ASPIRIN'* Onderscheidingen voor bloedgevers VOOR TIENDE MAAL: TOER VAN VALKENBURG HET RUMENDE PAARD HET OFFER WOENSDAG 12 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Gisteravond heeft prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de Afdeling Leiden en Omstreken van de Neder - landsche Roode Kruis, in cke auto van het Academisch Ziekenhuis te Lei den aan resp. 33 donors en 200 dono- res van de Bloedtransfusiedienst van de Afdeling Leiden e.o. de Landstei- ner -plaquette c.q. de Landsteiner- penning uitgereikt bij welke gedegen heid tevens een tweetal toepasselij ke films werden vertoond. De Landsteiner-olaquette ontvin gen: Alphen aan den Rijn: H. H. Dupree, Leiden: A. van Assen, P. Bervoerts, mej. M. J. v. Beurden, J. Bloem, F. Boeff, W. Boeff, J. de Jager. J. M. C. Kastermans, H. J. J. Labree, G. Me- kel, F. A. Rekelhoff, mevr. M. C. v. Rooijen-Kapaan, H. Simonse, H. Stol, mej. M. J. Verhoog, W. F. Wakka, H J. Zoetemelk. Leiderdorp: J. Borst, B. C. Heijde- mann, Th. c. Leijden; J. Marijt, J. Vinkesteijn. Noordwijk: G. v. d. Berg. Noordwijkerhout: J. W. Penndngs, C. P. J. Timmer. Oegstgeest: mevr. C. A. P. Beau fort. Roelof arendsveen: mej. J. J. Hoo- genboom. Rijpwetering: C. J. A. de Vette. Sassenheini: J. v. Glnihoven, G. Hoogendorp. Valkenburg: D. F. v.d. Poel. Wassenaar: J. Linting. De Lands teiner-Pemnnng ontvin gen: Ter Aar: N. v. Eijk, C. P. Hoogen- dük. Alphen a. d. Rijn: F. J. Bemsen, A. J. Pennings, J. E. Valkman. Badhoevedorp: P. Th. de Jeu. Boskoop: C. M. Vuijk. Den Haag: P. W. J. v. d. Ende, A. P. de Gouw. Hazerswoude: H. J. M. Boers, mej. G. v. Dorp, J. de Jongh, J. Stouten. Hillegom: A. J. M. v. d. Klundert, N. F. Telkamp. Hoogmade: mevr. E. F. v. d. Laan- v. Tol. Katwijk: P. Bakker, J. v. Duijn, mevr. J. L. de Haas-Wassenaar, mevr. D. Holwerda-Verdoes, Th. P. de Komnk, C. Meijvogel, mej. A. Ouwehand, H. Ouwehand, P. Ouwe- hand, D. P. v. d. Plas, Broeder Rei- noud, Th. J. v. Rooyen, A. de Ruiter, D. v. Rijn,mevr. J. v. d. Vijver-v. Duijvenbode, C. H. Winters, C. F. Woensdregt. Koudekerk ad. Rjjn: mevr. C. M. C. Schellingerhout-Stutvoet. Leiden: mevr. H. Abspoel-Donre- paal. J. L. Arnoldus, J. N. Batteke, G. A. v.d. Berg, C. D. Blansjee, J. M. C. v. Boheemen, A. Breimer, mevr. J. Brooaar-v. Harten, J. Bro- caar, H. Brouwer, mevr. J. M. Byle- veld-Schraverus, H. Cos see, H. J. De- vilee, mej. J. Th. v. Dinter, mevr. M. E. v. Dijk-Snoek, H. J. W. Engels, J. M. J. Feiten, G. Filippo, W. J. Fre- riks, J. H. J. Geheniau, G. A. van Giezen, mej. W. Haasnoot, mej. J. L. Ham arm, H. Heikoop, mevr. Th. Hen- derson-v. Oost, M. den Hertog, mej. I T. Hooft, C. L. P. Julaën, mej. D. Karstens, J. Kiek, M. B. v. d. Kluigt, D. J. Koopman, mej. M. P. Krijgs man, R. Lauwaars, mej. M. J. J. Levarht, H. J. v. Luij'k, P. J. Molen kamp, C. Mulder, J. Nieuwenburg, A. C. Nijsingh, J. A. M. Onderwa ter, M. Ouwerkerk, mevr. E. M. W. du Pau-v. Iterson, K. J. Roberti, J. Roeper, mevr. D. C. v. Rooden-v. d. Boogaard, P. A. J. Schamper, mevr. H. M. C. Schoon-Scheep, J. Segaar, J. Seller, S. P. Serddjn, mej. J. Smid, P. Smits, N. v. Spronsen, M. A. Stra- ver, J. Taverne, mej. J. Tigchelaar, E. C. J. M. Verhagen, mevr. P. Ver- straten-Onvlee, mevr. A. M. A. Vree- burg-Leune, mevr. E. Weber-Post, H. Westera, J. Westerhoff, A. de Weijer, mej. C. M. v. Wieringen. H. de Win ter, J. J. S. v. d. Zand, mevr. W. Zwarts-Hoonakker, F. A. Zwartjes. Leiderdorp: