S)e Êcid6e(Boii4mvt Het overlijden van de wereldherder Johannes XXIII WERELD ZONDER HERDER Een der groten in lange rij van Christus' plaatsbekleders GEHELE WERELD ROUWT OM ZUN HEENGAAN Zegen voor bevolking van BIJZETTING A.S. DONDERDAG Laat mij nu met de Heer alleen Paus draagt lijden op aan Kerk, mensheid en missiewerk Berg amo Hoogwaterstanden DINSDAG 4 JUNI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Hoofdredakteur L. C. J. RöOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 18 ct p. mm.. Telefoontjes l.oO Na een langdurige doodsstrijd, waarbij perioden van bewuste loosheid en momenten van schijnbare opleving elkander regel matig opvolgden, is Paus Johannes XXIII op de avond van de Tweede Pinksterdag, om ongeveer kwart voor acht, na 4H jaar het bestuur over de Kerk te hebben gevoerd, overleden. De langdurige doodsstrijd van Paus Johannes begon vrijdag ochtend j.l. Tegen het middaguur ontving hij toen het Heilig Oliesel en de H. Teerspijze. In de nacht daaraan voorafgaand waren, naar pas veel later werd gemeld, de eerste tekenen van een nieuwe crisis waargenomen. Gemeld werd dat op de plaats, waar een gezwel was geconstateerd, zich een perforatie had voorgedaan, die tot buikvliesontsteking leidde. Reeds vrijdagavond werd gemeld, dat de dood elk ogenblik een feit kon zijn. In de daaropvolgende nacht kwam de Paus echter weer tot bewustzijn, sprak met zijn omgeving en dronk wat koffie. Hij zei toen o.a. „Met de dood begint een nieuw leven". In de loop van zaterdag maakte hij verscheidene perioden van bewusteloosheid door. Zondagmorgen vroeg volgde hij, ge heel helder van geest, de mis, die in het vertrek naast zijn zie kenkamer werd opgedragen. In de namiddag werd de toestand geleidelijk aan slechter en het ademen moeilijker. De polsslag was ongeveer 130 a 135 per minuut. In de loop van zondag avond had de paus kennelijk hevige pijnaanvallen en men dien de pijnstillende middelen toe. In het eerste bulletin, dat maandagochtend werd uitgegeven, werd gezegd, dat de verslechting van de toestand tengevolge van het sterke hart en buitengewone weerstand slechts lang zaam voortging. Rond het middaguur viel de Paus in een diepe slaap. Daarna werd gemeld, dat hij geen pijn meer gevoelde. De artsen, aldus werd in de namiddag meegedeeld, konden niets meer voor hem doen. Tegen vijf uur 's middags verklaarde een woordvoerder van het Vaticaan dat het einde nabijkwam. Twee uur later: de Paus heeft nog maar enkele uren te leven. De patiënt was toen al verscheidene uren achtereen bewusteloos. Te 19.42 meldde Radio-Vaticaan dat de bloeddruk zeer zwak was geworden evenals de ademhaling en te 19.49 uur werd het overlijden geconstateerd. ZATERDAG: Hij torst een houten kruis. Hij ver trok voor de reis van 620 km. zodra hy het nieuws van de ernstige ziekte van paus Johannes vernam. De drie broers van de paus, zijn zuster en een neef, mgr. Roncalli, bleven in de ziekenkamer. De lijf arts van de paus, prof. Gasbarrini, heeft zich in de loop van de avond al teruggetrokken. De temperatuur van de patiënt daalde in de nacht tot 38 graden. Geleidelijk verlieten de belangstel lenden het Sint Pietersplein, tot er slechts een 200 mensen over waren gebleven. Radio-Vaticana gef geen berichten meer over de toestand van de paus, maar bracht alleen religieu ze muziek ten gehore. De begrafenis van de paus is be paald op donderdag. Hedenavond om 18.00 uur wordt het stoffelijk over schot van het Vatikaans paleis