een en NOLETs Door nieuw produktiesysteem bij Oosthoek betere resultaten en aangenamer werkterrein Behang ■ie 3 Eerste optreden in nieuw uniform van de R.K. Leidse Harmoniekapel WOENSDAG 1-2 JUNI 1963 DB LEIDSCHE COURANT PAGINA 7 De enorme pannenpersen met de transportbanden en de gereedstaande droogrekken op de achtergrond ZONDAG 16 JUNI VADERDAG Dus naar HERENMODEMAGAZIJNEN Botermarkt 8-9 Trevira en Terylene DASSEN prima wasbaar, geheel kreukvrij Bel-O-Fast en Tricot-nylon OVERHEMDEN Kerko Fablo Trenco WEEKEND SHIRTS BADSLIPS EN SHORTS ZAKDOEKEN Weinig hoop voor Zwam nier dam MINISTER BESCHOUWT HET ALS „ZWAKKE STEE" De Rijnstreek kent vele oude Industrieën, waarin het echte aloude am bachtelijke beroep werd uitgeoefend. De alleroudsten zijn ongetwijfeld de dakpannen- en steenfabrieken, waarvan er vele, zij het hier en daar met opvolging door nieuwe eigenaars, vele eeuwen geschiedenis achter de rug hebben. Een van deze bedrijven, die in Alphen a.d. Rijn is gevestigd, is Oosthoek en Zoon's Industrie- en Handelmaatschappij, welk bedrijf pas in veel latere jaren afdelingen in Zoeterwoude heeft gesticht. De notariële akte zegt van dit bedrijf, dat het op de 18e november 1823 gesticht is - dit jaar zal het derhalve 140 jaar geleden zijn, dat Maarten Oosthoek aankocht „Eene Pannenbakkerij en Heeren Huizinge, mits gaders drie Percelen Weideland en een Perceel Bouwland, alles staande en gelegen te Alphen". Hiermede werd deze onderneming te Alphen aan den Rijn gevestigd. Onder de huidige direktie, bestaande uit de heren ir. F. H. Kotter, Jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck, directeuren en de heer P. Kolk, onder- direkteur, is een modernisering, uitbreiding en mechanisering van de industriehal voor de dakpannenfabrikage dezer dagen officieus in gebruik gesteld. Naar de mening van de directie van Oosthoek N.V. behoeft men hier voor vooralsnog geen vrees te koes teren. Inderdaad is het a ireaal waar uit de benodigde grondstoffen voor pannen en stenen moeten worden geput, in de loop der jaren sterk in gekrompen. Maar de situatie ligt nu nog altijd zo, dat zonder speciale maatregelen deze industrieën zeker nog 80 jaar vooruit kunnen met de kleiwinning. Voorts bestaat een vaag plan om een, nog niet met name ge noemde polder, zo nodig een verdiept polderpeil te geven, waardoor zeker nog eens voor ten minste 50 jaren klei ter beschikking komt. Produktie-afdeling Zoals gezegd heeft Oosftlhoek zich aan vele ontwikkelingen aangepast en thans als eerste fase van 'n reeks vernieuwingen een nieuwe produk- tie-afdeling voor de fabnikage van dakpannen gesiticht. Deze nieuwbouw kwam overigens ook op een moder ne bouwwijze tot stand; teneinde de lopende prodiuiktie niet te verhinde ren werd het nieuwe gebouw om en over de bestaande gebouwen heen opgetrokken. Daarna werden de oude gebouwen afgebroken en de nieuwe kleiberei- dingsmachines gemonteerd. Na 'n in loopperiode weid het oude appara tuur buiten bedrijf gesteld en ver wijderd. Moderne drogerij Ondertussen werd ook een ul tramoderne drogerij gebouwd, welke, in de vorm van een ka merdrogerij verwezenlijkt, werkt volgens de nieuwste inzichten van klimaatregeling en droging. Als zodanig is zij enig in Euro pa. Proeven in een tijdelijke hulpdroogkamer volgens 't prin cipe waarop de nieuwe appara- turen berusten, genomen, heb ben aangetoond dat dit systeem goed werkt. Als men zich reailiiseert, dat elke dakpan nadat ze geperst is nog on geveer 1 liter vocht bevat, dat lanigs een dusdanige procedure eruit ver wijderd moet worden dat de pan noch berst, noch kromt, dan valt het dadelijk op, dat van het drogingspro ces