Rode geweren verdreven koning Michael van Roemenië Wie wordt Don Juan koning in Spanje: of Juan Carlos? HIJ WAS REEDS TWEEMAAL KONING IN ZIJN LEVEN CARLOS IS TROETELKINDJE VAN GENERAAL FRANCO Ex-koning Michael van Roemenië is in zijn jonge leven twee keer koning geweest. Evenzovele keren moest hij echter afstand doen van de troon. Hij was nog maar een kind toen hij voor de eerste keer het land uit moest en toen hij bijna twintig was over kwam hem dit nog eens een keer. Trouwens, het leven van de Roemeense vorst is niet zo heel erg rooskleurig geweest I Hg is nu koning af en verdeelt zijn tijd tussen Ayot, St. Lawrence, Hertfordshire en Luzern. De ex-koning hoeft voorlopig niet aan een terugkeer naar zgn land te denken, want de Sovjets hebben de Balkan onder bestuur en de achttien miljoen onderdanen hebben zich thans te verdiepen in de communistische leer. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft Michael lijdelijk moeten toezien hoe de Russische horden zijn land binnenstormden en het bezetten. Michael had als geen ander de communistische onderdruk kers te vuur en te zwaard bestreden in zijn land. Maar de Russische overwacht was te groot en hij moest Roemenië uit, toen de ene moeilijkheid na de andere hem parten speelde In 1925 hij was toen vier jaar oud deed zyn vader, kroonprins Karei, na eeii meningsverschil met zijn regering afstand van de troon ten behoeve van zyn zoon Michael, en hy verliet het land. Twee jaren later, na de dood van zijn grootvader, koning Ferdinand, werd Michael tot opvolger benoemd, maar aangezien hij nog te jong was om beslissingen te kunnen nemen, stelde men een regent aan om de zaken waar te nemen. Het vertrek van Karei, had een zeer ongunstig effect op de Roeme nen, want al spoedig kwamen zyn voormalige onderdanen achter de waarheid: De ex-koning Uet zich van zyn vrouw, de vroegere prinses Helena van Griekenland, scheiden. stelden, want de oorlogsdreiging was groot in die dagen. Het was wel duidelijk dat Roemenië op de rand van het bank roet leefde, temeer daar Karei een zeer onzekere houding aannam ten opzichte van de internationale situatie. Dit alles bracht het volk tot wanhoop. In september 1940 kwam het tot een uitbarsting en kroon prins Karei werd opnieuw gedwongen het land te verlaten. Hg nam zijn maïtresse Magda Lupesco mee. Hij huwde haar ten slotte in 1947. Volk tot wanhoop In 1930 toen Michael negen jaar oud was keerde Karei terug naar zijn vaderland en het was met de regering van de jonge Michael gedaan. Maar de ex- koning had zich zo onpopulair gemaakt, dat hjj geen voet aan de grond kreeg. Het volk nam het kroonprins Karei zeer kwa lijk, dat hij zich van zijn vrouw had laten scheiden en haar ook nog verboden had zoon Michael te bezoeken. Verder speel den verscheidene internationale problemen een rol bij de moeilijkheden, die Karei moest ondervinden. De Russen en de Duit sers hadden van verschillende kanten het land bezet en grote stukken land onder hun beheer gesteld. De ex-koning moest genoegen nemen met de eisen, die zij hem Zizi Lambrino, Carol's eerste vrouw, süerf nog voordat de rech ter haar aanspraken als eerste wet tige echtgenote van Carol erkend had. Michael, eens koning van Roe menie, thans pretendent naar de Ro meense troon, trouwde in 19If8 met prinses Anne. Het paar woont in Portugal. Voor de tweede maal Zo kwam Michael voor de tweede keer op de troon. Hij was nu 19, een slanke flinke jongeman, met blond krullend haar en blauwe ogen. Hij had een sterk ontwik keld gevoel voor humor en toonde zich een uitstekend causeur. Zo won hy snel aan populariteit, ondanks de interne moeilijkheden in het land. Maar als leider van het Roemeense volk zag hij zich geplaatst tegenover een ont zagwekkend moeilijke taak, waartegen hij niet scheen opgewassen. Toen zijn vader afstand van de troon had gedaan, bevond Roemenië zich trouwens op een beslissend keerpunt in de geschiedenis. Alle landen waren in oorlog. De Russen en de Duitsers trachtten beiden hun wil op te leggen aan de kleine koninkrijken. Het volk werd onrustig en vroeg zich met angst in het hart af hoe lang het nog kon duren, dat de Russen ongestraft land van de Roemenen