S)e ftjidóeGou^cmt DE TOESTAND VAN JOHANNES XXIII GEDURENDE DE LAATSTE UREN RASSENMOEILUKHEDEN ALOM IN AMERIKA ZATERDAG 1 JUNI 1963 53e JAARGANG No. 15.942 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Als ze nu maar bijten willen Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mad., 8,25 p. kw„ Franco p.p. f 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 WEER OPLEVING NA LANGDURIGE BEWUSTELOOSHEID De langdurige bewusteloosheid van paus Johannes heeft ongeveer half drie in de afgelopen nadht een einde genomen. Gedurende de tijd, dat de paus buiten bewustzijn was, kon, volgens een Vatikaanse zegsman, 't overlijden ieder ogenblik worden verwacht. De drie broers van de paus en zijn zuster bevonden zich aan het sterfbed, maar de paus her kende hen niet. Op het Sint Pieters plein was een grote menigte samen gestroomd; veilen knielden en baden de rozenkrans. Een 89-jarige vrouw uit de Romeinse armenwijk Traste- vere zei: „Ik heb het meegemaakt, dat vier pausen zijn gestorven, maar deze heeft mij het meest bewogen. Deze paus is een heilige, de hele wereld zal om hem treuren." Later verlieten de familieleden van de paus en alle kardinalen de ziekenkamer. Alleen zijn particuliere secretaris, mgr. Capovilla en enkele leden van de huishouding bleven. POLSSLAG ZWAKKER Ongeveer half een vanmadht werd de polsslag van de paus zwakker en de ademhaling ging moeilijker; de pijn scheen echter te zijn afgenomen. Vanaf die tijd riep Radio Vaticana ieder kwartier een bericht over de toestand om. Drie doktoren, prof. Gaisbarnini, prof. Valdoni en prof. Mazzoni, bevonden zich aan het ziek bed. De toestand werd van kwartier tot kwartier slechter. Om half twee werd meegedeeld dat het overlijden „nu elk ogenblik kan worden ver wacht". WEER BIJ KENNIS Om tien minuten over drie meldde een Vaticaanse woordvoerder plotse- liing, dat de paus weer bij kennis was. De politie heeft in de omgeving van het Vatikaan met ingaing van zes uur vanmorgen alle verkeer ver boden. De paus zegende allien, die in zijn kamer aanwezig waren en hij sprak met zijn familieleden in het dialect van Bergamo. De paus had 'n zuur stofmasker op. Om half vier dronk de paus wat koffie. Het viel onmo gelijk te zeggen hoelang „het ver rassende herstel" zou kunnen duren; het hart en de polsslag waren sinds middernacht niet noemenswaard zwakker geworden. Paus Johannes sprak evangelieteksten, die betrek king hebben op de dood. Hij zei o.m.: „Met de dood begint een nieuw le ven, de verheerlijking in Christus". Mgr. Roncalli, de neef van de paus, droeg in een aangrenzende kamer de H. Mis op. WAT BETER Om bartf vijf vanmorgen zat de paus rechtop in zijn bed. Hij drong eigen handig een kop koffie en was vol komen helder van geest. De polsslag bleef goed, maar de artsen verkla ren „dat dit niet ongewoon is en dat de toestand zeer ernstig blijft." De uitzendingen van Radio Vati cana over de toestand werden toen gestaakt en zouden niet worden her vat totdat ziah „beslissende gebeur tenissen voordoen". Het raam, waarvoor de paus ge woonlijk zijn zegen geeft, bleef open. Het grote kleed met het pauselijke wapen hangt er nog steeds. WEER BUITEN BEWUSTZIJN Vanochtend om 8 uur is door een woordvoerder van het Vatikaan mee gedeeld, dat de paus zich in 'n slui mer bevindt. De pols blijft goed. De zieke draagt een zuurstofmasker. Om 08.17 uur werd meegedeeld dat de paus het bewustzijn opnieuw heeft verloren. Om 9.08 uur is meegedeeld dat kardinaal Cento, de groot-peniten- tiaris, naar de kamer van. de paus is ontboden. Hij is belast met het zeg gen van de gebeden der stervenden. Tevens is het zijn taak officieel de dood vast te stellen. Om half tien kwam het bericht door, dat de paus sluimert en geen teken van lijden vertoont. De pols is nog steeds goed. Zowel in het noorden als in het zuiden van de Verenigde Staten zit ten thans honderden negers in de ge vangenis in afwachting van een be rechting. Donderdagavond heeft de "politie traangas moeten gebruiken om een massabetoging van negers in Talla hassee (Florida) te