De haring is onze geleerden nog te glad af „Mamaloe" won fris haar weddenschap om 50.000 jjAANDACMO^UinWjH DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 14 Grote drukte in Kennemerduinen Met 20.000 bezoekers heeft het juist 121/* jaar bestaande nationale park „De Kennemerduinen" gisteren een topdag in haar bestaan gehad. Zeer opvallend was, dat het bezoek vooral naar de verschillende speelvijvers trok. Onder auspiciën van de Oecu menische Raad te Haarlem werd in de Kennemerduinen zondag een be gin gemaakt met een wekelijkse korte wijdingsdienst voor kampeerders. In Bloemendaal aan Zee dreigt door een groot tekort aan parkeer ruimtes een chaotische toestand te ontstaan. Van de 2000 gisteren aan de kop Zeeweg geparkeerde auto's kon maar een derde op de officiële parkeerplaats terecht. Al heel vroeg in de morgen begon de trek naar het strand. Uit tellingen bleek, dat over de Zeeweg 9000 en over de Zand- voortselaan 11.000 auto's gingen. Dit zijn de enige toegangswegen naar Zandvoort en Bloemendaal aan Zee. Een kleine honderd kinderen raak ten in Bloemendaal aan zee zoek, maar werden na korte of langere tijd weer met de ouders verenigd. Duizenden op de been in Leiden De 200 kilometer zitten erop en Beinier Paping heeft zijn genoegdoe ning gekregen. Mamaloe-Christel Adelaar heeft, zoals zij beloofde, za terdag en zondag de 200 kilometer ge fietst. Precies om vijf uur finishte zij voor het Centraal Station van Rotter dam, omgeven door een schare jeug dige bewonderaars die hun fietsen hadden versierd met bordjes waarop stond: ,31ijf jong blijf fit flets met Christel Adelaar". De wed denschap was verloren, de fietstocht te gemaakt en de 50.000.voor een Jeugdgebouw in Purmerend zullen er komen. „Alle zorgen zijn van de baan" zei Mamaloe en zij dankte allen die mee hadden gefietst. „In mijn eentje had ik het nooit gehaald, maar met zo'n schare om mij heen was het een heer lijke tocht", zo was haar commen taar. Er was nauwelijks een grotere te- Ïenstelling denkbaar, dan tussen de llf steden tocht van Reinier Paping •n de rit over 200 km. van Christel Adelaar, die zaterdag de eerste etap pe op de fiets voltooide. De hitte maakte het weer, waardoor Paping naar de finish ploeterde, bijna on voorstelbaar. Verder had Christel Adelaar alles zo mee, o.m. de wind, dat zij een half uur eerder in Leiden arriveerde dan op het programma •tond. Dat is wel in sterke tegenstel ling met de afloop van de rit van Pa ping, waarop Nederland lange tijd heeft zitten wachten. Bovendien kwam zij monter en vrolijk aan, ter wijl we van Paping indertijd een heel andere indruk hebben gekregen. En dan tenslotte nog: Christel moest het bij haar aankomst in Leiden met de befaamde anderhalve man en een paardekop doen, terwijl Reinier nau welijks de weg kon vinden door de duizenden, die hem aan het einde van zijn martelrit verwelkomden. Christel Adelaar heeft op haar tocht niet over gebrek aan belang- GEVECHT MET STIER LIEP VERKEERD AF Dat men een stier beter niet tot een tweegevecht kan uitdagen, heeft zondag de 24-jarige Urker G. Bak ker ondervonden. De jongeman had met enige vrienden in het weiland buiten het dorp de middag gezellig doorgebracht met sterke drank. De heer Bakker werd overmoedig en vatte het plan om een stier, die hij in de nabijheid ontwaarde te bevech ten. Hij trok zijn jasje uit en stapte, vastbesloten, zij het met onzekere tred op het dier toe dat de uitdaging aanvaarde en de beschonkene op de horens nam. Een ernstige buikwond was het gevolg van dit „gevecht2'. Aan de gevolgen van een bot- sdnig is gisteren in Den Haaig over leden de 35-jarige heer K. S. Dijk man, die vrijdag oip de hoek van de Scheersstraat en het Schalkburger- plein met zijn motor tegen een an dere motor botste, overleden. De heer Dijkman liep bij het ongeluk 'n beenfractuur op, waarbij zich com- plioaties hebben voorgedaan. stelling te klagen gehad. Al zaterdag waren er in de Zaanstreek duizenden gekomen om haar te zien en ook in Alkmaar en Haarlem waren er veel belangstellenden. Toen zij gistermor gen om kwart over twaalf uit Lei den vertrok waren daar zeker zes duizend mensen op de been. Ook langs haar verdere route via Katwijk, Wassenaar en Den Haag werd zij door velen aangemoedigd. Elk jaar zo'n tocht. „Mamaloe" - Adelaar en de arties ten die haar hebben vergezeld op haar fietstocht hebben besloten voortaan elk jaar een dergelijke fietstocht te maken. Een Spaanse postbode heeft in To kio 4.000 postkaarten „bezorgd" voor een Japanse boeddhistische