naar de St. Pieter overgebracht. De stoet trekt over de Scala Reg ia door de Bronzen Deur van het Vatikaan over het St. Pietersplein naar de basiliek. Eerst morgenochtend van 8 uur af kunnen de gelovigen dan deflleien langs de baar, tot donderdagavond 17.00 uur. Een uur daarna, des avonds om 18.00 uur wordt het lichaam van de paus bijgezet in de Vatikaanse Grot ten onder de St. Pieter. In zijn motu proprio van 5 septem ber 1962 heeft paus Johannes be paald, dat na de traditionele rouw- plechtigheden het stoffelijk over schot van de paus, nadat de menigte de kerk verlaten heeft, door de Mar- tJha-deur naar de Vatikaanse Grotten wordt gebracht. Slechts de drie oud sten der verschillende kardinaals- orden, de kardinaal-staatssecretaris, de aartspriester van de St. Pieter en enkele kanunniken, mogen daarbij meegaan. Behalve nog enkele werk lieden, die bij de werkzaamheden van de bijzetting en van de verzege ling van de sarcofaag moeten hel pen, mag niemand anders bij de be grafenis aanwezig zijn. Het stoffelijk overschot werd op verzoek van de paus niet gebalsemd! MAANDAG: ZONDAG: Na de periode van bewusteloosheid maakte een woordvoerder van het Vaticaan kort voor vier uur zater dagmiddag bekend, dat paus Johan nes weer bij bewustzijn was geko men. Omstreeks 8.20 uur in de ochtend had de zieke het bewustzijn verloren. Toen hij weer bij kennis was geko men, zegden degenen, die in de zie kenkamer aanwezig waren o.a. zijn biechtvader mgr. Avagna, de kar dinalen Cicognani en Cento, mgr. Dell'Aqua, leden van de huishouding en zijn artsen het Te Deum en an dere gebeden. De paus zegende hen en bood opnieuw zijn leven aan voor de Kerk, het concilie en de vrede. Na een klein half uur geraakte de paus weer bewusteloos, maar hij kwam korte tijd daarna weer bij. Hij herkende de bisschop van Ber gamo, mgr. Piazzi. Volgens mgr. De' l'Aqua verzocht de paus aan mgr. Piazzi, de bisschop van zijn geboortestreek, aan de be volking van dit gebied zijn zegen over te brengen. In het begin van de avond wer den weer bezoekers tot de zieken kamer toegelaten, onder wie de kar dinaals Bea, Valeri, Pizzardo en Fer- retto. Kardinaal Bea vertelde, toen hij de patiënt verlaten had, dat deze slechts een zwak gebaar van herkenning had kunnen maken. OPENBARE FEESTEN AFGELAST. In Italië werden all 2 feestelijkhe den ter gelegenheid van de viering van de dag van de republiek op zon dag afgelast in verband met de toe stand van de paus. Een militaire pa rade werd tot 4 november uitge steld. Ook in Spanje werden de plechtig heden ter herdenking van de over winning van Franco en de zijnen op de republikeinen in 1936 uitgesteld. Er werden geen stierengevechten ge houden. Omstreeks half drie zaterdag middag werd in Vaticaanstad bekend dat de toestand van de paus verer gerde. Zijn pols werd minder. Alle bezoeken aan het pauselijk appartement werden opgeschort. Eerder was gemeld, dat de zieke in de loop van de ochtend verscheidene morfine-injecties had gekregen om de pijn te verlichten. De omroep van Radio-Vat icana noemde de toestand van de paus „buitengewoon ernstig". Een der behandelende geneesheren professor Mazoni, zei niet te geloven dat de zieke de avond nog zou ha len. Volgens een Italiaanse prelaat zei de paus, toen hij weer tot bewust zijn was gekomen: „Ik heb mijn sterven stap voor stap kunnen vol gen en nu gaat mijn leven kalmpjes aan ten einde". Een Vaticaanse zegsman ver klaarde later, dat er geen vrees was voor