S)e CeicbeSoii^cmt DE PAUS VAN GOEDHEID EN EENVOUD VOORLOPIG TE RUSTE GELEGD IN CRYPTE VAN ST. PIETER St. Jan van Lateranen de laatste rustplaats VRIJDAG 7 JUNI 1963 53e JAARGANG Directeur i. T. J. M. KOENS Moofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT >2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZOEK DE VROUW (PROFUMO) Telef. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 35596- Advert. Z 0 8 2 6 - Klachten beiorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., f 8,35 p. kw., Franco p.p. j 8,75, Adv. 18 ct p. mm.. Telefoontjes f 1,50 Dr. De Kort: verdere Donderdag: is in Rome het stoffelijk overschot van Paus Johannes XXIII bijgezet. Foto: door een immense me nigte wordt de overleden paus over het Sint Pietersplein gedragen. Paus Johannes XXIII, de meest geliefde Paus van geheel de wereld sinds eeuwen, rust vanaf donderdagavond 7 uur in de crypte van de St. Pieter. Echter niet voor altijd, want volgens zijn verlangen zal hij uiteindelijk zijn laatste rustplaats vinden in zijn geliefde St. Jan van Lateranen. Gisteravond is hij voorlopig bij gezet in de crypte, recht tegenover het graf van Pius XI. De laatste plechtigheid tekende reeds de eenzaamheid waarin deze paus nu rust. Zelfs zijn drie bejaarde broers en zuster hadden niet meer de gelegenheid en de moed gevonden bij dit afscheid aanwezig te de baar geflankeerd door stramme hulde aan een overleden opperher- zijn; zij hadden Rome na bedroevende en aangrijpende dagen ver- leden van de Zwitserse garde. Nog der. laten. Bij de bijzetting waren nu slechts nog de rangoudsten der drie kardinaalsorden, de aartspriester van de St. Pieter, kardinaal Marella en mgr. Enrico Dante, de chef van het protocol, aanwezig. Enkele sampietrini verrichtten de werkzaamheden. Toch is het definitief afscheid van Paus Johannes hoe zeer het ook gekenmerkt werd door de eenvoud die hij altijd al zo verlangd had, indrukwekkend geworden. Massaal afscheid nam geen einde éénmaal zong de Capella Giulia een laatste Miserere om daarna de ab- soute in te leiden met het In Para- disum. Mgr. P. Felici verrichtte de ab- soute. Terwijl men de Paus daarop in de eerste der drie kisten, een van cypressenhout, neerlegde, las mgr. N. Metta de notariële akte van het overlijden en de feiten die het leven van de Paus hadden gekarak teriseerd, voor. Een bijna dorre op somming in glanzend Latijn gaf mgr. Tondini opnieuw van de levensloop van Paus Johannes, dat hij voorlas van een verkreukeld perkament, hetwelk later in een loden koker in de kist werd neergelegd. Kruisje uit Istanboel Tegelijkertijd ook, legde mgr. Capo- villa, de sekretaris van de overleden Paus, gouden, zilveren en bronzen munten van het pontificaat in de kist. Maar ook een klein gouden kruisje, dat Paus Johannes eens op reis gekocht had bij een antiquair in Istanboel en waaraan hij zeer ge hecht was. Nadat alle kardinalen vervolgens hun overleden opperherder voor de laatste maal hadden gezegend, be dekten de geheim-kamerheren eerst met witte zijden doeken gezicht en handen, om daarna met een grote rode doek de gehele kist af te slui ten. Sampietrini stonden, terwijl het koor psalm 120 zong gereed de cy- pressenkist in een loden kist te plaat sen en dit alles weer in een kist van olmenhout. 