afnamen. Michael stond al leen voor de zware taak. In deze moeilijke periode heeft zijn moeder hem wel gehol pen, maar hij bleef de steun van een erva ren man naast zich missen. De oorlogs moeilijkheden namen toe en Michael werd gedwongen de leiding van het land ln handen te geven van een militaire dictator. Generaal Ion Antonescu nam alle bevoegd heden in handen en bestuurde het land met sterke hand. Gedurende de overige jaren van de oor log bracht de jonge koning de tijd door met het reizen door zjjn land. Op deze manier trachtte hy zijn landgenoten moed en vertrouwen voor de toekomst in te spreken. Geen wonder, dat de bevolking hem op de handen droeg in deze sombere dagen. En toen hy tijdens een radiotoe- liiiiiriiiiii i n in n u i Michael, koning toen hij zeven was; enige jaren later onttroond door zyn vader spraak op 23 augustus 1944 een wapen stilstand aankondigde, vervulde dit zijn landgenoten met een grenzeloos vertrou wen. Aan het dictatorschap is nu een einde gekomen, zo verklaarde hy en daar mee zal een einde zijn gekomen aan alle soorten onderdrukking. We zullen de schou ders moeten zetten onder de opbouw van ons vaderland en eensgezind ons achter de plannen van de regering moeten scha ren. Roemenië zal vrij zfln, gelukkig en machtig..." Mircea, 's konings eerstgeborene, voch 37 jaar voordat zijn status rechtmatige erkenning vond. Maar de vrachtwagens in de straten van de Roemeense steden en dorpen ver voerden steeds meer Russische man schappen in plaats van Roemeense. En ook geen Engelse of Amerikaanse, zoals men had gehoopt. Ook lieten de Russen in alles duidelijk merken, dat zy als over winnaars waren gekomen, niet als bevrij ders. De Roemenen hadden nog steeds een oneindig vertrouwen in hun vorst, maar al spoedig lieten de Russen weten, dat hun koning niet veel te vertellen had. Meer en meer moest koning Michael zich uit het openbare leven terugtrekken en drongen de Russen de communistische tradities op aan de Roemenen. „Vrije" verkiezingen vonden plaats di rect na de tweede wereldoorlog, in 1946. De teleurstelling bleef niet uit. Nlet- communisten mochten niet stemmen en partijleden kregen uitzonderlijke stem rechten. Toch was het succes niet groot voor de overwinnaar. De Russen verloren in ieder geval de verkiezingsstrijd. Van daar dat er een communistische regering werd geïnstalleerd en dat Michael alleen nog maar opdrachten van hoger hand uit te voeren had. De volgende stap tegen de koning liet niet lang op zich wachten. In alle openbare gebouwen en scholen, kan toren moest 't portret van de jonge koning voorgoed verdwijnen. Langzaam maar ze ker verminderde de belangstelling voor koning Michael, al was er in Roemenië nog lange tijd een soort geheime verkoop van foto's van de koning. De koning woonde ln 1947 een huwe- Koningen zonder S L ■^//////////////////////AS Koninkrijk lijksplechtigheid van prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh te Londen bij. Op 20 december keerde hij naar zyn land terug. Tien dagen later kondigde hij aan, dat hij onder de gegeven omstandigheden niet langer kon regeren en dat hy vrijwil lig afstand van de troon deed. Aan zjjn tweede periode van regeren kwam zo een einde. Vrijwillig heeft de vorst geen afstand gedaan, dat staat vast. Naar verluidt was hy gedwongen een ver klaring te ondertekenen, die de minister president, Petru Groza, hem voorlegde. En terwyi de koning nog aarzelde, ston den in Boekarest de Russische pantser wagens klaar om ai te grypen. Koning Carol en zijn hoogblonde vriendin Magda Lupescu leidden in ballingschap een luxueus leven tje; dank zij de bezittingen, die Carol in diverse landen in veilig heid had weten te brengen. Het is in Spanje een publiek geheim, dat er tussen Don Juan en zijn zoon Juan Carlos achter de scher men een hevige strijd wordt gevoerd om de macht. Volgens de letter van de wet zou de vader voorbe stemd zijn straks de Spaanse troon te bestijgen nu Franco erin heeft toegestemd, dat de monarchie in dit land kan terugkeren. Maar de zoon is het troetel kindje van Franco, hg krijgt een gedegen opleiding in de Spaanse dictatorleer en men vraagt zich op dit schiereiland met stijgende