priester. Zü waren uitgezocht uit een bijna zestig keer zo grote hoeveelheid brief kaarten, die Spanjaarden hebben verzonden, nadat zij de dochter van de priester, die katholiek religieuze wil worden, voor Radio-Madrid had den horen spreken. De Spaanse postbode, die zaterdag avond uit Madrid in Tokio is aange komen, was vergezeld door een Ja panse ambtgenoot, toen hij de post bij de 74-jarige Kaizen Kinura be zorgde. Volgens het Japanse pers bureau Kiodo wordt in de postkaar ten de priester de verzekering gege ven, dat zijn dochter Masako het Een beeld van het bezoek van H.K.H. Prinses Beatrix aan de oude IJssel- streek: een vrolijke foto van de kroonprinses met mej. M. van Arkel, een van de patiënten van de reactiverings- en verplegingsinrichting „Den Ooiman" te Doetinchem. goed maakt in het Spaanse klooster, waar zij al twee maanden studeert. In totaal 230.000 Spanjaarden heb ben geschreven, nadat zij Masako door de radio hadden gehoord. Gerrit Zwienenberg die kampioen van Overijssel, heeft zondag im de Duitse plaats Rheydt een wielerwedstrijd over 100 kiliometler voor amateurs gewonnen. Zwienenberg zegevierde in de eindsprint vóór de Duitsers Psotschka en Kolling. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in een plaats kaartenbureau van de Nederlandse Spoorwegen Ln Hoek van Hodiland. De inbreker had niet veel succes. De kas was door de bureaulist mee naar huis genomen. De inbreker nam ech ter voor 100,- aan kaartjes mee. Hij schijnt zioh behoorlijk verwond te hebben want de politie vond bloed sporen en een opengebroken ver- bandkist. Het succes van de vangst blijft een lot uit de loterij IJMUIDEN (P&P) Er te weer „Hollandse Nieuwe", volop heerlijk zeebanket en Nederland snoept en geniet er van. De venters prijzen hun waar aan en menigeen bezwijkt voor de verleiding om zo'n heerlijk harinkje recht achterover in de keel te laten glijden. Het is niet alleen in óns land, dat men deze zeebewoners zo weet te waarderen. Ook in andere landen weet men heel goed hoe heer lijk een malse haring smaakt en over de gehele wereld is er vraag naar, een vraag, waar Nederland met zijn haringexport graag aan voldoet. Natuurlijk is men in veel opzichten afhankelijk van wat er binnen gebracht wordt. De zee kan gul, maar ook karig zijn, daar weten de Nederlandse vissers van mee te praten. DE HARINGRACE „Mameloe"-Adelaar vóór haar ver trek gistermiddag uit Leiden, temid den van haar mede-tochtgenoten op het Vijf Meiplein, waar duizenden 't begin van de tweede etappe gade sloegen. Spaanse postbode bezorgt 4000 kaarten in Tokio Het net wordt binnengehaald. Zal het een goede vangst zijn? is een volwassen haring te worden. Dan kennen wij de „volle haring" hieronder verstaan we de haring in topconditie, volwassen en paarrijp. Dan is er de „kuitziekte haring" dat is haring die reeds paarde en kuit moet schieten en tenslotte spreken wij van de zogenaamde „ijle haring" dat is de haring die Kuit geschoten heeft en eigenlijk al het beste kwijt is. Natuurlijk hangt dat allemaal samen met de tijd van het jaar en tevens de daaraan voorafgaande weersomstan digheden. Zo verwacht men, dat dit jaar na de strenge winter, de haring vrij laat in topconditie zal zijn en dat het daarom nog wel even kan duren alvorens we aan de „konin- ginneharing" toe zijn. Maarhet is maar een verwachting, in ons vak kan je nu eenmaal niets vooruit met zekerheid zeggen". VLAARDINGERS VOLHARDENDST DIT IS EIGENLIJK wel zeer ka rakteristiek voor de gehele visserij. In weerwil van alle moeite en des kundigheid van de vakmensen, blijft het een lot uit de loterij en elk jaar weer trekt men vol goede moed het zeegat uit, om te proberen de vis te verschalken en met de hoop een goede vangst thuis te brengen. Toch blijft een goede organisatie en een uitstekende samenwerking een zeer belangrijk element om de vis serij lonend te maken. Over het al gemeen meent men dat hierin voor al de Vlaardingers sterk zijn. Zij breken maar niet zo op, als het niet dadelijk mee zit, en blijven des noods nog wat langer van huis dan de andere vissers, maar daar staat dan tegenover, dat hun vangsten groter zijn en meer opbrengst van zo'n reis is te incasseren. De vissers zijn weer op pad, de eer ste kantjes zijn binnen en Nederland smult van de Hollandse Nieuwe, terwijl men in het buitenland be langstellend uitziet naar de Neder landse haring. (Nadruk verboden) Vrijdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard in Maastricht een uitbreiding in de produktiecapaciteit