13.50 1 HET RIJMENDE PAARD HET OFFER kinderbijslag ook omhoog motórIn- en aanrander uitgeschakeld baby-s1tster nam geld weg '4 VRIJDAG 7 JUNI 1963 DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 Bij 3 tuben PRODENT (samen 141 ct) tijdelijk gratis tube PROCO shampoo (waarde 65 ct), voldoende voor 6 6 8 wassingen. (Advertentie) De Sociaal-Economische Raad heeft zich verenigd met het ontwerp van een Algemene Maatregel van Bestuur diie regels bevat voor de aanpassing van kinderbijslag aan het indexcijfer van de lonen. Minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) had de SER om een advies over dat onderwerp ge vraagd, opdat hij de regeling-in- kwestie zou kunnen toepassen, zodra de omstandigheden daartoe aanlei ding geven. Dat kan b.v. het geval zijn aldus de minister wanneer de bedragen van de AOW en de AWW „automatisch" (met het loon- indexcijfer) veranderen. De kinderbijslagen zullen, volgens de onderhavige Maatregel van Be stuur, op ongeveer dezelfde manier de loonindex volgen als de AOW en de AWW. Afwijkingen blijven overi gens mogelijk. Een voorbeeld: meest al zullen met de nominale inkomens ook de bijkomende kosten voor het onderhouden en opvoeden van kin- STERK STAALTJE LANGE ZOMER PANTALONS VOOR HEREN OVERAL KIJKEN MAAR KOPEN BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172174179 deren (waarvoor kinderbijslag wordt gegeven) vrijwel recht evenredig stijgen, maar dit hoeft niet per se zo te zijn. De minister vindt, dat als maatstaf moeten worden genomen de veranderingen in de verhouding tus sen de kinderbijslagen en de z.g. ad ditionele kosten per kind. Het ontwerp van dr. Veldkamp be vat ook schattingen van de hoogte der sociale uitkeringen per 1 juni. Wij hebben deze bedragen onlangs al gepubliceerd. Een 21-jarige studente J. M. H. heeft gisternacht op bijzonder kor date wijze een aanrander, die pro beerde haar de kleren van het li chaam te scheuren, op de vlucht ge jaagd. De studente was met enkele ken nissen in een huurauto uitgeweest in Den Haag. Toen zij omstreeks twee uur alleen de wagen terug bracht naar de Van Ostadestraat, zag zij daar een man op een bromfiets rondrijden. De man maakte zo'n on- gunstige indruk, dat de studente, toen zij de auto geparkeerd had, deze niet durfde te verlaten, De man stapte echter op de auto af en verbrijzelde met enkele klappen het tochtraam- pje en opende het portier. In de donkere auto ontstond een worsteling. De man begon, terwijl de vrouw hard om hulp schreeuwde, hardhandig haar avondtoilet van haar lichaam te scheuren. De situatie werd gered door een bijzonder ingenieuze inval van de studente. Terwijl zij zich hardnekkig met een hand verzette, startte zij met de andere hand de auto en begon hard op de claxon te drukken. Het lawaai deed de man op de vlucht slaan. Hij is tot nu nog niet gevon den. De negentienjarige typiste J. N. uit Haarlem heeft bekend dertien dief stallen te hebben gepleegd. De totale buit bedroeg 210,-. Het meisje, te gen wie op Hemelvaartsdag proces verbaal was opgemaakt wegens dief stal van 144, gepleegd toen ze als babysit ergens oppaste, is thans op nieuw ingesloten. Ze heeft de dief stallen gepleegd in woningen, waar ze op de baby paste, im schoten waar haar handbalclub speelde, im een avondschool, die ze als Leerlinge be zocht en im een dansschool. VAN DE HAAGSE RECHTBANK Katwijkse zondagsrust in gevaar? MEINEED Op 5 jan. werd een auto, welke op de Dr. Colijnlaan te Boskoop gepar keerd stond, aangereden en bescha digd door een andere auto. Na on derzoek door de politie, moest de be stuurder van een vrachtauto uit Al melo zich voor de kantonrechter te Alphen aan den Rijn verantwoorden, omdat hij bij het achteruit rijden, de botsing zou hebben veroorzaakt. Bij die gelegenheid legde een 24-jarige bijrijder de verklaring af, dat hij tij dens het achteruit rijden achter de vrachtauto