W. P. J. Helvérsteijn, mevr. F. W. Kloos-v. Weeren, W. J. Nagtegaal, A. F. G. W. Nijs. Leimuiden: mej. A. M. de Vries. Lisse: mevr. B. M. Akerboom-van Werkhoven, H. J. P. v. d. Zon. Nieuw Vennep: J. v. Muijden. Noordwijk: F. A. M. v. d. Berg, L. Bouwman, mej. G. M. Droog, H. H. A. Geerlings, F. A. Hoek, C. J. Jan- son, J. C. v. Nobelen, J. Plug, N. J. de Ridder, C. v. Roon, Th. J. Spoor, W. F. Stafleu, H. P. Steenvoorden, J. L. C. Vervoet, A. J. Vink, M. C. M. v. d. Weyden. Noordwijkerhout: mej. J. B. P. Duivenvoorden, J. v. Gijlswijk, B. Jansen, mevr. Th. M. C. Muilwijk- v d. Berg, P. v. d. Togt, C. M. War merdam, G. A. M. Willemse. Oegstgeest: H. G. Cohen, mevr. W. G. Flux-Kranenburg, H. D. v. d. Kamp, G. J. Loeftinck, G. H. v. d. Perk, J. B. v. Wijk. Oud Ade: mevr. M. C. Bartels- Okjerhoek, mej. E. A. v.d. Fits, C. H. v. d. Geest. Oudewetering: mej. H. C. Vesseur. Roelof arendsveen: E. J. Akerboom, mej. Th. M. Huigsloot, J. W. Koek, mej. M. C. Verhaar. Rijnsburg: N. v. Egmond, C. van Delft. Rijsenhout: J. Vonk. Sassenheini: M. Berg, H. L. J. Brouwer, J. W. de Goeij sr.. mej. H. A. M. Roogervorst, mej. A. Th. Hoo- geveen, G. J. v. d. Meer, J. C. Mol- kenboer, G. Natzijl, C. Romers, mej. A. M. Sohrama, M. N. v. Tol, L. J. Turk. Voorhout: A. L. v.d. Berg, mej. C. W. M. v. d. Berg, mej. G. M. M. v. d. Burg, J. P. Groenen, A. J. v. Steijn, G. H. W. v. Velzen, H. P. J. Warmerdam. Voorschoten: M. v. Belkum, mej. Het mes der belasting sneed aan twee kanten Drie directeuren van havenbedrij ven hebben dinsdag wegens belas tingontduiking van in totaal ruim drie ton terecht gestaan voor de recht bank in Den Haag. De drie in Was- Koninklijke Luchtmacht, de adjudant onder-officier J. Semmeling, van middag in zijn openingsrede op de tweedaagse algemene vergadering, die in „Noord-Brabant" in Den Bosch wordt gehouden. De heer Semmeling stond ook stil bij de bezoldiging, bevordering en pensioenwetgeving. Hij merkte op, dat er een ontwikkeling is in het be- handig doosje 20 tabletten daar staat BAYER achter senaar wonende verdachten.genoten Jïï,A werknemer te verhogen zonder daar aan de naam loon te geven: gratifi catie, winstdeling, tantieme, 't Over heidspersoneel loopt door deze ont wikkeling ten achter. Volgens de heer Semmeling zullen Daar re het onbillijk vonden dat verbeteringen door nieuwe bevorde- I ook nop in Nederland hela.- nngsvoorschnften tot stand komen, zodat er een reeele mogelijkheid komt dat iedere onderofficier de rang be reikt, waarvoor hij geschikt is. Met betrekking tot de pensioenwetten meende de heer Semmeling, dat het als leden van de raad van beheer van een havenbedrijf in België inkom sten in de vorm van tantièmes e.d. Hierover betaalden ze in België be lasting. ze ook nog eens in Nederland belas ting zouden moeten betalen, verzwe gen ze deze inkomsten over de ja ren 1951 tot 1958 voor de Nederland se fiscus. De drie merkten te laat, dat deze zich zijn slachtoffers niet zo „3ae .