400 kilo zwaar was toen Menige toeschouwer kon bij dit on- de sarcofaag die door de St. Pieter gewone schouwspel zijn tranen niet gereden werd naar de Marthadeur, weerhouden. en vervolgens naar de crypte. De Het verblijf in de openlucht duurde kleine stoet van degenen die waren slechts kort, want om zes hadden de toegelaten om bij de bijzetting aan- dragers de baar weer in de St. Pie- wezig te zijn, verdween door dezelf- ter geplaatst in het midden van het de deur uit de basiliek. De laatste priesterkoor. In een grote kring tocht van Paus Johannes was hier- daaromheen bevonden zich de 36 mee ten einde, kardinalen, de toegestroomde aarts bisschoppen, bisschoppen, prelaten Bloemen en kaarsen en geestelijken van Rome zelf en van ver daarbuiten. In concentrische De eerste dagen zullen slechts bloe cirkels dan de vertegenwoordigers men en kaarsen verraden, dat hier van het corps diplomatique, leden een grote Paus rust. De bloemen van de curie en andere genodigden. - 6000 rode en witte anjers - zijn Daarna zette het koor het Miserere woensdagavond uit San Remo aan- in. Eenzaam lag Johannes daar, op gekomen. Zij vormen nu een laatste Doordat een exportorder van één van de grootste merkfabrikanten niet doorging, kregen wij eenserie prachtige sportjacks aangeboden tegen een onvoorstelbaar lage prijs. U krijgt het koopje van Uw leven. gesloten werden. Een geheel onge wone plechtigheid volgde nu op ver lengen van Paus Johannes. Nog éénmaal Nog éénmaal werd zijn stoffelijk Bijna 32 uur lang hadden bijna overschot moeizaam en voorzichtig twee miljoen mensen langs de baar buiten de basiliek gedragen en on- gedefileerd. Er was aan de lange rij der het zingen van het De Profundis nog geen einde gekomen, toen om aan de opeengepakte menigte op het vijf uur de deuren van de St. Pieter St. Pietersplein getoond. GEESTELIJK TESTAMENT VAN PAUS JOHANNES Waarachtigheid en milde, nederige goedheid verliezen nooit haar waarde Gisteren is in het Vatikaan het geestelijk testament van Paus Johannes bekendgemaakt. In dit dokument beveelt de paus zijn ziel in de barmhartigheid van God aan en vraagt nederig vergiffenis voor zijn zonden en dankt hij Hem voor de diensten, die hij met Gods hulp aan zijn broeders heeft kunnen be wijzen. Vervolgens herhaalt hij opnieuw zijn Geloofsbelijdenis en vraagt vergiffenis aan al degenen die hij onbewust beledigd zou hebben en hij voegt eraan toe: „Arm geboren uit een eerzaam en nederig gezin ben ik bijzonder gelukkig ook arm te kunnen sterven". Daarna schenkt de Paus nogmaals zijn bijzondere zegen aan zijn bloedverwanten en vraagt hen de vrede Gods te bewaren, opdat geen van zijn bloedverwanten de eeuwige vreugde zal ontgaan. De paus groet en zegent daarop al degenen die tot zijn geestelijke familie behoren te Bergamo, te Rome, in het Midden-Oosten, in Frankrijk, in Venetië en overal elders. „In het aanschijn van de dood," zo vervolgt hij dan, „staan mij duidelijk voor ogen al degenen die mij op de dood hebben voorbereid. Al degenen die mij zijn voorgegaan en mij zullen vol gen, mogen voor mij bidden." „Ik zal op mijn beurt voor hen bidden. Hun en alle anderen wil ik nog maals op het hart drukken, dat zij de grote en enige waarden in het leven voor ogen houden, Jezus Christus, de H. Kerk, het Evangelie en daaruit vooral de waarachtigheid en de goedheid, de milde en nederige goedheid, het geduld, al die waarden, die onoverwonnen en onoverwinnelijk zijn." „Dierbare broeders, tot ziens. In de naam van de Vader, de Zoon en de H. Geest in de naam van Jezus onze liefde, in de naam van Maria, onze heilige en lieve Moeder, van St. Jozef, St. Petrus, Johannes de Doper, St. Marcus, St. Laurentius, en