De levensopgang van Angelo Roncalli naar de stoel van Petrus Groot door opgewekte eenvoud, een hartelijk geloof en een scherp verstand DE LEIDSCHE COURANT „IK BEN SLECHTS EEN GEWOON PRIESTER" De indruk die Paus Johannes XXIII, de twee honderdenzestigste opvolger van de apostel Pe trus op de wereld heeft gemaakt is er voorname lijk een van hartelijke menselijkheid en christe lijke eenvoud geweest. Ofschoon kind van een voudige ouders kon hij zich van nature op een gemakkelijke manier bewegen zonder evenwel daarbij aan waardigheid in te boeten. Aangezien hij bij zijn verkiezing reeds 76 jaar oud was, meenden sommige waarnemers toen te moeten vaststellen dat hij eigenlijk meer als paus- ad-interim was gekozen en dat van zijn ponti ficaat dus geen grote dingen verwacht konden worden. Binnen verloop van drie maanden logen strafte Paus Johannes zelf al dergelijke spekula- ties door geheel onverwacht een algemeen concilie van de Katholieke Kerk aan te kondigen, waar toe de gedachte bij hem, zoals hij zelf zei, als bij ingeving was opgekomen, een concilie om het christelijk leven nieuwe geestkracht in te blazen en de weg voor vereniging met andere christe lijke gemeenschappen voor te'bereiden. Hij was ook de paus 'die, na lange tijd van traditionele afzondering der pausen na 1870 in gevolge de historische ontwikkelingen, zich weer spontaan onder de mensen begaf, zoals op zijn bedevaart najaar 1962 per trein naar Loreto en Assisië ter ere van de H. Maagd Maria en Sint Franciscus. Reeds in de eerste maanden van zijn ambtsvervulling werd hij veelvuldiger in de stad Rome gezien dan zijn voorganger Pius de Xlle gedurende diens gehele pontificaat van negentien jaar. Zijn gevolg hield hij daarbij zo klein mo gelijk. Hij bezocht parochiekerken, ziekenhuizen en gevangenissen en nam deel aan de grote gods dienstige feesten in de stad. In luttele weken tijds was hij in geheel Italië en zelfs bij de anti- clericale bladen populair geworden. Iedereen had het over zijn goedmoedige humor, zijn gesprekken met de man van de straat en zijn gulheid voor behoeftige mensen in het Vatikaan en daarbuiten. Ook in het Vatikaan zelf bracht zijn soepel op treden een nieuwe sfeer teweeg alsof het delicate raderwerk van het kerkelijk bestuur opnieuw ge olied was, nadat wijlen Pius de Xlle in de laatste jaren de belangrijke werkzaamheden nogal straf in eigen hand had gehouden. Taktvol en prettig PAUS JOHANNES toonde zich voor stander van verdeling van verant woordelijkheid door zijn medewer kers de grootst mogelijke vrijheid van handelen te laten en de natio nale bisschoppelijke hiërarchieën aan te moedigen tot het nemen van initia tieven. Hij breidde ook het aantal kardinalen uit en streefde naar Paus Johannes ondertekent zijn laatste encycliek, een oproep tot vrede. Gelukkige, maar arme jeugd mimarie te Bergamo en in 1896 ginig hij naar het groot-seminarie aldaar. Hij voltooide zijn priesterstudie aan het Romeins Seminarie te Rome, waar hij op 10 augustus 1904 werd gewijd. Hij Las zijn eerste H. Mis op de graftombe van Sint Pieter, waar hij de zegen ontving van Piius X, die toevallig voorbij kwam. In de provincie HIJ WERD kapelaan in de parochie van de H. Maria te Monte Santo. In 1905 volgde zijn benoeming tot par ticulier secretaris van mgr. Radind Tedesohi, bisschop van Bergamo. Te vens gaf hij les in kerkgeschiedenis en apologie aan het seminarie te Bergamo. Hij was een groot voor stander van die Katholieke Actie en publiceerde in parochiebladen arti kelen over dit onderwerp. Hij be zocht in die jaren de katholieke con ferenties over sociale problemen, die in Lyon werd gehouden. Hier kwam hij in contact met Franse intelectuele en sociale werkers. Een bezoek aan Milaan bracht hem er toe een studie te maken van het werk en leven van de zestiende-eeuwse bisschop Caro- lus Borromeus, die een werkzaam aandeel had in het Concilie van Trente, waar de reformatie werd be handeld. Tijdens deze studie kwam hij in contact met de bibliothecaris mgr. Ratti, de latere Paus Pius XI. Het resultaat van zijn studie werd onder de titei „Atti deliLa visita apos- toldca d'i San Carlo Borromeo a Ber gamo" gepubliceerd. In hoeverre zal deze studie er toe hebben bijgedra gen, dat de latere Paus Johannes XXIII een concilie bijeen zou roepen in de tijd dat de oecumenische ge dachte zo zeer op de voorgrond stond? Tijdens de eerste wereldoorlog diende hij als sergeant bij de genees kundige troepen en als aalmoezenier in militaire hospitalen. Na de oorlog was hij wederom werkzaam in de zielzorg in het bisdom Bergamo, waar hij baanbrekend werk verrichtte on der de studenten. Hij stichtte o.a. 