bedwingen. Ver der werden donderdag in verschei dene steden in Missisippi, Lousiana, Noord Carolina, Virginia, Maryland, Ttnessee, Pennsylvania en Illinois rassen-demonstraties gehouden. In Tallahassee arresteerde de po- BELOFTE Hij was gekruist, gestorven en begraven en na drie dagen uit het graf weer opgestaan. Hij was hun vele malen nog verschenen tot Hij, voorgoed, van hen was weggegaan. Maar voor Hij ging heeft Hij het hun beloofd: „lk zal de Geest u spoedig overzenden." Toen was de Heer onttrokken aan hun oog en opgegaan ten hemel. En ze bekenden zichzelf - vol vrees - wat is die geest, die naar Zijn woord dan over ons zal komen? Kwam er geen twijfel aan Zijn woord in 't hart? Want Hij ging heen en leefde in hun dromen, hun wachtend dromen, nog- slechts voort. Toen brak de hemel open en in het vuur van tongen herkenden zij het woord des Meesters op datzelfde uur. Zijn geest kwam plots hun simpele geest verlichten, Zijn wezen zagen zij in wondere gloed. Zij wisten nu: Nabij was nog de Meester, ze wisten het: Hij ging niet heen voorgoed. WILLEM VAN HORSTENDAAL. litie 257 negers, die een betoging hielden tegen de rassenscheiding in bioscopen. Het was de tiende dag dat hier demonstraties werden gehouden. In Jackson, in de staat Missisippi, kondigden negerleiders nieuwe de monstraties tegen de rassenscheiding aan wanneer de autoriteiten van de stad bij hun besluit om niet toe te geven zouden blijven. Donderdag werden 27 demonstranten gearres teerd, onder wie verscheidene blan ken. In totaal zijn hier in de afgelo pen drie dagen 58 mensen gearres teerd. Een grote groep negerstudèmben, die een einde trachtte te maiken aan de rassenscheiding in een restaurant te Oklahoma, is vrijdag opgesloten door het personeel, dat weigerde de negers te bedienen. Toen de brand weer gelastte de deuren te openen, weigerden de demonstranten weg te gaan. In Philadelphia hebben negers met gemeente-ambtenaren en vakbonds functionarissen overeenstemming be reikt over de tewerkstelling van ne- gfcrs bij de bouw van scholen. De negers hadden hiervoor vijf dagen gedemonstreerd Er werden twintig personen ge wond bij botsingen tussen neger betogers en de politie. Vier mensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen en 8 politiemannen had den steekwonden opgelopen. In Jackson, in de staat Missisippi, heerst een gespannen toestand naar aanleiding van plannen van de ne gers om grote betogingen tegen de rassenscheiding op touw te zetten. Vrijdag werden daar 250 negers aangehouden, die na een kerkelijke bijeenkomst een betoging hielden. Zij zongen „wij willen vrijheid" en droe gen Amerikaanse vlaggen. In Tallahassee werden 222 negers van rechtsvervolging ontslagen, na dat zij waren aangehouden omdat zij hadden gepost bij blanke bedrijven, die geen negers toelaten. Een overzicht van de stroom auto's van en naar Arnhem, gefotografeerd op de Rijksweg nabij het verkeersplein Oudenrijn. De grote drukte veroorzaakte enkele aanrijdingen, maar gelukkig liep het hier nogal goed af. Om 10.48 werd gemeld dat er wei nig verandering komt in de toestand van de paus. De pols is regelmatig. De temperatuur is opgelopen tot 38. De ademhaling is regelmatig, hoewel iets langzamer. Een van de artsen van de Paus, prof. Mazzoni, heeft verklaard niet te geloven dat de zieke de avond nog haalt. Kardinaal Koenig over Hongaarse kwestie Bjj zijn vertrek uit Rome, waar hij de zitting van de theolgische conci lie-commissie heeft bijgewoond, heeft kardinaal Koenig, aartsbis schop van Wenen, over de Hongaars- Vaticaans 3 betrekkingen het vol gende verklaard: „Men moet niet op een spoedige oplossing van de kwes tie rekenen. Een winstpunt echter is het feit, dat er contacten tussen Va ticaanstad en de Hongaarse rege ring gelegd zijn". Weer Indonesische boycot van Britse vliegtuigen? Werknemers van de luchthaven van Djakarta hebben vrijdag ge dreigd met een nieuwe boycot van Britse vliegtuigen, die op het vlieg veld landen. De Indonesische vakbond van luchtvaartpersoneel „Serbaud" heeft een telegram gestuurd