Verkeerschaos op de Haarlemmerstraat Formateur heeft basis klaar ftrbovit Bus stond uur op knooppunt ALLE MONDELINGE EXAMENS IN EEN WEEK AFGENOMEN Regenwater uit de kraan Amerikaanse zomercursus in Leiden Leidse Universiteit Met VELPON «e je er geen barst van! S "".S.'Sr Burgerlijke Stand Laatste Berichten UOiMDEHDAG 13 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA I De Amerikaanse kustwacht heeft woensdag meegedeeld, dat de 1763 ton metende Franse motortreiler Alex Pleven veertig mijl uit de Noordwest- hoek van IJsland op een ijsschots is gelopen. Het schip heeft onmid dellijk om assistentie verzocht Het heeft een klein gat in de romp opgelopen. Het Britse fregat Keppel heeft de treiler inmiddels bereikt. Een reparatieploeg van dit fregat ging aan boord van de Ailex Pleven om de schade ter plaatse te kunen herstellen. De kabinetsformateur, dr. De Kort, schiet zo hard met zijn werkzaam heden op, dat wellicht vandaag nog het door hem opgestelde basispro gram gereed zal komen. Het zal dan onverwijld naar de leiders van de inqewa (acfievefcoofdragees) bij maag-en i7iqewandsKlachfen.fi.25 (Advertentie) vijf grote fracties worden gezonden. Zo mogelijk worden dan tevens af spraken gemaakt voor individuele gesprekken tussen de formateur en elk der fractieleiders, de heer An- driessen als waarnemend fractielei der voor de KVP, de heer Vondeling voor de PvdA, de heer Toxopeus voor de VVD, de heer Van Eysden voor de ARP en de heer Beernink voor de CHU. Dr. De Kort wenst dan hun kijk op het basisprogram te verne men. Het is niet bekend of de frac tieleiders voor deze gesprekken nog met hun fracties zullen vergaderen. ZOETERWOUDE Aktie Dousadj. Ook in Zoeter- woude leeft de Europese gedachte onder de jongeren. Een van de projecten, die door de Europese Werkgemeenschap aange pakt worden, is de herbouw van het door de aardbevingen van september 1962 getroffen Perzische dorp Dou sadj. In eerste instantie zou de aktie alleen gedurende de maand mei plaatsvinden, doch deze tijd bleek te kort. Derhalve werd besloten de ak tie ook in juni te laten voortduren. Het aktiecomité in Zoeterwoude or ganiseert hiervoor op vrijdag 14 juni een bliksemcollecte, welke zal wor den aangekondigd in het Avro-tele- visie programma, dat om half acht begint. Op dinsdag 18 juni is er een Zomer- Mode-Show in het parochiehuis, aan vang 8 uur. De afdeling Amsterdam heeft een landelijke zegelaktie op touw gezet. In de week van 15 t/m 22 juni wordt men in de gelegenheid ge steld alle zegels, die men bij de win kelier ontvangt in een daarvoor be stemde bus te deponeren. De verkeerschaos op deze foto was het gevolg van een incident, dat zich dezer clagen op de Haarlemmerstraat heeft voorgedaan en waarbij een aharuffeur van de NZH en een agent van politie betrokken waren. Deze chauffeur kon, volgens zijn verkla ringen aan de direktie van diit be drijf, de bocht niet nemen op de hoek van de Mare en de Haarlem merstraat, omdat een verkeerd ge parkeerde luxe wagen de weg ver sperde. Een gewaarschuwde agent van po litie gaf de chauffeur het advies de personenauto te verplaatsen. Hieraan kon de chauffeur geen gevolg geven, ook al omdat deze auto was afgeslo ten. Daarop moest de chauffeur, ook volgens het door hem bij de direktie van de NZH ingeleverde rapport, zijn bus achteruitrijden. Zonder de hulp van een bijrijder is dit de chauffeurs van deze onderneming niet toege staan. De risico's zijn daarbij veel te groot. De chauffeur vroeg de agent hem bij deze manoeuvre behulpzaam te zijn. De agent weigerde dit met de opmerking: „Op het rijexamen moest U dit ook alleen doen." Hij naim daarop het rijbewijs van de chauf feur in en ging naar het bureau. De verkeerschaos werd inmiddels steeds groter. Op het bureau hadden de chauf feur en de agent een onderhoud, dat volgens de verklaringen van de chauffeur minder aangenaam was. Later is de bus door een andere chauffeur weggereden. De opstop ping op het genoemde punt heeft een uur geduurd, waardoor de ZNH- bussen een vertraging kregen van 3 kwartier op lijn 43. De Leidse politie