öer"meiing' ,aai £ei makkelijk laat ontglippen. De fiscale rt hll recherche Wam hen „m.liiv Pa3M- Wel vond hy, dat een hoger (Advertentie), recherche kwam hen namelijk via een andere zaak op het spoor. Ge- uitkeringspercentage kan worden be- alarmeerd dienden de drie directeu- p-lelt m ™rband mct eventueel ont- ren haastig een verbeterde belas- 30 dagen verlengd tingopgave in, maar voor de Justitie kwam dit berouw te lang na de zonde. Hoogste eis slag op 55 jarige leeftijd, waarbij wordt gedacht aan een percentage van twee. Het Nederlands Katholiek Vak verbond heeft de medewerking van „Sint Martinus". De voorzitter merk- a. vj1. Koo.h j. b. v.d. Kwaak, c Voorarrest semi-arts met v. Leeuwen, H. Meyer, G. $ey brands. Warmond: C. M. Kipping, J. v. d. Spruit, mevr. A. H. M. Zwetsloot- v. d. Hoeven. Wassenaar: H. P. W. Ghijsen, mej. De raadkamer van de rechtbank te S. J. de Hoog, mej. J. M. v. Leyen, Amsterdam heeft besloten het voor- R,,eieJ «Hntnnem m nprpiiu ?si wnr. H. J. de Jon/g, J. Markenstein, mej. arrest van de semi-arts Bart H. met de maximum geldboete van 26.600 heeft ee A C. Smith. dertig dagen te verlengen. De 29-ja- gulden eiste de officier van justitie n£n"alevoor Woubrugge: C. den Horder. rige Amsterdammer werd op 4 juni tegen directeui W. B de B., twee lieke sociale organisaties Zoetermeer: G. Killesteijn, C. Vis- aangehouden nadat in zijn woning in maanden eveneens 26.600 gulden ser. de Lange Leidsedwarsstraat in Am- te®®n c; s- en een maand en 10.000 Zoeterwoude: mevr. C. Th. M. de sterdam een half ons marihuana gulden tegen diens zoon, C*. S. Boer-Koot, P. Th. den Eisen, N. C. werd aangetroffen. H. houdt vol dat De verdediger van de drie verdach- de Groot, P. v. d. Kraan, mevr. I. M. de verdovende middelen van de 25- ten, mi*. Maris, bestreed de mening Kraan-v. Zoest, B. A. Molenkamp, J. jarige Rotterdammer Hans S. zijn, die van °t.e officier, dat de „verbeterde" C. v. d. Poel, A. P. Slingerland, W. bij de inval van de politie wist te belastingopgave te laat was inge- F. v. Tongeren, F. G. Tijssen, G. ontkomen en nog steeds voortvluch- diend. Hij was van oordeel, dat de Inenting varkens tegen mond- en klauwzeer Zaalberg. tig is. VALKENBURG vordering niet ontvankelijk worden verklaard. Subsidiar be pleitte hij nietig verklaring der dag- Een van de middelen ter bestrijding 'moet van mond- en klauwzeer onder de varkens, die op het ogenblik worden toegepast, is de intenting. Dit gebeurt vaarding wegens onnauwkeurigheden onder auspiciën van de gezondheids- en meer subsidiair alleen een geld- commissie voor dieren en de provin- BLADEL WINT EERSTE ETAPPE Op de eerste dag werd het start schot gelost door de eerste officier van het viliegkamp, k-apitein-luite- nant ter zee J. Leef lang. Er ontspon dienend militair personeel ciale gezondheidsdiensten van het Landbouwschap. De methode is niet weggelegd voor alle varkens, want deze dieren blijven na de inenting slechts korte tijd en ook niet voor honderd procent onvatbaar. Voor de kostbaarste dieren acht men het geld niettemin goed besteed: sterzeugen en hoogwaardige fokzeugen in gebie den waar mond- en klauwzeer voor- De woningnood onder het vrijwillig komt, ondergaan daarom de behande- nog Img wel. De kosten zijn voor de var boete. De rechtbank zal op 25 juni vonnis wijzen. Woningnood voor militairen groot Voor de tiende maal wordt deze zich al dadelijk een verbitterde steeds, ook in verhouding tot andere kenshouder zelf; dat vormt wel eens week de Toer van Valkenburg ver- strijd, die zich gedurende de gehele bevolkingsgroepen» te groot. Aan reden, de jaarlijkse wielerwedstrijd etappe van ca. 40 km voortzette. Uit- dacht voor deze woningnood, van de voor en door het personeel van het eindelijk kwam als winnaar uit de militair zowel in Nederland als bui- Marine Vliegkamp Valkenburg. Ook strijd de marineman Van Bladel, die ten de landsgrenzen, vroeg de alge- ditmaal is de belangstelling voor dit ua een