HET OVERLIJDEN VAN PAUS JOHANNES XXIII DE LETDSCHE COURANT Venetië VOORDAT ZIJN benoeming tot pa triarch van Venetië bekend werd, was de grootsite amgst van de kar dinaal, dait hij zoals hij verklaar de tot aan zijm dood toe gebonden zou zijn aan de bureaucratie. Deze benoeming zag hij dan ook als een ideaal einde van zijn carrière. Bij zijn aankomst in de oude Italiaanse koop mansstad zei hij: „Zie in mij geen diplomaat of een zeer belangrijk per. soon, ik ben slechts een gewoon priester en ik ben van plan dit te blijven." In 1956, voor de gewestelijke ver kiezingen, toen er sprake was van een samengaan van de christen-de mocraten met de pro-communistische socialisten, waarschuwde hij de ka tholieken, dat elk samengaan met de communisten een inbreuk was op de leer van de Kerk. Een jaar later hiel den de Italiaanse socialisten hun partij congres in Venetië. In een her derlijk schrijven vroeg mgr. Roncai- li toen te bidden voor de deelnemers, maar hij waarschuwde tevens, dat het moderne economische en socia le leven niiet opgebouwd kan worden zonder de funduimenten van 'f chris tendom. Hij was in die jaren enkele mallen pauselijk vertegenwoordiger, o.a. op het Mariacongres te Beiroet. Hij opende het eeuwfeest van de Ver schijning van Maria te Lourdes, by welke gelegenheid de ondergrondse basiliek aldaar in gebruik werd ge nomen. Ook bezocht hij de bede vaartplaatsen Fatima en Compostel- la. Hij nam het ongebruikelijke be sluit de beroemde Sgn Marco-basi- liek van Venetië ter beschikking te stellen van een Strawinsky-concert tijdens het internationale muziek festival. Terug in Rome IN 1958 OVERLEED Paus Pius XII. Alle kardinalen moesten voor 't con claaf naar de Eeuwige Stad vertrek ken. Kardinaal Roncalli verliet zijn geliefd Venetië en verklaarde bij zijn vertrek aan hen die hem goede reis kwamen wensen, dat de beste wens zou zijn, dat hij in de volgende nacht terug zou zijn. Kardinaal Sar- to, de latere Paus Pius X, had 58 jaar eerder dezelfde woorden ge bruikt. Het conclaaf van 1958 bestond uit 51 kardinalen, die bij de elfde stem ming in drie dagen, op 26 oktober Kardinaal Roncalli tot Paus kozen. De kardinaal-deken verklaarde na mens het conclaaf, dat de eerste woorden van de nieuwe Paus na de aanvaarding van zijn verkiezing wa ren: „Ik beef en vrees". Hij was de oudste paus (76), diie gekozen werd na Clemens XII in 1730. Hij nam de naam Johannes aan, die hem dierbaar was omdat het de niaam van zijn vader was en de parochiekerk in zijn geboorteplaats toegewijd was aan deze heilige. Op 4 november werd hij in de St. Pie ter gekroond. In het pauselijk wa pen waren afbeeldingen verwerkt van zijn afkomst en zijn leven. De centrale figuur is de toren van de Roncalli's die 9taat afgebeeld op het elfde-eeuwse voorvaderlijke huis te Sotto il Monte, geflankeerd door twee Franse lelies ter herinnering aan de martelaar Alexander, patroon van Bergamo. Daarboven het embleem van Venetië: „Een gevleugelde leeuw dlie een open boek vasthoudt, waar op de woorden „Vrede zij u, Marcus, mijn evangelist". Reeds In de eerste dagen vam het nieuwe pontificaat waarde 'n geest van vereenvoudiging door de pause lijke verblijven. De nieuwe Paus sprak met de leden van de Vatikaan- se staf, de lijfwacht, de tuinlieden en radiotechnici. Hij vroeg aan de leden van de huishouding niiet iedere keer te knielen, wanneer zij zijn ka mer binnenkwamen, het „verneder de" hem. Tweemaal per dag was ge noeg, 's morgens en 's avonds. Een andere Vatikaanse gewoonte, die hij veranderde, was die, dat de Paus al tijd alleen moest zijn by het gebrui ken van de maaltijden. Hij nodigde gasten aan zijn tafel, soms een kar dinaal of een andere prelaat die op bezoek was. Drukke dagen PAUS JOHANNES had geen vaste dagindeling. Hij stond om 4 uur op en bad zijn