had gestaan en dat er geen aanrijding had plaats gevonden, zodat de beschadiging door een an der voertuig moest zijn aangebracht. Op grond van getuigenverklaringen meende de officier van Justitie dat deze bijrijder zich aan meineed had schuldig gemaakt, waarvoor hij zich thans voor de Haagse Rechtbank had te verantwoorden. Evenwel ontkende verdachte het geen tenlaste was gelegd. De verkla ringen voor de kantonrechter gege ven, waren volgens hem juist. Als ge tuigen waren gedagvaard twee win keliers uit Boskoop, die de aanrijding zouden hebben gezien. Evenwel waren zij thans niet ter zit ting verschenen en de officier van justitie vond hun verklaringen in de ze wel van belang. Om die reden be sloot de rechtbank de zaak aan te houden tot 9 juli waarbij bevel tot meebrengen van de getuigen door de politie werd gegeven. ZONDAGS HEILIGING Het was een principiële kwestie waarvoor de exploitant van een bios coop te Katwijk zich in hoger beroep voor de Haagse rechtbank had te verantwoorden. De gemeenteraad had n.l. op grond van de Zondagswet het maken van muziek op zondag verboden, zijnde in strijd met de zondagsrust. Teneinde omtrent de geldigheid daarvan een beslissing uit te lokken, liet de exploitant proces verbaal opmaken, waarna de kanton rechter te Leiden hem veroordeelde. In hoger beroep was de Officier van Justitie van oordeel, dat inder daad sprake is van overtreding der Zondagswet en eiste hoewel op (Advertentie) andere gronden dan de kantonrechter deed opnieuw veroordeling en handhaving der opgelegde boete. De verdediger, mr. Broekhuyzen gaf enkele citaten uit de behandeling der zaak in de gemeenteraad van Katwijk, waarbij werd geconstateerd, dat tijdens muziek in het restaurant dat ook door verdachte wordt geëx ploiteerd, het in de Choorstraat juist erg rustig is. „Hier kan dus geen sprake zijn van verstoring der zondagsrust", meende pi. De gemeenteraad heeft zijn toevlucht genomen tot art. 4 der Zondagswet om de regeling te tref fen en pl. meende, dat genoemde wet onjuist is toegepast, zodat hij vrij spraak Vroeg. Ültspraak op 20 juni. VOOR DE HAAGSE POLITIERECHTER Vandaal veroordeeld tot 50 boete VERNIELZUCHTIGE'BUI 'n 21-jarige verkoper had samen met nog enkele kornuiten een ver nielzuchtige bui bot gevierd op rui ten van woningen o.m. aan de Kon. Wilhelminalaan, St. Jozeflaan,' Schu- bertlaan te Leidschendam. Daaraan vooraf waren de vrienden op de plas sen bij Nieuwkoop wezen roeien en ook toen gedroegen zij zich onbe hoorlijk, want diverse fuiken werden gelicht. De vrienden zijn reeds eer der door de Politierechter voor die feiten veroordeeld ieder tot een week gevangenisstraf en thans volgde nog de verkoper. De officier vond dat hier maar het: gelijke monniken, gelijke kappen moest worden toegepast en eiste een week gevangenisstraf. De rechter zag verzachtende om standigheden, ook vanwege het blan co strafblad en volstond met 50 boete en een week gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. „GEINTJE" „Dat is niet zo mooi1', moest de Haag se politierechter constateren naar aanleiding van het feit, waarvoor 'n 24-jarige zeeman uit Katwijk terecht stond. Die had van een familielid een bromfiets te reparatie gekregen. De reparatie was uitgevoerd, doch toeh was de zeeman op het voertuig gaan rijden, hoewel hem dat nadruk kelijk verboden was. Hij ging nog verder, want in Rot terdam probeerde hij de bromfiets te verkopen. „Het was maar een geintje", zo beweerde de zeeman nu, doch de of ficier vond er helemaal geen gein in, temeer, omdat verdachte reeds eer der vanwege bromfiets-affaires is veroordeeld. De officier had er nu genoeg van en eiste 3 maanden ge vangenisstraf, waarvan 1 maand voorwaardelijk. Dat viel de zeeman erg tegen, want hij kon meteen naar zee toe. Die kans wilde de rechter hem niet ontnemen, en daarom ver oordeelde hij verdachte tot 