onthield zich van morgen van commentaar. (Foto „Pijl") NIL blauwt voor o èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT (Advertentie) Biezondere regeling op Bona Voor de eindexamens HBS en Gym nasium, die deze week gehouden wor den in het St. Bonaventura-lyceum is een regeling getroffen, die tot heden een bijzonderheid is voor de onderwijs inspectie, waaronder Leiden ressoor- teert. Zoals bekend moeten op een lyceum eindexamens in verschillende afdelin gen afgenomen wordien: HBS A en HBS B en Gymnasium A en Gymnasium B. In het verleden kwam het ten tijde van de eindexamens voor dat het normale lesprogramma van de lagere klassen ernstig in het gedrang kwam, omdat vele leraren aan het programma onttrokken moesten worden om het eindexamen af te nemen. Het was niet ongebruikelijk dat men soms vier weken op halve kracht door het lesprogramma van de lagere klassen kwam. School gesloten Pater W. Geurts, de directeur van het St. Bonaventura-lyceum, heeft daar. voorgesteld aan de inspecteur van het VHMO alle eindexamens van het lyceum in één week te verwerken en de school voor één week te sluiten voor de lagere klassen. De inspecteur heeft ingestemd met dit voorstel, zodat deze week, zowel bp de HBS- als op die Gymnasiumafde ling, bij elkaar 93 kandidaten geëxami neerd werden. Door het sluiten van de school was men tevens verzekerd van de nodige rust in het gebouw. Tegelijk met de endexamens zijn ook de toelatingexamens gehouden. 138 jon gelui hebben zich dit jaar aangemeld voor het toelatingexamen. Ongebruikelijk is dit jaar ook de rege ling, die de directeur getroffen heeft met betrekking tot de toelatimgeexa- Geen herexamens Er zullen namelijk geen herexamens worden gehouden. De adspirant-lyce- isten, die op grond van deze week be haalde reultaten niet ineens kunnen worden toegelaten zullen nu volgende week in een „proefklas" ondergebracht worden. Z(j worden in deze klas in één of meerdere vakken onderwezen. In deze week zullen de leraren van die school aan de hand van persoonlijke ervaringen de intelligentie van de kan didaten testen. Men zal daarbij voor namelijk letten op het feit of een leer ling de te verwachten vorderingen kan maken in een bepaald vak. De resultaten van de verschillende eindexamens zullen wij a.s. zaterdag publiceren. De lijst van geslaagden voor het toelatingsexamen kan mer. a.s. verwachten. WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN Ons leidingwater komt niet uit de lucht vallen. Integendeel, het wordt van heel diep opgepompt en is dan ook gemeen hard. Konden we maar net als vroeger met zacht regenwa ter wassen! Maar wie heeft er nu nog een regenton? En toch kunnen we nu de was doen in meiregen- zacht water. Daar zorgt Castella Actief Blauw voor. Dat is een nieuw wasmiddel met een unieke eigen schap: het maakt hard water zacht! Antical 3: zo heet het onthardings- middeil in Castella Actief Blauw. Let U eens op hoe de waskracht zich nu volledig kan „uitleven", hoe schoon Uw was wordt.hoe zacht en soepel. Modern, snel en makke lijk wassen met ouderwetse dege lijkheid.... Wie zou dat niet ideaal vinden? Het kan nu, met Castella Actief Blauw. (Advertentie) Grote belangstelling uit vele landen De Leidse Universiteit en de Co lumbia University van New York organiseren in de maand juli te Lei den een zomercursus in het Ameri kaans recht. Gedurende vier weken zullen zes prominente hoogleraren van de Faculteit der Rechtsgeleerd heid van de Columbia University, de cursisten wegwijs maken in een aan tal aspecten van het Amerikaans recht, in het bijzonder onderwerpen die voor de Europese jurist van be lang zijn. De namen van de hoogleraren en de vakken die zij zullen doceren zijn in chronologische volgorde de vol gende: Profestor Smit: Introduction te the American Legal System; Pro fessor Rosenberg: Civil Procedure; Professor Gellhorn: Constitutional and Administhative Law; Professor Reeses Conflict of Laws; Professor Handier: Antitrust Law; Professor Pugh: United States Taxation of In ternational Business Operations. De colleges zullen worden gegeven