UIT 1 DAGBOEK VAN PAUS JOHANNES Koffie om mee te nemen: vacuum-verpakte dus blijvend-verse VAN NELLE'S SUPRA KOFFIE DE LE1DSCHE COURANT PAGINA 3 „Ik heb alijd de wil van God willen volbrengen, altijd, altijd" De Osservatore Romano publiceert zoals reeds in het kort medegedeeld, in zijn uitgave van 5 juni 1963 op bladzijde 7 een facsimile van 6 blad zijden aantekeningen van paus Ja- hannes XXIII in Zijn eigen hand schrift. De overleden paus heeft deze no tities o.a. gedurende zijn retraite van 26 november tot 2 december 1961 gemaakt. Korte aantekeningen: 1) Ik herinner mij wat ik met het oog op mijn 80ste verjaardag over wogen en geschreven heb, in de een zaamheid van Castel Gandolfo, met mijn biechtvader, mgr. Alfredo Ca- vagna (vergelijk manuscript van ge sprekken met mijzelf). 2) Het feit dat ik mijn 80ste le vensjaar ben ingegaan en het intus sen voltooid heb, veroorzaakt geen onrust in mijn ziel; het laat mij in tegendeel veeleer rustig en gelaten. Wij komen altijd weer op hetzelfde terug: Ik wens niets meer en niets minder dan hetgeen de Heer mij voortaan geven zal. Ik dank Hem en zegen Hem „per singulos dies" (el ke dag): ik ben tot alles bereid. 3) Ik voel in mijn lichaam zekere stoornissen, die natuurlijk zijn voor een oude man. Ik draag ze in vre de. Ook al zijn zij mij soms een beetje vervelend en al moet ik soms wel bang zijn dat zij zullen verer geren. Het is niet goed daarover veel na te denken; maar nogmaals: ik voel mij bereid tot alles. 4) Het is voor mij een troost zeker te weten, dat ik trouw mijn gods dienstige oefeningen nakom: het bre vier, gebed en overweging van de rozenkrans: onafgebroken eenheid met God en met geestelijke zaken. 5) De dienst aan het Woord die essentieel en niet oppervlakkig wil zijn, wekt in mij het vurig verlangen meer terug te vallen op de geschrif ten van de grote pausen uit de vroeg christelijke tijden. In deze maanden worden mij de heilige Leo de Grote en Innocentius de Derde weer ver trouwd. Helaas zijn er maar weinig geestelijken, die zich met hen bezig houden, ofschoon zij toch zo rijk aan theologische en pastorale onder richtingen zijn. Ik zal niet moede worden te blij ven wijzen op deze zo waardevolle bronnen van bovennatuurlijke ken nis, van hogere en schonere poëzie. 6) Voor alles wil ik zonder ophou den mij overgeven aan de heilige intimiteit met de Heer: Ik wil rusti ge en liefdevolle dialogen met Hem houden. Verbum patris caro factum (het Woord van de Vader is vlees geworden); middelpunt en leven van het mystieke lichaam; en in blijven de, goddelijke broederschap god delijk en menselijk waardoor ik Zijn aangenomen zoon ben en met Hem zoon van Zijn Moeder Maria. 7) In verband hiermede komt dui delijk tot uitdrukking de taak en de waardigheid van de Pontifex der Heilige Katholieke Kerk en van „de plaatevervanger van Christus" als hoedanig ik optreedt. Oh! Hoe diep voel ik de betekenis en de zoetheid van het „Domine non sum dignus", iedere morgen met de H. Hostie in mijn handen en als het merkteken van nederigheid en liefde. 8) Mijn afwachting van het Twee de Vatikaanse Concilie neemt het grootste deel van mijn dagelijkse werk in beslag. Nu valt mij de gedachte te binnen en ook de wens om mijn dagelijks gebed, het gebed van de hele katho lieke wereld en van de priester-reli gieuzen en van de kloosterzusters bijeen te brengen in een vorm, die officieel en universeel is. Ik zal op een gelukkige inval wachten om daartoe uit te nodigen „Dit bed is een altaar. Het altaar vraagt een offer. Ik ben daartoe be reid. Ik heb duidelijk voor ogen mijn ziel, mijn priesterschap, Het Conci lie en de Wereldkerk". „Op deugdelijke gronden heeft de Heer het kruis op Zijn schouders ge nomen, geheel volgens het plan van de oneindige barmhartigheid, die Hij mij vooral de laatste maanden ge toond heeft". „Ik ben helemaal rustig. Ik heb al tijd de wil van God willen volbren gen, altijd, altijd. Ik bid voor de Kerk, voor de kinderen, voor de priesters en de