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar. Studentenaantal neemt met 8% toe Uit voorlopige cijfers van 't CBS billijkt, d'at het totaal aantal studen ten aan de Nederlandse universitei ten en hogescholen is toegenomen van 43.700 in april 1962 tot 47.400 in april 1963 (stijging 8 pet.). He<t aan tal eerstejaarsstudenten steeg in het genoemde tijdvak van 8.120 tot 8.670 (7 pet.). De belangstelling nam voor al toe in de sociale en politieke we tenschappen, de psychologie, de ge neeskunde, de diergeneeskunde, de godgeleerdheid, de rechtsgeleerdheid en de letteren (in het bijzonder voor Enigels en Duits). Weinig verande ring gaven o.m. de studie in de wis-, natuur- en scheikunde en de tech nische wetenschappen te zien. Alleen bij de studie in de geschiedenis daal de het aantal eerstejaars. LEIDSCHENDAM St. Jozef-Opifex kerk 29 juni geconsacreerd Op de feestdag van de H.H. Petrus en Paulus 29 juni a.s. zal bouwpastoor A. A. J. Buys zijn bisschoppelijke op dracht volbracht hebben en op die datum zal de door hem gestichte St. Jozef-Opifex kerk door de vicaris van het bisdom Rotterdam, mgr. A. C. Schaaper, plechtig worden geconsa creerd. Niet alleen voor pastoor Buys is dit een belangrijke aangelegenheid, maar ook voor de vele parochianen en nieuwe Leidschendammers, die tot het nieuwe parochie-centrum be horen. De in 1957 in gebruik genomen noodkerk voldeed wat grootte be treft al sinds lange tijd niet meer aan de behoefte van de steeds toe nemende zondagse kerkgangers en daarin zal nu de nieuwe kerk met 1000 zitplaatsen de nodige verlichting bréngen. Gedurende bijna zes jaren heeft pastoor Buys met bewonderens waardige voortvarendheid voor de totstandkoming van zijn nieuwe kerk gewerkt. Zijn tweemaal per week in dit blad geplaatste oproep „elk dub beltje is welkom" heeft ongetwijfeld het verwachte resultaat opgeleverd. Modern gebouw De nieuwe kerk is van buitenge wone schoonheid en van de meest moderne smaak. Naast de kerk is een de z.g. gerfkamer gebouw^, wel ke ruimte biedt voor 100 personen. Voor deze nieuwe parochie in het uitbreidingsplan De Heuvel is een dergelijke localiteit van zeer groot belang en voor parochiële bijeen komsten een welkome vergader plaats. Ook de pastorie en de koster woning zijn in de onmiddellijke na bijheid van de kerk gebouwd en reeds voltooid. PROCENT V. f BIJ sparenN OP LANGERE I TERMIJN 1 rA II NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. (Advertentie) Aetherklanken linl-Mmtm is WfardtesfMikomenre luien mnlKrimson lil jchUronwn! Maér eerst moet ik Mi ZATERDAG 8 JUNI HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Overweging. 7.15 Klass. gram. (7.30-8.35 Strip voorde jeugd). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Djimn: gever, progr. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht instrumentaal en semble en zangsol. 12.55 Katih. nws. 13.00 Nws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Musicerende dilettanten. 13.45 Fran se les. 14.05 V. d. jeugd. 15.00 Piano recital: klass. muz. 15.35 Populaire klass. gram. 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 Lichite gr. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Lichte gram. 17.30 Boe'kbespr. 17.40 Muziekperio- diek. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Noor delijk Philh. ork. en sol.: Moderne muz. 18.50 V. d. kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 De Oelewappers, licht progr. 20.00 Omroepoxik. en sol.: Populaire klass. muz. 21.00 Tierelantijnen, gevar. pro gramma. 22.00 Licht instrumentaal ensemble. 22.20 Het verplaatsen van tempels in het Nubisoh gebied, le zing. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Nieuwe klass. gram. met commen taar. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA., 7.00 Nws. 7.10 Ochtendigymn. 7;20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. 7.45 Orgelspel. 