naar de Britse ambassade, waarin wordt gezegd, dat er een boycot zal worden gehouden, als er niet een verontschuldiging komt voor de schending van het In donesische grondgebied door twee helikopters van de Britse luchtmacht. De Indonesische luchtmacht liet woensdag weten, dat twee helikop ters kortgeleden vijf minuten lang op Indonesisch grondgebied, vlakbij de grens tussen Indonesië en Sera- wak op Borneo, hebben gestaan. Op 16 mei werd door het vakbond een boycot van een week ingesteld uit protest tegen de „beschieting van een Indonesisch schip door 'n Engels oorlogsschip". PRESIDENT SOEKARNO NAAR BELGRADO President Soekarno van Indonesië zal omstreeks 10 juni in Zuid-Slavië aankomen voor een „vriendschappe lijk bezoek". Dit heeft een Zuidsla- vische regeringswoordvoerder vrij dag meegedeeld. De Indonesische pre sident komt om rust te nemen. Dit sluit evenwel de mogelijkheid van besprekingen en gedachtenwisselin- gen met Zuidslavische leiders niet uit. Otto von Habsburg mag naar Oostenrijk Een administratieve rechtbank in Wenen heeft aartshertog Otto von Habsburg, de verbannen Oostenrijkse troonpretendent, verlof gegeven om naar Oostenrijk terug te keren. De rechtbank de hoogste gerechte lijke instantie voor administratieve zaken van Oostenrijk bepaalde, dat er geen reden meer is voor uit voering van de wet van 3 april 1919, nu Otto von Habsburg zich verplicht heeft om van al zijn prerogatieven afstand te doen. De wet van 3 april 1919 bepaalt, dat leden van het Habs- burgse huis nooit meer naar Oosten rijk mogen terugkeren. Het wrak van de „Thresher" Uiit de foto's van het wrak van de „Thresher", die op 2400 meter diepte in de Atlantische Oceaan zijn geno men, blijkt dat deze Amerikaanse kernonderzeeboot nog een geheel vormt, maar op minstens één punt gescheurd is, zo heeft een Ameri kaanse marinewoordvoerder vrijdag avond verklaard. Er waren 1500 fo to's genomen voordat het wrak werd geidentificeerd. De batyscaaf „Tries te" zal zondag uitvaren om van dicht- foto's van het wrak te maken. TULPEN VOOR LUXEMBURG. Met een vliegtuig van de Sabena is het eerste boeket speciaal ge kweekte „Groothertogin Charlotte"- tulpen verzonden naar de Luxem burgse vorstin, wier naam zij dragen. Ze zijn een huldeblijk aan de haar 1000-jarig bestaan vierende stad Luxemburg en haar landsvrouwe. De „Groothertogin Charlotte" is be schikbaar gesteld door een bloem bollenkweker uit Vogelenzang en he»ft ingevolge de voorkeur van de groothertogin zelf de kleur rood. In het komende najaar zal zij de bol len van de nieuwe variëteit ontvan- ge, zodat le „Groothertogin Charlot- te"-tulp volgend jaar op Luxem burgse bodem kan bloeien. De Romeinse beeldhouwer Carlo Pisi legt hier de laatste hand aan een meer dan levensgroot kleimodel van 'n beeld van paus Johannes XXIII dat hij als geschenk voor de Paus maakt in opdracht van iemand die onbekend wenst te blijven. Pisi, die in het Vatikaan door de paus werd ontvangen voor het maken van schetsen, werkt al enige maanden aan het beeld. Oostduitse journalisten in Solingen gearresteerd Het openbaar ministerie in Düs- seldorf heeft bevestigd, dat donder dag twee Oostduitse journalisten Hans Teubner, hoofdredacteur van de „Leipziger Volkszeitung" en Ge- org Grassnick van het Oostduitse ra diostation ..Deutschlandsender" in Solingen zijn gearresteerd. Beide journalisten waren in Solingen als waarnemers bij het proces tegen Lo- renz Knorr, een bestuurslid van de bond van Duitse pacifisten. De be klaagden worden verdacht van staatsgevaarlijke activiteit. Westduitse staatssecretaris in opspraak In Israël zijn belangrijke documen ten gevonden, waaruit zou blijken dat Friedrich Karl Vialon, die op het ogenblik staatssecretaris voor econo mische samenwerking in Bonn is, verantwoordelijk is voor de organi satie van de concentratiekampen in de Baltische landen, toen de Duit sers deze landen in de laatste we reldoorlog bezet hadden. Hillel Seidel, een van de leiders van het Israëlische vakverbond His- tadroet, die destijds aan het hoofd stond van de