op Amerikaanse wijze. Dit betekent dat de cursisten zich naast de 62 les uren moeten voorbereiden op de te doceren stof, zodat zij tijdens de les uren kunnen responderen. De belangstelling voor deze cursus is opvallend groot. Een zestigtal cur sisten afkomstig uit tien Europese landen, uit Israël en Formosa kon worden aangenomen voordat de in schrijving gesloten werd. Aan 25 van hen kon een financiële tegemoetko ming in de vorm van een beurs gege ven worden. De uitvesting van de meeste cur sisten is eenvoudig: zij wordt ver zorgd door de Stichting Leidse Stu denten Huisvesting. Voor de maaltijden wordt gebruik gemaakt van de uitgebreide Mensa accommodatie der Universiteit. Tijdens de week-einden zullen de oursisten door middel van excursies o.a. naar Amsterdam, Den Haag, Rot terdam, Delft en Slot Loevestein, in de gelegenheid gesteld worden nader met Nederland kennis te maken. Bo vendien zullen zij ontvangen worden door het gemeentebestuur van. Lei den. De cursus zal op 1 juli a.s. om 10.00 uur in het Juridisch Studiecen trum „Gravensteen" te Leiden door de Rector Magnificus der Leidse Uni versiteit in aanwezigheid van civiele en academische autoriteiten worden geopend: onmiddellijk daarna zal de cursus aanvangen. Deze zomercursus in het Ameri kaans recht is een experiment. On danks het bestaan van vergelijkbare cursussen, zoals die van het Salzburg Seminar, deed zich de behoefte ge voelen naar een meer op de rechts praktijk afgestemd programma. Het experiment is financiëel mogelijk ge worden door bijdragen uit bijzondere fondsen van beide universiteiten en door een zeer verheugende steun van enkele grote bedrijven in Nederland. PROMOTIES Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Patent medicines and autotherapy in sociëty" de heer M. N. G. Dukes, ge boren te Bansley (Engeland) in 1930 en thans wonende te Oss. Promotor was prof. dr. P. Muntendam. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Een oriënterend onderzoek naar de reacties van thioanisool met broom en jodium" de heer J. van der Veen, geboren en wonende te 's-Gra- venhage. Promotor was prof. dr. E. Havinga. Benoemingen Leidse universiteit Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden zijn: Dr. F. L. Bastet, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de archeologie, benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar; A. C. Bobbert, wetenschapp. ambt. le klasse in tijdelijke dienst bij de fysiologie, voor het tijdvak 1 mei 1963 tot 1 mei 1964, wederom in deze functie benoemd; Drs. L. L. E. Braes, wetenschapp. ambt. in tijdelijke dienst bij de Ster- re wacht, voor het tijdvak 1 mei 1963 tot 1 mei 1964, wederom in deze functie benoemd; Dr. B. C. Damsteegt, wetenschapp. hoofdambt, in vaste dienst bij de fa culteit der letteren en wijsbegeerte, benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambt. A in vaste dienst; Drs. R. W. Elias, wetenschappelijk ambt. in tijdelijke dienst bij de keel- neus- en oorheelkunde, voor het tijd vak 1 mei 1963 tot 1 juli 1963, we derom in deze functie benoemd; Dr. J. B. Haag, wetenschapp. hoofd ambt. A in tijdelijke dienst bij de farmacie, voor het tijdvak 1 mei 1963 tot 1 mei 1964, wederom in deze func. tie benoemd; Mej. E. C. M. Hoefsmit, weten schapp. ambt. in tijdelijke dienst bij de anatomie, voor het tijdvak 1 mei 1963 tot 1 mei 1964, wederom in deze functie benoemd; Dr. E. H. Huizing, hoofdassistent op arbeidsovereenkomst bij de keel- neus- en oorheelkunde, benoemd tot wetenschapp. hoofdambt, in tijdelijke dienst; Dr. C. Mulder, wetenschapp. ambt. le klasse in vaste dienst bij de toe gepaste enzymologie en radiobiologie, benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambt. in vaste dienst; Mej. Tam Hong Hie, assistente op arbeidsovereenkomst bij de farmacie, benoemd tot wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst; Dr. P. H. Schmidt, wetenschapp e- (Advertentie) lijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de keel-, neus- en oorheel kunde, voor het tijdvak 1 januari 1963 tot 1 februari 1964, wederom in