S)e£eicbe(2oma/nt TWEE NEGERS TOEGELATEN TOT UNIVERSITEIT VAN TUSCALOOSE Comedie van gouverneur Wallace had geen effect DE ZAAK PROFUMO IN HET BRITSE KABINET DUBBELE MOORD IN WOONWAGENKAMP WEER RASSENREL IN V.S. Maandag debat in Lagerhuis Vader overreed eigen kind Vrachtwagen tegen een boom Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdiedakteur L. C. J. ROOZBN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 12 JUNI 196S 53e JAARGANG No. 15.950 WALLACE KOOS (NOODGEDWONGEN) EIEREN VOOR Z'N GELD Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorging 3 8 83 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,80 p. mud., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,15, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 NA REGERINGSSOMMATIE IN ALABAMA: kelijk vrij zijn. Hij waarschuwde het ¥1 1 Amerikaanse volk voor „de stijgen- routiewagens de golf van ontevredenheid, die de O openbare veiligheid in gevaar 1 brengt". In elke Amerikaanse stad, beSCtlOten 111 aldus Kennedy, brandt een haard van ontevredenheid en tweedracht. Niettemin was hij er verheugd IIPO'PT'Wll li over, dat de bevelen van de federa- tVAJIk A1 le regering met betrekking tot de toe- Gouverneur Wallace van Alabama heeft eieren voor zijn geld lating van twee negerstudenten tot In Danville, in de Amerikaanse moeten kiezen, nadat president Kennedy gisteren de nationale de universiteit van Alabama in Tus- staat Virginia, zijn dinsdagochtend garde van de staat Alabama onder bevel van de federale regering caloose zonder geweld uitgevoerd twee politiewagens beschoten en had gesteld. Dit kon gebeuren toen president Kennedy eerder op zÜn kunnen worden. met stenen bekogeld, toen zij door de dag gouverneur Wallace in een officiële proclamatie had be- Kennedy zei voorts dat hij het con- een negerwijk reden. Volgens de po- volen van de toepassing van de wet op de universiteit van Tusca- gresvolgende week om wettelijke litie werden minstens vijftien scho- loose af te zien krachtens welke de tnecrarift van negers tnt de maatreêelfn verzoeken, die gro- ten afgevuurd, waardoor de voertui- loose ai te zien, Kracntens welke de toegang van negers tot de tere waarborgen zullen bieden voor gen werden beschadigd. Geen van de universiteit kon worden geweigerd, hetgeen de gouverneur ook de uitoefening van het stemrecht en politiemannen werd gewond. Er vor.- had gedaan. iedere Amerikaan het recht moeten den geen arrestaties plaats. De officiële proclamatie was nodig om de nationale troepen geven om in openbare gelegenheden Maandag hadden zich ongeregeld- onder federaal bevel te kunnen plaatsen. zoals hotels, restaurants en theaters heden in deze stad, waar textiel- en Wallace heeft de twee studenten, mej. Vivian Malone en de heer bediend te worden. James Hood, beiden 20 jaar oud, bij de ingang van de universiteit opgewacht. Toen de auto met de studenten voor de deur van het universiteitssekretariaat stopte las Wallace een verklaring voor, waarin hij de inschrijving van de negers een „onwettige daad" noemde. De studenten bleven in de auto naar die verklaring luisteren. oAMiitinhftD studenten belegerd door pers- en te- igS?) di^daeTvond^neri^en troepen zouden worden gezonden er Drie sommaties tevjjtaejM. Mej. Malone zei breed toen er de negerwijk een vechtpar- wellicht bloed zou vloeien. tabaksindustrieën zijn gevestigd, voorgedaan. Een groep negers, die in het stadhuis wilden bidden voor bij vorige protestdemonstraties gear resteerde negers, moest door de po litie met brandslangen worden uit eengedreven. Een plaatselijke negerleider waar schuwde dat, indien er geen staats- glimlachend: „Wij zijn erg blij, dat wij eindelijk op deze universiteit onze tij uitbrak tussen blanken en ne- 'j tmuwxujn. utic uiiivciouch u.u.c „arc De verklaring, die de gouverneur studies kunnen voortzetten wanrnn g oplas, was vijf bladzijden lang. Hij wij volgens de Amerikaanse