verboden Zionistische organisatie in de Baltische landen, verklaarde dat hij deze documenten, waarop de handtekening van Vialon voorkomt, in zijn bezit heeft. Volgens Seidel blijkt uit deze stukken ook, dat Vialon verantwoordelijk is voor de beroving van de slachtoffers van de nazi's, voor zij naar de kampen gestuurd werden. Het verkeer in West-Europa eist jaarlijks 15.000 doden en een miljoen gewonden. Dit werd bekend gemaakt op het congres van de internationale vereniging van automobielclubs voor artsen in Garmisch-Partenkirchen. GLETSJER KOMT OMLAAG De „Beren gletsjer" in het Parmir- gebergte komt langzaam maar on verbiddelijk omlaag schuiven naar het dal van de Vantsj in de Sowjet- republiek Tadzjikistan. Het is een massa van millioenen tonnen ijs die, zich uitstrekkend over 24 vierkante kilometer en met een dikte van 150 a 200 meter, reeds over een afstand van drie kilometer gevorderd is en op haar weg al een krachtcentrale en een gedeelte van een dorp heeft weggedrukt. De eerste tekenen van deze reus achtige verschuiving werden op 22 april j.l. waargenomen. Deskundigen zijn ter plaatse gekomen om dit unie ke verschijnsel te bestuderen maar veel anders kunnen zy niet uitrich ten. Een aantal dorpen in de buurt zou al ontruimd zijn. De „Beren-gletsjer", buurman van de Fedtsjenko-gletsjer, die de groot ste ter wereld wordt genoemd, heeft op zyn glijtocht omlaag al twee ri vieren versperd waardoor twee bin nenmeren gevormd zijn waarvan een al wel honderd meter diep zou zijn. Het water van het andere meer schijnt inmiddels een doorgang in de richting van Vantsj gevonden te heb ben. Maandag 3 juni a.s., Tweede Pinksterdag, zal De Leidse Cou rant niet verschijnen. De Difektie. - Het verbogen kruis op een nieu we kerk in Göppingen (Baden-Würt- temberg) zal op de kerk blijven staan als nagedachtenis aan de twee Ame rikaanse piloten, die bij de plaatsing van het kruis op de toren om het leven kwamen. De twee vliegers had den het kruis op de toren geplaatst met behulp van een wentelwiek, die aan het eind van de werkzaamheden, nog met een kabel aan het kruis verbonden, naar beneden stortte. TE KOOP AANGEBODEN: RACEBOOT Amerikaans model. Te bevragen Voorstraat 123, Noordwijk. (Advertentie) Droog, overwegend zonnig maar nog iets koeler De Bilit, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven Scandinavië en Noord-Rus land blijft de Luchtdruk hoog, terwijl een vlak gebied met lage barometer standen zich uitstrekt van de Golf van Biscaje over het Middellandse Zeegebied tot in Zuid-Rusland. Deze Luchtdruk verdeling heeft tot gevolg, diat in een zeer brede zone van West- Siberië over Rusland, Polen en Duits- Land naar West-Europa matige tot vrij krachtige noordoostelijke tot oos telijke wind waaien. De laatste paar dagen voerden de ze winden warme lucht naar onze omgeving waarin vrijdag maximum- terperaturen voorkwamep van om streeks 26 graden. Inmiddels werd echter in Rusland belangrijk koelere lucht in de stro ming opgenomen. Deze lucht begon reeds zaterdagmorgen ons land bin nen te stromen en de aanvoer ervan zal gedurende de Pinksterdagen voortduren, waardoor de maximum temperaturen nog een paar graden lager zullen worden. De aanvoer van de koelere en dro ge lucht heeft echter tegelijk als ge volg, dat de kans op vorming van onweersbuien zeer klein is. Wel zal er overdag een af en toe tamelijk krachtige wind tussen noordoost en oost staan. In de naar ons land stromende lucht aanwezige wolkenvelden zul len waarschijnlijk voor het grootste deel oplossen, zodat overwegend zon nig weer mag verwacht warden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 Juni: zon op 04.26, onder 20.50; maan op 15.32 onder 02.54. 3 Juni: zon op 04.25, onder 20.51; maan op 16.38, onder 03.11. .4 Juni: zon op 04.24, onder 20.52; maan op 17.44, onder 03.30. Hoogwaterstanden 2 Juni: v.m. 12.03. 3 Juni: vjn. 0.35; n.m. 13.03. 4 Juni: v.m. 1.24; n.m. 13.46. KORRELTJE De hoogste kunst vraagt kenners, de middelmatige weldoeners.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1