HAAST U! HET RIJMENDE PAARD HET OFFER HOOFDPIJNPOEDERS DONDERDAG 13 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Stemming op laatste ledenvergadering van de H.K.W. verre van somber ogenblik, daar dit immers die laatst# gelegenheid was, waarbij HKW-jubi larissen NAAM VERDWIJNT, TRADITIE BLIJFT Op vergaderingen van 5 en 6 mei j.l. heeft de Bondsraad van de HKW te Amsterdam besloten de bond als zodanig op te heffen en te doen op gaan in drie nieuwe bonden, met ingang van 1 oktober a.s. Deze maatregel getuigt van een juist inzicht in de problemen van deze tijd. De HKW had als bewe ging een te groot arbeidsterrein ge kregen, en, zo dit nog niet het ge val zou zijn, dan zou spoedig blij ken, dat de HKW in de huidige vorm een zo doeltreffend mogelijke be hartiging van de belangen van de leden en de bond zelf niet kan ga randeren. De nieuwe bonden zijn te beschouwen als specialisaties van de oude HKW, die opkwam voor de be langen van personeel, werkzaam in handel, op kantoor en in de winkel. De nieuwe Katholieke Bond voor Personeel in de Handel, de Katho lieke Bond voor Administratief en Commercieel Personeel in de Indus trie en de Katholieke Bond voor Werknemers in het Bank- en Verze keringsbedrijf en Administratieve Kantoren, zullen zoals de namen reeds aangeven, zich meer gaan speciali seren, hetgeen nog geen waarborg is voor een grotere doeltreffendheid, maar in ieder geval meer en betere mogelijkheden daartoe biedt, aldus Voor de Haagse politierechter De Haagse politierechter vond het wel gewenst voor een boterhandelaar uit Leidschendam een stok achter de deur te houden. Daar heeft de handelaar het volgens verklaringen van een inspec teur van het Productschap wel naar ge maakt, want de man maakt het steeds moeilijk om de gewenste gegevens te verkrijgen. Zo had hij nu ook inzage van bepaalde bonnen geweigerd en volgens de inspecteur is dan 'n behoorlijke con, trole niet mogelijk. De Officier vond verdachte ook een erg vervelend man en de enige manier om diens halsstarigheid te breken zou zijn zeven dagen gevangenisstraf. De Politierechter wilde het zo straf nog niet maken, hij legde 300 boete of 30 dagen hechtenis op, benevens de 7 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. UITLENEN VAN ARBEIDSKRACHTEN Een bouwondernemer te Leiden houdt zich bezig met uitlenen van zijn ar beidskrachten. Op zichzelf zou daar geen bezwaar tegen zijn, indien er de nodige toestemming voor zou zijn aan gevraagd, maar bovendien zou de aan nemer te hoge lonen hebben betaald en vergoedingen uitgekeerd, die onder de gegeven on stand igheden onjuist waren. Dat trof dan o.m. reisgeld, laarzen- geld, materiaalgeld enz. Tegen dat alles had de Officier be zwaren, doch verdachte en ook zijn verdediger, mr. de Clerq, zetten uiteen, dat niets onbehoorlijks wordt gedaan. Het i9 slechts een kwestie van bevorde. de voorzitter van de thans voormalige HKW, de heer Th. H. de Wilde. Vechtlust verdween, werklust bleef. De HKW heeft in Leiden 53 jaar lang een belangrijke functie gehad, en deze met wisselend succes ver vuild. Er zijn fouten gemaakt, maar er is ook ontzettend veel verbeterd. Maar het belangrijkste is, diat er hard gewerkt is. De laaiende vecht lust, dtie in de vroegste periode deze bond gekenmerkt heeft, is al lengs geluwd, maar de werklust, die zijn oorsprong vindit in sociale bewo genheid, is gebleven. Dat de HKW tot het einde toe zijn taak serieus heeft opgevat en goed heeft begre pen, moge blijken uit de lof, die haar werd toegezwaaid op haar gou den bes taansf eest, nu drie jaar ge leden. Geanimeerde vergadering. Sedert gisteravond twaalf minuten over tien behoort de HKW tot het verleden, maar het is duidelijk, dat alleen de naam HKW in de archieven zal verdwijnen. De traditie zal voort gezet worden door de drie dochter bonden, die in de eerste maanden van hun bestaan nog kunnen reke nen op de steun van het voormalige bestuur van hun oude moeder. Op dat ogenblik namelijk sloot de voorzitter van de Leidse afdeling van de HKW, de laatste algemene leden