bisschoppen, dat zij heilig mogen zijn, voor de hele we reld." „Ik ben uit armoede en eenvoud van Sotto il Monte voortgekomen en ik heb geprobeerd dat nooit te ver loochenen. Wat een grote genade heeft de Heer mij bewezen: heilige pastoors, voorbeeldige ouders, een sterk christelijke traditie, een tevre den en evenwichtige armoede". ,Ik wil sterven zonder te weten of ik iets bezit. De armoede heeft mij dikwijls in verlegenheid gebracht, vooral wanneer ik de mijnen, die zeer arm waren en nog enkele medebroe ders niet kon helpen. Maar ik heb er nooit over geklaagd". ,Het Concilie. God weet dat ik mijn kleine ziel in alle eenvoud openge steld heb voor deze grootse inspira tie. Zal Hij mij toestaan het tot een einde te brengen? Hij zij geloofd. Zal Hij het mij niet toestaan?Van uit de Hemel zal ik dan de gelukki ge afloop ervan aanschouwen, indien Zijn goddelijke barmhartigheid naar ik hoop, neen zeker weet, mij daar in zal opnemen." „Wat een weerklank op Pacem in "Berrie! Mijn deel aam dit document bestaat vooral in het nederige voor beeld dat ik gedurende heel mijn arme leven heb willen geven: over de goede, vreedzame mens." (navol ging van Christus H, 3e hoofdstuk). „De wereld is wakker geworden. Meer en meer zal de volkomen zui vere leer van de Encycliek een leer die liefdevol uiteengezet is de weg naar de harten vinden." „Neen wat men over mij geschre ven en gezegd heeft zal mij niet misleiden. Dit leed is veel te gering vergeleken bij de angsten van Je zus, de Zoon van God, gedurende heel zijn leven en aan bet Kruis." „Soms voeg ik aan het rozenkrans gebed nog andere intenties toe dan degenen, die u kent. Ik ga opnieuw mijn levensweg. Ik bid voor mijn Bergamo, voor de geliefde broeders in Bulgarije (Oh, deze tien jaren). Voor de Turken en voor de Grieken. Ik beleef nog eenmaal de acht jaren van mijn verblijf onder de Fransen, die mij mochten en van wie ik ge houden heb en nog immer houd. Voor mijn geest zie in Venetië, mijn Venetië, waarvan ik de naam nog immer op mijn lippen heb en dat mij na aan het hart ligt. En dan: hier ben ik nu bij de Sint Pieter en bij Lateranen. In deze eerste dagen van mijn dienst als paus was ik mij er niet van bewust wat het wil zeggen bisschop van Rome te zijn en daar mee herder van heel de Kerk. Dan, van week tot week, is mij dat steeds duidelijker geworden en ik voelde mij al thuis, alsof ik mijn hele leven lang niets anders gedaan had." „De ontmoeting met het volk, de audiënties, oh! Wat een troost". „En ik kan niet aan de reis naar Loreto en Asissië denken zonder on der de indruk te komen. En het lie ve Romeinse volk? Ik zal er immer meer van houden en nog vanuit de hemel zal ik het beschermen." „Mijn Romeinse seminarie met de Madonna van het Vertrouwen; de Propaganda Fide (Oh! wat gelukkig waren de jaren van 1921 tot 1925). De grote monnikenorde (er was mij zoveel aan gelegen naar Monte Cas- sino te gaan, maar wie weet? Wie weet?); En de ontelbare menigte priesters, monniken en zusters, mis sionarissen en missiezusters: dat is de rijkdom van de Kerk". ,/De Katholiek Actie. Ik maakte er kennis mee door mgr. Radini, mijn bisschop. (Hij, ja hij zou waardig geweest zijn om paus te zijn) en ik heb mij altijd trouw gehouden aan zijn aanwijzingen." „De zieken, de gevangenen, de ar men, de vluchtelingen." „Ik heb nog eens overgelezen, wat ik 1961 midden onder de wereldoor log geschreven heb. De laatste dagen van mgr. Radini, zijn laatste bede: vrede, vredeIk zou willen dat dit ook mijn laatste gebed als paus zou zijn, het laatste gebed van de weinig-betekenende Paus Johannes." bleekt SUNIL voor SUNIL blauwt voor in SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT (Advertentie) Eindexamens MMS aan St. Agnes-lyceum Vrij zijn, blij zijn, genieten van vakantie enaltijd-verse Van Nelle's Supra koffie. Een heerlijke nieuwe melange tussen „rood" en „goud". Vlak na het branden gemalen, vlak na het malen vacuum-verpakt In handig op- bergzaam karton-pak, waar het aroma niet