't eerste katholieke studententehuis in Italië. Tevens organiseerde hij het vrouwelijk jeugdwerk in het bisdom. de Congregatie voor de Oosterse Kerk, tot bisschop gewijd. Hij werd titulair bisschop van Ar eopo lis met de persoonlijke titel van aartsbis schop. Naar de Balkan IN HET JAAR van zijn bisschops wijding werd mgr. Roncalli benoemd tot apostolisch visitator in Bulgarije. Een van zijn eerste bestuursdaden was een verzoek aan het Vatikaan tot instelling van een bisdom Sofia voor de Oosterse ritus. In 1930 werd hij eerste pauselijke vertegenwoor diger zonder diplomatieke volmacht bij het Bulgaarse hof. Na een tienjarig verblijf in Bul garije werd mgr. Roncalli apostolisch delegaat in Turkije en Griekenland. In het neutrale Turkije wist hij het respect af te dwingen van beide par tijen. Als eerste katholieke bisschop deed hij een herderlijk schrijven uit gaan in de Turkse taal, die hij in dlie jaren leerde beheersen. Later, bij zijn benoeming tot kar dinaal, demonstreerde zijn populari teit in Turkije zich door de officiële gelukwensen van de Turkse rege ring. Tijdens zijn verblijf in Istanbul groeiden de goede relaties met de Orthodoxe Oecumenisch Patriarch van Constantinopel. Ook deze vriend schappelijke verhouding kwam tot uiting: bij een pauskroning was nog nimmer in de geschiedenis een ver tegenwoordiger van de Orthodoxe Kerk aanwezig geweest, maar bij de kroning van Johannes XXIIII was dit wel het geval. Door de bezetting van Griekenland was het mgr. Roncalli onmogelijk zijn werk daar te verrichten zoals in Turkije. Hij wist echter te berei ken, dat de Britse blokkade werd geopend voor zendingen van medi cijnen en voedsel voor de noodlij dende Griekse bevolking. Door zijn tussenkomst kon hij de deportatie van talrijke Griekse Joden door de nazi's voorkomen. Gevangen geno men Griekse verzetsstrijders kwa men door zijn bemiddeling vrij. Ge durende 19 jaar verrichtte mgr. Ron calli zijn werk in de Balkan, waar hij de problemen van de Oosterse Kerken van nabij leerde kennen. In Rome streerae naar uitlatingen als: „Ware grootheid is voortdurend contact met d g gejegen jn eenvoud en het aanvoelen kerkeljjke funkhonanssen. van d aanwe2igheid van God in al- Ofschoon hij door de liberale en leg„ links-centrum-groepen in Italië werd verIevendigde 21Jn conversatie verwelkomd als „progressieve pa graag met praktische opmerkingen, dm het kerkelijk conseiwatisme zou voor het uitoefenen wiUen doorbreken, verklaarde zyn bestuurs had hij overge„omen particulier sekretans, Lo™ van paus Gregorius de Grote: „Alles Capovaüla, dat hfl noch rechte veel door de v- noch „links gezind was maar een heetie corrieeren" aandachtig oor had v^r suggesbes kardinai voeJe hy het d van alle kanten de grootste eerbied „Gehoorzaamheid en vrede", voor de menselijke waardigheid tad ontle£nd aan kardinaal Baronius uit en afkerig was van hard optreden. ti d Wat dit laatste betreft valt te ver- „?®s»en«le eeuw. ucuiciL voutccc. Hu sprak vloeiend Frans en rede- Engels en Bulgaars. Hij kende van het concihe op 11 oktober !%2 Turks Griek fin wTv.ki S TÜm Roemeens, en kon zich, is veel Ita- Katholieke Kerk, die door middel van dit algemeen concilie de toorts 0 Spaans redden, der waarheid omhoog heft, zich wil tonen als aller liefhebbende moeder, zachtmoedig, geduldig, vol barmhar tigheid en goedheid tegenover de van haar afgescheiden kinderen Kort en stevig van gestalte, met een krachtige arendsneus, flinke oren, als een zoon van het land en scherp PAUS JOHANNES XXIII werd als kijkende maar tevens vriendelijke Awgelo Giuseppe Roncalli op 25 no- ogen, maakte Paus Johannes een vemlber 1881 te Sotto ill Monte, 13 door en door gezonde indruk. Zelf kilometer van Bergaimo, uiit boeren- zei hij dat hij nooit last had van ouders géboren. Hij was de oudste zijn lever of zijn zenuwen en dat uit een gezin van tien kinderen. De