ontzaglijk veel afhanigt om een goed produkt te verkrijgen. Dat hier bij commercieel gezien de tijdsduur van de droging een niet onbelangrij ke rol speelt, ook in het vlak van ruimtebesparing en snelle aflevering, behoeft geen betoog. Al deze facto ren worden nu op efficiënte wijze opgevangen. Eerst wordt de gehele inzet van een kamer op ca. 40° C. gebracht, waarna dooi- toevoeging van warme, verse lucht het vochtgehalte afneemt van ca. 95 tot ca. 45 pet. relatieve vochtigheid. Temperatuur en voch tigheid warden automatisch gere gistreerd en de warmtetoevoer cen traal en automatisch geregeld, ka mer voor kamer naar behoefte van het materiaal. K walite is verbetering Betere kl eibe werki nggemechani seerde aan- en afvoer van de pan nen naar de droogkamers, automa tische droging moeten een waarborg inhouden voor kwaliteitsverbetering en de eerste resultaten wijzen ook in dezie richting. Bij een goede kwa liteit gepaard aan een snellere af levering dier produkten is heel de bouwwereld gebaat en uiteindelijk komt dit ook ten goede aan 'n vlot tere woningbouw. Als men' dit laat ste belang voor ogen houdt, kan er in dit kader tevens op worden ge wezen. dart het onderhavige complex produktieverbetermgen samengaat Droogproces enig in Europa Dit vernieuwingsplan is uiter aard in de loop der jaren en eeuwen door vele veranderingen en verbeteringen in de produk- tie en produktiemethoden voor gegaan, maar de grootste verbe teringen hebben echter wel plaatsgevonden in de laatste tientallen jaren. Nauwelijks een halve eeuw ge leden nog werden dakpannen met de hand gemaakt; toen kwamen de eerste dakpannen- persen de handenarbeid verlich ten. De kleimolens werden vroe ger met paarden aangedreven, 't enige transportmiddel bestond uit kruiwagens met houten wie len en de zgn. pettewagens. Vele arbeiders herinneren zich nog goed de werkwijze met deze hulp middelen en zij hebben aan de evolutie in deze sector opgewekt de hand gereikt. Allengs werden de kleimaehines ver beterd en deed het aandrijvingssys- teem door middel van elektriciteit haar intrede; lorries op spoorrails verdrongen de kruiwagens en na ombouwing van de drogerijen werd hert touwtransportbanden-systeem in gevoerd. Natuurdroging Waren de oorspronkelijke drogerijen gebaseerd op natuurdroging, met alle nadelen daaraan verbonden, zo kwa men er langzamerhand drogerijen in gebruik, waarmee men het droogpro ces beter in de hand kreeg. Wat Oosthoek op dit terrein, na veel ge- experimenteer, overeenkomstig het diroogproces in de bollenoulltuur, in samenwerking met deskundigen op dit gebied uit de bollenstreek, tot stand heeft gebracht, is wellicht uniek in Europa. Dit feilloos en snel werkend principe is toegepast en be proefd in het nieuwe dakpannenpro- duktiebedrijf, waar een minimale handenarbeid te pas komt op d'e weg van klei tot bouwklaar dakpan. Kleiwinning Niet alleen het fabricageproces on derging veranderingen in de loop der eeuwen, doch ook de kleiwinning zelf, een eerste eis voor het bestaan van een dakparm e nindustrieWerd in vroeger jaren alle klei schop voor sdhop vérwerkt en met kleivletten „geboomd" pas veel later gemo toriseerd aangevoerd en met de hand gelost en met kruiwagens naar de produktieplek getransporteerd, la ter verschenen in de landerijen van de Rijnstreek graafmachines van de keramische industrie en vindt het transport nu uitsluitend met kip- aturto's plaats. Nog kiel voldoende In de loop der eeuwen was in de Rijnstreek een bloeiende klei-indus trie ontstaan, zowel voor stenen als voor dakpannen. Doordat hiervoor, als belangrijkste grondstof natuur lijk, in die tijden veel klei is ver bruikt, in latere