uit kan en lucht of vocht niet in kunnen. „Geknipt" voor uw vakantie en... voor alle andere dagen. Britse staatssecretaris herroept vroegere verklaring en neemt ontslag NASLEEP VAN ZAAK MET FOTOMODEL KEELER John Profumo, de Britse staatsse cretaris van oorlog, heeft deze functie en zijn Lagerhuiszetel ter beschik king gesteld. In een brief aan premier Macmillan herroept hij een onlangs in het La gerhuis afgelegde verklaring over zijn betrekkingen met het Londense foto model Christine Reeler. Hij zei bij die gelegenheid, dat in zijn verhouding tot mej. Keeler niets onbetamelijks school. Dit is onwaar, zo bekent Pro fumo nu. Hij had door de verklaring zijn vrouw en kinderen voor schan de willen vrijwaren. Profumo spreekt wel de geruchten tegen, dat hij mej. Keeler zou hebben geholpen te verdwijnen, voordat zij moest getuigen in een strafproces. Premier Macmillan, die met va kantie in Schotland is, heeft het ont slag van Profumo „met groot leed wezen" aanvaard. „Dit is diep tra gisch voor u, uw gezin en uw vrien den", aldus Macmillan. Profumo is vorige -week vrijdag met zijn gezin voor vakantie naar Italië vertrokken. Maandag keerde men in Londen terug. Zijn echtgenote is de actrice Valerie Bobson. De gewezen staatssecretaris zegt in zijn ontslagbrief nog, diat hij nimmer staatsgeheimen heeft prijsgegeven. De 48-jarige Profumo zei in zijn verklaring in het Lagerhuis, afgelegd op 22 maart jl., dat h\j Christine Kee ler op een partijtje had leren kennen. Andere gasten waren de orthopedist dr. Stephen Ward en die inmiddels naar Moskou teruggeroepen tweede marine-attaché Ivanov. Nadat Profumo zijn verklaring had afgelegd, stelde dr. Ward zich in ver binding met de minister van binnen landse zaken Brooke en de particu liere secretaris van premier Macmil lan. Naar in Britse politieke kringen vernomen wordt, vertelde de arte dat Porfumo's verklaring in sommi ge opzichten niet juist was. Gecon fronteerd met de mededelingen van dir. Ward gaf Profumo tegenover een leidier van de conservatieve partij toe, dat hij niet de waarheid had verteld wat betreft zijn verhouding tot mej. Keeler. Koning Saoed van Saoedisch Arabië heeft een uitnodiging van president Soelkarno aangenomen voor een bezoek aan Indonesië. Een da tum is nog niet vastgesteld. Op de Bahrein-eilanden in de Perzische golf heeft zich in de haven Mina Soelman een ontploffing voor gedaan, die aan vier mensen 't leven gekost heeft. Verder is er een onge noemd aantal gewonden. Naar ver luidt zouden ontplofbare stoffen by het lossen uit een schip geëxplodeerd Aan het St. Agnes-Lyceum te Lei den zijn geslaagd voor het eindexa men MMS, de dames: G. C. M. Belt, Stompwijk; H. A. C. Deutekom, Voor hout; L. M. C. v. Duijn, A. M. J. E. de Graaf en J. C. J. M. de Grijs, al len Leiden; M. M. H. Groothuis, Voorhout; M. H. T. Hoger vorst, Oegstgeest; L. A. M. Jansen, Leiden; A. M. J. P. v. d. Maat, Oegstgeest; J. C. v. d. Poel, Leiden; W. M. C. v. d. Putten, Oegstgeest; M. I. M. Schermer Voest, Leiden; M. A. C. Tulfer, Oegstgeest; E. M. A. M. Vis ser, Leiden; J. M. Vlaming, Sassen- heim; S. M. B. G. v. Buur en, Leiden; V. J. C. v. Vliet, Leddschendam; A. W. C. M. v. d. Wee, Valkenburg (Z.H.); J. Q. J. M. A alders, Leiden; J. M. E. v. d. Berg, Leiderdorp; C. G. M. v. Galen, Zoeterwoude; M. A. Nog geen 5-daagse weekkaart bij NS De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, de heer W. van Ge- leuken, heeft tijdens de gisteren ge houden vergadering der Kamer mee gedeeld, dat de Spoorwegraad heeft bericht, dat de Spoorwegen nog niet kunnen overgaan tot de invoering van een vijfdaagse weektrajectkaart, geldig voor één reis heen en terug per dag. Na de tariefsverhoging zal de invoering van een dergelijk abon nement in overweging worden ge nomen. Oorzaak ramp met „Fritjof Nansen" niet vast te stellen De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys, heeft gisteren Lm de raad voor de luchtvaart gezegd, dat hij 't eens is met de conclusie van een Portu