vinnige strijd met Van Kas- meen voorzitter van „Sint Martinus", e sportevenement hijzonder groot, teren en Van Berkel als eerste de de Vereniging van Nederlandse Ka- aantal gevallen van de ziekte voor- Ruim 150 1 timers hebben zich ge- eindstreep passeerde met een tijd tholieke Ambtenaren beneden de deed. Al was de wetenschap dan niet meld voor de individuele rit, terwijl van 1 uur 10 min. en 34 sec. In het rang van tweede luitenant van de geheel van de waarde 'van inenting 25 ploegen deelnemen aan de ploe- individueel klassement werden de Men is dit jaar in februari en maart met deze bestrijdingsmethode begon nen in de Achterhoek in de omgeving van Ruurlo, waar zich toen een groot genrit. Zoals gebruikelijk wordt er eerste tien plaatsen tenslote als volgt gereden op normale toerrijwielen en bezet: 1 Bladel 1.10.34, 2 v. Kesteren voert het parkoers door de gemeen- 1.10.57, 3 v. Bertcel 1.11.00, 4 Noorner ten Valkenburg, Katwijk, Wassenaar 1.14.31, 5 Fens 1.15.00, 6 Hazen 1.15.2" en Noordwijk. overtuigd, men herinnerde zich toch ook de goede resultaten van de vorig jaar in Boekei (N. Br.) en Sevenum (Limb.) verrichte proef entingen. 45 a 50.000 varkens in het gebied van Ruurlo Averden ingeënt en een week Bromfiets-maniak voor Haagse politierechter Een 18-jarige monteur uit Bode graven gaf bij de Haagse politie rechter volmondig toe, dat hij een bromfiets-maniak is. „Zeker, dol op dat geknetter, waardoor een normaal mens gehinderd wordt," veronder stelde de rechter, en verdachte 1-iet er geen ontkenning op volgen. Trou wens, juist dat geknetter had hem in de narigheid gébraoht, want toen hij zo door het dorp raasde, werd hij door een politieman aangehouden. Toen werd ontdekt dat de jongeman op een bromfiets reed, die hij bij een café had weggehaald. „Die is van myn vriend," zo loog de monteur er op los, doch de vriend bleek van niets te weten; integendeel. Die was de vijand van de monteur, omdat deze al eens vaker er met zijn brom mer vandoor was gegaan. Wegens joy-riding luidde de eis 40 boete of 8 dagen hechtenis en voorwaardelijk een week gevange nisstraf met proeftijd van 3 jaar. De rechter volstond met opleggen van 50 boete of 10 dagen hechtenis. Haagse rechtbank houdt kwestie-schietpartij aan De Haagse rechtbank heeft dins dag besloten de zaak tegen de 28- jarige koopman die een rol heeft ge speeld in ae schietpartij in het woon wagenkamp te Leiden op 3 maart, aan te houden en bij tussenvonnis de officier verzocht inlichtingen te doen verstrekken omtrent het kaliber van het jachtgeweer, dat door verdachte was gebruikt. maanden opnieuw geënt worden. In Mexico is een belangrijke stad van de Azteken ontdekt in de staat San Luis Potosi, ongeveer 800 km ten noorden van de stad Mexi- 00. De stad is 10 vierkante meter groot, telt 34 pyramiden en moet een belangrijk godsdienstig centrum ge weest zijn. Vermoedelijk is het de stad Tantocob. De archeologische ex peditie van de Sorbonne-universiteit te Parijs, die de stad ontdekte, is met de opgravingen begonnen. Een bijna tropisch onweer heeft maandag binnen een paar minuten de straten en riolen van Parijs blank gezet.. Op sommige plaatsen viel ha- gefl ter grootte van duiveneieren. Aetherklanken DONDERDAG 13 JUNI 1963 HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.10 Morgengebed, 7.15 Ouverture radio voor vroege mensen, 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.15 Hoogmis van Sacra mentsdag, 9.30 