jaren in versneld tempo zelfs, hoort men nu wel eens de mening verkondigen, dait de klei- voorraad voor de nu nog produce rende fabrieken slechts zeer gering meer zou zijn, zodat de verwachting gewettigd zou zijn, dat dergelijke industrieën te enigertijd uitgeprodu- oeerd zouden raken. met een niet onbelangrijke verho ging van de kwantiteit, doordat het bedrijf thans kon worden omgescha keld van seizoenbedrijf op continu bedrijf. Een dubbele bevordering dus van de woningbouw, waarnaar zo- velen nog verlangend uitzien. Sociale vernieuwing Oosthoek is in haar dakp annenbedrij f nu door een voorlopig nog slechts gedeeltelijke vernieuwing gekomen tort een aparte afdeling, waarop ook de sociale ontwikkeling van onze sa menleving haar eigentijdse stempel heeft gedrukt, waarin het ambtelijke geheel verlaten is en volgens mo derne begrippen gewerkt en gepro duceerd kan worden in een ruime, lichte en frisse, zo nodig aangenaam gelijkmatig verwarmde omgeving. Samenwerking De heer jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck, die ons het bovenstaande in de directiekamer, in tegenwoordig heid van zijn collega ir. F. H. Kotter, van de bedrijfsleider, de heer D. Buis en zijn procuratiehouder, de heer H. Brokaar, bereidwillig uiteen zette, uitte zich ook dankbaar voor de bijzonder gewaardeerde mede werking van het eigen personeel en dat van de aannemer, de heer G. Gesman, tussen wie een harmonieuze samenwerking heerste, waardoor het mogelijk is geworden in de afgelo pen strenge winter de produktie on belemmerd voortgang te doen vin den, terwijl de nieuwbouw kon wor den gerealiseerd en het ketelhuis ook geheel nieuw vanaf de fun dering geheel in die tijd kon worden gebouwd en ingericht. Hierin ligt 't welslagen van het bouwplan hetgeen ertoe leidde, dat de nieuwe produk- tiehal (oapacdlteit ca. 9 milrjoen pan nen) en drogerij 10 kamers, elk met een capaciteit van 7000 pannen) in mei reeds officieus in gebruik kon den worden genomen. ZE NAMEN DE HOND MEE Tot de bewakers van het gevangenenkamp in Wheeling, West-Virginia, behoorde ook een geweldige bloedhond, die zich met succes bezighield met het opsporen van vluchtelin gen. Er zijn nu echter twee gevangenen ontsnapt zonder dat men het dier verwijten kan maken. Het is namelijk meegenomen door de vluchte lingen, die op last van de di rektie de hond voor zijn werk hadden opgeleid. De gemeentelijke indeling van het gebied van een aantal gemeenten in oostelijk Zuid-Holland is niet bevre digend. Het is in bert belang van die streek, dat diie indeling wordt her zien. Aldus de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de voorgenomen grenswijzigingen in oostelijk Zuid- Holland. De opheffing van de gemeente Zwammendam, aldus de memorie van antwoord, wordt natuurlijk niet uit sluitend wegens de excentrische lig ging van het centrum voorgesteld. Evenmin is 'het waar, dat de ophef fing van Zwammerdam moet dienen als sluitstuk van heit totale complex van herindeling. „De gedachte, dat men bij de voorbereiding van de thans ter beoordeling staande voor stellen zolang en zodanig met de grenzen der twintig gemeenten had gemanipuleerd, dat het sluitstuk slechts kon worden gevonden in de opheffing van Zwammerdam, is be paald onjuist." In de memorie wordt voorts o.m. gesteld, dat het motief voor de op heffing van de gemeente Zwammer dam de omstandigheid is, dat deze senaat grotere bevoegdheden gege ven, waardoor zij in staart was deze maatregelen te treffen. De gezamen lijke groenuren voor de novieten in de sociëteit heeft men afgeschaft, waardoor men een verscherpt toe zicht kan uitoefenen. Verder zal de senaart bij de gehele