brevier, zoals naar hij eens verklaarde iedere gewone priester doet. Vervolgens werkte hij meestal tot 7 uur in zijn kleine ka mer, waarna hij in zijn kapel de Mis opdroeg, die werd bijgewoond door de leden van zijn huishouding. Na het ontbijt las hij de dagbladen, die door zijn secretariaat waren aangestreept. Hierna volgden de audiënties tot 2 uur. Na de lunch ging de Paus mees tal voor korte tijd rusten. In de avonduren verbleef hij af en toe in zyn bibliotheek of bracht hij een be zoek aan parochies of instellingen in Rome. Op zomeravonden bezocht hij vaak de Vatikaanse tuinen en bestu deerde de groei van de planten. Hij was een hartstochtelijk botanicus. Iedere avond werd in zijn kapel de rozenkrans gebeden. Na het diner wandelde hij met enige leden van zijn gevolg door zijn appartementen, voordait hij zich om 10 uur terugtrok in zijn kamer, tenzij hij opbleef om te werken. Een van de eerste officiële beslui ten van de Paus was de wederinstel ling van een vaste dag in de week of de maand voor geregelde ontvang sten van kardinalen of andere hoog waardigheidsbekleders voor het uit brengen van verslagen en rapporten. Het was in december 1958 een grote verrassing, dat de nieuwe Paus kort na zijn kroning het college van kar dinalen uitbreidde tot 75 leden. Se dert Paus Sixtus V in de 16de eeuw had het college niet meer dan 70 le den geteld. Later bracht Paus Johan- 14 jaar onder Paus Pius XII vakant geweest. Op Tweede Kerstdag 1958 maakte het in Rome en ook in de wereld grote indruk, dat de Paus de gevan genis van Rome bezocht. Tijdens de door Paus Johannes opgedragen Mis huilden vele gevangenen van ontroe ring. In een toespraak vertelde de Paus van het verdriet van zijn fami lie toen een van zijn neven een maand gevangenisstraf had gekre gen, omdat hij, met een geweer had geschoten zonder in het bezit te zijn van een vergunning. In januari 1959 nam Paus Johan nes zijn grote besluit: Tijden? een plechtige bijeenkomst in de St. Pau- lus-basiliek zei hij tegen de aanwe zige kardinalen: „Wij kondigen u be vend aan een oecumenisch con cilie voor de Algemene Kerk". Sinds 1869-70 had er geen concilie meer plaats gehad. Encyclieken en bezoeken DE EENVOUD van de Paus kwam tot uiting, toen hij in de Goede Week van 1959 tijdens plechtigheden op Witte Donderdag de voeten waste van een jeugdig priester-student. Deze handeling was sedert 1870 niet meer geschied. In zijn eerste radiotoespraak tot de wereld vroeg Paus Johannes om gebed voor de vrede en de staatslie den verzocht hy de fundamentele rechten van de mens te eerbiedigen. In zijn eerste encycliek „Ad Petri *T3P. kelen, die de werkzaamheden van priesters, monniken en zusters in zijn bisdom regelden. Het was de bedoe ling om van het bisdom van de Paus niet alleen een model diocees te ma ken, maar het ook een bron van in spiratie te doen zijn voor duizenden priesters die in de Eeuwige Stad ko men studeren. Een van de door Paus Johannes gecreëerde kardinalen was de aarts bisschop van Utrecht mgr. B. J. Al- frink, die tegelijk met negen anderen deze benoeming bij het consistorie van begin maart 1960 ontving. Het was bij deze gelegenheid voor het eerst in de geschiedenis dat de Paus de rode kardinaalshoed uitreikte aan een Japanner, een Afrikaan en een Philippino. Hij verlegde het accent in het college van kardinalen, dat altijd in meerderheid uit Italianen had bestaan, naar de niet uit Italië afkomstige kardinalen. De voorbereidingen van het con cilie kwamen in juni 1960 op gang door de benoeming van elf commis sies en twee secretariaten door de Paus. Kort daarop ontving deze in een persoonlijke audiëntie dr. Geoff rey Fisher, de Primaat van de Engel se Kerk en Aartsbisschop van Can terbury. Het was meer dan 600 jaar geleden lang voordat Hendrik VIII het pauselijk gezag