Justinianus en Augustinus. Amen." Getekend Angelo Giuseppe Roncalli - patriarch. Dit testament is in 1954 opgesteld en later tot drie maal toe aangevuld. Bij de laatste aanvulling van 12 september 1961 heeft hij definitief eraan toegevoegd: „Ik geef mij volkomen over aan de Goddelijke Voorzienig heid". Bij beschikking van 30 april 1959 heeft hij de vurige wens geuit, dat het paleis van Lateranen zo spoedig mogelijk gerestaureerd zou worden en tot vicariaat van Rome ingericht. In verband daarmee wenst hij, dat zijn stoffelijk overschot in de basiliek van Lateranen zal rusten. Schitterende popelïne SPORTJACKS geheel gevoerd met moderne wollen garnering qan de kraag, kreukherstellend, was- baar. Ook jacks met capuchon leverbaar. Normaal 33.50. Ntf, voor de gran dioze surpriseprijs, tot 16 iaar, mm QM alle maten Meer dan 2 stuks worden niet tege lijk verkocht. Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. studie en overleg De formateur dr. W. de Kort liet vanmorgen weten, dat hij zeker tot 14 juni zijn tijd nodig zal hebben voor verdere studie en overleg, voor dat hij een totaalbeeld zal hebben van alle moeilijkheden, zowel pro grammatisch als kwantitatief. Stel lende, dat hem alle mogelijkheden open staan om een kabinet met vijf of vier partijen te vormen, dus even tueel zonder socialisten of zonder liberalen, betrekt hij in het opzet ten van dit totaalbeeld ook de inde ling van de departementale werk zaamheden en de zetelverdeling. Nadat dr. De Kort vandaag een studie zal hebben gemaakt van de leidraad en de daaraan gehechte rapporten en bijlagen van dr. Rom- me's informatie, zal hij morgen dr. Romme te zijnen huize in Ulven- hout voor een afrondend gesprek ontvangen. In de komende week stelt dr. De Kort zich voor in contact te treden met ministers en andere persoon lijkheden om het door hem gewen ste totaalbeeld te kunnen verhelde ren. Nadien zou hij dan een pro gram kunnen opstellen, waarin te vens de mogelijkheden voor zetel verdeling en de kwantitatieve kwes ties zouden zijn verwerkt. TON MET PREMIE ƒ130.000 op lot nr. 9033 In de 559ste staatsloterij, vierde klas, zeventiende lijst, is het lot van de 100.000,- en de premie van ƒ30.000,- gevallen op het lotnummer 9033. De cohlectrices en collecteurs die 't lot verkocht hebben zijn: in de serie A is de helft verkocht door mevr. E. Voorhoeve, Admiraal de Ruyterweg 158hs te Amsterdam, en de andere helft door de heer G. A. van Beem, Wagen aarstraat 60 te Amsterdam; de serie B is verkocht door mevr. J. Barske, Graaf Florisstraat 66a, Rotterdam; de serie C door de heer J. A. van -Steenbergen, Hoefkade 1294, Den Haag; de serie D door mevr. T. de Jonge- Angerman, Kustweg 24, Delfzijl; de serie E door mevr. A. Hovinga- Angerman, BeLlamystraat 7, Utrecht; en de serie F is verkocht door de heer J. A. Naayen, Eerste Pijnakker- straaft 135a, Rotterdam. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl^traat 207 heeft ze Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. LEIDEN: Haatlemroenuaat ROTTERDAM: Korte Hoogstraat Katcadr. Lagedijk West-Kruiskade HOOGVLIET: Winkelcentrum VLAARDINGEN: Liesveld ZEIST: Slotlaan (Advertentie) huishouden voor de Paus deden heb ben haar intrek genomen bij de „Ar me Zusters van Bergamo". De beide bedienden van de Paus, de broers Advertentie) ucuienueii van ue raus, ae Droers Guido en Giampaolo Gusso van wie nummer bestaat Uit 1L pagina f één ook als chauffeur werkzaam was, zijn naar hun