vergadering in de bovenzaal van Ca fé Restaurant „Old Dutch". Overigens, van een begrafenisstem ming was geen sprake. Voor de laat ste maal gaven vele ledien blijk van hun belangstelling, die ruimschoots beloning vond in een geanimeerde vergadering. Na een kort openingswoord waar in de geschiedenis van de HKW en het overlijden van Z.H. paus Jo hannes XXIII aan de orde kwamen, bracht die voorzitter dank aan zijn bestuursleden, in het bijzonder aan voorganger, de heer F. Kok, die, steunend op de ervaring van een 45- jarig lidmaatschap en een bijna 25- jarig voorzitterschap, hem met raad en daad heeft bijgestaan. De notulen, voorgelezen door de secretaris, die heer H. A. M. Tooten, lever dien geen piroblemen op. Het jaarverslag van 1962 getuigde van een voortdurend groeiende tevreden heid. Een vreemde situatie leverde de begroting over het jaar 1963, maar dé voorzitter bracht licht in de duisternis, door te verklaren, dat de bpnd eerst met ingang van 1 oktober a.s. wordt opgeheven, en dat tot het einde van dit jaar gelden nodig zijn voor ondersteuning van de dochter bonden. Historisch moment. Na afsluiting van dit officiële ge deelte nodigde de voorzitter vier le den naar die groene tafel: mej. M, A. Bary, de heren J. C. Belt, P. L. Boerman en J. W. Smidt, die allen 25 jaar lid van de HKW zijn geweest. De voorzitter sprak van een historisch Ovprwecrivnf'htpr Hip dJigd. Tenslotte had het bestuur voor al le leden nog een een verrassing, die zü tot op dat ogenblik angstvallig geheim had weten te houden: voor ieder lid was gratis een pocketboek je beschikbaar, terwijl er keuze was uit tien titels. Dit Laatste gebaar van het bestuur werd door de vergade ring met dankbaar applaus ontvan gen. Amsterdamse politie inde 47.000 met „transactiebonnen" In de maand mei heeft de Amster damse gemeentepolitie aan verkeers- zondaars, die door hun overtreding een z.g. „transactiebon" kregen, on geveer f 47.000 voor de gemeentekas verdiend. Het merendeel heeft be trekking op overtreders van het par keerverbod. Het totale aantal ver keersovertredingen bedroeg 13.187: in 5319 gevallen werd een proces verbaal opgemaakt. Vele Amsterdam mers schijnen nog steeds niet te we ten, dat er zebrapaden bestaan. Op twee controledagen in juni zondig den 213 voetgangers tegen de bepa lingen voor zebrapaden. In 19 geval len werd een proces-verbaal opge maakt, de rest kreeg een transactie- bonnetje van f 2,50. öeWig towel voor het grote els tfubbelgrote pek (Advertentie) OEGSTGEESTENAAR KWAM OM HET LEVE!\ BIJ VERKEERSONGEVAL Bij een autobotsinig op de Vree- Landseweg in Hilversum is woens dagavond de 33-jarige G. v. Delft ui/t Oegstgeest om het leven gekomen en werden de 22-jarige J. v. Ameron- gen uit Amersfoort en de 36-jarige W. Schaap uit Hilversum zwaar ge wond. De heer Van Delft kwaim uit de richting Vreeland en slipte met zijn auto, waardoor hij op de linker - weghelft terechtkwam en nagenoeg frontaal inreed op een personenauto, waarin ziah de heren Van Ameron gen en Schaap bevonden. Beide auto's werden totaal vernield. Ned. Kath. Bond van Kraamverzorgsters Op de algemene jaarvergadering van de Ned. Kath. Bond van Kraam verzorgsters die gisteren te Utrecht is gehouden, is met algemene stem men in principe het federatief samen gaan het Salus Infirmorum en de Ariënsvereniging aangenomen. In zijn inleidend woord wees de voorzitter C. de Ruiter op de verbe terde positie van de kraamverzorg ster, Er bestaan echter nog vele wen sen, o.a. het maandsalaris i.p.v. werk dagsalaris, rechtspositie van de wijk- verzorgsters, uitbetaling wachtda- gen en ziektedagen, vakantie etc. Mr. L. Vink, juridisch adviseur van de bond, gaf een toelichting op de plannen voor samengaan met Salus Infirmorum en de Ariënsver eniging. De bond van kraamverpleeg sters zal een sectie worden van de nieuwe federatie van werkenden op het gebied van de gezondheidszorg en sociaal-maatschappelijke werkers, waarin o.a. de gezinsverzorgsters, as sistenten en fysisch terapeuten zui len samengaan en eventueel de sec tie religieuzen. De