deze functie benoemd; Drs. A. D. Tates, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de stralengenetica, voor het tijdvak 1 januari 1963 tot 1 januari 1964 we derom in deze functie benoemd; Drs. J. G. H. Wessels, hoofd assistent op arbeidsovereenkomst bij de botanie, benoemd tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst; Dr. R. J. van Zonneveld, weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de sociale ge neeskunde, voor het tijdvak 1 janu ari 1963 tot 1 januari 1964, wederom in deze functie benoemd. Geboren: Angela, d.v. P. Groenen dijk en M. C. H. d. Hollander; Simon Hendrik, z.v. S. Braxhoven en M. Fakkel; Ronald, z.v. W. de Vos en D. van den Voord; Peter, z.v. A. Hoek en A. van Dijk; Gerrit, z.v. T. Russchen- berg en P. Baas. Overleden: C. T. E. Dijkman, 68 jaar, wed. v. J. J. Guldemond; M. Rudolph, 78 jaar, vrouw; G. N. Houps, 45 jaar, man. Leidse Agenda DONDERDAG 14 JUNI Leidse Clubhuizen Voetbaltoer nooi. Pomonaterrein, Nachtegaallaan. Aanvangstijden: 17.D0 en 20.15 uur. VJ)JR.O.N. Vergadering, 8 uur in Rehoboth. Jong V.K.AJ. Bijeenkomst 19.30 uur in Gasstraat 82. R.K. E.H.B.O. Buitenoefening in Hoogmade, aanvang 20 uur. VRIJDAG 15 JUNI Leidse Clubhuizen Voetbaltoer nooi. Pomonaterrein, Nachtegaalla^n. Aanvang 19.30 uur. ZATERDAG 16 JUNI Holland Festival „Nathan de Wijze', door Toneelgroep „Centrum", Schouwburg, Oude Vest. Aanvang 20.15 uur. Holland Festival Beiaardconcert op de beiaard van het Stadhuis, door Rien Ritter. Van 20.00-21.00 uur. De Stalen Band Nachtwandel tocht „De nacht van Leiden". Start vanaf de recreatiezaal van de HCW en NEM, Zoeterwoudsesingel 1, te 22.00 uur. Gem. Schoolsport Commissie Softbailtoernooi voor de Leddse scho len, aanvang 13.45 uur preqies, op de terreinen van V.V. „Docos", Kikker- poild'er. LTV. V. LDWS Receptie ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap, 15.00-17.00 uur, in de grote zaal van „De Burcht", Nieuw- straat. „De Stem des Volks" Uitvoering met koor uit Wiesbaden, 8 uur, Stads gehoorzaal. APOTHEKERSDIENST Geopend voor spoedeisende geval len: apotheek Tot Hulp der Mensch- heid, Hooigracht 48, tel. 21060. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door apotheek Tot Hulp der Menschheid. BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE 1963 Volgende week onderzoek in het Waagebouw, Aalmarkt op: donderdag, 13 juni 9.00-12.00 en 14.00-16.30 uur vrijdag, 14 juni 14.00-16.30 en 19.00-21.30 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 7 juni tot 14 juni zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: De Woestijnhavik, 14 jaar. Donderdagcyolus Caroussel van het nachtleven (World by Night II) Volw. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: Ontsnapt uit San Pablo, 14 jr. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Summer Holiday, prol., (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Binnen zonder kloppen; pro longatie, strikt volwassenen. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9. 15 uur. Trianon: West Side Story; prolonga tie; 14 jaar. Dagelijks: 2 en 8 uur. Zondag: 2, 5 en 8 uur Rex: Winchester '73, 14 jaar. Donderdagcyclus Huis dier on tucht (La Viaccia). Strikt volw. Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.16 uur. Jaarverslag 1962 VVV Leiden en Omstr. Ondanks een slechte zomer in 1962, zo lezen wij in het jaarverslag over 1962 van de Ver. ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Leiden en Omstreken, kan niet van een „slecht" jaar in toeristische zin wor den gesproken. Er waren weer dui zenden vreemdelingen, die koude en regen trotseerden en in Leiden en omgeving verpozing zochten. Geme moreerd wordt verder de verhoging van de rijkssubsidie aan de ANVV van 1,5 miljoen gulden per jaar tot 3 miljoen gulden. Het vorig jaar trad de Leidse VW toe tot de VVV-combinatie „Holland" die de toeristische belangen van ons gehele land behartigt en de steun ge niet van particuliere bedrijven, die belang hebben speciaal bij toerisme naar het westen des lands. De hotelaccommodatie onderging enige verbetering door de opening