8.00 Nws. en soc. strijd lied. 8.18 Lichte gram. 8.50 Wegwij zer: tips voor vakantie en snipper dagen. 9.00 Postdiuivenber. en och tendgymnastiek voor het gezin. 9.10 Klass. gram. 9.45 Buitenl. weekoverz. 10.00 Het Nederl. Rode Kruis, repor tage. 10.05 De Bijbel als inspiratie bron van de kunst, lezing. 10.20 Klass. gram. 10.45 Geknipt voor her haling. 12.15 Elektronisch ongel. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw en postduivenber. 12.34 Tussen start en finish: act. sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 V. d. jeugd, (gram.). 14.10 V.d. jeugd. 14.45 Ra dio Jazzclub. 15.15 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 15.30 Lichte muziek-matinee: Met-ropole-ork. 16.10 La oancion del Olvido, Spaanse ope rette in fragmentarische uitvoering (gr.). 16.35 Boekenwijsheid. 16.55 Gi taar en zang (gr.). 17.05-17.30 Licht ork. en sol. 17.30 Act. 18.00 Nws. en commentaar. 18.20 Promenade-ork. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Schotland tussen schemeruur en mid dernacht, lezing (VI). 19.45 Klassie ke kamermuz. (gr.). 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Disco-Festi val. 21.15 Soc. commentaar. 21.30 On bewoond gram. en interviews. 22.15 Sportnieuws. 22.30 Nws. 22,40 Hoe later op de avond Licht pro gramma. 23.10 Dansork. met zangsol. 23.40 Klass. gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00 Music-Hall, gevar. progr. 16.05 Bestemming: de maan, documentair progr. 17.00-17.45 V. d. kinderen. 19.30 Luipaard op schoot. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Kon. Luchtmacht Ka pel. 20.55 Houdt U van show?, gevar. progr. 22.10 Avro's Televizier: act. NTS: 22.40-22.45 Journ. door: e. Kraatz 3) „Oh, man, houd op", riep Wieck in namaak-wanhoop uit. „Je weet niet wat je zegt. Stel je voor, jarenlang verloofd zijn! Dat is een straf, geloof me". „Dat hangt er maar van af" ant woordde Martin opgeruimd, in de overtuiging het beter te weten. Toen Ruth de volgende morgen bij mevrouw Heller kwam, ontving deze haar met moederlijke hartelijkheid, maar achter het vriendelijke welkom van Martins moeder voelde Ruth toch duidelijk een diepe ernst en be zorgdheid. „Een lievere dochter zou ik me niet kunnen wensen, Ruth", waren haar woorden. „En Martin is zo ge- lyukkig. Hij is vanmorgen vroeg hier geweest en komt straks terug". Ze ging het meisje voor de ka mer in, en trok haar naast zich op de bank. „Weet je, ik geloof dat ift, nog nooit iemand gezien heb die er zo stralend uitzag. Hij trilde gewoon van opwinding". ,En toch voelt u zich bezorgd, lieve mevrouw", antwoordde Ruth be drukt; „en ik ook", voegde ze er na een korte pauze aan toe. „Dat ik van je houd als van een dochter niet alleen als van de dochter van mijn oudste vriendin, maar ook en voornamelijk wel om je zelf, dat weet je, Ruth", zei me vrouw Heller enigszins nadenkend. „Als jullie al gauw konden trouwen, of tenminste binnen afzienbare tijd zou ik de goede God op m'n knieën voor een dochter als jij bent, dan ken. Maar „Maar die lange tijd voordat 't zo ver is, baart u zorgen". Hoewel haar lippen trilden terwijl ze dit zei, wist Ruth haar 9tem in bedwang te hou den, en mevrouw Heller merkte be zorgd op :„Neem je 't me kwalijk, kind? Eigenlijk neem ik 't mezelf wel kwalijk, zie je. Martin is zo vol vertrouwen en denkt dat iemand die zoveel geluk vindt als hij nu ge vonden heeft, nog wel langer op de vervulling daarvan zou kunnen wachten dan zelfs Jacob op zijn Ra chel heeft gewacht. En zijn ogen straalden zo „Zoals alleen zijn ogen kunnen stralen", zei Ruth, die bleek gewor den was en haar ogen neergeslagen hield. „Het is afschuwelijk van me dat ik niet van ganser harte in jullie geluk kan delen", riep mevrouw Heller bijna wanhopig uit. „Ik loop mezelf de hele ochtend al verwijten te ma ken dat ik niet met evenveel vreug de als Martin deze dag kan beleven: de mooiste