grond- *}n verweet de federale regering grondwettige inmenging in de aange legenheden van Alabama. Voordat hij aan het oplezen van negerwijk braken branden uit, kennelijk veroorzaakt door brand- LEIDER VAN INTEGRATIE BEWEGING GEDOOD. De politie van Jackson in de Ame- T Tjn ftciuiemft vciuui£ddft.i uuui uicuiu- J-/c punuie van octGiv.suii ui ue 0.111e- 6ri^ 6n bommen. De politie vond twee bom- rikaanse staat Mississippi, heeft woens verklaarde. „Dit is onze eerste en „,en van het Mol<,tov.cocktail.type dag gemeld dat een leider van de be- zijn verklaring begon, baddea vier la^Dubntóeifew?itl^illm'bm'l'bn bij twee Plaatsen waar branden weging voor opheffing van het ras- k..„ a.. ?i. WlJ zu" woedden. senondersoheid is doodgeschoten. Het -g p - - - De vechtpartij ontstond, nadat betreft Medgar Evers, secretaris van hoge federale politiebeambten gouverneur verzocht opzij te gaan om de negers door te laten, waarop in hun handen toen aonvemeur Wal- 1X311(1 175 ne6ers voor de tweede ach- de „Nationale vereniging voor de de gouverneur zijn verklaring af- lace de universiteit verlfet. Wallace tereenvolgende avond zagend naar vooruitgang van gekleurden" in de legde. Daarna verzocht de vice-pro- Een beeld uit de Amerikaanse stad Tuscaloosa: gouverneur Wallace van Alabama houdt zijn handen omhoog om zo enkele officials van het federale departement van justitie de toegang tot de universiteit van Tuscaloose te versperren. De gebeurtenis vond plaats toen twee jonge negerstudenten trachtten toegang tot de universiteit te verkrijgen. (telefoto) L hSi tegeti11 ^cfeS eefede ra li seerde"be6 hel gerechtsgebouw en de gevangenis staat Mississippi. Hij was negen jaar cureur Katzenbach tot driemaal toe velhebber van de nationale«ttde ee- wa,ren *etrokkc,n- lan« een betaald employé van de de gouverneur opzij te gaan, wat neraal He™ Graham™ g^i?' .Jk Ze waren verbitterd over de arres- vereniging en heeft veel protestbe- deze bleef weigeren. huig voor de macht en keer naar tatie en veroordeling van twee 15-ja- togingen in Jackson (de hoofdstad De negers werden daarna door fe- Monteomerv tenia om de striid tP rige negei-s' die aan een betoging van Mississippi) geleid, derale functionarissen naar de slaap- gen het machtsmisbruik door de fe- hadd*n d*«l«snamAn. F*wrs ,n Hp n verblijven op het universiteitsterrein ierale regering voort te zetten, overgebracht. Een woordvoerder van Kennedy: Vanochtend half elf is het Britse kabinet in „Admiralty House" bij eengekomen voor bespreking van de door de zaak-Profumo-Keeler-Ward gerezen moeilijkheden. Premier Mac- millan heeft aldus is van bevoegde zijde vernomen, de ministers een af schrift ter hand gesteld van een rap port dat lord Dilhorne, de voorzitter van het Hogerhuis, in opdracht van Macmillan - ongeveer twee weken geleden - heeft opgesteld over de vraag of de persoonlijke betrekkingen van ex-minister van oorlog John Profumo gevaar voor de veiligheid van het land hebben kunnen opleve ren. Een afschrift van dit rapport zou ook aan labourleider Wilson, die mo menteel in Rusland vertoeft, worden toegezonden. Macmillan heeft verder uiteenge zet welke lijn de regering zal volgen bij het debat in het Lagerhuis op maandag 17 juni over de kwestie van ALPHEN AAN DEN RIJN T ragisch ongeval Een wel bijzonder tragisch onge val beleefde gisteravond omstreeks half zeven te Alphen a. d. Rijn de heer J. W. v. d. Vliet, chauffeur bij het veevoederbedrijf Amersfoort aan de Steekterweg aldaar. Hij naderde via de Van Gaalenstraat met een vrachtauto de Kortenaerstraat, waar hij woonachtig is. In die straat bracht hij de auto tot stilstand en reed daar na achteruit, om de auto aldus te keren. Zijn 3Vi-jarig zoontje, Jacobns Willem, een broertje van nog twee zusjes, was in die straat aan 't step pen, reed de vader tegemoet om hem te begroeten en wilde achter om de auto heen gaan. De vader, die zijn kind niet heeft opgemerkt, reed