hij daarom ook graag met andere jeugdjaren van de paus waren, zoals mensen omging. Hij ging dan ook hij later verklaarde, arm, maar ge- even gemakkelijk om met staats- luikkiig. Hij bezocht de dorpsschool hoofden als met de nederigste men- en ging vervolgens in heft op een uur sen en toonde belangstelling voor lopen gelegen Celana op school. In alle aspekten van het menselijk han- vier jaar doorliep hij het klein-se- delen. Hij ontving eens een gehele circustroep, met een leeuwtje in hun midden, in audiëntie. Als pauselijk diplomaat in de Bal kan, het Nabije Oosten en Frankrijk had hy zich vroeger reeds een faam verworven door taktvol en prettig optreden. Als patriarch van Venetië zei hij eens tegen een dikke man, die buiten adem by hem kwam: .Onze Lieve Heer moet maar een beetje geduld hebben met ons, dik kerds". Van de andere kant kwam zijn geestelijke instelling tot uiting in Frankrijk DOOR AL deze activiteit had hij die aandacht getrokken van Paus Bene- diictus XV, die hem in 1920 naar Rome riep, om werkzaam te zijn bij een der Vatólkaamse bestuursdeparte menten, de congregatie tot voortplan ting van het geloof. Bij de reorgani satie van het missiewerk kreeg hij de opdracht geldien hiervoor te ver zamelen en de taak samenwerking van de verschillende missies te be werkstelligen. Hy maakte als pau selijk missie-inspecteur reizen naar België, Nederland, Duitsland en Frankrijk. In 1922 volgde Paus Pius XI, Be nedict us XV op. De nieuwe Paus her innerde zich de geestelijke Roncalli uit de jaren, waarin hij hem als bi bliothecaris ontmoet had in Milaan. Bedden waren geboortig uit dezelfde streek. Hij benoemde hem tot ldd van de oommissie, die werd belast met de voorbereiding van de Wereldmis- sdetemtoonsteliling, welke gedurende hert jaar 1924 overall ter wereld werd gehouden. Romoald had zitting in de bestuurscommissie van het pauselijk genootschap tot voortplanting van 't geloof. In 1925 bezette hij de leer stoel voor patrologie (kennis van de kerkvaders) aan het seminarie van Lateranen. In dat jaar werd hij op 19 maart, de feestdag van St. Jozef, door kardinaal Tacci, secretaris van IN 1944, NA DE bevrijding van Pa rijs, werd mgr. Roncalli benoemd op een van de belangrijkste diplomatie ke posten van het Vatikaan: hij kreeg de functie van nuntius in Frankrijk. In januari 1945 overhandigde hij zijn geloofsbrieven aan het hoofd vam de nieuwe Franse regering, generaal De Gaulle. Een markant voorbeeld van zijn diplomatieke takt en bedreven heid was zijn aandeel in de verzoe ning tussen de Fransen onderling. Generaal De Gaulle toonde hem een dossier over dertig bisschoppen, die niet geheel vaderlandslievend gehan deld zouden hebben tijdens de oor log. De nuntius zei: „Ik zie slechts krantenknipsels. Wilt u mij de be wijzen voor deze beschuldigingen to nen." Toen het onderzoek beëindigd was bleek dat sileohts drie bisschop pen zich hadden moeten terugtrek ken. Later schreef hij aan een vriend: „Ik nam slechts de nul weg van de dertig". Ook in de snelle terugkeer van de Duitse en Italiaanse krijgs gevangenen der Franse strijdkrach ten naar hun woonplaatsen had hij een werkzaam aandeel. Mgr. Roncalli wandelde dikwijls door Parijs en maakte reizen door geheel Frankrijk, waardoor hij het Franse volk leerde kennen. Men maakte kennis met een goed gehu meurde, spraakzame en geestige pre laat, die bij zijn vertrek een van de populairste personen in Frankrijk was geworden. Nadat in 1953 zijn uitverkiezing tot kardinaal was be kend gemaakt, kwam duidelijk tot uitdrukking dat mgr. Roncallli in Parijs vrienden had gemaakt bij ka tholieken en niet-katholieken. Tijdens de dioor hem aangeboden afscheidslunoh waarbij alle Franse eerste ministers, die hij had meege maakt tijdens zijn achtjarig verblijf in Frankrijk, aan tafel zaten, was 't de an/ti-olericale Herriot, die 'n har telijke dronk uitbracht op mgr. Ron calli. Een andere vriend die hij ge maakt had was de Franse socialis tische leider, de latere president van Frankrijk, Vincent Auriol. Uit diens handen ontving hij in het paleis van het Elysee de rode kardinaalsbaret.- Tijdens zijn verblijf in Parijs was hij de vaste waarnemer van het Vati kaan bij de Unesco. Z.O.Z.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3