorlogsvoet1 wogen en even zorgvuldig voorbereid Als hij als altyd placht te doen bij be- belangryke aangelegenheden. Maar het publiek kon niet begrijpen hoe zijn houding tegenover de Russen plotseling zo drastisch veranderd was in nog geen zes maanden. Dit viel ook moeilijk te begrijpen want in werkelijkheid had Churchill zjjn hou ding jegens de Russen niet gewijzigd want Churchill Is altijd een verbitter de vijand geweest van het communis me. Maar hy was gedurende vier ja ren gedwongen geweest zijn bezwaren tegen de Sovjetleiders onder zich te houden terwllie van de gezamenlijke strijd die tegen Duitsland gevoerd werd. Niet weer Churchill heeft Stalin ook nooit ver geven, dat hij in 1940 een verdrag van vriendschap sloot met Duitsland en later waren de Russen zeer ver bitterd over het uitstellen van een kant hetzelfde gaan doen. Dit zou de wereld aan stukken scheuren en alle leidende mensen aan beide zyden zou den door dergelijke daden door de ge schiedenis aan de schandpaal worden genageld. Zelfs 'n periode van ver- dachtmakingen, van verwijten en te gen verwyten van politici uit verschil lende kampen zou een ramp kunnen betekenen, die de grote ontwikkeling van de welvaart in de wereld voor de grote massa zou belemmeren, want deze is slechts door eenheid van ons drieër^ te bereiken!" Het beroep, dat Churchill op Sta- ILn deed, werd niet beantwoord en voor Churchill was dit het verschrik- keiykste antwoord, dat denkbaar was en dat tenslotte leidde tot zyn felle rede in Fulton. Was zijn oordeel te haastig? Had hy het recht die beslis sing te nemen voor de rest van de mensheid? Dit zyn vragen, waarop al leen de geschiedenis een antwoord kan geven (COPYRIGHT OPERA MUNDI) OORLOG ACHTER DE SCHERMEN (Van de chef van de Britse Inlichtingendienst overste John Baker White) Kapitein Nikolai Khoklov, dertig jaar oud, van het Sovjet ministerie van Staatsveiligheid stond vol aandacht voor een groot bureau in de achterkamer van flat 141 in de Ulitsa Gor- kovu te Moskou. De kalender van de communistische partij wees als datum aan: 10 maart 1953. Aan het bureau zat majoor- generaal Pavel Sudoplatov, in die tyd hoofd van de negende afdeling van de geheime politie, die verantwoordelijk was voor de „liquidatie" van de „vijanden van de volksdemocratieën". Kapitein Khoklov had zich tijdens de oorlog onderscheiden door een bijzondere plichtsbetrachting. Hij had achter de linies van de Nazi's gewerkt en had onder andere de afzetting van de gouwleider Kube bewerkt. Pas na de oorlog besefte hij, dat „vieze karweitjes" een deel zouden vormen van zijn normale plichten. Dit was ook de reden waarom hij alle moeite deed onder de opdracht weg te komen, die majoor-generaal Sudo platov hem aanbood op die morgen in maart 1953. Hij zou naar Parijs gaan - voor een „eenvoudig zaakje, dat in vele opzichten attractief was" - om een leider van de N.T.S. uit te schakelen. Elektrisch pistool met kogels van cyaankali Kapitein Khoklov zei, dat hg zich de laatste tijd niet erg goed voelde en dat hy bijzonder nerveus was zo dat hij zich allesbehalve geschikt acht te om e opdracht uit te voeren. Zyn chef probeerde hem nog te overre den o.m. door een nieuw wapen te to nen, dat de uitvoering van de op dracht eenvoudig zou maken. Het wa pen was een nieuw model vulpen met een elektrische afvuur-installatie rn 'n kogel van cyaankali Khoklov hield echter vol niet geschikt te zyn en zyn chef aanvaardde dit tenslotte. Men liet Khoklov met rust maar !n september 1953 werd hy opnieuw op flat no. 141 ontboden, waar hy een nieuwe chef, kolonel Lev Studhlkov, ln de Btoel zag zitten. Sudoplatov was „verdwenen" by de zuivering, die volgde op de arrestatie van zyn chef Beria. Khoklov werd meegedeeld, dat men hem had uitgekozen om „een zeer be langryke missie te leiden", de zgn. Operatie Rijn. Twee dagen later ver telde een andere ambtenaar, Griba- nov, hem wat die missie inhield en hg overhandigde hem daarby vier grote blauwe vellen papier: de tot op de minuut ontworpen order! Verkeerde man Dit zijn de moordwapenen, die Khoklov ontving. Elk wapen bevat dum-dum-kogels met vergif! De operatie-opdracht was