ontgroening streng toezicht houden en onmiddel lijk ingrijpen wanneer de voorschrif ten worden overtreden. Het dagrooe- ter van novieten zal drastisch wor den verkort, zodat zij om uiterlijk half twaailf thuis kunnen zijn. gemeente „een zwakke stee" is in de streek, terwijl haar bebouwde zowel als haar onbebouwde gebied orga nisch en structureel een feitelijke eenheid met overeenkomstige gebie den van aangrenzende gemeenten vormt. Voor vorming van 'n nieuwe gemeente Zwammerdam bestaan geen reële mogelijkheden, aldus de mi nister. Hij acht verwerping van het onderhavige voorstel met name voor Gouda hoogst nadelig. Nederlanders vangen garnalen bij Holstein Dertien Nederlandse kotters heb ben dinsdag in de Noordzeehaven Hu- sum tienduizend kilo garnalen aan land gebracht, die buiten de drie- mijlszone voor de Noordfriese kust waren gevangen. De garnalen zullen in een koelwa- gon naar Nederland worden overge bracht. Voordat zij de haven binnen voeren hadden de vissers diplomatiek radioverkeer gehad. Aanvankelijk wilde men in Esbjerg (Denemarken) de vangst aan land brengen, maar dat werd niet toegestaan. De Nederlandse kotters zijn met moderne vangst- en koelinstallaties ingericht. Men kan tot 15 meter diep te vissen. Zolang het de moeite loont zullen de Nederlanders doorgaan met vissen voor de Noordfriese kust. De garnalenindustrie in Husum heeft al bezwaren tegen de Nederlandse visserij ter plaatse gemaakt, hoewel niet wordt ontkend, dat vissen buiten de driemijlszone wettig is. Ontgroening in Utrecht lichter In overleg met rector-magnificus, prof. dr. W. C. van Bunnik, heeft de senaat van hert Utrechts Studenten Corps, besdoten tot een aantal maatregelen, diie een verlichting van de ontgroening beogen. Men heeft de Keuze uit meer dan 1000 dessins. v. 7g cent per rol HAARLEMMERSTRAAT 111 TELEF. 23867 SERENADE VOOR JUBILERENDE PASTOOR VESTER KORTE GOLF In het zuidwesten van Parijs heeft een aantal gemaskerde en ge wapende rovers een diamanthande laar van een verzameling edelstenen ter waarde van ongeveer honderd twintigduizend gulden beroofd, waar na zij met een auto verdwenen. In de buurt van Escalante, in het zuiden van de Amerikaanse staat Utah, zijn maandagavond twaalf padvinders om het leven gekomen en 35 gewond toen de vrachtwagen, waarin zij zaten, over de kop sloeg. Ongeveer tweeduizend Javanen, die rond de vulkaan Smeroe wonen, hebben bevel gekregen de gevaar lijke zone te verlaten. De vulkaan is de laatste maanden aktief. In de Oostcubaanse provincie Oriente ztfn tien inwoners tengevol- êe van overstromingen om het leven gekomen, terwijl er voor een mil joen pesos aan schade werd aan gericht. De Beurspassage tussen Damrak en Nieuwendijk in Amsterdam zal bij de nieuwbouw van het door een brand verwoeste pand van C A worden gehandhaafd. In besprekin gen met de gemeente Amsterdam, heeft de direktie van het bedrijf zich hiertoe bereid verklaard. Het is ech ter te gevaarlijk gebleken om tijdens de vier jaar durende bouwwerk zaamheden een tijdelijke passage aan te brengen. De Europese school voor kinderen van Euratom-personeel dat gaat wer ken in de thans in aanbouw zijnde Euratom-centrum te Petten zal nu definitief gebouwd worden in Ber gen (N.