Grammofoonmuziek, 9.35 Waterstanden, 9.40 Koorzang, 10.00 NCRV-lied, 10.03 Klassieke grammofoonmuziek, 10.15 Morgen dienst, 10.45 Geestelijke liederen (gr.) 11.00 Voor de zieken, 11.45 Geestelij ke liederen, 12.00 Middagklok - nood klok, 12.04 Licht instrumentaal en semble, 12.25 Voor de boeren, 12.35 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw, 12.38 Amusementsmuziek (gr.) 12.50 Actualiteiten, 13.00 Nieuws, 13.15 Lichte grammofoonrmulek, 14 00 Promenade-orkest en zangsoliste: Franse amusementsmuziek, 14.40 Mo derne grammofoonmuziek, 16.00 Bij beloverdenking, 16.20 Moderne ka mermuziek, 16.50 Klassieke grammo foonmuziek, 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Krontjong muziek (gr.), 17.40 Beursberichten, 17.45 Lichte orkest muziek en zangsolist, 18.05 Tango-or kest (gr.), 18.15 Sportrubriek, 18.30 Licht instrumentaal ensemble, 18.50 Sociaal perspektief, 19.00 Nieuws en weerbericht, 19.10 Vocaalensemble en jongenssopraan (gr.), 19.30 Radio krant, 19.50 Politieke lezing, 20.00 Gedeeltelijke uitzending van de ju bileumsamenkomst t.g.v. het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Christe lijke Gemeenschapsbond, 21.00 Gram mofoonmuziek, 21.15 Ensemble Para de: lichte muziek, 22.00 Kerkorgel concert: klassieke en moderne mu ziek, 22.30 Nieuws en SOS-berichten, 22.40 Avondoverdenking, 22.55 Boek bespreking, 23.00 Platennieuws, 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 2.39.03, 8 Terro Boys I 2.40.55, keraa-rs 2.42.08, 10 Brakes Off. 2.44.29. Fransen 1.15.56, 8 v. d. Velden Ongeval 1.15.56, 9 Brinkman 1.16.00, 10 Ras Behalve enige lichtere schrammen a tieii dagen later deden zich geen 1.16.03. De uitslag van het algemeen en ontvellingen bij valpartijen liep nieuwe gevallen meer voor. Op de ploegeniklassemenit luidt, voor wat de één der renners, kort na de aanvang eerste inenting moet veertien dagen eerste tien plaatsen betreft, als volgt: vain de etappe, bij een botsing en- later een tweede volgen en daarna 1 Trans va 2.21.57, 2 Jest 860 I 2.30.11, kele minder onschuldige blessures moet er, zolang er in een gebied nog 3 O.Off. 2.32.32, 4 Troepers 2.32.47, op. Hij moest voor behandeling naar gevaar dreigt - en in de Achterhoek 5 Lijntrekkers 2.37.43, 6 Quartetto de ziekenboeg van het vliegkamp is dat nog het geval - om de drie d'Amore 2.37.44, 7 Stella Artois worden overgebracht 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymnas tiek, 7.20 Lichte grammofoonmuziek, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Beiaardconcert, 8.20 Licht orkest en zangsolisten, 9.00 De groenteman, 9.05 Klassieke grammofoonmuziek, 9.40 Morgenwijding, 10.00 Lichte grammo foonmuziek, 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Huishoudelijke zaken, lezing, 11.15 Strijkkwartet en zangsoliste: oude en moderne muziek, 11.50 Ik herinner mij nog heel goed, lezing (II), 12.00 Licht instrumentaal- en semble met zangsoliste, 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Lichte grammofoonmuziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen, eventu eel of grammofoonmuziek, 13.25 Beursberichten, 13.30 Licht ensemble, 14.00 Opening van de Internationale Dirigenten Cursus: Orkest en solist: moderne muziek, 14.30 Voor de vrouw, 15.05 Fluit en piano: klassie ke muziek, 15.30 Had U toen maar geleefd licht programma, 15.55 Licht instrumentaal kwartet, 16.10 Voordracht, 16.30 Lichte grammo foonmuziek, 