verbazing af hoe deze tweestrijd zal aflopen. Vader Don Juan is de derde zoon van de laatste koning van Spanje en al meer dan tien jaren de troonopvolger. Maar Franco heeft inmiddels laten weten, dat hg de voorkeur geeft aan een jongere koning. Dit ondanks de vele trouwe aanhangers van het Spaanse koningshuis, die al min of meer hebben laten blijken, dat zij de vader op de troon wensen. Don Juan maakt zeer beslist aanspraken op de troon en hij heeft zijn hele leven lang zich hierop voorbereid. De troonopvolging begint weer actueel te worden nn Franco min of meer officieel heeft toegezegd, dat de monarchie tn Spanje kan terugkeren. Nog nooit hebben vader noch zoon ooit zo dicht bij de troon gestaan onder de laatste burgeroorlog in Spanje, die het koningshuls in 1930 al aan de kant zette. Koning Alfonso, die toen regeerde, was weinig populair in het land en dat heeft het koning schap weinig goed gedaan. terug in handen van de oorspronkelijke eigenaars. Maar Don Alfonso en Don Jaime hadden hun rechten op de troon al opgegeven. En het was voor hen te laat om op deze beslissing terug te komen. Franco heeft Don Juan dan ook aityd beschouwd als de troonopvolger. Maar op het ogenblik denkt Franco hier anders over. Hij vindt Don Juan veel te oud om nog koning te worden. Hjj heeft zyn oog NIET POPULAIR Bovendien hebben de aanhangers van de nationale revolutie een zeer sterke aan hang, die nog dateert van de tijd, dat men zich als het ware bevrijd voelde van de koninklijke banden. Op de veertiende april 1931 kwam het tot een uitbarsting en koning Alfonso moest ln ballingschap. Of ficieel deed hij weliswaar geen afstand maar de monarchie was ln Spanje van de baan. Het nationalistische getinte par lement nam de macht over. Alfonso werd landverraad ten laste gelegd. Zijn goede ren en bezittingen werd verbeurd verklaard en de ex-koning werd veroordeeld om met zijn familie, levenslang in ballingschap te gaan. De koningsgezinden in het land moesten hun sympathieën voor zich hou den en konden hieraan in het openbaar geen uiting geven. De vooruitzichten van het koningshuls waren somber. Op 11 juni 1933 probeerde de oudste zoon van Alfonso, Don Alfonso, weer bij het volk in de gunst te komen door afstand te doen van zijn rechten op de troon. Hy was immers de troonpretendent. Zijn broer Don Jaime deed hetzelfde. Al leen Don Juan, de derde en de jongste zoon van Alfonso, weigerde pertinent af stand van welke rechten dan ook te doen. Hij bleef aanspraken maken op de troon, noemde zich prins van Astrarias, en gaf zich overal uit als kroonpretendent. Later bleek, dat Don Juan het by het rechte eind heeft gehad. Franco werd in 1936 hoofd van de Spaanse staat en een paar jaar later was het voor de Spaanse koninklijke familie heel wat dragelijker geworden. Franco behandelde de koningskinderen tolerant en het leek alsof hij inderdaad sympathie voor hen koesterde. Verbanning herroepen De ministerraad, aangevoerd door Franco, besloot in 1937 aan Alfonso en zfln gezin de volledige rechten op het Spaanse burgerschap te hergeven. De levenslange landerijen en bezittingen kwamen weer verbanning werd herroepen en 's konings DON JUAN laten vallen op zijn zoon Juan Carlos en het ziet er naar uit, dat Franco zijn zin krijgt. Don Juan, die van middelbare leeftijd is, zal waarschijnlijk wel het onderspit moeten delven Er heeft zich achter de schermen wel het een en ander afgespeeld. Vooral du Franco overtuigd schijnt te zijn van het feit, dat Spanje toch maar beter gere geerd kan worden door een koning. Deze welhaast dramatische verrassing kwam in 1956, toen Franco 64 jaar oud was. Hy deelde toen mee, dat de troon opnieuw zou kunnen worden bezet, „bij zijn dood of zodra hy zich terug zou trekken." Juan Carlos, die in het huweiyk trad met prinses Sophie van Griekenland, maakt dus een góede kans. De jonge, slanke, donkerharige prins krygt al een uitste kende opvoeding. Franco staat erop, dat hy zyn inzichten in de staatssfeer grondig zal kennen zodat hij een waardig opvolger krijgt. Don Carlos is nog te jong, dat hij zich iets van de republiek kan herinneren. Toen hy werd geboren, in 1937, was de monar chie al zes jaren uit het