onmiddellijk gevaar voor het leven van de paus en dat prelaten, die aan het ziekbed waren, naar hun woning terugkeerden voor enige welverdiende rust. Op het plein van de Sint Pieter wachtten en baden - intussen nog 15.000 mensen. PELGRIMSTOCHT. Een dertigjarige arbeider uit Monte Cremasco nabij Cremona maakt te voet een pelgrimstocht naar Rome. De ochtend van de le Pinksterdag gaf hetzelfde beeld te zien als za terdag. Om kwart voor acht werd meegedeeld, dat de paus weer tot volledig bewustzijn was gekomen. Hij volgde de Mis, die door kardinaal Cicognani in een aangrenzende ka mer werd gecelebreerd. Om kwart voor elf deelde iemand van het Vaticaan mee, dat de tempe ratuur van de paus was opgelopen tot 39,2. De pols was sneller gewor den. Hij bevond zich afwisselend bij bewustzijn en in een staat van ver doving. In medische kringen te Rome was men van oordeel, dat het einde toen niet ver meer kon zijn. Een Vaticaanse zegsman ver klaarde in de loop van de middag, dat de paus erg leed en dat zijn toe stand langzaam steeds slechter werd, maar hij was volledig bij bewustzijn. Hij droeg zijn lijden op aan de Kerk, de mensheid en het missiewerk, al dus de zegsman. De paus was gedurende een groot deel van de ochtend helder van geest en hij ontving verscheidene kardinalen. Op het Sint Pietersplein was een grote mensenmenigte in gebed bijeen, ondanks de regen, die de hele och tend aanhield. Later brak de zon weer door. Een bericht, dat de paus al dood was, werd om ongeveer half 6 door een woordvoerder van het Vaticaan tegengesproken. Volgens het Italiaanse communisti sche partijblad „Unita" was er van premier Fidel Castro, die in de Sow- jet-Unie verbleef, een boodschap met goede wensen voor de gezondheid van de paus naar het Vaticaan ge zonden. TELEFOON MET MOSKOU. Om half acht zei een Vaticaanse woordvoerder, dat de toestand van de paus „buitengewoon ernstig" was. Zijn overlijden werd echter niet on middellijk verwacht. Het Vaticaaense staatssecretariaat heeft zondag een telefoongesprek ge voerd met Moskou, dat door Moskou was aangevraagd, waarschijnlijk om naar de toestand van de paus te in formeren. Een Vaticaanse woordvoerder kon hierover geen bijzonderheden geven. Aan alle gelovigen ter wereld werd door de Vaticaanse Radio verzocht voor de paus te bidden. Aartsbisschop Josyp Slipyj van Lvov, de 71-jarige prelaat van de Oekrainse ritus, die begin dit jaar na een gevangenschap van 18 jaar door de Sowjet-Unie is vrijgelaten, heeft voor paus Johannes een dienst in de Oekrainse ritus opgedragen in een Vaticaanse kapel. Bij het begin van de avond was de menigte op het St. Pietersplein aan gegroeid tot 35.000 personen. De po litie bracht houten afzettingen aan onder de zuilenrijen van Bernini. De paus raakte opnieuw buiten bewustzijn. Volgens een Vaticaanse zegsman zei professor Valdoni, dat de paus nog wel tot middernacht kon blijven leven. Zijn polsslag was 140 per minuut. De paus had tot kwart over acht bezoek gehad van de huishouding bij hem. Kardinaal Cicognani, de staatssecretaris, werd verzocht te komen. Voordat de paus opnieuw het be wustzijn verloor bad hij het gebed „Ut unum sint" (dat zij één zijn) voor de christelijke, eenheid. De biechtvader van de paus, mgr. Cavagna, die reeds enige dagen on afgebroken bij de paus waakt, begon hierna voor te bidden. Later begaf de groot-penitenfiaris, kardinaal Cento, zich naar het bed van de paus. Een van diens taken was het zeggen van gebeden voor