van een nieuw en de algehele restau ratie van een reeds bestaand hotel. Daartegenover stond echter de ophef fing van „Het Gulden Vlies". Het restaurantbedrijf leed een gevoelig verlies door opheffing resp. verplaat sing van „Het Gulden Vlies" en „In den Vergulden Turk", waardoor voor al ook de vergader- en congresmo gelijkheden werden verminderd. Ten aanzien van het inrichten van een camping, het aanleggen van een jachthaven en het ingebruiknemen van een jeugdherberg kon niet veel vooruitgang worden geboekt. Het aantal leden daalde van 330 in 1960 en 321 in 1961 tot 310 in 1962. Inlichtingen over stad en omgeving, zomede over andere plaatsen in het land bedroegen in 1962 40.269; in 1961 waren dit er 44.044. Het aantal perso nen dat het VW-bureau bezocht was evenwel weer groter dan in 1961, n.l. 42.621. Mondelinge inlichtingen wer den verstrekt aan Nederlanders (51 Duitsers (18,5%), Engelsen (13 Fransen (4,5%), Belgen (2,5%), Amerikanen (4%), Scandinaviërs (1,5%), overige landaarden (5%). Door de Logies-Informatiedienst werd bemiddeling verleend aan 1671 personen; in 1961 waren dit er 1820 en in 1960 1063. Musea. Het aantal bezoekers was in 1961 1962 Stedelijk Museum De Lakenhal 39.875 32.552 Rijksmuseum voor Volkenkunde 32.403 35.666 Rijksmuseum van Oudheden 31.535 29.943 Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Na tuurwetenschappen 8.030 3.440 Rijksmuseum voor Geologie 3.515 4.721 Nederlands Legermu seum 17.454 12.074 OEGSTGEEST Geboren: Ingrid Johanna Elisabeth, d.v. W. Overdijk en J. M. H. Pran gers; Maarten Wilbert Alexander, z.v. J. M. van Zeijl en M. M. H. Kanters; Elisabeth, d.v. S. Star en D. Lobs; Marinus Johannes, z.v. B. van der Meij en A. van Egmond; Franciscus, z.v. A. Zaalberg en C. Verbiest; Erik Michiel, z.v. E. R. E. Slagbek en E. J. S. Hulst. Ondertrouwd: W. J. van Velzen en W. van Kempen; J. Winnubst en M. E. T. Fles; P. van Tol en A. W. Jon ker. Getrouwd: B. Stravers en G. H. van der Poel; M. Ammeraal en C. Stravers; M. Woldringh en M. B. Boissevain; A. Wolthaus en A. van Klaveren. Overleden: M. L. A. Kröplin, w.v. K. A. Fischer. Te Utrecht slaagde voor cou peuse, mej. J. C. M. Hillhorst te Lei den, leerlinge van mej. M. Stouten. HELICOPTER REDDE MEISJE UIT ZEE, BIJ KATWIJK Vanmiddag om half twee is bij Katwijk een Duits meisje, dat bij het baden in zee door de stroom was ge grepen en afgedreven, met een spe ciaal daarvoor opgestegen helicopter van het marinevliegtuig Valkenburg gered. De helicopter werd bestuurd door luitenant ter zee van vakdien sten der tweede klasse, Christ. DE ONTPLOFFING IN MUIDEN De rijkspolitie van Weesp is de gehele ochtend bezig geweest met het vaststellen van de schade welke voor- al in Weesp is veroorzaakt door de ontploffing in Muiden. Er waren op het middaguur in dit kleine stadje niet minder dan 400 gesprongen rui ten geteld, waarvan alileen al 180 bij die chocolade-fabriek van Van Houten te Weesp. Naar van de zijde van Koninklijke Kruitfabriek Krijgsman is medege deeld bevond zioh im de opslagplaats van deze fabriek dertig ton t.n.t. en buskruit. Wandelende vrouw door jongen lastig gevallen Twee hoofdagenten van de Haagse politie hebben gisteren in de Sche- veningse bosjes een 17-jarige jongen aangehouden, die een dame had las tig gevallen. De dame wandelde met haar baby in een kinderwagen in de bosjes, toen de jongen overging tot hand tastelijkheden. Overstuur klampte zij twee politiemannen aan; een van hen nam haar meé in de surveillance wagen, terwijl zijn collega op de baby paste; de vrouw kon de jongen aan wijzen. De knaap wierp zioh bij het zien van de politieman met getrok ken revolver, plat op de grond en liet zich arresteren. President Betancourt van Vene zuela heeft voor de televisie ver klaard, dat er woensdag aan aanslag op hem is gepleegd. Terroristen had^ den drie staven dynamiet gelegd in het paleis van de aartsbisschop in Ciudad Bolivar, dat hy woensdag zou bezoeken. De staven werden gevon den vlak voor de president in het paleis zou aankomen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3