van de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek offi cieel in gebruik gesteld. Foto: met een vorkheftruck vervoerde de prins een pak papier naar een gereedstaande auto. Dit papier is bestemd voor toekomstige vullingen van de blocnote, geheel vervaardigd door Limburgse kunstenaars, welke als herinnering aan dit bezoek door de voorzitter van de Algemene Raad van de fabriek aan de prins werd aangeboden. Het puk was geadresseerd: „Z.K.H. de Prins der Nederlanden, paleis Soestdijk". ZOALS IEDEREEN WEET, is er een soort haringwedstrijd wie de eerste tonnetjes haring binnenbrengt, want dat is voor de betrokkenen, de visser met zijn bemanning en de rederij, een grote eer. Men noemt dat de „haringrace" en dit evenement wordt elk jaar herhaald. De ene keer is het die schipper en dan déze die de race wint, maar elk jaar, is het weer een spanning van jewelste in de vissersplaatsen, be nieuwd als men is wie het zal win nen en het eerst zijn haring zal af leveren. Uiteraard komt het vrijwel nooit voor, dat een schipper in één nacht zoveel vangt, dat hij vol is en naar huis kan gaan. Daarom volgen de meesten een bepaald systeem. Het snelste schip van de rederij, of even tueel van een combinatie van reders, wordt aangewezen als „jager". Dit schip verzamelt de tonnetjes haring van de bij deze groep behorende schepen en vaart dan zo snel als zijn machines toelaten naar de ha ven om te trachten de eerste te zijn. Zo'n race kan bijzonder spannend zijn, zoals twee jaar geleden bijvoor beeld, toen de Vlaardinger jager VL 85 „Bertina" bij de haven slechts met een neuslengte geklopt werd door de Katwijkse jager KW 73 „Maria Jacoba". Ook dit jaar ontbrak het weer niet aan spanning. EEN KWESTIE VAN ORGANISATIE HET BLIJFT ALTIJD een zaak van verrassingen, de hele visserij. Na tuurlijk is de organisatie van het grootste belang en daarom sloten bij voorbeeld de negen Vlaardingse schepen zich tot een groep aaneen, die de snelle jager VL 85 „Bertina" als schip aanwees, dat de kantjes zou verzamelen en de race naar IJmuiden moest maken. In Scheve- ningen ontstonden ook enkele groe pen. De grote rederijen met veel schepen vormden per rederij een groep, terwijl kleinere eenheden zich tot een groep aaneen sloten. Hetzelfde zagen we bij de Katwij- kers. Nu geldt als een ongeschreven wet, dat men in deze tijd van het jaar de haring slechts kan verschalken bo ven de 56ste breedtegraad en dus trachtte elk schip zo snel mogelijk deze positie te bereiken. Maar dat betekent nog niet, dat iemand die zijn netten beneden deze breedte graad uitzet, niets zal vangen. In weerwil van het feit, dat geleerden de trekroutes van de haring bestu deren en dat men aan boord van de schepen veelal over de modernste apparatuur beschikt om de vis op te sporen, zoals echolood e.d. is men toch niet zeker van een goede vangst. De gevangen haring wordt aan boord gekaakt mmm ,De beste kansen zijn er wanneer het een mooie maannacht is, als de vleet uitstaat", zo vertelt ons een re derij-expert. „Dan komt de haring naar boven van de bodem en heeft men een goede kans dat de vissen in de netten zwemmen. Is het echter donker en verschuilt de maan zich achter de wolken, dan blijft de vis laag bij de bodem en is de kans op een goede vangst aan merkelijk kleiner. Zo spelen diverse factoren een rol, factoren die de vis sers niet in de hand hebben". LATE KONINGINNEHARING ,,'s NACHTS VISSEN we met de vleet, dat zijn de grote drijfnetten, die worden uitgezet en waarbij men dan stilliggend afwacht wat er in die nacht zal gebeuren. De trawlers vissen overdag met een sleepnet ach ter hun schip en zij halen de vis van diepten bij de bodem. Volgens insiders zal het dit jaar ver moedelijk laat worden alvorens de koninginneharing er is. Met de ko- ninginneharing is het zo, dat deze van een zeer speciale kwaliteit moet zijn. Wanneer de haring wordt binnen gebracht wordt ze uiteraard steeds gekeurd door speciaal daarvoor op geleide keurmeesters. Slechts wan neer de haring op hoogste kwaliteit is, meent men dat het een eer is, aan de koningin een kantje van di! heerlijks aan te bieden en deze ha ring heet dan koninginneharing. Het zijn de gezamenlijke opperkeurmees- ters van Scheveningen, Katwijk ei Vlaardingen die deze haring keu- HOEVEEL SOORTEN ZIJN. ER „WAT VOOR SOORTEN haring kent men in vakkringen eigenlijk vra gen wij. „U hebt wel eens gehoord van „maatjesharing", nu dit is jon ge haring die mals en zacht op weg

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14