land verbannen. Zijn vader heeft echter steeds een gren zeloos vertrouwen gehad in een eventuele terugkeer van de monarchie. Hy heeft zijn zoon steeds getracht op te voeden ln de rechten en plichten van een goed boning van Spanje en zo ziet het er dos naar uit dat de jonge koning goed beslagen ten ys zal komen. Uit de hand gelopen De ontwikkeling is kroonprins Don Juan uit de hand gelopen. Franco heeft de op voeding van de Jongeman overgenomen en de laatste berichten tonen aan, dat hy een serieuze opvoeding krygt, die erop gericht is hem te maken tot een waardig opvolger van Franco. Waaruit die opvoe ding bestaat ls nooit ln het openbaar bekend gemaakt. Maar de secretaris van Franco, Senor Carrero Blanco, heeft al laten doorschemeren: „Degene, die straks vorm moet geven aan het koningschap zal trouw de principes van het huidige regime dienen te volgen". Dat zyn de woorden, die voor zichzelf spreken. Senor Blanco heeft er trouwens bij gezegd, dat de koning „noch liberaal, noch absoluut zal zyn, maar traditioneel, populair en katholiek..." Zo moet dan straks de koning van Spanje er ongeveer uitzien. Er bestaat trouwens geen twyfel over, dat ln Spanje niet een grote groep monarchisten de terugkeer zal steunen. De vraag ls alleen „Komt de vader of de zoon op de troon?" In het openbaar ls nog niet gebleken waar de voorkeur naar uitgaat, maar verscheidene monarchisten hebben veel sympathie voor Don Juan, die nu in Por tugal vertoeft. Zy geven er niet de voor keur aan een koning te hebben, die als een marionet regeert en beslissingen neemt volgens voorgeschreven regels van een dictator achter de schermen. Voor het overige is het niet precies dui- deiyk hoe de kaarten liggen. Het gist hier en daar wel in Spanje, maar iedereen neemt nog een afwachtende houding aan. „Franco ls een oud man, maar hy ls byzonder Intelligent en hy heeft een diepe liefde voor het land." zo redeneert men. Maar er gaan ook stemmen op die zeg gen, dat Spanje op de rand van het bank roet zweeft en dat voor alles een ervaren en verstandig man op de troon zal moeten komen. En deze monarchisten vinden Don Carlos nog veel te Jong voor deze verant- woordeiyke post. Zy achten het beter, dat de vader eerst op de troon komt om daarna zyn zoon voor de verantwoorde lijke taak, die hem wacht, op te leiden Ver van huis Engelse poetze gels worden „ver van huis" ge bruikt ln 'n enoro aantal plaatsen, d'- zover van elkaa i verwyderd zijn air Zuid Amerika vai Hong Kong. Vroe ger werden de poetkantoren in de verschillende kolo niën beschouwd al? bijkantoren van het hoofdpostkan toor ln Londen. Ei waren op deze zgn bijkantoren alleen maar Britse poet zegels verkrijg baar. De herkomst van de postzegel kon op deze wyze al leen door het post stempel worden vastgesteld en een zeldzaam post stempel van hon derd jaar kan er nu voor zorgen, dat een overigens doodgewone zegel vele tientallen gul dens waard is vooral als de orlgi nele enveloppe er ook nog is. He. gebruik van de Engelse postze gels in de koloniën bleef niet alleen beperkt tot de Britse koloniën maar er waren ook Engelse post agentschappen in veel vreemde lan den, met name ln Midden- en Zuid Amerika. Vooral ln de jaren tussen 1860 en 1870 vóór de oprichting van de Algemene Pos terijen Vereniging ln 1874. Van dal jaar af dateert hei moderne systeem waarby de poetze geis van practlsch leder land dulde iy< te herkennen ztjn. In sommige lan den (Cyprus byv.) waren de eerste „eigen" postzegels eigenlijk niets meer dan de ge wone Engelse ze gels voorzien van een speciale op druk. Dit gebeur de o^k in Ierland, toen in 1922, de Ierse Vrystaat werd opgericht. Ook thans nog worde de Engel 9e postzegels, ver van huls, verkocht en gebruikt, zoals de hierbij afge beelde zegel. Er zijn nameiyk nog vorstendommen en sultanaten, byv rondom de Perzi sche Golf, die hun postzegelrechten nebben afgestaan aaL. Engeland, zo dat er og steeds Engelse postzegels zyn geplakt op brieven, die af komstig zyn uit onbekende gebie den al* Muscat en Dubai. De zegels zjjn echter wel van een overdruk voor zien, waarby de waarde h. de In diase ment ls aan gegeven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5