verwierp dat een aartsbisschop van Canterbury 'n bezoek bracht bij de Paus. In mei 1961 bracht de Britse Koningin Eli sabeth II een staatsbezoek aan Italië. De Koningin, die tevens hoofd is van de Britse Staatskerk, werd door de Paus in een particuliere audiëntie ontvangen. De maand daarop kwam het jong gehuwde Belgische konings paar zijn opwachting maken bij de Paus. In juli 1961 verscheen, bij gelegen heid van de 70ste verjaardag van de encycliek „Rerum Novarum", de en cycliek „Mater et Magistra". Het dag blad „II Tempo" beschreef deze ency cliek als een van de belangrijkste uitspraken van de Kerk op het ge bied van sociale, economische en po litieke kwesties. In december van dat jaar verscheen wederom een ency cliek „Aeterna Dei Sapientia" waar in de Paus de vurige wens uitsprak, dat alle christenen één zouden wor den. In oktober 1962 maakte de Pau» een bedevaart per trein naar Loreto en Assisië. Het was voor de eerste maal dat een Paus bij leven van het Vaticaanse station gebruik maakte. Elf oktober 1962 was de gedenk waardigste dag in het leven van de 80-jarige Paus, toen hy met tradi tionele luister het 21ste algemene concilie in de tweeduizend jaar oude geschiedenis van de Katholieke Kerk opende. Twee weken later, toen de Cu baanse crisis de wereld wellicht dich ter dan ooit aan de rand van een atoomoorlog bracht, deed Paus Jo hannes voor de radio een dringend beroep op de betrokkenen de vrede door onderhandelingen te bewaren. In de loop van 1962 had hij, waar schijnlijk als eerste Paus, een Sjinto hogepriester, Shizuka Mazubara uit Kyoto, ontvangen en daarna ook 28 Japanse Boeddhistische monniken tot wie hij sprak over de hoge morele waarden van hun geloof. In de laatste maanden van zijn le ven, waarin Z.H. met doorzettings kracht zijn toenemende lichaamsver zwakking terzij schoof, verscheen dè vredes-encycliek „Pacem in Terris" en bracht Z.H. een bezoek aan het Quirinaal. nes het aantal op 85. Bij deze benoe mingen was die van mgr. Tardini, die hij tevens benoemde tot kardi naal-staatssecretaris (te vergelijken met de functie van minister-presi dent en minister van buitenlandse zaken). Deze functie was gedurende Cathedram" die in juli 1959 ver scheen herhaalde hij dit verzoek en wees hij op de vreselijke gevolgen van een nieuwe wereldoorlog. In deze encycliek vroeg hij tevens om sociale rechtvaardigheid en aan de werkge vers verzocht hy rechtvaardigheid te betrachten, de rechten van de arbei ders in acht te nemen en hen te zien als „man en broeder". Karakteristiek was het, dat de Paus zelf de leiding nam bij de herziening van de salarissen van het Vatikaanse personeel. Hij zorgde er voor, dat de werkman en de portier een belang rijk beter bestaan kregen dan hun collega's in Italië. In 1959 verschenen er twee belang rijke decreten van het Heilig Officie, de Vatikaanse congregatie voor ge loof en zeden: na goedkeuring door de Paus kondigde de congregatie aan, dat het katholieken verboden was hun stem te geven aan partijen waar van de kandidaten verbonden zijn of in relatie staan met de communisten en deze te helpen bij hun acties. Het tweede besluit was de definitieve af wijzing van het systeem der priester- arbeiders in Frankrijk, omdat dit on verenigbaar was met de priesterlijke waardigheid. In december 1959 ontving de Paus President Eisenhower in particuliere audiëntie. Het was voor de tweede maal dat een staatshoofd van de V.S. een bezoek bracht aan het Vatikaan. Vóór Eisenhower was President Wü- son in 1919 bij Paus Benedictus XV op bezoek geweest. Begin 1960 opende de Paus als bis schop van Rome de synode van dit diocees. Het was 500 jaar geleden dat de Synode van Rome bijeen kwam. Onder het presidium van de Paus besprak de synode de 700 arti

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4