Ned. R.K. Bond van Kraamver zorgsters zal een hoge mate van autonomie behouden in de overkoe pelende bestuursraad van de federa tie. Op de vergadering werden vijf zil veren jubilarissen gehuldigd. Tevens werd de heer Ots tot voor zitter van de bond gekozen. Tot slot van de bijeenkomst trad Jules de Corte op. Gratis meereis-grens bij NS verhoogd De Nederlandse Spoorwegen zullen binnenkort de leeftijdsgrens voor het gratis meereizen van kinderen ver hogen tot en met vijf jaar. Thans is de maximum leeftijd vier jaar. Dit is het uitvloeisel een interna* tionaal verdrag, dat alle Europese landen, behalve Rusland, Albanië en Ierland, twee jaar geleden hebben ondertekend. Reizen voor half geld blijft gehandhaafd voor de leeftijd van tien jaar. KLEUTER IN TEIL MET WATER VERDRONKEN Een bijna 2-jarig jongetje, Jimmy Hendrik van het echtpaar Van Zan ten is gistermiddag in een teil ver dronken. Het, kind speelde bij de woonla gen van het echtpaar, die geparkeerd staat nabij de Expo-hal in Hilver sum. Het kind, dat overigens door de moeder voortdurend werd geob serveerd, moet toch op een onbe waakt moment voorover in de teil met water zijn gevallen. De hoogte van het water was ongeveer 20 cm. Aetherklanken VRIJDAG 14 JUNI 1963 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7#0 Oude kamermiuz. (ga\). 7.45 Radio krant. 8.00 Nws. 8.15 Amus.muz. Ogf.) 8.30 Lichte gram. 8.45 Pianospel met ritmische begeleiding (gr.). 9.00 V;d. zieken. 9.35 Walteerst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Moderne gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Fluit en cello: klas-s. en moderne muz. 11.15 lm 't ziilver: proigr. v. oudere luisteraars. 12.00 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht en semble: amus.muz. 12.53 Gram., evt. act. 13.00 Nws. 13.15 Licht instrumentaal kwar tet. 13.35 Amerikaanse marsen en We ens e wa&sen (gr.). 14.05 School radio. 14.25 Klassieke orkestwerken. 15.30 Gospel Songs (gr.). 15.45 Lichte gram. 16.15 Duizendschoon, lezing. 16.30 Viool en piano: moderne muz. 17.00 Declamatie. 17.20 Vocaal en semble: lenteliederen. 17.40 Beursber. 17.45 Licht instrumentaal trio. 18.00 Militair orkest. 18.20 De Hangmat, lidhit progr. 18.50 Regerimigsuitz.: Fau nabeheer iai Nederland, door ir. C. H. J. Maliepaard, directeur van het Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw en Visserij. 19.00 Nws. en wearber. 19.10 Metropole-ork., sol. en koor: muziek uit musicals, 19,30 Ra- diokrant. 19.50 Lichte ork.muz. (gr.). 20.00 Patience, opera. 21.45 Mijnheer de voorzitter.forum. 22.10 Gees telijke liederen. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Wijd als de wereld, lezing. 23.00 Zuidamerikaanse klanken. 23.15 Liahte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10,00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24,00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte gram., reportages, mededelin gen en commentaren. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Ochtendgymn. v. d. vrouw. 9.10 Mo derne gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11,15 Pianorecital: moderne muz. 11.40 Elektronisch orgel: amus.muz. 12.00 Beiaardconcert. 12.05 Zang en piano: lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uit zending v, d. landb. 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport en recreatie, afgewisseld met gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. en feestfütsen Avro 40. 13.25 Beursber. 13.30 Licht ork. en zang sol. 14.00 Kinderliedjes. 