met de vrachtauto achteruit en overreed zijn eigen kind, dat niet tijdig weg kon komen. Het kind werd levens gevaarlijk gewond en overleed korte tijd voordat een ziekenauto het naar een ziekenhuis zou overbrengen. Uiteraard is de verslagenheid bij de bewoners in de omgeving niet minder groot, dan in de familie, die dit tragisch ongeval werd ge- de staatsveiligheid en in het bijzonder over het ontslag van Profumo. Iain Macleod, de leider van het La gerhuis en voorzitter van de conser vatieve partij, heeft zijn bezoek aan de Ver. Staten afgebroken om op tijd voor de kabinetsvergadering in Lon den terug te zijn. Oorspronkelijk zou hij pas zaterdag a.s. zijn teruggekeerd. De onderminister van buitenlandse zaken Edward Heath heeft vanwege de kabinetszitting van vandaag een voorgenomen vlucht naar Oslo uitge steld. Premier Macmillan heeft gisteren het eredoctoraat in de rechten van de universiteit van Sussex ontvangen. In zijn toespraak bij deze gelegenheid zei hij over zijn eigen levensgeschie denis, dat die er een geweest is van op- en neergang, maar dat „alles ten slotte in orde is gekomen". Hij kreeg een waarderend applaus voor deze kennelijke toespelling op zijn moei lijkheden van het ogenblik. UIT BELGIë AFKOMSTIGE STUDENT in CANADA VEROORDEELD De in België geboren student Geor ges Schroeters, die maandag heeft bekend een der aanstichters te zijn van de Canadese terroristische orga nisatie F.L.Q. (bëvrijdingsfront van Quebec), is dinsdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand omdat hij weigert de namen te noe men van andere leden van de organi satie. Tijdens een verhoor over een bom aanslag, waarbij een waker werd ge dood zei Schoeters: „Ik weet niet wat er met mij kan gebeuren en ik weet niet welke druk men op mij kan uit oefenen maar ik zal geen namen noe men". Een andere beschuldigde de 18-jarige scheepsklerk Yves Labonte, zei later, dat hij op 20 april de bom had ge plaatst waardoor de waker werd ge dood. Labonte zei dat hij het „voor de lol" had gedaan. Drie militairen gewond Drie militairen zijn vannacht ge wond toen een vrachtwagen uit een eoionne op de weg ven Loeoeu neer het departement van justitie zei, dat de negers „binnen de komende twee uur" zouden worden ingeschreven. BEVEL VAN KENNEDY. In zijn proclamatie beval presi dent Kennedy gouverneur Wallace met samenzweringen of geweldple ging op te houden. w o Herinnerd werd aan de openbare avond in een rede voor radio en te verklaring van de gouverneur van 5 levisie de Amerikanen verzocht hun juni, waarin hij zei persoonlijk de ne gerstudenten te zullen tegenhou den. De 43-jairige gouverneur Wallace ken aan de universiteit had de nacht in een hotel in de na- keuze te gaan studeren, bijheid van de universiteit doorge- Amerikanen moeten hun geweten onderzoeken President Kennedy heeft dinsdag- hadden deelgenomen. Volgens de po- Evers werd in de rug geschoten litie zyn twee blanken getroffen door toen hjj voor zijn huis uit zijn auto kogels. Ze zijn naar het ziekenhuis stapte na terugkeer van een bye gebracht. komst. ïcvisic ue Amerikanen verzoent nun 111 feXne%t™?gkeUtotufd": Man schiet zijn vrouw en schoonvader dood kleur zij hebben, mogelijk te ma- van hun- De 31-jarige Johannes Franciscus De man, die met een vriend buiten - - Venerius uit het woonwagenkamp te het kamp zijn verjaardag had ge- Kennedy, die sprak over de toe- Vessem heeft gisteravond zijn 28-ja- vierd, kwam dronken thuis en zocht V haar vluchtte zij bracht. De rechter had hem bevolen stand in Alabama, verklaarde dat er rige vrouw en zijn 65-jarige schoon- ruzie met zijn vrouw. Toen hij zich niet te bemoeien met de in- in de V.S. geen volkomen vrijheid vader doodgeschoten. De man is nog met een mes bedreigde, vlucht snhrii vim» Dé» tiwuunir riö nninar. hppr<st alc niat -allo a lyinxiirnnnn i..iLi:- j i sohrijving. De toegang tot de univer- heerst als niet alle Amerikanen