gees rapport, dat het onmogelijk is, de waarschijnlijke oorzaak van het ongeluk dat het KLM-vliegbuig PH- DCL, de DC-8 „Fritjof Nansen" in de nacht van 30 mei 1961 voor de kust van Lissabon is overkomen, vast te stellen. Bij dit ongeluk kwamen alle 47 passagiers en de uit 14 koppen bestaande bemanning om het leven. Het vliegtuig werd volledig vernield. Hij meende, dat de bestuurders door onbekende oorzaak de macht over 't toestel waren kwijtgeraakt. Uren lang hebben deskundigen met de raad gesproken over de mogelijke oorzaak van het ongeval. Men maak te gissingen en besprak mogelijkhe den. De DC-8 was geheel vliegwaar dig, de brandstof was van uitsteken de samenstelling, het onderhoud was goed geweest, en de bemanning be schikte over grote ervaring. Alle an tecedenten van de passagiers waren onderzocht, er waren geen bijzonder heden gevonden. Het vliegtuig zou, zo was afgeleid aan de vernielingen van de wrak stukken enigszins 20 graden voor over, met een hoek van 30 graden naar rechts en een snelheid van on geveer 450 km, intact, tegen het wa- teropervlak zijn geslagen. Hieruit zou geconcludeerd kunnen worden dat het in een spiraal naar beneden is gevallen. De raad zal op 30 juli uitspraak doen. E. Hartog, Oud Ade; W. C. de Heb. Katwijk; M. J. C. M. Hoogeveen, Noordwijk; J. M. v. d. Krogt, Zoe terwoude; C. P. M. v. d. Meer, Oegst geest; C. E. v. Niekerk, Bodegraven; A. C. C. Nieuwenhuysen, Sassen- heim; H. M. Pijnaker, Noordiwijk; A. M. v. d. Putten, Oegstgeest; A. M. M. v. Rhijn, Noordwijk; E. V. The, L. A. P. M. v. Ulden en W. G. C. M. Ulijn, allen Leiden. Afgewezen: I kandidate. Libellen beloven Duivelanders een tvarme, droge zomer Er ligt een droge en warme zomer in het nabije verschiet. Tenminste, als u de oudere mensen op Sohouwen-Duive- land wilt geloven. Zij baseren hun weersver wachting op een invasie van grote zwermen libellen. De wa terjuffers zijn neergestreken in de nabijheid van en op de dij ken, duinen en stranden, waar zij hun netvleugels toefclapten en zich in de zon te koesteren zetten. De oudere Duivelanders, die al vaker een dergelijke invasie meemaakten, hebben naar hun zeggen vervolgens steeds een warme en droge zomer moeten meemaken. Hond zoogt vier jonge leeuwen In het Amersfoortse Dierenpark zal in een verblijf, dat thans in ge reedheid zal worden gebracht, de driejarige boxer Babs uit Soest ge durende vijf weken haar intrek ne men met vier jonge pleegkinderen leeuwtjes. De leeuwtjes zijn afgelopen week end geboren, maar de 7-jarige moe derleeuw Son ja bleek niet in staat te zbn haar welpen te zogen. Een inwo ner uit Soest bracht redding. Hij was bereid zijn hond, die treurde om de dood van haar jongen, tijdelijk af te staan. Bij de eerste kennismaking bleek Babs het direct al goed te kunnen vinden met de welpen. De directie van het Dierenpark heeft besloten, dat het ogenblik is aangebroken om Babs met haar pleegkinderen van de buitenlucht te laten genieten. Het Dierenpark zal hiermee een niet al ledaagse attractie rijker worden. Mevr. Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse pre sident, zal voor de bevalling van haar derde kind in het Walter Reed legerhospitaal te Washington wor den opgenomen. Zij verwacht het in de laatste week van augustus. Woensdag heeft de demissionaire minister van binnenlandse laken, mr. E. H. Toxopeus, de nieuwe voltallige zitting van de Staten-Generaal bi de Riddersaal bi Den Haag geopend. Foto: tijdens de plechtigheid buigt mr. Toxopeus (links) sich hier volgens oude traditie naar de leden van de demissionaire regering. Vanaf de voor grond rechts mr. dr. R. H. Pos. gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, die de plechtigheid bij woonde. Mej. mr. M. A. M. Klomp*, dr. G. M. J. Veldkamp, mr. V. G. M. Marijnen, mr. A. C. Beerman en prof. dr. Jl. B. de Quay. Op de tweede rfl de demissionaire staatssekretariseen dr. H. R. van Houten (links) een», I Schotten (rechte)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3