geboorteplaats Venetië teruggekeerd. Zomers weer Donderdag is in Rome het stoffelijk overschot van Paus Johannes voorlopig bijgezet in de crypte van Sint Pieter. Een foto van de uitvaartplechtigheid in de basiliek van Sint Pieter. In het midden de katafalk, op de achter- Anglicaanse primaat leidt dienst voor Paus Johannes De Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, zal op 17 juni in de kapel van zijn paleis in de Londense wijk Lambeth een herdenkingsdienst leiden voor wijlen Paus Johannes. Het zal de eerste keer zijn, dat een primaat van de Angli caanse Kerk een dergelijke dienst houdt voor het hoofd van een andere Kerk. „Erkenning van een protestant" Onder de titel „erkenning van een protestant" is in de „Figaro" op de frontpagina een artikel verschenen van Marc Boegner, lid van de Aca demie Frangaise en oud-voorzitter van de Franse federatie van protes tanten, waarin deze zegt, dat de Kath. Kerk nog nimmer vóór wijlen Paus JobaoDÊS XXIII geregeerd m door een Paus, wiens dood door een reus achtig aantal gelovigen van de pro testantse kerken in de gehele wereld als een persoonlijk verlies wordt ge voeld. Paus Johannes heeft, in het licht van de Heilige Geest, ingezien, dat de Katholieke Kerk zich moest vernieuwen, verjongen en een dia loog aangaan met de andere christe lijke belijdenissen. 's Pausen huishouding valt nu uiteen Met de dood van Paus Johannes is ook zijn huishouding opgebroken om plaats te maken voor de nieuwe Paus die zijn eigen personeel mee brengt. Mgr. L. Capovilla, privé-secretaris van Johannes XXIII, neemt voorlo pig zijn intrek bij kardinaal Testa in het huis van de aartspriester van de St. Pieter in het Vaticaan. Hier woont ook de metropoliet van Lem- berg, mgr. Slipyi. De zustere die het Reportage begrafenis door storing uitgevallen De oorzaak van het achterwege blijven van een gesproken commen taar van drs. M. van Buuren van de KRO op de televisiereportage uit Ro me van de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van Paus Jo hannes was donderdagavond te wij ten aan een technische storing in de centrale van het internationaal lij- nencircuit in Zürich. Dezelfde oor zaak leidde tot het wegvallen van het radioverslag, dat eveneens door de KRO werd verzorgd. De NCRV had de KRO zendtijd ter beschikking gesteld, waarvoor men van KRO-zijde zeer erkentelijk was. De KRO betreurt het, dat deze stagnatie zich heeft voorgedaan. Zij heeft nu geen gebruik kunnen maken van het aanbod van de NCRV. In de algemene circulatie komt wei nig verandering. Boven Scandinavië en het noordelijke deel van de oce aan bljjft de luchtdruk hoog, terwijl enkele depressies boven het zuidelijk deel van de oceaan langzaam van west naar oost trekken. De lucht in onze omgeving is nu tamelijk vochtig geworden, hetgeen mede in verband met de onstabiele opbouw van de atmosfeer, de vorming van warmte- onweders bevordert. Deze brengen evenwel geen weersomslag. Het weer met een overwegend zomers karak ter houdt éan. De toegenomen voch tigheid van de atmosfeer had ook de vorming van een uitgebreid mistveld op de Noordzee tot gevolg. Dit mist veld breidde zich de afgelopen nacht tijdelijk tot over het westen van ons land uit. Hoogwaterstanden 8 Juni: zon op 04.22, onder 20.56; maan op 21.59, onder 05.20. ZON- EN MAANSTANDEN 8 Juni: v.m. 3.44; n.m. 16.07 (springtij) KORRELTJE Het grootste kwaad van alle kwa- (Advartenti») den i* da aohuid.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1