wer- voortvluchtig, siteitsterreinen werd hem echter, niet ontzegd. Bij de universiteit stonden enige honderden leden van de nationale garde van Alabama gereed. Wallace had hen tijdens het weekeinde opge roepen. President Kennedy had de Ameri kaanse minister van defensie, Mcna- mara, bevel gegeven voor onbepaal de tijd eenheden van het leger en de luchtmacht van de nationale garde van Alabama in actieve dienst te plaatsen en hem tevens gemachtigd, voor zover deze dat noodzakelijk achtte, van het Amerikaanse leger gebruik te maken. Minister Mcnamara gaf daarop be vel de 31ste infanteriedivisie, die ge vormd wordt door de Nationale garde van Alabama, in Tuscaloose te oon- centreren. INGESCHREVEN. Na aankomst van onder federaal bevel geplaatste nationale troepen verscheen gouverneur Wallace aan de ingang van het auditorium van de universiteit, keek naar de troepen, zette zich in een auto en reed het universiteitsterrein af. De twee ne gerstudenten verlieten de slaapver blijven en begaven zich onder ge leide van federale politie naar het ge bouw om zich te laten inschrijven. De gouverneur reed naar zijn be stuursgebouw in Montgomery terug. Na de inschrijving werden de twee Woeste Hoeve tegen een boom reed. De gewonden zijn in het gewestelijk militair hospitaal in Arnhem opge nomen. De 19-jarige dienstplichtige soldaat H. van der Vis uit Haarlem is ern stig gewond. Hij kreeg verwondingen aan zijn rug. De 20-jarige dienst plichtige soldaat J. A. W. Megens uit Boxtel, chauffeur van de vracht wagen, kreeg kwetsuren aan een knie. Ook de derde militair, de 23- jarige reserve tweede luitenant F. J. M. Simonetti uit Borne, werd minder ernstig gewond. Hij kreeg een her senschudding. De vrachtauto is door nog onop gehelderde oorzaak tegen een boom gekomen. De wagen maakte deel uit van een colonne, die van Assen naar Goirle ging. De gewonden behoor den tot het 43e infanterie bataljon naar de woonwagen van haar vader. Deze greep een schop om de woeste ling af te weren. Dit maakte V. nog woedender. Hij keerde terug naar zijn woonwagen, haalde een geweer en schoot zijn schoonvader dood. Ook vuurde hij op zijn vrpuw. Het is nog niet zeker of zij toen daarbij een schampschot heeft gekregen. De vrouw strompelde naar een andere woonwagen, waar ze binnenvluchtte. De man volgde haar, rukte een huilend kind, dat zich aan de vrouw vastklampte, weg en schoot ook zijn vrouw dood. Daarop vluchtte hij de bossen in. De politie, die vanmorgen bij het zoeken naar de dader ook gebruik heeft gemaakt van drie politiehon den, heeft het mes en het geweer nog niet gevonden. Venerius staat bekend als een avonturier (hij heeft in het Vreem delingenlegioen gediend) en messe trekker. De vrouw had vier kleine kinde ren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een beeld van het bezoek aan het „Spaanse Dorp" in Barcelona door prinses Irene, hier vergezeld door de dochter van haar gastheer, mej. Monica Schroeder (links) en haar studievriendin mej. Brusschaert (2e van links). Geheel rechts de persattaché van de Nederlandse consul in Barce lona, de beer Stola. IETS WARMER Door een langzame stijging van de luchtdruk breidt zich over West- Europa een hogedrukgebied uit, waarvan het centrum in het zeege bied tussen Engeland, de Golf van Biscaje en de Azoren ligt. Boven Duitsland formeert zich een tweede centrum. In verband hiermee zal in ons land de wind naar richtingen tus sen zuidwest en west draaien. In de nacht ontstaat er plaatselijk mist of laaghangende bewolking, maar over dag komt de zon weer door. De tem peraturen zullen over het algemeen iets hogere waarden bereiken dan vandaag. De neerslagkansen zijn te verwaarlozen. ZON- EN MAANSTANDEN 13 Juni: zon op 04.20. onder 21.00; maan op 00.44, onder 10.28. 18 Juni: v.ni. 6.48; n.m. 19.18. KORRELTJE In het gedrang des levens heeft reeck menigeen zichzelf verioreo.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1