-H.). De plannen voor de bouw van 390 woningen voor Eura tom-personeel zijn thans in een eerste fase van uitvoering gekomen. Het monument van het korps mariniers zal op vrijdag 5 juli op het Oostplein te Rotterdam onthuld worden. De organisatie vap deze plechtigheid is in handen van het hoofdkwartier van de commandant van het korps mariniers te Rotter dam. Twee kleuren blauiv De nieuwe uniformen van de R.K. Leidse Harmoniekapel z(jn er! Gister avond tijdens de mars van de kapel door de stad naar het St. Liduinahuis, waar de muzikanten een serenade zouden brengen aan een van de oprichters, pas toor L. P. M. Vester, die, zoals bericht, zijn zilveren priesterfeest vierde, heeft Leiden kennis kunnen maken met het in het nieuw gestoken korps. Voor de R.K. Leidse Harmoniekapei is dat nieuwe uniform het tweede sinds de oprichting in 1949. Het eerste uniform was het zgn. „Boerenbietenuniform", waarvan het bestuur en de leden nu rui terlijk toegeven, dat het stylistisoh en vooral praktisch een misgreep was. De stijl van de nieuwe klediing wijkt in grote trekken niet veel af van dlie van vele andere korpsen. De heren dragen een lichtblauwe pet, volgens het model, dat bij de landmacht in gebruik is. De meisjes en de jongens hebben een baret in dezelfde kleur. Het model heeft wel iets weg van een matrozenpet. Het jasje is lichtblauw, aan de mouwen en de epauletten met goud afgebiesd De broek is van donkelblauwe stof; op de naden van de broekspijpen zijn gouden biezen aangebracht. Het gehele unciform is ver vaardigd van ribcord, een stof, die tegen een stootje kan en die ook onder slechte weersomstandigheden vormvast blijft. Voorgeschreven is verder: zwarte schoe nen en een wit overhemd, waarop de licht-grijze d®s gedragen wordt. De eer ste kennismaking heeft een goede indruk achtergelaten bij de Leidenaars, die gis teravond langs de marsroute stonden. De Harmonie maakt een keurige indruk en men kan het er zeker over eens wor den, dat iemand met een goede smaak achter' de keuze steekt. Representatief is de R.K. Leidse Harmoniekapei nu ze ker. Negenduizend gulden De vernieuwing van het korps men heeft 52 costuurn-s gekocht kost bij el kaar ongeveer 9000.Een uniform kost 165.De penningmeester, de heer W. Heijkoop, heeft dit bedrag nog niet bij elkaar, ƒ4000.ontbreken nog. Het be stuur en de leden gaan daarom nog enige tijd door met hun acties. Wij twijfelen er niet aan dat men succes zal hebben, want katholiek Leiden kan nu zien waar aan het geld besteed is. Bedragen groot of klein, kan men storten op rekening 35734 van de Boerenleenbank te Oegst- geest t.n.v. de R.K. Leidse Harmonie kapel. Veel genoegen Het heeft het bestuur en de leden van de R. K. Harmoniekapel veel genoegen gedaan, dat men juist ter gelegenheid vi>n pastoor Vester voor het eerst in nieuwe kledij kon optreden. Rector Ves ter was in 1949 een der oprichters en (hoe kan het bijna anders) sedert de op richting ook enige jaren geestelijk ad viseur. Zoals gemeld nam de Harmonie zondag met succes deel aan het bondeconcours te Wateringen. Men behaalde daar onder de goede leiding van de heer H, Jagel de eerste prijs in de derde afdeling har monie. Voor de jubilerende pastoor Ves ter, zijn familieleden, vrienden, de zus ters en de kinderen van huize St Li- du ma, die het feest hadden meegevierd, speelde de harmonie de nummers, waar mee zij op het concours in de prijzen gevallen was. Onder leiding van de di rigent, de heer H. Jagel, bewezen de muzikanten met de „Lineke Suite" en „De Padevoort", dat de harmoniekapel, behalve gezien ook gehoord mag wor den. Zuster Francine, de muzieklerares van de school, trad hierna als gastddri- gente op in de „Punjaub". Met een drie maal „Lang zal hij leven" besloot de har monie het concert, dat met enkele woor den van gelukwens door de voorzitter, de heer H. van Wely, aan de jubilaris was aangeboden. Voordat de R.K. Har moniekapel het schoolplein verliet, dans ten de muzikanten en feestgangers een uitbundige polonaise; het einde van een prachtig feest. I.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7