14.25 Voor- e uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop hechtenis. Overwegwachter die bomen niet sloot veroordeeld De overwegwachter H. P. te Delft heeft gisteren voor het kantongerecht aldaar terecht gestaan omdat hij op 24 maart j.l. had verzuimd de af sluitbomen van de spoorwegovergang nabij de Schoolstraat te sluiten toen een trein naderde. Verdachte, die van zijn functie als overwegwachter is ontheven, werd veroordeeld tot 75 gulden of vijftien dagen. In de afgelopen maanden zijn bij deze overweg in de drukke lijn Den Haag-Rotterdam reeds enige malen de afsluitbomen niet gesloten ge weest bij de nadering van een trein. Verdachte zei, dat hij bezig was zijn kacheltje aan te steken toen hij de aankondiging kreeg van de nade ring van de trein. Hij was in de vaste veronderstelling, dat hij de bomen al had gesloten, zodat hij onmiddel lijk het signaal „veilig" had gegeven. Dankzij het optreden van een voor bijganger konden ongelukken worden voorkomen. De officier van Justitie meende, dat een overwegwachter geen steek mag laten vallen en eiste tachtig gul den boete, subsidiair zestien dagen sol. 14.00 Kinderliedjes. 14.25 Voor- diraohit. 14.55 Oude kamermuz. 15.15 Dieren in en rondom ons huis, pro gramma over huisdieren. 16.00 Klass. gram. 16.30 Licht ensemble m. zang- so'l. (herti. v. vrijdag 7 juni j!.). 17.00 V. d. zieken. 17.30 Musette-ork. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Politieke uitz.: P.v.d.A. 18.25 Roemeens ork. 18.50 Loon naar werken, actueel praatje. 19.00 V. d. kinderen. 19.10 Kinder koor. 19.30 Musical-melodieën (gr.), 19.50 Daarom. praatje. 20.00 Nws. 20.05 Dichters van deze tijd, literair progr. 20.20 Moderne ork.muz. (gr.). 20.40 Vlaanderen is vlakbij, lezing. 21.00 Wiener Bonbons, dertig minu ten Weense muz. en sfeer. 21.30 Ge sproken portret. 21.45 De drie ddsco- tiers: liahte gram. 22.30 Nws. 22.40 Medeburgers, klankbeeld. 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Weer klank, muziek-revue. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 19.30 Liedjes van verlan gen, versjes met kleine en grote wensen. 20.00 Joum. en weeroverz. AVRO: 20.20 Juniorvizier. 20,30 Har- tewensconcert: Noordhollands Phillh,' ork. met sol. 21.30 Hulp in honderd jes, documentaire. 22.00 Ik wou dat ik iemand wisteen TV-ballade. 22.35 Meer dan muziek: Geestelijke liederen. NTS: 22.50 Journ. 22.55- 23.30 Europese kamp. ballroomdan- cing voor professionals in Hamburg. door: E. Kraatz „Heb ik dus goed geraden?' „Ja, tante". „En jullie wilt wachten tot hij klaar is en een baan heeft". Ruth sloeg haar ogen op en keek haar tante aan. Haar stem kionk vast toen ze zei: „Nee, tante dat is 't nu juist. Dat wil »iij, maar ik niet. Ik vind het onrechtvaardig tegenover hem." „Alleen tegenover hem?" „Ja". „En jijzelf dan?" „Mijn eerste jeugd is voorbij. Ik aou al over de dertig zijn als we kun nen trouwen." Mevrouw Varnher bleef een ogen- zlik zwijgen en bekeek haar nichtje met een peinzende blik. „Is 't Martin Heller?" „Ja, tante". „Tja dan heb je niet helemaal ongelijk. Als je zo lang moet wach ten, heb je je mooiste jaren achter je". De tranen schoten Ruth in de ogen. „En nu ben jij zo verstandig, of liever zo onzelfzuchtig geweest de verloving te verbreken?" „Ik nee, geschreven heb ik nog niet". „Maar je hebt de besluit geno men?" „J-ja". „Je bent vastbesloten?" Een kleine pauze. „Ja, tante Beate", klonk het zacht maar gedecideerd. In haar bruine ogen lag evenwel zoveel vertwijfe ling dat mevrouw Varnher een an dere kant op moest kijken. Het is niet prettig een operatie te verrichten, zelfs als men 't zijn plicht acht. „Je bent erg verstandig", zei ze wat onzeker. „Ik zie 't graag als men sen niet alleen weten wat juist en onjuist is, maar er ook naar hande len. En nu je tot die onherroepelijke stap besloten hebt, zou het dan niet beter zijn die ook zo gauw mogelijk te doen?" „Ik ik zal vanavond schre ven, tante". Mevrouw Heller staarde met voch tige ogen naar Ruths brief. Ze wist eigenlijk niet of ze nu opgelucht was of pijnlijk getroffen. Het was waar, van het begin af aan was ze eigen lijk tegen die verloving geweest, maar Martin was sindsdien zo stra lend gelukkig en vol vertrouwen ge weest, dat ze wel was gaan inzien wat Ruth voor hem betekende. Het was werkelijk alsof zijn leven eerst nu de basis gevonden had waarop hij zich rustig kon ontwikkelen. Voor de derde maal las ze: Zeer geachte mevrouw Heller. Het besluit dat ik met veel strijd en na een langdurige strijd van twij felen heb genomen, valt me iets lich ter omdat ik weet dat u