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Eventueel actu eel, 18.30 Licht instrumentaal trio, 18.45 Hawaiian ensemble met zang- solisten, 19.00 Carrousel: licht pro gramma, 20.00 Nieuws, 20.05 Om roeporkest en solisten: klassieke en moderne muziek, 21.00 Vijf seconden, hoorspel, 22.30 Nieuws, 22.40 Actua liteiten, 23.00 Sportactualiteiten, 23.10 Pizzicato: nieuwsflitsen en actuali teiten uit de lichte muziekwereld, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 14.30 Voor de vrouw, 15.15 Pauze, 15.3015.45 Voor de kinderen, 19.30 Holland Festival 1963: greep uit de bijna 200 manifestaties, NTS: 20.00 Journaal, KRO: 20.20 Brandpunt, 20.45 Plantage Tamarinde, een to neelstuk, 22.40 Epiloog, NTS: 22.50— 22.55 Journaal. door: E. Kraatz 7) „Hebben die veel vrienden en kennissen?" „O ja, heel veel zelfs. Ze zijn erg aardig en maken gemakkelijk vrien den". „En die jeugdvriendin van je moe der? Hoe heet die ook weer; ik moet het wel geweten hebben, maar de naam wil me nu toch niet meer te binnen schieten". „Mevrouw Heller". „Ja, natuurlijk; ik herinner het me nu weer. Dat is toch een weduwe?" „Ja". „En geen kinderen?" „Jawel. Ze heeft één zoon". „Getrouwd?" „O neehij is student in de me dicijnen". Voorlopig liet mevrouw Varnher 't hierbij. Ze geloofde dat ze nu wel ge noeg wist. De eenlettergrepige ant woorden waarin Ruth eensklaps ver vallen was, hadden haar genoeg ver raden. En vanaf die tijd begon ze vaker over Ruths tijd in Hannover en ze trok haar conclusies uit alles wat ze hoorde over mevrouw Heller en haar zoon. Ze maakte zich zorgen over Ruth; het meisje zag bleek en maakte een nerveuze indruk, iets wat vóór die tijd nooit het geval was geweest. Ook was ze verstrooid, en schrikach tig, en het leek alsof ze haar even wicht volkomen kwijt was. Zelfs Wasner merkte de verande ring op. „En ben je al begonnen je ver standige ideeën bij je nichtje ingang te doen vinden, Beate", vroeg hy op een dag. „Nee, nog niet. Voorlopig oriënteer ik me alleen nog maar". „Ze ziet er beroerd uit", zei Was ner, stond met een ruk op, en begon de serre op en neer te lopen. „Wat is de wereld toch onvolmaakt", peinsde hij hardop. „Je zou dat knappe en al lerliefste meisje toch zo graag een volledig gelijk willen toewensen." „Vindt je Ruth zo knap?" vroeg zyn nicht verwonderd. „Ja, ze heeft regelmatige trekken, dat is waar. en een goede teint, maar meer toch ook niet". „Ik heb niet 't oog op de traditio nele schoonheidsregels", antwoordde Wasner, „ik ga af op de algemene in druk. En bovendien denk eens aan haar ogen! Vind je die soms niet mooi, en vol uitdrukking? Dat viei me de eerste keer de beste al op, vooral omdat bruine ogen naar mijn ervaring meestal nogal uitdrukkings loos zijn". Beate Varnher maakte een lichte zijwaartse beweging met het hoofd zodat ze van onder haar halfneerge- slagen wimper* een verraste, onder zoekende blik op haar neef kon wer pen waarvan deze niets bemerkte zozeer was hy met zijn eigen gedach ten bezig. Het bleef even stil in de kamer, totdat Wasner het woord weer nam. „Ik ben vandaag eigenlek geko men om voor een poosje afscheid te nemen. De eerste paar weken moet ik de filialen van de bank in de pro vincie bezoeken, en daarna ga ik nog twee weken naar Berlijn". „Ik zal je missen", zei mevrouw Varnher. „Ik kan met jou altijd zo gezellig praten". „Dank je ik zou liever ook thuis blijven", antwoordde Wasner, „maar ja, er is niets aan te doen. In augus tus kom jij toch zoals