duide- ïyk. Khoklov moest naar Frankfurt am Main in Duitsland reizen en daar Georgi S. Okalovich, voorzit ter van het uitvoerend comité van de NTS liquideren. „En deze keer moet het lukken" zei Gribanov. De poging om zgn vrouw te pakken werd indertgd een mislukking even als de poging van Geler om Okalo vich om te brengen. Dit keer mo gen er geen fouten worden gemaakt! Khoklov onderging voor deze „missie" een speciale training. Mik hail Kurek, voormalig judo-kampioen in Rusland, trainde hem in ongewa pend vechten. In Kuchink kreeg h!j een speciale opleiding in het gebruik van wapens van de Olympische kam pioen, lt. kol. Nicolai Godlouski, die hem verder in het bijzonder ver trouwd maakte met de vuurwapens, die hg zou gebruiken voor de liqui datie van de leider van de NTS. Het waren o.a. twee elektrisch wer kende pistolen, die ieder drie patronen bevatten en bgna geen geluid maak ten, en twee pistolen, verborgen in s - garetten-pakjes. Onder de kogels ba- vonden zich dum-dum kogels met een hoeveelheid vergif, dat een mens on- mmwmmmm' m ♦.$8 Wf.y l'tm tm- „fifctt jfaooti herroepeiyk zou doden. Khoklov kreeg drie assistenten. Een ervan was een onbekende, die net „gereedschap" van Wenen naar Frankfurt zou vervoeren in een water dicht pakje, dat in een auto-battery zou worden verborgen. Iiy zou het pakje op het station in depot geven, waar Khoklov het zou afhalen. De twee anderen waren Duitse communis ten, Kurt Weber en Hans Kukovitsch die in de internationale brigade in Spanje tegen Franco hadden gevoch ten. Ze waren uitgezocht door de ,spe ciale actie-dienst" in Karlhorst, een voorstad van Oost-Berlyn. De geheime politie van de Sovjets had de moord-expeditie zeer nauw keurig georganiseerd maar ze hadden voor de uitvoertn,; de verkeerde man gekozen. Kapitein Khoklov kwam wel iswaar op 17 februari 1954 op een ge stolen maar echt Zwitsers paspoort ln Frankfurt am Main aan, maar hy be gaf zich onmiddellyk naar het kan toor van de man, die hij zou moeten vermoorden en hij vertelde hem al les... Okolovitch bracht hem naar de Duitse autoriteiten en binnen 48 uur was de gehele wereld op de hoogte van de geheime „Operatie Rijn".... Gewaarschuwd De Sovjet-operatie om Vladimir Poremsky, president van de NTS )n december 1955 uit de weg te ruimen was simpel van opzet. Hiervoor had de Oostduitse Veiligheidsdienst Wolf gang Wildprett, die zyn opleiding had gehad ln de Hitler Jugend, uitgeko zen. Als datum was vastgesteld 30 de cember. Wildprett kreeg een Westduits pas poort op naam van Wolfgang Weber een Walther-pistool, twee foto's van zijn „doelwit" en 600 DM. Men zei hem, dat hij regelrecht naar Frank furt moest gaan en als beloning be loofde men hem 20.000 Mark als hij de zaak tot een goed einde had ge bracht". Maar zover kwam het niet. Wild prett gaf zichzelf aan en verzocht bescherming vsui de Westduitse po litie. Schynbaar vertrouwde hg zgn opdrachtgevers niet want aan het hoofdkantoor van de NT8 deelde hg telefonisch mede: „Ik wil dr. Poremsky waarschuwen, dat hij vermoord wordt. Ik ben hier met die opdracht en morgen ls alles ach ter de rug. Morgen zullen ze hier komen en mg doden. De laatste ko gel is voor mgzelf!" Vergiftigd Nadat Nikolai Khoklov zichzelf had aangegeven, sloot hy zich aan by de NTS en werd lid van de staf van het hoofdkwartier. In september 1957 speelde hy een leidende rol in de jaar lijkse conferentie te Frankfurt am Main. Hg hield daar zijn eerste rede, die een groot enthousiasme teweeg bracht onder de delegaties. Na «yn rede stak hy de straat over om een kop koffie te drinken in het Palmen- garten-restaurant maar voordat hy z'n koffie geheel had uitgedronken werd hy teruggeroepen naar de con ferentiezaal. Dit redde hem het leven naar later bleek. Hij werd nameiyk kort na de conferentie ernstig ziek en een genees kundig onderzoek wees uit, dat hij vergiftigd was. Later ontdekte men, dat het vergif In de koffie had geze ten, die hy in het Palmengarten-res- taurant had gedronken. Zou hy het hele kopje hebben leeggedronken dan was hij zeker overleden.... (Copyright Opera Mundl).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5