van zijn leven, noemde hij 'm. Het is toch altijd mijn innig ste verlangen geweest hem gelukkig te zien". „Ja, gelukkig getrouwd", her haalde Ruth levenloos, „maar niet verloofd met een meisje van vijf-en- twintig, waarmee hij op z'n best kan trouwen als ze dertig is gewor den". „O, nee, Ruth, zo moet je 't niet opvatten", zei mevrouw Heller ver schrikt. Maar Ruth stond langzaam op en keek haar strak aan. „O ja, toch wel mevrouw. En voor mij zijn dat trouwens geen nieuwe gedachten", begon ze met verstikte stem. „Dat Martin en ik bij elkaar passen dat we als 't ware voor elkaar geschapen zijn, heb ik van het begin af aan gevoeld. Maar er is al tijd een innerlijke stem in me ge weest die zei: voor hem was 't beter als hij me nooit ontmoet had! Ik had hier niet zo lang moeten blijven, ik had 't nooit zo ver moeten laten komen. Als ik direct na moeders dood was weggegaan, zou hij er misschien gemakkelijk overheen gekomen zijn, maar nu Haar stem stierf weg; ze slikte en sprak daarna haastig verder. „Ik heb 't hem gisteravond nog gezegd, maar hij lachte alleen maar. Ik ver telde hem over een dergelijke lan ge verlovingstijd van iemand in onze familie en hoe ongelukkig dat huwe lijk geworden is. Maar hij antwoord de dat dat geen bewijs was, dat hij dat hij z'n hele leven op mij ge wacht had, en hij overtuigde mij er bijna van dat hij gelijk had. Maar vannacht al ben ik weer begon nen te twijfelen. Je mag hem dat niet aan doen, dacht ik. Hij heeft vreug de en geluk nodig in zijn leven, en jij ketent hem aan je voorbijgaande jeugd en bent er de oorzaak van dat hij zijn mooiste levensjaren moet doorbrengen met niets anders dan wachten en verlangen. Hij noemt jou zijn geluk maar jij je bent misschien zijn grootste ongeluk". „Ruth, Ruth", smeekte mevrouw Heller geschrokken en trok het hevig trillende meisje liefdevol in haar armen. „Zo mag je niet spreken. In vredesnaam, kind, bedaar. Zo heb ik 't geen ongenblik bedoeld. Ik Op dat ogenblik hoorden ze de buitendeur dichtslaan en direkt daarop kwam Martin met een blijde lach de kamer in. Maar één blik op de beide vrouwen was voldoende om zijn gezicht te doen betrekken. „Moeder", riep hij toornig uit, was met een paar passen bij Ruth en leg de beschermend een arm om haar heen. „Moeder, wat heb je gedaan De eerste keer de beste dat ze als mijn verloofde bij ons komt Maar Ruth had haar zelfbeheer sing al weer terug. „Stil, Martin", viel ze hem in de rede en keek glimlachend naar hem op. „Je bent er naast, jongen; je moe der heeft me vol liefde ontvangen; en als we over -.ernstige dingen zijn gaan praten, komt dat toch alleen door jou! Maar waarom ben je eigen lijk zo laat? Nu moet ik dadelijk al weg". „Ach, de professor hield me juist toen ik weg wou gaan tegen, en als die je eenmaal te pakken heeft is er geen wegkomen aan", antwoordde hij direct verzoend en omhelsde zijn moeder. „Maar ik breng je naar de trein, daar heb ik nu recht op", ging hij triomfantelijk verder. „Nee, nee, Martin", weerde Ruth geschokken af. „Dat gaat niet. Dan weet de hele stad het morgen en dat wil ik liever nog niet." „Maar waarom niet? Het zal gauw genoeg in de krant staan", lachte hij vergenoegd. „Oh! Maar Martin, dat heeft toch de tijd nog", zei Ruth kalm. „Waarom zouden we daar zo'n haast mee ma ken? Dat is toch niet nodig". Hij gaf haar vol overmoed een kus op haar mond. „Omdat ik er pas heel zeker van zal zijn dat we ver loofd zijn, als ik het zwart op wit voor me zie", antwoordde hij, welis waar met een glimlach, maar met een uitdrukking van diepe ernst in zijn ogen. „Maar je gaat me mijn eerste ver zoek toch zeker niet direkt al weige- geren?" vroeg ze, en bemerkte tot haar grote vreugde dat de onbevan gen, plagende toon haar heel goed afging. „En hoeveel uitstel verlang je dan wel?" vToeg hij op dezelfde toon. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2