hen die in doods strijd zijn. Italiaanse persbureaus meldden, dat de paus zo nu en dan hevige krampen had. De dokters dienden hem kalmerende middelen en stimu lerende middelen voor het hart toe. In een eerste door de artsen onder tekend bulletin over de toestand van de paus werd maandagochtend ver klaard dat het sterke hart van de kerkvorst hem in staat stelde lange tijd weerstand te bieden aan zijn ziekte en dat de verergering van de toestand daardoor slechts langzaam ging. Het hartcirculatiesysteem werkte nog volmaakt en de paus kreeg nog voldoende zuurstof door toediening hiervan en door een bevredigende werking der longen. Het bulletin was ondertekend door prof. Antonio Gasbarrini, Pietro Val doni en Piere Mazzoni, de drie art sen die hem bijstonden. Een Vaticaanse woordvoerder had eerder verklaard dat de paus een lang durige crisis had doorgemaakt maar deze had overwonnen. Hij leed pijn maar was volkomen bij bewust zijn. De Vaticaanse radio zei in de nacht, dat de paus beurtelings meer en min der helder van geest was en af en toe in een sluimertoestand verkeer de. De crisis had zijn reeds verzwak te lichaam nog verder ondermijnd. Om twaalf uur meldde de Vati caanse radio dat de temperatuur van de paus verder was gestegen en dat zijn toestand in het afgelopen uur nog slechter was geworden. Hij was in een diepe slaap gevallen en toedie ning van kalmerende en geneesmid delen was daarom niet nodig. De bloeddruk Van de paus was maandagmiddag omstreeks half twee gezakt tot 95. Vyf en een half uur eerder was deze nog 115. Een bijeenkomst van de coördina tiecommissie van de oecumen ische raad, die maandag gehouden zou wor den, werd met het oog op de toestand van de paus afgelast. Op het St. Pietersplein waren on geveer tienduizend mensen aanwezig. VOLLEDIG HELDER. Om kwart over tien zondagavond zei een woordvoerder dat de paus „volledig helder" bleef. Hij leed veel pijn en was zich daarvan volkomen bewust, zo zei hij. De paus volgde het avondgebed, dat by zijn bed werd gezegd en zegende opnieuw de aan wezigen. Om half drie zei de Vaticaanse ra dio, dat de dokters niets meer voor hem kunnen doen. Met het omhoog gaan van de koorts gingen zijn geestvermogens langzaam maar voortdurend achteruit. Om kwart voor vier maandagmid dag zei een Duitse spreker voor de Vaticaanse radio, dat de paus reeds enkele uren bewusteloos was. In de kamer van de paus heeft kardinaal Cicognani een mis opgedragen, even als de secretaris van de paus, mgr. Capovilla, de neef en de biechtvader van de paus hebben gedaan. De toestand van de paus werd steeds erger zijn handen werden blauw. Radio Vaticana begon om half 2es opnieuw met het uitzenden van nieuws over de paus in diverse ta len. Prof Gasbarrini, de persoonlijke arts van de paus, heeft de kamer we gens lichte ongesteldheid moeten ver laten. Deze tachtigjarige heeft vier dagen onafgebroken aan het ziekbed vertoefd. (Zie vervolg pag. 2) TELEGRAM VAN DEELNEMING VAN DE KONINGIN. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee: Bij het overlijden van Zijne Heiligheid de Paus Johannes XXin heeft H.M. de Koningin een telegram van deelneming gezonden aan de kardinaal-kamerling in het Vatikaan. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's 5 Juni: zon op 04.24, onder 20.53; maan op 18.50, onder 03.50. ZON- EN MAANSTANDEN 5 Juni: v.m. 2.03; n.m. 14.26. KORRELTJE Tijdige zong overwint soms het noodlot.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1