het kunt bil lijken en het er in uw hart mee eens bent. Ik heb vandaag uw zoon ge schreven en onze verloving verbro ken. Dat dit niet uit gebrek aan lief de gebeurt, weet u. Veel liefde en geluk ken ik niet en Martins gevoe lens voor mij waren de gehele inhoud van mijn leven. Maar ik zie in dat he tvoor hem niet goed zou zijn als ik hem vasthoud. De redenen zijn u bekend. En dus geef ik uit liefde alles op wat voor mij van waarde is. Ik moet u evenwel verzoeken Martin niet van deze brief te zeggen. Hij moet niet weten wat het mij kost hem zijn vrijheid terug te geven. Ik weet dat hij er nooit in zou toestem men als hij er ook maar het flauw ste vermoeden van had. Het is onge twijfeld het beste, en hij zal er het vlugst overheen zijn, wanneer hij kan denken dat ik zijn liefde niet waard ben. Spreekt u hem in dat opzicht dus niet tegen. Het is een offer, dat ik aan zijn toekomst verschuldigd ben; ik ken hem, alleen als hij min achting voor mij kan voelen, zal hij vergeten en een nieuw geluk kunnen vinden, waarvoor ik vurig zal bid den. Ik hoop dat zijn toekomst zo hel der en vrolijk zal zijn als de mijne donker en eenzaam. Maar door u zou ik niet graag verkeerd beoordeeld worden, wat ik ook niet verdiend heb, geloof ik. Uw toegenegen Ruth Waltern. Met bevende handen vouwde me vrouw Heller de brief weer op en ging zuchtend naar haar kamer om hem in haar bureau weg te sluiten. Het was tegen twaalven en Martin zou wel dadelijk komen. Onrustig liep ze de kamer op en neer, ordende hier wat en daar, liep weer terug naar de woonkamer. Ze zag hevig op tegen Martins komst. Eindelijk hoorde ze hem de trap op komen, greep snel het handwerkje dat ze klaar had gelegd, en deed of .ze bezig was. Ze had 't gevoel alsof haar hart stil bleef staan toen hjj binnenkwam. Maax één blik op zijn gezicht was voldoende om te weten dat hij nog niets wist. „Hallo, moeder, goedemiddag", riep hjj opgewekt, gaf haar een zoen en liet zich in een stoel tegenover haar neervallen. „Pff, wat is 't warm van daag. En na tafel moet ik direct weg, maar eerst zal ik toch nog even op m'n gemak Ruts brief lezen. Ik had al in een paar dagen niets van haar gehoord maar vanmorgen was er ge lukkig weer een; hij kwam net toen ik op het punt stond weg te gaan, en ik heb nog steeds geen tijd gehad hem te lezen". „Het schijnt haar in Hamburg goed te bevallen", merkte mevrouw Heller pp, zich diep over haar handwerk buigend. „Ja, mevrouw Varnher is erg aar dig voor haar.'Maar ze voelt er zich natuurlijk toch nog vreemd zo al leen tussen allerlei mensen die ze nog maar pas kent. Ik geloof wel dat ze heimwee heeft al wil ze dat niet toegeven. Ze houdt altijd yeel te veel rekening met anderen maar ik voel 't toch als ze zich gedrukt voelt. Ik zou 't veel prettiger vinden als ze precies vertelde wat er allemaal in haar omgaat en dat heb ik haar ook al vaak genoeg geschreven. Maar ze beweert dat ze dat verschrikkelijk moeilijk vindt. Heb je tegenover va der ook altijd zoveel égards in acht genomen, moeder?" Hij sprong op, omhelsde haar storm aohtig, en haalde toen Ruths brief uit zijn binnenzak. Mevrouw Heller boog zich weer diep over haar werk. Ze durfde niet opkijken en trachtte zo rustig mo gelijk door te gaan met borduren hoewel haar handen haar nauwelijks wilden gehoorzamen. Ze voelde haar hart tot in haar keel kloppen. Ze verroerde zich niet. Zo zag ze dus niet''hoe Martin de wenkbrauwen fronste, een paar maal driftig het hoofd schudde en halver wege de brief, tot tweemeaal toe, opnieuw begon. Toen hij hem ten slotte dan toch uit had, was hij doodsbleek. Traag vouwde hij de vel letjes weer netjes in elkaar, deed die zorgvuldig in de enveloppe en wierp deze toen op tafel. Moeilijk stond hjj op en keek met niets zien de ogen naar zijn moeder. „Ruth heeft zich bedacht, moe der", zei hij toonloos. „Ze zegt me af". Mevrouw Heller kwam snel uit haar stoel overeind en wilde op hem toekomen, maar hij weerde haar af. „Laat maar", zei hij met 'n vreemde stem. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2