gewoonlijk weer bij mij op Altburg, Beate? Daar reken ik vast op". „Als je me werkelijk hebben wilt, met het grootste genoegen, dat weet je wel". „En je nichtje breng je dan natuur lijk mee, daar reken ik ook op". „Als ze dan nog hier is, heel graag". „Waarom?" vroeg Wasner verwon derd. „Is er sprake van dat ze al zo gauw weer bij je vandaan gaat?' „Tot nu toe niet, neen. Maar 't zou me niets verwonderen als ze met een of ander plan rondloopt. Ze is ner veus en prikkelbaar". „Ik heb haar de laatste tijd weinig ontmoet", merkte Wasner op. „Nee, ze zoekt tegenwoordig de eenzaamheid. Vaak zit ze urenlang alleen op haar kamer". „Wist ik er maar iets op om haar te helpen", verzuchtte Wasner. Pas kort voor het avondeten kwam Ruht naar beneden. Ze deed haar best onbevangen en opgewekt te schijnen en haar tante hielp haar hier zoveel mogelijk bij door net te doen of ze niets merkte en door het gesprek gaande te houden. Maar na tafel merkte ze als ter loops op: „Ulrich Wasner is hier ge weest en ik moet je zijn groeten doen. Hij gaat een poosje op reis. En ik moest jou uit zijn naam vragen of je in augustus met-mij meekomt als ik enige weken bij hem op Alt burg ga logeren. Dat is al een oude gewoonte van ons; iedere zomer breng ik daar een tijdje door. 't Is een prachtig landgoed, weet je; vlak bui ten de stad. Het speet hem dat hij je niet persoonlijk kon uitnodigen". „Wat öardig van hem", zei Ruth warm. „Hij is altijd even hartelijk voor me". „Het zal goed voor je zijn, kind, een poosje naar buiten te gaan", ging haar tante verder. „Je ziet er de laatste tijd niets florissant uit vind ik. Je wordt bleek en mager". „Oh, maar ik mankeer niets", ant woordde Ruth snel. En voegde er dan wat onzeker aan toe: „Ik ben gezond genoeg maar ik geloof dat ik te wei nig omhanden heb. Ik zou graag iets gaan uitvoeren, tante Beate. U bent erg goed voor me, en verwent me schandelijk, maar ik ben niet ge wend aan zo'n lui leventje. Ik moet iets te doen hebben. Daarom kan ik de vriendelijke uitnodiging van me neer Wasner ook niet aannemen, hoe verlokkend diè'ook is. Wanneer u in augustus daarheen gaat, .lijkt het mij het beste dan mijn weg te zoeken" Mevrouw Varnher richtte zich op uit haar achteloze houding en vroeg met ongewone levendigheid: „Je wilt bij me weg? Waarheen? Wat voor plannen heb je dan?" Ruth gaf niet direct antwoord. Ze zat triest in de donker wordende tuin te staren. Het was doodstil in de na tuur, de takken van de bomen hin gen roerloos omlaag en er kwam geen zuchtje wind de warme kamer bin nen. Alleen vanuit de verte konden ze zo nu en dan het getingel van een voorbijrijdende tram horen. „Mag ik niet weten wat er aan scheelt, Ruth?" vroeg mevrouw Varn her na enige tijd. „Ik had gehoopt dat ik je vertrouwen en liefde ge wonnen had. Misschien kan ik je hel pen bij het oplossen van je moeilijk heden; wanit dat je die hebt is zo dui delijk als wat". „O, tante Beate, vergeef u me. Ik ik weet u, 't ligt me nu eenmaal niet me uit te spreken". „Mag ik 't dan voor je*doen? Zal ik je zeggen wat je met zoveel moei te voor me geheim houdt?" Met schrik richtte Ruth haar ogen naar haar tante. „Hoe weet u „Je bent verloofd of zo goed als tenminste met iemand die evenmin als jij geld heeft, zodat jullie niet kunt trouwen". Ruth liet het hoofd zakken en zweeg. „Mag ik verder'gaan, kind?" „Ja, tante", klonk met verstikte stem het antwoord. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2